HEDENAVOND EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voorLEIDEN EN OMSTREKEN Anti-Revolutionairen w NAAR DE STADSZAAL. De Meeting vangt te 7 uur aan Deuren open 7 uur. ADVERTENTIE-PRIJS JAARGANG DONDERDAG 17 MAART 1927 NUMMER 2071 SGHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Lelden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 J. G. van Es. Het .is algemeen bekend dat op nummer één van de lijst van candida- ten voor den Gemeenteraad, die straks de Anti-Revolutionaire partij zal in dienen, voorkomt de naam van Dr. v a n E s. Deze is met bijna algemeene stem men op no. 1 gesteld. Ieder Anti-Revo- lutionair is daarover verheugd. Wij meenen dat deze Keuze een zeer geluk kige is. Niet alleen in Anti-Revolutio naire kringen, maar in breeden kring in onze stad. is de naam van Dr. van Es bekend. Wij beluisterden dan ook reeds menige opmerking over deze can üidatuur, ook uit kringen waar men gemeenlijk slechts nu en dan onze partij noemt. Uiteraard zijn die opmerkingen van verschillenden aard. Niemand die het anders verwacht. Doch wij hoorden reeds een paar we ken geleden een opmerking die wij toen niet de moeite waard achtten, doch die thans met hardnekkigheid zich verder verspreidt, en nu toch dient besproken te worden. Er wordt n.l. verteld, dat Dr. van Es zich wel gegeven heeft, maar on der zeker voorbehoud. Dr. van Es zou n.l. alleen zich geven als trekkracht maar zou, een maal gekozen zijnde, geen zitting nemen als Raadslid. Evenals met zooveel geruchten, is niet na te gaan, wie de zegsman van dit praatje is. Wellicht is eenige naijver van poli tieke tegenstanders hieraan niet vreemd. Niet elke partij is zoo geluk kig, om, niet alleen een populair man, maar bovendien iemand wiens intrede in den Gemeenteraad een nood zakelijke aanwinst is voor den Raad als zoodanig, naar voren te brengen. Dr. van Es is populair, maar boven dien zal Dr. van Es straks de eerste medicus in onzen Raad zijn. Voor vele kiezers zal hijrin reeds een reden liggen om ditmaal bun stem op de Anti-Revolutionaire lijst uit te'brengen. Ons raadscollege, groot 33 leden, telt thans geen enkel medicus onder zijn leden en dat, niettegenstaande de gemeentelijke geneeskundige dienst de laatste jaren geweldig in omvang is toegenomen, en aan de belastingbe talende burgerij duizenden en nog eens duizenden guldens kost. Noch in het College van B. en W., noch in den Raad zitten thans de menschen die dat met vakkennis kun nen beoordeelen. Nogmaals wij Kunnen niet vermoe den vanwaar dit praatje komt. Indien het met opzet is rondgestrooid vinden wij het zeer grof. Nu het evenwel met hardnekkigheid wordt verder verteld, en ook hlijkbair in onzen kring met te weinig reser ve weid aanvaard, hebben wij o^s in verbinding gesteld met Dr. van Es en hem naar een en ander uitdrukkelijk gevraagd. Dr. van Es verklaarde ons nadruk kelijk, dat het gerucht omtrent zijn niet zitting nemen als raads lid puur verzinsel is. Toen Dr. van Es zich bereid ver klaarde eventueel als een candidaat en als voorman op de Anti revolutio naire lijst te worden geplaatst, heeft hij wel degelijk 'zeer ernstig overwo gen wat hij deed. Hij heeft zeer ern stig overwogen, welke taak hij daar mede op zich nam naast zijn drukke artspraetijk. In het belang van de A. R. partij in de eerste plaats, maar ook Ln het belang van de geheele gemeen te heeft hij besloten een offer te bren gen. Het is ons riekend, dat dit voor Dr. van Es inderdaad een offer betee kent. Een offer in de eerste plaats, om van den tijd voor een praktijk, die hem lief is. iets af te nemen -n aan de belangen onzer stad te wijden, maar ook een offer in financieel op- zicht. Wie onzen populairen medicus na der kent en hem gezien heeft in krin gen, waar hij een beteekenende plaats innam, weet wat dit voor hem betee- kent, zich te geven. Zoo weten wij ook, dat Dr. van Es