mtn HJ i M: 6, IS i m m i 1 lit mm M ff wP' I ÏP p WAw, Mr lm NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 MAART 1927 Gewijde en Ongewijde Historie. VAN ADAM TOT NOACH. Na het verhaal van den val des men schen in Gen. 3 wordt ons in do hoofd stukken 4 en 5 van dit bijbelboek ge- teekend de tweeërlei menschheid: het geslacht van Kaïn' en het geslacht van Seth. In het geslacht van Kaïn zien wij' eenerzijds hoe daarin de cultuur tot steeds rijker ontplooiing komt, maar anderzijds ook den voortgang der on gerechtigheid. Men vraagt wel eens, vooral van on- geloovige zijde, vanwaar Kaïn een vrouw gehaald heeft. Daar Is natuur lijk maar één antwoord op: het was een van zijn zusters. In Gen. 5 4 wordt uitdrukkelijk gezegd, dat Adam zonen en dochteren gewon. Hoe deze vrouw van Kaïn heette, is ons in de H. Schrift niet bewaard ge bleven. In een veel latere overlevering die evenwel allen historischen grond mist, heet het: „En Kaïn nam zich z.ijn zuster Awan tot vrouw" (Boek der Ju- bileeën 4:9). Kaïn noemde zijn eerstgeboren zoon Henoch (Hebr.: Chanook), wat komt van „chandk" (inwijden) en alzoo „in- wijder, beginner" beteekent. Ook de stad, die Kaïn bouwde, noemde hij alzoo. Aan Henoch werd Hirad geboren, zoo wordt ons dan in vs. 18 verhaald: en Hirad gewon Mechüjaël; en Mechü- tjaël gewon Methüsaëlen Methüsaël gewon Lamech. Lamech was, gelijk zijn naam, die samenhangt met het Arabische léma- ka (het deeg kneden), schijnt aan te duiden een onderdrukker. Hij was de eerste die de bigamie invoerde; de na men zijner twee vrouwen waren Ada jen Zilla. De zonen van Ada waren Jabal, die een nomadenleven leidde en met zijn kudde van oase tot oase zwierf, en Jubal, die een muzikaal talent bezat en met zijn fijnbesnaarde ziel de to nen der natuur beluisterde en tracht te na te bootsen op de door hem ver vaardigde instrumenten: harpen en orgelen, het eerste het snaar-, het tweede het blaasinstrument. Zilla baarde Tubal-Kaïn, een smid, 'die allerlei uit koper en ijzer fabri ceerde. Merkwaardig i9 dat hier van deze beide metalen het koper het eerst genoemd wordt. Dit is in overeenstem ming met het feit, dat volgens de nieu were opgravingen in Palestina het bronzen tijdperk aan het ijzeren voor afging. Tubal-Kaïns zuster heette Naë- jna, dat beteekent „lieflijkheid", alzoo „de lieflijke". Ook de poëzie werd in de stad van Kaïn niet gemist, want toen Lamech in het bezit was van een zwaard, ge smeed door zijn zoon Tubal-Kaïn, sprak hij in het volle bewustzijn zijner kracht zijn beide vrouwen op dichter lijke wijze aldus aan: .Ada en Zillal hoort mijne stem, iGij vrouwen, Lamechs. verneemt mijn rede: Een man 'doodde ik voor mijn wonde En een k/raap voor mijne striemen! Want zevenmaal zal Kaïn gewroken worden, [Maar ü^amech zeven en zeventigmaal". Is vt niet, of we in dit „Zwaardlied" 'den modernen mensch. in zijn trot- sche,n waan hooren spreken, Nietzsche of de moderne imperialist? Is niet bij alle verscheidenheid van uitingsvor men de menschheid in wezen alle eeu- T^en de®elfde? Een gelukkige tegenstelling met het geslacht van Kaïn vormt het geslacht Van Seth. Hier geen vertrouwen op eigen kracht, maar het zoekeni van zijn Sterkte bij God. Aan Seth werd een zoon geboren, en hij noemde zijnen naam Enos, wat „mensch" beteekent. Toen be goh men den Naam des Heeren aan te roepen, voegt Gen. 4 26 er aan toe. Had men dan tevoren niet gebeden en geofferd? Ongetwijfeld wel, doch in de dagen van Enos begon men op ge regelde tijden en plaatsen godsdienst Leidsche Penkrassen. Amice, Naar de dagen van Noach voerde ons Donderdagavond Ds. Wisse terug Zooals ze in Noachs dagen aten en