CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. S t r ij d k a s-Gemeenteraadsverkiezing. Belangrijkste nieuws in dit Humoer. 7d# JAARGANG WOENSDAG 23 MAART 1927 NUMMER 2076 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zifn Per kwartaal I 2.50 Per weak 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRUS Gewone advert entiën per regel 2#/» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief» Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advert en tién bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- Uffcs geplaatst ad 40 cent Wij ontvingen van ©en partijgenoot in Leiden een bankbiljet van 25, be stemd als strijdmiddel voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing. Onze partijgenoot droeg dit bedrag aan ons af, als protest tegen bet ge beurde in de Raadsvergadering van Maandag 14 Maart j.l., waarin de be noeming plaats bad van een tijdelijk Wethouder, in de plaats van den heer A. Mulder, en waarbij de door onze partij tot op heden ingenomen wet houderszetel ons ontnomen is en toe gewezen aan de Chri9telijk-Histori- scbe partij. Wij hebben aldus onze geestver want als A.-R. partij de laatste ja ren gezeten in den hoek waar de sla gen vielen. Na bij de Raadsverkiezing in 1920 een schitterende overwinning te heb ben behaald welke ons 7 zetels be zorgde, met een totaal aantal stemmen van 5600, werd onze Raadsfractie in 1923 ernstig gesmaldeeld en met een stemmencijfer van 3400 stemmen, te ruggebracht van 7 op 4 zetels. En nu werd ons de eenige zetel in het dagelijksch bestuur onzer gemeen te weer ontnomen, zoodat onze in vloed in dat college geheel verdwenen is. Hiertegen móet door onze partij ern stig worden geprotesteerd en dit kan het beste en het meest doeltreffend ge schieden, indien wij met vereende krachten al 't mogelijke doen om onze oude getalsterkte weer in den nieu wen Raad in te nemen. Daarvoor zal een krachtige bezie lende actie moeten worden gevoerd. En waar voor een goeden strijd de strijdmiddelen niet mogen ontbreken, gaf onze partijgenoot ons bovenstaand bedrag en sprak den wensch uit dat meerderen onzer, zijn voorbeeld zou den volgen%en door middel van ons blad een stevige kas mocht worden gevormd. Ondergeteekende heeft met genoe gen dit bedrag aanvaard en stelt zich gaarne beschikbaar deze Raads-Strijd- kas te beheeren en daarvan in ons blad verantwoording te doen. Er zal voor de komende Raadsver kiezing ontzaglijk veel noodig zijn. Een der eerste en voornaamste dingen is, dat er geld in kas komt opdat we de propaganda ongehinderd kunnen voeren. Wie protesteert mede tegen de uit sluiting van onze partij uit het colle ge van B. en W.? Wie werkt mede om onze oude ge talsterkte weer in den Gemeenteraad terug te brengen? Men zende zijn S t r ijd g a v e aan het adres van ondergeteekende. J. KARSTENS, Bur. Nieuwe Leidsche Courant. Werktijden, landarbeid. In artikel 1 der Arbeidswet van 1 November 1919 is o.a. uitgezonderd de arbeid in landbouw, tuinbouw, boschbouw en veeteelt. Men heeft destijds aangenomen eenerzijds dat in- deze bedrijven een regeling niet zoo noodzakelijk was, maar vooral achtte men het onge- wenscht deze bedrijven .aan nauwe be grenzing van allerlei bepalingen te hinden. Dit i9 meermalen als een grief aan gerekend. Nu kan niet ontkend worden dat in sommige van deze bedrijven toestan den heerschen die niet in overeenstem ming zijn met de tegenwoordige opvat tingen. Ook is de wettelijke bescher ming van den eenen arbeider en de rechteloosheid van den ander niet juist. Thans hebben de landarbeiders aan den Minister van Arbeid gevraagd om ook voor den landbouw de wettelijke regeling van den arbeidstijd in te voe rt Zij komen echter niet alleen met hun verzoek, maar leggen den Minis ter ook over een denkbeeld omtrent de wijze, waarop de regeling zou kun nen plaats hebben. Dit idee wordt nu door den Minis ter om advies en raad voorgelegd aan dé landbouworganisaties, waarmee bedoeld zijn de organisaties van werk