NiEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 MAART 1927 DAG-AGENDA. Donderdag 10 Maart, 's avonds 8 u. Stadsgehoorzaal: .Vocaal Concert door „Sursum Corda". Donderdag 10 Maart, 's av. acht uur, Pieterskerk: Openbare Tijdrede door Ds. G. Wisse, van Utrecht, over: „De dagen van Noach en de naderende Wereldbrand". Vrijdag 11 Maart, 's avonds acht u., StadsgehoorzaalMengelberg-concert. Vrijdag 11 Maart, 's av. acht uur. „Prediker", Janvossensteeg: Leden vergadering der A.-R. Iviesvereen. Maandag 14 Maart, 's av. acht uup: radsgehoorzaalSymphonie-Concert (Russisch Programma). Donderdag 17 Maart. Stadsgehoor zaal: Prop. Meeting v. d. A.-P«. Staten- kieskring. Spr. Oud-minister ,T. J. C. Dijk en Ds. H. Janssen, beiden van Den Haag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Maart a.s. waargenomen door de apotneek van den heer P. du Croix-, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgcest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts cn des Zondags. Xadat de lieer Kooi s-t r a gedupli ceerd had, kwam opnieuw de heer Goslïxiga aan liet woord, die er zijn groofte verwondering over uitsprak, dat een vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur hier de vernietiging kwam vragen van een raadsbesluit, zonder dat de Raad daarin nader was gekend en ook zonder dat dit hoogst belangrijke verschil van inzicht in do stukken was behandeld. Hij ontkende voorts de juistheid van d© door den heer Vriend genoemde cijfers en hield vol, dat liier uitslui tend aan de orde is of'de aanvraag aan de wet voldoet. Argumenten voor nieuwbouw behoefde het bestuur niet te geven, maar uitsluitend voldoening aan de eischen der wet. Het stand punt van den heer Vriend karakteri seerde de heer Gosïinga als reactio nair, ons terugvoerend naar de tijden van 1848 toen een bestuur eerbiedig aan de regeering der stad moest vra gen een school te mogen oprichten. De heer Vriend het woord verkrij gend voor dupliek, bestreed dat de aan vraag nu nog voldeed aan de wet, gezien de jongste jurisprudentie. Hij meende voorts te móeten zeggen, dat het schoolbestuur niet ten koste dei- gemeente zijn eigen inzicht mag vol gen. De Koninklijke beslissing volgt later INTERNATIONAAL CONGRES VOOR GESCHIEDENIS DER GENEES KUNDE. Zooals reeds gemeld, zal het Vide internationaal congres voor de Ge schiedenis der Geneeskunde en aan verwante vakken van 18 tot en met 23 Juli alhier en te Amsterdam worden gehouden. De vijf vorige congressen zijn gehou den te Antwerpen in 1920, te Parijs in 1921, te Londen in 1922, te Brussel (als onderdeel van een algemeen historisch congres) in 1923 en te Genève in 1925. Op het Vide internationaal congres zullen voor het eerst Duitschers, Oos tenrijkers en Hongaren worden toege laten. Reeds zijn toezeggingen tot deel neming aan dit congres ontvangen uit Amerika, Marokko, Ned.-Indië, Frank rijk, België, Engeland, Duitschland, Italië, Spanje, Portugal, Zweden, De nemarken en Polen. Vele geleerden uit het buitenland hebben zich reeds bereid verklaard, een of meer voor drachten te houden, ook uit ons land komen de inschrijvingen hiervoor reeds in. Het congres begint Maandag 18 Juli, des.namiddags half drie in het Acade miegebouw alhier. Na de opening lieeft des namiddags liajf vijf de offcieele ontvangst van het congres ten stadhui ze door het gemeentebestuur plaats, waarbij de burgemeester, Mr. A. van de Sande Bakliuyzèn, een toespraak zal houden. 