CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7d" JAARGANG DONDERDAG 10 MAART 1927 NUMMER 2065 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pet kwartaal i 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Oil nummer hestaai uii TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Een belangrijk vonnis. Die president der Haagsche recht bank heeft in kort geding een beslis sing gegeven, die een kleine extra-toe lichting verdient. De „federatie" van opperlieden maakte een paar „kame raden", die als leden waren geroyeerd, maar desalniettemin als opperman bleven werken, het leven zuur. De ge dupeerden hebben zich herinnerd, dat er ook in Den Haag rechters zijn en hebben hun recht op ongehinderd wer ken willen doen vaststellen. Dat is ge constateerd en voor verdere inbreuk op dit recht is de „federatie" aanspra kelijk gesteld. Het was onder de Christelijke vak organisatie nimmer gewoonte, om on geoorloofde pressie uit te oefenen op degenen, die aan een actie niet wil den meedoen. Daarentegen heeft de neutrale vak organisatie herhaalde malen blijk ge geven zij het ook in bedekten vorm niet afkeerig te zijn van dit strijd middel. Men kende het „posten", dat helaas door sommige „posters" wel eens ontaardde in een werkwijze, die men aanduidt door de omwisseling in het werkwoord van de o door de e. Tal van achtenswaardige menscben vonden er niets verwerpelijks in. wan neer werkwilligen werden gehinderd en bedreigd. Vakvereenigingsl eiders over daden van willekeur tegenover „onderkruipers" ter verantwoording geroepen, maakten er zich dikwijls van af op een wijze, die deed uitschij nen, hoe weinig besef zij hadden van het verwerpelijke van een dergelijke houding. Het vonnis van den President der Haagsche rechtbank zal daarom wel worden' de knuppel in het hoenderhok. Vermoedelijk ziet men daarin een aan tasting van het recht van de vrije mee- ningsuiting. Onzerzijds moet er dankbaarheid zijn voor deze beslissing. Voor men- schen met een sterk verantwoorde lijkheidsgevoel onder de leiders van vakbonden is dit vonnis een wapen in de hand tegen het ongebreideld op dringen van onredelijke verlangens der massa. Wanneer in dagen van sta king de massa uit het evenwicht raakt moeten de leiders dat evenwicht be waren. Zij hebben nu een stok achter de deur om te wijzen op dit rechter lijk vonnis. Bovendien moeten onze menschen ook in een dergelijke actie steeds den zegen des Heeren over hun arbeid af- smeeken. Hoe zal dat kunnen als men een ander molesteert? STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Ontslag leerares H.B.S. Mej. H. Th. Mesenig, leerares Fransch aan de H.B.S., verzocht met ingang ingang van 1 Augustus 1927 eervol ontslag. Door B. en W. wordt tot in williging geadviseerd. Bestrating trottoirs Doezastraat. Door bewoners van de Doezastraat wordt gevraagd om thans, nu 'de hoo rnen in de trottoirs van die straat ge rooid worden, de klinkerbestrating de zer trottoirs te vervangen door tegel- bestating. B .en W. deelen naar aanleiding daarvan mede, dat wel de bestrating mort herlegd worden en ook de trot toirbanden maar .dat de klinkers nog goed zijn en nieuwe tegels 5000 extra zouden kosten. Daarom stellen zij voor, voorloopig daarvoor geen gelden beschikbaar te stellen. Vacature Comm. Stedel. Museum. lil de vacatur^ in de Comm. voor het Stedel. Museum de Lakenhal ont staan door het overlijden van den heer Floris Verster beveelt