WAALS SLAAPKAMERSPIEGELS. Wit Laqué 0.80 Pitch-pine-mahonie eiken0.82a SALONSPIEGELS. Fraaie Spiegel, massief eiken met facet en koperen versiering f 8.- PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 MAART1327 h DAG-AGENDA. Zondag 13 Maart, 's morg. tien uur en 'b avonds half zeven: Vrije Evang. .Öem., Middelstegracht 3, Samenk. Maandag 14 Maart, 's av. acht uur: Stadsgehoorzaal:^ Symphonie-Concert ^Russisch Programma). Voorschoten. Dinsdag 15 Maart, *s av. acht uur, Ned. Herv. Kerk Uit voering v. d. Chr. Gem. Zangvereen. »De Lofstem". Sassenheim, Dinsdag 15 Maart, 's av. ïicht uur, „Concordia", Openb. Verg. der A.-R. Kiesvereen. Spr. de heer C. B. v. d. Wal, over „Koers houden tus- schen twee klippen door". Sassenheim. Woensdag 16 Maart, 's av. acht uur, Geref. Kerk: Uitvoe ring van gewijde muziek door den heer H. M. Keuning en andere. Donderdag 17 Maart. Stadsgehoor zaal: Prop. Meeting v. d. A.-R. Staten- kieskring. Spr. Oud-ipinister J. J. C. Dijk en Ds. H. Janssen, beiden van Den Haag. Voorschoten. Donderdag 17 Maart., I's av. half acht, Hotel „Deurloo": 'Openb. Verg. der Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer A. J. Kersten, van Rolter- Sïam, over „Wat ons nu te doen staat" Vrijdag 18 Maart, 's av. acht uur, pooigrachtkerkDs. D. A. v. d .Bosch, yan Den Haag, over „Het Gebed". A.s. Zondag 13 Maart zal de dienst Wan Dr. Schreuder worden waargeno- Stnen door Dr. Timmemans. De geneeskundige Zondagsdienst te SOegstgeest zal worden waargenomen Idoor D:?„ Varekamp, Tel. 1916. De avond-, na.cht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 tot en met Zondag 20 Maart a.s. 'den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, CTelef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel Kempenaer straat 4, des nachts cn ties Zondags. spr. verschillende opmerkingen, o.a. dat bij werkverschaffing door de ge meente rekening zou gehouden wor den met seizoenslapte enz. Bij artikel 5 wees spr. op de wenschelijkheid van imeer sociaal gevoel bij liet Armbe stuur. Bij art. 8 bracht spr. ter sprake ,,o.a. de werkloozenregelir.g, 45-urige 'werkweek, vrije Zaterdagmiddag en ge .(organise erd. overleg. Het zou ons te ver voeren de verschillende argumenten, die de heer Grotenhuis naar voren Sbracht, te noemen. Het zij genoeg te .zeggen, dat na de verklaring van den heer Goslinga, die er op wees, dat dit program van actie zoo beknopt moge- Jij'k moet zijn en dat in de verschillen de artikelen de wensclien van den heer Grotenhuis terug gevonden kunnen worden, zij het dan ook niet in den breed© omschreven, hetgeen de ver dienste is van een program, de heer grotenhuis daarmede genoegen nam. Hierna kwamen de verschillende ar tikelen één voor één in bespreking, I (Waarvan het eind was, dat ze onver anderd werden vastgesteld. Vervolgens werd nog een bespreking gevoerd in verband met de in de vo- ■rige vergadering vastgestelde candida- tenlijst voor den gemeenteraad, waar na Ds. Thomas met dankgebed de ver gadering sloot. MINISTERIEEL BEZOEK. f Gisteravond 7 uur heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid, prof. ISlotemaker de Bruine, een bezoek ge- jbracht aan de Leidsche ambachtschool !ten einde zich op de hoogte te stellen j'fvan den gang van den cursus tot om- ivorming van opperlieden en grondwer kers tot metselaars. De minister was vergezeld van den jheer Folmer, directeur van den rijks dienst voor werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Aan het sta dion werd de minister opgewacht door 'den burgemeester, mr. A. van de San- de Bakhuijzen, en den wethouder San- 'ders. Per auto werd naar de ambacht school gereden, waar het gezelschap werd ontvangen door den directeur, •den heer Kuyntjes en den directeur van den gemeentelijken dienst voor so ciale zaken. In de kamer van den di recteur werd den minister thee aange