NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 14 MAART 1927 rïikant der Herv. Gem. te Eppenliuizen op grond ran voortdurende ongesteld heid, eervol emeritaat verleend met ir- gang van 17 April 1927. Ds. C. L. LAAN. Gisteren heeft Ds. C. E. Laan, emeri tus-Predikant, thans te Zeist, zjjn 8oen verjaardag gevierd. DE ALG. ZENDINGSCONFERENTIE. De 40ste algemeens Zendings-eonferen tie zal van Maandag 24 tot "Donderdag 27 October te Amsterdam worden ge houden. SAMENWERKENDE ZENDINGS CORPORATIES. Op Donderdag 17 Maart zal te Utrecht een algemeene besturen-vergadc-ring ge houden worden, ter bespreking van hei concept-reglement voor" kerkelijke Zea ding. waarover de Synode der Ned. Hen Kerk gaarne het oordeel der Zendingsco; poraties wil vernemen Ds. Pannebak ker, lid van het Hoofdbestuur der lltf Zend.-Vereen. zal het onderwerp inlei den. De voorzitter van het Ned. Zend Gen., Br. G. W. Th. Baron van Boetz:- laer van Dubbeldam, zal de vergadering presideeren. DE RIJKSKWEEKSCHOOL TE NIJMEGEN. Men meldt aan het „Hbld.": De Minister van O,, K. en W. over weegt opheffing van de bijna 50 jaa; bestaands Rijkskweekschool te Nijmegen DE BIJZ. PROTEST. SGHOOL te HEEMSTEDE. Op den iSen Maart, de3 avonds te acht uur, zal in de groots zaal van da Bo3c1ï en Hovenschool, aan de Aclria.au Pauwlaan, te Heemstede, een feestelijke samenkomst plaats hebben, ter herinnn ring aan de eerste steenlegging der eer ste bijzondere Protestantsche school te Heemstede in 1852. Op deze samenkomst zal Jhr. Mr. Teding van Berkhout een overzicht ge ven van de geschiedenis der School vee teeniging. Br. P. W. A. Korff zal het openingswoord uitspreken. Verder is e: gelegenheid tot felicitatie. Het prograra ma vermeldt nog muziek -en zang. BINNENLAND. bgazbank te haarlemmermeer Te Niemv-Vennep had de jaarverga dering plaats van de Coop. Spaar- en Voorschotbank „BoazDe vergadering werd geleid door den heer Cnr. van den Heuvel. De Spaarbank klom tot f 100.934, en de depositogelden, meest belegd op jaartermijn, stegen tot £206.991. De winst werd door deze ruime middelen gedrukt. Om meerdere aanvragen te krijgen werd de rente voor opgenomen gelden per 1 Januari 1927 voor leden op pet. gesteld. Herkozen werden het aftredende be stuurslid de heer H. Splinter en het lid van den Raad van Toezicht de heer H. Vissers. De winst op aandeelen werd ter ver gadering uitgekeerd en bedroeg even als vorige jaren 10 pet. be LANEARBEIDERSWET. Het Tweede Kamerlid Bakker heeft den minister van binnienlandsche za ken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is bet den minister bekend, dat sommige gemeentebesturen niet zooda nig de uitvoering en de toepassing van de Landarbeiderswet bevorderen als ter beantwoording aan het bij deze wet gesteld doel wenschelijk zou zijn? 2. Is het juist dat sommige gemeen tebesturen aan hetgeen in art. 3 onder letter f dier wet voorkomt, de bevoegd heid ontleenen, om voor .het stichten van een plaatsje een gegoedheid van meer dan 10 pet., ja zelfs 20 pet. en meer, te eischen van de stichtingskos- ten 3. Is de minister niet van oordeel, dat, hoewel een zoodanige handeling niet in absoluten zin strijdig is met de letter der Landarbeiderswet, op deze wijze toch de geest en bedoeling dezer wet worden miskend? 4. Zoo ja, acht de minister het dan niet noodig, daartegen zoodanige maat regelen te nemen, dat een wetgever zal kunnen worden voorkomen? 