gevers in den landbouw. Hoofdtrek van het ontworpen plan is het bepalen van het maximum aan tal uren per jaar door de wet en het overlaten van de verdere verdee ling dier uren over het jaar aan de wederzijdsche organisaties in samenwerking. Wij herinneren ons, dat zulk een denkbeeld reeds in de Arbeidswet 1919 ié neergelegd, doch ergens in een schuilhoekje, waar het een bescheiden plaatsje inneemt. Bedoeld is, dat een zekere mate van zelfwerkzaamheid der bedrijven wordt mogelijk gemaakt, binnen vast omschreven wettelijke grenzen. Zoo kan volgens art. 28 sub 7 van de Arbeidswet een vakvereeniging van werkgevers en een dito van arbeiders in gemeenschappelijk overleg .een plan voorleggen aan den Minister, hetwelk deze kan overnemen. Bij zulk een plan kan afgeweken worden van het voorschrift omtrent verbod van Zondagsarbeid, omtrent den vrijen Zaterdagmiddag, omtrent den arbeidsduur van 8Ys uur per dag en 48 uur per week als maximum en verbod van nachtarbeid. Van deze* re gels kan zulk een onderling overleg afwijken. Maar de afwijkingen moeten zich bewegen binnen bepaalde gren zen. Volwassen arbeiders mogen niet langer werken dan 2500 uren per jaar, 11 uren per dag, 62 per week. Zoo komt de meerdere bewegingsvrijheid neer op het verschuiven van arbeidsuren van bepaalde weken naar andere we ken, van bepaalde dagen naar andere dagen, zonder dat, over het geheele jaar berekend, de arbeider er bij ver liest. Zoo is de regeling soepeler, meer aangepast aan het bedrijf. Beide par tijen uit het bedrijf kunnen door on derling overleg die meer soepele bepa lingen voor het bedrijf in toepassing deen komen. Wij spreken de hoop uit, dat de ad viezen van de patroonsvereenigingen gunstig zullen luiden en dat de Minis ter aanleiding zal vinden dezen weg in te slaan. Vooral het denkbeeld van onderlin ge regeling, met wettelijke sanctie, binnen wettelijke grenzen, lijkt ons een mooie oplossing. Wij ontveinzen ons niet, dat ook hier het gevaar groot is dat het zal gaan als in andere bedrijven dat van de mogelijkheid van onderlinge rege ling niets terecht komt. Maar dit neemt niet weg dat een poging kan worden aangewend. Indien er één soort bedrijven is waar dit slagen kan dan is het zeker wel de landbouw. Daar toch leven patroon en knecht ge meenlijk nog in een vertrouwelijker omgang dan in de industrieele bedrij ven. Laat er nu eens een ernstige wil zijn om tezamen een regeling te maken, die de arbeids-omstandigheden van een belangrijke groep werkers verlichten kan. STADSNIEUWS. DE A.S. RAADSVERKIEZING. Door den heer J. B. H. Grotenhuis is aan het bestuur van de A.R. Kies- vereeniging „Nederland en Oranje" al hier het volgende schrijven gericht: WelEd. Heerenl De aanhef van Uw schrijven, waar van ik alleen door de Pers kennis kreeg, zou tot een verkeerde gedachte aanleiding kunnen geven als gij schrijft: „een schrijven, dat reeds Za terdag in het Leidsch Dagblad werd gepubliceerd én blijkbaar door den schrijver aldaar is ingezonden", Hieruit toch zou de meeting kunnen post vatten, dat door mij het schrijven aan Uw Bestuur alleen 'naar het Leidsch Dagblad was gezonden. Wij deelen U daarom mede dat het schrij ven Zaterdagmorgen te ongeveer 10 uur, zoowel aan Uw Bestuur, als aan de N. Leidsche Courant, het Leidsch Dagblad en de Leidsche Courant is ge zonden. Dat de N. Leidsche Courant eerst Maandag tot plaatsing overging, is huiten mijn schuld. Mijn© bewering van „opzettelijke en openlijke negeering van de arbeiders groep in Uw© kiesvereeniging" is niet tegengesproken door Uwe mededee- ling dat de heer F. Eikerbout op no. 2 van de lijst voorkomt. Ieder toch die de vergaderingen van Uwe Kiesver eeniging heeft medegemaakt, weet dat op de eerste vergadering door den Voorzitter uitdrukkelijk is gezegd, dat alleen de op de groslijst geplaatste personen mochten worden besproken in dien zin of zij waardig werden ge acht eventueel op de candidatenlijst voor te komen. Gij herinnert U nog wel, dat de opmerking toen gemaakt