19 Juli zal alhier een ten toonstelling worden geopend uit de - historische intrumentenverzameling van het physisch Kabinet en de Ster renwacht. Tot het organiseeren van deze tentoonstelling is een commissie benoemd, bestaande uit: Dr. C. A. Crommelin, Dr. W. P. Jorissen, Dr. C. J. van der Klaauw en Dr. W. H. van S eters. Het congres, dat de eerste drie da gen alhier wordt gehouden, zal den 21sten Juli en volgende dagen te Am sterdam worden voortgezet. Aldaar zal, te begimien met Donderdag 20 Juli, in het Stedelijk Museum een ten toonstelling worden gehouden op het gebied van oude anatomie-s tukken van Nederlandsche meesters, benevens een keurcollectie portretten, boekwer ken en penningen, alles van Nederlan ders. Het zal voor de eerste maal zijn, dat een dergelijke keurcollectie op zoodanig gebied in ons land wordt bij eengebracht. Dit alles is de veelomvat tende taak van Dr; Nuyens te Amster dam, de bekwame bibliothecaris van de Maatschappij van Geneeskunde, die bij de opening der tentoonstelling een voordracht zal houden betreffende deze tentoonstelling. Van de verschillende feestelijkhe den tijdens het congres valt te ver melden een boottocht op Zaterdag 23 Juli van Amsterdam naar Enkhuizen. Op de terugreis zal Volendam worden aangedaan, waarna rondom Marken naar Amsterdam teruggevaren wordt. Het congres zal Zaterdagavond 23 Juli worden besloten met een feest maaltijd in bet Amstel Hotel te Am sterdam. Dinsdag 19 Juli des namiddags lialf vijf zal er vanwege de Vereeniging voor de Geschiedenis der Genees-, Wis- en Natuurkunde een bronzen gedenkplaat worden onthuld, welke zal worden aangebracht aan den gevel van het sterfhuis van Boerhaave aan liet Rapenburg 31 alhier, thans be woond door Mr. A. J. Fokker. FONGERS RIJWIELEN. De bekende Groninger Rijwielen-fa briek Fongers zond ons haar prijs courant 1927. Het is -een mooi uitge geven boekje, dat de prijzen en voor naamste bijzonderheden van dit fabri kaat bevat. Üit deze prijscourant blijkt, dat de fabriek er voortdurend oP uit is, waar mogelijk, verbeteringen aan te bren gen^ waardoor de waarde dezer rijwie len voor 1927 wederom is verhoogd, hetgeen den kooper ten goede komt, zonder dat daarvoor méér behoeft te worden betaald. Integendeel, vergele ken. met die van het vorige jaar, ver- toonen de prijzen voor .1927 een belang rijke verlaging. Toepassing van een steeds meer doeltreffende wijze van fa- briceeren en verdere vergrooting der productie maakte dit mogelijk. Het damesrijwiel model D wordt thans, uitgerust met vrij wiel, bandremy ketting trommel, bel en reflector voor den prijs van f 78 geleverd. Het lieeren rijwiel model H, uitgerust met vrijwiel handrem, bel en reflector voor f72. Het heerenrijwiel model HZ, om zijn beproefd deugdelijke constructie door den kenner zoozeer gewaardeerd, wordt thans, uitgerust met vrijwiel, velgremmen, bel en reflector voor f 1C9 geleverd (vorig jaar f 128), terwijl dit rijwiel eveneens nog is verbeterd en verfraaid. Dit zijn slechts enkele voorbeelden; de prijzen der overige mo dellen ondergingen eveneens belang rijke verlagingen. Wij behoeven de Fongers-rijwielen bij onze lezers niet met veel woorden aan te bevelen; zij zijn reeds bekend genoeg. Men weet, dat ze aan d© vol gende vereischten voldoen: zij zijn uit stekend tegen zwaar werk bestand; zij rijden licht en aangenaam, en ze zijn goedkoop. Wie nog nadere inlichtingen wenseht, verwijzen we naar het filiaal van Fon gers hier ter stede: Breestraat 85. NAT. CHR. GEK. ONTH. VER. Over de districts'vergadering van de Nat. Chr. Geh. Önth. VerrJ die den 4en Mei alhier gehouden zal worden en waarvan wij'onlangs melding maakten kunnen wij thans meerdere mededee- lingen doen. Zij zak gehouden worden in het gebouw „Prediker"' aanvangen de om 10 v.m. met een bidstond onder leiding van Ds. Mondt, Ned. Herv. predikant te Leiderdorp. In de morgenvergadering worden de verslagen enz. behandeld, alsmede huishoudelijke zaken, en zal Ds. Mon-: tijn, Directeur der N.C.G.O.V., spreken over „Het ontwerp .drankwet-Slotema- kei* de Bruine".. Na de koffietafel, die wordt aange boden aan de bezoekers door de afd. Leiden, zal een middagvergadering be nut worden om te spreken over: „Re- classeering", door den agent v. d. N. C. G. O. V., den heer de Jongh, met een woord van Ds. Hermanides van Valkenburg over „In de vuurlinie". Deze vergadering zal weder gevolgd worden met een