tweede blad. kerk en school. uttIde omgeving". aan het zoekucht. eeuilleion. bloed en tranen. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 MAART T92t H Uit de Schriften. TOT DEN STRIJD BEREID. Da overste d^z°r wereld komt en heeft aan Mij niets. Joh. 14:30b1. Wat nieman'd merkt, ziet Jeznsi scherpe oo<r. Wat niemand vermoedt, verneemt Zijn luisterend oor. Er na dert een. die is ,,de overste dezer we reld. Hij is nog niet tot Jezus toe, maar hif is druk bezig met de mobili satie en ae organisatie van zijn legers, die jnoeten samenwerken om Jezusi in zijn macht te brengen. Een apostel, Schriftgeleerden, fari- 7eën, overpriesters, Kajafas, Pilatus, Herodes. een Joodsche bende, Romein sche so'daten, ze" moeten samenge bracht tot één doel, met één geest. Maar dat alles is toch nog slechts- voorbereiding. Het eigenlijke is: de aanval van „den overste dezer wereld" op „Zions Koning". En deze is aanstaande. Al zijn listen gaat Satan tegen Jezus gebruiken. Al zijn verschrikking gaat Satan aan Jezus bewijzen. Al zijne 1 macht van verleiding gaat Satan op Jezus toenassen. Hij gal Hem aannor ren om God te zegenen, wanneer Dez,o Hem heeft verlaten. Hij zal hem aan sporen om God te vloeken, als Hi? niets meer bespeurt dan vloekers en snotters. Hij zal er alles op zetten om Jezus er toe te brengen, den band met God ook maar los te maken, als God Hem heeft verstooten in het laai en van Zijn toorn. Dan heeft de Heiland slechts een woord te zéggen: „Ga achter Mij, Sa tanas", en de Booze zal van Hem moeten wijken. Maar Jezus weet het: dat woord zal Hij ditmaal'niet spreken Want nu is aangebroken Zijne ure. Do duivel wordt er door teruggedre ven, maar het is nooit meer, dan „het wijken voor een tijd". Neen, de beslissing moet nu komen. En daartoe is noodig, dat „Zions Ko- sing" Zich stelt in de macht van „den overste dezer wereld" en bewijst, dat 'Hij stand houdt te midden van alle ver'eiding, dat Hij niet wordt meege voerd door duivelsche verlokking en he'sche bestrijding. En daarvan is Jezus zéker: de over ste dezer wereld mag komen, maar Hij heeft aan Hem niets. Er zal geen en kele kans voor hem zijn. In de kwel ling van den duivel zalhet niet komen tot een verlaten van God, zelfs niet tor een „Ga achter Mij, Satanas", maar in de duisternis van den helsch'en nacht zal het blijven: „Mijn God, Mijn God". Het is de kloeke zekerheid van den Strijder, Die Zijne overwinning tege moet gaan, welke klinkt in dit woord: ,,De overste dezer wereld komt en heeft aan Mij niets". Wij weten het: deze moed van Jezus :is geen overmoed geweest en deze 'zekerheid geen zelfoverschatting. Hij heeft Zich gesteld in de macnt van den overste dezer wereld, maar i» niet gekomen onder Zijn macht. Hiii heeft £>atan toegestaan, al zijn invloed «op Hem uit te oefenen, maar is niet onder zijn invloed gekomen. De Heiland is zeker van Zijn in- omf. De overwinning van Christus op ba- tan is zéker. En daarom kunnen wij, mogen wij, moeten wij er ook zeker van zijn. De strik is gebroken.' wij zijn ont komen. Voor ons heeft Christus Zich ge steld onder de heerschappij van hem, die is de overste, ook van ons. Wanneer wij >vaarlijk iets kennen van den angst, die voortkomt uit het zien van den vreeselijkeru toestand waarin we ons bevinden; wanneer we waa*riijk iets merken van de benauwing die er ligt in het zijn onder de heer schappij van den