WAALS NIEUWE LEIDSCHË COURANT VAN DINSDAG 15 MAART 1927 IP'DAG-AGENDA. Voorschoten. Dinsdag 15 Maait. 's av. acht uur, Ned. Herv. Kerk Uit voering v. d. Chr. Gem. Zangvereen. „De Lof stem". Sassenheim, Dinsdag 15 Maart, 's av. acht uur, „Concordia", Openb. Verg. der A.-R. Kiesvereen. Spr. de heer C. B. v. d. Wal, over „Koers houden tus- schen twee klippen door". Sassenheim. Woensdag 16 Maart, 'e av. acht uur, Geref. Kerk: Uitvoe ring van gewijde muziek door den heer H. M. Keuning en andere. Woensdag 16 Maart, 's av. van acht tot negen urn-: Zitting van het Advies bureau voor Tuinbouwaangelegenhe- 'den in het Bestuursgebouw Tuinstad- wijk, Meidoornstraat. Donderdag 17 Maart. Stadsgehoor zaal: Prop. Meeting v. d. A.-B. Staten- kieskring. Spr. Oud-minister J. J. C. Dijk en Ds. I-T. Janssen, beiden van Den Haag. Voorscheten. Donderdag 17 Maart., 's av. half acht, Hotel „Deurloo": Openb. Verg. der Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer A. .T. Kersten, van Rotter dam, over „Wat ons nu te doen staat" Vrijdag 18 Maart, s av. acht uur, Hooigrachtkerk: Ds. D. A. v. d .Bosch, van Den Haag, over „Het Gebed". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1-4 tot en met Zondag 20 Maart a.s. den heer M. Boekwijt, Viscbmarkt 8, Telef. 552.. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts cn des Zondags. reis- en logieskosten, door de Roe- meenche Regeeiring en de Spoorweg maatschappijen toegestaan, zullen de kosten slechts 450—500 bedragen (in clusief de reis). Daar er nog eenige plaatsen beschik •baar zijn verzoekt de Rector Magnifi cus hen, d;e alsnog aan deze reis wil len deelnemen, zich vóór 8 April a.s. bij hem of bij den Secretaris van het Comité van ontvangst, Dr. F. J. Soes man, Groot Hertoginnelaan 103, Den Haag, te willen opgeven ZILVEREN JUBILEUM VAN DE FAAM's KLEEDINGMAGAZIJNEN Het is heden 25 jaar geleden, dat door het driemanschap de heeren H. Schlatmann (Haarlem), G. Schlat- mann (Leiden) en J. van Woerden (Haarlem) Do Faam's Kleedingmaga- zijnen werden opgericht. De Oplichting. Bet is thans ruim zes en twintig jaar geleden, dat de vennootschap de beschikking kreeg over de beide pan den, Viscbmarkt 16 en 17. Eenmaal in bezit, werden met bekwamen spoed de plannen gemaakt en goedgekeurd, plannen, die na uitvoering, de beide woonhuizen moesten omtiooveren lin een modem winkelpand. En zoo verees een confectiezaak, Wrelke aan geen enkelen Leidenaar on bekend bleef. Dat do toenmalige Di rectie geen halfslachtig werk heeft verricht mog© blenkem uit het feit, dat toen voor enkele jaren werd besloten tot verbouwing, niet weinigen van oor deel waren, dat het winkelpand ook toen, dus ruim 20 jaar later nog aan de eischen des tijds voldeed. Dra zag de toenmalige Directie in, dat slechts eendracht macht maakt en de komende tijden dwingend zou den gaan eischen, een con centreer en van alle beschikbare krachten. En zoo werd dan ook besloten, de reeds langer bestaande zaak van Ge brs. Schlatmann op liet gebied vam Dameskleeding binnen het ineuwe ver band te brengen. Zoo werd de grondslag gelegd van De Faam's Kledingmagazijnen en het geheel werd opgebouwd op het hechte fundament van eenheid. Een heid in inkoop-methode, eenheid bij het interne beheer, eenheid ook in verk oop or ga n isa tie. Wel was zij berekend voor haar taak, de toenmalige Directie. Beschik kend