straks als raadslid inderdaad zal too nen, dat hij blijmoedig het offer ge bracht heeft omdat hij met ons meen de. dat het noodig was. Wij zijn Dr. van Es dankbaar voor deze verklaring, maar meer nog, dat hij zich geven wil als raadslid. Wij vertrouwen dat het praatje, al thans in onzen kring, hiermede naar het rijk der fabelen is verwezen. BUREAU1: Hooigracht 35 i Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 CHR. ORANJEVEREENIGING. Gisteravond hield in „Prediker" de Chr. Oranjevereendging haar jaarver gadering. De zaal was goed bezet. De voorzit .er, Ds. Thomas, opent de vergadering, laat zingen Ps 68 10, leest Ps. 95 en gaat voor in gebed. Hierna spreekt hij een kort openings woord, waarin hij zegt, dat deze ver gadering in de allereerste plaats huis houdelijk zal zijn. Dat sluit echter niet in, dat het feestelijke moet ont breken. De Timdelerclub zal vanavond weer medewerken en de heer van Vliet met zijn mandolineclub zal voor mu ziek zorgen. Spr. wekt daarna allen op goed huis te houden en haalt als beeld aan het gouden tientje, waar niet al leen op staat de beeltenis van de Ko ningin, maar ook het randschrift God zij met ons. Laat dat, Aldus spr., ook onze leus zijn. Thans zet de mandolineclub in het „Wilhelmus", waarvan door alle aan wezigen twee coupletten staande wor den gezongen De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Hierna leest de secretaris het jaar verslag Spr. beg,int met een danktoon memoreerde de feestelijke vergadering ter gelegenheid van het 25-jarig hu welijksfeest van onze Koningin en ver der de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardagen van de verschil lende leden der Koninklijke Familie, en andere vergaderingen, die in het af- geloopen jaar hebben plaats gehad. Aan het eirde van zijn verslag, dat z-eer uitgebreid was, vertelde spr. nog, dat het ledental ongeveer stationair gebleven. is; Hierna bracht de penningmeester verslag uit De rekening sloot met een totaal bedrag van f 1162.62. Batig sal do is f2.17VS. De Commissie tot nazien der boeken heeft alles in orde bevonden en stelt voor den penningmeester te dechar geren, wat onder applaus plaats heeft Een nieuwe Commissie wordt be noemd. Daarna heeft plaats de bestuursver kiezing Aftredend zijn de hoeren Bnee baart en v. d. Steen en voorzien moe: worden in de vacature, die voortduurt door het bedanken van den heer Pera. D© aftredenden werden herkozen en in de vacature wordt benoemd de heer H. v. Cittert. Thans treden op enkele leden van de Timdelerclub die te zien en te hoo- ren gevem „The Parlaphone'\ een stukje, waar braaf om gelaehen werd. Verder doet de voorzitter eenige me- dedeelingen omtrent de feestelijk hei den. dip plaats zullen hebben bij den verjaardag van Prinses Juliana. In ver band met het feit, dat die dag op Za terdag valt. stelt het bestuur voor, op Maandag 2 Mei de feestelijkheden te doen plaats hebben en wel in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De zangclub onder leiding van den heer Hovy zal eenige Oud-Hollandsche liederen ten beste geven, terwijl de Timdelerclub een historisch stuk zal spelen, ont leend aan het werk van E. v. Maltzahn „De Lelie van ons Vorstenhuis". Om trent de viering van den 31sten Augus tus bestaan nog geen vaste voorne mens. Het bestuur zal zich daarom trent nog nader bezinnen. Enkele dames van de Timdelerclub geven thans op verdienstelijke wijze eenige zangstukjes en we behoeven niet meer te zeggen dat het mooi was. Dat spreekt haast vanzelf. In de verschillend© pauzen, weerde de mandolineclub zich kranig, even als de dames, die de aanwezigen trac- teerden op thee en biscuits, resp. van de fa. Wed. van Nelle en „Nutrix". Aan het einde van de vergadering werd gezongen Gez. 180 1. Daarna sprak de voorzitter eenige waardee- rende woorden tot den secretaris en bedankte voorts allen die medege werkt hadden tot het