WAT DE BLADEN ZEGGEN. 4 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 MAART 1927 h TWEEDE BLAD. ,»Het Volk" over Minister Lambooy. In een beschouwing over liet ontwa peningsdebat der Tweede Kamer laat ■de „Volk"-redacteur zich als volft'uit over den minister van Oorlog, die als belangstellende alle discussies heeft gevolgd: I. „Er is nQg een militarist, dien wij eigenlijk wèl mogen lijden. Dat is minister Lambooy. Hij woont alle Ontwapenings-zittingen bij, van be gin tot eind. Hij werkt niet onder- tusschen; hij teekent zelfs geen stuk ken. De regeeringstafel is groen als een weiland. Hij zit er achteren t luistert. Het is, meenen wij, regel, .dat de Regeering bij een initiatief- wetsvoorstel niet het woord voert: zij beïnvloedt de beslissing niet, die de Kamer nemen moet over een uit (haar midden ingediend wetsont werp. Minister Lambooy zwijgt, al thans in het openbaar. Doch ér is bijna geen ontwapenaal-, die spreekt of d© heer Lambooy gaat, nadat de rede geëindigd is, naar hom toe en praat met hem. Wat hem op *s har ten grond leit, dat welt hem naar de keel. Een redevoering mag hij niet houden. In een particulier gesprek wil hij clen ontwapenaar overtuigen, hoe verschrikkelijk deze dwaalt. O, wij zullen nog dikwijls tegen den minister vechten, met alle kracht van onze ziel, met alle liefde voor wat wij goed recht achten. Toch, als het niet zoo oneerbiedig was jegens een raadsman der Kroon, zouden wij zeggen: een aardige kerel!" De kwade kant. De R.-K. „Gelderlander" driestart: Wat is de kwade kant van het so cialistisch voorstel tot ontwapening yan Nederland? Dat het een scheur brengt in de voor standers van ontwapening. Dat het medestrijders tot tegenstan ders maakt. Toen de groote oorlog op z'n hevigst woedde, was er in heel Europa een krachtig uitgesproken verlangen, dat dit de laatste der oorlogen zou zijn. Oorlog aan den oorlog was veler pa rool. Paus Benedictus XV heeft getracht deze strooming in de juiste bedding te leiden door zijn vredesecycliek van 1 Aug. 1917, waarin samenwerking van alle volken wordt bepleit om te komen tot algemeene ontwapening. De stem van den paus heeft weer klank gevonden en in alle landen heeft het denkbeeld der algemeen© ontwa pening aanhangers, Ook in Nederland. In Nederland zou een pacifistische be weging ten gunste eener internationa le ontwapening aanhagers uit alle par tijen kunnen samenbrengen en deze zouden stellig contact kunnen krijgen met geetver wanten in het buiten land. De internationalë ontwapening zou er niet binnen de 24 uur zijn, maar er kon voor gevochten. Nu verspilt men den tijd met nut teloos getwist over de ontwapening van ons land, welk© niemand buiten de Nederlandsche socialisten moge lijk acht. Het regent in de Kamer "uit spraken van buitenlandsche partijge- nooten, die eenzijdige ontwapening ;een dwaasheid heeten. Alleen de Ne derlandsche socialisten propageeren het denkbeeld en poseeren daarbij als de pacifisten bij uitnemendheid. Zij, de ontwapenaars en al de andere mi- litairisten. Maar uit de bestrijders van hét ontwapeningsvoorstel der S.D.A.P. kon een krachtige phalanx worden ge vormd ten gunste der internationale ontwapening. Er is in die richting nog zoo weinig bereikt. Mgr. Nolens heeft er in- cle Kamerzitting vam 9 Nov. 1924 aan herinnerd, dat er weliswaar een protokol van Genève "bestaat, maar