excursie door Leiden, eindigend in de theetuin „Oud Hortus- zicht", waar gemeenschappelijk gedi neerd zal worden. Tot slot een kerkdienst in de Ooster kerk, waar naast een, Leidsch predi kant de eminente spreker Ds.. Konings berger uit Amsterdam zal optreden en een meisjeskoor onder leiding van den heer H. J. v. Leeuwen eenige num mers ten gehóore zal brengen. N.V. EERSTE LEIDSCHE HULPBANK Naar wij vernemen, zal aan de bin nenkort te houden vergadering van aandeelhouders der N.V. Eerste Leid sch e Hulpbank alhier over het afge- loopen boekjaar dividend worden voor gesteld van 3 pet. (als v. j.). VER. VOOR VR. STUDENTEN. •Het bestuur van de Ver. voor Vr. Studenten alhier heeft zich voor het jaar 1927-1928 als volgt samengesteld: Mej. A. Bosman, praeses; Mej. N. Scha dee, ab actis I; Mej. C. R. Ben- theni Sypkens, quaestrix; Mej. A. V. James, ab actis II; Mej. M. A. D. J. Merens^ assessor. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd mr. H. J. van der Veen, alhier als administratief ambtenaar bij het binnenlandsch bestuurs. 1De melkprijs is wederom 1 cent per liter verlaagd en bedraagt thans 13 cent. De Ned. Bond van Wagenverhuur ders zal Hemelvaartsdag in Zomerzorg alhier zijn algemeen© jaarvergadering houden. BINNENLAND. PRINSES JULIANA DRAAGT VERZEN VOOR. Als een aardige bijzonderheid wordt gemeld, dat, toen Maandagavond door de plotselinge ongesteldheid van dr. Willem Royaards diens voordrachten ten Paleize Noordeinde van oudere en nieuwe poëzie niet konden plaats heb ben en de genoodigden toch reeds alle hijeen waren, door Prinses Juliana, zoowel voor als n£ de pauze, eenige gedichten o.a. van Gorter, van Eeden en Adema.van Scheltema zijn voorge lezen. Ook door de gouvernante der Prin ses, mejuffrouw Oosterlee, werd door het voorlezen van eenige Hollandsche en Fransche gedichten medegewerkt De voorzitter, M r. v. L e e u w e n, om dezen avond verder te doen sla gen. HET BELGISCH VERDRAG. Zoo was dan het historisch moment, gekomen, dat het Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer zou worden behan deld. Op het Binnenhof, waar een klei ne politiemacht onder een inspecteur feitelijk overbodig was, hadden zich eenige tientallen belangstellenden ver zameld om te kijken naar de aan komst van de Ministers en de Kamer leden. Zij draafden de persfotografen en filmoperateurs na, wanneer die op een holletje degenen tegemoet liepen, die straks de zware verantwoordelijk heid van hun stem zullen dragen. De belangstelling was uit den aard niet zoo groot, omdat was vermeld, dat tocli niemand zonder kaart op de tri bunes zou worden toegelaten. De perstribune was dicht bezet. Voor deze gelegenheid'waren ook verschil lende buitenlandsche collega's present. Op de gereserveerde tribune, waar de Belgische zaakgelastigde en de Belgi sche gezantschapsraad waren gezeten, waren nog veel plaatsen leeg. Aan dé regeeringstafeb namen naast minister Van Karnebeek plaats de minister-pre sident, jhr. De Geer, en de ministers van Oorlog' en Justitie, de heèren Lam booy en Doiinêr. Het Hoofdbestuur der „Nooit meer Oorlog Federatie" heeft den volgenden oproep aan het Nederlandsche volk ge richt: Nu liet Nederlandsch-Belgisch ver drag in de Eerste Kamer in behande ling wordt genomen is de tijd gekomen een ernstige waarschuwing te doen hooren aan allen die in den afgeloo- pen tijd in woord en geschrift op on verantwoordelijke en nationalistische wijze hebben gepleit tegen de aanne ming van genoemd verdrag. Ons nadrukkelijk onthoudende van een oordeel over den inhoud van het verdrag, meent het bestuur der Fede ratie, dat ieder Nederlander in deze gevaarvolle tijden verplicht is naar den eisch van menschelijkheid en in- tenationale welwillendheid over de ge rezen moeilijkheden heen te zien en den vrede tot ie deren prijs te bewaren. Het bestuur spoort alle vredesvrien- den in Nederland en België aan een> steeds hechteren grondslag van