deze Com missie aan het dubbeltal Pro. Dr. W. Martin en A. H. Dros, Industrieel- Kunstschilder, alhier. De Commissie spreekt er haar voldoening over uit, dat de Directeur van het Mauritshuis te 's-Gravenhage bereid is eventueel zitting te nemen in deze Commissie. Verpachting tol Leiderdorpsche brug. Deze pacht welke met 1 Mei a.s. af loopt trekt wel de aandacht. De tegen woordige pachter, de heer Ramaker, wilde eerst slechts 1250 per jaar ge ven. Toen B. en W. den Raad voor stelden dan een openbare inschrijving te openen verhoogde hij dit bedrag tot J 1500. Daarop is het voorstel terugge nomen en met Ramaker inmiddels reeds een afspraak gemaakt. Intusschen kwam een derde, de BUREAU: Hooigrachl 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 i heer A. van Hartevelt met een bod van 2700 per jaar. Met het oog op het aan Ramaker ge geven woord vragen B. en W. toch om machtiging tot onderhandsche ver pachting. De Commissie van Fabricage, hoe wel de moreele verplichting niet ont kennende is niet onverdeeld gunstig voor dit voorstel gestemd. B. en W. noodigen echter met aan drang den Raad uit het door hun Col lege gegeven woord in te willigen. Tijdelijk Wethouder. De ziekte van der. heer Mulder en de drukke werkzaamheden Vc.n le andere leden van het College van Da- gel. Bestuur nopen het College tot bet voorstel om ingevolge art. 90 der Ge meentewet tot de benoeming van een tijdelijk wethouder over te gaan. Haaiiemmertrekvaartweg. In verband met het'onderhoud van de Haarlemmertrekvaart berustende bij de gemeenten Leiden en Haarlem, is het onderhoud van den weg ook bij die gemeenten. De gemeente Bloemendaal wil een gedeelte van dien weg verbeteren maar wil dan ook den eigendom van dat gedeelte. Daartoe is overdracht noodig. Het Haarlemsche eigendom ging reeds over. B. en W. geven nu in overweging om het Leidsche gedeelte overeenkom stig het verzoek ook over te dragen een en ander op kosten der gemeente Bloemendaal. Eigendom voorterrein Stationsweg. Perceel No. 17 aan den Stationsweg van de N.V. Crediet en Adm. Maatsch. „Uitgebreid bezit" zal worden ver bouwd. Deze N.V. wil het stuk grond, gelegen buiten de gevellijn van haar perceel, aan de gemeente afstaan. B. en W. stellen voor dit stukje grond zonder kosten voor cle gemeente te aanvaarden'. Uitbreiding school Hoogl. Rerkgracht. Het Bestuur der Geref. Schoolvér- eeniging vraagt medewerking voor de uitbxeiding van haar schoolgebouw aan de Hoogl. Kerkgracht. Daarmede is tevens gemoeid afstand van een stukje gemeentegrond. B. en W. advi- seeren de medewerking te verleenen zonder nog een beslissing te nemen op den afstand van grond. Benoeming stembureaus. B. en W. bevelen in de open geval len plaatsen in de verschillende stem- bureaux ter benoeming aan: Stemdistrict 5 (H. B. S. voor Meis jes) in de plaats van Mr. A. J. Sorma- ni: Mr. H. R. Goudsmit. Stemdistrict 6 (H. B. S. voor Meisjes) in de plaats van J. de Graaf: J. J Groen Stemdistrict 8 (School in de Haver- straat) in de plaats van J. P. Meysen: G. P. Spijker. Stemdistr. 