dat het nog maar door enkele Staten js geratificeerd. Toen had dat protokol nog eenige FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. ,37. De weefstoel de meubelen de groote klok het is alles in dc keurig ste orde; daar bloeien fuchsia's en oleanders, theerozen en veelkleurige anjelieren voor de ramen. Hij zou die bloemen willen omarmen,'omdat Ka- tinka ze heeft gekweekt, doch Katinka is de liefste bloem, en hij zal ze over planten in zijn eigen gaarde. „Katinka Paulovna!" zegt hij „la- Ten wij den Heere prijzen voor zijne goedheid!" „Ja", zegt zij met omfloersten Wik, „dat zullen wij doen.! De heiligen heb ben ons geholpen geloofd zij de hei lige Andreas, de schutspatroon van Rusland!" En terwijl zij dit zegt, heeft zij man ken Ivan bij den hand genomen, en leidt hem naar het heiligenbeeld, dat lien apostel Andreas voorstelt. „Laten wij hier knielen!"zegt zij, en zij maakt eerbiedig het teeken des kruises. o Doch Ivan aarzelt, en de eerste don kere schaduw valt op zijn zonnig ge luk. „Waarom aarzelt gij, mijn liefste?" vraagt Katinka, en hare oogen rusten op den jongen boer. Ivan heeft een korten, scherpen tweestrijd. Er is een stem in zijn binnenste, die zegt: .„Kniel wat hebti ge met An dreas te maken? Ge bidt' tot dod, en niet tc»t dat heiligenbeeld." toekomst, en de internationale oritwa- penings-conferentie scheen op komst. Wat is er van terechtgekomen? In- plaats van ontwapening, versterken alle omliggende landen hun bewape ning te land en tér zee. In de richting der internationale ontwapening kan echter gewerkt, om dat voorstanders daarvan onder alle partijen en in alle lauden te vinden zijn. Internationale ontwapening wenscht iedereen, sprak MacDonald als minister president van Engeland, maar zij is voor niemand afzonderlijk te verkrij gen. Het ontwapeningsvoorstel der S. D. A. P. jaagt de voorstanders van ont wapening uiteen en belet, dat er wordt opgetreden voor een gedachte, welke voor verwezenlijking zij het slechts gedeeltelijk vatbaar is. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Maartensdijk, P.Lek- kerkerker te Delft. Te Sommelsdijk, W. J. van Lokhorst te Delfshaven. GEREF. KERKEN. 'Aangenomen: Naar KrommenieH. Steenhuis, Cand. te Almelo. Bedankt: Voor Ni'eu verkerk a, <1 IJssel en NoordScharwoude, tl. Steen huis, Cand. te Almelo. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te .Woerden, P. de Groot te Rotterdam. Ds. G .RENTING. Vandaag herdenkt Ds. G. Renting, Ge- ref. Pred. te Winterswijk, den dag, waar op hij vóór 30 jaar te 's Gravendeel het predikambt aanvaardde. EMERITAATSAANVRAGE Ds. J. P. TAZELAAR. In de Woensdag 9 Maart te houden vergadering der classis Amsterdam der Geref. Kerken, zal aan de orde komen de emeriteitsaanvrage van Ds. J. P. Tar zeiaar, Predikant te Weesp. Ds. J. A. DE BRUYN. In den ouderdom van ruim 80 jaar is te Nieuwendijk (N.-B.) overleden Ds. J. A. de Bruyn, emeritus-Predikant van de Geref. Kerk van Oud-Vossemeer. 1^. De Bruyn werd 7 Juli 1846 gebc« ren. In 1872 werd hij Candidaat, om 25 Augustus van dat jaar het ambt te aan vaarden te Kollum. Achtereenvolgens diende hij daarna de Kerken van Mee den, Hazerswoude, Niezijl, Emmen en Oud-Vossemeer. 1 November 1915 ontving hij eervol emeritaat. Ds. C. VAN REENEN. Ds. C. v. Reenen, gekomen van Bige low (N.