inter nationale solidariteit te leggen door een bewuste en krachtige Vredesactie onder''het volk, opdat wij de gelofte „Nooit meer oorlog" tot het uiterste gestand doen. Volgen wij in onzen vredesarbeid de deviezen van de beide volkeren: „Ik z.al handhaven" en „Eendracht maakt macht". ONDERHOUD VAN VANDERVELDE MET CHAMBERLAIN. Gisteravond heeft minister Vander velde te Genève een langdurig onder houd gehad met Austen. Chamberlain, waarin het Nederlandsch-Belgisch verv drag werd besproken en de mogelijk heid van verwerping daarvan door de Eerste Kamer. EE AARDBEVING IN JAPAN. Be koningin heeft aan den keizer van Japan een telegram van deelne ming gezonden in verband met de nieuwe ramp, welke Japan door de jongste aardbeving heeft getroffen. GEWONDE REIZIGERS. Vanwege de Ned. Spoorwegen is, naar „De Avp." bericht, een dienstor der aSm fyet treinpersoneel, uitgevaar digd, waarin wordt gelast om bij iede re verwonding gedurende den rit, zoo dat noodig is, van den verbandtrom- mel gebruik te maken. Om vertraging te voorkomen zal een conducteur do verbandmiddelen in een coupé kunnen meenemen, en, zoo noodig, onderweg zich bezig houden met het reinigen en verbinden van wonden. HERSTELLINGSOORDEN SPOOR. EN TRAMWEGPERSONEEL. Naar De Standaard verneemt, wor den door het bestuur van de herstel- lingsoorclvereeniging van spoor- en tramwegpersoneel „Villandry" te Nij megen pogingen aangewend om een fusie tot stand te brengen tüsschen deze vereeniging en de herstellings oor dvereeniging. van spoorwegperso neel te Vorden. Het herstellingsoord to Vorden is indertijd opgericht door en voor personeel van de H.IJ.S.M., doch nu de fusie van de spoorwegmaat schappijen reeds sedert jaren is tot stand gekomen, wordt een afzonderlijk optrekken van de heide vereenigingen niet im het belang geacht van de leden en van de zaak welke wordt voorge staan. NEDERLANDSCHE OPGRAVINGEN IN ARGOS. Dr. G. van Hoorn wekt in Bulletin) II van 'de vereeniging tot bevordering! ider kennis van de antieke beschaving/ de lezers op financieelen steun te ge-1 ven bij de hervatting van de Neder landsche opgravingen in Argos on-» der leiding van Prof. VbÜgraif. IHet zijn idle eenige Nëderiandschei opgravingen in Argos, Wie in aanraking komt met archaeo- logen in het buitenland1, verneemt! steeds, hoezeer het werk van onzen) landgenoot ook buiten de grenzen ge waardeerd wordt. Prof. Wace uit Londen, die voort korten tijd een voordracht heeft gehou den te Leiden, over zijn nieuwe onder zoekingen te Argos en Mycene, toom ;de bij "die gelegenheid een kiekje van |de burcht van Mycene met Argos ini het verschiet, en wees op den plicht, Idie Nederland daar te vervullen heeft Het opgravingsterrein is van veel zijdige betëekenis. In de eerste jaren heeft de vlakte van Argolis vooral de aandacht ge trokken door vondsten uit den My- ceenschen tijd1. Behalve Mycene is Tiryns nader onderzocht. In het naburige A sine hebben de Zweden met persoonlijke) medewerking van hun kroonprins go© ide resultaten bereikt. Toen hun campagne te Asine redds was geëindigd, hebben zijl in dezelfde streek toevallig vorstelijke graven met) prachtige gouden vazen ontdekt, die door dè „London News" algemeen be kend zijn geworden. Argos lieeft veel meer dan uitslui tend Myceensche oudheden. Daar is ook in den Griekschen tijd' een belangrijke stad geweest. Het is juist deze," die op verder onderzoek wacht. Wacht maar niet met een .onbeperkt geduld. Want de uitbrei ding der moderne stad Argos1 '(zelfs) in dezen stillen hoek van Griekenland'! staat de wereld niet stil, dreigt binrjea kort de opgravingsterreinen te over woekeren en dan voorgoed verder on derzoek onmogelijk te maken. De tijd dringt, de gelegenheid is gum stig. Nederland kan hier werk van internationale beteekenis doen, dat bin nen zijn bereik ligt. Bedenke men, dat de Duitsche opgravingen in liryns voor een goed deel met Nedcrlandsch geld zijn ondernomen, dan