WflT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWË LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 MAART 1927 te te werk gesteld zullen worden, naast den bijslag, die kun yam gemeen tewege zal worden verstrekt, hetzelf de loon uit te keeren, als aan de Drent sche werkloozen, die bij de Rijkswerk- verschaffing in Drente werkzaam zijn; zoodat deze Nederlandsche werkloo- zeii] f 15 a f 16 per week verdienen? En acht de minister het niet onge- wenscht, dat aan verschillende cate gorieën arbeiders voor hetzelfde werk ongelijk loon wordt uitgekeerd? HET VEEARTSENIJKUNDIG EN LANBBOUWHUISHOUEONDERWIJS Op de vragen van den heer Deckers betreffende uitbreiding van het .Ver slag betreffende de takken van dienst, ressorteerende onder de directie van den Landbouw" met een overzicht van het veeartseriijkundig en land- bouwhuishoudonderwijs hebben de mi nisters van Binnenl. Zaken en Land bouw en van Onderwijs. K. en 'W. ge antwoord, dat zij bereid zijn aan den bij de gestelde vraag te kennen gege ven wensch gevolg te geven. DE TWUYVERWEG-KWESTIE. De Twuyverweg-kwestie, waarover de laatste maanden zooveel te doen is geweest, is nu in een nieuw stadium gekomen. Aangezien de vier Langend- dijker gemeentebesturen hebben ge weigerd bij te dragen in de kosten van vernieuwing en onderhoud (de Twuy- verweg is eigendom van Alkmaar en ligt op het grondgebied van St. Pan- cras) is nu bij den gemeenteraad van Alkmaar een voorstel ingediend tot verbetering van den Twuyverweg en tot tolheffing op dien weg. GEDECENTRALISEERDE BESTELLING. Vanwege het Hoofdbestuur der Pos terijen en Telegrafie wordt medege deeld: Zooals bekend, is te Amsterdam reeds eenigen tijd decentralisatie van den besteldienst in voorbereiding. De ze is thans zoover gevorderd, dat bin nenkort de vermelding op correspon dentie naar de hoofdstad, van alleen „Amsterdam" als plaats van bestem ming, niet meer volledig -zal zijn. De stad wordt verdeeld in 5 districten welke elk voor zich rechtstreeks in eigen rayon zullen bestellen, t.w. Cen trum, Noord, Oost, West en Zuid. Binnen enkele dagen zal ctoor het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie een kaart, aangevende de dis trictsgrenzen, worden uitgegeven, van welke het publiek in de wachtkamer der kantoren zal kunnen kennisnemen Hieromtrent zullen plaatselijk, zoo dra mogelijk, nadere mededeelingen worden verstrekt. Uit het Sociale Leven. DE ZIEKTEWET. Woensdag is te Utrecht een buiten gewone verbondsverfoadering gehóu den van het Roomsch-Katholiek Werk liedenverbond ter bespreking van het standpunt van het Verbond ten aan zien van het bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediende voorontwerp van wet tot wijziging van de ziektewet. Na een uiteenzetting van den ver- bonds--secretaris, den heer J. A. Schul- te, werd goedgekeurd een resolutie, waarin dit voorontwerp onaanneme lijk wordt geacht en vertrouwd wordt dat bij het samenstellen van het defi nitief ontwerp de volgende grondsla gen in acht genomen zullen worden: 1. De uitvoering der ziekteverzeke ring worde, waar mogelijk, opgedra gen aan bedrijfskassen voor elk be drijf één waarvan de organisaties van werkgevers en werknemers de draagsters zijn. Zoowel d© bestuursle den der bedrijfskassen als d© leden van in de betr. ondernemingen te vor men commissies worden door de resp. organisaties van werkgevers en werk nemers aangewezen. 