NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 MAART 1927 trent o.rn. schreef (,Hereenigïng*\ blz. 25): „Het wil mij voorkomen, dat het be Toep op Calvgïi, hoe groot diens invloed •op den algenneenen geest, op de „menta- Ofiteit" qör protestantsche bevolking Moge geweest zijn. voor onze praktische politiek weinig beteekent en zelfs beter achterwege gebleven ware. omdat, gelijk nu Dr. Kuyper zelf eindelijk erkent, dat beroep dooi* de massa vereenzelvigd wordt met een beroep on de gerefor meerde beginselen, 't welk echter niet in de^ politiek tnuis hoort, maar in de Kerk". Het zal wel in navolging van deze op vattingen van den heer Lobman zijn, dat het Hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie in zijn propagandabaaldje: „Waarom Chr.- Jfistorisch^" schrijft: „Wij noemen ons niet Calvinistisch, niet gereformeerd, niet Ethisch, doch jeenvoudig Christelijk, maar dit dan ook in positieven zin". VrageHoe staat het er nu mee? Heb ben 1111 wijlen tie heer Lohman en het Hoofdbestuur der C. H. Unie gelijk, dan wel Ds. Joh. Langman? Of... hangt dit af van de omstandigheden? Van de hoor ders, die men vóór zich veronderstelt? R. A. d. 0. (Wordt vervolgd). UIT ONZE INDIEN. BESTUURSCONFERENTIE TEN PALEIZE. De conferentie met de bestuurshoof den van de buitengewesten ten paleize werd gisteren voortgezet. De toestand van het volksonderwijs werd algemeen bevredigend geacht en de verdere ont wikkeling ka. aan zichzelf worden overgelaten. Ten aanzien van het pro bleem betreffende de inlandsche amb tenaren was de algemeene opinie, dat dit corps voorloopig slechts een aan vulling en een verlengstuk van het Europeesch Bestuur vormt. De alge meene conclusie was, dat in de samen voeging van kleine, onbelangrijke zelf- bestuursgebieden een gevaar gelegen is. De Gouverneur-Generaal sprak een slotwoord. GOUVERNEUR DER MOLUKKEN. •Herbenoemd is tot Gouverneur der Molukken, de lieer L. H. W. van San- dick, teruggekeerd van Europeesch verlof. CENTR. WATERSCHAPSKANTQOR VOOR DE VORSTENLANDEN. Benoemd is tot hoofd van het Cen traal Waterschapskantoor voor de Vor stenlanden, de heer Ir. J. L. Moens, thans tijdelijk waarnemend directeur. DIRECTEUR HAVEN TE SOERABAJA Tot directeur van de haven te Soe rabaja is benoemd de lieer Ir. H. W. van der Voort, oud-directeur van de haven te Makassar, teruggekeerd van Europeesch verlof. Mr. C. DE ROON SWAAN. Mr. C. de Hoon Swaan, vice-pesident van het Hooggerechtshof, is met in gang van 6 April op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit den dienst, onder dankzegging voor de vele en ge wichtige diensten den lande bewezen. OPRICHTING GEMEENSCHAPPE LIJKE KAMPONG. De gezamenlijke Hollandsche Scheep vaart Maatschappijen bereiden de op richting van een gemeenschappelijke kampong te Belawan-Deli voor. Ook in de toekomst zal er te Soerabaja één worden ingesteld. GENOOTSCHAP FRANCE—JAVA. De oprichting van een Genootschap France-Java is in voorbereiding. INTERNEERING V. COMMUNISTEN. Tien communisten uit Kediri wor den geïnterneerd. INGENIEUR DE JONGH. In verband met een blijkbaar be staand misverstand wordt medege deeld, dat de directeur van Gouverne- •bedrijven, de heer D. de Jongh, nim mer aangesloten is geweest bij eenige politieke partij. Hij was, noch is so ciaal-democraat. Zijn daaraan geheel tegenovergestelde politieke overtui ging kan blijken uit zijn minderheids nota tot het herzieningsrapport-Car- penlier Alting. VUURSTEENTJES. Te Soerabaja is een partij vuur steentjes voor sigarenaanstekers aan gehaald, die clandestien werd ver voerd. De waarde van het invoerrecht bedraagt f 50.000. INTERNEERING V. COMMUNISTEN. 