NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 21 MAART 1927 30 jaar te Ocstburg bevestigd werd. Dinsdag 22 Maart a.s. zal in verband met dit jubileum, met de Gemeente een bijzondere samenkomst worden gehou den. GEEN PREDIKANT MEER. In een vergadering van lidmaten der Ned. Herv. Gemeente te Hensbroek is besloten, geen predikant meer te be roepen. EVANGELIST TE NIEUWVEEN. Tot Evangelist bij de Ned. Herv. E vangelisa tie-vereeniging te Nieuw veen (Z.-H.j werd benoemd de heer A. P. de Jong, Godsdienstonderwijzer te Wil ms (U.y. PEREMPTOIR EXAMEN. De Candidaat G. W. van Drenth te Eloemendaal, is na praeparatoir examen beroepbaar verklaard in de GerefKer ken van het herstelde kerkverband. EEN OVERPLAATSING. De heer Smit, inspecteur bij het La ger Onderwijs, standplaats Terneuzen wordt overgeplaats naar Rotterdam. EEN FROTEST. De besturen, zoowel van R.-K. als Chr. Nat. scholen te Eindhoven heb ben een protest ingediend bij Ged. Staten van Noord-Brabant, tegen de vermindering der toelage per leerling en tegen de wijze, waarop de onkosten per leerling aan de openbare scholen naar zij zeggen kunstmatig worden gedrukt. Dr. E. H. RENKEMA. Dr. E. H. Renkema, rector van het Chr. Gymnasium te 's-Gravenhage, die 7 Maart j.l. in „Bronovo" aldaar, een vrij ernstige operatie heeft onder gaan, heeft heden deze inrichting mo gen verlaten. De patiënt, hoewel nog niet geheel hersteld, maakt het zeer wel. Dr. JOHN R. MOTT. Zooals men weet hrengt Dr. John Mott, de voorzitter van de Wereldfe deratie van Christen-Studenten-Ver- eenigingen, op Donderdag en Vrijdag 24 en 25 Maart een bezoek aan ons land. Op Donderdag 24 Maart zal hij des avonds om acht uur precies spreken in de groote zaal van het Koloniaal Instituut hij de Muiderpoort te Am sterdam. Deze vergadering wordt be legd door de A.M.V.J. en is toeganke lijk voor de leden van, diverse jeugd- vereenigingen. Na een stuk van het A.M.V.J.-orkest wordt er eerst vertoond een film be trekking hebbende op het werk van de A.M.V.J. en van de Y.M.C.A., welke toegelicht wordt door den heer W. A. Visser 't Hooft. Dan spreekt Dr. J. Eijk- man een kort inleidend woord, waar na Dr. John R. Mott een rede houdt over „De beteekenis van de Y.M.C.A. voor de wereld1', welke rede door Dr. H. C. Rutgers vertaald zal woden. ZENDING IN EGYPTE. Op 24 dezer houdt de Veeeniging tot uitbreiding van het Evangelie in Egypte haar jaarlijksche vergadering te Nijmegen. Op den avond van dien dag wordt een openbare vergadering gehouden, waarin zullen spreken Ds. J. G. Creutzberg, Hees; Dr. G. P. Ma- rang, Utrecht; en Ds. A. de Haan, Zwolle. KERKELIJKE PERS. De Geref. Kerken in' Zuid-Amerika zijn overgegaan tot uitgifte van een eigen orgaan, dat staat onder redactie van den in Nederland welbekeden Ds. A. C. Sonneveldt Het blad zal iedere maand het licht zien in acht pagina's groot formaat. DE GEZANGENKWESTIE. Onder voorzitterschap van den con sulent, Ds. H. C. v. d. Brink, is Donder dagavond een gemeentevergadering gehouden in de „Eendracht" van de leden der Geref. Kerk binnen her steld kerkverband te Rotterdam. Ds. v. d. Brink gaf een uitvoerig over zicht van de gezangenkwestie in de Geref. Kerk, waarna hij het Nieuw- Testamentische gezangenbundeltje be handelde, dat door een commissie uit de Synode is bewerkt. Dit bundeltje werd door de aanwezi gen met sympathie begroet. Niemand had daartegen eenig bezwaar. Beslo ten werd om het aan de vrijheid van den Kerkeraad over te laten of deze gezangen gebruikt zullen worden. Hierna werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze gesloten. DE KERK EN HET TOONEEL. De Geref. Jongelingsvereeniging „Dr. A. Kuyper", te 's-Gravenhage, zal a.s. Woensdagavond in het gebouw „De Vereeniging" aldaar, haar feeste lijke jaarvergadering houden en daar bij o.m. een blijspel van Sinclair „De lid der Knol" opvoeren. De Kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gavenhage-West, onder wiens toe zicht deze vereeniging staat, heeft naar aanleiding van de uitnoodiging, om een afvaardiging te zenden, beslo ten daaraan niet te voldoen, „omdat op dit feest een tooneelstuk zal wor den opgevoerd'.'