Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Strijdkas-Gemeenteraadsverkiezing. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7deJAARGANG DONDERDAG 24 MAART 1927 NUMMER 2077 COURANT ABONNEMENTSPRIJS "n Leiden en buiten Leiden wear agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week i 0.19 Franeo per post per kwartaal i 2.90 Onze oproep om strijdmiddelen voor voor de a.s. Raadsverkiezing, als pro test tegen de achteruitzetting van on ze antirevolutionaire partij, is inge- Wij ontvingen- behalve de reeds gis teren vermelde f25, onderstaande be dragen: D. f 10; S. f 10; N.N. f2; J. G f20, te zamen f67. Een prachtig begin!. 'Wie helpt mede, de eerste f 100 vol. maken? Laten wij in deze dagen van 9trijd toonen, dat wij voor ons beginsel nog offers weten te brengen. Voor kleine en groote bijdragen zijn wij erkentelijk. Men zende zijn strijdgave aan het adres van ondergeteekende. J. KARSTENS, Bur. Nieuwe Leidsche Courant Kiezerslijst. Vanaf heden tot en met 15 April as., ligt de nieuwe Kiezerslijst (de lijst volgens welke de a.s. Gemeente raadsverkiezing plaats heeft) voor alle kiezers, kosteloos ter inzage op het Bureau van Bevolking (Vischmarkt) Op deze kiezerslijst moeten voorkomen allen, die op 1 Februari van dit jaar ingezetene der gemeente waren en vóór of op 15 Mei a.s. den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. Overtuigt U even of Uw naam op de nieuwe kiezerslijst voorkomt. V De verwachte wereldleeraar Men her inert zich nog hoe verleden jaar in het kamp van de Ster in het Oosten te Ommen de Engelsch-Indiër Krishnamurti eenmaal 'n woord sprak waarin de oude patrones Mevr. Annie Besant meende de stem van den ver wachten wereldleeraar te beluisteren. Deze oude dame heeft er haar zin nen op gezet, dat zij het nog zal bele ven, dat eindelijk het lang verbeide oogenblik van de incarnatie van den wereldleeraar der Theosofen zal aan breken. Maar ook hoopt en verwacht zij dat dit haar gunsteling Krishna murti zal zijn. Toen het verleden jaar hier in het nuchtere Holland niet al te best ge lukte om de geesten in beroering te brengen, is zijn naar Amerika getrok ken. Zierhier wat het Ned. correspon dentschap van het Theosofisch Nieuws bureau te Londen thans schrijft: Zooals al eerder gemeld is, stellen mevr. Besant, beschermvrouwe, en J. Krishnamurti, hoofd van de Orde van de Ster in het Oosten, pogingen in het werk tot het stichten van een parma- nent „Ster-centrum" in de Ojai-vallei, Californië, waar zij het laatste half jaar vertoefd hebben. Van Ojai hopen zij het Amerikaansche Ommen te ma ken. Daar zullen tevens van 1928 af geregeld Ster-kampen gehouden wor den. Intusschen worden ook thans reeds in Ojai zoo nu en dan Ster-samenkom sten- gehouden waar het Hoofd zijn vol gelingen toespreekt. Naar men weet, gelooft de Orde dat Krishnamurti het „voertuig", van den „wereldleeraar" is. Tot nil toe heeft, volgens de lei ders, de wereldleeraar reeds een enke le maal voor een kort oogenblik door den discipel heen gesproken. Het eerst op 28 December 1925, op een- congres te Adyar, in Indië, waar een 7000 le den verzameld waren. Iets dergelijks geschiedde eveneens tijdens het ver leden jaar te. Ommen- gehouden Ster congres. De „overschaduwïng" bepaal de zich bij deze gelegenheden tot het uitspreken van enkele zinnen, Alge meen wordt echter onder de leden van de Orde verwacht, dat deze overscha- duwing langzamerhand sterker en meer permanent zal worden en het „voertuig" in- staat zal zijn om den we reldleeraar langeren