5. Acht de minister het voorts niet gewenscht, ter bevordering van een ruime toepassing van de Landarbei derswet, dat meer dan tot dusverre 't verlof wordt verleend, bedoeld bij art. 4, 2de lid, dezer wet? luchtvereindingen in en naar INDIë. De Haagsche afdeeling van het Al- gem. Nederl. Verbond, het comité vlieg tocht NederlandIndië en de Kon. Ne der!. Vereeniging voor de Luchtvaart hebben het voornemen, op Zaterdag middag 26 dezer een bijeenkomst te houden in de Ridderzaal te 's-Graven- hage, welke bijeenkomst zal zijn gewijd aan de luchtverbindingen in en naar Indië. Als sprekers zullen optreden de heeren prof. mr. M. W. F. Treub en cud-generaal C. J. Snijders. Regeeringspersonen en vooraanstaan de mannen uit de kringen van scheep vaart, bankwezen, Indische onderne mingen, verkeerswezen, nijverheid, enz., zullen tot bijwoning van deze bij eenkomst worden uitgenoodigd. De redevoeringen zullen door eenlge zangnummers worden afgewisseld, en de bijeenkomst zal worden besloten met een namiddag-thee in de rolzaal. HCLLANBSCHE TULPEN IN DE LONBENSCHE PARKEN. De onderstaatssecretaris voor bin- nenlandsche zaken deelde in het Engel sche Lagerhuis mede, dat, als een bij zondere aantrekkelijkheid, dit jaar in de Londensche parken tulpen te be wonderen zouden zijn, hetgeen te dan ken is aan de welwillendheid der Ned. Ver. voor Bloembollencultuur. GNDEROFFICIEREN INFANTERIE. Blijkens een ministerieele beschik king in- de dezer dagen verschijnende legerorden wordt de gelegenheid, om vrijwillig den militairen dienst onder toekenning van wachtgeld te verlaten, voor de onderofficieren van- het wa pen der infanterie na 1 April a.s. tot een nader te bepalen tijdstip openge steld. ONDERSCHEIDING Mr. E. C. J. LODER. De Volkenbondsraad benoemde on zen landgenoot Mr. B. C. J. Loder tot lid van den Raad van Beheer van het nieuwe Volkenbondsinstituut te Rome voor internationaal privaatrecht. De benoeming van een Nederlander in den Raad van Beheer is van groot nut, in verband met de noodzakelijkheid om te vermijden, dat het instituut te Rome hetzelfde werk zou ter hand nemen als onze Haagsche conferenties voor internationaal privaatrecht. VOORZIENINGEN TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De parlementaire redacteur van De Maasbode schrijft: Naar wij vernemen houdt de afvoe ring van het wetsontwerp: „Voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten" op verzoek van de regeering van de agen da van de Tweede Kamer, daags voor het aan de orde zou worden gesteld, niet alleen verband met een vergade ring van de commissie van rappor teurs, die nog' zou moeten plaats heb ben, maar vooral met wenschelijk ge achte wijzigingen. In het wetsontwerp zelf waren men is thans voorzichtig geworden na het tandheelkundig wetje nog ver schillende fouten ontdekt. Bovendien bleek er overwegend bezwaar tegen de cok in dit ontwerp van wet voortwoe kerende gewoonte, om veel kosten voor de voorziening tegen besmettelijke ziek ten, ook als het rijkszaak Is, af te schuiven op de gemeenten. Daarnaast werden van de burgemees tes vele bevoegdheden afgenomen en gegeven aan de inspecteurs van de Volksgezondheid, waardoor de eersten onder de laatsten zouden komen te staan, daar zij Uitvoering daaraan zou den moeten geven, wat verkeerd Is. In verband hiermede verwacht men, vóór het ontwerp weer op de agenda der Kamer wordt geplaatst, nog een nieuwe nota van wijziging. de ramp bij „de vink". Naar „Voorw." verneemt, wordt de heer O. A. Berghuis, opzichter bij de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst van zijn stand plaats Den Haag naar Rotterdam TWEEDE BLAD. MUI DE BLADEN ZEGGEN. Di3 rede van Mr. Briët. „De Rotterdammer" driestart: De anti-revolutionaire tegenstanders van het Verdrag behoeven ten opzichte van de Eëtrste Kamer niet dat gevoel van onbevredigdheid te hebben als bij de Tweede. De redenen doen er nü niet meer toe, maar in de Kamer van /Honderd zijn hun herwaren niet ver tolkt. In den Senaat is liet geheel anders gegaan, mr. Briët heeft een geluid la ten hooren, hetwelk gansch niet twij felachtig was. 