. De Kerkeraad zal met de vereeniging over deze zaak na der saVnenspreken. We vernemen ook, dat de eere-voor- zitter der vereeniging, de heer C. Ber- kouwer Jr., hoofd der Groen van Prin- stererschool aldaar, om dezelfde rede nen heeft geweigerd om deze samen komst te pre9ideeren. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Men schrijft- uit Enkhuizen aan de Standaard: Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. alhier, dat moest vporzien in de perio dieke verkiezing van 3 ouderlingen en 3 diakenen, heeft van elk drietal slechts een herkozen en in plaats van de andere 4 afgetreden ambtsdragers vier anderen gekozen. De afgetrede- nen zijn v. gematigd vrijzinnige rich ting, terwijl het grootste deel der nieuw gekozenen tot de socialistische richting behoort. Alzoo een opschui ving naar links. EEN AFSCHEID. De heer R. R. Posthuma, Evangelist te Schagen, hoopt, wegens hoogen leeftijd, Zondag 27 dezer, voorm. 10 uur, afscheid te nemen van de Evan gelisatie aldaar. De heer Posthuma gaat zich 1 Mei a.s. te IJmuiden-Oost vestigen. Hij arbeidde voorheen jaren met veel zegen te Hoorn en werd in 1920 assistent van den predikant-evan gelist Ds. Boeke, destijds te Schagen. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen den heer D. A. Hoogen- dijk te Amsterdam zijn bij testamen taire beschikking gelegateerd, vrij van successierechten, aan de Geref. Kerk daar ter plaatse: 1000 voor de Kerkelijke Kas, 1000 voor de Diaco nie, 1000 voor het Tehuis voor Ouden van Dagen, 1000 voor de Weezen en 1000 voor de Zending. Voorts 1000 aan de Geref. Vereen, voor Ziekenver pleging te Amsterdam. Ds. W. J. Roscam Abbing te Eind hoven, ontving voor het nieuwe kerk wijkgebouw een gift van 500. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Burgemeester en Wethouders ma ken bekend, dat vanaf i April a.s., het gedeelte der Zuidkade vanaf de Dorp straat aan de Zuidstraat, zal genoemd worden „Koninginneweg''. Dezer dagen heeft zich een comité gevormd met het doel, de lokalen van de Chr. Bewaarschool in de Nieuwstraat zoodanig te veranderen, dat zri aan de verschillende daarin vergaderende ver- eenigingen een meer gezellige en aan trekkelijke gelegenheid bieden. Door de politie zijn tal van proces- senverbaal opgemaakt tegen personen van hier en elders wegens het rooken in autobussen. De politierechter te 's-Gravenhage, heeft W. v. d. S. alhier, veroordeeld tot f7,50 boete of 15 dagen hechtenis, we gens het rijden op een rijwiel zonder be- lastingmerk. Door de leerlingen van de openba re school alhier, is £5,42 afgedragen aan het comité voor ondervoedde kin deren in Zuid-Oöst Drenthe. Op de gehouden vergadering van de A. 14. Kiesvereniging zgn de vol gende candidaten voor den Gemeente raad gesteld: 1.E. Guldemond. aftr. 2. J-.J. Grotendorst-, aftr. 3. D. Mesman, aftr. TWEEDE BLAD. WH DE BLADEN ZESGEN. v Lasterlijk. Wij lezen in het Kerkblad van de Geref. Kerk te Billegom: „Gij zult als God zijn", was de ver leidende belofte, waarmede de slang Eva verlokte tot het overtreden van het proefgebod. „Als God te zijn" is steeds het ideaal gebleven van den van God afgevallen mensch. Nebucadnezar',s droom was het, alle wereldveroveraars hebben er naar ge jaagd. En de Anti-Christ zal eenmaal zichzelf vertoonen als God. In Italië regeert thans Mussolini. Hij zal binnenkort, zoo melden dp bla den, den titel aannemen van „Hoofd der Regeering. Daarmee is dan óók "in den naam uitgesproken, wat reeds lang feitelijk zoo was; Mussolini num mer één; de Koning..stroopop. Maar daarmee kan Mussolini niet tevreden zijn. Pas is verschenen een boek: De tien geboden voor den fascist. En het laatste dezer 10 geboden, die den Italiaan leeren moeten, Mussolini te eeren, luidtMussolini is leven. Dit is lasterlijk. Het ligt geheel in de lijn van het: gij zult als God zijn. Mussolini, de hooge, de machtige, zeker, maar toch de brooze, sterfelijke mensch, wiens „adejm in zijn neus gaten is", is het leven niet. Hij heeft het leven niet eens in zichzelf. Hij z,elf leeft bij de gratie van den Almach tige. Mussolini is leven! 