tijd achtereen tot uitdrukkingsmiddel in deze wereld te dienen. Volgens een „Statement", dezer da gen door dr. Besant uitgegeven, is deze verwachting thans in vervulling ge gaan. Ook tijdens zijn verblijf in Ame rika werd Krishnamurti enkele malen onder een door hem gehouden toe spraak op bepaalde momenten „over schaduwd", totdat, naar mevr. Besant verklaart, op 11 Januari j.l. in een bij eenkomst van ongeveer 200 leden, de Stem, die door Krishnamurti geduren de de geheele rede sprak, de Stem was die tot nu toe slechte door enkelen BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58935 Postbox 20 voor korte oogenblikken was gehoord een Stem van Gezag, Wijsheid en Waardigheid. „In hem (Krishnamurti)", aldus ein digt mevr. Besant, „werd de mensch opgenomen in Goddelijkheid en wij aanschouwen Zijn glorie vol gratie en waarheid. De geest was neergedaald en rust op hem. De Wereldleeraar is hier." Arm© Theosofen, -die zich niet al leen blind staren op deze ijdele ver wachting, maar bovendien ook door mevr. Annie Besant nog alles op de mouw laten spelden. V Het Verdrag verworpen. Zoo heeft dan de Eerste Kamer he denmorgen met 33 tegen 17 stemmen, dus in voltallige vergadering, het ver drag met België verworpen. Welke beteekenis dit heeft kan he den nog niet geheel overzien worden Naar het ons voorkomt, staan echter enkele dingen wel vast. In de eerste plaats dat het onzen Minister van Kar. neheek nu onmogelijk zal zijn aan te bl*en. Het is meermalen uitgespro ken. dat hij in dit verdrag een der mooiste successen van zijn ministers loopbaan zou hebben gezien. Maar ook heeft hij, zoowel gisteren als ook on langs iit, de Tweede Kamer, niet ge schroomd de kwestie scherp te stellen. Men heeft èn om de zaak, doch mis schien ook om den Minister nog po gingen aangewend om den heer Van Karr-ebeck te bewegen, opnieuw be middelingspogingen met België ii) overweging te nemen. In beide Kamers heeft de heer Van Karnebeek deze po ging afgewezen. Wij mogen het betreuren, dat wij een bekwaam Minister van Buitenlandsche zaken moeten missen, wij mogen het betreuren, dat een werk van 8 jaren, thans zonder succes zal zijn, wij moe ten er ons bij neerleggen. In de tweede plaats meenen wij, dat het, nu de Eerste Kamer zelfs geen mo tie van hernieuwd overleg met België heeft behandeld, waartoe naar wij meenen ook de Eerste Kamer het recht had, naast aanneming of verwerping van het verdrag, er geen aanleiding is om de onderhandeling met België op den grondslag van dit verdrag te her openen. Wij staan dus thans weer evenver als in 1919, met dit onder scheid, dat wij nu wat meer weder- zijdsche belangstelling kunnen ver wachten. Wat ook de gevolgen van de beslis sing zullen zijn. zeker weten wij, dat ook hierin de leiding Gods moet wor den opgemerkt. Moge ons volk dat zien indien het ten voordeel is, maar ook als het ter onzer bestraffing zou zijn. STADSNIEUWS. A.R. PROP.-CLUB. Gisteravond had in de Nutzaal do vergadering plaats van de A. R. Prop. club ,,Dr. A. Kuyper", onder leiding' van den heer H. Lambooy. Nadat 'gezongen was Psalm 138:4. en gelezen Psalm 60, sprak de voor zitter een openingswoord. De omstandigheden, waaronder wij» de kom.' 1 -* verkiezingen tegemoet' gaan, aldus de voorzitter, zijn niet in alle 'opzichten hoopvol. Integendeel, deze zijn in meer dan één opzicht zor gelijk. Niet het feit, dat wij straks den strijd zullen hebben te voeren tegen eeni goed toegerusten vijand, neen, dat kan ons juist stalen in aen strijd, maar do hopelooze verdeeldheid