32 communisten uit Batavia, Ban doeng en Cheribon worden geïnter neerd. CLANDESTIENE AANWERVING VAN KOELIES. In het laatste kwartaal van 1926 zijn 900 clandestien aangeworven koelies te Tandjong Priok aangehouden. RADIOTELEFONIE MET NEDERLAND. De Radiodienst ontving apparaten voor telefonische uitzendingen, waar mee getracht zal worden met een korte golf Holland te bereiken. AANBRENGPREMIES. De Raad van Justitie te Batavia maakte een aanvang met de behande ling van de zaak Ir. M., die bekende, tweemaal f4500 ontvangen te hebben voor het aanbrengen van een leveran tie, maar hij deed dit niet als ambte naar. BESTUURSCONFERENTIE. Op de Bestuursconferentie in het Pa leis met de hoofden der Buitengewes ten, is geconcludeerd, dat, de goeroe ordonnantie nader aangevuld moet worden, voordat tot verdere Invoering zal worden overgegaan. De vraag, hoe in Let algemeen de politieke toestand was, is beantwoord in dien zin, dat behalve een enkele uit zondering. volgens de algemeen© ge voelens, in het algemeen vertrouwen in 't Nederlandsche Bestuur heerscht. Getracht moet worden alle aanleiding tot algemeenen wrevel weg te nemen, waarbij niet uitgegaan moet worden Van communistisch gestook. De Gou verneur-generaal legde er den nadruk op, dat van alle grieven onbevangen notitie moet genomen worden, getracht, moet worden misstanden tijdig te on derkennen. Gewezeni werd op de gun stige resultaten van het houden van meer tournee"s en van het aanraking zoeken met de kampongs, waar in ge moedelijke besprekingen met de be volking de stemming gepeild en mis verstanden weggenomen kunnen wor den. DE VELDPOLITIE IN BANTAM GEHULDIGD. Na maanden van ingespannen ar beid heeft de veldpolitie te Tjilegon dezer dagen onder zeer groot© belang stelling der burgerij een feest in de kazerne gehouden. De ingezetenen en de planters boden den detachementscommandant, den heer Guski, een gouden horloge met inscriptie en een gouden ketting aan, als erkentelijkheid voor de hulp en de diensten, die de veldpolitie in de No- vember-dagen aan de burgerij bewe zen heeft. De regent van Lebak dankte na mens de burgerij. ANTI-COMMUNISTISCHE ACTIE. De Inlandsche vereeniging „Wargi Bandoeng", welke actie voert tegen het communisme, heeft te Tjililin eea af- deeling opgericht welke al dadelijk ruim- 1500 leden telt. Door hoofdbe stuursleden werd gesproken over het afkeurenswaardige van de jongst© com rnunistische uitspattingen. De vergade ring stemde volkomen met de sprekers in. Het totaal aantal leden bedraagt naar het Bat. Nbl. van het bestuur ver nam, pl.m. 23.000. Rechtspersoonlijk heid is angevragd. GROOTE HEER EN KLEINE MAN. Meermalen werd geschreven over het weinig imponeerend reucostuum, waarin onze landvoogden zien aan de bevolking plegen te vertoonen, die zich nu eenmaal den Grooten lieer van Bogor (Buitenzorg) voorstelt ais een in vorstelijk habijt gehulde figuur. Aan Annie Salomons' Indische Bij komstigheden in de laatste „Groene" ontieenen wij in aansluiting hiermee het volgende fragment eener beschrij ving van G.