9 (Gemeentel. Reinigings dienst) in de plaats van R. Zuidema, Voorzitter: Ch. L. Waldkötter Sr.; in ce plaats van Ch. L. Waldkötter Sr.: S. KoertBouman. Stemdistrict 10 (Gemeentel. Reini gingsdienst) in de plaats van Mr. H. J. J. Scholtens: B. Buurman. Stemdistrict 12 (School aan de Mare) in de plaats van Mej. J. C. vanManen: A. H. Bosvan der Sluis. Stemdistrict 15 (School aan de Van der Werf straat) in de plaats van A. Mulder, voorzitter: S. de Boer Azn.; in de plaats van M. A. A. Steyns: Z. Hak kenbergMens. Stemdistrict 16 (School aan de Van der Werf straat) in de plaats van Th. Slinger: B. Hoff; in de plaats van E. O. Stein: G. E. SteinVan Koolbergen Stemdistrict 18 (St. Pancratius Pa tronaat, Hooigracht 18) in de plaats van A. J. Oostdam, Voorzitter: Ma*. A. J. Sormani. Stemdistrict 22 (School aan den Zuidsingel): in de plaats van E. J. Schoondergang: C. Huge. Stemdistrict 25 (School op het Schut tersveld) in de plaats van A. I. Wit- mans Mzn, Voorzitter: Mr. H. W. J. A. Averbeck. Stemdistrict 26 (School op het Schut tersveld) in de plaats van Jhr. A. J. B. Six, Voorzitter: W J. J. C. Bijleveld; in de plaats van W. J. J. C. Bijleveld: C. J. van Spall. Stemdistrict 27 (Bijz. School aan de Pasteurstraat No. 2b) in de plaats van H. C. Louwerse: E. J. Kelder. Stemdistrict 30 (School aan den Ma- resingel) in de plaats van S. de Boer Azn.: C. Verhey van WijkRoem; in de plaats van L. Bos: D. G. van der Horst; in de plaats van G. F. Noordam P. J. van der Zanden. Stemdistrict 32 (Bijz. School aan de Lusthoflaan) in de plaats van Mr. H. W. J. A. Averbeck: W. Koops. Stemdistrict 35 (School aan de Me dusastraat) in de plaats van Mr. P. M. Trapman, Voorzitter: Mr. A. J. Romijn Stemdistrict 7 (Bijz. School aan de Oosterstraat) in de plaats van A. G. de Jonge—Bakker: C. FrosVan Sluis Stemdistrict 39 (H. B. S. met 5-j. cur sus) in de plaats van Mej. M. P. C. van Geer: C L. E. JorissenVersteeg; in de plaats van C. J. J. Schotman—Acker K. L. Korenhof; Stemdistrict 41 (School aan do Hee renstraat) in de plaats van E. Bouma Nieuwenhuis; W. J. Menkhorst— Swart. Stemdistrict 42 (School aan de Hee renstraat) in de plaats van J. H. van Koolbergen: A. Parmentier. Stemdistrict 44 (Kweekschool voor Zeevaart) in de plaats van M. Joustra: Mej. M. P. C. van Geer. Stemdistrict 46 (Ambachtsschool) in de plaats van A. J. Koster Leunis: M. WijkmansLambrechts. In het Hoofdstembureau voor de verkiezing voor den Gemeenteraad in Kieskring III (School Van der Werff- straat) in de vacatures Mulder en Wit- mans, als voorzitter de heer J. B Meij- nen en als pl.verv. lid de heer P. P. Deumer. Onderwijzend personeel. B. en W. hevelen ter benoeming tot onderwijzer aan de school Haverstraat (B) aan de voglende drietallen: 1. R. van Kammen te Ees (Dr.); 2. M. J. v. d. Ende te Rilland Bath; 3. H. Jong bloed te Enschede; b. 1. M. J. v. d. Ende, voorn., 2. H, Jongbloed, voorn 3. W. A. P de Pla iner te Ellewoutsdijk. Schcolkindervoeding en kleeding. B. en W. bieden,' ter doorzending aan Ged. Staten, het volgende verslag aan over de Schoolkindervoeding en -kleeding: „Van de op de begrooting voor het dienstjaar 1926 voor schoolkindervoe ding en -kleeding uitgetrokken som van 21640 werd een bedrag van 17075 uitgegeven en als subsidie uit gekeerd aan de Vereeniging „School kindervoeding en Schoolkinderklee^ ding", die zich het verstrekken van voeding en kleeding aan kinderen ten doel stelt, zulks ter bevordering van schoolbezoek. Het winterseizoen 1 925192-' emdig- den 15en Mei; het zomers-- zoen 'iep van 17 Mei tot 7 November. Op S No vember nam het winterseizoen 1926 1927 een aanvang. Voor het ontvangen van voedsel ge durende de zomer- en wintermaanden werden aanvankelijk ingeschreven resp. 232 en 301 kinderen, welke aan tallen later stegen tot resp. 285 en 340 kinderen. Tot de aanneming van de leerlingen werd in den regel ni-Jt overg igaan dan nadat de aanvragen 1 j.v den Armen raad waren onderzocht. De kinderen, die voedsel ontvingen, zijn als volgt over de verschillende scholen te verdeelen: O. L. School a. h. Schuttei'sv. 18 19 de Duivenb.str. 26 29 de Haverstraat 18 30 de P. Krugerstr 13 13 ,r den Zuidsingel' 44 45 de Medusastr. 