2. Ten behoeve van werknemers en ondernemers, die om een of andere re den niet tot een bedrijfskas toetreden, worde gelegenheid tot verzekering ge geven bij kassen, op te richten door de Raden van Arbeid en bij bijzondere kassen. Voor de erkenning van bijzon- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 17 Maart 1927. Dr. H. E. Greve, de directeur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te 's-Gravenhage, is een zeer bekwaam man. Doch een enkele maal slaat hij wel eens de plank mis. Hetgeen niet erg is; ook de goede Homerus sliep immers wel eens. Zoo schreef Dr. Greve dezer 'daven in „Het Vaderland" over de abnor maal hooge prijzen die de particulie re leesbibliotheken maken: 8, 9 en 10 cent per deel. Stel daartegenover de Openbare Leeszaal: voor 1.50 per jaar mag men 2ooveel boeken lezen als men wil. Doch in het Verslag der gemeente 's-Gravenhage lees ik dat de uitlee- ning van boeken door de Openbare Leeszaal niet minder dan 40 cent per deel kost. Hoe het dan komt dat de lezers slechts een paar centen per deel be hoeven te betalen? De oplossing is heel eenvoudig: Sy- men de belastingbetaler neemt de rest voor zijn rekening. Want de Open bar© leeszalen steunen op de subsi- diën van Rijk en Gemeente. observator. der© kassen worde een minimum aan tal verzekerden van 2000 vereischt. De bijzondere kassen moeten bestuurd worden door de verzekerden. 3. De verzekeringsplicht worde uit gebreid tot allen, die in dienst van 'n ander tegen loon werkzaam zijn, of wegens werkzaamheden in dienst van een werkgever verricht, van derden uitkeeringen in geld ontvangen. Hier door zullen met name dienstboden, kleermakers, kellners, chauffeur en dergelijke, en eveneens de losse arbei ders onder de wet vallen. 4. De werkgevers worden verplicht tot betaling der premie. 5. De uitkeeringen worden bepaald op 80 pet. van het loonbedrag van ten hoogste f 8 per dag gedurende ten min ste 26 weken per kalenderjaar. 6. Voor zoover de onderneming niet is aangesloten bij een bedrrfskas, wordt door de werknemers in die on derneming werkzaam bij geheime m stemming bij meerderheid beslist om trent de instelling, waarbij zij verze kerd zullen zijn. 7. Er worden bepalingen opgenomen welke voorzien in een controle, als waarborg op de naleving der wet en be palingen omtrent de verplichting tot bestemming van een gedeelte der pre- miën voor maatregelen ter voorko ming van ziekte. KOMEN ER 2000 MENSCHEN OP STRAAT? Tijdens het banket van het Verbond! van Electrotechnische Handel en In dustrie, waaraan tal van vooraanstaani de industrieel en, hoogleeraars en in* genieurs aanzaten, heeft de heer A. F. Philips, Eindhoven, opzienbarende meJ dedeelingen gedaan over de belemme ring, die zijn export naar het buiten land ondervindt door de hooge invoer rechten, die men daar heft. Spr. sprak harde woorden tot onze regeering, die hij een Jan-Salie-geest verweet. Men durft niet meer, zeide hij, voor de Nederlandsche belangen in het buitenland op te komen. Het eenige middel voor den groot industrieel is hier te lande, zelf in heti buitenland fabrieken op te richten. In Spanje is dit reeds gebeurd, waaf door 450 Nederlandsche arbeiders broodeloos werden. Wanneer Frank rijk werkelijk zijn voorgenomen invoer1 rechten doorzet, zal daar hetzelfde moa ten gebeuren, hetgeen ,1600 menschen op straat zet. Spreker meende, dat Nederland^ als belangrijke afnemer van Fransche pro( ducten, wel degelijk dit gevaar zou) kunnen keeren. j DE LOONSVERLAGING BIJ VULCAANSOORD. De directie van Vulcaansoord te Ter- borg heeft besloten d© loonsverlaging 14 dagen uit te stellen. De drie samen werkende organisaties zullen in dien tijd beraadslagen, welke houding zij zullen aannemen. TWEEDE BLAD. Het Kabinet en het verdrag. Hoe staat het Kabinet tegenover het verdrag? zoo waagt De Zeeuw. Deze vraag, meermalen gedaan, is nog steeds niet officieel beantwoord. Vrij algemeen heerscht intusschen de opvatting, dat als bet tractaat ver worpen wordt, minister van Karne- i beek ontslag zal nemen, zonder even wel andere ministers in zijn val mee te sleepen. Toch ligt in 'de Memorie van Ant- woord op het voorloopig verslag over de Staatsbegrooting door de Eerste Ka mer, een opmerking verscholen, die op het tegendeel zou kunnen wijzen. Men