NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 MAART 1927 werken), de afgevaardigden der classis, zim vroegeren ambtbroeder Ds. A. M. Donner van Den Haag overgekomen, zqn S0SntóIear(^.6 4' den aanvang van sprekers werk hier, men tot 29 leden), de aommsisie van ito heer, de kosters en voorts de onaerscnei dene oommissies en vereemgingen waar mede spr. heeft mogen arbeiden. In een gevoelvol en ernstig woord richtte spr. zich ten slotte nog eeiunaal tot zijn gemeente <1.1 Egn catechisant.n Hierna vodden nog het woord fis. h A den Boeft namens de gemeente us. Meijnen van Baarn namens de Classis Amersfoort en zijn oud-collega Ds. A. M Donner, waarna de gemeente den scheidenden leeraas toezong Ps. 121 14 611 Ji^Ter ^aanvulling van het bericht betrefende de bevestiging en intrede van Ds. C. va-n Re en en bij de Ge- ref Kerk van Woerden schrijft men aan de Standaard het volgende: Bij zijn toespraak tot de Gemeente had Ds. v. R. nog gelegenheid de Ge meente hartelijk dank te zeggen voor de vele blijken van belangstelling en medeleven hem en zijn gade bewezen, en ook voor de verrassing hem bereid in het schenken van een toga. Het was Spr. een eere zijn ambt in een pas «end ambtskleed te mogen bedienen. Het afscheid van Ds. D. J. Cou- v e e van de Geref. Kerk te Brussel, die het beroep naar Hilligersberg aan nam, zal a.s. Zondagavond om 5 urn- plaats hebben. kerkbouw. Woensdagmiddag heeft in tegen woordigheid van B. en W. van Aals meer en tal van andere belangstellen den de eerste steenlegging plaats ge had van de nieuwe kerk der Doopsge zinde Gem. aldaar. De Amsterdamsche architect Staal heelt de plannen voor ':dez enbouw ontworpen. Ds. G. VAN DUINEN. Db. G. van DuinM, Geref. Pred. te s^i'vlam, heeft th&s definitiefaangï; nomen eern eventueele benoeming te, leger-Prediiant in Ned. Oost Indie. PROF. DR. J. WATERINK. De Staatscourant van Woensdag be vatte de bekrachtiging van dc aanstel ling van Dr. J. Waterink tot buitenge woon hoogleeraar aan de faculteit der Ketteren en Wijsbegeerte aan de Vrije .Universiteit, oim onderwijs te geven in de Paedagogiek. christelijk schoolcongres Een dezer dagen vergaderde het be stuur van het Christelijk Schoolcon- gres. Besloten werd te trachten aan het Congres een internationaal karaK: ter te geven en in verband hiermede het uit te stellen tot 1928. Het ligt m de bedoeling het Congres te houden op 25 26 en 27 October van dat jaar. Ge tracht zal worden verbinding te ver krijgen met buitenlandsche organisa ties voor het Christelijk Onderwijs. Of het geheele Congres internationaal zal zijn, oi wel het internationaal karak ter zal uitkomen, door inlassching van een buitenlandsche sectie, zal nog nader worden beslist. GIFTEN EN LEGATEN. Voor een orgel in de Geref. Kerk te Oldekerk (Gron.) werd van een bejaar den broeder een gilt van 500 ontvan gen. PROr. DE BUSSY NAAR INDIë. Naar wij vernemen, is Prof. Dr L. P de Bussy, directeur der afdeeling Handelsmuseum van de Koninklijke iVereeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam, door het Deli Planters Comité uitgenoodigd een bezoek te brengen aan het destijds ondier zijn leiding gebouwde en in werking ge stelde Deli-proefstation te Medan. Vanwege het Koloniaal Instituut zal daaraan een studie- en verzamel- reis worden vastgeknoopt, waarin Prol. De Bussy niet alleen Sumatra en Java doch ook Celebes en de Molukken hoopt te kunnen opnamen. Prof. De Bussy, die zich 25 dezer te jGenua op de „P. C. Hooft" zal insche pen, is voornemens October van dit jaar in het land terug te keeren. Gedurende zijn afwezigheid zijn tot jwaarnemende directeuren der aidee ling Handelsmuseum benoemd de hee- ren Dr. E. C. J. Mohr en ir. W. L, Uter- jnaxk ACTIE VRIJE