17 14 de Vrouwenk.st. 34 48 Centrale school v. h. 7e leerjaar 5 3 School voor Buiten.r swoon L. O. aan de Caeciliastraat 20 21 Bijz. school aan de Middelstegr. 15 14 het Plantsoen 3 de Pasteurstr. 14 14 de Stadhoudersl. 4 6 R.K. Jongensschool aan de Pelikaanstraat 19 34 Meisjesschool aan de Oude Vest 15 18 Meisjesschool aan de Krauwelsteeg 23 23 De maaltijden bestonden gedurende de zomermaanden wekelijks uit twee maal rijstsoep met vleesch, eenmaal stamppot, eenmaal rijstepap, eenmaal gort met rozijnen, eenmaal grutten met karnemelk en stroop en geduren de de wintermaanden uit eenmaal maal rijstepap, eenmaal gort met ro zijnen en eenmaal bruine boonen met spek. De verstrekking van de maaltijden had plaats in het gebouw der Vincen- tius-Vereeniging. De navolgende kleedingstukken wer den uitgereikt: 833 paar kousen, 479 hemden, 479 broeken, 157 schorten, 193 blouses, 157 jurken, 19 bovenbroeken, 5 kielen, en verder werden 1464 paar klompen ver strekt. Voor een nauwgezette controle op een behoorlijk gebruik der kleeding stukken werd vanwege de vereeni ging zorg gedragen. De inkomsten der Vereeniging be droegen f 18238,28, n.l. aan gemeente lijke subsidie f 17075, aan contributi- en f 510,25, aan collecten, bijdragen, giften, enz. f 368,28, en aan ontvang sten van verschillenden aard f 281,50, De eerste kolom geeft aan de voe ding gedurende de zomermaanden. De tweede kolom gedurende de win termaanden. terwijl verder nog kon worden be schikt over eem batig saldo van het vorige jaar, ad f 3,25. Uitgegeven wordeen bedrag van f 18235,32, te specificeeren als volgt: voedsel f 11411,46, kleeding f 3684,56, en uitgaven van allerlei aard, als loo nen, drukwerken, advertentiën, mate rialen, meubilair, enz. f 3139,30, Het voordeelig saldo ten bedrage van 2.96 wordt gereserveerd voor het jaar 1927. De voorwaarden bedoeld in art 10 van het Kon. Besluit van 19 Nov. 1900 (Staatsblad No. 202) laatstelijk gewij zigd bij Kon. Besluit van 4 Febr. 1921 werden door de Vereeniging behoor lijk nageleefd. Verhuur pakhuis aan de Vliet. De heer Verhoog wenscht het pak huis aan de Vliet no. 45, ingehuurd voor f 200, per jaar niet opnieuw te huren. De opvolger van den heer Verhoog als metselaar is A. Delmeer, die het pakhuis voor denzelfden prijs en on der dezelfde voorwaarden wil inhu ren. B. en W. vragen machtiging om met met dezen een huur-overeenkomst aan te gaan. Verhuur pakhuis Burgsteeg. De huurder van het pakhuis Burg- steeg 6, de heer H. J. J. M. Damen vraagt tusschentijdsche ontbinding van de huur. Als nieuwe gegadigden hebben zich aangemeld de heeren H. J. W. Peeters en H. Stol, die bovendien nog 50 per jaar meer betalen willen. B. en W. stellen voor hun te machti gen de huurovereenkomst met den heer Damen te ontbinden en een nieu we overeenkomst met de genoemde heeren aan te gaan voor een huurprijs van f 350 per jaar. Verlaging gastarief Voorschoten. Met 1 Januari 1926 werd een nieuw contract voor de levering van gas aan de gemeente Voorschoten door Leiden afgesloten. De prijs in dit