menschenmoorder; wanneer we waarlijk eenige behoef ca kennen aan verlossing dan ook het andere, het geweldige andere gezien: in onze plaats heeft Christus Zich ge steld onder de heerschappij van deri Vreeselijke, zonder dat deze ook maar eenig vat op Hem kreeg. Zoo wij nu in den Heiland ons geven onder Satans macht, dan zeggen wij» nu ook met de zekerheid, die in Chris tus Woorcr was: „en hij Heeft aan ons: niets: de Heere zal ons bewaren van alle kwaad, onze ziel zal Hij bewaren" Omdat Christus zoo zeker was, kan ook Zijn volk zoo zeker wezen. En zooals de Heiland het bewezen heeft, dat Hij recht had., om met ze kerheid te spreken, zoo kunnen ook de Zijnen het door Zijne genade bewijzen. In de gemeenschap met Christus leeren ook zij den overste dezer we reld in zijn komen te onderscheiden, ook al verschijnt hij als een Engel des lichts. Hij mag komen om hen te doen vertwijfelen, of om hen ten val te bren gen, als ze maar door het geloof zkh vastklemmen aan den Heiland, dan kunnen ze wederstaan en hij moet van hen vlieden. Het kan echter alleen, wanneer leven in het geloof. Is dit niet werkzaam, dan struikelen ze, dan vallen ze. Zien ze niet op Je zus, dan is er moeite en dreigt de on dergang van zeer dichtbij. Alleen wanneer we door een levend en werKzaam geloof aan Christus ons verbonden weten, gaan we den strijd in met het kloeke woord van de zeker heid: „De overste dezer wereld komt en hij heeft aan mij niets". OCH WARE IK. Och, ware ik ongevoelig en mijn harte een steen bedegen, wannéér de boosheid bijten komt van die mij toegenegen en dankbaar wezen moesten! ach! 't en is geen een verschenen of, was er een, hij verre weg van hier en is verdwenen. 'n Ware ik maar gevoelig als ik tranen zie en lijden, bereid om al dat doenlijk is te doen en hen te belijden, die troostloos zijnde, zeggen „Helpt: U wilde ik al mijn leven, bedanken?" Neen: beloven is een ander ding als geven! Ach, weze dan mijn harte zoo 't voor u, moet zijn, o Vader, die meer mij als ik immer mocht verdienen altegader ontvangen het: die vroolijk zijn mij doet, mijn harte pramend; er. ai te menig keeren mijn ondankbaarheid beschamend! GUIDO GEZELLE NED. HERV. KERK. Beroepen, te s-Gravenzande (2de pred.plaats): Mr. Dr. N.. G. Veldhoen, te Alphen a. d. Rijn. Aangenomen, naar Garnwerd en Oostum: A. J. Schop, te Jukwerd. Naar Borger: R. J. H. Brink, te Kims- werd. GEREF KERKEN Bedankt: Voor Katwijk aan Zee, J. W. Esselink te Eindhoven. CHR. GEREr. iv^RK. Beroepen, te 's-Gravenhage: L. II. v. d. Meiden, te Dordrecht. Bedankt, voor Haarlem en Zaan dam: K. G. van Smeden, te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen, te Giesendam: D. C. Overduin, te Nieuw-Beijerland. Dr. A. KUYPER JR. Dr. A. Kuyper Jr., Gereformeerd pre dikant te Rotterdam, hoopt morgen 13 Maart na herstel van zijn langdurige ziekte voor het eerst weer voor de ge meente op te treden in den morgen dienst in het kerkgebouw aan de Ho veniersstraat. Ds. J. N. BIEGER. Voor den dienst in Ned.