in den Chr. Protestantschen en in onzen eigen an tirevolutionairen kring, doet ons in spanning verkeeren over den naderen den stembusstrijd. Spr wijst op de houdingl onzer CJH. broeders in den gemeenteraad, die zichl bij de jongste wethoudersbenoemingl niet hebben doen kennen als mannen, die ook voor de rechten van anderen opkomen, maar de rechten der A. R. partij hebben vertrapt. Die handelwijze heeft het zij zon der bitterheid gezegd de eenheid in het bestrijden van den gemeenschap peliiken vijand ten zeerste verzwakt. Voorts spreekt de voorzitter er zijni leedwezen over uit, dat er scheuringl dreigt in onze eigen partij'. De woordvoerder, eener groep ia onze partij heeft in zeer duidelijke taaB te kennen gegeven, onder geen beding mede te willen werken aan versterking der A. R. lijst. Wij hebben over did dingen in deze vergadering niet te oor- deelen, maar wij constaleeren slechtsl - en dat zegt genoeg dat broeders! van hetzelfde Ruis, straks niet naast, maar tegenover elkander zullen staan. Voeg hierbij de lauwheid en slap heid, welke overal is waar te nemen, en men zal overtuigd zijn dat de ver kiezingsstrijd niet zonder vreezc wordt tegemoet gegaan. Maar, broeders, laat ons niet be vreesd zijn: als het dan moet, dan maan met een Gideonsbende den strijd in; God is de Machtige, in Wiens kracht1 wij kloeke daden kunnen doen. Indien Hij met ons is, wie zal dan tegen ons zijn Nadat de voorzitter in het bijzonder Ds. Thomas heeft welkom geheeten, en hem heeft dank gezegd voor zijn bereidwilligheid om een woord van op wekking te spreken, komen de ver schillende verkiezingswerkzaamheden aan de orde en wordt uitvoerig gëspro ken over de propaganda. Nadat voor de propaganda een com missie is benoemd en de werkzaam heden zijn verdeeld en besproken, geeft de voorzitter het woord aan Ds. Thomas. Spr. begint met Psalm 20 voor te lezen, den koningspsalm, en spreekt een opwekkend woord naar aanlei ding hiervan. Deze psalm werd in het heiligdom gebruikt bij gelegenheden, waarbij de Koning op den voorgrond trad. Uit de vermelding van den dag der benauwdheid, en het roemen op wage lien en paarden, van het zich krom men en vallen, van de bede om heil. heeft men afgeleid, dat de psalm be trekking heeft op een koning, die ten strijde trekt. Maar in elk geval ont moet men hier weer de antithese. Daar zijn het de wagenen en de paarden, waardoor men zich sterk voelt, hier is Israël, 'natuurlijk niet zonder wagens en paarden, maar sterk in zijn God. En het resultaat? Zij zullen vallen, Israël zal blijven staan. En dit zal geschieden in den weg van het offer. Deze psalmist, David, die hier zoo zingt, en zijn lied dringe door in ons A. R. strijdershart, deze Psalmist is een man van moedige vroolijkheid. of wilt ge: van vroolijken moed. Wat is hij toch rijk, ook in het bang9t gevaar ook in den zwaardsten strijd, ook bij de schijnbare nederlaag. Zoo moet ook on se houding zijn, ook al kraakt het ijs van onzen partij- stroom. Dit kraken bewijst nog niet de ondeugdelijkheid van het ijs en zijn zwakte, en spr. zal zich over dat kraken niet uitlaten, doch dit is ze ker, dat iedere man en iedere vrouw in onze partij van God moet begeeren om zelf alles in het werk te stellen, dat een bestendige scheuring wordt voorkomen. En dat kan, want onze partij is geen partij voor één groep, voor de rijken, de aanzienlijken, de machthebbenden, doch zij belijdt op staatkundig terrein de eeuwige begin selen van Gods Woord. En volgens die beginselen moet alle leven, dat uit