-Amerika), beroepen Predikant bij de Geref. Kerk'van Woerden, heeft Donderdag voor de classis Woerden col loquium doctum gedaan. Ds. J. Brouwer van Oude-Wetering, behandelde Exege se O. T.; Ds. D. Ringnalda Jr., van Lei- muiden Exegese N. T -Ds. E. Schouten van Alphen a. d. Rijn, Dogmatiek en Ds. Joh. Dam van Bodegraven, Kerkrecht. Ds .C. v. Reenen is met algemeene stemmen toegelaten tot den Dienst des Woords en der Sacramenten in de Geref Kerken in Nederland, en zal Zondag 13 Maart a.s. zijn intrede doen te Woerden, na des morgens te zijn bevestigd door G. J. Wissink van Zwammeraam. JUBILEUM Ds. B BOLLéE. Gisteren herdacht Ds. B. Bollée, Nc-d. Herv. Predikant te Katwijk aan den Rijn zijn 40-jarige ambtebediening. De jubila ris werd in 1858 geboren en in 1880 Can didaat in Gelderland, om 6 Maart 1887 te Ocstérland (Z.) het predikambt te aan vaarden. Vandaar vertrok hij in i8go naar Rumpt, om 29 Juli 1894 in zijn zijn tegenwoordige gemeente intrede te doen. Ds. Bollée is scriba en quaestor van de classis Leiden. Gistermiddag hield Ds. Bollée een ge dachtenisrede, waarop wij nog nader terug komen. GIFTEN EN LEGATEN. De diaconie der Ned. Herv. Kerk en de Vereen. Het Hroene Kruis Doch er.is een andere stem in zijn binnenste, die zegt:' „Verloochen Chris tus niet zeg haar, dat gij in Chris tus en niet in de heiligen gelooft tot zaligheid!" En terwijl hij daar staat te aarzelen niet .wetende, -wat te doen, rusten Ka- tinka's oogen vragend op hem. Dan echter triumfeert de liefde tot de waarheid, en hij zegt: „Katinka er is iets grootsch met mij gebeurt!" „En met mij!" zeg.t zij. „Ivan Sergu witch! Ik zal mijn gansche leven uw clochterke zijn, omdat gij eens uw le ven waagdet, om het mijne te'redden!" Ivan raakte in de uiterste verwar ring. „Ga weer bij mij zitten, mijn doch- terke", zegt hij dan, „en ik zal je zeg gen, wat God aan mijne ziel heeft ge daan." En zij zet zich neder aan zijn voe ten, zooals zooeven, in stille gehoor zaamheid, om te luisteren, wat Ivan te zeggen -heeft. Zij- denkt nog altijd, dat zijn laatste woord een weerklank is op hare lief de, en omdat Ivan dit voelt, wordt hij bedroefd. „Het is iets anders dan onze liefde, waarover ik spreken wil, Katinka." Hij haalt diep adem, en zonder haar aan te zien, de zachtmoedige oogen op de gekleurde vloertegels gevestigd, gaat hij voort: „Ik heb Christus ge zien!" Doch verder komt hij niet, en Katin- ka's lieve oogen zijn met angst en sid derenden eerbied yervuld, als zij zegt: „O, Ivan Serguwitch is het werke lijk waar?" te Rijssen, ontvingen 'beide een legaat groot f 5000 uit de nalatenschap van 5den heer J. Jansen ter Horst. Aan de Geref. Kerk van Ermelo werd dezer dagen door een familie, le den der gemeente, ten geschenke aan geboden een prachtig zilveren Avond) maalstel', ter uitbreiding van het reeds) in gebruik zijnde, vroeger door tiezelf de familie geschonken. Door B. 