-G. De Graeff's bezoek aan, /Medan „We hebben hier den G. G. op be zoek gehad. De stad was met f.eurige wimpe.s versierd; 's avonds was er illu minatie bij de kazerne; een Chineesciia eerepoort praaide met honderden elec- trische lichtjes en herhaaldelijk trok de militaire muziek door de straten met luid tromgeroffel en fleurige schet terende niarschen, zoodat we aan Holl land moesten Henken, waar bij derge lijke feesteiijkneden de dienstmeisjeg met hun stofdoeken uit de ramen ple gen te wuiven en de fietsende siageis- jongens den stoet uremang door hun tegenwoordigheid opnnsteren zonder zich aan de in wanhoop wachtende klanten te storen. Hier gaat het medeleven van, de bevolking stroever en schuchterder Ze begrijpen te weinig, wat f.r aan ae hand is en de stoet zed, in zijn sober heid, zegt hun niets. Huil (Jostersche fantasie heeft be hoefte aan pracht en praal, en een me neer in een wit uniform met goudbelegi seis legt het af tegen de eerste dé bes te Chineesche begrafenis. Toen dan ook de rij auto's voorbij! ons huis kwam, eerst cv. wagen met •de witte vlag als waarschuwing, toen die van den G. G. en vervolgens nog een paar auto's met die van de persi als sluitstuk kwamen onze bedien den uit de bijgebouwen loopen, en da baboe zei met een geanimeerd gezichc „Nu zal de Groote Heer zeker gauw komen, mevrouw?" „Soedah", (al voorbij) antwoordde ik alleen; en ib ben ervan overtuigd, dat ze er onder eikaar weer tijden oveü hebben nabespiegeid, hoe dat nu kon dat een zoo machtig heerscher zoo weinig schittering ten. toon spreidde; hoe clat mogelijk was, dat een paar gewone wagentjes, die zij voor voor rijders en verkenners hadden gehou den, den onderkoning zed hadden ver voerd". Uit het Sociale Leven, WERKLOCZEN AAN DE BAAKSCHE BEEK. Het gemeentebestuur van Arnhem is met de uitzending van werkloozen naar terreinen van het Waterschap van de Baaksche Beek tot dusver niet fortuinlijk geweest. De 60 werkloozen, die er heen gingen zijn na twee weken werk te hebben verricht, kalm thuis gebleven, omdat zij te weinig verdien den en het steuntrekken hun meer op bracht. Er wordt aan de Baaksche Beek ge weldig gemopperd maar de beste ploeg bracht tot gemiddeld f 15 weekloon thuis, waarbij dan nog f 2 premie van de gemeente komt. De werkloozen ver kozen slechts 46 uren per week te wer ken. 'Wanneer zij 50 uren hadden gear beid, zooals van hen gevraagd werd, dan zou de bovengenoemde ploeg ruim f 17 loon gemaakt hebben en in de derde week aan de f20 zijn gekomen. Er is nu een proef-ploeg van 15 man uitgezonden, bestaande uit goede werk krachten, wier prestaties als norm zul len gelden voor de beoordeeling of de teruggekomenen weer aan het werk zullen moeten gaan of niet. Tot dusver blijkt het systeem om aan een com missie uit cle vier vakcentralen op te dragen werkkrachten uit te kiezen en controlewerk te doen niet. zoo te wer ken, als wel verwacht werd. De com missie werd op den voorgrond gescho ven, de gemeentelijke Arbeidsbeurs plus Crisisbureau kwam op den ach tergrond en werd uitsluitend met het administratieve werk belast. Voor het oogenhlik krijgen de 60 thuis gebleven werkloozen weer crisissteun, maar hun gewone uitkeering is verminderd. Indien het resultaat van de proef- ploeg, zoodanig is dat het gemeente bestuur het weer ter hand nemen van de werkzaamheden voorschrijft, en de betrokkenen zouden weigeren, dan wordt de crisissteun ingetrokken. Inmiddels is aan de Commissie van toezicht opgedragen het vormen van nieuwe ploegen voor uitzending voor te bereiden. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN RIJN. De afdeding Katwijk aan den Rijn der Algem. Vereeniging vco: Bloembol lencultuur hield haar ledenvergadering in „De Roskam". Na opening en lezing der notulen volg de b»he.p"delin2 dei beschrijvingsbrief vcor de Algem. vergadering t? Haar lem; Het voornaamste punt was wel het vcorstel tot hef mg rener beursbelasting De afgevaardigden kregen tot opdracht te stemmen vcor deze contributie, doch tevens om, indien een amendement •kwam vco rnieuwbouw, dit te steunen. Nu volgde bestuursverkiezing, wegens bedanken van clen heer A. de Mooy."Ge kozen werd de heer C. Braun, terwijl daarna tot voorzitter uit het bestuur ge kozen werd de heer Nic. Bos. Mededee- ling werd nog gedaan dat door het be stuur een verzoek was gericht aan het Gemeent. b s ucüur om het drijven van koeien la nas de openbare wegen niet an- derst oe tde sttan dan indien iedere drij ver slechts hoogstens 3 ko ien voor zijn rekening heeft, en niet losldopend. Na rondvraag die onbelangrijk was, sluiting der vergadering. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: I.am- bertus z.v. L. Hof en A. Valk. Wille- mina Catharina d.v. A. van der Meer en B. Grauwelman.- Adiiana d.v. K. Café en J. Baas. Corne-is Jan z.v. J. Blok ker en D. Middelbeek. Margaretlia Maria d.v. C. Suidgeest en M. P. Verkleij. Wil lem z.v. H. Bakker en G. Miedema. Overleden: Arie Peters 56 j. wedr. v. C. Koningen. Dirk Kuiken 61 i. geh. met J. van Driell. Maria van der Beek 70 i wed. van C. de Groot. Cornelia vanGel- lekom 2 j. d.v. J. van Gellekom en R. Bouwers. Jacoba van Exter 62 j. wed. van J. den Roogen. GEMENGD NIEUWS. Struisveeren crisis. De eigenaars van struisvogelranches in het district Oudtshoorn in Zuid-Afrika wanhopen eraan, dat de mode nog ooit weer naar vëeren van hun vogels zal vragen. Daarom slachten ze de dieren af: 200 struisen zijn reeds gedood en het bloedbad begint nog eerst. Wat moet men met den enormeri voorraad veeren beginnen? Op de klok) hoedjes, die de pagekopjes tooien, staan zij niet. Het eenige ware, dat do heeren der schepping, terug keerend tot de dracht van den tijd van Lode- wijk XIII, weer vederbossen gingen dragen, waarmee zij met het hoofd] groeten, den vloeg vegen Geenbelastingvrijdom. Te Moskou is bericht ontvangen, dat de stam der4 Samojeden, die in de Noordelijke ijsvelden 24-00 K.M. van 'den dicntsibij gelegen spoorweg te Tobolsk, in Siberië, woont, diep ge griefd is, omdat de Sovjet-rege iringi hun belastingvrijdom heeft verleend. Door een epidemie waren \e!e ren dieren der Samojeden gedood en de stam was daardoor zoozeer verarmd, dat de regeering meende, hun de gelé- genheid te moeten geven tot econo misch herstel, door hen van belasting betalen te ontheffen. Op een vergadering van Samojeedi sche sovjets verklaarde een spreker, onder toejuichingen, dat dit een teekerx van gebrek aan respect beteekendc, en met groote meerderheid werd ge vraagd, de belasting weer te heffen. Overigens waren de Samojeden be vreesd, dat de regeeiing niet voor hen zou zorgen, als zij geen belasting be taalden. Bij de jongste Sovjetverkiezingerx hebben 43 pet. van 'de stemgerech tigde Samojeden gestemd. In hun met huiden bekleede sleden deden som mige kiezers lange reizen om hun stern plicht te vervullen. Reeds maanden te voren waren ae verkiezingisbiljetten aan de stemgerecn tigtien verzonden; de biljetten waren houten