leest daar toch het volgende: „Reeds ini d© Memorie van Ant woord aan de Tweed© Kamer betref fende de Staatsbegrooting en in het daarop gevolgd mondeling debat heeft d© ondergeteekende, uiteengezet, dat dit Kabinet, zij het op het beperkte ter rein van tzijn taaik, homogeen is als elk ander en dat op gelijken) voet als steeds tevoren, het overleg wordt ge- j voerd in den Ministerraad, ter verze kering van eenheid van handelen in de groote punten van staatsbeleid". Op het bepakte terrein van z'n taak en in de groot© punten van staatsbe leid is het Kabinet dus homogeen. En nu kan zeker niet worden ont kend, dat het Belgisch tractaat behoort tot d© groot© punten van staatsbeleid. Zoodat dus de conclusie gewettigd schijnt, dat het geheel© Kabinet ach ter Minister van Karnebeek staat. Schijnt zeggen we, want er zijn an dere Verschijnselen1, die er op wijzen, dat deze geheele zaak langs het Kabi net heengaat. Alleen is het dan niet duidelijk, wat dan wel tot de groote punten van j staatsmansbeieid moet worden gere kend. KERK EN SCHOOL. ir NED. HER-W. KERK. Bedankt, voor Ouddorp: I. Kie viet, te. Baarn. Voor Vriezenveen: W. M. A. Kalkman, te Werkendam. CHR. GEREF, KERK. Tweetal, Te Schiedam: J. D. Barth te Alphen a. d. Rijn; en K. Groen te Baarn. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. G. Laarman hoopt op 24 'April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente te Klundert, terwijl de be vestiging in de Gere/. Kerk te Hilver sum zal plaats vinden op 8 Mei, waar na Ds. Laarman op 11 Mei zijn intrede te Hilversum hoopt te doen. behoepjngswerk. De Ned. Herv. Gem. te Leeuwarden heeft ter vervuiling van de bestaande predikantsvacafure het volgende zes tal opgemaakt-. Ds. H. P. Fortgens, te (Voorschoten; Ds. H. W. J. C. Hanse laar, te Zevenbergen; Ds. J. de Jong, te Spijk (G?.\)Ds. T. Kloosterman, te Voorburg; s. J. v. d. Pol, te Heeg en Ds. G. Ver Joes Kleyn. te Dordrecht. Da r. w. de jöng. Maandeig; j.i. werd aan den emeri tus predikant der Geref. Kerk van Broek op- Langendijk, Ds. R. W. de Jong, nainens de gemeente een ge schenk aangeboden, als waardeering Ivoor he'c vele werk. dat hij onder den zegen 'des He eren mocht verrichten. Met bet oog op de omstandigheden, waarim het gezin wegens ziekte ver keert,, had deze aanbieding plaats in beperkten kring, n.l. in bet midden van. een comité en den kerkeraad. Het 'gefjehenk bestaat uit 2 fauteuils. 4 'stoelen, theekast en rooktafel. Het jiWoord werd gevoerd door den voor zitter van het comité Burgemeester fèlot en door Ds. de Jong zelf. Daarbij deelde Ds. de Jong mede, idat hij nog een schriftelijk afscheids woord tot de gemeente richten zal. iDeze bijeenkomst werd door den heer Bouwens met dankgebed gesloten. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 146 j. „Kom, malle' jongen, dat behoeft ge iirrmiers niet te doen. Mijn vader is woedend, omdat gij het crucifix hebt I gekust, doch dat geeft niets. Als gij die jzaak niet meer aanroert, komt alles in 'orde." „Ik zal het toch doen, Katinkal" j. Het meisje wordt er wel een beetje verdrietig onder. „En als ik je dringend verzoek, om het niet te doen wat dan?" „Dan doe ik het toch." „Katinka vindt Ivan hedenmorgen .;heel zonderling; zij fronst het voor hoofd, maar als zij in zijn zachtmoedi ge oogen staart, wordt zij weer ont- jwapènd. Wat zal zij hem echter antwoorden? ;Zij is de crisis van gisteravond te bo- |Ven; haar angst is geweken, en al is ;hare liefde even oprecht als gister- avond, zij voelt deze liefde niet zoo .sterk, daar het groote gevaar, dat 'Ivan bedreigde, voorhij is. Bovendien verbaast zij zich, dat hij op dat crucifix terugkomt. Zij kan nauwelijks een gevoel van opkomende minachting onderdrukken; wat hij des avonds doet, berouwt hem den volgen den morgen het mogen de manie ren der Stundisten zijn, doch