God is, ook op politiek terrein tot zijn eere komen. Op allen, en op alle dee- len der menschelijke samenleving moet Gods wil worden toegepast. Moge de geschiedenis daarom in dezen politieken strijd zoo zijn, dat de vijand geen oorzaak krijgt om zich te beroemen op hunne door der chris tenen doen of laten versterkte wagens en paarden, dat niet door ons doen of laten de revolutiegeest der vaderen erfdeel te meer gaat verwoesten, maar dat de vijand vervuld moge worden van verwondering over wat de echt Christelijke geest in onze harten ook bij 't onheilspellend kraken van het ijs vermag, n.l. het brengen van het óffer, opdat de naam Gods niet ge smaad, maar verheerlijkt zou worden. Onze nederlaag zou zegepraal zijn voor den vijand. En daaraan mag nie mand medewerken. Daar moet de Christel, consciëntie voor terugdeinzen als voor den duivel. Dat kan op geen enkele wijze worden verdedigd. Om dat te verhoeden moet ons geen offer te groot zijn. Het gaat immers om de bestendiging, de versterking van in vloed van de beginselen des Woords op onze saamleving. Deze positive kant van den strijd moet onze geestdrift doen laaien, onzen moed tot hooge spanning voeren, onze werklust en kracht vermeerderen, kortom ons ons zelf doen overtreffen. En dit is de kracht van het gebed, als een ootmoedig werpen van onze zaak aan het vaderhart Gods. Dan trekken wij ten strijde in -volle wapen rusting en wij zeggen het den vromen Gustaaf Adolf na: „Wees niet vervaard, gij kleine stoet! Hoe luid des vijands overmoed Zijn zegelied doe klinken; Hij rekend' op uw ondergang. Maar voedt dien ijd-len waan niet lang; Laat gij den moed niet zinken 't Is Godes zaak, waarvoor gij strijdt: Op Hem gehoopt, vertrouwd altijd; Laat rustig God regeeren! Zijn liefd', in Christus eind-loos groot Zal, daar Hij hulp beschikt in nood. Zijn Woord doen triomfeeren. Nadat nog gezongen was Ps. 80 0, werd de vergadering door Ds. Thomas op de gebruikelijke wijze gesloten. SIMSON DE NAZIREEëR. Gisteravond werd in de Heeren- grachtkerk een slechts matig bezochte vergadering gehouden, die ten doel had te komen tot de oprichting eener afdeeling van de Geref. Ver. voor Drankbëstrij ding. De voorzitter, de heer K. Veerman, opende de samenkomst, liet zingen Ps. 138 4, ging voor in gebed en sprak daarna een kort openingswoord, waar in hij wees op de moeite die het hier ter stede kost de menschen in den strijd tegen het drankmonster bijeen te brengen; niet het minst geldt dit waar het de Gereformeerde geheelont houding betreft. Hij heette den spre ker, Dr. S. O. Los, Geref. predikant van Den Haag-Oost, hartelijk welkom en gaf dezen het woord tot het houden zijner rede over- „Simson de Nazi- reeër". Nadat eerst de heer de Wolf ons van zijn mooi orgelspel had doen genieten en de Zangvereeniging „Hosannah" een nummertje gezongen had, was het woord aan den spreker. „Simson de Filistijnen over u", zoo riep Delila. Doch God was van hem ge weken, en hij wist het niet. Dit was de tragiek van Sin.sons leven. Drie mannen in de H.S. waren Nazi- reeërs tot hun dood toe: Simson, Sa- muël en Johannes de Dooper. Dit Na- zireeërschap was een voorafschadu wing van het algemeen priesterschap der geloovigen des Nieuwen Verbonds Hoemeer de groote afval nadert die vo-gens sómmigen reeds begonnen is Loe meer de kinderen Gods moeten gevoelen dat zij priesters zijn, Nazi- reeërs. die getuigen tegen de goden van den tijd, waaronder de drank zucht een der ergste is. Daarom kan onze tijd veel van Sim son leeren, die ondanks zijn