UNIVERSITEIT. In de Geref. Kerk te Enkhuizen, heeft Prof. Dr. J. Waterink Dinsdag avond in een met bijzondere aandacht beluisterde rede den uitbouw van üe Vrije Universiteit bepleit. De spr. be toogde dat volledige uitbouw vande V. U. en spoedige stichting van een natuurwetenschappelijke facult. drin gend noodig is. en dat deze noodzaak voortvloeit a. uit het karakter van het Calvinisme, b. uit den aard der heden daagsohe cultuur, c. uit de behoeften van de practljk, d. uit de verplichtin gen der historie. Vervolgens behandel de spr. de kwesaes die zich de laatste jaren rondocm de V. U. hebben vooi ge daan, om met een krachtige opwek king tot offervaardigheid voor het uit- bouwfonds te eindigen. gereformeerd schoolverband De vorige week vergaderde de Com- missie van 'Uitvoering van U. p. D? Watering, als. paed advieeur aanwezig, kon Sn uitzicht stellen het verkrijgen van de gelegenheid om 1 een laboratorium de experimenteels psychologie te gaan beoefenen. iVan den Bond voor Geref. organisatie is de toezegging mg men van een jaarlijfcsche bijdrage van, f 100 in de kosten van den leerstoel. Na de vaststelling Van het Jaar verslag en van de agenda voor Be al gemeene vergadering op dejde de commissie ervex het Statuut dat het algemeen reglement moet ver vangen. wanneer de vergadering het voorstel der commissie aanneemt om voor G. S. V. rechtspersoonlijkheid 'aan te vragen. Jaarverslag en agenda met' Voorste? verschijnen in <3e eerste he ft vanlAprit. DE THEOL. SCHOOLDAG TE KAMPEN. De Theologische Schooldag te Kam pen zal, naar wij vernemen, dit jaar op Donderdag 23 Juni a.s. worden ge houden. 4 In de morgenvergadering zal Ds. G. O. Donner, Geref. predikant te Sche- veningen een referaat houden. Met sprekers voor de middagsamen komsten den bidstond aan den voor avond wordt nog nader onderhandeld. UIT DE~ÖMGËVING. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer Gemeentel vergaderde gistermorgen. Voorzitter de Bur^em. De Voorzitter opent de vergadering en leest het gebed. Daarna herdenkt de Voorzitter den overleden wethouder, den beer D. Rey- neveld met de volgende woorden: Alvorens onze werkzaamheden aan te vangen, pg£t het ons even te gedenken het feit, dat een Uwer ons aoor den dood 'Ontvallen is. Ik breng gaarne namens de Gemeente dank voor al hetgeen hij in het afgeloo- p^n tijdvak van 27 jaren voor haar ver richt neeï. Zijn inzicht in zaken werd door velen op pros gesteld, ook in landbouwerskrin gen. Zijn gezondheid was de laatste ja ren niet zoo goed meer, zoodat hij zich meer dan hem lief was, dikwijls in acht moest nemen en ziph ook uit de Ge meentelijke werkzaamheden moest te rugtrekken. Zijn heengaan heeft velen getroffen. Daarna wordt behandeld punt 1: On- lerzoek geloofsbrief van het in de plaats van den. heer D. Reyneveld benoemd ver kiaard raadslid, den heer N. P. Sleg- tenhorst. Benoemd wordt een commis sie tot onderzoek van den geloofsbrief, die nadat de vergadering een oogenblik geschorst is geweest, mededeelt den ge loofsbrief in "orde bevonden te hebben, en adviseert tot toelating, waarna bij p-unt 2, de foeëediging plaats heeft en ae Voorzitter het nieuwbenoemde raads lid welkom hejatt i nden Raad en. hem feil citeert met zijn benoeming, welke felici tatie door den heer Slegtenhorst met een enkel woord wordt beantwoord. De Voorzitter heet thans speciaal wel kom den heer Gorts, die na een lange ziekte weèr aanwezig is. De heer Corts dankt den Voorzitter voor zijö goede woorden. Punt 4 is de benoeming van een We houder in de vacature D. Reyneveld. Met algemeene stemmen wordt geko zen de heer v. d. Berg, die zijn benoe ming aanneemt en door den Voorzitter en raadsleden wordt gecomplimenteerd. De Notulen worden gelezen en goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we op Missives Ged. Staten goedkeuringen Raadsbesluiten; Missive Ged. Staten goedkeuring ge- meentebegrooting 1927. Verslag" Commissie tot Wering van Schoolverzuim; Proces-verbaal opname kas van den Gem. Ontvanger. 