-Indië is be stemd geworden t)s. J. N. Bieger, pre dikant bij de Evanv. Luth. Gemeente van MiddelburgVlissingen. DERDE GEREF. KERK TE KATENDRECHT. Het nieuwe derde kerkgebouw der Geref. Kerk te Katendrecht, gebouwd door architect Von Wegenfeldt, zal waarschijnlijk tegen het einde dezer maand gereed komen. KERKBOUW. De plannen tot bouw van een vierde Ned. Herv. Kerk te Sclieveningen zijn thans zoover gevorderd, dat de heer W. Ch. Kuyper Jr., architect aldaar, Vrijdag 25 Maart voor de „Vereeniging tot stichting van een 4e kerk der Ned. Herv. Gem. te Scheveningen", onder Prot. aannemers zal aanbesteden den bouw van een kerk met toren en kos terswoning op 'n terrein aan den Nie- boerweg en Texelschestraat aldaar. HET UITB&EIDINGSFONDS VOOR DE VRIJE UNIVERSITEIT. Men schrijft aan de Standaard: De eerste verantwoording van voor het uitbreidingsfonds ingekomen gif ten werd in „De Heraut" van 6 Maart opgenomen. Het is een begin. Geluk kig een begin. De giften zijn nog zoo goed als alle rechtstreeks aan de com missie toegezonden. Slechts twee cor respondenten zonden een vrij aanzien lijk bedrag. Het spreekt wel vanzelf, dat de correspondenten niet klaar zijn met hun arbeid voor deze zaak. Wel mag worden verwacht, dat er van de vele verzonden circulaires een aan zienlijk bedrag zal binnenkomen. De correspondenten die reeds flinke toezeggingen in portefeuille hebben, willen dat wel even berichten aan de Commissie voor het Uitbreidingsfonds Keizersgracht 164, Amsterdam. Met dankbare voldoening kan wor den bericht, dat bij Ds. Hagen te Delft voor het Uitbreidingsfonds is ingeko men 500 van Mr. G. v. B,. te Delft. Bij de Commissie zelf kwam in een toe zegging van N. N. voor een bedrag van 5000. Misschien kunnen deze mededeelin- gen opwekking zijn tot meer en groo- ter inspanning van onze vooraanstaan de menschen. PROF. DR. C. VAN GELDEREN NAAR AFRIKA. Het Zuid-Afrikaansche blad „Die Burger" vertelt dat Prof. Dr. van Gel deren, hoogleeraar aan de V. Univer siteit te Amsterdam, een paar wéken in Zuid-Afrika zal doorbrengen en de Afrikaners „kom help die bijbel ver taai".. INSTALLATIE HOOFDEN DER SCHOLEN. Naar wij vernemen, zal de heer v. d. Stelt 30 Maart a.s. worden geïnstal leerd als hoofd van de Rehobothschool -aan den Dordtsehen straatweg en de heer Tj. Jongeling, op 31 Maart als hoofd van de Prins Willemschool aan de Adriaan Numanstraat te Rotterdam. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond hield de Oranje ver eeniging haar jaarvergadering in de zaal „:Vreeburg". De voorzitter de heer J. Raadsvel-d, opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris de heer J. Haasnoot de notulen las. Deze werden goedgekeurd. Vervolgens las hij het jaarverslag, waarin hij op geestig^ wijze memoreerde hetgeen m het a'fge oopen jaar in en door" de Oranjevereniging had gjaats gehad.'App.aus bewees, dat de vergade ring het geheel met het gesprokene eens was. Dan volgde het fin^ac^a! verslag, van den penningmeester, de heer Jac. Riet veld. Niettegenstaande de vereeniging in het afgelcopen jaar op grootsche Wij- ze feest gevierd had, s.oo. de rekening met een batig saldo van ruim f30 De heeren A. Wassenaar en W. Gas pers hadden de rekening en bescheiden in orde bevonden, waarom zij vool» stelden, den penningmeester te dechar Nu volgcje bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren Nic Bos, D. Parlevliet en Jac. P. Rietveld, welke bestuursleden volgens reg.emenc niet herkiesbaar waren. Bjj eersLe stem ming werden gekozen de heeren W. Gas pers en A. Wassenaar, en na twee stern mingen nog de heer Halsteijn. Dan was aan de orde bespreking feest viering. De voora t.er iientte toe, dat het voornamelijk aan de ingekomen con tributies en giften zal liggen van welken aard het feest znn