dronken, huwden en ten huwelijk ge geven werden, zoo ook nu. Weet je ;wat mij het meest trof? Dit, dat wij niet eens merken dat onze dagen zoo sprekend op die van de oude wereld gaan lijken. Dat is juist het kenmer kende daarvan. Noach was een prediker 120 jaar lang. Een prediker der gerochtigheid. Wat zijn wij weinig ons de roep Mg bewust die ook op ons rust. En toch jock wij, die de woorden Gods hebben ontvangen, zijn geroepen om een bewa rend zout te zijn. Laat ons toch de eenheid bewaren "want onis is niet gegeven de heroïke kracht van een Noach; wij kunnen alleen in gemeenschap met anderen een kracht ten leven zijn. Doch ook daarin schieten wij zoo te kort. Het is soms of de duivel zelf in ons en tusschen ons woont. Instede van vrede in samehbinding, den ander uitnemender achten, ver- deelen wij vaak, om tot heerschen te komen. Hoe velen onzer doen dat on bewust tot op zekere hoogte. Wij mee- nen vaak, dat wij o zoo ons best doen. en to chhoe zijn wij dan juist bezig dm met de ionen en dochteren der oefeningen te houden: ren openlijke ©eredienst werd ingesteld. Na dit vers volgt in liet bock Gene sis een nieuw hoofdstuk dat aldus aan vangt: „Dit is het boek der geslachten Adams" (Gen. 5 1). En dan volgt in dit hoofdstuk het geslachtsregister der nakomelingschap van Adam, door Seth, tot Noach. Het is in dit verband merkwaardig op te merken, hoe het boek Genesis zich om een tiental dergelijke ge- slachtsboeken groepeert. De naam van dit boek beteekent „geboorte"; wij dan keil dien naam aan de Septuagint, de Grieksche vertaling van het Oude Tes tament. Zoo luidt de aanvang van Gen. 5 in de Septuagint: „Dit is het boek der geboorte (genesis) der menschem". Nu is dit laatste een onnauwkeurige vertaling, „adam" beteekent wel mensch, doch blijkens bet verband is hier Adam als eigennaam gedoeld. Doch waar wij de aandacht op wil den1 vestigen is, dat in den Hebreeuw- schen grondtekst voor boek der ge boorte staat boek der „töledöth", d.w.z. geboorten, geslachten, vervolgens ook geschiedenissen. Een interessanten blik in de compo sitie van het eerste bijbelboek ver krijgt men wanneer men opmerkt, dat zich de in dit boek verhaalde gebeur tenissen om tien tóledöth groepeeren. Deze zijn de volgende (wij citeeren vol gens de Statenvertaling, doch merken op, dat hier steeds in het Hebreeuwsch staat „töledöth": I. Dit zijn de geboorten des he mels en der aarde (2 4a); II. Dit is het boek van Adams ge slacht (5:1); III. Dit zijn d© geboorten van Noach (6 9); IV. Dit nu zijn de geboorten van Noachs zonen (10 1); V. Deze zijn de geboorten van Sem (11 10); VI. En deze zijn de geboorten van Terach (11:27); VII. Dit nu zijn de geboorten van Ismaël (25 12); VIII. Dit nu zijn de geboorten van Izak (25 19) IX. Dit nu zijn de geboorten van Ezau (36 1); X. Dit zijn Jakobs geschieden is- sen (37:2). SCHAAKRUBRIEK PROBLEEM VAN W. T. HARDING. Ie prijs in een wedstrijd van Daily News. abcdefg h Wit begint en geeft mat in twee zetten. Oplossing: zie bieronder. HET TOURNOOY TE NEW-YORK. Capablanca heeft z'n voorsprong, in de dertiende ronde vergroot, door Spilmann na 26 zetten te verslaan. De partij werd een geweigerd dame gambiet en Capablanca, die in schit terende conditie was, offerde bij de achttiende zet een looper. De stand van Spielmann werd nu vrijwel hope loos en spoedig gaf hij dan ook den strijd op. De stand luidt thans: Capablanca 9 (met een afgebroken partij), Nimzowitsch 7 (met 2 afgebro ken partijen), Aljechin 6 (met een af gebroken partij) Vidmar 5Hs Spiel mann 4Yi, Marchall 4 (met 2 afgebro ken partijen). Hieronder volgt de partij. SpielmannNimzowisch, de meest sensationeele