kaarten, bestand tegen watert en ijs. Bosch brand. Maandagmid dag is door onbekende oorzaak een; half gemet jonge mast, in het mast- bosch van net Burg. Armbestuur te Zegge een prooi der vlammen gewor den. Uit den trein ge vallen. Men meldt uit Maastricht: Toen Maandagavond de laatste per sonentrein vertrok van Maastricht n. •Venlo. viel' in de bocht, ter hoogte van de Botermijn, de conducteur T. H. O. uit Venlo er uit, doordat een portier onvoldoende gesloten was. Met een hersenschudding werd del ongelukkige in Calvariënberg opgeno men. lil Uit een raam gevallen. 1 Dinsdagmiddag is het 2-jarig kind vara S„ wonende aan den Bórghaarderweg) te TJimmei-Maastricht uit het raam op straat gevallen. In hoogst bedenkelijken toestand is het in het hospitaal opgenomen. Lijk opgehaald. Te L'ottuml is gisteren in de Maas drijvende ge vonden het lijk van een vrouw,. datura vergevorderden staat van ontbinding! verkeerde. De identiteit is nog niet kun! nen worden vastgesteld. Alles terug1. Men meldt uit] Gouda: Naar wij vernemen is de destijds door diefstal benadeelde heer T. te Gouda weer in het bezit gesteld kun nen worden van op één stuk na alle te zijnen huize ontvreemde effecten, be nevens het op de daders bevonden ge.d bedrag, ad f 400. Het nog ontbrekende effect is dezer dagen op verzoek- van de Goudsche politie te Leiden in beslag genomen, en ter beschikking van de justitie pe steld. V er cl ui staring. Door de Np meegsche. poljtie werd gisteren aange houden zekere E. H. M. E„ uit Rot terdam, die zich onder valschen haam ophield in een volkslogement te Nijme gen. Zijh opsporing was verzocht door de politie te Rotterdam wegens ver duistering van een rijwiel en geld len nadeele van zyn patroon. Rare vriendschap. De di recteur van de gevangenis te Neu.min ster in Holstein is wegens begunstiging van een gevangene veroordeeld tot 2Óti M. boete subs, een maand gevangenis straf. De reeds grijze gevangenis-directeur zoo deelt de Hamburgsche correspon dent van het .Berl. Tag." mede, hadi een merkwaardige voorliefde voor de wegens medeplichtigheid aan den moord op Rathenau tot eenige jaren gevangenisstraf veroordeelde luitenant Brandt getoond. Zoo moet deze her haaldelijk met den directeur op stap zijn geweest en verre wandelingen heb ben gemaakt; op een van die tochten werd een kiek van Brandt gemaakt. Ze fs werd Brandt een ontmoeting met een jong meisie mogelijk gemaakt Ook nam Brandt deel aan feestelijkhe den van- het gevangenispersoneel. Óver het algemeen had de gevangene een- idyllisch leventje in de gevangenis. Maar de foto heeft alles bedorven.. Toen het schandaal bekend werd, is Brandt overgebracht naar een andere •gevangenis, terwijl de directeur ge schorst en vervolgd werd. Treinongevallen. i— Gisteren middag is de trein, die om 3 uur 16 m. uit Zwolle te Deventer móet aankomen, vermoedelijk tengevolge van verkeer den wisselstand tegen 'een stilstaandera motorwagen gebotst. De buiffers vara den motorwagen werden beschadigd, evenals die van deiv treinlocomotief. De trein kreeg eenige vertraging. Fei- soonlijke ongelukken zijn er niet bij ge beurd. Gistermiddag is op den onbewaakj ten overweg bij wachtpost 46 van de Staatsspoorwegen, op de grens der ge meenten BarendrechtH eerjansdam, een boerenwagen, beladen met takke- bossen, door den trein, die om 12 uur. 6 m. van Barendrecht in de richting! Dordrecht was vertrokken, aangereden De