boden, waarna de burgemeester den wethouder verzocht den minister aan gaande den cursus in te lichten. Deze begon met in een beschouwing te tre den van wat te Leiden reeds van ge meentewege is gedaan om ongeschool de of minder goed geschoolde arbei ders op te leiden tot meer bekwame vaklieden. Hij wees op wat men in den winter 1925—1926 voor schilders jen metaalbewerkers heeft verkregen en schetste hoe men daarna is gekomen tot het inrichten van een cursus voor opleiding van opperlieden en grond werkers tot metselaar. Den 24sten Fe bruari 1926 was er aan de Leidsche ar beidsbeurs geen enkele metselaar in geschreven en van dien datum tot Mei kwamen er van patroonszijde 56 aan vragen voor metselaars in. Aan 40 de zer is toen kunnen worden voldaan, door arbeiders uit de buitengemeenten Juist in dezen tijd was er te Leiden een overcompleet aan opperlieden en grondwerkers. Er waren steeds 23 op perlieden en grondwerkers overcom pleet. Het gemeentebestuur stelde zich toen op het standpunt, dat het in het finan cieel belang was der gemeente Cijyt het oog op de werkloozenomdersteu- ning) en in het moreel belang van deze categoriën werklieden hen op te leiden tot in de bouwbedrijven meer reclamü. Haarfemmerstr. 130-136. bruikbare lieden. Bij besluit vani 5 Juli 1926 verleende de gemeenteraad zijn medewerking tot het mogelijk maken van dezen opleidingscursus. Aanvanke lijk wjs het volgen van dezen cursus verplichtend en namen 20 opperlieden en metselaars daaraan deel. Nadien was het volgen v. d. cursus niet meer verplichtend en thans wordt daaraan door 32 arbeiders geheel vrijwillig deel genomen. Deze toeneming was aanlei ding, den cursus te splitsen. Er wordt nu 5 avonden gedurende 3 uren cur sus gegeven, zoodat dit voor iederen arbeider 7H uur per week beteekent, waarvan 1X> uur bestemd zïjni voor theorieles. Des zomers wordt de cur sus gegeven in de open lucht in een open loods, des winters in een besloten ruimte, welke verwarmd en verlicht is. Als materiaal wordt slappe specie gebruikt, waardoor deze en de s te-er'en telkens opnieuw gebruikt kunnen wor den. Thans zijn deze arbeiders zoover bekwaamd, dat het hun alleen nog maar ontbreekt aan practische vaardig beid. Het gemeentebestuur roept, daarom den steun van den minister in om hen te kunnen plaatsen bij den grootbouw (woningbouw met rijkssteun) omdat deze arbeiders rog niet bekwaam ge noeg zijn het volle loon te verdienen. Enkele arbeiders hebben gevraagd, van den cursus te worden vrijgesteld, omdat zij door hun collega's metse laars worden tegengewerkt, welke loon drukking vreezen. Dit is niet ingewil ligd. Na deze uiteenzetting heeft de mi nister den in vollen gang zijn den cur sus bezichtigd en 'verklaarde zich zeer voldaan over wat op dezen cursus be reikt was. Ook de lessen in theorie werden depr den minister met belang stelling gevolgd. Aan den minister werd hierna nog medegedeeld, wat er verder is geschied of nog geschieden zal: Omvorming van bandzetters tot machinezetlcrs; van sigarenmakers tot schoenmakers: van rijwielherstellers tot chauffeurs en van metaalbewerkers tot autogeen-las- schers. Na nog zijn voldoening over den cur sus te hebben uitgesproken, is de mi nister te luvart voor negen vertrokken. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREEN. Gaarne wekken wij de leden der Leidsche Chr. Oranjevereenigmg op, voor de aanstaande jaarvergadering, die gehouden zal worden op Woensdag 16 Maart des avonds om 8 uur in „Pre diker", Janvossensteeg. Het belooft er weer gezellig te wor den.' Mandoline- en Timdelerclub zul len zich laten hooren. Ook kunnen er dien avond voorstellen ter tafel wor den gebracht, aangaande de feest avonden van 30 April en 31 Augustus 1927. De lieeren Breebaart en v. d. Steen zijn aftredend, maar weer herkiesbaar, en wegens het bedanken van den heer Pera, bestaat er nog een vacature. De nieuwe heeren. die zullen worden voor gesteld zijn. Wattez, Ziegelaar, Jhr. v. d. Goes en v. Cittert. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie, voorko mende in dit nummer. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND Maandagavond a.s. zal in het 'ge bouw „Patrimonium" spreken de heer !H. Amelink, Secr. Chr. Nat. Vak verbond, over het onderwerp: Dej beteekenis der -internationale Arbet dersbeweging". Een bij uitstek intereséant onder werp door een ter zake kundig spreker. DE ELECTRIFICATIE VAN DE LIJN HAARLEM—ROTTERDAM. Maandag zou proef gereden worden! met electrische treinen tusschen [Haail Item en Leiden. 1 Daar het werk aan den overweg laan het kruispunt ,Leiden nog niet gereed was, kon de proefrit niet door! gaan. Thans vernemen wij', 'dat de proef' ritten op het traject Rotterdam-Haar lem op 16 Maart zullen beginnen. De geregelde dienst met electrische; lokaaltreinen op dit traject zal op 28 Maart aanvangen en alle stoomtrein- tjes, die den dienst op dit traject onder Houden, zullen dus door electrische! treinen vervangen worden. Het onderstation van de electrischel centrale te Leiden is reeds eenigen tijdl gereed en dat te Lisse zal op 16 Maart gereed komen. Het onderstation te! 'Haarlem is echter nog niet zoover,, zooclat dit station voorloopig noggeerq dienst zal kunnen 'doen. Op het traject Kaarlem-Leiden zou den volgens berekening op 15 Meif definitief electrische treinen kunnen rijden. Dc proeven hiertoe zullen aan vangen op 15 April'. POSTERIJEN. In aansluiting op het vertrek van, het Mail-stoomschip Indrapoera op IS Maart a.s. uit "Marseille naar Ned. Oost Indië, bestaat er gelegenheid del voor Indië Singapore, en de opvaren den bestemde correspondentie eene bespoedigde verzending te 'doen onder 'gaan, door gebruikmaking van hef. op lS Maart a.s? van Rotterdam naiit Marseille vertrekkende vliegtuig'' en v. !den vlieg'dienst, welke na' aankomst v. genoemd stoomschip, van Sab'ang naar 'Medan, Batavia en Soerab'aja' zal' wor den ingesteld'. De beide laatstgenoem de stéden zullen waarschijnlijk reedsl op 6 April wofden bereikt. 'Het extra luchtrecht bedraagt voor brieven 15 cent per 20 gram, voort briefkaarten 15 cent en voor de overige! stukken 10 cent per 50 gram. Het adres is te voorzien van de duïJ (delijke aanwijzing, of van een etiket! „per luchtpost". De laatste buslichting aan het lioofdi kantoor te Rotterdam vindt plaats op 17 Maart a.s. te 10.55 nam. De Indische Mail via Marseille (s.s. „Insulind© wordt hedenavond laat te dezer stede verwacht. GYMNASIUM. Naar wij vernemen, zullen B. en W. aan den gemeenteraad voorstellen dr. D. H. Verdam, rector van het stedelijk gymnasium te Dordrecht, te benoemen tot rector van het gymnasium alhier in de plaats van dr. N. J. Beversen, die met ingang van 1 Sept. eervol ont slag heeft gevraagd. PRINSES JULIANA GAAT STAATS RECHT STUDEEREN. Naar wij vernemen zal Prinses Ju liana, die met ingang van den nieuwen academischen cursus aan de Univer siteit alhier komt studeeren, de col leges staatsrecht volgen1. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. De Maatschappij der Ned. Letter kunde zal Woensdag 8 Juni in het Nutsgebouw alhier haar jaarvergade ring houden. GEREF. DRANKBESTRIJDING. Naar wij vernemen zal op 23 Maart a.s. des avonds 8 uur voor de Geref. Drankbestrijding alhier optreden Dr. S. O. Los van Den Haag met het on derwerp: „Simon de Farizeeër". De plaats waar Dr. Los zal spreken, zal nader worden hekend gemaakt. De toegang zal vrij zijn. HEROPENING VAN „DE STAD PARIJS". Hedenmiddag heeft de hesapening van het vanouds bekende Kleedmgmagazpn „De Stad Parijs", Haarlemmerstraat, h Donkers teeg'alhier, plaats gehad. Deze heropening beteekent tegelijk een belangrijke uitbreiding en verbou wing. Zoowel een gedeelte, van het pand Donkersteeg 5 als