7. Comptabele besluiten en wijziging Gemeenterekening 192 5 Aangenomen. 8. Vaststelling voorschot art. 101 der Lager Onderwijswet ten behoeve van de Bijz. Lagere School in deze gemeente voor het dienstjaar 1927, en vergoe ding art. ioi over 1923 en 192a. Het eerste wordt vastgesteld op een bedrag van 110,47 per kind. De vergoedingen over 1923 en '24 worden respectievelijk vastgesteld op f696,en f 732V— 9. Vaststelling Suppletoir-kohier hoa denbelasting dienst 1926 en kohier hon denbelasting dienst 1927. Het eerste wordt vastgesteld en het tweede met een eindcijfer van f352,—. 10. Vaststelling verordening op het aanleggen of onderhouden van_ geleidin gen 01 kabels voor gas, electriciteit enz. Aangenomen. 11Overeenkomst electriciteitsleve- ring in de Hoogewaard. Daar deze over eenkemst billijk is, adviseeren B. en W. deze goed te keuren. Met de uitvoering van het werk zal spoedig worden begon nen. Aangenomen. 12. Algemeene machtiging van B. en W. tot - aangaan van overeenkomsten voor burgerrechterlijke handelingen. Aangenomen. Thans heeft nog plaats de benoeming in de vacature van wijlen den heer D. Reyneveld, van een lid van het zittende en nieuw-benoemde stembureau. Geko zen wordt de heer van den Berg. Rondvraag. De heer de Jong zou willen, dat de cijfers van de voor het stratenplan be noodigde steenen gepubiceerd werden. Er heerschen daaromtrent verkeerde voorstellingen in de gemeente. De Voorzitter noemt de verschillen de prijzen der klinkers. De Rjjnklinkers zullen pllmi. f 800,per K.M. meer kos ten dan de Waalklinkers. Bovendien zijn door een deskundige proeven genomen van de duurzaamheid en die vielen verre in het voordeel van de Waalklinkers uit, wat taaiheid en wateropname treft. Het doet spr. leed, dat men een actie is gaan voeren in de gemeente hierover. In de volgende vergadering zal beslist worden wie de steenen zal' le veren. Daarnaj slniting. Woensdagavond werd in een der lokalen van de O. L. School alhier een bijeenkomst gehouden voor de bewo ners van den Hoogenwaard, die daar voor door den Burgemeester waren uitgenoodigd. Deze bijeenkomst, die door den Bur gemeester met een kort woord werd geopend, had ten doel, de bewoners van den Hoogenwaard voor te lichten en hekend te maken* met de aanslui- tftigsmogelijkheden, tarieven, enz., omdat gebleken was, dat verschillen- personen nog niet voldoende hier van op de hoogte waren. In veVhouding met het groote aan tal uitnoodigingen, was de bijeen komst niet al te druk bezocht, hetwelk voor een groot deel te wijten was aan de niet voldoende bekendheid met de vertooning van een drietal films. De heer Zierfusz, Hoofdinspecteur van de Lichtfabrieken te Leiden, gaf daarna een duidelijke uiteenzetting van de aansluitingsvoorwaarden, -mo gelijkheden, tarieven, zoowel voor be drijven, als voor huishoudelijk ge bruik. Hierop volgden nog eenige vragen, die door den heer Zierfusz en den Bui* gemeester op duidelijke wijze werden beantwoord, waarop zich eenige per sonen opgaven voor aansluiting aan het elektriciteitsnet. Daarna had de vertooning plaats van een 3-tal films, door den heer van der Meer. Op grappige wijze werd hier geïllus treerd, het wantrouwen van een huis vrouw tegenover het gebruik van elee triciteit. Aangezien tegenwoordig immers al les met elecfriciteit geschied, was de daarin voorgestelde familie wel ver plicht hun afkeer tegen het gebruik van electriciteit te overwinnen, en toen ze zich er eindelijk