'v. Haldema werd op de ker keraadsvergadering van. - 3 Maart 'die geschenk mét eert 'woord van harte- hjken dank aan de gevers aanvaard. BUITENGEWONE CLASSIGALE VERGADERING TE TIEL. Te Tiel zal! Woensdag 9 dezer een buitengewone classicaie vergadering worden gehouden ter bespreking van- de vraag, of de Zending „kerkelijk" moet worden gemaakt. Voordat deze vraag in de synode ter sprake komt, wil deze weten hoe da 'Kerk zelve er over denkt. Ds. Joh. Rauws; lid der commissi© voor kerkelijke zending en zendings- director te Óegstgeest, zal de bespre king inleiden. PROF. DR. J. POELS. Te Utrecht is óverleden, 75 'jaar oud, Dr. J. Poels, oud-directeur der Rijks-Serum-inrichting te Rotterdam, oud buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, oud bui tengewoon hoogleeraar aan de veeart- semjkundige Hoogeschool. De heer Poels was ridder in de Or de van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Oranje Nassau-orde. HET CALVIJNFONDS DER V. U. Naar de Standaard verneemt, zullen voop het Calvijnfonds aan de V. U. door Prof. Dr. "Maclean uit Schotland' in de tweede helft van Maart, verschil! lende lezingen worden gehouden. N. O. S. V. De theologen-conferentie van de N. O. S'. V. zal dit jaar op Hard en- broek worden gehouden van Maandag middag 2 tot Donderdagmorgen 5 Mei. Het'programma is als volgt samen gesteld: Ma!and£g'aWnd„Psychologie van Oostelijk Groningen, door Dr. II. Stoell te VeenwoudenJ K Dinsdagmorgen: „De Kerk en het sociale vraagstuk", door Ds. J. J. Bus» kes te Amsterdam. Dinsdagavond: Preek, te houden door Pr." S. F; H. J. Berkelbach van der Sprenkel, te Rotterdam. Woensdagm'orgen: „De Mechanisee ring van het léven". door Ds. W. A. Hoek te Amsterdam. Woensdagavond: „Aanneming en Belijdenis"'door Prof.'Dr. G. van der Leeuw te Groningen. MEJ. M. W. BARGER. Méj. M. W. Barger van het secreta riaat der N. C._ Svf -V., werd door do Federatie van Chr. Vereenigingen van en vbor vrouwen en meisjes, met in gang'' v'ah 1 October benoemd tot al gemeen secretaresse, en zij heeft be sloten de benoeming aan te nemen. Zij heeft bijna van den allereersten oorsprong af mede de leiding gehad, van het vrouwelijk gedeelte der N C. S. V. als eerste en jaren lang als eenige vrouwelijke secretaresse. CHR. LYCEUM TE ZUTFEN. De heer R. Abels, doctorandus in de Engelsche taal en letterkunde te Groningen, is thans benoemd tot lee raar aan het Chr. Lyceum te Zutfen. De benoeming aan het Chr. Lyceum te Almelo heeft hij niet aangenomen. HET BIJZONDER ONDERWIJS. Het Chr. Onderwijs speciaal het Geref. onderwijs te Scheveningen, mag zich in de laatste maanden in'een zeer krachtigen groei verheugen. De hulpvereen. voor Geref. Schoof onderwijs,^waarvan reeds 1 kopschool' 4 lagere scholen en 1 bewaarschool,, uitgaan, zal in September, de 5de Ge reformeerde school openen. De Geref. Schoolvereeniging „De Geuzenwijk", opent 1 Sept. alleen 111 het Duindorp haar tweede school reeds Ook zal dien dag. in deze wijk een. Geref. bewaarschool worden geopend. iHet laat zich aanzien, dat men daar „Ja", antwoordt hij, ruimer adem halend: „het is werkelijk waar ik heb hem gezien mét de oogen van mijn geest." „Zoo," zegt Katinka, doch de huive rende eerbied in hare oogen is gewe ken, en er is een zekere ontnuchtering in hare stem. „In een Stundisten-samenkomst?" laat zij er langzaam op' volgen. Het is de eerste keer, dat dit woord over hare lippen komt, en zij voelt als bij ingeving en mét innerlijken angst, dat zij thans een terrein betreedt, waar de scherpe grènzen van hare en Ivans levensbeschouwing zijn getrok ken. Weet zij dan niet, dat Ivan herhaal de malen de Stundisten-samenkomsten heeft bijgewoond? Weet zij dan de re den niet, Waarom hij de mis verzuimt, en wegblijft uit de kerk? Zij heeft het sléchts ten deele gewe ten, maar op dit oogenblik, terwijl zij staart in dat