marme- VAN HET ZENDINGSVELD OP SOEMBA. Ds. C. de Bruijn, de Gerformeerde missionaire predikant van Kambani- roe, die 35 jaren op Soemba heeft ge arbeid en emeritaat ontving zal in Maart de reis naar Holland onderne men. Ds. en Mevr. de BruijnLand- wehr zijn van plan 23 Maart hun ge liefd Soemba te verlaten en 6 April van Batavia «iet de „J. P. Coen" naar Holland te vertrekken. Mej. G. Zigterman is 15 Februari j.l. met de ,.J. P. Coen" weer terugge keerd naar Soemba. De verpleger D. H. Krijger is 11 Febr. 1.1. na een voorspoedige reis te Pajeti op Soemba aangekomen en heeft niet opgewektheid zijn werk in het ziekenhuis hervat. Gelijk men weet kon Mevr. Krijger nog niet met haar man meegaan. Zij is nog in Hol land, maar hoopt weldra haar man te kunnen volgen. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen Mej. G. van Dieren, in 1911 overleden en door wijlen den heer J. van Dieren in 1927 overleden, is aan de Geref. Kerk van Vianen resp. 600 en/ 500 gelegateerd, terwijl door genoemde erflaters de school met den Bijbel met dezelfde bedragen is begiftigd. VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Bij den Penningmeester van het Locaal-Comité te Nijkerk, den heer J. v. d. Waals, kwam in van N. N. te N. een gift groot 500 voor het Uitbrei dingsfonds der Vrije Universiteit. DE LUTH. KERK IN JOEGO SLAVIë. De Luther sche Kerk in Joego-Slavië heeft bij de Regeering een protest in gediend tegen de wetsbepaling, waar door ook niet-Grieksch-Katholieken, van welke Kerk dan ook. verplicht zijn de feestdagen der Grieksch-Katho lieke heiligen te vieren. HERVORMDE DIACONIEëN. Woensdag was een zeer groot aan tal vertegenwoordigers van kerkera den en diaconieën der Ned. Herv. Kerk te Utrecht samengekomen voor de diaconale conferentie van de Federa tie van Herv. Diaconieën. Even voor 11 werd de conferentie geopend door den voorzitter, Ds. Westenburg, uit Rotterdam, die een openingswoord sprak. Sedert Maart van het vorige jaar, aldus spr., ben ik als voorzitter opge treden. toen de in uw kring zeer ge waardeerde prof. Slotemaker de Brui ne tot het ministersambt werd geroe pen. Ofschoon ik steeds veel belangstel ling heb gekoesterd voor het diacona le werk, heb ik pas sedertdien een breederen ern ook dieperen kijk gekre gen op dit terrein; waarbij ik op uit nemende wijze werd voorgelicht door onzen secretaris, den man die reeds meer dan. 24 jaar op diaconaal terrein 'zich beweegt en van wien we mogen zeggen dat hij diaconaal de kerk kent meer dan een ander. Na er aan herinnerd te hebben, dat twee jaren geleden op de classicale vergaderingen met liefde over de Fe deratie van Diaconieën gesproken is, zeide spr., dat de dienst der barmhar- tigdheid toch vaak in de kerk te kort schiet, wanneer zij n.l. gelijkvormig is aan wat de Overheid ons menigmaal beter geeft. Dat moet niet zoo zijn, dat mag niet zoo blijven. Zie, het is zoo merkwaar dig dat in talrijke gemeenten, waar men streeft naar een zuiveren dienst des Woords, men diaconaal eigenlijk geheel van hetspoor is afgedwaald en daar niet voor verbetering en ophef fing te vinden is. Dit bedoelt spr. waarlijk niet alleen voor de stadsdiaconieën, ook voor de dorpsdiaconieën geldt het. Om op een beteren weg te komen, is noodig een diaconale band, die van de Federatie. We**hebben daar een groep waarlijk medelevenden. Daarnaast zijn nog te veel leden, die door woord en daad tot d elauwen behooren en dan de groote groep, die buiten de diaco nale gelederen staat. Nu bieden we u heden, zoo vervolg de spr., een programma aan waarme de wij voor den dag kunnen komen en lijk is het niet. De weduwe Mesikof, de moeder van het dorp, heeft kort ge leden gezegd, dat de Stundisten allen min of meer getroebeleerd. zijn, en ter wijl zij den kreupelen Ivan daar vóór zich ziet staan, denkt zij aan die woorden-, Zij