zonden een geloofsheld was. Volgens Num. 6 waren er 3 geboden voor den Nazireeër: het verbod van wijngebruik, van haarsnijden en van dooden aanraken. Heeft Simson al deze geboden overtreden of alleen dat van haarsnijden? En is hij als Nazi reeër weer hersteld? Door het optreden van Simson kwam er een reveil onder het volk Gods, dat hij terugriep tot den dienst Gods. In dit opzicht zij Simson ons ten voor beeld bij ons Evangelisatiewerk, waar van de drankbestrijding deel uitmaakt Tegenover de velen die van den drank de bezieling verwachten stellen wij dat de ware bezieling tot hooger leven moet komen van den Geest Gods Wij hebben in onzen tijd te staan ais Nazi- reeërs Gods. Zooals Simson een Nazireeër was van zijn geboorte af aan, zoo ook moe ten wij onze kinderen van jongsaf op voeden in afkeer voor den drank als zijnde de oorzaak van armoede en werkloosheid, van ontucht en allerlei zonden. Nadat gezongen was Ps. 89 14 werd een pauze gehouden waarin propagan dablaadjes werden uitgereikt, terwijl de organist ons nogmaals op een stuk je muziek vergastte en vervolgens een soliste alsmede de zangvereeniging op verdienstelijke wijze een paar num mertjes zongen. Daarna zette spr. zijn rede voort. Hij wees er op, dat Simson een voor beeld was van Christus. Doch een voor beeld is altijd onvolmaakt; Christus was zonder zonde, doch Simson was zondig en vleeschelijk. Langzamerhand was de schending van het Nazireeër- schap over Simson gekomen; ten slot te werd de haartooi, de kroon van het buitengewoon priesterschap, van hem genomen en God was van hem gewe ken. Heeft Simson ook de andere gelof ten van het Nazireeërschap gebroken? Heeft hij dooden aangeraakt? Spr. acht de aanraking van het geheel ver teerde aas van den leeuw en het ezelskinnebakken daarvoor geen vol doende bewijs. Heeft Simson ook wijn en sterken drank gebruikt, b.v. op zijn bruiloft te Thimnath, die zeven dagen duurde, of oc'. toen Delila hem slapen deed op haar knieën? Wij weten het niet. Doch wel weten we dat Simson o-m vergeving bad en genade van God ontving, zoodat hij in zijn Nazireeër schap hersteld werd. Spr. eindigde met te wijzen op de ellende van den alcohol: 90 pet van de armoede, 75 pet. van de misdaad, 50 pet. van de t.b.c. is aan den drank te wijten. Welk een kapitaalverspilling dat ons volk jaarlijks 113.000.000 aan den drank verspilt, een zelfde bedrag als het voor brood uitgeeft! In den strijd tegen den drank helpt alleen de onthouding; dit is ook spr.'s persoonlijke ervaring. En het is niet zulk een zwaar offer, waar de drank in onze kringen slechts zulk een gerin go rol speelt. Doch dit weinige is noo- tiig, zullen wij door ons voorbeeld den dronkaards tot een teeken zijn. Moge daarom ook hier ter stede weldra een ADVERTENTIE-PRIJS Gtwon* advertenAiSn per regel 2>/» cent Iagezonden Mededeeiingea, dobbel taxi eb Bi) contract, belangrijke redactie. Kleine advertentie* bi) vooruitbetaling ▼an tan hoogate 30 woorden, worden dage* Ujka geplaatet ad 40 cent Binnenland. Het Belgisch Verdrag is door de Eerste Kamer met 33 tegen 17 stem men verworpen. Buitenland Te Sjanghai is de spanning der laag ste dagen iets verminderd: Een conferentie tusschen vertegen woordigers der mogendheden en den Kantonneeschen militairen comman dant te Sjanghai. Stresemann over de resultaten van Genève. afdeeling van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding gesticht worden. De voorzitter sloot de vergadering met een toepasselijk woord en ging daarna voor in dankgebed. CHR. GYMNASTIEK- EN SCHERM- VEREENIGING D. O. S. Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond een uitvoering in de groo te Stadszaal. De zaal was amphiteatersgewijze be zet, behalve dat de zitplaatsen niet op liepen. Zoodoende was in het midden der zaal een groote ruimte verkregen, waar .d©'verschillende nummers goed tot hun recht konden komen. De voorzitter van dezen avond was de heer Verschoor, eerelid der vereeni- ging, die nadat de opniarsch plaats gehad had, de vergadering opende met gebed, waarna hij een kort openings woord sprak. Spr. heette allen harte lijk welkom, speciaal de afgevaardig den der zustervereenigingen. Verder wees spr. erop, dat een uitvoering al tijd min of meer risquant is en ver zocht de aanwezigen de foutjes maar door de vingers te Zien. Spr. hoopte voorts, dat het den heer Zandvliet, die nog slechts kort leider is der h-eeren- afdeeling, moge gelukken de verschil lende leden naar genoegen te vormen. Voorts uitte spr. een- woord van lof aan het adres van den heer Keereweer, voorzitter der heerenafdeeling, die ïvu 15 jaar deze functie heeft, bekleed. Spr. feliciteert D.O.S. met zulk een voorzit ter. Dan spreekt hij nog eenige woor den ter nagedachtenis van den heer Steyns, in> leven voorzitter der Tech nische commissie om tenslotte eenige waardeerende woorden te spreken tot den heer Metz, die in de plaats van den heer Steyns gekomen is en tot den' heer Versney, die deizen avond voor muziek zorgt. Daarna werd overgegaan tot afwer king van het programma. Wat maakt het een frisschen indruk die uniform gekleed© dames en heeren te zien werken! Op zoo'n moment krij. gen we weer vertrouwen in de jeugd. In onzen tijd, waarin iedereen1 klaagt en iedereen een zenuwkwaaltje heeft, werkt zoo'n gymnastiekvereeniging werkelijk verfrisschend. Men ziet zoo echt dat al die dames en heeren spot ten met nervositeit en neurasthenie. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd. Er werd wel eens een fout gemaakt en er zijn altijd uitblin kers en achteraankomers, maar over 't algemeen is er goed gewerkt. Vooral de oefeningen der kleine meisjes (asp. Dames staat er op 't program) waren goed en daarvoor verdient mej. A. v. d. Vegt alle lof. We kunnen ons voorstel len, welk een moeite ze zich heeft moe ten getroosten om dat de kinderen goed in te prenten. No. 4, lintenspel, veroverde een daverend applaus. We zullen er vanaf zien om de ver schillende nummers te li es preken, dat zou ons te ver voeren. We merken nog op, dat onder de W.L. dames- zoowel als onder de W.L.* heeren goede krach ten schuilen, wat bleek uit de oefenin gen der dames aan bet paard en uit die der heeren aan het hoogrek vooral. Tusschen de nummers in werden aan Mej. A. v. d. Vegt en aan den heer A. Zandvliet bloemen aangeboden waarbij de heer Verschoor een enkel woord sprak. Om des tijds wille moesten nog ver schillende nummers van het program ma worden afgevoerd, maar uit de nummers, die we gezien hebben, kun nen we wel opmaken, dat D.O.S. een nuttig werk doet door de lichamen te sterker opdat kracht verkregen worde tot arbeid in Gods dienst. De heer Verschoor dankte aan het einde de aanwezigen voor hun tegen woordigheid en belangstelling en ging voor in dankgebed. CURSUS REDDING SCHIJNDOQDEN. Dinsdagavond is de tweede practi- sche weekcursus voor het Opwekken van de Levensgeesten bij Drenkelingen uitgaande van de Reddingsbrigade. Vj d. afd. Leidsche Zwemclub, onder lei ding van Dr. Boonacker aangevangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1