kan. Na een korte bespreking werd besloten, een en ander aan het bestuur over te laten, t welk hiervan tijdig mededeeling zal doer. Een verzoek dat was ingekomen van een der leden van het Provinciaal Comité tot stichting van een huldeblijk voor Julia na van Stolberg, om een bijdrage voor dit doel, werd voor kennisgeving aange nomen. Bij de rondvraag kwam gelen belang rijks naar voren. De voorzitter sloot dan de'vergaidering met dank voor de op komst en belangstelling. Predikbeurten. Ned. Herv. Gem1, v.m, 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bolle©. Geref. Kerk v.m. 9^0 en n.m. 6 aur Ds. Meijering. H. Avondmaal. Donderdagavond# vergaderde de Chr. Hist Kiesvereeniging alhier. De voorzitter opende ae vergadering met gebed en sprak daarna een kort openingswoord en herinnerde aan de go wichtige dagen die komen ten opzichte van provinciaal- en gemeentebestuur. Nü lezing van de notulen, bracht de penningmeester versieg uit vanhetgehou den beneer. Er bleek een batig saldo te zijn. Nadat de rekening en verantwoor ding door een tweetal leden was nage zien, werd voorgesteld haar goed te keu ren. Onder instemming der vergadering werd de poiiningmeester bedankt voor zijn nauwkeurig beheer en gedechar geerd. Tot bestuursleden werden herkozen dé heeren: D. Parlevliet en P. van der Waajj. Nadat "dè propaganda voor de Staten verkiezing was besproken, werd overge gaan tot het opmaken van een grosdjst voor candiöaten gemeenteraad.-Aan da naar voren gebrachte personen zal schril telrjk (je v*. ag worden gesneld, een even tueele cand.daiuur te widen aanvaarden terwijl op 24 Maart as. tot definitieve vaststelling zal worden overgegaan. De rondvraag leverde nie^s op, zoodat te half elf do voorzitter deze goed be zochte en geanimeerde vergadering met dankzegging kon sluiten. Voor een stampvolle zaal hield D onder dagavond dc heer Arie Post, Ohi Declamator uit Scheveningen een voor drachtavond. De uicnoodiging hiertoe was uitgegaan van de A.-R. Propaganda ciub. De leiding van dien avond berustte bij den voorzitter van die vereeniging. den heer G. van der Perk. Op gebruike.ijke wijze wérd deze bij eenkomst geopend door den voorzitter die de aanwezigen en in het bijzonder heer Post een liar.ejjk we.aom toerie^ De heer Post opende zijne declamatie met eon gedicht van den Chr. dichter P van Rensen, gétite.d: „Het lied des ge- meenschaps'wat onder groots aandacht door de aanwezigen werd gevolgd. Door den inzet van dit lied had de heer Pos: zijn auditorium tot zich getrokken. Het volgende was een gedicht van Wil lem de Merode, get.: „De Antichrist' wat helaas dcor .vele aanwezigen niet ten voile werd begrepen. Maar ook hierin kwamen ten voile ae groote talenten van den heer Post naar voren a.s Declam;- tor. Daarna volgden: Ballade" van Ma rie Bodaest en van Willem de Merode. „De drie jongelingen in den Oven". Hoewel niet op het programma voorko mende, werd door den heer Post als extra nummer, tusschen deze twee la?