over een rijk ontwikkelde vak kennis, toegerust mét durf. energi© en doorzettingsvermogen, hebben zij met taaie volharding voortgewerkt aan het eenmaal gestelde ideaal. Moeilijk wa ren de eerste jaren zonder twijfel. Vooroordeelen tegen een nieuwe zaak, felle concurrentie en zooveel meer, wa ren oorzaak, dat de strijd verre van ge makkelijk was. Maar het moet erkend langzaam maar zeker klom men hoo- ger naar het eenmaal gestelde doel, n.l. te worden een der meest vooraan staande zaken op Kleedinggebied te Leiden. De groei en bloei. Zooals wij hiervoor reeds mededeel den, mochten de oprichters jaar in jaar uit een gestadige groei en bloei constateeren. En zoo kwam weldra het moment waarop besloten werd, zich ook toe te leggen op het gebied der bedden- en meubelbranche. Door over name der reeds lang bestaande zaak, van Gebrs. Brüning, Hoogstraat al hier. werd dit doel bereikt. Rusteloos werd voortgewerkt. Achtereenvolgens werden te Woerden, Schoonhoven, en Schiedam, vervolgens voor enkel© ja ren te Haarlem, nieuwe afdeelingen ge sticht. Maar niet alleen gesticht, zij werden ook gehouden, wat men noemt op peil. Sneller dan in de dagen der oprich ting draait de tijd en zoo zagen de opvolgers der oprichters zich tot taak gesteld, niet alleen het oprichten van Oud-Min. J. J. C. v. DIJK en Ds. H. JANSSEN, Leger- en Vlootpredikant spreken a.s. Donderdag 17 Maart IN DE STADSGEHOORZAAL Aanvang 77» uur nieuwe filialen, doch het uiodernisee- ren van-alle bestaande afdeelingen. En zoo kan op den huidigen dag ver klaard worden, dat er geen enkel fi liaal der vennootschap meer is of het werd in de laatste 5 jaren verbouwd, immers het laatst overgeblevene, het filiaal Gebrs. Brüning, Hoogstraat, zal binnen enkele 'weken, beantwoor dend aan de strenge eischen des tijds worden heropend. En zoo mag de Directie met voldoe ning verklaren: Bloei en groei alom! Het is dan ook geen wonder, dat deze gelegenheid werd aangegrepen, om eens een oogenblik stil te staan, achterwaarts blikkende, te zien op het vele dat mocht worden bereikt. Als een klein zaadje uitgestrooid, is het gegroeid tot een boom van res pectabelen omvang. Begonnen met een gering aantal klanten, vindt gij ze thans in vele plaatsen van ons dand en om eens voor een oogenblik te blijven in de stad onzer inwoning, vindt gij ze thans in iedere straat, in iederen stand, onder eiken rang. Professoren^ doktoren, advocaten, dominé's, hande laren, industrieelen, zoowel als de werkman, de landbouwer enz., treft ge aan op de klantenregisters dezer zaken. 'Het aantal cliëntèle is van enkele hónderden aangegroeid tot tienduizen den. Begonnen op bescheiden voet, met bescheiden middelen en met een ge ring' aantal personeel, ziet men thans in Leiden en elders -forsche stevige panden, beantwoordend aan de mo dernste eischen. waaraan verbonden is een uitgebreid personeel. Immers in de Leidsche afdeelingen alleen vinden reeds meer dan 125 personen een werk kring. Alzoo bloei en groei alom! Waaraan dit succes ie danken is. En vraagt ge, waaraan dit succes te danken is, dan antwoordt de Directie: „Op de eerste plaats voor een1 niet onbelangrijk gedeelte aan de welwil lendheid van het publiek om ons stre ven te steunen, n.l. het beste te bren gen voor de laagst mogelijke prijzen, daarbij zorg dragend voor gezellige gelegenheden om inkoopen te doen, pijnlijke