het gebouw achte; Haarlemmerstraat 133, zijn geheel afgc» breken. Men kon evenwel vanaf de Haar lemmerstraat niets zien van het werk dat daar uitgevoerd werd, aangezien allo afbraak werd weggevoerd door een poort die uitkwam op de Stille Mare. Deze verbouwing heeft plaats gehad onder leiding van het Architectenbureau Buurman. De aannemers waren do heeren Arnoldils en Hoogeveen. Het schilderwerk werd verricht doo)r dea heer Ziegelaar; loodgieter was de heez v. d. Hevden; de heer Sierach zorgde vcor het behangerswerk. terwijl het licht werd aangelegd door den heer Gerarda Reuter (Mare). Alles ziet er keurig uit; het licht, dat steeds in een defgelijke zaak van groota beteekenis is, is aangelegd volgens een nieuw systeem. Dit geldt ook van do paskamertjes in de hoeken van den wia kei, waar men zich door dubbele spie gels tegelijk van voren en van achteren kan bezien. Als men den winkel binnentreedt, is rechts van den ingang gelegenheid tot het stallen van fietsen; voorts zijn in het oude gedeelte, waarheen ook de trap verplaatst is, het kantoor, de kassa en de inpaktafel. Er is rekening mea>ge houden, dat dit voorgedeelte te zijnen tijd verbouwd zal kunnen worden. Gaan we de trap op, dan komen we eerst in de jongensafdeeling, daarna ia de kinderafdeeling; nog een etage hoc- ger is het reservemagazijn, alsmede een privékantoor van den heer Cahen. „De Stad Parijs", is reeds in 1855 door wijlen den heer M. Gahen gegrond vest. Zq is wijd en zijd in de stad en den omtrek bekend, en heeft reeds sa dert jaren een goeden naam op het go bied van confectiegoederea. Men vindt er een rijke collectie heeren-, kindei en jongensconfectie, in alle maten en tegen zeer concurreerende prijzen. We vertrouwen dan ook, dat voor dea tegenwoordigen eigenaar, den heer H W. Cahen, de voortzetting dezer zaak een succes zal worden, en wenschen hem van harte geluk ifiet dit „nieuw begin' Nadat hedenmiddag 2 uur temidden van een grooten kring van genoodigden de ofiiciéele heropening plaats haa, werd de winkel te 3 uur voor het pu bliek opengesteld. EXAMENS PONTSCHOOL. iVoor het diploma Steno-typen den Wereen. v. Dir. v. Pontscholen in Ne derland slaagden: De dames J. W- Groenen, J. Noppe te Leiden, G. ,G. M. Hulsbosch, Th. Aj v. d. Voort te Sassenheim. Idem voor Machineschrijven: De dames C E. J. Coster, R. En sel ling, M. T. iMoolénburgh te Leideni en de heer A. E. R. van Oordt te iV oorschoten. EEN MOEDIGE DAAD. Hedenmorgen reed een jongen per fiets over het- Rapenburg, toen een sla gersjongen hem aanreed tegen het achter wiel .waardoor hij te water geraakte. De heer N. v. Rijn. van Katwijk aart Zee, die juist passeerde, ten een parte feuille met f3500, bij zich droeg, bezon zich niet, doch' gaf da portefeuille aau een toeschouwer, en sprong den jongen na en had het geluk hem op het.droga te brengen. (Op verzoek van de brigade-com mandant te Papendrecht is alhier dooi1 de politie aangehouden zekere M., we gens overtreding van art. 246 van het wetboek van Strafrecht. Tegen zekere P. A'. S. alhier isl proces-verb'aal1 opgemaakt wegens jdietf Stal van worst ten najdeeïe van jde firma iT. en D. Op den jongs ten gehouden Natio- nalen Scbietwéastrij'd te Bodegravénl behaalde de Leidsche Schietvéreeni- ging „Willem Teil" voor Korps Mar- ga, dén 2den prijs, een verguld zilve ren med. met 285 punten. De heer Ph. L\ v. d. Drift werd méff 116 p. winnaar van den zilveren Kam pioensbeker. tVerder werden door |de heeren Th. G. Barthen, H. (Brouwer Sr. en JJ. !de Witt nog^5 prijzen gewonnen. Willem Teil kan trots zijn op het! •behaalde succes. Met ingang van 1 Juli zal liet 4de regiment infanterie uit Leiden ko- tnen té behooren tot de Ie infanterite- brigade, zoodat de laatstgenoemde bri gade (brig. gren. en jagers) alsdan zaï bestaan uit de regimenten grenadiers! en jagers en het 4de