verbaasd zich over Ivan, doch over zichzelve nog meer. Zij begrijpt eigenlijk niet, waarom zij gisteravond zoo ontroerd was; als Ivan niet terug wil keeren in den schoot der Kerk, dan is dat zijne zaak, maar bij bewijst dan metéén, dat bij haar weinig be mint. Zij kijkt naai* buiten. De grijze wol ken drijven laag door bet luchtruim, en de eerste regendroppels vallen; Leo Walnowitch heeft wel gelijk gehad: het zal regen worden vandaag. De oude Tartaarsche komt op haar bloote voeten uit het achterhuis; zij roept op den luiden schreeuwtoon, dien sommige doove menschen zich hebben aangewend: „Katinka Paulov- na ik ben klaar met karnen wilt ge eens komen kijken?" Ivan heeft hier eigenlijk niets meer te doen; „ik ga", zegt hij „ik zal mijn schuld bekennen!" „Ga dan", zegt Katinka „wat kan het mij ook schelen! Dat gij zoo'n draaibord zijt, kan ik toch niet hel pen!" „Katinka! „Natuurlijk'. Ge zijt gedoopt in ónze Kerk, en hebt er je belijdenis gedaan; dat, naar wij vertrouwen, u zal steu- n enbij de vervulling van uw taak. «en bij de vervulling vail uw taak. Spr. herinnerde voorts aan de ko mende diaconale zomer-conferentie op 15 Juli van dit jaar te Lunteren en gaf daarna het woord aan Prof. Dr. A. H de Hartog voor het houden van een referaat. VARIA. Naar de Stand, verneemtheeft de Diaconie van de Geref. Kerk van Hee- renvoen een fonds gevormd, waarvoor te zijner tijd een Tehuis voor Ouden van dagen zal worden opgericth BINNENLAND. PRINS HENDRIK. Z.K.H. Prins Hendrik wordt a.s. Don clerdag 24 Maart van zijni Zwitsersche reis in Den Haag terug verwacht. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL. Thans is bij Koninklijk Besluit Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, werkzaam aan het Departe ment van Buitenlandsche zaken, be noemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. RANGNUMMERS DER CANDIDATENLIJSTEN. In Zuid-Holland zijn u:ü ook de rang nummers der lijsten bekend. In de Dinsdagochtend gehouden openbare vergadering van bet Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Z.- Holland heeft de nummering der lijs ten plaats gehad. Deze is als volgt: 1. Communistische partij. 2. Communistische groep-Wijmkoop. 3. Plattelandersbond. 4. Herv. Geref. Staatspartij. 5. Rapaille partij (kiesk. Rotterdam). 5. Lijst J. J. J. Kettman (kiesk. Haag). 6. Anti-refvolutionaire partij. 7. Chr. Hist, partij. 8. S. D. A. P. 9. Protest-partij lijst L. v. Jeveren. 10. Democratische partij. 11. Vrijz. Dem. Bond. 12. R.K. Staatspartij. 13. R.K. -Volkspartij. 14. Sportpartij (lijst-P. Haak). 15. Vrijheidsbond. 16. Staatk. Geref. partij. LUCHTPOST NEDERLAND—INDIE. Het hoofdbestuur der P. en T. vestigt er de aandacht op, dat de luchtcorres- pondentie voor de gelegenheid van 18 Maart a.s., over te brengen met den vliegdienst RotterdamMarseille en SabangSoerabaja, veelvuldig onvol doende blijkt gefrankeerd. Het publiek wordt er daarom nog maals op gewezen, .dat het verschul digde extra recht (luchtrecht) bedra gende voor brieven 15 ets. per 20 gr., voor briefkaarten 15 ets. per stukt voor drukwerken 10 ets. per 50 grarn, moet worden voldaan boven gewone porten en rechten. BE BIJZETTING VAN VAN HEUTZ. Aneta seint d.d. gisteren uit Batavia dat twee brigades, in hoofdzaak be staande uit gedecoreerden, zijn aange wezen om onder commando van een inlandsch officier naar Nederland te gaan ter bijwoning van de bijzetting van het stoffelijk overschot van gou verneur-generaal Van Heutz. Twee brigades: dat zullen dus onge veer veertig man zijn. HET UTRECHTSCHE RAPPORT. Naar de „Utr. Crt" verneemt, zal het socialistisch gemeenteraadslid D. Jelles, wiens herverkiezing door de hem op de groslijst ingeruimd© plaats zoo goed als verzekerd was, gp drin gend advies van zijn geneesheer om gezondheidsredenen geen nieuw man daat voor raadslid aanvaarden. WERKLOOZEN