nauwgezette bediening, ver gaande coulance, kortom te zorgen .voor een „Service", die niets meer te wenschen overliet. Maar op de tweede plaats meenen wij ons succes te mogen toeschrijven aan onze innerlijke organisatie. Wat is al niet geschied om onze organisa tie steeds meer en meer te volmaken. Inkoopcentrales werden opgericht, ten einde tegen de scherpste prijzen te kunnen inkoopen; in Londen, Parijs, Weenen, Berlijn, kregen wij inkoop centrales, benoodigd om iederen dag opnieuw op de hoogte te kunnen blij ven van de allernieuwste snufjes; on ze administratie werd gebracht op een peil, hooger dan verreweg de meeste zaken op ons gebied, alles gemecha niseerd, alles geregeld op den dag af, gebruikmakend van de meest moder ne Amerikaansche machines, kortom, wij 'hebben gestreefd en bereikt naar een organisatie, die er. althans naar onze opvatting, wezen mag. Aan al het voorgaande danken wij voor een niet onbelangrijk gedejelte ons succes. Maar dat alles zou weinig gebaat hebben, indien wij, de- medewerking hadden moeten missen van de pers. Aan den bloei en groei van eeni zaak moet ook d© pers medewerken. Cliënten behouden houdt verband met het systeem van zaken doen. Cliënten trekken geschiedt echter, voor een belangrijk gedeelte door re clame en vooral door dagbladreclame". De huldiging der directie. Heden was het de groote dag van het feest. De heide zaken hadden een feestelijk aanzien gekregen en waren in bloementuinen, herschapen door een kunstige versiering. Niet minder dan een honderdtal fraaie bloemstukken (en er werden voortdurend nieuwe ge bracht!) sierden de lieerenzaak, waar de herdenking plaats had. Hedenmorgen 10 uur had in de Pe- truskerk een godsdienstoefening plaats die werd bijgewoond door de^directie met genoodigden en eerr groot gedeel te van het personeel. Na afloop daar van werd aan de zaak aan de genoo digden een ontbijt aangeboden en ver volgens had te 12 uur, te midden van genoodigden en 'het personeel, de hul diging der directie plaats. Allereerst voerde het woord tot de directie de bedrijfsleider, de hr. W. L. V e r h u 1 s t, die in het kort de ge beurtenissen der afgeloopen 25 jaar de revue deed passeeren. Hij wees er op, dat we eenige personen missen die we graag in ons midden hadden gehad, n.l. de heeren Schlatmann zaliger ge dachtenis. Spr. brengt hulde aan de groote werkkracht dezer heeren, die de oprichters der zaak waren; maar hun geest, hun groote energie en hun stoere werkkacht leven voort in de lieeiien Schlatmann, die thans de lei ding der zaak hebben. Spr. biedt aan de directie de fraai geschilderde beeltenissen van wijlen de heeren H. en G. Schlatmann aan, er den wensch bij uitsprekende, dat de touwtjes, haar door deze heeren in handen gegeven, op liet gouden feest der zaak als gouden koorden zich nog in haar handen mogen bevinden; dat geve God. (Applaus). De directeur de heer. R. Sell lat in a ii n uit Haarlem bracht in herin nering- hoe zijn vader en oom, stoere werkers, gestaan hadden aan den voet van den berg met het floe Idezen te be- kftmjmen. Het was een moeilijke ar beid, maar zij wisten om zich te ver gaderen een groep mannen en vrou wen op wie ze konden bouwen en ge bouwd hebben Dit toch dwingt onze bewondering af; met het houweel van hun energie en hun werklust hebben ze zich een weg gebaand, en hoe hoo ger zij kwamen hoe