is: „Als de op de groslijst geplaatste personen niet waardig zijn op de lijst voor te komen, ware het beter hen van de ledenlijst af te voeren". Daarom is op die vergadering dan ook niemand „besproken". Uitdrukkelijk is toen ook bedongen, dat de volgende verga dering gelegenheid moest wordèni ge geven d© candidaten te bespreken. Toen op de volgende vergadering een der aanwezigen van dat recht ge bruik meende t© moeten maken, heeft Uw Voorzitter het vrije woord aan banden gelegd, door het verbod, dat niets kwaads van de candidaten mocht worden gezegd. Alleen mocht een woord ter aanbeveling worden gespro ken. Gij begrijpt, dat, waar de eerste spreker zóó werd afgestooten, niemand verder behoefte gevoelde hetzelfde lot te ondergaan. Gij merkt nu wel op, dat de A.R. Kiesvereeniging eene vereeniging is, die door beginselen wordt samenge houden en niet door belangen, maar wij mogen U er toch op wijzen, dat ook Uw Voorzitter uitdrukkelijk verklaar de, dat het Bestuur met zijn advies voor de samenstelling van de candida tenlijst met de verschillende groe pen en belangen, zooveel mogelijk had rekening gehouden. Waarom is nu juist de arbeiders groep „op een gevaarlijken weg, dat deze in plaats van den broederband, de klassentegenstelling in onze ver eeniging wil doen gaan heerschen"? Wat de arbeidersgroep vraagt, is al lerminst een overheersching, doch slechts erkenning als volwaardigen, met wier meeningen ook rekening ge houden moet worden, en wier mee ning óók gevraagd kan worden. Wij erkemjen volmaakt en zonder eenige reserve dat wij allen broeders en zus ters zijn in onzen Koning Jezus Chris tus. Maar, in naam van onzen Koning vragen wij dat recht worde gedaan. Wij willen noch op maatschappelijk, noch op politiek terreim den klassen strijd en zouden, werd die strijd in. Uwe vereeniging gevoerd, ons daar al lerminst thuis gevoelen. Waarom toch wordt ons roepen om recht gebrand merkt met woorden als klassentegen stelling en klassenstrijd? Het is U toch zeer goed bekend, uit hetgeen ter Uwer kennis werd gebracht, dat er groote ontstemming is en waarom, waar toch aanleiding werd gegeven tot deze ontstemming, nu op zulk een wijze als in Uw schrijven die groep alleen toe te roepen: „de liefde, die niet ongeschiktelijk handelt, de lief de die niet Verbittert en niet kwaad denkt". Het zou al veel gewonnen zijn, als deze liefde op Uwe vergadering tot uiting ware gekomen door daden. De liefde toch eischt dat er recht wor de gedaan en dat men de arbeiders groep, die met alle anderen in Uwe vereeniging door beginselen wordt sa mengehouden, als volwaardigen en ge- lij kberechtigden behandelt. Wij werpen verre van ons Uwe uit gesproken meening dat het optreden van de arbeidersgroep wijst „naar den rossen gloed van den revolutiebrand, waaromheen de opgezweepte schare schreeuwt de on-christelijke uitroep: ..Wij hebben lang genoeg gemind, het wordt nu tijd te haten." Voor dien haat moge onze God ons en U behoeden. Wij willen niets meer, maar ook niets minder, dan als vol waardigen worden erkend en behan deld. Wij en alle onze broeders en zusters in onzen Koning Jezus Christus, ge voelen in Hem den broederband, maar wat wij vragen is niets anders dan de erkenning, dat wij broeders en zusters en geeni bijwoners of vreemdelingen zijn. Is dat, geacht Bestuur, te veel ge vraagd? Wij meenen dat wij daarvoor mogen en moeten opkomen. Hoogachtend, (w.g.) J. B. H. GROTENHUIS. VERKIEZINGSWERKZAAMHEDEN. Wij wekken nogmaals alle A.R. man nen en vrouwen op, hedenavond naar d© Nutszaal te gaan ter bijwoning van de vergadering der Prop.club. Er wacht ons de komende* dagen ontzaglijk veel werk. Wanneer dit werk door slechts en kelen moet worden verricht, is dit bijna niet te torsen. Ook hier geldt het bekende spreek woord: „Vel© handen maken het werk licht". Indien ieder die kan, zijnt (haar)' aandeel neemt in den arbeid, waartoe we toch allen krachtens ons beginsel geroepen zijn, dan kani de actie met geestdrift worden