aan gewaagd hadden, was de geheele familie er van overtuigd, dat niets boven electriciteit ging. Ongeveer 10 uur werd dezen avond door den Burgemeester gesloten, met dank aan de aanwezigen voor hun be toonde belangstelling. Naar wij veremen, bestaat waar schijnlijk het plan. om binnen enkele dagen nog een tweeden filmavond t e geven. Verder werd medegedeeld, dat de Commissie, bestaande uit de heeren Slegtenhorst, P. de Jong, Blijleven en Molema, opnieuw alle bewoners in den Hoogewaard zal bezoeken, ter invulling' van de aanvraagformulie ren en ter bespreking van een gemeen schappelijke aanbesteding van de in stallaties. Met den aanleg zal thans zoo spoedig mogelijk begonnen wor den. - In de plaats van wijlen den heer D. Reijneveld is in de vergadering van den gemeenteraad op Donderdag j.l. met algemeene stemmen tot wethou der gekozen de heer Jac. van den Berg (A.-R. Maandagavond j.l. vergaderde de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje'' in het lokaal achter de Geref. Kerk alhier. De vergadering werd door den voorzitter, den heer N. P. Slegten horst, op de gebruikelijke wijze ge opend. Vervolgens werden de notulen voorgelezen en goedgekeurd. Enkele mededeelingen werden gedaan o.a. ook over de propaganda-vergadering te Leiden. De voorzitter hield daarna een kor te toespraak in verband met het over lijden van den heer D. Reijneveld, in leven onze oudste vertegenwoordiger in den Gemeenteraad. Hij liet hierbij vooral uitkomen, wat hij is geweest op politiek gebied, een vertegenwoor diger der partij en die lang in dank bare herinnering zal blijven voortle ven. Daarna, werd overgegaan tot vast stelling van de Candidatenlijst voor den Gemeenteraad. Op de lijst werden allereerst geplaatst de aftredende raadsleden in de volgende rangorde: 1. Jac. van den Berg (aftr.). 2. P. de Jong (aftr.), 3. N. P. Slegtenhorst (aftr.) terwijl door stemming aan de lijst werden toegevoegd: 4. K. Reijneveld, 5. P. Kok, 6. M. Schenkeveld en 7. H. Verburg. Hierna werd de vergadering door Ds. Haspers met dankgebed ge sloten. A.s. Maandagavond te half 8 uur, zal er in de Ned. Herv. School gelegen beid zijn voor inschrijving van nieu we leerlingen, welke op 1 October 1.1. 5 jaar geweest zijn. Donderdag 24 Maart a.s., des avonds te 7 uur, zal er in de Ned. Herv School alhier de tweede Ouderavond gehouden worden, bij welke gelegen heid de busjes voor de school geledigd moeten worden. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem. Zondag v.m. 9.30, Bed. H. Doop en n.m, 6.30 uur Ds. Israël. Geref. Kerk, Zondag v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 nnr Ds. Haspers.. OEGSTGEEST. Door de Gemeente-Piolitie en den Rijksveldwachter alhier, is proces-ver baal wegens verduistering van een rij wiel opgemaakt tegen A. D. uit deze ge- Het rgwiel is te Leiden in beslag geno men. Woensdag werd door een nog on bekende auto een wagen aangereden van den heer v. d. L. alhier. Een wiel van de wagen werd afgereden. De bestuurder van de auto bekommerde zich niets over heb geval, en vervolgde zün weg. NQORDWIJK BINNEN. Predikbeurten Geref. Kerk v.m'. i«l en n.m,'- i,uur, Ds. A. M. Donner, Emer,. PTed. te 's-Gravenhage. In de collecte tijdens de j.l1. gehou den Bidstond der Geref. Kerk, is voor de Kerk een renteloos aandeel van 50 gulden gevonden. ROELOFARENDSVEEN. Gisteren had alhier de jaarverga dering plaats van de vereenig in g net Wit-geiê Kruis, Een 29-tal leden waven tegenwoordig. De voorzitter, de heer J. J. de Koning, opende de bijeenkomst waarna hij het woord gaf aan den se cretaris tot voorlezing der notulen en jaarverslag, welke onder dankzegging werden vastgesteld. Bij ontstentenis van den' penning meester bracht de heer van Akkeren