ernstige gelaat vóór haar, doet zij in haar hért een gelofte aan den apostel Andreas, om niet te rusten voordat zij Ivan Nekalof, aan wien ha re ziel met de teederste vezelen hangt, heeft gered uit het net, waarin hij zoo argeloos is verstrikt. En terwijl zij dezé gelofte doet, wordt zij kalmer, en wijkt haar angst naar den achtergrond. „Spreek nu maar, Ivan Serguwitch!" zegt zij, en hij spreekt. Hij vertelt haar alles; nu het ijs is gebroken, houdt 11 ij niets terug, en met de eenvoudige welsprekendheid van een hart, dat door het heilig vuur van het altaar is aangeraakt, verhaalt na in een andere wijk weer een school' zal moeten openen. Deze dingen, gevoegd bif de ver schillende reeds bestaande Hervormde scholen, kunnen een ieder duidelijk! doen constateeren, dat het met de openbare school in Scheveningen in snel dalende lijn gaat. GEMENGD NIEUWS. Oplichting. Naar Het .Volk meldt, houdt de Amsterdamsche poli tie zich bezig met het onderzoek naar een onlangs te Amsterdam gepleegd®» oplichting. Bif een bankinstelling werd n.l. een valsche kwitantie op haam van een groote firma aangeboden, waarop dg aanbieders zich een bedrag van 4500 gulden wisten te laten uitbetalen. Er verliepen dagen, voordat de on rechtmatige uitbetaling werd ontdekt De kwitantie was voorzien van een nagemaakt stempel der firma, alsmede van de valschelijk nagemaakte harid- teekening van een der firmanten. Ineen (draaikolk. Men mel'dt uit Vlissingen aan het „D. v .R.": Gistermiddag omstreeks l uur is' een onderzeeboot van cle Ned. Marine een O-boot, tusschen WestkapeTle em Zoutelande op 30, M. diepte in een draaikolk geraakt. De onderzeeër was op weg van Den Helder naar Vlissingen. Toen de boot 'in de draaikolk kwam ging ze rondtollen en nagenoeg een uur heeft het geduurd, voor de duik boot steeg. De'stuurinrichting was da fect geraakt, het bleek onmogelijk uit de draaikolk te komen. Langzaam steeg de onderzeeër, en toen hij op ongeveer 7 M. diepte was. geraakt, zag men van een Engelsche vrachtboot de periscoop vreemd heen. en weer gaan. Het Engelsche schip riep draadloos» assistentie in. Zeer spoedig waren drie sleepbcoten ter plaatse, waaronder een Duitsche, en kort daarop arriveerden» drie oorlogsschepen, die te .Vlissin gen zijn «jestationneerd. Alsof de duikboot daarop gewacht had kwam ze toen vrij en op eigen kracht kon het schip verder naar Vlisl singen opvaren. Aan boord van de O-boot was het een ernstige ruine. Alles wat niet goed) vast zat, was door elkaar gegooid én vernield. De bemanning - heeft bange oogen- blikken doorgemaakt, maar persoon lijke ongelukken zijn niet voorgekomen In beslag genomen. Door de belasting-ambtenaren te Roosendaal! is een partij van 150 vaten vet in be slag genomen, die aanvankelijk waren gewaarmerkt als „niet bestemd voor menschelijk voedsel", doch welk merk! later juist in tegenovergestelden zin was veranderd. Op grond van het Vet-besluit is dei partij ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Roosendaal! Beroofd. Een bewoner uit Zegge, die met het echtpaar v. d. L. uit Roosendaal aan de zwier was ge weest, ontdekte bij zijn thuiskomst, dat hij zijn portefeuille, inhoudende 1400 gulden vermiste. Aangifte werd gedaan bij de Roosen daalsche politie, die het echtpaar alg verdacht van den diefstal te hebben gepleegd, arresteerde. D ranks mokkelen. Den