gevoerd. Na de regeling der werkzaamheden spreekt Ds. Thomas een. opwekkend woord. Niemand verzuim© dus hedenavond! FEESTAVOND „LEDAGOH'. De Chr. Zangvereeniging „Ledagoh" hield gisteravond in de Graanbeurs een feestavond met medewerking van „The Popular Jazz". De zaal was stampvol. De voorzittei*, de heer N. v. Loef opende met een enk$l woord van har telijk welkom, waarna dadelijk werd overgegaan tot afwerking van het pro gramma. „Ledagoh" is een koor, dat hoewel het bescheiden zijn weg gaat, er toch wel wezen mag. We hoorden gister avond weer heel aardige prestaties. Het koor zong een achttal liederen, waaronder heel mooie nummers, zoo als „Vaandellied", „Zalig zijn de doo- den" en „Ps. 84". De directeur de heer J. W. Snel Jr. verdient dan ook alle lof. En niet alleen verdient hij lof voor de leiding van zijn koor, ook voor de schitterende uitvoering van eenige nummérs op de Xylophoon, kunnen wij niet nalaten hem den wierook toe te zwaaien dien hij Verdient. Trouwens het hartelijk herhaaldelijke applaus heeft wel' bewezen dat wij niet te veel zeggen. De Jazz-Band zorgde intusschen voor opgewekte muziek. Ook werd opgevoerd „Een angstvol le nacht", eeji één-acter, met een ge weldig lachsucces. Het was dan ook werkelijk eën komisch stukje. Verder werd de avond aangevuld met voordrachten en een samenspraak In de pauze waren er verschillende attracties, o.a. een postkantoor, waar postpakketjes konden worden afge haald, een verloting enz. 't Was een genoeglijke avond. Er heerschte een gezellige toon en men ging voldaan huiswaarts. JAARVERGADERING M. V. OP G. G. De Meisjesvereeniging op Geref. Grondslag „Voor onzen Koning", hield gisteravond haar jaarvergadering. Nadat de presidente, Mej. Moene,' op de gebruikelijke wijze had geopeni, werden de jaarverslagen door secreta resse en penningmeesteresse voorgele zen. Er klonk een opgewekte toon uit. Afgevaardigden van de kerkeraad en de kring Leiden en Omstreken brach ten hun gelukwenschen over. Door Mej. Veenendaal werd een in leiding gehouden over de „Gelijkenis der Talenten". In de pauze bestond gelegenheid het. bestuur der Vereeniging te compli menteeren met haar verjaardag. Verder werd de avond aangevuld met Zang, Voordracht en Tableau. Bijzonder attractievol was het „Spreekwoorden raden" dat veel suc ces had. De goedgeslaagde avond werd door den hr. v. Weeren met dankgebed ge sloten. SPOORWEG ALPHEN—BOSKOOP— WADDINGSVEEN—GOUDA. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden heeft onderstaand schrijven aan den Minis terraad verzonden: In aansluiting aan het adres, het welk onze Kamer van Koophandel te zamen met die van Gouda en Omstre ken September 1923 verzond, o.a. aan hunne Excellenties de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Waterstaat en Financiën, ten einde den aanleg van den spoorweg AlphenBos koopWaddings veenGouda te be spoedigen, veroorlooft onze Kamer zich Uw Hoog College te berichten, dat zij nog steed, de toenmaals uitgespro ken meening handhaaft. Ter voorkoming van misverstand vestigt de Kamer er de aandacht op, dat de teelt van boomkweekerij-pro- ducten, welke iu^Boskoop haar cen trum heeft, zich \e% buiten die ge meente heeft uitgebreid en tal van boom- en bloemkweekerijen gelegen zijn in het district onzer Kamer. In Boskoop zelf zijn voorts alle landerijen door de kweekers reeds in beslag ge nomen, zoodat elke uitbreiding voor een belangriil; gedeelte aan het dis trict onzer Kamer ten goede zal ko men. Ondanks derhalve het feit, dat Boskoop zelf niet in het rayon onzer Kamer is gelegen, meent zij ten volle gerechtigd te zijn a .