contract bepaald is 6 Vi cent per M3. voor de eerste 250.000 M3. per kalenderjaar en 5H cent per M3. vooralle volgende M3. per kalenderjaar. Op denzelfden datum werd met Voorschoten een contract afgesloten voor de levering van electriciteit en gas. Het blijkt thans, dat de snele toe neming van het aantal aansluitingen voor electriciteit, welke van genoemd contract het gevolg is geweest, het gasdebiet heeft doen achteruitgaan. Vóór de electrificatie bedroeg het gas verbruik 600.000 M3. per jaar; thans zal, indien geen tegenmaatregelen worden genomen, dit verbruik vermoe delijk tot beneden 550.000 M3. dalen. Ten einde het gebruik hoven dit aan tal aantrekkelijk te maken stellen B. en W. den gemeenteraad voor, goed keuring te hechten aan een nieuwe overeenkomst met Voorschoten onder de volgende voorwaarden: de prijs voor het aan Voorschoten geleverde gas zal bedragen 6H cent per M3. voor de eerste 250.000 M3. per kalenderjaar, 5 H cent per M3. voor alle daarop vol gende 300.000 M3. en 3 cent per M3. voor alle daarop volgende M3. per ka lenderjaar. Hiertegenover garandeert Voorschoten een minimum-afneming van 500.00 M3. per kalenderjaar, de niet-verbruikte M3. tegen 2ïa cent per M3. bij te betalen. DE KWESTIE DER GEREF SCHOOL IN HET KOOIPARK VOOR DEN RAAD VAN STATE. Gistermorgen bad in een openbare vergadering van de afd. Geschillen van Bestuur voor den Raad van State de behandeling plaats van het hooger beroep ingesteld door den den heer N. F. Kooistra tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland van 25 October 1926, bij welke beslissing on gegrond was verklaard zijn beroep te gen het besluit van den Raad van Lei den. van 17 Mei 1926. In dat besluit had de Raad medewerking verleend voor de stichting van een school voor lager onderwijs op een terrein gelegen aan de Javastraat hoek Driftstraat, ten behoeve van de Geref. Schoolver- eeniging. Aanwezig waren de appellant, de heer Kooistra, voorts namens het Ge meentebestuur de heer Vriend, chef der afd. Onderwijs en namens de Ge ref. Schoolvereeniging, de heer T. S. Goslinga, penningmeester dezer ver eeniging. Rapporteur was Staatsraad Mr. Cort van der Linden, di© een over zicht gaf van de tot nu toe in deze zaak gewisselde stukken en genomen beslissingen. Het woord was vervolgens allereerst aan den beer Kooistra, die zijn be roep toelichtte. Hij deelde daarbij me de. dat hij zich stelde op 't standpunt der pacificatie en dat geen concurren tiezucht of rancune tegen het bijzonder onderwijs hem cfreef, doch louter het ADVERTENTIE-PRIJS Gewon* edvertenüên per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarleL Bij contract, belangrijke reductie* Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dagfr* lijks geplaatst ad 40 cenL Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Minister Vandervelde had te Genève een langdurig onderhoud met Cham berlain over het Ned.-Belgisch Verdrag De behandeling van het Belgisch Verdrag in de Eerste Kamer. Buitenland. Engeland en Japan nemen de uit- uoodiging in zake een drie-mogendhe- den conferentie aan. Stresemann en Zalewski hadden le Genève een onderhoud over de Duitsch Poolsche relaties. Een voorstel in den Zweedschen Rijksdag tot het openen van onder handelingen met de andere Scandi- naafsche staten tot vloctvermindering algemeen belang. Hij gispt© liet in den heer Goslinga, dat deze voor Géd. Sta ten de actie tegen deze Geref. School een socialistisch relletje had genoemd en ontkende, dat in den Raad zou zijn gezegd, van Soc.