financieel verslag uit. De ontvangsten hebben bedragen f 6544.21 en de uitga ven f 0577,96, zoodat er een nadeelig saldo is van f33.75. Naar aanleiding van deze rekening werd door den heer HoJscher een in lichting gevraagd over de post meu- beien ad f419,24, welke door don: voor zitter werd beantwoord, Hierna^ verkreeg' de Burgemeester 't woord, clie het bestuur eenige nuttige wonken gaf omtrent de inrichting van de rekening, aangezien de noodige b" scheiden tot staving der uitgaven niet ter vergadering aanwezig waren .tor- wijl uit de rekening niet direct was te zien, of er een voor- of wel eeon nade#lig saldo was. Spreker stelde voor, een controle-commissie ie benoemen. Be voorzitter zegt, dat deze Commissie voor enkele jaren steeds werd gekozen, doch dat wegens de ge ringe opkomst op de jaarvergadering de controle-commissie bestond uit en kele bestuursleden. Tot leden der com missie voor het nazien van rekening en begrooting voor liet volgend jaar werden gekozen de heeren Holscber en B. van; der Meer, die zich deze benoe- ming lieten welgevallen. Hierna werd verslag uitgebracht over de rekening van het T.B.C.-fonds °?ooS?F<f'en heb6en hiervan beloo- pen f 6382.43 X en de uitgaven f 1753.95 alzoo een batig saldo van'f 1628.4815. De bogrooting werd hierna vastgesteld f512011 ln ontvangst en "itgaaf op Hiena hield de voorzitter een voor dracht over T.B.C. bestrijding Toen spreker voor eenige dage» van onze wijkverpleegster een verslag ontving d« werkzaamheden door haar in 1926 verricht, trof hem het zeer hooge aantal bezoeken door haar gebracht in gezmnen, waarin zich T.B.C. lijders bevonden. Dit aantal bereikte het res pectabele cijfer van 1100. In niet min der dan 26 gezinnen binnen het rayon waarover de vereeniging haar werk zaamheden uitstrekt, heeft deze ge vreesde ziekte,, welke met recht beti teld wordt met den naam „de witte pest", thans haar intrede gedaan om daar op de bekende langzame tfiize slachtoffers te eischen. Spr. geeft hier- Üa ^?i!e statistische gegevens over de 1.B.C, in ons land, uit welke gege vens blijkt, dat de act»,, die de laatste jaren door de vereenigingen tot bestrii ding der T.B.C. gevoerd, niet te ver geefs is geweest en dat dank zij de geldelijke steun van Rijk en Provin cie eerj groote vooruitgang valt waar to nemen. Het bestuur van het YVit- Gele Kruis heeft dan ook in deze een taak te. vervullen, welke niet licht mag worden genoemd. In deze rust op ons een plicht, en wel om ver- schillende redenen. Allereerst omdat in ons rayon deze ziekte zoo welig tiert en er verschillende oorzaken zijn. welke een afdoende bestrijding zoo moeilijk maken. De gesteldheid van onzeni bodem, het gemis in vele gezin nen van goed drinkwater, de bekrom pen woningen, ziedaar verschillende oorzaken welke het zoo gemakkelijk maken de T.B.C. bacil te verspreiden e» te doen gedijen. Ten tweede omdat deze taak ons niet alleen dooi- het Goddelijk gebod der naastenliefde is opgelegd, maar ook, omdat onze we reldlijke overheid dit van ons eischt Immers zoowel het Rijk als de Provin cie hebben zich tot taak gesteld de bestrijding der T.B.C. geldelijk te sten- 19^6 ontving de vereeniging f iSn Rij? 1550 en VM1 de Provincie f120. Spr. komt thans tot de vraag: hoe zullen wij op de beste wijze en met het meeste succes deze taak ver vullen? En dan kan het antwoord mets anders zijn, d^n door en met al- ien^eTr?mf der leden en door fiahBbw de no°dtge voorzich- »g^d te betrachten om de besmet ting uit de gezinnen te weren. Daarom wekt spr. op steeds getrouw de voor schriften en raadgevingen: van medicus en verpleegster op te volgen. Hierover mag niet licht gedacht wor oen, want liet is reeds vaak bewezen, dat wanneer deze ziekte zich in