bestuurder Groeneveld van Heer- jansdam, wist zich door ijlings van den wagen te springen, te redden. De waj gen werd op de buffers van den trein een eindweegs medegesleept en ten slotte geheel versplinterd. D o o d e 1 ij k m ij n o n g e val. Gistermorgen had op de Oranje-Nas- saumijn lil te Heerierheide een erra stig ongeluk plaats. De arbeiders v. Veldhoven en Theu- nissen waren in de ondergrondscne werken bezig met het plaatsen van een betimmering, toen plotseling een steenmassa losliet, waaronder v. YvL werd bedolven. Hij was onmiddellijk dood,, terwijl Th. met den schrik vrij' kwam. De getroffene was 28 jaar oud, woon achtig te Heerlen en vader van driei kinderen. Verdronken. Dinsdagmorgen werd te Zevenbergen uit de Roode Vaart het lijk opgehaald van de 25- jarige Mej, van B„ wonende Schans- dijk aldaar, die sinds Dinsdagavond vermist werd, De ongelukkige is waar schijnlijk door de duisternis misleid met haar rijwiel' te water geraakt. Te Bèdum is de 71-jarige L. E. 'door de duisternis misleid, in een gracht bij de boerderij geraakt en ver dronken. Het lijk werd, later opgehaald Gevallen. .Gisteren is Üe 16- jarige leerling-monteur ,G. Vorenhout wonende in de Lijsterstraat te .Gro ningen, uit de vierde verdieping van een pakhuis aldaar gevallen. De jongen brak zijn armen en een, 'been en is in hoogst zorgelij'ken toe stand opgenomen. Land- en Tuinbouw. KUNSTMATIGE VERWARMING VAN DEN GROND. Reeds sedert ongeveer 15 jaren won den door de bollenkweekers geprepa reerde hyacinthen in den handel' ge bracht. Dit prepareeren bestaat hierin dat men de bollen rooit ongeveer drie weken voor den normalen rooitijd, alsi het loof nog geheel groen is. De gerooide bollen worden daarnal in het bollenhuis gedurende vier* tot; zes weken aan een tamelijk hooge tem' peratuur blootgesteld; daardoor wordt het afrijpingsproces bevorderd en de bol tot "een beginstadium van ontwik keling gebracht. Dit systeem, dat te genwoordig 'door 'de kweekers op een) 'deel1 van hun oogst wordt toegepast., doet den bloeitijd der hyacinthen men drie weken vervroegen, hetgeen voor den handel van zeer groot belang is„ aangezien de bloei van het aldus be werkte gewas begint op een tijdstip,, waarop nog bijna geen bloemenbollen, te verkrijgen zijn. In de dagen tusschen Kerstmis erv midden Januari, wanneer de gewone; snijbloemen zeer schaarsch en de op| normale wijze gebroeide tulpen, nog! niet snijbaar zijn, is er behoefte aan! langslelige snijbloemen, in de eerst et plaats aan tulpen. Alleen enkele kort stelige tulpensoorten als Scarlet. Due en Witte Due zijn in die dagen) volwassen. Men zal begrijpen, dat hei den kwee ker heel wat waard zou zijn, als hij een! gewas zou kunnen kweeken, dat in die critieke dagen tot bloei komt. Men heeft, sedert men op de hiacm- thenbollen een voorbehandeling heeft toegepast, ook getracht de tulpenbol len te vervroegen. Men zocht het echter steeds in de« zelfde richting; vroeg rooien en ven warmen. De tulpenbol laat echter een p*«- matuur rooien niet toe, want in tegen stelling met den hyacinthenbol, die een- meerjarige bol is, verdwijnt de oude tulpenbol telken jare. om plaats te ma ken voor een nieuwen. Bij een tulp, die drie of vier weken voor den normalen tijd wordt gerooid! is de nieuwe bol nog zoo klein, dat een krachtige bloei daaraan niet te ver wachten is. Juist de laatste weken van zijn groei komt de tulpenbol het meest] tot