welslagen van dezen avond. De heer Mazurel ging voor in dank gebed. CHR. COMITé V. WINTERLEZINOEN. De laatste der wintefrlezingen ml D.V. gehouden worden morgenavond 8 uur in de tfooigrachtkerk. Ds. v. d. Bosch uit Den Haag, die reeds eer der voor dit Comité sprak, zal nu over „Het Gebed" spreken. Wij hopen, dat de belangstelling groot zal zijn 'voor dit mooie onderwerp. CHR. ONDERWIJZERS. A.s. Zaterdag vergadert de Afdee- ling „Leiden en Omsteken" van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in het Nutsgebouw. Aanvang 6 uur. Ingeleid zal worden: „Ideaal Idea lisme", door den heer C. de Vries van Oegstgeest, terwijl na de pauze de agenda voor de „Voor-vergadering" G«wt>na advert entlën per regel 22'/, cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bif contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van tan hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent Binnenland. Krachtig pleidooi van Pref. van Embden in de Eerste Kamei voor goedkeuring van het NetL-3elgisch Verdrag. Buitenland. Hevige strijd tusschen Nanking en Sjanghai. Bezwaren van Frankrijk tegen het zenden van een. toehcordar naar de Vlootconferentie. In Roemenië werdt een nieuwe pers wet aangekondigd. zal worden behandeld en af ge vaardig den benoemd. BAZAAR-COMITE. De heer Mr. A. v. d. Sande Bakhuy sen, onze burgemeester, heeft heteere voorzitterschap aanvaard van het Ba zaar-eomité ten behoeve van de Leid- sche" Kweek en Bewaarschool aan het Rapenburg. BEZOEK AAN DE FABRIEK „NUTRaX". Naar „Ons Reisblad", het' orgaan der Ned. Chr. Reisvereeniging meede- deelt, werd verleden week Woensdag door een 20-tal dames en heeren, le den der afdeeling Leiden en Omstr., een bezoek gebracht aan de alonj be kende Biscuit-Fabriek „Nutrix" al hier. Dé directeur, de heer De Jong, was de vriendelijke gids bij den belang- wekkenden rondgang door den won deilijken doolhof, die zooveel zoete geheimenissen in zich besloot! Daar zag het gezelschap in de modernste ovens heerlijke biscuits en fijne ijswa fels tooveren, daar werden voor de verwonderde en bewonderende blik ken alle stadia vertoond, die lekkere speculaas en banket, extra sterke pe- pdrinunt en de fijnste zijden drups doormaken bij hun ontstaan! Wat een ee.bied werd gevoeld voor den handenarbeid van een 160-tal ouclere en jongere menschen, die in deze fabriek werkzaam waren 1 Hoe kwam het gezelschap onder den indruk van de grootte niet alleen van den binnenlandschen afzet der ar tikelen. maar ook van den belangrijken export naar het buitenland! De ber gen van dichtgesoldeerde blikken bis cuit voor Indië x*ezen omhoog 1 Proefondervindelijk mochten de da mes en heeren zich van de deugdelij ke kwaliteiten der artikelen overtui gen, terwijl bij het eind van den rond gang aan allen een blikje met verschil lende soorten biscuits werd aangebo den, dat blijken zal een smakelijke re clame voor „Nutrix" te zijn. Een blik in een blik van „N u t r i x" over tuigt iedereen van haar nut en kost geen „r i k s"l De afdelingsvoorzitter, de heer J. Plooy, bracht warmen dank aan den directeur, tevens lid der excursie-com misie. Deze eerste excursie in 1927 is uitne mend geslaagd; zelfs zal zij wegens liet groote succes op Maandag 25 April worden herhaald. Aan deze excursie mogen alleen le den der N. C. R, V. deelnemen. DE AUTO ZONDER ASSEN. Gisteren hadden wij liet genoegen door den heer J. E. Snits.ler te Den Haag, importeur o.a. van de „Latil"- bedrijfsauto's, uitgenoodigd te worden tot een ritje met de auto zonder assen „Sizaire frères". Door een bijzondere constructie van de wielen kunnen deze op en neer bewegen, om het eens heel eenvoudig uit te drukken. Het gevolg daarvan is dat men hoegenaamd geen last heeft van stooten of schokken al rijds men ook over de slechtste we gen.' He was een heerlijk ritje. We komen op dezen auto nog nader terug. RADIO-DISTRIBUTIE. Thans, heeft men een aanvang ge maakt, met liet doen spannen van één eendiaadsantenne, gaande vanaf de Lage Rijndijk (Voorstraat) over de Kooi, Heerensingel en omgeving tot aan de Haarlemmerstraat. Dit staat in velband met een Radio-distributie en wel genaamd de Eerste Leidsche Ra- clio-centrale. welke gevestigd is La ge Rijndijk 96. Het werk wordt uitgevoerd door de fa. Termeer Kroonberg te Zaandam. Naar wij vernemen zijn reeds 4 ver gunningen door B. en W. uitgereikt .voor het spannen der antennes in ver schillende stadsgedeelten. BGaERC^-. _ii.