meer toppen zij ontwaarden. Hoe zij dat gedaan hebben? Aller eerst door een volledig: vertrouwen op God vonden zij kracht daartoe, doch tevens deden zij als de bergbeklim mers in Zwitserland, die met een koord zijn aaneengesnoerd, vooropge- gaan door den gids. Zoo ook gingen zij voorop maar die volgden waren met hen aaneengesnoerd door ^aam- hoorigheidsgevoel. De tocht is nog niet ten einde, spr. ziet nog meer toppen die bereikt mon- ten worden, doch thans is het de tijd om een oogenblik terug te staren. Als we dan naar beneden blikken, zien we diverse kruisen op de plaatsen waar enze voortrekkers het moede hoofd hebben neergelegd, en naast dank aan God past ons dank aan die stoere werkers, die het pad voor ons hebben geëffend. Wat de levenden betreft, dankt spr. allereerst de commissarissen, maar voorts allen die hun beste krachten aan de zaak gegeven hebben alsof het (hun eigen zaak was; allereerst aan den heer Verhulst, den bedrijfsleider, die spr.'s vertrouwen in hem niet be schaamd heeft en met wien hij steeds op uitnemende wijze heeft kunnen sa menwerken. Spr. hoopt dat hij den heer Verhulst nog lang aan zijn zijde zal hebben; tenslotten dankt spr. allen die de belangen der zaken hebben be hartigd alsof het hun zaken waren. Namens coupeurs, winkelpersoneel en expeditie voerde vervolgens de heer M. K 1 o o i s, hoofdcoupeur; het woord die de directie hartelijk gelukwensch- te met dit jubileum en den wensch uit sprak, dat de zaak nog zeer vele jaren mocht groeien eh bloeien. Als stoffelijk blijk van hulde booJ spr. een fraaie klok aan. Vervolgens voerde het woord de heer G. Schlatmann, die namens het comité van commissarissen den heer Verhulst dankte voor de wijze waarop hij het woord gevoerd had en de grond vesters der zaak herdacht. Spr. als oudste zoon kan nooit an ders dan met warmte over zijn vader spreken, die een lichtend, voetspoor heeft achtergelaten. De heeren Schlat mann zaliger gedachtenis, waarvan de een financier en de ander de koop man \\;as. Gedragen door het bewust zijn zulke voorgangers gehad te heb ben, moet het thans ons streven zijn aldus spr. onze wijze van zaken doen aan te passen aan de jongere ideeën en dan is er nog veel te berei ken door eendracht en macht. Ouder dom siert nog niet onze hoofden, wij hebben nog werklust, daarom is deze schoone herdenkingsdag tegelijk een nieuw begin. Spr. dankt óok den heer Kloots voor de sympathieke woorden tot de direc tie gericht en voor het stoffelijk bewijs van waardeering, er den wensch aan toevoegende, dat peïisoneel en opper- leiding- nog lang en in prettige harmo nie zullen mogen samenwerken om „De Faam" omhoog te voeren. Namens het kleermakerspersoneel werd de directie geluk gewenscht door dé heeren Simons en Bonnet en werd een prachtige bloembak aangeboden, waarvoor de directeur eveneens in .hartelijke bewoordingen dankte. Nog twee jubilarissen. Hierna had de huldiging van twee jubilarissen plaats, die tegelijk met de zaak hun 25-jarig feest vieren: de heer J. A. Gpddijn, chef der expeditieafdee- ling en W. Keereweer, vestenmaker. De directeur, de heer R. S c h 1 a t - m a n n, begon met te herinneren aan het bekende spreekwoord „Gedeelde verugd is dubbele vreugd". Spr. richtte zich vervolgens tot den ilieer Goddijn, die 25 jaar als een beste kracht de zaak gediend heeft. Spr. prees zijn trouw en