*.:i haar meening ten deze te doen blijken. D# feitelijke gegevens, waarop de meening onzer Kamer omtrent het be lang der boom- en bloemkweekerijen rust, benevens de weerlegging van en kele geopperde bezwaren, zijn reeds zoovele malen en in zoo goeden vorm ter openbare kennis gebracht, dat on ze Kamer meent te mogen volstaan met daarheen te verwijzen. Wel acht de Kamer het wenschelijk in het bijzonder er op te moeten wij zen, dat de 9eizoendrukte te Boskoop ten gevolge heeft, dat het vrachtgoe- derenstation te Alphen om dien tijd overbelast is en een normale behande ling der aankomende goederen en ver zonden wordende Alphensche produc ten iomtijd» belemmerd wordt. Binnenland. Rede van Prof. Anema In óe .vhjisia Kamer voor goedkeuring van het ver drag met België. Buitenland. Ontzettende tooneelen te Sjanghai; bloedige botsingen met de buitenland- sche troepen. Nanking zou in handen dér Kanton- neezen gevallen zijn. Ook een spoorwegverbinding van Leiden over Alphen met Gouda en de tusschenliggende plaatsen moet van niet gering belang geacht worden. Gou da zelf en de plaatsen daar rondom zijn toch vanuit Leiden en Alphen uiterst moeilijk te bereiken, doordat behalve per boot daarheen geen direc te verbinding bestaat. De verbinding van Alphen met Rotterdam is even eens zeer ongeriefelij!:. Onze Kamer verzoekt daarom uw hoog College eerbiedig het daarheen te willen leiden, dat de voltooiing van de bedoelde spoorwegverbinding zoo snel mogelijk geschiedt. OPHEFFING VAN 'T LOGOMOTIEF- DEP6T. In verband met de eleetrificatie van spoorwegen zal het locomotief-depót alhier worden opgeheven. Deze opheffing betoekent een mas sa-overplaatsing van traetie-personeel zooals machinisten, leerling-m.achinis ten en stokers. Echter is de toezegging gedaan, dat dit personeel geen finan cieel nadeel zal lijden. DIETSCHE KUNSTAVOND. Voor de afdeeling van het Algemeen Nod. Verbond en het Dietsch Studen tenverbond zal Donderdag 31 Maart a.s. in de kleine Stadsgehoorzaal Me vrouw Marguerite Couperus, uit Haar lem, een voordracht-avond geven. Zooals ook in andere afdeelingen van het Algemeen Ned. Verbond is geschied, zal „Het Dietsclie lied in ver schillende eeuwen" worden voorge dragen in fraaie oud-Nederlandsclie costumes (Middeleeuwen, liederen van pl.m. 15301630 liederen van 1700 liederen begin 19de eeuw (plm. 1830) Hedendaagsche liederen). Welwillende medewerking is verkre gen van de heeren J. de la Rie (piano), J. de la Court (Viool) en C. J. van Sluys (cello) voor aanvulling tusschen de verschillende verkleed-pauzes. „VIRTUS CONCORDIA FIDES". Het orgaan va» liet Leidsch Studen tencorps „Virtus Concordia Fides" be staat deze week 15 jaar. Met het oog hierop zal er een lustrumnummer van het orgaan verschijnen, terwijl voorts dit feit op eenigszins officieele wijze zal worden herdacht. PROEFRIT. Vanmiddag is op de stadslijn proef- gereden met een> der nieuwe tramrij tuigen, waarvan wij kort geleden beschrijving hebben gegeven en welke ten getale van 8 door de N.Z.H.T.M. voor het stadsverkeer te Leiden en te Haarlem zullen worden bestemd. POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der Maand Maart 1927. Brieven Binnenland: Boon, C. den, Haag; Commandant Indeelings district, Rotterdam; Commissaris van Politie, Leiden (2 stuks); Daniels, C. Amsterdam; Departement van Oorlog, Haag; Directie Gasfabriek, Leiden; Drukkerij Klop, Giezen, H., Utrecht; Haagsche Courant, Haag; Kapteijn, F„ Amsterdam; Kremer, P., Hoogeveen; Maandblad „Astia" Meuleman, Mej. S. E., Haag; Minister van Financiën, Haag; Raad van Ar beid, Leiden; Ruijs Spel tie, Heer en Mevr., Haag; Schink, Mr. J. W.. Haag; Streeman v. d. Hoeven, Amsterdam; Vett, Mej., Leiden. Briefkaarten Binnenland: Beek, S. J. H. van, Amsterdam; Beij- naerds, L., Amsterdam; Berg, D. A. v. d., Haag; Buur, Mej. C., a. d. Zijl; Dob ber, Gebr., Noordwijkerbout; Hemerik, N., Haag; Hezeman, Mej. A., Haag; Hoekstra, A., Haag; Kittij Logeman, Scheveningen; Kukler, Mej., Katwijk a. Zee; Linden, H. G. v. d., Ameterd.; Meijer, E., Rotterdam: Rijvers, F., Haarlem; Wensen, A. van, Amsterdam Brieven Buitenland: Baker, A., Londen. Cler, H. P. C. de, Hannover. Gevers de, Margenette, Mi ran. Rector Magnificus, Cambridge. Rijsberg, Weltevreden, Briefkaarten Buitenland. Frohtich, Suzanna, Dresden. Schijn-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1