^TATION. Erlijkenj het jaa:erslag vn.n het Bo- tercontrolestation Leiden over het jaar 1926 vermeerderde het aantal aangeslotenen met één. Op 31 Decem ber was het verzoek van den zuivelfa briek om toelating bij het bestuur nog in overw eging. Besloten werd om het schema die nend ter berekening van de door de aangeslotenen jaarlijks verschuldigde bijdrage in de exploitatiekosten, zoo danig te wijzigen, dat de contributie der meer omvangrijke bedrijven eenigszins wordt verlaagd. Deze ta riefswijziging zal in 1927 haar beslag krijgen. Met ingenomenheid vermeldt 't ver slag, dat de Centrale Commissie voor de botercontrolestations, haar oor spronkelijke meening herziende, heeft goedgekeurd, dat bij de botercontr^e aangesloten bedrijven hun van hot P.ijksbotermerk formaat A, voo.~u*iie boter verpakken in wikkels niet van hun eigen naam voorzien of voorzien van den naam van den afnemer-win kelier; onder voorbehoud van goed keuring van de opschriften op deze wikkels door den inspecteur van het zuivel wezen. De controle op de bij het station aan gesloten bedrijven werd ook in 192ü, dank zij de toestemming van den Mi nister van binnenlandsche zaken en landbouw, uitgeoefend door eenige ambtenaren der Rijkszuivelinspectie. Het aantal controlebezoeken bedroeg 169. In de gecontroleerde bedrijven werd niets abnormaals waargenomen. Er werden bij producenten 74 mon sters genomen, bij handelaren 102 monsters. Van de botermonsters bij producenten genomen varieerde bet vochtgehalte van 10.5 tot 15.4 pet. en was het gemiddeld 13.24 pet.; van de monsters bij handelaren genomen va rieerde het vochtgehalte van 11.8 tot 15 3 pet en was het gemiddeld 14.28 pet. De grens van 15 Y» pet. werd dus niet overschreden. Met betrekking tot de door de aan gesloten handelaren gevoerde bedrijfs boekhouding vermeldt het verslag, dat uit de controle is gebleken dat wat de vermenging, verwerking of verpakking van boter van verschillende herkomst betreft, inderdaad datgene is geschied wat in de registers stond genoteerd. Een goede controle hierop is zeer wel uitvoerbaar gebleken. Er behoefde in het veifclagjaar geen enkele boete te worden opgelegd. De controle van het station strekte zich uit, over 48.775 K.G. geproduceer de boter, 154.368 K.G. verhandelde bo ter die nog voorzien was van het oor spronkelijke rijksmerk en 406.995 K.G. boter, verhandeld na te zijn verwerkt, vermengd of (en) ongepakt en daarna van een nieuw Rijksmerk voorzien. OPHAALDIENST VOOR DE BELAS- TINOEN TE LEIDEN. 'Wij ontvingen liet volgende uitvoe rige schrijven): De Neutrale Bestuurdersbond en de Roomsch-Katholieke Volksbond te Lei den hebben eenige dagen geleden het besluit genomen tot oprichting van een ophaaldienst voor de belastingen. De Algemeene bepalingen betreffen de dien dienst luiden als volgt: „De Ophaaldienst voor de belastin gein te Leiden is opgeriokt met betrek king tot de invordering van aansla gen, voorkomende op de kohieren der Inkomstenbelasting en der Personeele belasting van- het ontvangkantoor der Directe Belastingen te Leiden le kan toor. Dit geldt zoowel voor aanslagen in die belastingen, welke reeds zijn, als voor die welke zullen worden op gelegd. D© bedragen zullen wekelijks wor den opgehaald en de hoegrootheid van de termijnen kan worden afgeleid uit d© tabel, welke hierna