't Zou immers ook zoo kunnen zijn, ilat gesproken was pour besoin de la cause, als de Franschman zegt, om hier en daar voldoening te schenken. Zóó was het niet De rede van Mr. Briët was een der machtigste, tot dusver gehouden. In den redenaar was geen zweem van aarzeling. Wat onzerzijds ook altijd ge voeld is als 't hoofdbezwaar, werd met •klem van argumenten naar voren ge bracht: afkomstig uit. de sfeer van het overwinnaarsmilieu karn dit Tractaat nooit bevrediging schenken. De economische zijde, door anderen voldoende naar voren gebracht, raak te de antirevolutionaire senator nau welijks aan. Slechts met een enkel woord, om ook den honger te dezen opzichte aan te wijzen, maar als ean draad door het geheole betoog liep de weerzin, wijl onze nationale belangen hier onnoemelijke schade zouden lij den. Onze zuidelijke provincies zullen Straks naar het Zuiden gericht leven, vaü het hart van ons land af. Dat neemt de heer Bsriët onze diplomatie kwalijk. ,^e opheffing op deze wijze van Bel- gië's neutraJi'&eit tegenover Nederland maakte den redenaar angstig, als hij het samenguan opmerkt van Frank rijk en Belg ie, de meest militaire lan den van Frt.ropa, Als het diplomatieke kaartenhuis van den heer Van Karne- be-ek te onzaliger ure eenmaal instort, dan, aleüus de heer Briët, zal een ont stellende kerkelijkheid overblijven. Zeker zal straks tegenover wat Mr. Briët iU biteren ernst aanvoerde, ook van anti-revolutionaire zijde veel wor den Ingebracht, maar de herinnering aan Versailles, terwijl overigens Eu ropa, met den dag zich meer verwijdert va,n. de oude Fransche kroningsstad, blijft als een onuitwischbare vlek dit iTfactaat aartkleven. KERK EN SCHOOL.' v n:ê;d. herv. kerk. Bet Dep'en: Te Gouda, I. Voor- Stee® te Katwijk aan Zee. Te Wilder rank, E. van Ruitenberg te Oostburg. Echteld, J. H. Schuurman Stekhoven te Spijkeruisse. Ta Leidschendam, H. van Dijken Gzn. te Wageningen. Aangenomen: Naar Heelsum en DoOTWOrth, G. Grootjans te Stedum. Naar Vollenhove, J. de Wit, Cand. te Heemstede. L GEREF. KERKEN. 1 Beroepen: Te Goënga-Sijbrandabu ran, G. H. de Jonge t? Lutjegast. Aangenomen: Naar Haarlem, K ■J. Crem-er te Gees. Bedankt: Voor Zuilen, J. Lugti» ■heid te Uithuizermeeden. Voor Deo. Haag (West), Br. C. Bounm van Zwolh ;j .GEREE. GEMEENTEN. Tweetal: Te Moercapelle, A. Vei» hagen te Middelburg en A. de Bloia ta Vlaardingen. Bedankt: .Voor Go®, J. Kraaitje te Barneveld. OUD GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Delft, K. P. de-Groot te. Alphen. I-L DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Beroepen: Te Aardenburg, M. O» nes te Westzaan (Noord). EMERITAAT. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gro ningen, heeft aan Cs. G. R. Zwarts, Pre FEUILLETON. ,-Vi r BLOED 'EN TRANEN. 43 Ivan was opnieuw teleurgesteld. Hij had nooit zooTi kerkelijke vierschaar bijgewoond, en hij had een vaag denk beeld gehad van oen schitterende schaar priesters en lioogepriesters, die met echte huichelaarsgezichten hem zouden, ondervragen over zijn geloof. Hoe vergiste hij zich! De Scriba zag er tamelijk onverschillig uit; op het knokige gelaat van den Missionaris lag een onmiskenbare welwillendheid, en de Bisschop met zijn mooien, grij zen baard, den vriendelijker! opslag van zijn oogen en zijn patriarchaal ge laat maakte den indruk van een va der, die zich had opgemaakt om aan een verdoold kind den rechten weg te wij zé n. Het waren vrienden, die hij ont- moiette; zij vraagden naar zijn wel- stand, naar zijne moeder. De Bisschop drukte hem hartelijk de han i, en be tuigde hem zijn warme deelneming in de smartelijke beproeving, die de fa milie Nekalof in den vorigen winter had ondervonden. Doch allengs kwam er toch verande ring, toen het onderzoek naar de zui- verheid van zijn orthodox geloof moest plaats hebben. Over de geldigheid der imis, het gezag der geestelijkheid en de waarde der reliquieën.liepen de mee ningen ver uiteen. Ivan noemde en roemde het bloed van Christus als de eenige ware offerande, die God kan verzoenen; in de leer der goede wer ken en de tusschenkomst dér heiligen gaapte een diepe klove, ja, op het ge- lieele gebied, waar de Bisschop en de Stundist elkander ontmoetten, vonden zij de scherpe grenzen, die elkander scheidden. Ivan was goedsmoeds; hij 'wandelde op de bergen der zelfbewuste kracht, en van die onneembare lioogfen