laafc- sten tijd wordt er veel sterken drank uit België' Nederland binnen gesmok keld. De marechaussee te Etten snapte gisteren zekeren C. de V. te Etten, 'die een kistje op zijn fiets /ervoerde, inhoudende 17 liter sterken drank. Gedood. Zaterdagmorgen kreeg op de paardenmarkt te Gorinchem da 42-jarige J. van Tetterode plotseling» een trap van een paard tegen de borst) De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het lijk is door de politie naar het ziekenhuis overgebracht, v. T. was ongehuwd'. Mijnongeluk. Vrijdag is in 1de mijn Willem Sophie te Kerkrade de hij zijn bevindingen en geestelijke ont moetingen. Er ligt een zekere bekoring in zijn woorden, waaraan Katinka zich niet geheel kan onttrekken; vele van zijn uitdrukkingen zijn voor haar, die nooit met de Stundisten in aanraking is geweest, geheel onverstaanbaar, en toch vinden zij een aanrakingspunt in haar mystiek gemoed, dat zij van ha re vaderen heeft geërfd. Zij zegt niets; zij luistert, en terwijl Ivan haar thans aankijkt, is in zijn vochtige oogen een tint van die zoete dweepzucht bemerkbaar, welke daar straks in de lindenlaan zijn aange zicht deed schitteren. Doch dan komt hij tot zichzelve. „Ik zal uw vader tegemoet gaan", zegt hij, „en met hem spreken, vindt gij het goed?" Hij is opgestaan, en Katinka even eens. Zij staart naar den muur, waar de heilige Andreas hangt, en de apos tel ziet met toornige blikken op Ivan Nekalof neer. Haar hart is vol ernst en vol droefheid; zij vraagt Ivan niet, om te blijven, en als hij haar aankijkt, zijn er tranen in haar oogen. „Vindt gij het goed?" vraagt hij nog eens, en zij knikt met het lieftallige gelaat. Zoo neemt Ivan dan afscheid van Katinka, doch hij ontmoet den Sta- rosta niet. De Starosta is naar het klooster gegaan, om den strengen Missionaris op te zoeken; dat zegt ten minste Alexander, die hem half dron ken tegenkomt, en Ivan keert nu huis waarts.- Moeder Nekalof, Simeon en de oude gehuwde hulpopzichter Th. S., wonen de te Simpelveld, vader van zevert kinderen, onder een instortend mijn- Idak geraakt. Na 6 uur werken heeft men S dood! uit de steenen te voorschijn gehaald. Gearresteerd In den nacht! van Donderdag op Vrijdag is te Heer len ingebroken in de Maastrichter broodfabriek. Vrijdag ging onder Voerendaal bijl de komst van twee kommiezen eenl man aan den haal. Hij werd na eenl wilde jacht achterhaald en aan de po litie te Heerlen overgeleverd. Hij bekende ingebroken te hebben in genoemde fabriek en tevens schuldig te zijn aan den diefstal met braak, voor eenigentijd gepleegd bij de cooperatiet „Ons tlagelifksch Brood". De man, die reeds eerder voor eeni dergelijk feit veroordeeld werd, is teé beschikking gesteld1 van de justitie. Overleden. Vrijdagavond isl op 85-jarigen leeftijd overleden te Nij megen de oud-zouaaf J. W. Driessen* die deelnam aan den veldslag te Mem tana. Beroofd. Zooals men zich zal! herinneren, heeft op 18 Jan. j.l. de 50} jarige wissellooper J. v. V. bij de po litie aangifte gedaan, dat hij in de Sl. Laurensstraat alhier is beroofd van 'nl groot bedrag, dat dieven gestolen zou den hebben, nadat zij een scheur in zijn overjas hadden gesneden. Deze man is toen op grond, van ver moeden van het opzettelijk doen van! een valsche aangifte aangehouden en; opgesloten. Hij 'zit nog steeds in het) Huis van Bewaring. Een onderzoek