aanhankelijkheid aan de zaak alsmede zijn onkreuk bare eerlijkheid en bood hem als stof felijk bewijs van waardeering een gou den horloge en een portefeuille met in houd aan. De heer J. A. Goddijn dankte in hartelijke woorden en met bewogen stem voor de welwillendheid en vrien delijkheid die hem steeds door de di rectie betoond waren en voor de hem vereerde geschenken en uitte den wensch, dat hij nog lang tot den bloei van de zaak zou mogen meewerken. Vervolgans richtte de heer R. Schlatmann zich tot den anderen jubilaris, clen heer W. Keereweer, die in de verloopen 25 jaar wel voldoende vesten gemaakt heeft om heel Leiden met 3 October van een vest te voorzien Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. den jubilaris een tafel en gordijnen aan opdat hij nog menig uurtje daarmee genoeglijk in huiselij- ken kring zal kunnen slijten. Nadat ook de heer W. K eereweer op hartelijke wijze voor de geschen- RECLAME. HUISHOUDGOED. Schoencrême, gr. doos, 3 kl. 0,08 Kachelglans 0,07J Poetsporaade, roestwerend 0,06 „Schura", voord, zakjes-verp. 0.06u „Glim" Vloeibare Poetscrême 0,12r' Dubbeltjes Zeeppoeder 0,08 .Waals' Vlokkenzeep, practisch in Schroefbus, gegar., 125 gr. 0,20 Lucifers, vonkvrij, verbr. kop valt niet af, per 10 doosjes 0,07 1 VRIJ ENTRÉE. VRIJ ENTRÉE. HaarLstraat 130/136. ken en goede woorden gedankt had, werden door den heer Ver hulst met enkele «sympathieke en geestige woor den aan Mej. Goddijn nog een tafel kleed, aan den heer Goddijn een kist je sigaren, alsmede aan Mej. Keere weer een tafelkleed aangeboden; ver volgens door den heer Kloots aan den heer Goddijn een tafel en bloemtafel- tje en aan den heer Keereweer een theekast. Zoo was het vandaag een dag van feestelijke bedenking; het werk was voor deze gelegenheid eens voor een enkel oogenblik stop gelegd om in blijde feeststemming dit zilveren ju bileum te herdenken. En de directie wil ook haar cliëntèle laten deelen in de feestvreugde, hetgeen overduide lijk blijkt uit de beschikbaarstelling van een belangrijk 'bedrag teneinde aan ieder harer cliëntèle een blijvend souvenir te kunnen aanbieden. Zoo gaat de directie van ..De Faam" met groot vertrouwen, met nieuwen werklust en energie een nieuw tijdperk tegemoet, en wij wenschen haar daar bij Gods onmisbaren zegen toe, opdat haar bedrijf steeds meer moge groeien en bloeien. WAARSCHUWING. Vanwege den Armenraad verzoekt men ons het volgende op te nemen: Het bestuur van den Armenraad te- Leiden verzoekt geen geldelijke bijdra gen te doen toekomen aan C. Postrna,. Celebesstraat no. 2 te Amsterdam, die zouden moeten dienen ten behoeve van een „Werkverschaffing en onder steuning van blinden en andere hulp behoevenden", alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den Armen raad alhier, Rapenburg no. 68, tel. 1052. JUBILEUM H. J. C. BOURGONJE. 22 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden! zijn, dat de politieagent le klasse, H. J. C. Bourgogne, in dienst trad bij de politie. De heer B. heeft zich al'-dien tijd gekenmerkt door ijverige plichts betrachting, waardoor hij' 'bij zijn su perieuren hoog staat aangeschreven en ook zijn collega's kennen en waar- deeren hem als een goed vriend'. Het zal hem dan ook zeker niet aan belang stelling ontbreken bij zijn jubileum1.; We komen op dit jubileum nog naden terug. TENTOONSTELLING IN ,DE LAKENHAL". In