het begm-stadium vertoont, genezing bij een oordeelkundige behandeling in het geheel niet is uitgesloten. Vandaar dat het zeker aanbeveling verdient, de uitzending naar sanatoria zooveel mo- geujk te bevorderen, aangezien de be handeling der patiënten daar in alle opzichten af is. Spr. weidt hierover nog verder nit en wekt allen op om zooveel in hun vermogen is de T.B C bestrijding financieel te steunen De kas onzer vereeniging is momenteel van dien aard dat alleen bij een zui nig beheer het evenwicht kan bewaard hl ij ven. Het bestuur heeft dan ook weder groot© plannen voor de toekomst. Er aal, indien de uitkomsten in onze plaats gunstig mochten zijn. dit jaar weder een tentoonstelling worden' ge organiseerd, waarvan de opbrengst zal worden aangewend voor den houw van een Wijk gebouw. De verpleegster vervullen met werklust en liefde hun zware taak. Niet minider dan 2500 be- zoexen als ziekenverpleegster en 1100 bedoeken als huisbezoekster werden in 6 afgelegd. Spr. brengt een woord van dank, aan de beide zusters. Met den wensch, dat God de pogingen van de vereeniging om haai; vooropgezet aoel te hereiken mag zegenen, sluit de voorzitter zijn opwekkende rede. Hierna had de verkiezing van drie bestuursleden plaats, wegens periodie ke aftreding van de heeren Klein en Otto en mej. Rietbroek, welke laatste niet meer voor een bestuursfunctie ln aanmerking wenschte te komen. De heide heeren wei'deni bij acclamatie herkozen en in plaats van mej. Riet broek werd benoemd mej. N. de Jong. Van de rondvraag werd gebruik go- maakt door den heer B. van der Meer die bestuur, Dr. van Doorn en zuster Sinnige dank bracht voor de hulp en steun, ondervonden bij het uitzenden van zijn dochtertje naar hei Sanato rium te Venlo. Toen dit uitzenden van zijni kind bekend werd, kwamen ver schillende raadgevers hij hem, waar van de meesten tegen uitzending pleit ten. Spreker heeft echter de raadgevin gen "van den modieus opgevolgd en is hiervoor dankbaar, omdat bij zijn be zoek aan de inrichting hem gebleken is, dat de meeste buitenstaanders een verkeerde voorstelling hebben over de behandeling van dergelijke patiënten. Spreker roemt de inrichting van het gesticht en hoewel het scheiden van zijn dochtertje hem zwaar viel, ging hij na zijn bezoek aan de inrichting met een dankbaar hart naar huis in de hoop, op een spoedig herstel. De voorzitter dankt den heer van der Meer voor zijn waardeerend-s woor den, waarbij Dr. van Doorn zich nog aansluit. Hierna werd de vergadering gesloten. KRONIEK VAN DEN ARTS. De dokter In de keuken. - f Het is nog niet zoo lang geleden, dat de keu- ik en het burgerrecht in het domein der weten schap veroverd heeft. De dokter veracht niet meer die bewonderenswaardige chemie, die uit het toebereiden der spijzen bestaat en j evenmin ontkent hij de belangrijke rol, welke 'reen dieet bij de genezing kan spelen. De ver- iandering in de spijzen, zij het onder den in- vloed van het koken, stoven of braden, zij het 'door de werking, die zij op elkaar uitoefenen wanneer men te tezamen brengt, zijn daarom evenzoovele elementen, wélke de arts kennen moet, wil het dieet zijn uitwerking hebben. Iedereen weet dat, wanneer de maag niet ln orde is, men op meelspijzen aangewezen is. Deze vormen bij uitstek de kalmeerende voe ding, dio aan onze arme maag veroorloven moet om weer op streek te komen. Maar we moeten daarbij niet uit het oog verliezen, dat de mensch een zenuwstelsel bezit, dat bij de spijsverteerlng een uiterst belangrijke rol speelt. We moeten stellig den maag sparen, maar we moeten hem ook niet in 't harnas ja gen, en dan doet zich de noodzakelijkheid voor om afwisseling in de voeding te brengen en hem deze onder een aangenamen maar niet