staar de hij op zijn tegenstanders. De Missionaris was een veel ernsti ger tegenstander dan de Bisschop: hij was vlug, gevat, gloeiend van ijver. Maar de jonge hoer had derf pijlkoker ter clege gevuld mét Bijbelteksten, en het Nieuwe Testament, dat de Syno de onder het volk had verspreid, was voor hem het geduchte tuighuis, waar uit hij de wapenen haalde, waarmede hij het gezag dier Synode bestreed. De Scriba maakte telkens aanteeke- ningen. Hij verveelde zich, hij geeuw de hij wenschte, dat er een einde aan kwam. De Pope wenscht hetzelfde Hij streek met de handen door de lan ge haren; de snuif, die hij opsnoof, kruimelde over zijn zwarten rok heen, en hij keek telkens op het horloge. De toon bij de ondervragingen bleef beleefd en welwillend, en eerst tegen het einde, toen het onderzoek op een eindë liep, werd de stem van den Bisschop geprikkeld. Hij trad. nu op in de waardigheid van zijn ambt; hij kon slechts met moeite zijn verontwaardi ging bedwingen, en hij sprak er zijn diepe droefheid over uit, dat een jonge boer van nauwelijks drie-en-twintig jaren, het heter wilde weten dan de Kerk, die door den apostel Andreas was gesticht, en door het bloed van vele duizenden martelaren bevestigd. De Missionaris deed zijn uiterste best, om den Stundist van de dwaling zijns wegs te bekeeren. Hij bestrafte en waarschuwde; hij vermaande en smeekte. Er was geen spoor van hui chelarij bij hem te ontdekken, en de gloed der overtuiging schitterde uit die diepe oogeu. Doch het baatte niet: Ivan was on wrikbaar, en deze jonge man met de zachtmoedige oogen verbaasde zijn rechters door de rotsvastheid van zijn gclOGf. De waskaarsen waren reeds aange stoken; zij wierpen haar schijnsel in het hcoge ruime kloostervertrek, en daar buiten achter de tuinpoort stond een schaar dorpelingen, om den uitslag af te wachten. Peter Alwin stond daar, met een spotlachje op het gelaat; het door de zon verbrande gezicht van Simeon en de trouwe oogen van den ouden, ver grijsden Leo Walnowitch werden in den schemering gezien. De Missionaris was verslagen, maar hij gaf het niet op, en terwijl hij thans (Maas). De opzichter Kuiper, die thans aan Rotterdam (Maas) werkt, zal de plaats van den heer Berghuis innemen. Uit het Sociale Leven. alg. ned. bond van handels- en kantoorbedienden. Verschenen is het tweejaarlijkse h verslag over 1925—1926 van den (mo dernen'. Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedien den. Naar de beroepen gesplitst telde de Bond op 1 Januari 1927: 4809 kantoor bedienden, 1393 winkelbedienden, 558 magazijnbedienden en 1036 reizigers. De „Algemeene" telt onder zijn leden 1577 vrouwen, zijnde 20 pet. van het ledental. De Bond keerde in de 2 verslagjaren ongeacht ongeveer f200.000 van door zijn bemiddeling verstrekten crisis- steun, uit eigen kassen uit f 213.409.36. De staking bij Electrolux kostte den Bond f 55.618.93. Het totaal bondsvermogem liep dien tengevolge terug van f 68.257.95 per 31 December 1924, op f 42.982.56 per 31 De cember 1926. De staking is geheel uit eigen middelen gefinancierd, zonder be roep op steun van de leden of bevrien de organisaties. UIT de meubelindustrie In de Donderdag te Amsterdam ge houden gecombineerde vergadering van afgevaardigden van de werkgevers in hét behangers- en meubeünakersbe- drijf is overeengekomen o.m. onder staande wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor het seizoen 19271928 aan te brengen en aan hun respectievelijke bonden en vereenigin- gen te adviseeren deze veranderingen aan te nemen. 1. alle minimumiconen worden met 2 cent verhoogd. 