WAT DE BLADEN ZEGGEH. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 MAART 1927 TWEEDE BLAD. Een buiging voor het Platteland. Bij de aanneming der motie-van Schaik, die het wetje inzake opheffing van kantongerechten van de baan schooi toeken» „Het Huisgezin" o.m. aan: Heeft het platteland in de Tweede Kamer op de stad een overwinning behaald? Zóó zouden wiï het niet willen uit drukken, liever aldus: de Kamer heeft gisteren een buiging voor het platte land gemaakt. Het ging, zooals men weet, over do opheffing van 33 kantongerechtplaat sen. In den hitteraten tijd van den groot sten geldnood was het ontwerp ont staan onder de leus: bezuiniging op alles, dus ook hierop. En de fout van Minister Donner is geweest, dat hjj thans, nu wjj niet meer alles behoeven af te breken, het ontwerp heeft opgedolven en aan de Kamer voorgelegd. Inderdaad zou op den duur iets be zuinigd zijn, maar tegenover deze be* zuiniging stond wat wij een vorigen keer ae ont uistering van het platte land noemden. Daar wi.de de Kamer niet aan. Er openbaarde zich in de Kamer een verzet tegen de hand over hand toe« nemende neiging om te centraliseeren te egaiiseeren en te niveileeren. De stad trekt a.les tot zich, wordt het middelpunt VcJi het maatschappe lijk bestaan en leven, en beschouwt ten onrechte het platteland als eea achterlijke sireek. Den Daag is dit gevoel in hooge ma» te eigen, maai* ook elders meent men het platteland wat het aan intellect en beschaving bezit, te kunnen aftap pen. Daarentegen heeft de Kamer naar aanleiding van het kantonrechterswet- je front gemaakt. Wat zij deed was een demonstratie waarvan men de beteekenis niet mag misverstaan en die verdere strekking heeft dan de vraag alleen, of de 33 kantonrechterspiaatsen zouden worden behouden of afgeschaft. Merkwaardig is ook, hoe weinig de groote stads-vertegenwoordigers en in net algemeen de medestanders vaa Minister Donner tegen die spontane uiting van plattelandsgenegenheid rea geerden. Over de afstemming van het onfc werp je want dat was het aannemen der motie-Van Schaik feite, jjk ver heugen we ons. Direct om het behoud onzer platte lands-kantonrechters, die alleen den wenk ter harte hebben te nemen, hun dcor den heer Van Voorst tot Voorst gegeven: dat zij in, niet buiten hua kanton moeten wonén, willen zij aan het ideaal van den iandelijken vrede rechter kunnen beantwoorden. En indirect, omdai; in de Kamer een sterke meerderheid aanwezóig blijkt die niet bereid is, de Haagsche en andere bureaux, nog wel met klompen te laten loopen over wat tot het wezen van het platteland behoort: de kleine femeenschap, die liefst in eigen kring aar zaken bereddert en zich niet door de stad wenscht te laten opslokken. Het eigen karakter van het platte land mege in ©ere worden gehouden. Plak-praat. Friesch Dagblad geeft het volgende ,,1 eekepraat je" van zijn oveneaen Hoofdredacteur, den heer Brouwer: 'n Veeg teeken", mompelde ik. 'k Was er waarlijk van geschrok ken. .Ergens", in ons vaderland, had de voorzitter van de daar ter plaatse ge vestigden raad van Arbeid eep uit voerig stuk in de bladen geschreven, waarin hij zich o.m. beklaagde, over de weinige medewerking, die hij' zou bil werkgevers als bij arbeiders on cfervond. iïiei name gold dit het „zegeltjes- plakken". Natuurlijk wordt dit nooit populair. Net zoo min als 't belasdngbetalen. Met een vroolijk gezicht staan er, rüUiLLElOM. BLOED EN TRANEN. 