naar het verdwenen geld heeft nog geen resultaat gehad. Wel is gebleken, dat de wijze, waar op de snede in de jas is toegebracht,, het vermoeden kan wettigen, dat dei man dit zelf heeft gedaan. Het onderzoek wordt voortgezet. F a m i 1 i e-d r a m a. In een per ceel aan de Jacob v. d. Doesstraat in Den Haag, bewoond door de familie v. V., heeft Zaterdagavond een familie drama plaats gehad, dat droeve ge volgen kan hebben. Bij den heer en mevr. v. V. woont in de 73-jarige vader van de vrouvrt des huizes. Deze oude heer kreeg dien avond om een kleinigheid ruzie met zijn schoonzoon. Hij werd driftig en wond zich zeer op. Voordat de heer v. V. er op bedacht was, had de oude man plotseling een revolver getrokken en loste op zijn' schoonzoon drie schoten. Een daarvan trof hem in den. schou der. Op het lawaai drongen eenige bu ren de woning binnen en waarschuw den zij oogenblikkelij'k .de politie. Deze was spoedig ter plaatse en de Commissaris "der afdeeling C. gaf last) den ouden heer te arresteeren. Hij is in verzekerde bewaring ge zet. De heer van V. is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet le vensgevaarlijk. Uit den trein gevallem Zal terdagmorgen vroeg is het 16-jarigei meisje, A. Rombout, afkomstig uit Roal malen, en werkzaam op een der Mar- garinefabrieken te Oss, aldaar uit den trein gevallen. Zij had, voordat de trein tot stil stand was gebracht de coupédeur ge opend. Door den val werd een ander meis je, dat zich%in de coupé bevond, mee gesleurd, maar de overige inzittenden wisten haar aan de k.eeren vast ie hou den en zoo voor een val te behoeden. Het eerste meisje, A. R., werd meti ernstige kneuzingen naar het naoq ge legen ziekenhuis vervoerd. Paradijs voor dieren. On langs is medegedeeld, dat een aankoopi van 400 acres grondgebied in de Chil- tern Hiils, ten noordwesten van Lon den in behandeling is. Het blijkt achteraf, dat het de be-* doeling is, daar niet enkel wilde vo gels een veilige nestgelegenheid te ver schaffen, doch er ook groote zoogdie ren in den natuurstaat half-vrij te la- Leo zitten liem reeds met ongeduld te wachten hij het middagmaal. „Waar bleeft gij toch zoo lang?" vraagt moeder Nekalof, en Ivan ant woordt: „Nitchewo!" Doch het eten blijft hem als brok ken in de keel steken, en als het mid dagmaal is afgeloopen, zoekt hij do eenzaamheid. HOOFDSTUK X. Voor moeder Nekalof waren het heerlijke dagen. Het licht was allengs opgegaan voor Ivans verbaasden blik, en hij was voor zijn moeder geworden een zoon der vertroosting. De oude knecht had met smart bemerkt, tl at Ivan al verder was afgegleden^ van het orthodoxe geloof der Griekscho kerk, doch aan den anderen iinnt moest hij erkennen, dat er in het ge loof der Stundisten niets aanstoote- lijks was. Men had hem verteld, dat de Stundisten in het middernachte lijk uur opstonden, om den vleesche- lijken duivel te aanbidden, doch hi{ had Ivan bespied; hij had aan het sleutelgat geluisterd, als Ivdn in den nacht opstond, en hij had gehoord, hoe hij tot Christus riep. Het was stel lig waar, dat Ivan den duivelen geen eer bewees; eigenlijk was hij te sober in zijn eerbewijzingen, en minachtte hij de heiligen. Hij aanbad niet te veel maar te weinig; wat hij geloofde, was niet verwerpelijk, maar hij geloofde te weinig s— dat was 't hem. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5