partij (zooals men hem wel noemen mag) uit het geheele torn' nooi. Het heeft velen verwonderd, dat Spielmann deze allerdwaaste openings zetten van Nimzowitsch niet heeft we ten af te straffen, maar tevens moet men de kalmte van Nimzowitsch be wonderen waarmede deze de reusach tige aanvallen van z'n tegenpartij te genspeelt. Nimzowitsch-opening Wit: Spielmann. Zwart: Nimzowitsch 1 e2e4 Pb8—c6 2. Pgl—f3 e7—e6 3. d2—d4 d7—d5 4. e4e5 b7—b6 5. c2—c3 Pc6—e7 6. Rfld3 a7—a5 7. Ddl—e2 Pe7—f5 8. h2h4 h7—h5 9. Pf3g5 g7g6 10. Pbld2 Pg8e7 11. Pd£—fl c7c5 12. f2—13 cöc4 13. Rd3c2 b6b5 14. g2g4 Pf5g7 15. Pfl—g3 P«7—c6 16. De2g2 Rf8e7 17. g4Xh5 g6XK5 18. Thlgl Ta8—a7 19. Pg5Xf7 Ke8Xf7 20. Pg3Xh5 Re7Xh4f 21. Kei—e2 Pg7><h5 22. RcSg6f Kf7—e7 23. Rg6Xh5 Ke7d7 24. Dg2—g7t Rh4e7 25. Rh5—17 ThS—h2f 26. Ke2—dl Kd7c7 27. Rel—f4 Th2Xb2 28. Dg7tti7 Kc7b6 29. Tglg8 Dd8c7 30. Dh7h8 Pc6d8 31. Rf7—g6 Tb2—g2 32. Dh8—hl Tg2Xg6 33. Tg8Xg6 b5b4 Stand na 33. b5—b4 34. Tg6g7 35. Dhlh8 36. Kdl—el 37. Dh8Vc8 38. Rf4g3 39. Rg3Xh4 40. Rh4—d8f 41. Dc8b8f Wit geeft het op. Oplossing Tweezet: I g h Dc7c6 Dc6a4f Pd8c6 Re7—h4f Ta7Xg7 Da4c2 Pc6XÖ8 Pd8b7 GEMENGD NIEUWS. Een schenking. Men meldt uit Rijssen: Ter gelegenheid van een huiselijk! feest heeft de heer H. J. ter Hors? aldaar, aan de Vereeniging „Het Groe ne Kruis" een som van f 10.000 go schonken, benevens een stuk grond voor een ,te stichten gebouw voor Üa wijkverpleging. Inbraak. Te Arnhem is in braak gepleegd in de kantoren vair de Coop. Broodbakkerii en Verbruik* vereeniging „Werkmansbelang aan de Roosendaalsche straat. Vermoedt wordt, meldt de Arnh. Crt., dat de dader iemand is, die meu de inrichting van het gebouw bekend was en den weg wist, althans de plaat* waar de sleutels -lagen, waarmede toe- tang kon worden verkregen tot d© rand vrije kluis kende en ook op de hoogte was van het feit, dat er een aanzienlijk geldsbedrag in huis was. De inbreker heeft zich toegang we ten te verschaffen tot de garage aan de zijde van de Rosendaalsche straat". In die garage heeft hij een ruit uit hen raam in den achtermuur gesneden eiu is door dit raam geklommen, zoodat hij in de bakkerij kwam. Vervolgens is hij naar het kantoon op de bovenverdieping gegaan, heeft daar de lessenaar, waarin de sleutels van Ide kluis lagen, gehaald, en heef? menschen oen verbond te maken tegen God. Ook in verkiezingsdagen komt die splijtzucht in onzen kring zoo licht op. Wat een genade dat God soms langs geheel andere wegen dan wij bewan delen wilden, ons toch gebruikt om Zijn raad te diehen. Het moet ons tot ootmoed stemmen! Onze tijd is anders genoegzaam een waarschuwing. Letten wij alleen maar op wat deze week in de Tweede Kamer zich afspeelde, dan moeten wij toch zeggen dat het ons tot ernst moet no pen. Ruim 30 Nederlanders, toch al len menschen met een gezond ver stand, stemmen rustig voor een ont werp van wet, dat, ware het aangeno men, ons in de oogen van Europa niet alleen als dwazen bestempeld zou heb ben. maar waarbij wij een ernstig ge vaar', misschien niet direct, maar wel in de toekomst, voor de veiligheid van Europa zouden geworden zijn. Zooals in 1914 Nederland ontzien is, zoo zal ook een zich verdedigend Nederland bewaard blijven om de inval- of uit- vals-poort te worden van vreemde le gers. Reeds het enkele feit, dat de socia listen liet aandurven om de leuze voor ontwapening openlijk te verdedigen, moest ons voldoende zijn om de han den ineen te slaan. Niet omdat wij zoo oorlogzuchtig zijn, o neen, „vrede door recht" i9 ooli onze wenscb, maar om dat wij weten dat dit onbereikbaar is, Wij weten dat vroeg of laat weer een oorlog zal uitbreken en dan moeten wij