'Ach, welk een waan. Welk een las tering. Het is de aanbidding van het genie, van het geweld. Het is de dwaasheid van den na tuurlijken mensch, die het schepsel eert hoven den Schepper, die alleen te prijzen is tot in eeuwigheid, en Die alleen het leven is en het leven geeft. KERK EN "SCHOOL. V NED. HERM. KERK. Bedankt: Voor Hede!. .J. Bus te Aalburg en H'eesbeen. Voor Krabbendij ke, A. J. v. .Wijngaarden te .Westmaas. Voor Burttm, P. J. Hofstede te Noordwij kerhout. Voer Dusseo, J. de Wit, tijde lijk Hulpprediker te Heemstede. Aangenomen: Naar Vollenhove, J. cte Wit, tijdelijk Hulpprediker te Heem stede. GEREE. KERKEN. Bedankt. Voor Watergraafsmeer, Dr. E. D. Kraan te Vlaardingen. Voor Zoutkamp, Houwerzijl, Sellinge, Baar land, Waardhuizen, Achlum en 'Schoon oord, B. A. Vos, Cand. te Uithuizen. .GEREE. GEMEENTEN. Be.daakt: Voor Paterson (H.-Am.), Ds. Mindeman te Lisse. heeren Ds. H. J. van Rooyen te Biltho- daan worden. PREDIKANTEN VOOR INDIë. In de Donderdag in het ministerie v Koloniën gehouden vergadering van de Indische commissie zijn tot Predikant bij de Indische Kerken bevestigd de heeren Ds. H. J.v an Rooyen te üiltho- :ven, die 21 Maart reeds naar Indiëver trekt; Ds. J. A. Broers te Deurne en Ds. J. N. Bieger te Vlissingen. De president der commissie, Ds. WVL. .Welter, had tot grondslag zijner toespraak genomen Ps. 22 132. In dezelfde vergaderingwer den de ingekomen sollicitaties behan deld met dit resultaat, dat nieuwe aan bevelingen aan den Minister zullen ge daan worend. Ds. P. J. de Bruyn, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Denekamp, heeft de benoeming bij de Protestant sche Kerk in Ned. Indlë aangenomen. Ds. C. J. v. BINSBEROEN. Gisteren herdacht Ds. C. J. v. Bins- bergen, Pred. bjj de Geref. Kerk van Loosduinen, den dag, waarop hg voor 35, jagr te Enschedé het predikambt aanvaardde. Ds. W. GOEDHUYS. Ds. .W. Goedkuys, Geref. Pred. te Ee- Btrum, herdacht "gisteren dat hij voor FEUILLETON. 1 flirt-. BLOED EN TRANEN. 49 •Ivan echter ging de gendarmen tege jtnoet. „Wien zoekt gij?" vraagde hij •bedaard, en de wachtmeester ant woordde: „Ivan Nekalof, den wetti gen zoon der weduwe Serguw Ivanitch Nekalof!" „Die ben ik, wachtmeester!'' „Ik heb een bevel tot uwe inhechte nisneming". „Van wien!?" „Van den Kapitein der gendarmerie te» Nisni-nowgorod." „Waarvoor?" „Ge hebt de Grieksch-orthodoxe Kerk belasterd, en gij ondermijnt haar gezag, door de menschen afvallig te maken van 'het ware geloof". „Kan ik mijn moeder vaarwel zeg gen?" „Neen gij moet onmiddellijk mee! „Dat ié hard!" zei de Ivan, en met de ruwe werkelijkheid voor zich, welden er toch groote tranen op in zijn blau we o ogen. De wachtmeester trok de schouders op. „Ik heb mijn instructies te volgen we zullen je de handboeien aanleg gen, Ivan Nekalof". De handboeien er kwam bij den Stundist toch een zweem van Verzet. Doch in het volgende oogenblik had hij er reeds berouw van; in de zucht, om martelaar te worden, schemerde een trek van dweepzucht, en hij stak de handen den gendarmen toe. De twee bruinen, voor den leegen wagen, stonden het tooneel nieuwsgie rig aan te kijken; zij begrepen het niet, en schudden de dichte, ruwe ma nen. Bijna op hetzelfde oogenblik werd Peter Al win door twee andere gen darmen in de woning van zijn vader opgepakt, doch het Zuidelijk bloed, het bloed van den Klein-Rus, kwam bij hem in opstand, toen de onbarm hartige handen der gendarmen hem grepen. Ivan wist ten minste, waar om hij werd opgebracht, doch Peter wist het niet. Hij had niets