reg. infanterie. reclame. Gesmette en roode huid bij kleine kinderen verzacht en geneest men met r BINNENLAND. DE AARDBEVING IN JAPAN. Volgens bericht van den consul van Nederland te Kobe zijn bij de jongste ramp in Japan de Nederlanders aldaar ongedeerd gebleven. EEN POLITIEK DINER? Naar verluidt, had de oud-minister H. Colijn Donderdagavond een aantal politieke vrienden en geestverwanten op een diner genoodigd. Aan den maal tijd namen circa vijf en twintig per-- sonen deel cn zaten ook verschillende Katholieke Kamerleden aan, aldus „De Maasbode". HET OVERNACHTEN BUITEN DE KAZERNE. De- Minister an Oorlog heeft aan de Burgemeesters der gemeenten 'n schrij ven gezonden, waarin hij meedeelt, dat de regeling betreffende het overnach ten byiten de kazerne vervangen is door een nieuwe, vastgesteld bij be schikking van 16 Dec. 1926. Met betrekking tot het overnachten buiten de kazerne van dienstplichtigen tijdens de herhalingsoefeningen geldt krachtens de nieuwe regeling o.a. het volgende: 1. Dienstplichtigen, die voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst moeten komen en gedurende dat tijd vak buiten de kazerne wenschen te overnachten, richten daartoe ten min ste een maand vóór den dag van op komst een schriftelijk verzoek aan den korpscommandant; deze neemt dan op het verzoek een beslissing. Aan hen, die bedoeld verzoek na het in den vo- rigen volzin aangegeven tijdstip doen, kan de gewenschte vergunning slechts bij uitzondering nog worden verleend. 2. Aan ongehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de ver gunning uitsluitend verleend, indien overnacht zal worden in het huis van hun ouders. Deze moeten schriftelijk hebben verklaard, dat zij met de ver gunning instemmen en dat zij bekend zijn met de regelen betreffende het overnachten buiten de kazerne in het bijzonder met de bepaling, dat kosten, welke uit het overnachten buiten de kazerne voortvloeien, niet door 't Rijk worden vergoed. 3. Aan gehuwde dienstplichtigen wordt door den commandant de ver gunning slechts verleend, indien het overnachten ten huize hunner ouders of in hun gezin plaats heeft. 4. De vergunning wordt door den commandant slechts verleend, indien de woning, waarin overnacht zal wor den, in of nabij de garnizoensplaats is gelegen, zoodat de af te leggen af stand geen nadeeligen invloed uit oefent op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen. 5. Aan dienstplichtigen, op wie detze regeling van toepassing is, kan vrijstel ling van deelneming aan de menage worden verleend. 6. Voor of als gevolg van het buiten de kazerne overnachten, kan geen en kele vergoeding van. gemaakte kosten van het Rijk worden gevorderd, dus ook niet ingeval van ziekte, voor ge neeskundige behandeling, medicijnen, versterkende middelen of verpleging. 7. De vergunning wordt ingetrokken indien dit in het belang van den dienst of van het handhaven van orde en vei ligheid noodig is en ook, indien het gedrag, de wijze van dienstvervulling, onvoldoende verpleging of het heer- schen van besmettelijke ziekte daartoe aanleiding geeft. Overigens wordt als ,regel aan hem, die vergunning heeft om buiten de kazern© te overnachten, daar in niet anders logies verstrekt dan in gevallen, waarin de commandant het noodig acht. reclame. MIJNHARDTs Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten.75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, ROODE KRUIS POSTZEGELS. In Juni 1927 viert 'de Vereenigin^ ^iHet Néd. Roode Kruis" haar 60 jarig bestaan. In verband hiermee zal ten behoeve dezer vereeniging een serie frankeer zegels worden uitgegeven in de waar den van 2 cent, 3 cent, 5 cent, 10 cent en 15 cent. De zegels zullen worden verkrijg baar gesteld met een toeslag van respJ 2, 2, 3, 3, en 5 cent. WETTELIJKE REGELING ARBEIDS DUUR LANDARBEIDERS. De minister van bimrenlandsche za ken en landbouw heeft