-, sten gegeven een mooi gedicht over den jongs ten October storm in 1926, „Toen net schip verging" van A. van Atter, wat onder diepe en eerbiedige stilte werd aangehoord. Vervolgens liet hij hooren een boeren verhaal in verzen, getiteld: „Terwe" van René de Clerq. Deze voordracht was ver deeld in drie gedeelten, en wel a. Smidsn en Hoeve, b. De herbergscene en c. Ds breuk. Nadat hierna pauze was gehouden, ea in dien tijd door eenige dames koffie was geschonken, kregen we no<? te hoorerc „Moeder" van W. G. van der Huslt ea het slotgedeelte van „De slag bij Nieuv- pcort" van Isaac da Costa. Het stukje „Modder" werd door den heer Post vooi gedragen op verzoek, van enke.en die net reeds eerder van hem hoorden. De voorzitter was dan ook zeer zeke*. de tolk der vergadering, toen hij deu heer Post op hartelijke wijze bedankt s voor den kostelijken avond die hij had geboden. Er is dan ook veel genoten De heer Pest heeft nu eenmaal het U- lent om zijn gehoor te boeien. leder;e.i Leiden, 12 Maart 1927. TWEEëRLEI HYGIÜNE. Men durft niets eten, noch iets drinken Wat vuil, besmet is of onrein. De wetenschap verkondigt duid'lijkr ,,'t Moet alles hygiënisch zijn". Maar bij het voedsel voor de zielen, Geschapen naar Gods beeltenis, Wordt niet geswikt en overwogen Of alles wel hygiënisch is. Bij geestesvoedsel houdt de hooge Geleerde wetenschap zich schuil: En 't volk leest kranten, boeken, schriften Al zijn die dan ook nog zoo vuil. OBSERVATOR. ging dan oqk ruipi voldaan huiswaarts Door Ds. Meijering w -rd de bijeer*-, komst met dankgebed ges oten. NOORDWIJK AAN ZEE. Donderdagavoni trad in dc G:r?r. Kerk op, Ds. Verhoogh van Klazinaveen en sprak naar aanlei ting van d? armoe de in Drent? met name in de venen. Om de belangstel tendril een voorstel ling van die armoede t? gov n, liet men door middel van een tcov rJanlaarn eeni ge plaatjes op 't doek zien. De heer De Boer opend? de vergade ring met gebod 'en door te laten zingen" een Psalmvers, waarna h"j D. rnoogh en de belangstellenden hart dijk welkom heette. Daarna kreeg I-s. V er hoog h het woord. Z.Eerw. vertelde eerst iets van de armoede, oa. hoe twee of meer gezin-, nen in één plaggen hut samnwconden, de stilstand in 't turfgraven, bo? de man nen soms drie uren ver moeten fie.sen om op de werkplaats te komen. Daar voor kan men ze 's nachts om drie of vier uur al zien gaan. Hun rijwiel is wel niet zoo mooi als 't onze, h.l. zonder banden, zonder bel, zonder eenige glans er aan. Ze verdienen clan circa f 3,— in de week. Doch we kunnen alles niet weergeven. Dat zou te ver voeren. De plaatjes komen aan de beurt. Men' kan nu wel zien, dat het geen overdrij ving is, wat spr. gezegd heeft. In de pauze werd gelegenheid gegeven om een milde handreiking te doen, om de arme veenbewoners t? s eunen. Wat na de pauze door Z.E; rw. gezegd werd. is hearlnk te noemen. Verleden jaar heeft Ds. Verhoorh s gemeente, die uit bijna i ioo arme broeders en zu- ters bestaat, nie'tegenstiand? z'.j veei, ja ontzag'ipk veel m:t <1? socialisten en communisten te doen hebben, op een na, allen Colijn gestemd. Iaat ons daarvoor dankbaar zijn, en dez? arme broeders steunen. VOORSCHOTEN Op Dinsdag 15 Maart as., hcopt d<s. Chr. Gem. Zn ng vereeniging „De Lok stem" alhier, in de Ned. Herv. Kerk (aanvang 8 uur) een uitvoering te ge ven, waarbij een orkest en verschiiletidti solisten zullen medewerken. Voor pro gramma en verdere bijzonderheden, vee wijzen wij naar een?, in di t nu mme; voorkomende advertentie. Gistermiddag heeft een arbeider van de Nedeidandsche Spoorwegen, het lijkje gevonden van er-n ontij.Ig g boren kind van het. mannelijk geshcht. Het lag in een sloot langs de spoorl-jn even voor bij de Vink in een schort gewikkeld. De politie heeft het lijkje me:genomen naar Voorschoten. In ons