prikkelenden vorm aan té bieden. Hij, die aan slechte spijsvertering lijdt, zal dus te gemak kelijker een maaltijd verwerken naarmate de spijzen meer talrijk en meer afwisselend zijn. Anders gezegd voor een goede spijsvertering kan iemand zeer goed een kleine hoeveelheid van 5 of 6 schotels verorberen, terwijl hij zich slecht zou voelen wanneer hij dit totaal van één en dezelfde spijs zou moeten eten. Laten we nu achtereenvolgens eens de wijze bestudeeren waarop de verschillende voeding stoffen vleeach, visch, groenten zich bij hunne toebereiding gedragen. Koken in1 water is een der meest gebruike lijke methodes voor het bereiden der spijzen. Gekookt vleesch kan op twee wijzen verkre gen worden: óf wel het wordt'.met koud water opgezet en daarna tot koken gebracht, of wel het wordt ineens in kokend water gebracht. Wil men in het vleesch alle voedzame en sma kelijke sappen, die het bevat, behouden, dan moet men het in kokend water brengen. Hier door stolt onmiddellijk het eiwit aan de op pervlakte van het vleesch, verstopt aldus de poriën en vormt zoodoende een beschuttende laag tegen het uitloogen der oplosbare be- .aiiaaBBieii. Wil men daarentegen een smakelijke bouil lon hebben, dan moet men deze oplosbar* be- standdeelen uitttrekken voor het eiwit gestold is en du3 met koud water opzetten. Een goed bereide bouillo» is versterkend, wekt den eet lust op en werkt bevorderend voor de vor ming van maagsap. Voor maaglijders, die een snel geprikkelde maag hebben, is bouillon ver boden. Een voordeel van gekookt vleesch, dat met koud water opgezet is, is, dat door het ko ken de spiervezels losgemaakt zijn, waardoor het vleesch losser en veel gemakkelijker l* kauwen is, en het dus zeer geschikt is voor zieken met een slecht gebit Dij groenten hebben vele huismoeders de gewoonte ze meer of minder lang in verschil lend water te koken. Dit is verkeerd, waflt daardoor onttrekt men hun de voor het liohaam onontbeerlijke zouten, die zij bevatten. Uit een gezondheidsstandpunt is het daarom veel beter de groenten in weinig water te stoven. Of ook men kan meer water nemen en groente bouillon maken. Deze bouillon wordt ook door prikkelbare magen goed verdragen en waar zij alle minerale zouten uit de groente bevat, is het een versterkende spijs van allereerste orde. De werking van warmte, direct toegepast zonder water als middenstof, levert ons gebak ken of gebraden spijzen. In tegenspraak met de gangbare meening i» het braden een twijfelachtig kookprocédé en is gebraden vleesch een spijs, die den maag ten zeerste kan prikkelen. Door het braden gaat n.l. een gedeelte van het spiervet over tn acroleïne, een zeer prikkelende chemische stof. Bovendien, wanneer men de oppervlakte /an het vleesch tenminste niet verkoken wil stijgt de temperatuur binnenin niet hoog genoeg om parasieten, die zich in h6t vleesch zoudon kun nen bevinden (b.v. trichinen), te dooden. Slechts gebraden kalfs- of ander mager vleesch' mogen toegestaan worden voor personen met licht geprikkelde maag. Visschen, welke in hun geheel gebraden worden, zijn minder prik kelend, daar hun huid het daaronderliggendo vleesch beschermt Geroosterd brood en gebakk'en aardappelen prikkelen de maagfunctie. Zij zijn aan te beva len voor hen, die geen eetlust hebben, maar zijn bij andere maagaandoeningen uit den booze. Droog beschuit daarentegen heeft geen nadeelen, omdat het bij het bakken niet aan zoo'n hoogë temperatuur is blootgesteld ge weest Brood is in 't algemeen een slechte spijs voor maaglijders, omdat het binnenin onvolle dig gebaldcen is. Het kleeft dan tezamen en vormt een massa, welke ondoordringbaaar It voor de verteereode maagsappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6