voelt men, dat het plan van Prof. Vollgraff cloor alle vrienden der antieke beschaving moet worden gesteund. BUITENLAND. COOLIBGE'S ONTWAPENINGS VOORSTEL. Ofschoon de Britsche regeering het met ingenomenheid zou begroeten, als Frankrijk en Italië, indien dit nog mogelijk was, werden betrokken in de vloötbesprekingen, door Washington voorgesteld, zal Brittannië, blijkens bericht van den Britschen clraadloozen dienst, deelnemen aan de drie mogend hedenbijeenkomst, zoodra er een den drie mogendheden schikkende datum kan worden vastgesteld. De Britsche Minister van Marine, heeft gistermiddag een belangrijke ver klaring afgelegd in het Lagerhuis met betrekking tot de uitnoodiging die pre sident Coolidge heeft gezonden voor een conferentie omtrent de bewape ning ter zee. Hij zeide, dat de regee- ripg geen schepen voor het Britsche program 1927 oP stapel zal zetten, al thans niet vóór de laatste •maanden van het jaar, wanneer de uitslag van de conferentie hekend zal zijn. De sche pen, die thans in aanbouw zijn, zullen echter worden afgebouwd. Japan neemt Ccolidge's uitnoodiging aan. Japan is voornemens de uitnoodi ging van Coolidge aan te nemen tot hei houden een er drie mogenheden conferentie over de beperking der be wapening. DE VLOTEN DER SCANDINAVïëRS. Een voor-stel tot vermindering. De Stockholmsche burgemeester Lindhagen heeft bij den Zweedschen Rijksdag een voorstel ingediend om in- plaats van de voorgesteld© uitbreiding der vloot met de andere Scandinaaf- sche staten onderhandelingen te ope nen over een vermindering der vloten in aansluiting met de tot stand geko men ontwapening van Duitschland. POOLSCH-DUITSCHE TOENADE RINGSPOGING. Gistermiddag om 5 uur heeft Za- lewski, de Poolsche minister van bui tenlandsche zaken in het hotel Metro- pole te Genève een eerste bezoek ge bracht aan div. Stresemann. Aanvankelijk vond het onderhoud tusschen de beide ministers alleen plaats, doch later nam daaraan ook de Duitsche gezant te Warschau, Rau- scher, deel. Na afloop van het onderhoud, dat tot 6 uur duurde, werd een officieus communiqué beschikbaar gesteld, waarin gezegd wordt, dat in het on derhoud in het bijzon der de economi sche betrekkingen tusschen Duitsch land en Polen ter sprake zijn- gekomen en dat de beide ministers van buiten landsche zaken naar aanleiding van dit onderhoud voorstellen aan- hun ka binetten zullen doen, waarvan zij een oplossing van de tegenwoordige moei lijkheden verwachten. Na afloop van- de bespreking met den Poolschen minister van buiten landsche zaken ontving dr. Strese mann tegen half zeven- een bezoek van Briand, die door den tolk bij het Fran sche gezantschap te Berlijn vergezeld was. KONING ALBERT ALS HOOFD REDACTEUR VAN DE SOCIALISTISCE „PEUPLE". De „Courier Européen" velt de voU geride anecdote waarvan „Het Volk" de juistheid kan bevestigen. Bij1 het begin van de incidenten In/ China ontving Vandervelde, de socia listische minister van Buitenlandschej Zaken, een brief van den Koning, waarin deze zijn persoonlijk standpunt! over de 'gebeurtenissen iii .China uit eenzette. iHij wees daarin op het Igroote kwaad! dat de politiek van de imperialistische/ mogendheden in China gesticht had. en gaf zijn Minister van Buitenland schë Zaken den raad, om de Belgisch© concessie in China prijs te geven. Enkele dagen later las Vanderveldö in den ministerraad, zonder den stellen er van te noemen, deze uiteenzetting Radio-Programma. Wat er vanavond te hooren Is. KöNIGSWUSTERH., 1300 M. 7.20 Symfhonicconcert. 9.5011.50 Muziek. I DAVENTKY, 1600 M. 5.35 Kinderuurtje. Ö.40 Daventrykwartet. 7.05 Concert. 7.35 Pianomuziek. a, 8.05 Concert. 9.50 Muziek. 10.5012.20 Muziek'. HILVERSUM, 1050 M. 5.co6.45 Concert. 0.457.45 Beginselen v. h. Recht. 7.45 Politiebericht: 8.10 Een avond in Delft. 10.30 Persberichten. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Concert. 5.55 Koersen en inlichtingen. 