onze taak kennen. Harde plicht noodzaakt ons! Ook in onze stad zal straks bet ont wapeningsdebat in de Tweede Kamer middel zijn om onze kiezers te ver schalken. Men zal het voorstellen alsof wij zoo oorlogzuchtig zijn en de so ciaal democraten zoo tot eiken prijs den vrede willeni, dat de keuze vanzelf sprekend is. Nogmaals, alleen dat ééne feit moest voldoende zijn om ons vast aaneen te snoeren. Terwijl ik dit zit te schrijven, komt de Minister van Arbeid im een ander deel van onze stad een werkzaamheid in oogenschouw nemen die bewijst dat Leiden nog niet in alles lauw is en achteraan komt. Minister Slotemaker de Bruine komt een kijkje nemen aan den omvormingscursus, waar o.a. op perlieden tot metselaars -worden opge leid. Leiden is met Utrecht vrijwel aan de spits in dezen. Hoe ook van zekere zijde daartegen gemopperd is, zoo erg gek lijkt dat toch nog niet, anders zou de Minister daarvoor toch geen belang stelling toonen en evenmin in de Twee de Kamer daarop aangedrongen zijn. Weet je wat mij opviel, Amice, toen ik de voorstellen las voor de op Maan dag te houden raadsvergadering, dat B. en W. toch zoo vlijtig zijn om de school, niet een bijzondere, icaar een zich toen weer naar het kantoortje! van 'den chef-bakker begeven, waaH zich de toegang tot de branch"rije kluist bevindt. Met een der in den lessenaar gevoru den sleutels heeft hij de "kluisdeur ge opend. Hij had toen bijha zijn doel1 be reikt, maar hij miste den sleutel vani de brandkast, die jn de kluis stond? dezen sleutel droeg de chef-bakker bijt ziel). In de brandkast lag een bedrag van f 1S.000 aan contanten, dat voor hetj uitbetalen van hef dividend! aan een; deel1 ider led'cn aanwezig was'. [Voor den tweeden keer in deze week is te Rijswijk ingebroken, thansl ten huize van mevr. :0. aan de Konin- ginnelaan. De inbraak heeft 's avonds tusschen' 8 en 10 uur plaats gehad bij afwezig heid van de bewoners, door openslui ting van de voordeur. Ontvreemd zijn een groote partij: ta felzilver en eenige gouden en zilveren voorwerpen, waaronder twee gouden] horloges, in totaal tot een waarde van ongeveer f 700 a i 800. Mevr. O. was tegen inbraak verze kerd'. Gisternacht hebben brutale in braken plaats gevonden in Deil en Rumpt. In laatstgenoemd dorpje zou bij den ■veldwachter een vrij aanzienlijk bedrag; uit de linnenkast zijn genomen, zoomei de een beurs met inhoud uit een pan talon van den veldwachter. Branden. Donderdagmiddag t© circa drie uur, ontstond door het om vallen van een brandende petroleum kachel brand in het perceel van den heer S. Visser aan den Wandelweg t© W ormerveer. Dè Vrijwillige brandweer slaagde er in het vuur te blusschen. De schad© wordt door verzekering gedekt. Gisteravond omstreeks half elf is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in het café van den heer T. Schermer aan den .Westzanerdijk te .Zaandam. Toen de brandweer mee veel materi aai arriveerde, sloegen de vlammen» reeds hoog uit. De heer Schermer en zijn gezin wa ren afwezig; de bewoners van de be nedenverdieping konden zich slechts met groote moeite in veiligheid stellen Het huis brandde geheel uit. Mooie gift. Men meldt uife Eibergen: Het R. K. ziekenhuis alhier heer? van een protestantsch oud-Eibergenaai f 5000 ontvangen voor een centrale verwarmingsinstallatie. Amerikaansche brieven XXI. Verbroedering of Verfflauwing? Rassenverschil is in Amerika een groot probleem. Niet alleen toch wordt de bevolking van de nieuwe wereld ge vormd door zonen en dochteren van allerlei verschillende volken. Maar bo vendien heeft men hier te maken mot een steeds wassende negerbevolking. Ook nemen de Joden in aantal en in vloed