aan de bestu ren der landbouworgaanisaties hun meening gevraagd over een voorstel inzake een wettelijke regeling van den arbeidsduur voor volwassen mannen in den landbouw, dat de landarbeiders bonden onlangs ter kennis van de re- geering hebben gebracht. De besturen der landarbeidershonden wenschen voor de mannen de volgende algemee- ne regeling: a. De wet stelt het maximum aantal uren, dat per jaar mag worden ge werkt, vast. b. In de collectieve contracten moet met deze gestelde norm rekening wor den gehouden en kan de onderverdee ling geregeld worden. c. Is binnen een bepaalden tijd b.v. twee jaar geen collectief con tract tot stand gekomen, of kan geen overeenstemming omtrent de bepalin gen van het collectieve contract verkre gen worden, dan kan d© beslissing ge vorderd worden van een gewestelijke landbouw-commissie. d. De gewestelijke landbouw-com- missi© bestaat uit vertegenwoordigers van zoodanig© arbeiders- en werkge versorganisaties, dat geacht kan wor den, dat een behoorlijke vertegenwoor diging van die groepen is verkregen, waaraan de regeering al dan niet één of meer personen kan toevoegen: De besturen der landarbeidersbon den zijn van meening, dat door een dergelijke regeling de bezwaren, welk© steeds aangevoerd worden tegen de wettelijke regeling van den arbeids duur voor volwassen mannen zullen zijn ondervangen, en dat de controle wordt overgebracht naar de organisa ties, welke met de gewon© middelen voor d© naleving van de contracten kunnen zorg dragen en desnoods op boetebepalingen iru het contract kun nen aandringen bij de gewestelijke landbouw-commissies. waartoe de wet ruimte zal moeten laten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. iVerga'dering- van Vrijdag 11 Maart., Besloten wordt op 18 Maart het wetst ontwerp tot instelling van een depar tement van defensie in de afdeelingenl te onderzoeken. Aan de agenda wordt toegevoegd* interpellatie "van den heer L. de Vial ser óver het zenden van den kruisert Sumatra naar Sjanghai. Bij de voortgezette behandeling van het ontwerp tot opheffing van 33 Kan> tongerechten wijst de heer VAN DER SLUIS (S. D.) op de nadeelen van )dé ontheffing. Hij zal tegen stemmen. De heer VAN SCHAIK (R. K.)< acht de bezwaren eenigszins overdre ven, maar ook hij' kan niet met hef. voorstel in dezen vorm meegaan. Hij acht het prematuur en wenscht liever schorsing van de beraadslaging. De heer HEEMSKERK (A. R.) heeft bezwaar tegen uitbreiding van bevoegdheid van "Kantonrechters. Spr. wenscht uitbreiding van de zaakwaarneming niet in de hand té werken. Ook heeft spr. bezwaar tegen! uitbreiding van de bevoegdheid, oml 'dat in de kantonnale rechtspraak mod delinge behandeling plaats heeft. De heer ZANDT (S. G. P.) is tegen! opheffing, omdat het platteland wordt1, 'benadeeld. De Minister van Justitie, de heer DONNER, heeft met verbazing ge hoord, dat bezuiniging niet meer noo dig zou zijn. Afgescheiden van de be zuiniging, is opheffing van sommige! kantongerechten noodig, om de vei- mindering van te behandelen zaken. (Wat de afstanden betreft, deze zijn met het tegenwoordige verkeer nietl meer onoverkomenlijk. De heer VAN SCiHAIK (R. K.) (dient een motie in om ,de beraadsla ging te schorsen. Deze motie wordt na verdedigingl en bestrijding aangenomen met 46 te gen 26 stemmen. Daarna is aan de orde de wijziging van de Land- en Tuinbouw-ongévallen WfDe heer VAN DEN HEUVEL (A4 R.) meent, dat de controle 'door den; Staat moet geschieden en niet door de bedrijfsvereenigingen. De heer BAKKER (O. H.) is tegen. •varhaal1 van de meerdere kosten op ide (bedrijfsvereenigingen. De heer LEENSTRA (A. R.) pleit' voor een vereenvoudigde controle en, geeft den minister in "overweging hetf ontwerp terug te nemen. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdag X uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2