-dem. zijde: gij zult ons mooie Ivooipark niet met Uw Chr. school bederven. Vervolgens hield hij diezelfde rede- neering als reeds door zijn gemachtig de werd gehouden voor Ged. Staten. Van de 101 kinderen der lijst waren er reeds 79 op de Lusthoflaanschool, zoodat er voor een nieuwe school slechts een kern van 22 leerlingen over bleef, waarvan 11 nog niet leerplich tig ,dus in 't geheel 11. Dit vond hij te weinig voor een nieuwe school. Voorts betoogde hij, dat de zuinigheid uit 't oog was verloren door het Gemeente bestuur en dat was tegen de wet, die remmend en bezuinigend wild© wer ken. De heer Goslinga, daarna het woord verkrijgende, begon met te ver klaren, dat de heer Kooistra niet an ders dan van zijn wettelijk recht ge bruik maakte als hij tegen den bouw van een bijz. school uit een publieke kas te velde trok, doch dat hem dan. toch de eisch gesteld mocht worden zijn beroep behoorlijk te motiveeren, hetgeen in,het beroepschrift niet was gedaan. Ook was daarin geen weer legging te vinden van het betoog van Ged. Staten, doch alleen de mededee- ling, dat hij, de heer Kooistra, het daar niet me© eens was. Inzake de kwalificeering. het beroep tot een socialistisch relletje maken, .meende d© heer G., dat de uitdruk king: gij zult ons mooie Kooipark nog met Uw Chr. school bederven, onwaar dig was en niet. zooals de heer Kooi stra had beweerd, de bestrijding daar van. Nooit of te nimmer zou de heer G. toegeven dat, welk stadskwartier ook, door een Chr. school kon worden bedorven. Inzak© de overige argumenten van den heer Kooistra stelde de heer G. de feiten. De Lusthoflaanschool in '22 geopend met 234 leerlingen, telt er nu 326 en na 1 Mei stellig meer dan 350. Wel verre er van, dat de 79 leerlingen, waarvan de heer Kooistra sprak, op de Lusthoflaanschool konden blijven, moest hij mededeelen, dat deze er al len af moeten. Waar iedereen, appel lant zoowel als gemeentebestuur toe geven, dat er een aanzienlijke toene ming der bevolking heeft plaats ge had in dat stadskwartier, achtte hij daarmee het pleit feitelijk beslist, want dan voldoet de aanvraag aan de wet. En dat is hier alleen aan de or de. Spr. drong aan op een spoedige beslissing, daar het bestuur doodver legen zit met de vele leerlingen waar voor plaats gezocht moet worden. De beer Vriend, namens* het Ge meentebestuur hierna het woord ver krijgende, deelde mede. niet aan de discussies te hebben willen deelnemen ware het niet dat er in deze zaak een nieuw gezichtspunt was gekomen. Er was n.l. in een onlangs genomen Kon. Besluit in een Rotterdamsch geschil over de vervanging van kachels in een school door centrale verwarming door de Kroon beslist, dat in zake aan vragen op grond van art. 72 de nor male eiscben niet mogen1 worden over schreden. Op dien grond was de door een schoolbestuur aangevraagde ver vanging van kachels verworpen. Nu meent het Gemeentebestuur van Lei den, dat in dez© zaak ook door de Geref. Schoolvereeniging de normale eischen worden overschreden, omdat zeer wel door een' veel goedkoopere verbouwing van de Lusthoflaanschool in de belroefte aan schoolruimte kan worden voorzien. Dit zou de gemeente naar hij meedeelde een onnoódige uit gave van f50.000 besparen. Op dien grond adviseerde hij thans om Jiet raadsbesluit te vernietigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1