is opgenomen. De belastingschuldige, die zich bij den Ophaaldienst wenscht aan te slui ten, doet daartoe liet verzoek op een daarvoor ingesteld formulier, waarbij hij tevens*verklaart, dat de algemeene bepalingen betreffend© den Ophaal dienst hem bekend zijn en dat hij met de daarin gestelde voorwaarden en verplichtingen accoord gaat. Hij blijft bij dien dienst voor onbepaalüen tijd aangesloten, doch hij kan het contract opzeggen. De gewone middelen van vervolging worden ten aanzien van de belasting schuldigen tijdens hunne aansluiting bij den dienst niet toegepast. Mocht evenwel in de betaling op d© aansla gen achterstand ontstaan, die niet is te motiveeren, dan zal de Rijksontvan ger genoodzaakt zijn, deze gunst in te trekken. Hij gaat hiertoe met over dan nadat de Ophaaldienst is gehoord en aan den belastingschuldige het be sluit tot intrekking schriftelijk is me degedeeld. Voor de nog niet afgedragen gelden aam den Rijksontvanger draagt uit sluitend de Ophaaldienst de verant woordelijkheid tegenover de leden. De eerste kwitantie wordt niet vroe ger dan 5 dagen na de dagteekening van het aanslagbiljet aangeboden. D© kwitantie vermeldt het totaal be drag dat betaald moet worden en bo vendien eeme splitsing daarvan vol gens de onderscheidingen welke is ge maakt in de tabel betreffende de ter mijnen. Het aantal termijnen wordt bepaald door het bedrag van den aanslag te deelen door het bedrag van den ter mijn. De rest van de deeling wijst het bedrag van de slot-kwitantie aan. De aangeslotenen behoeven aan den Ophaaldienst geen opgave te doen van de bedragen van de aanslagen, noch van eventueele op di© aanslagen ver leerde verminderingen of ontheffin gen." Tabsl betreffende de termijnen. Inkomstenbelasting vlaatste aanslag). Aanslagen van f 40 en daarbeneden, termijnen van fl. Aanslagen boven f 40, doch niet hooger dan f 60. termij nen van fl.50. Aanslagen boven f60, doch niet hooger dan f80. termijnen van f 2. Aanslagen boven f 80, doch niet hooger dan f 120, termijnen varu f3. Aanslagen boven f120, doch niet hooger dan f 160, termijnen van f4. Aanslagen boven f 160, doch niet hoo ger dan f200, termijnen van f5. Voor aanslagen boven f200 wordt voor elke f 40 boven dit bedrag (een restant wordt met een vol veertigtal gelijkgesteld) d© termijn van f5 ver hoogd met f 1. Persore,ele belasting (laatst© aanslag). Aanslagen van f20 en daarbeneden termijnen van f 1. Aanslagen boven f20, doch niet hooger dan f 40, termij nen van- f2. Aanslagen boven f40, doch niet hooger dan f60, termijnen van f 3. Aanslagen boven f 60, doch niet hooger dan f 80, termijnen van f 4. Aanslagen) van f80, doch niet hooger dan f100, termijnen van f5. Voor aanslagen boven f 100 wordt ivoor elke f 20 boven dat bedrag (een restant wordt met een vol twintigtal gelijkgesteld) de termijn van f5 ver hoogd met f 1. irffcomsten- en personeele belasting over vroegere jaren. Bedragen in totaal van f 80 en daar beneden, termijnen van f 1. Bedragen in totaal boven 80, doch niet hooger dan f160, termijnen ffen f2. Bedragen in totaal van f 160, doch niet hooger dan f240, termijnen van 13. Bedragen in totaal van f240, doch niet hooger dan 1320, termijnen van f4. Bedra gen in totaal boven f320. doch niet hooger dan f 400, termijnen van f 5. Voor bedragen in totaal boven f 400 wordt voor elke f80 boveni dat be drag (een restant wordt met een vol tachtigtal gelijkgesteld) de termijn van 15 verhoogd met f 1. Tot den laatsten aanslag, bedoeld in. de tabel, behooren gedurende het tijd vak van 15 April 1927 tot omstreeks Augs. 1928 d© aanslagen in de perso neel© belasting over 1927 en di© ln de inkomstenbelasting over 19271928 en gedurende het tijdvak van 15 April 1928 tot omstreeks Augs. 1929 de aan slagen in genoemde belastingen over 1928 en over 19281929 en zoo vervol gens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1