misdaan; hij was een jonge man van negentien jaar; nog niet eens meerderjarig, en toen hij vraagde, waarom hij weg moest, zeide de ééne gendarm: „Het is een, veiligheidsmaatregel". Hij kreeg de boeien aan, even goed als Ivan, en hij knerste op de jonge sterke tanden. Zijn vader en zijn vier broeders waren juist thuis, om te schaften; de moeder barstte in luide jammerklachten uit, en de vader sloeg met de vuisten op de tafel, alsof hij ze wilde vanéén splijten. Doch verder gebeurde er niets; had de oude Alwin met zijn vier ster ke zonen het gewild, dah hadden zij deze twee gendarmen met de handen geworgd, en met de ijzeren vuisten verpletterd. Doch zij deden het niet; al kwamen zij uit het Zuiden, het was toch- het Russische bloed, dat zwijgt en duldt, eeuw in, eeuw uit. De onnoozele Nicolaas kwam in groote sprongen aangeloopén; hij keek met starre oogen naar Ivan's boeien, en hij schreeuwde: „Gaan ze jou ook wegbrengen, Ivan Serguwitch?" „Ja", antwoordde Simeon, die reeds de leidsels had gegrepen, en op de zit- kist van den wagen was gesprongen: dat doet de Starosta; hij heeft jouw vader en Sidorski in de gevangenis gebracht, en hij brengt ons broederke Ivan naar de mijnen vervloekt mo ge de Starosta zijn!" „Stil, broederke!" zeide Ivan, die tusschen de beide gendarmen instond „zegent ze, die u haten, en doet goed degenen, die u geweld aandoen!" Simeon rukte hevig aan de leidsels. „En wie denk jij, onnoozele Nico laas, dat mijn vader heeft vermoord?" riep hij. Nicolaas keek hem aan, met de oogen wijd open van de hevigste span ning, terwijl de gendarmen zich reeds gereed maakten om met Ivan te ver trekken. „Wie denk je?" zeide hij, en toen kwam het over zijn lippen: „Het is de Starosta!" en hij brulde als een woud- beer in het groote bosch bij Sarski. Hij draaide om, en de leege wagen 4. O. J. v. d. Wolf, aftr. 5. A. Kejjzer. 6. H. Haring. 7. J. de Mol. 8. Jac. Loef 9. C. Akerboom. 10. J. H. v. Osnabrugge. Burgerlijke stand. Geboren: There- sia, d.v. C. J. Bosman en W. Fase. Jan nigjé, d.v. G. Slob en M. Zevenhuizen. Josephus Leonardus, z.v. J. P. Heeme laar en M. J. Bsennik.' Trijntje, d.v. D. Hoogendcorn en J. C. Couvee. Overleden: J. v. Wijk, Echtgenote van G Koetsier 42 jaar. Door Burgemeester en Wethouders alhier, is aan r. F. Bosman, timmerman en aannemer, vergunning verleend tot het plaatsen van een electromotor in zijn perceel aan den Reijerskooperweg. Vergadering van den Raad dezer Gemeente, op Donderdag 24 Maart a s., des avonds om 7 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Opening. Trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststelling van de notulen der ver ga dering van 25 Februari 1927. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende machtiging tot het aangaan van overeenkomsten ter uit voering van alle raadsbesluiten betref fende burgerrechtelijke handeling :n. enz. 6. Aanbieding dcor Burgemeester en Wethouders van esa aanbeveling voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het algemeen vormend lager onderwijs. 7. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders van een aanbeveling ter be noeming van een lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 8. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders van een voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de Openbare School, welke voordracht als volgt luidt: 1. de heer M. v. Gorsel te Nieuwveen; 2. de heer S. Bark te Amsterdam. 3. Mej. A. A. Koster te Boskoop. 9. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders van een aanbeveling ter be noeming van een ldi'der Schattingscomr missie 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om over te g.-jan tot vast stelling van het vermenigvuldieingsCqfer der plaatselijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1927/1928. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om te besluiten tot aanvul ling van het raadsbesluit van 5 Novem ber 1924. strekkende tot verhaal van pensioensbijdragen. 12. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders van de balansen, winst- en verliesrekeningen van Bouwverenigin gen over het jaar 1926. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om te besluiten tot aanvaar ding van de eigenaren van het Sportter rein van twee monumentale lantaarns. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om te besluiten tot onder- handsche verhuring van het perceel To renpad No. 1. 15. Aanbieding door Burgemeester en Wethouders, ter vaststelling van concept besluiten, strekkende tot wijziging der gemeentebegroting voor den dienst '27. 16. Voorstel van Burgemeester eh Wethouders, om te besluiten tot het ver leenen van ontheffingen van aaccbgeu op het kohier der hondenbelasting voor den dienst 1926. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om het noodige crediet te verleenen v£flir verheoging van den aan legsteiger van de Gasfabriek. 18. Aanbieding dcor Burgemeester en Wethouders van het beredeneerd ver slag van hetgeen, met betrekking tot de verbetering der Volkshuisvesting in '26 is verricht. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, betreffende net verleenen van medewerking tot doortrekking van de Tuinstraat. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om te besluiten tot door trekking van den kabel voor electrici- teit in de Ridderbuurt. 21. Rondvraag. 22. Sluiting. HAZERSWOUDE. De Ned. Herv. Knapenvereeni- ging „Het Mosterdzaadje" vierde on der leiding van den- heer C. Patijn in het lokaal „Salvatori" haar jaarfeest, reed terug. Simeon ging zijn moeder halen; dan zou hij de gendarmen ach terop rijden, en ze zouden afscheid nemen van manken Ivan. Een half uur later was Simeon reeds op weg; moeder Nekalof zat naast hem, en de oude Karo kwam achter aan gesukkeld. Zij haalden de gendarmen in; het waren er twee, en Ivan en Peter lie pen voor hen uit: in de handboeien. De gendarmen waren barsch en on willig, doch toen moeder Nekalof hun een fooi gaf, werden zij handelbaar der, en allen namen plaats op den wa gen. Simeon reed, en Ivan werd voor den laatsten keer door de beide ster ke bruinen getrokken. Zijn moeder stopte hem een beurs met tien blanke zilveren roebels in den zak, en zij gaf hem een bundelke met onderkleeren, dat zij in der haast had opgescharreld Zij zaten in den bak van den wagen, op eenige bossen sti'oo, die Simeon er in had geworpen. De gendarmen ke ken scherp uit, dat er geen pogingen tot ontvluchten werden gemaakt, en moeder Nekalof hield de hand van haren zoon vast omklemd. Ivan was diep geschokt; nu het er op aan kwam, viel hem de scheiding toch zwaar. „Wij zien elkander nooit weer!" snikte hij luid. Peter Alwin zat daar met saamge- klemde tanden. „Haal geen gekheden uitl" zei de wachtmeester en hij wees bijgewoond door vele genoodigden. Na gemeenschapelijk zingen van Ps. 1031, ging de heer Patijn voor in gebed en sprak een woord van wel kom tot de opgekomenen, hen op het hart drukkende, de noodzakelijkheid om de jeugd te leiden en te onderwij zen in de kennis der waarheid, vervat in de H. Schrift. De secretaris P. Verheul, bracht in1 dichtvorm een keurig jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereen. 16 leden telt met 20 donateurs. De penningmeester, J. Hendriks, bracht eveneens in dichtvorm finan cieel verslag uit. De ontvangsten be droegen f48; de uitgaven fl.13, alzoo een batig saldo van f46,87. De avond werd verder aangenaam en gezellig doorgebracht met het houden van samenspraken en voordrachten, terwijl de noodige ververschingen wer den aangeboden. Een gehouden collec te bracht op f7.30. Door afgevaardig den van de Chr. Jongelingsvereen. „Eere zij God" en de Geref. Knapen- vereen. „Samuël" werden de beste wenschen uitgesproken. Nadat door den heer J. de Kort een opwekkend woord was gesproken, ging de heer S. Huisman, nadat