2. overwerk kan van behangers en behangersnaaisters niet langer gevor derd worden dan gedurende 10 uur per week en 150 uur per jaar. Iedere werknemer, die op 1 Juli ten minste een -jaar bij den werkgever in dienst is, heeft recht op 5 dagen, waar bij een Zaterdag, vacantie met behoud van loon, geldende voor een normale werkweek. Deze vacantie zal worden genoten tusschen 1 Juli en 30 September, en zooveel mogelijk aaneengesloten. De werknemer, die op 1 Juli minder dan een jaar 'in dienst is, heeft recht op een dag vacantie met vergoeding van 10 uur - loon, voor iedere volle drie maanden, die hij op 1 Juli in dienst is. 4. De dienstbetrekking kan zoowel door den werkgever als door den werk nemer worden beëindigd uitsluitend, aan het einde van een werkweek, met inachtneming van een opzegtermijn van ten minste zeven dagen, behou dens in de gevallen, genoemd in artt. 1639 p en g van het Burger 1. Wetboek. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Teraardebestelling A. Warnaai Sr. Zaterdagmiddag werd ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den bij ons allen bekenden en door bijna allen ba minden heer A. Warnaar Sr. De belang stelling was dan cok zeer groot. Aan de groeve werd allereerst gespro ken dcor Ds. Boeijinga. In den overleda ne was, zei spr als in bijna niemand de genade Gods geopenbaard. In zijn ge* heele leven is dit tot uiting gekomen Van zijn leven als zoodanig kunnen we te Sassenheim niet spreken. Zijn leven heeft hij geleefd te Voorschoten. Hier was hij om te rusten. Toch heeft hij in die rust de Kerk des Heeren nog ga diend als ouderling, en als beheerd el der zendingsgelden. Veel goeds is door hem onder ons verricht èn velen zijn vermaand en getroost, a.tijd op zulkeea manier, dat het ons tot God bracht. B® venal verliezen we door dit sterfgeval een voorbidder van ons allen. Hij was een man des gebeds. Zijn naam was Abra ham en als een Abraham verkeerde hij met God ook in het gebed. Het verlies is voor de kinderen en voor allen dus het vertrek verliet, werd op zijn gelaat die harde, onvermurwbare trek gezien, die luide sprak: Buig of breek 1" De menschen aan de tuinpoort maak ten eerbiedig voor hem ruimte; zij durfden hem niets vragen, en met groote passen stormde hij naar de wo ning van den Starosta. Alexander kwam hem in de linde laan tegen; „bij den heiligen George!" mompelde Alexander „hij ziet er uit, alsof hij ons met huid en haar wil cp Weten!" De Starosta en Katinka waren al leen in het vertrek; het was duister het licht was nog niet aan. Doch Katinka rees op om do kaar sen aan te steken. Zij was bleek; de sombere gestalte van den langen Mis sionaris joeg haar angst aan. En de Starosta was eveneens ontsteld; zijn vierkante, forschè gestalte ging vlak voor den geestelijke staan, en hij vraagde: „Hoo staat het met het on derzoek is de zaak van Ivan Neka lof reeds beslist?" „Hij blijft halsstarrig op zijn punt", zeide dé Missionaris. Het was een opluchting voor den Starosta; „ik dacht het wel", zeide hij 't is een echte ketter". „Zoo gij het goedvindt, zal uw doch ter met mij meegaan", zeide de Mis sionaris. „Waarheen?" vraagde de Starosta in de grootste verbazing. „Naar het klooster misschien AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 14 Maart 1927, Het wordt nu toch tijd, dat er spoe dig een beslissing wordt genomen In zake het verdrag met België. Want vele overigens nuchtere menschen be- ginnen hun nuchterheid te verliezen. Zoo verliet verleden week Vrijdag, toen baro.i v. Wassenaer van Catwijk in de Eerste Kamer het woord voerde vóór het verdrag zijn partijgenoot ba ron de Vos van Steen-wijk demonstra tief de zaal. Het is een wonderlijke "(om gejn scherper woord te gebruiken) wijze van doen. En dat nog wel voor den fractie-voorzitter eener partij, die er prat op gaat, dat haar vertegenwoor digers niet stemmen- volgens straffe partijdiscipline, doch volgens de in spraak van hun geweten. Het is ook een ernstig symptoom van de gevolgen der tegen het Verdrag gevoerde hetze, dat de tegenstanders zich niet eens meer verwaardigen de argumenten der voorstanders aan te hooren. OBSERVATOR. cok groot. Voor den overledene is e! winst. Hij is ingegaan tot die zaligheid waarvan de heerlijkheid reeds hier 071 aarde op zijn gelaat afstraalde. Met een vermaan aan allen, om in da ze voetstappen