NAAR DRENTE. Het lid der Tweede Kamer mevr. BakkerNort, richtte tot den minister van binnenlandsche zaken en Land bouw de volgende vragen: Is het waar, dat het in d© bedoeling ligt, aan de werkloozen uit Den Haag Rotterdam en Amsterdam die in Bren- ge wordt Stundist, kust daarop het crucifix, en hebt vervolgens berouw zoo'n man is bij mij een draaibord I" Zij heeft een ongelukkigen morgen; 2 ij is veel heftiger geworden, dan zij had bedoeld, en als zij in Ivan's zach te, weemoedige oogen staart, heeft zij spijt van haar woorden. Zij treedt op hem tere; zij legt de handen zacht op zijn schouders, en hare liefde komt boven met macht. „Ben ik te hard geweest, Ivan Ser- guwitch", zegt zij, „dan vergeef het mij!" „Katinka Paulovna", is zijn ant woord „ik heb het verdiend. Ik beD werkelijk, wat gij zegt ik heb Chris tus verloochend!" Zij staan daar een oogenblik 'zwij gend tegenover elkander; uit het ach terhuis schreeuwt d© doove dienst maagd: „Katinka waar blijft ge toch?" De pauze wordt pijnlijk; „wilt ge nu werkelijk naar het klooster?" vraagt Katinka. „Dat zal niet noodig zijn!" roe pi een hard© stem. Ivan kijkt om do lan ge, magere gestalte van den Missio naris staat achter hem. De Missionaris ziet tr dreigend uit: de harcle, onverbiddelijke trek i> a's gebeiteld in dat beenig gelaat en in die diepe, sombere oogen vlamt een onheilspellend vuur. Hij grijpt het crucifL;, dat op den schoorsteenmantel staat. „Hier beveelt hij „ge zult dit cru cifix kussen, en ander» gaat ge naar de mijnen!" Hij heeft moeite, om zijn toorn te be dwingen. „Gij hebt het gisteravond niet goed gedaan, weet je ge zult er bij knie len, dat badt ge gisteravond vergeten!" „En wat beteekent die handeling?" vraagt Ivan „wat verstaat gij daar onder, zoo ik dit doe?" „Dat gij als een berouwvol zondaar terugkeert in de schaapskooi van onze Kerk!" „Ik dacht het ookl" zegt Ivan diep ademhalend, „en daarom zal ik het niet ten tweede male doen. Ik ver moed, Missionaris, dat gij ons gesprek hebt afgeluisterd, en zoo niet, dan wil ik het u nog eens herhalen: „Ik heb gisteravond Christus verloochend om Katinka's wil, en ik heb er diep be rouw over!" Hij staat recht op; er ligt een groote vastberadenheid in zijn stem, en hij is onoverwinlijk, want gedekt door het schild des geloofs, staan zijn voeten thans in het dal van den ootmoed. „Hij versmaadt u, Katinka!" zegt de Missionaris; „hij heeft het zelf gezegd! gij hoort het!" Er komt iets vijandigs in Ilatinka's oogen; „Is het waar?" vraagt zij lang zaam. „Het is volstrekt onwaar 1" zegt Ivan „o Katinka, hoe kunt ge zoo iets vragen 1" „Ik dacht het wel", zegt ze, en voor; den laatsten keer komt de oude liefde triumfeerend naar boven. ^Vraag hem dan eens, wat hij hoo- ger stelt: u of zijn Stundistengeloof dan zult ge 't vernemen!" en de harts tocht voor zijn Kerk brandt als een vuur in de oogen van den Missionaris Doch de jonge boer zegt geen woord; hij vouwt de handen het is, alsof hij bidt. „Hij versmaadt u, Katinka! Daar woont een dochter van een Stundisten hoer in Askof vraag hem tosli eens op den man af, of die Stundister- dochter hem niet hooger staat dan de dochter van den Starosta?" 't Is toch vreemd. Gisteravond Leeft de Missionaris het met afschuw aan gezien, dat de Starosta zijn dochter trapte en schopte, en thann ontz'et hij zich niet, om manken Ivan op de schan delijkste manier te belasteren Hij doet het in zijn laaiende drift; hij wil den ketter, dien hij voor de Kerk ver loren acht, in Katinka's oogen vernie tigen. En Katinka staart Ivan aan met oogen, die wijd open zijn van toorn en angst; „Wat hebt ge daarop te ant woorden?" vraagt zij. „Op zulke aantijgingen antwoord ik niet!" zegt Ivan met schorre stem. „Omdat ze waarheid zijn!" buldert de Missionaris. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5