44 Doch de Starosta bleef onvermurwbaar Hij overlaadde zijn dochter met harde schimpwoorden;' hij vloekte, en toen zij nochtans zijn voeten omklemd hield, gebeurde het onmenschelijke. Hij trapte haar hij schopte haar weg; hij scheen zijn eigen bloed on der zijn bespijkerde laarzen te willen verpletteren. Hij was dol; hij was razend hij was door den duivel bezeten, en de Missionaris staarde vol afschuw op dit ontzettend tooneel. Doch dit duurde slechts één oogen- blik, en in het volgende wist de Mis sionaris, wat hem te doen stond. Hij stond hier als de vertegenwoordiger der heilige Kerk, en het bliksemde in zijn donkere oogen, terwijl hij voor den Starosta trad. Hij scheen te lij zen; die magere, beenige gestalte rek te zich tot de lage zoldering uit, en hij zeide: „Schaamt gij u niet, vrederech ter van dit dorp?" „Sta op!" zeide hij dan tot Katinka, „en volg mijl" En zij stond op, om den Missionaris te volgen. 'De Starosta zag het met verbijste ring aan; het schuim stond op zijn mond, en het was de eerste keer, dat dit meisje zijn gezag trotseerde. Hij ging op den dorpel staan, om den weg voor zijn kind te versperren, doch de maar weinigen achter' 't loket, als ze eindelijk na de waarschuwing, die te genwoordig niet meer herhaald wordt, besloten hebben, om dan maar derr keizer te geven, wat des keizers is. Want daar komt het op neer. Met bijna alle politieke partijen ben ik het eens, dat onze belastingen tel hoog zijn en dat ze op lager niveau moeten worden gebracht, al twijfel ik) er aan. of 't zoo'n vaart zal loopen, juist nu alle partijen in diiif, opzicht' bijna eender denken, ik herinner me zelf aan 't spreekwoord: Vele honden zijn des hazen döodl Maar zoolang het niet is, moet Öa keizer hebben dat des keizers is en het plakboek je moet de zegeltjes heb ben, waarop het recht heeft. Nu las ik van groote s^rdigheid. Van opzettelijke versloffing. Van arbeiders, die 't maar op zijn beloop lieten en van werkgevers, Üie, laat ik 't woord maar noemen, want 't is de waarheid, de heele zegeltjes- plakkerij saboteeren, of, zooals de rooden 't noemen: aan hun laars lap ten. Nu zing ik geen zegeïtjeslied. Ik zing geen lofzang van waafdee- ring. 'k Zou er zelf ook niet veel voor voelen. Dicht geen plak-cantate. 't Is een zeer prozaïsch werk, dia plakkerij; een dure liefhebberij ook; niemand doet het voor z'n olezier; all kan en behoort men 't ook zoo te be kijken, dat de werkgever eigenlijk het loon van den arbeider in tweeën be taald ten eerste, wat hij hem „op da hand" geeft voor zijn dagehikscha nooddruft en ten tweede, wat hij' in, [t boekje plakt voor zijns arbeiders invaliditeit en ouden dag. Maar nu dan wat mij opschrikte, en mij voorkomt een treurige bijomstan digheid te zijn. Zonder eenige pikanterie, als een droevig feit moest die voorzitter con- stateeren, dat er geen onderscheid was tusschen hen, die de Overneid om de** beginsels wil erkenden als een macht over hen gesteld en hen, die dit niet deden. Hjj drukte 't opzettelijk ietwat vaag uit. Maar de bedoeling was: Tussciiea hen, die bukken voor Gods Woord en daarnaar leven willen en hen, die die niet doen. Nogeens, hij zei het niet uit vijand schap,^ niet om te kwetsen. 'k Geloof eer, dat het nem bedroef de. Maar ik voelde het als een felie aan klacht tegen degenen, met wie ik één ben, zoo, dat hun smaad de mijne 13, te meer, wijl ik de vrees niet van mij afzetten kan, dat die aanklacht goeddeed juist is. En ik dacht aan 't „zoutend zout". Aan „de stad op den berg'". Aan ,,het licht op den kandelaar". En de bede rees op in mijn ziel: „Heere vergeeft toch de ongerechtig* he^en van Jacob". En, dat het zich bekeere van zijn boozen weg. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Elburg,H. A. de Geus te Waddinxveen. Aangenomen: Naar Zoelen, A. A van Stipriaan Luïscius te Well-Ammer aoden. Bedankt: Voor Dassen, J. de Wit Cand. te Heemstede. Voor Vriezen veen, J. C. H. Romijn te Workum. Voor Gou turn, G. H. Steyn te Leeuwarden. Voor Katwijk aan Zee, E. Warmolts te Heer- de. Voor Sluipwijk (toez.) en Gouderak G. Enkelaar te Ter Aar (Z.