8.00- Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten. 9.05 Concert. voor van het standpunt, door België) in China in te nemen. Toen hij met de voorlezing klaar was, bleek er groote ontevredenheid te heerschen bij de liberale en katho lieke ministers en men verweet Van dervelde, dal" zijn verslag meer gei Schikt was als hoofdartikel van de.' socialistische „Peuple", dan als grond) slag voor de buitenlandsche politieks van België in China. Nadat aldus de burgerlijke ministers: uiting hadden gegeven aan hun onte vredenheid, deelde Vandervelde 111 den ministerraad den naam van den onderteekenaar van het document mee Sedert dien behoorde de Belgische) concessie .in China tot het verleden. f25.600 VOOR EEN GENEZING. Het British Medical Journal deelt mede: Een belooning van f25.000 zal betaald worden dooi* een Hollander voor de meest bevredigende verhan deling over de behandeling van leu caemia. Mocht die behandeling het le ven van een zijner verwanten, die aan- leucaemia lijdt, redden, dan zal het bedrag verdubbeld worden. De beslissing is gesteld in banden van een commissie bestaande uit prof. Naegeli (Zurich), prof. Snapper en prof. Hijmans van den Bergh (Utrecht) Leucaemia, de z.g. witbloedigheid, ver loopt tot dusver steeds doodelijk en een geneesmiddel is er nog n-iet tegen gevonden. KORTE BERICHTEN. Ook in het Groot-Hertogdom Luxemburg blijft het indexcijfer aan houdend stijgen, al blijkt deze stijging wal eenigszins trager te zijn dan in Bel gië. Voor Maart bedraagt dit cijfer 758 tegen 522 in Maart 1926. Volgens .de jongste officieele be richten .zijn bij de aardbeving in Ja pan 2275 personen gedood en 3441 ge wond. In een verklaring van Canton wordt den militairen bevelhebbers ver zocht niet te vuren op de buitenland sche militairen in Sjanghai. De vrouw van Borodin, den sov jet-adviseur van Tsjeh, is in handen der noordelijken gevallen. De Engelsche aanvullende hegroo tingspost van 950.000 pond ter dekking van de kosten der lnilitaire expeditie naar China is aangenomen. De Chileensche regeering heeft besloten een communisten-kolonie te stichten op een eilandje in den Stillen Oceaan. STATEN-GENERAAL.! EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Mrfr: Het verdrag met België. De Eerste Kamer heeft heden eenl aanvang gemaakt met de behandeling! van het Verdag met België. De tribunes waren dicht bezet. Aan de regeeringstafel zaten behalve) de minister van binnenlandsche zaken) ook de minister-president en de minis ters van juistitie en oorlog en marine. Be eerste spreker, de heer POLAIO (S. D.) wensent in concessies aan Beh, gië zoo ver mogelijk te gaan, (doch niet zóó ver, dat d.it gaat ten kost© van onze bestuursmogelijkheid. Hb is) van meening, dat België aan een oor-! logsbuit moet worden geholpen en dati wij zijn aangewezen het daaraan tcf helpen. Wordt dit verdrag aangeno men, dan werken wij1 in de hand, dat) het Belgische nationalisme en Belgi sche pretentie om zich te verrijken tem1 koste van onzen ondergang. Indien dd gloede nabuurschap geschaad is, isi, daarvan België de schuld, dat nooit» eenigen idank getoond heeft, voor liet-1 geen wij'in oorlog voor Idit land deden.,' maar inplaats daarvan met ongemov tiveerde eischen kwam. Spr. ziet geen enkele reden Antwer pen in staat te stellen zich van ong Rijnverkeer meester te maken. Voorts! kan België een kanaal graven naar dei zee, wat wij ook hebben gedaan ten) opzichte van Rotterdam en Amster dam. De heer Polak ontkent, dat wij mo reel aan het verdrag gebonden zijn en! betoogt, idat het hervatten van dd, onderhandelingen in 1924 een fout is! geweest. jHif somt vertier alle nadeeïen van het tractaat op en meent, dat het ma-rj ken van Antw'erpen tot :ae eerste we-; reldhaven niet mag graan ten koste, van onzer welvaart. Hij huivert op; zijn beurt als* hij denktaan wat z?J geschieden als het verdrag aangeno men wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2