sterker toe dan menig Ameri kaan lief is. En wat de religie aangaat staan heel wat Amerikaansche protestanten zeer scherp tegenover hun Roomsche land- genooten. Een lid van de gelukkig inmiddels ongeveer ovérleden geheime organisa tie, de Klu-Klux-Klan, waarover ook in de Hollandsche bladen meerdere malen is geschreven, vertelde me eens dat deze heele actie slechts een defen sieve maatregel was tegen Roomschen Joden en Negers. Van christelijk standpunt bezien kumien we elke actie toejuichen, die er op gericht is, niet om de bestaande verschillen te verscherpen, maar om elkander beter te begrijpen, en zoo noo dig te helpen. En zoo bezien is' 't een mooi ding, dat in de Vereenigde Staten op 't oogen blik gearbeid wordt om onder de cbris tenen geld bij elkaar te brengen voor de Joden die in bet oosten van Euro pa, van gebrek dreigen om te komen. Voor dit doel werd verleden week in Philadelphia een groote meeting ge houden, waar gesproken werd door den Roomschen kardinaal Dougherty, Rabbi Fineskriber, 'n Presbyteriaansch Predikant en anderen. Zeer opmerkelijk is-wat hier van Roomsche en Joodsche zijde werd ge zegd. Kardinaal Dougherty zei o.a. „Om dat onze voorvaderen de Joden heb ben vermoord en veracht, behooren wij schadevergoeding te betalen. Zouden wij de helpende hand weigeren, na alles wat de Joden tot onze moderne beschaving hebben bijgedragen? Wij allen hebben dezelfde mensche- lijke natuur, dezelfde oorsprong, en zijn, naar we hopen, voorbeschikt tot dezelfde eindbestemming. Boven alles hoop ik, dat deze onderneming ons sa menbrengt in een liefdadigheidsver- bond, nu en tot het einde der dagen". Rabbi Fineskriber dankte bewogen voor deze woorden, en sprak: „Altijd hebben we gevoeld: Als onze Christe lijke broeders slechts met ons mee wilden voelen! En nu is bet zoover ge komen! De Christelijke kerken van Amerika hebben de noodzakelijkheid gevoeld om de hand van hun Joodsche broederen te vatten. Uw meester kwam om vrede, ge rechtigheid en liefde, te brengen op deze aarde. Ik dank u voor uw moed en inzicht die deze actie hebben mo gelijk gemaakt. De bergen van wan trouwen worden vlak gemaakt, en de leugens die Katholiek, Protestant en Jood voorheen over elkaar vertelden, worden niet langer geloofd. Een historische gebeurtenis heeft hier heden plaatsgegrepen de verte genwoordigers der kerken en synago ge hebben zicbzelven verbonden te gen de achterdocht en de leugen, en zijn opgeklommen naar de bergtoppen, waar God gezien wordt". Dat alles klinkt natuurlijk heel moo! «n 't is te begrijpen dat de oppervlak kige mensch door dergelijk© taal ge roerd wordt. Maar voor den Christen zou dit alles veel mooier zijn, als men zich eenvou dig bepaalde tot de pbilantropische ar beid die men wenscht te verrichten, zonder dat men over de hoofdzaken van het Christelijk geloof zoo licht vaardig philosopheert. Men vraagt zich onwillekeurig af of die Roomsche kardinaal geheel op recht was, toen hij sprak, dat we allen naar we hopen, voorbeschikt zijn tot dezelfde eindbestemming. De Room sche kerk kent toch ook geen zalig heid zonder Christus' kruis. En al erkent een Jood dat deze Mees ter gekomen is om vrede, gerechtig heid en liefde in de wereld te brengen, brengt dit hem niet veel verder, zoo lang hij niet erkent dat Christus' kwam om aan het kruis voor onze zonden te boeten. Zoo verbergen ook hier schoon© woorden een droeve werkelijkheid. Dat trouwens de menschen ook hier niet veel anders zijn dan in Holland, bleek me deze week bij vernieuwing uit een artikel in de New-York Times. De Federatie der kerken van Groo- ter New-York heeft n.l. besloten we kelijks enkele