-H.). Voor Haarlo c.a. (Geld.) (toez.), H. J. Bar nouw te Aaraenburg. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Berlikum, J. Offers, te Laar en H. M. Ploeger, te Appelscha. Beroepen: Te Mildam (Fr.) P. D Kuiper. Cand. te Kampen. Te Schoon oord, B. A. Bos, Cand. te Uithuizen. Aangenomen: Naar Woubrugge, D Nauta, Cand. te Leiden. Bedankt: Voor Heinenoord en Ter- naard, D. Nauta, Cand. te Leiden. Missionaris keek hem aan met een blik, waarvoor hij terugdeinsde; en. snel liepen beiden voort. Er stond nog meer volk voor de tuinpoort van het klooster dan daar straks; er waren eenige Stun disten onder, die zacht met elkander fluis terden. De menschen herkenden in de sche mering Katinka; zij werd door vele nieuwsgierige blikken gevolgd, doch de Missionaris sprak haar moed in. Zij gingen snel door de tuinpoort heen; de Missionaris nam haar bij de hand, en hij opende voor haar de deur van het kloostervertrek, waar de ker kelijke vierschaar was gespannen. Katinka kwam uit de donkerte, en bleef op den drempel aarzelend staan. De vijf kaarsen brandden rustig op de zilveren luchters; daar, vóór het mid den der tafel, zat de Bisschop met zijn eerwaardigen baard; rechts van hem zat de Scriba. De Pope zat in een hoek in de schaduw, maar Ivan zat recht tegenover den Bisschop. De Bisschop was opgestaan: hij had een crucifix in de hand, en hij zeide met zijn van ouderdom bevende stem: „Kus dit crucifix, Ivan Serguwitch, en alles is goed!" En het was op dit oogenblik, dat Ivan, ter zijde ziende, Katinka zag. Zij was zeer bleek; haar gelaat was met bloed bevlekt, en haar oogen waren in een onuitsprekelijken angst op Ivan gericht. Hij kreeg een plotselinge helder ziendheid; zij was door haar vader op het schandelijkst mishandeld, omdat DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Naar Aardenburg, P. Ens te Warns. Aangenomen: Naar Delft, Mej. D. M. T. Gerritsma te Oranjewoud (Fr.). Be dankt: Voor Aardenburg, M.0i>- nes te Westzaan Noord. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. )Bs. E. Schouten hoopt Zondag 8 Mei afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Alphen a .d. Rjjn, om Zondag 15 Mei te Amersfoort bevestigd! te worden, waarna hij Woensdag 18 Mei intrede hoopt te doen. Zondagavond nam D's. F. H. van Loon afscheid van de Geref. Kerk van Smilde. ^Namens den Kerkeraad werden harte lijke woorden gesproken door Ouderling D. Hogewind. op wiens verzoek den scheidenden leeraar werd toegezongen Psalm 121 :4. Eveneens werden waaraee rende woorden gesproken door Ds. H Meuleman namens de classis Assen en de Kerk van Hoogersmilde en door de a heer Helmers namens de Kerk van Ap pelscha Ds. C. HATTINK. Ds. C. Hattink, Predikant bij de Hei» vormde Gem. te Apeldoorn, en Het Loo, die voor eenigen tijd in de Valerius- kliniek te Amsterdam werd opgenomen, om daar een operatie te ondergaan, ia in zooverre hersteld, dat hij weer gedeelte lijk zijn herderlijken arbeid kon hervat ten. EMERITAAT. Ds. C. Th. Cramer von Baumgarber Ned. Herv. Prediant te Hoorm heeft emeritaat aangevraagd tegen 1 Juli a.s. DOCENT F. LENGKEEK. Het was gisteren 12V2 jaar geleden dat Doe. F. Lengkeek te Apeldoorn, ab hcogeleraar verbonden werd aan de The ologische School der Chr. Geref. Kerk Dit jubileum werd feestelijk gevierd in een samenkomst van Curatoren, Do centen en Studenten in de aula der Theol School. BOND VAN A.S. ZENDELINGEN. De bond van aanstaande zendelingen houdt Woensdag zijn voorjaarsvergade ring in het gebouw der Neder ianuscha Zend. School te Oe'gstgeest. Des voormid dags zal Prof. Br. F. A. Baron van As- beck van de Rechtshoogesciiooi te Bata via spreken over: „Oud en nieuw op Ja va"; 's middags Ds. J. G. W. Goedaard Predikant te Leiden over: „De Theolo gie van