het Stedelijk Museum „De Laken hal" is georganiseerd een tentoonstell ling van moderne en toegepastè kunst! De tentoonstelling is gearrangeerd door „De Ploeg'" en opgesteld in twed kunstzalen. Ze zal duren tot 27 Maart1 aanstaande. We wekken iedereen op eens een kijkje te gaan nemen, omdat deze Ten toonstelling niet alleen de bewondes- raars van de schilderkunst zal inte- resseeren, maar ook de menschen, die gaarne, inplaats van het sierlooze 'ge doe, dat men dikwijls in de huiskamer aantreft, voorwerpen daarvoor in dei plaats willen hebben, die sierlijk zijn van lijn en kunstig van teekening. Wie; dus een idee wil"krijgen van hetgeen waarlijk kunst is, ook in de 'da gelijk- sche gebruiksvoorwerpen, raden wei aan de tentoonstelling eens te bezoe ken. Hij' zal een goede indruk krijgen) van verschillende dingen en misschien) een en ander toe kunnen passen tenl eigen gerieve. JUBILEUM. He'den herdacht 'de heer W. van Zuiden, dat hij voor 25 jaar bij de fir ma Peek en" Cloppenburg in dienst trad. iVan de firma ontving hij een gouden horloge met inscriptie dat hem rneti een toepasselijk woord' door den chef,, den heer Bruinsteen, werd overhanl digd. die op den ijver en plichtsben trachting van den heer v. Z. wees. tVan zijn collega's ontving de jubi laris een staande schemerlamp, ter wijl het andere personeel niet achter wege bleef en hem een rookstel aan bood. S. S. R. .Voor de afdeeling Leiden van dei Socitas Studiosorum Reformatorumi zal a.s. .Vrijdagavond in „In den Ver gulden Turk" spreken Dr. G. War« neck uit Keulen, over: „Vor aus lie gende Missionsaufgaben DE VERSTERTENTOONSTELLING. Vrijdag 2 April' zal in het museum] „De Lakenhal", in dezelfde zalen, waap verleden jaar de Jan SteententoonstelV ling is gehouden, de Verster-tentoon- stelling worden geopend. Reeds zijn meer dan 150 schilder! stukken voor deze tentoonstelling toe gezegd', meest uit particuliere verza melingen, waarvan vele nog nooitj geëxposeerd zijn. Behalve schitderwer, ken, zullen ook tal van vaasjes, kan netjes en andere voorwerpen, die door 'den ^schilder voor zijn stillevens zijn gebezigd en die zijn kunstenaars- oog tot artisticiteit wist om te t pover en; op' de tentoonstelling te zien zijn. Prof. Albert Verweij, een der oud ste vrienden en vereerders van 'den schilder, zal de tentoonstelling met een herdenkingsrede openen. Gisteravond omstreeks 8 uur lia'd! in de Stadsgehoorzaal' de 39-jarige L. v. B.. het ongeluk, doordat de ruit van de geopende deur brak, zrjn hand aan de stukken glas ernstig te bezeeren. Hij' werd in het Acad. Ziekenhuis ver bonden. Op de construciiewerkplaatsen werd de 50-jarige W. J. B. door een; vallend bint van 11 M. lengte getroiicn: waardoor zijn rechterbeen ter hoogici van zijn kuitbeen brak. Door den dok ter van den E. H. D. werd het been gespalkt. Door het struikelen van een paard' is vanmorgen de koetsier van een til "bury bij' de Blauwpoortsbrug over het paard neen.uit dit voertuig gevallen,, waardoor hij' zich bezeerde aan dei hand en aan liet gezicht. Hij is naar het ziekenhuis gegaan omi verbonden te worden. BINNENLAND. DE HILVERSUMSCHE OMROEP. Het „Hbjd." verneemt, dat het be stuur van den Hilversumschen Draad- loozen Omroep met algemeen© stem men heeft besloten per 31 Mei a.s. tot opheffing over te gaan van deze instel ling. D© vorige week Maandag nog pas is bet