te wandelen, eindigde Ds Boeijinga zijn rede. Daarna sprak Ds. Alting van Voorseho ten. In deze plaats heeft de overledene zijn beste krachten kunnen geven. Het zou te ver voeren, alles te noemen wat zooal dcor hem is verricht. Er was een ti„d, zei s;r., dat_ vco.,ch ten g o te-ijk dood was. Dat dit is veranderd, dat 'er leven is gekomen, dat weer het Evanga lie Gods op de rechte manier gepredikt werd, is alles te danken aan de groots genade ueds geopenbaard in dezen over leden broeder Warnaar. Hij kwam vaa uit He.mond te Voorschoten en na zijn komst is door zijn woord en werk en bovenal door zijn godzaligen wandel, veel ten goede gekeerd voor de Kerk des Heeren. loot alles heen was nri de een voud in persoon. Zwak in z.c'hzelf ea rijk, heerlijk rijk in Zijn Heiland. De heer J. J. Warnaar, oudste zoon van den overledene, dankte voor de bc« langstelling bij deze groeve be.oond. Wij hebben hier zei de heer Warnaar, bij da groeve van onzen vader- te roemen in hei welbehagen Gods in zondaren, zoo r kdijk betoond in het leven van onzen va der, en ten tweede te danken voor het goede, dat ons in onzen vader gesehon ken werd. De leeftijd der zeer sterken is hem gegeven. Door alles heen is hij alles vcor ons geweest, ons past dus het te zeggen: „De Heere heeft gegévén, de Heere heeft genomen, de Naam des Heeren zij geloofd". Nu een 'week geleden, had de overlc. dene nog tot hem gezegd: „de verheer lijking komt nabij mijn zoon. Ik zal nu weldra tot God gaan. Zingen jullie op mijn graf maar: ijij toch, gij zijt hun roem,"de kracht van hunne kracht". Aan dit laatste verzoek werd door de talrijke schare voldaan, en Bewogen klonk over den akker des doods de over winingspsalm van den overledene; van den man, die door Gods genade tot. zulk een rijke zegen is geweest voor allen die hem kenden. lisse. Donderdagavond vierde de Gerei Knapenvereeniging alhier met gjoote 00 gewektheid haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke opening door den leider, den heer A. Sehravendeel, wer den verschillende opstellen, voordrach ten en samenspraken ten gehoore ge bracht, die vlot werden voorgedragen. Er had zich een jury gevormd ter oe- cordeeling van voordracht en uitspraak, en ter toekenning van verworven prij zen. Resultaat was, dat een iste pri]3 ontvingen de knapen C. de Jong, A. Horstman en J. Aigera, terwijl een 2en prijs werd toegekend aan J. Buurman, ff. Montagne en D. van Turennout. Door Dr. Ruvs waren nog een tweetal prijzen beschikbaar gesteld vcor wie dé hoog ste pjjnten hadden behaald. Hiervoor kwamen in aanmerking A. Horstman en J. Algera. De overigen ontvingen een troostprijs. De afgevaardigden der zustervereeni- kan haar invloed nog iets goeds uit werken". „Katinka?" zeide de Starosta „het zal niet gebeuren 1" en hij vloekte. „Als de Gouverneur hem niet ver bant", voegde hij er aan toe, „dan zal de Mir, de gemeente het doen. Het is nu uit het heeft lang genoeg ge- duurdl" Verbanning naar de mijnen van Si berië ja. dat zou het worden! Het liep Katinka ijskoud over den rug, en nooit had zij beseft, hoe lief zij man ken Ivan had dan op dit oogenblik, nu het vreeselijke Siberië den muil naar hem uitstrekte. Zij wierp zich voor haren vader te voet „laat mij met den Missionaris medegaan!" smeekte zij. „Om van den ketter een huichelaar te maken? Sta op, deern, of ik schop je weg!" Doch zij stond niet op zij hield de voeten van den Starosta omklemd. Want zij voelde het gewicht der vol gende oogenblikken; zij had zoo innig tot God geroepen om do terechtbren- ging van den ketter, dien zij lief had boven alles, en als zij medeging, ver vulde zij een goddelijke roeping. Haar levensgeluk stond op het spel ja, dat was het. Zij moest Ivan te rugwinnen voor de Grieksche kerk, zoo zij hem niet voor eeuwig zou ver liezen, en in de kracht harer liefde hoopte zij hem te grijpen, voordat hij door den afgrond werd verzwolgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5