Dr. J. H. Gerretsen"; en des avonds de heer M. J. F. Kobijns, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Leiden over* „Het leven van Beeihoven in ver band met eenige zjjner werken". DE VROUW EN DE KERK. Het ministerie van predikanten der Geref. Kerk van Dt-n Haag-Oost, zoo schrijft „De Standaard", zal een rege ling voorbereiden om de vrouwelijke lidmaten der gemeente hulp te doen verleenen bij den geestelijken arbeid. VEREENIGING VAN OUDERLINGEN Zaterdag is te Utrecht opgericht een landelijke vereeniging van ouderlin gen van de Nederlandsche Hervormde Kerk. Een vijftig-tal ouderlingen trad als lid toe. De grondslag der Vereeniging is: De Bijbel Gods Woord, kenbron der Waar heid. Er zal een bestuur, bestaande üit zeven leden, gekozen worden uit de grootste steden des lands. Uit elke stad zal echter slechts één lid gekozen kunnen worden. EVANGELISATIE-ARBEID. Vanwege de Geref. Kerk van Wor- merveer is in de buurtschap West- Knollendam een gebouwtje aange kocht en ingericht voor den Evangeli satie-arbeid aldaar. De bedoeling is, geregeld des Zondagsmorgens samen komsten te houden. HET LEGER DES HEILS. Van 12—16 Maart houdt het Leger des Heils in Nederland te Amsterdam zijn. Nationaal Congres. Uit alle oor den van het land zijn de officieren en vele soldaten naar de hoofdstad geko men tot deelname aan de verschillen de samenkomsten en vergaderingen. Het Congres wordt geleid door kom- zij hem liefhad zij was geschopt en geslagen, omdat zij trouw was in hare liefde. Zij stond daar als een standbeeld, en Ivan was diep ontroerd. Het over stelpte hem. Een oneindig medelijden vervulde zijn ziel; haar lijden, hare smart, hare droefheid sprak uit eiken trek van dat lieflijk gelaat. Hij was opgerezen, maar stond daar als aan den grond genageld; zij was in zijn oogen nooit schooner geweest, maar ook nooit hulpeloozer dan in dit oogen blik. Er wervelde een storm van de tegen strijdigste gedachten door zijn ziel; hij zou haar door de vuurvlammen der bel hebben willen heendragen zoo lief had hij haar! En als een bliksemstraal ging het door zijne ziel, dat dit oogenblik over hun geluk zou beslissen. De pijl had hem getroffen tussen het harnas en het pantsier. Tegen die rechtbank was hij bestand maar dit meisje? Hij kon haar niet loslaten; zij waren één hun zielen waren ineen ge vlochten. De Bisschop stond daar met het cru cifix in de hand;* op het gelaat van den Scriba, die zich zoo geducht had verveeld, kwam een trek van groote spanning, en de Pope trad uit de schaduw naar voren. Daar was een stem in Ivan's ge moed, die fluisterde: „Verloochen Christus niet!" en er was een andere stem, die fluisterde: „Stoot dit meisje niet voor eeuwig van u af!" Het was het groote, beslissende mand&nt W. J. Richards uit Londen, een der oudste hoofdofficieren van het Leger, die 47 jaren heilsofficier is ge weest en o.m. den Leger-arbeid in Denemarken, Zuid-Afrika, Nieuw-Zee- land, Canada en Australië heeft geleid Zaterdag hield kommandant Ri chards een besloten vei^adering met de Plaatselijke officieren. Zondagmorgen had in de groote zaal van het Concertgebouw een heiligings dienst plaats, welke druk bezocht was Zondagmiddag had eveneens in het Concertgebouw een besloten vergade ring plaats, terwijl 's avonds daar we der een openbare heilssamenkomst werd gehouden ohder leiding van koim mandant Richards. Gisteren werden verschillende be sloten vergaderingen gehouden, ter wijl in de zalen van „Bellevue" een zendingsdienst plaats had, waarin zen deling-officieren spraken over den zen-ddngsarbeid van het Leger in Ned.