nieuwe Omroep-gebouw van den H. D. O. met eenige officieel© feeste lijkheden in gebruik genomen. Tegelijkertijd ontvangt 't blad even wel d© mededeeling, dat de Omroep niet uit Hilversum verdwijnen zal, maar dat de omroeper, de heer W. Vogt, en de voorzitter van den H. D. O., d© heer G. A. baron Tindal, reeds thans het bestuur vertegenwoordigen van een nieuwe vorm van organisa tie, wélke met ingang van 1 Juli a.s. haar taak zal vervullen op het ge bied van den Radio-Omroep. Deze organisatie, waarin ook de an dere bestuursleden van den H. D. O. zitting nemen, zal den naam dragen van Algemeene Nederlandsche Radio- Omroep (A. N. R. O.). UIT DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. De op Zondag te Utrecht gehouden landelijke- vergadering van den Bond van Communistische Strijd- en Propa ganda-clubs (B.K.S.P.) aanvaardde met algemeen© stemmen een door het hoofdbestuur ingediend voorstel, waar in wordt besloten tot-de opheffing van den B.K.S.P., en tot het staken van de uitgave van d© Kommunist. Dfe TUINBOUW AAN DEN LANGENBÏJK. Het gemeentebestuur van Koedijk, besloot om zich tot de provinciale Sta ten van Noord-Holland te wenden met het verzoek, di© maatregelen te willen treffen, waardoor het mogelijk wordt, dat vele tuinders zich van de noodig© mest kunnen voorzien, teneinde hum bedrijf t© kunnen voortzetten. Wordt geen hulp verleend, dan zal de kleine tuinder niet kunnen voortwerken. BUITENLAND. BE BURGEROORLOG IN CHINA. Nieuwe aanval van Tsjang Tso-Lin. Naar uit Peking aan de „Eveningl Standard" wordt gemeld, worden hom derden bommen op Tsjengtsjau in Ho- nan geworpen, hetgeen wellicht als! een voorspel dient te worden be schouwd van een aanval der Fengtien- troepen. Generaal' Tsjang Hsoe liang, del zoon van Tsjang Tso lin, die persoon lijk den aanval der Noordelijken leidt) heeft aan zijn troepen bevel gegeven,. Tsjengtsjau binnen vijf dagen "te be zetten en met dit doel rukken zij than3 op lanjfs den Loenghaisp o o nv eg uit! Tsjoengmau en Zuidelijk van de Geld rivier af langs den Peking Hankaul spoorweg. Rusland en China. In diplomatieke kringen te Was hington loopt het gerucht, dat de Sov- jetregeering besloten zou hebben de Kantonneesche regeering te Hankou! als de regeering de facto van China te erkennen. NA DE ZIT ING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. Algemeene ontevredenheid in Duitschland. Chamberlain heeft, sprekende over de resultaten van de raadsvergadering! den geliefkoosden term gebruikt,, Idat) er ditmaal te Genève geen overwin naars en overwonnenen zijn geweest. In Frankrijk en DuitscHland denkti men daar heel anders over en het zijn in Duitschland wel! niet alleen de na tionalisten, die over Stresemann on tevreden zijn. Geheel tevreden met het in Genève bereikte is hier feitelijk niemand. Dat uiterst rechts verbolgen is, hgü voor de hand: bij deze heeren kon Strci isemann nimmer eenig goed doen en nul zijn succes inderdaad minimaal' is ge weest, zijd zij Buiten zichzelf van verontwaardiging. I Het verluidt, dat de Deutschvölkï- schen een motie van wantrouwen tei §en den minister zullen indienen en1 e „Deutsche Zeitung"' het orgaan van den rechtervleugel is de grootstel regeeringspamj1/ de Duitsch nationalen eischt onomwonden onmiddellijke uittreding van .Duitschland uit den

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2