kerkdiensten uit te zen den per radio. De Times juicht toe dat op deze wij ze duizenden zullen kunnen genieten van de woorden van geestelijke lei ders en van gewijde muziek, die door verschillende omstandigheden hun huis niet kunnen verlaten. Het spreekt vanzelf, vervolgt de New-York Times, dat er zorg voor moet worden gedragen, dat deze dien sten geen aanstoot geven. Dogmati sche preeken zouden reden geven tot klacht, en dit zou zijn een misbruiken van de Radio. Men moet naar voren brengen wat alle gelooven gemeen hebben. En het artikel eindigt: Het is een nieuwe en groote Pinksterzaal, waar in deze duizenden zullen worden ver gaderd, en waai', zoodra het geluid van een geweldig gedrevenen wind of het zien van. verdolde tongen als van vuur, het wonder steeds weer bij ver nieuwing zal worden gewrocht. Ook hier spreekt weer diezelfde geest van verbroedering. Men wil allen „Christen" heeten. Men wil duizenden het „Christendom" prediken. Maar ihet staat zeer te vreezen, dat het zal zijn een „Christendom" zonder Chris-' tus. Montreal, 18 Febr. '27. openbare in het Kooikwartier opge richt te krijgen. De ouders die open baar oDderwijs begeeren, kunnen dunkt mij, tevreden zijn. Zij hebben al thans meer reden om tevreden f© zijn dan zij die Christelijk Onderwijs, en speciaal'zij, die Geref. onderwijs begee ren. Wordt Maandag toestemming ver leend om de betonwerken alvast te maken, dan kan de school bij den aan vang van den cursus 19271928 nog wel gereed zijn ook. Zeg, Amice, weet jij misschien ook, of deze openbare school komt op de plaats door de Ge ref. Schoolvereenigïng begeerd? Ik hoorde dat vertellen, maar ik kan het haast niet aannemen. Dat zou vermoe delijk een heele wijziging in het pro ject tengevolge hebben, hetgeen toch niet in de bedoeling van het gemeente bestuur kan liggen. Overigens lijkt het wel of men op het stadhuis een ern stige antipathie heeft tegen de Geref. Schoolvereeniging, dat is bij vernieu wing deze week in Den Haag geble ken. Het lijkt wel vreemd, dat een gemeentebestuur, dat toch geroepen is om de wet, die gelijkstelling wil, uit te voeren, telkens een houding aan neemt die eerder op tegenwerking dan medewerking gelijkt. Straks noemde ik een punt van de agenda voor de raadsvergadering van a.s. Maandag. De 21 daarop voorko mende punten zullen vermoed^HIk. met uitzondering van de interpellaties, wel niet veel bespreking uitlokken. Zelfs een belangrijke beslissing ate het aangaan van een geldleening, punt 15, zal vermoedelijk wel geen bespreking ontlokken. Toch meen ik, Anyce, dat de politiek hiermede gevolgd, wel een weinig aanleiding tot critiek zou moe ten geven. De gemeenteraad toch geeft toestemming tot het uitgéven van som men tot een totaal bedrag van 2SU mil- lioen gulden, zonder dat het gold daar voor aanwezig is in strikten zin. Nu weet ik wel, dat de gemeente met de uitgebreidheid van de bedrijven nog al wat vlottende middelen heeft, die zij op deze wijze bij zichzelf tegen een goede rente belegd, d.w.z. tegen de ren te, die op d«oleeningen bespaard wordt. Maar toch zit er dit gevaar achter, dat met deze politiek op geen millioen na een overzicht van de bezittingen en schulden verkregen kan worden. Ik geloof niet, dat in eenige handels zaak een dergelijke politiek gedoogd' zou worden. Commercieele boekhouding voor de geheele gemeente is natuurlijk niet mo| gelijk en ook niet gewenscht, maar bij! elk leeningsbesluit een soort balans, was toch voor een meelevend raadslid m.i. geen overbodige weelde. Wie weet of mijn idee straks nog niet eens door dezen of genen wordt overgenomen. V lVERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6