- Indië en China. GIFTEN EN LEGATEN. In de Gereformeerde Kerk van Delft werd Zondag in den morgendienst een gift gecollecteerd van 3000, waarvan 2000 voor de kerk, 500 voor de Ar men, 250 voor de Zending en 250 voor de Evangelisatie. DE UNIVERSITEIT TE UTRECHT. De rector-magnificus der Universi teit te Utrecht, Prof. Dr. A. Noordtzij, zal tot viering van den dies der Hooge- school op Zaterdag 26 dezer des na middags 2 uur in de groote gehoorzaal der Universiteit een redevoering hou den. VARIA. Met 1 April zal het zendingshuis te Amerongen worden opgeheven. BINNENLAND. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Men meldt uit Apeldoorn: De Koninklijke familie wordt 2 April a.s. voor haar zomerverblijf op Het Loo vernacht. NUMMERING VAN DE CANDIDATEN LIJSTEN. De gistermorgen te Haarlem door het Centraal Stembureau voor de Pro vincie Noord-Holland gehouden loting had het volgende resultaat: No. 1. vrije lijst-d© Hartogh in de kieskringen Amsterdam en Weesp; 2. S. D. A. P.; 3. Vrijheidsbond in de kies kringen Amsterdam, Hel der, Hoorn, Zaandam en Weesp; 4. Comm. partij landelijk co mité-W ijnkoop) 5. Soc. Econ. Staatspartij; 6. Christen Dem. Partij; 7. Comm. Partij; 8. Anti-Rev. Partij; 9. Anti-Stemdwangpartij. 10. Neutraal blok van Midden standers; 11. Vrijdz. Dem. Partij; 12. Herv. Geref. Staatspartij; 13 R.K. Volkspartij; 14. Christelijk Historische Unie 15. R.K. Staatspartij in alle kies kringen behalve A'dam. 16. Vrijz. Dem. Plattelanders. 17. Staatkundig Geref. Partij. 18. R.K. Staatspartij in den kies kring Amsterdam. DE TELEFOONKABEL AMSTERDAM PARIJS. Aan het leggen van den ondergixmd- schen telefoonkabel Amsterdam-Parijs, via Den Haag-Rotterdam-Roosendaal- Antwerpen-Brussel en Rijssel, wordt met voortvarendheid voortgewerkt. De kabel Rijssal-Brussel zal in den loop van de maand wel gereed komen. Ook is men thans begonnen met het leggen van den kabel Roosendaal- Brussel, waarvan het gedeelte Roosen daal (grens tot aan den Schijn (in Bel gië) thans ook klaar is. In de sectie Antwerpen-Brussel i9 de kabel van af Antwerpen tot Duffel eveneens reeds gelegd. Weer een andere ploeg is nabij Vilvoorde intusscben met den aanleg oogenblik. Het leek Ivan, alsof de wit gekalkte muren van het vertrek elkan der naderden „wat is het hier be nauwd!" steunde hij. Daar fladderde een zomeiwlinder om de middelste kaars; hij wilde dat fladderen niet laten, en door het kaarslicht verblind, stortte hij voor Ivan neer met verzengde vleugelen. Niemand zeide een woord. Het cru cifix beefde in le hand van den Bis schop, en met ingehouden adem keek de Missionaris toe, of het verdwaalde lam den eersten stap zou doen op den weg, die rérug zou leiden naar de schaapskooi der Kerk. Maar verloochende Ivan werkelijk den Christus, zoo hij dit crucifix kus te? Was het iets anders dan een bloote vorm? En zou Naaman, de Syrische held, een groot kwaad hebben bedre ven, als hij met de hand des konings' op zijn schouder geleund, zich neer boog in den tempel van Rimmon? Ivan wankelde hij zag naar den drempel, en in de steenen zuil, die daar stond, kwam beweging. Katinka naderde den Bisschop; zij nam het crucifix uit zijn bevende han den, en in de onnavolgbare lieftallig heid harer liefde, hare zachte wimpers opslaande naar den Stundist, zeide zij: „Verloochent gij Christus, Ivan Serguwitch, zoo gij dit crucifix kust?" Zij hief het crucifix omhoog; zij reik te het Ivan Nekalof toe, en Ivan Neka- lof kuste het crucifix. „Bij het gebeente van den heiligen Basilius!" zeide de Pope, terwijl hij GEEN OORLOG MEER! (Geen oorlog meer. Wie wil het óore- lo^en? iMaar ?s der volk'ren ijverzucht ge doofd? Buigt heel de wereld voor haar Ko ning t hoofd, Die haat en nijid en strijd niet will gedoogen Zie, voor haar eigen Ideaal gebogen; De liefde voor haar God der ziel ont- roofd); 'Slechts aan 'de macht en recht dooi! macht geloofd; De heerschappij' iö aan het sterkst ver mogen. 