ontwikkeling. Deze proeven gaven dus geen resul taat, en wat men er ook aan. dee|d„ niets kon de tulp bewegen eerder tei bloeien dan zij elk jaar gewoon wasi te doen. Alleen in Zuid-Frankrijk heeft men met een voorcuituuz van tulpenbollen) eenig resultaat gehad, dank zij hea milde klimaat van die streek. Dit re sultaat is echter dikwijls zeer gering,, in hoofdzaak door groote droogte eni andere weersomstandigheden, zoodat; vele firma's later weer van de toe passing van dit systeem afzagen. De heer Nijssen te Santpoort is er„ naar wij vernemen, na langdurige proefl nemingen in geslaagd, een systeem te» vinden, dat in staat stelt, een product) te kweeken, hetwelk drie weken eer der in bloei geraakt dan het normaal! behandelde gewas, en wel door kunsti matige verwarming van den teelbodeml Hij heeft het klimaat van Zuid f rank) rijk in niet op, helaas den Hq|'« landschen bodem overgebracht. De nieuwe werkwijze, waarop dooil de heeren Nijssen rechten zijn aange vraagd en verkregen, bestaat hierin* dat ae nog op het,veld staande tulpen gesteld worden aan den invloed vara gedurende een zekeren tijd bloot- op zij staan. Deze verwarming, wordt] een verwarming van den bodem waar- verkregen door een gesloten buizen stelsel, op bepaalde 'diepten en on-< deriinge afstanden in den grond aange-< bracht. Een centrale bodemverwar ming dus, waarmede de temperatuufl van den bodem kunstmatig wordt ver-< hoogd. Hiermede wordt het afrijpingspren ces der planten bespoedigd.. De ver warming hec-ft d\ts niet ten doel eenj bevordering van groei of bloei, of eera vermeerdering van den oogst, maar! een verbetering van het product alsi handelsartikel. Men kan dus thans tub pensoorten, die anders eerst midden! januari in bloei komen, met Kerstmis) doen bloeien. Daar dit systeem veetl. natuurlijker is dan het bij de hyacira then'toegepaste, zijn de resultaten zeen gunstig. De proeven, die de heereni Nijssen gedurende eenige jaren mee verschillende tuipensoorten genomen» hebben, geven de zekerheid, dat del aldus gekweekte tulpen in den handel een 'belangrijke rol zullen spelen. Scheepstij dingen. ilÜLauAw i.'—Al«lEIUKA-LlJN. KINDERDIJK Antwerpen n. Cancr. 21 te Pto. Colombia. MONTGOMERYSHIRE Yancr. n. Rott 20 v. Portland (Ore). GROOTENDIJK Vaner. n. Rott. 23 3 n.m. wan Glasgow. BLIJDENDIJK Baltimore n. Rott. 23 12.10 n.m. 135 mijll W. v. Scilly. HOLLANDAFRIK A-LIJN. CALLISTO uitr. p. 22 Dover. HEEMSKERK thuisr. p. 23 Suez. MELISKEK 23 v. A'dam te R'dam. RIETFONTEIN tnuisr. p. 23 Ouessant NIAS uitr. 23 te Kaapstad. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. CERES uitr. 21 te Lagos. EEMSTROOM. uitr. 21 v. Diiala n. Ko to nou. RIJNLAND 22 v. A'dam te Hamburg. REGGESTROOM thx 21 v. Freetown. SCHELDBSTROOM th.r. 21 v. Free town n. Conakry. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ORANIA uitr. 23 v. Pernambuoo. EEMLAND uitr. p. 22 Dungeness. GELRIA 23 v. A'dam n, B.-Ayres. lORANIA uitr. p. 22 Fern. Nor. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ENDRAPOERA uitr. 22 9 n.m. v. Pt Said. rrOBA thr. p. 22 7 n.m. Suez. SAMARINDA uitr. p, 23 7 v.m. Sabang PALEMBANG tbr. p, 23 Perim. MENADO uitr. p. 23 Kaap Blanc. TJERIMAI 23 v. Rott. n. Java. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. VONDEL 23 v. Batavia n. Amst. MANOERAN uitr. 22 te Sabang. P. C. HOOFT uitn 22. v. Algiers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6