gisteren gepha.ste ..In Mc- moriam", gewijd aan den heer A. War», naar Sr., is'de naam van den geachten inzender, door een misverstena, uitge vallen. De opmerkzame lezeis te Voorschoten zullen echter wel hebben begrepen, dat dit „In Memoriam" van niemand and era kon zijn dan van den he:r (I Eggink Sr., die met wijlen den heer A. Warnaar op kerkelijk en politiek terrein een langq reeks van jaren te Voorschoten saainge werkt heeft. Het leven en de arbeid van den heer War naar, ligt niet te Sassenheïm, waar hij slechts de laatste jaren zijns levens wcond«a, maar t? Voorschoten; vandaar, dat wij het gedachtenis woord van dea heer Eggink, gewjjd aan z'jn ov-rieden vriend, niet oncter S:s-?nh ini, maar or der Voorschoten een piaa^s gaven. 42 De £tarosta zeide geen woord meer; het was de vrederechter, die met Ivan Nekalof had gesproken, docii niet de vader van Katinka. En de vader van Katinka giiig voorbij zonder te groeten; hij had de handen op den rug cn het kerkhof overschrijdend, ver dween hij in den tuin van de Pastorie. Het was bitter jammer, dat de ver gadering tot hedenavond was uitge steld, maar wat was er aan te doen? En de schouders ophalend, zeide Ivan: „Nitchewo!" Hij ging naar huis, cloch onderweg zag hij Peter Alwin zitten op de bank van graszoden voor de ouderlijke wo ning, en hij was blijde, den ouden schoolmakker weer eens te ontmoeten Peter was gekwetst. Hij had te Nischni-Nowgorod hooge woorden ge kregen met don zoon van een hoogge plaatst ambtenaar; het was niet bij woorden gebleven, en de ambtenaars- zoon, die een sabel droeg, had Peter een houw over het hoofd gegeven. Peter Alwin lachte er om. ,,'t Betee- kent niets", zeide hij „gezond vleescli, hoor!" Hij droeg een doek om het hoofd; „ik zie er uit als een Tataar", zeide hij „hoe maak jij 't, bruederke?" Zij hadden elkander in geen maan den gesproken; Ivan was verblijd, hem cle hand te mogen schudden, en hij zette zich naast Peter neer: in de scha duw van een olm. „En wat hoor ik, Ivan Serguwitcli zult gij een marte.laar worden? Gij zijt een gelukskind, hoor! Eerst werd gij een martelaar voor de schoone Ka tinka, en nu wordt gij een martelaar voor je godsdienst!" „Ik had Katinka lief, Peter Petro witch daarom waagde ik mijn le ven voor haar, en ik heb Christus lief daarom zal ik van Hem getuigen! „Dat is dweeperij," zeide Peter Al win, terwijl hij een sigaar aanstak „hier rook eens!" en hij bood Ivan den sigarenkoker aan. Ivan schudde het hoofd. ,Ik dank u", zeide hij „ik zal nu niet rooken". Er heerschte een oogenblik stilte, terwijl de dorpsklok hare elf slagen bromde. „Gij moest tot ons overkomen, Ivan" zeide Peter dan „tot de revolutio naire partij". „Ik moet van Christus getuigen!" „Dat kunt gij toch!" „Wij moeten de overheden gehoor zaam zijn dat is onze plicht!" „Daar heb je 't weer", riep Peter er gerlijk; „elk volk heeft de regeering. die het verdient ge praat altijd van do plichten, doch nooit van de rechten des volks!" Ivan zweeg; hij wist niet, wat hij daarop moest antwoorden. Hij kon als een man de dierbaarheid van Christus bepleiten, doch de ingewikkelde staat kundige kwesties begreep hij niet. Peter keek hem zoo van terzijde aan. „Ik verwonder me toch", zeide hij, „dat ge die zwarte bende durft te trot- seeren. Het zal je niet meevallen, vriend, en de mijnen van Siberië zijn diep denk daarom 1" Peter huiverde er van, terwijl