gezongen was Ps. 7211, voor in dankgebed. Het voornemen is, dat de vereen, den a.s. zomer een vacantiereis zal maken. De Vereeniging „Ziekenverple ging" hield haar jaarvergadering ten huize van den heer Verhaar, bijge woond door 12 leden. De voorzitter, de heer T. Wezelenburg opende met een wcord van welkom, waarna de secre taris, pastoor J. van Veen, de notulen der laatstgehouden vergadering las, die onder dank van den voorzitter werden goedgekeurd. Uit het jaarver slag van den voorzitter bleek dat de vereeniging 247 leden telt met 69 do nateurs. De gevestigde depots verkee- ren in goeden staat, terwijl verschil lende nieuwe artikelen werden aange schaft en 72 maal van de artikelen werd gebruikt gemaakt. Door zuster Boer werden 696 bezoeken afgelegd over 23 gezinnen. Over het geheel ge nomen verkeert de vereeniging in gun stigen toestand. Door den penning meester, Notaris F. C. Engelberts, werd financieel verslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen 4143.61, de uitgaven 3801.92, alzoo een batig saldo van 341.69. De commissie voor het nazien der boeken en bescheiden, bracht bij monde van den heer Mos- tert verslag uit, waaruit bleek, dat al les in de beste orde was bevonden, waarop penningmeester en commissie een woord van dank ontvingen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren: Ds.W. H Gispen, Ds. Luuring en Th. Verkleij met bijna algemeene stemmen herko zen, en namen de herbenoeming aan. In de vacature van den heer J. Mos- tert werd het lid van de commissie tot nazien der rekening gekozen de heer J. van Schie, die zich hiertoe bereid verklaarde. Ten slotte werd de datum voor den verkoop van de Emmabloem voor dit jaar vastgesteld op 21 April a.s. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter, na een woord van dank voor de betoonde belangstelling, de vergadering. KATY7IJK AAN DEN RIJN. Woensdagavond had de algemeens vergadering plaats van de vereeniging verplegingsfonds alhier. Door haren voorzitter, den heer W. Schoneveld, werd deze vergadering ge leid en op gebruikelijke wijze geopend. Door den heer A. Wassenaar, secreta ris, werd het jaarverslag uitgebracht waaruit bleek, dat het ledental ook dit jaar weer was gestegen. Uit het verslag van den Penningmeester Jac. Vliegent hart, bleek, dat de vereeniging eer finan cieel er gunstig vc-i* staat. In verband hiermede werd op voorstel van het be stuur besloten, het aantal ligdagen aan merkelijk te verlengen. Door den Raad van Toezicht warende bescheiden van den penningmeester na gezien en alles volkomen aecoord be vonden. Deze bracht bij monde van den heer Jac. Wassenaar aan de vergadering verslag uit, en stelde voor den penning meester voor zijn beheer te decnarchee- ren. In verband met de vele werkzaam-. naar den revolver, die los in den ko ker zat. Moeder Nekalof zag met innig me delijden Peter aan. „Peter Petrowitch", zeide zij „zoek den Heere, terwül Hij te vinden is, en gij hebt een sterken steun voor tijd en eeuwigheid!" „Dat zie ik wel aan Ivan!" barstte Peter uit met een schamperen spot lach „wat heeft hij nu aan zijn God?" Doch in het volgende oogenblik had hij spijt over deze woorden, want hij had een gevoelig hart; vergeef mij mijn bitterheid!" zeide hij zacht tot moeder Nekalof. Zij reden den heirweg uit, die vol schaduw was door de hooge lommer rijke beuken, die hem omzoomden, en zij reden uren ver, totdat zij tden trot- schen Wolgastroom bereikten. Hoe meer zij Nowgorod naderden, hoe drukker het werd op den heir weg; het stroomde alles naar de stad, die uit haren langen en diepen slaap was opgerezen, en thans den handel uit de vier hoeken der wereld tot zich trok, als de magneet het staal. De to rens schitterden in de avondzon; de koepels blonken van goud; er lag eert bosch van masten in de Wolga, en het lied der schippers weerklonk van oever tot oever. C&ordt yarvolgdp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5