't Recht van die vréde wil dooil 't zwaard behoed. Geen oorlog. Maar het recht niet la ten kermen. Geweld des machtigen kent geenj ontfermen. En trapt d' ontbloote in zijn overmoed. Geen oorlog meer. 't Zal blijken enkel schermen, Zoolang Gods vrees niet overheerscht 't gemoed. 8 Maart '27. J. P. VERGOUWEN. KAMERTUMULT. Het wapen neer. Een leuze. Wapen) hier. Het zwaard verwisseld. Uit des Ko nings handen Naar die om het gezag uit baatzucfitf branden Is dit de stuwkracht niet van al 't ge* tier? Eens meesters, opgestoken her rapier. Dan neer de neerschappij der burger-* standen. Is 't zwaard in handen van d' eert: aan- geranden, Dan mag het branden, 't laaiend oor- logsvier. •Maar eerst de natie moegepraat, ver^ maakt. De vrienden moeten eerst nog even. strijden; Eerst laten zien, hoe zij elkander lij den, En al 't gepraat door twist en vloek! verzaakt. De hartstocht naar den volkenvreö ontwaakt, Ziet zich aan 't eind ten vrienden oorlog wijden. 8 Maart '27. J. P. VERGOUWEN!. aangevangen, zoodat over het geheel het werk in België goede vorderingen maakt. Bij het spoorwegviaduct te Duffel zal de kabel onder de Nethe worden doorgehaald. DE INTERNATIONALISEERING VAN DE SCHELDE De Maasbode meldt: Wij meenen te weten, dat de bedek te bedreigingen, die dezer dagen in enkele Engelsche en Fransche bladen zijn verschenen in verband met het internationaliseeren van het Schelde-* vraagstuk, indien het Nederiandsch-* Belgisch verdrag niet door de Eerste Kamer zou worden goedgekeurd, niet op de betrokken Londensche of Pa- rijsche redacties zijn ontstaan, maar via Brussel den weg daarheen hebben; gevonden. Men zal bij de lezing der verschil-» lende teksten hebben opgemerkt, dat zij best uit dezelfde bron kunnen af komstig zijn. Deze bron nu zou geen andere zijn da:bet ministerie van Buitenland- sche Zaken te Brussel. Men zal dit bericht vermoedelijk wel tegenspreken, maar onze inlichtin gen zijn van zoodanigen aard, dat aan de juistheid van onze bewering moei lijk kan getwijfeld worden. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. In verband met de aanwijzing van jlir. dr. J. Loudon tot voorzitter van de voorbereidende commissie van de ontwapeningsconferentie is aan de Ne derlandsche delegatie in deze commis sie alsnog toegevoegd, mr. V. PI. Rut-» gers, oud-minister en oud-lid van de Tweede Kamer. huiswaarts keerde, „dat is een mee vallertje geweest! Huishen, schenk mij een bom wodka in, maai* een groo te, hoor!" De Bisschop verklaarde zich voor, voldaan. Hij verzekerde aan Katinka, dat de eerste stap op den goeden weg nu was gedaan; van de Siberische mij nen had Ivan voorloopig niets te ducbl ten, maar hij bond het haar op het ge moed, om het begonnen werk met moed voort te zetten. Katinka stortte tranen van vreug de; zij nam Ivan's gelaat tusschen ha re handen en fluisterde: „Nu weet ik, dat ge mij liefhebt!" Ivan verkeerde in een roes. I11 zijn binnenste was een zachte stem, die fluisterend sprak van een zware mis daad, een laffe misleiding, om de gees telijke rechtbank door een schijnver- tooning te bedriegen, doch hoog boven die stem bomde de klokkentoon der verheuging. Hij had Katinka behou den, om haar tot Christus te brengen! Hij had gehandeld als Paulus, die den Joden een Jood, en den Grieken een Griek wilde zijn, om hen allen te be houden, en Katinka's oogen, die hem als sterren tegenschitterden, waren zijn zoetste belooning. Hij bleef dien avond de gast van het klooster, en de Bischop prees hem te genover de monnikeen om zijn ernst. De Bisschop was hem blijkbaar ge negen; zijn HoogEerwaarde zou niet verzuimen, om een goed woord voor hem in te leggen bij den trotschen Starosta, en alles zou zich nu hopent- lljk ten goede schikken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5