hij die sombere mijnen noemde, en de grenspaal, waar de hope vliedt en de wanhoop begint, joeg hem angst aan. Ivan echter antwoordde met den lieldhaftigen blik van den martelaar, cn hij zeide: „Ik vermag alle dingen d001* Christus, die mij kracht geeft". Nu begreep Ivan het, waarom die vergadering was uitgesteld het wr.s een beschikking van zijn hemelschen Vader. Hij moest van Christus getui gen voor dezen Revolutio.inair; hij moest aan Peter zeggen, dat het bloed van Christus ons reinigt van alle zon de, en dat wij ons moeten haasten om onzes levens wil. En Peter Alwin luisterde. Hij viel den evangelist geen oogenblik in de rede; hij was van Ivan's oprechtheid overtuigd, en hij verwonderde zich over diens ijver, dien hij een beminne lijke dwaasheid noemde. Doch toen Ivan was uitgesproken, vraagde hij: „En wat zegt Katinka er van?" KatinkaIvan verschoot van kleur, toen hij dien naam hoorde noe men, en hij zeide: „Nitchewo het is niets!" Hij ging naar huis; Simeon en de oude Leo waren op het veld gebleven, want het was midden in den hooi bouw, en moeder Nekalof was alleen thuis. Zij dacht, dat de vergadering was afgeloopen, en ze moest nog be ginnen. Zij maakte het middagmaal gereed, maar Ivan at weinig, en in den namiddag zocht hij eenige Stundisten- vrienden op. Zij waren allen naar het veld, en hij keerde terug. Hij sprak niet veel, en moeder Nekalof evenmin. De droeve jammer van dezen avond wierp zijn Schaduw vooruit, en toen de dag daalde, wandelde Ivan naar het klooster met zijn witte muren. Zijn moeder staarde hem na. Zij was veel angstiger dan dezen morgen. De verschrikkelijkheid der geestelijke vierschaar viel haar op het gemoed; zij zag haren anderen, kreupelen jongen weggezonden naar die sombere mij nen, waar zon noch maan ooit schijn sel geven, en zij zou hem nooit nooit wederzien 1-Iet leven met zijn vele rampspoe den ging als een droevig vizioen aan haar voorbij. Zij zag die twee veel be lovende zonen, door de Aziatische cho lera weggemaaid op één dag, op de doodsbaar liggen; zij zag den vermoor den huisvader binnendragen, en nu stond zij op het punt, om haren oud sten zoon te verliezen. Er schoot voor de arme weduwe niets over dan het gebed, want alle aardsche uitzicht was benomen, en hare eenige en laatste toevlucht was de Heere, Die wonderen doet. Ivan kwam nog te vroeg, maar de Pope was er reeds in zijn ambtsge waad. Hij had de lange haren zorg-! vuldig gekamd, en streek ze glad langs zijn wangen. Hij was in een goede luim; hij was vriendelijk en spraakzaam. Hij klaag de er over, dat de kippen 7.00 slecht legden, en beschreef de narigheid van de pip. Ook schimpte hij op de wo'dka; „*t is beroerd tuig", zeide hij „het verpest het dorp!" Hij vraagde aan Ivan, hoe liet met zijn moeder ging: hij informeerde naar den veestapel der Xekalofs, en zeide, dat twee van zijn kinderen de maze len hadden. Hij praatte over alles be halve over de groote zaak, waarvoor Ivan bescheiden was; hij mee A met angstige zorgvuldigheid elk pad, dat naar dit punt zou kunnen heenvoeren, en een snuifje nemend uit de zilveren doos, presenteerde hij ze heel vriend schappelijk aan den jongen boer. Docli op dit oogenblik wei;d «r ge rucht gehoord; een rijtuig -hield stil voor het klooster, en de Bisschop, een Scriba en de lange Missionaris stapten er uit. 4 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5