CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. NUMMER 2056r ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden weu agenten gevestigd tijn Pet kwartaal Z50 Pet weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 ADVERTENTIE-PRLJS Gewon* edvexteaÜSn per regel 227» eent Ingezonden Mededeeiingen, dobbel UtleL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adrertentiën bij Toornitbetaling -É* Tan ten hoogst* 30 woorden, worden dage* lijk* geplaatst ad 40 cenL BUREAU: Hooigracht 35 TeL 1278, Postgiro 58936 LeidenPostbox 20 EERSTE BLAD. Burgemeester De Waal Maiefijt Burgemeester de Waal Maiefijt. Zoo zeggen wij het 't liefst. Niet dat de heer de Waal Maiefijt cok geen heteekenis op ander terrein heeft gehad en nog heeft, wij weten heter. Maar de heer de Waal Maiefijt is toch vooral als Burgemeester een Jnan van heteekenis. Men zou hem, den krassen 75-jarige,' nog best eenige jaren geven. Met op gewektheid heeft hij tot heden, niet alleen de belangen van Katwijk ge diend, maar zijn woord op het gebied van de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente werd gaarne beluisterd. Nog kort geleden gaf daar van Anti-Revolutionaire Staatkunde het bewijs. De heer de Waal Maiefijt, geboren te O verveen 31 Jan. 1852, werd oor spronkelijk opgeleid voor 't onderwijs. Om gezondheidsredenen werd hij geen onderwijzer maar Ambtenaar ter Secretarie. Na eenige jaren als zoodanig werk zaam te zijn geweest werd de heer de Waal Maiefijt opgenomen als compag non in een Zeepfabriek te Zeist. In de gemeente Zeist werd de heer de Waal Maiefijt spoedig een geziene figuur. In 1884 tot lid van den gemeente raad gekozen, werd dit mandaat in '1887 vernieuwd. Drie jaar daarna werd de heer de Waal Maiefijt burgemeester van Acht tienhoven, welk ambt hij tot 1903 ver vullen bleef. Daarmede keerde hij dus lietzij ook op andere wijze, tot devroe gere richting van zijn leven terug. Doch niet alleen als burgemeester werd de heer de Waal Maiefijt een be kende persoonlijkheid. Reeds in 1892 werd hij lid van de Provinciale Staten en in 1903 lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Bij de verkiezingen in Juni 1897 werd hij gekozen als lid van de 2de Kamer. In 1903, 1905 en 1909 werd hij her kozen, de laatste maal zelfs bij enke le candidaatstelling. Als Kamerlid toonde de heer De Waal Maiefijt reeds groote belangstel ling voor koloniale aangelegenheden. Onder het uit den bekenden verkie zingsstrijd van 1905 voortgekomen li berale kabinet de Meester, werd hij dan ook op voordracht van Minister Fock reeds benoemd tot curator van de Indische Bestuursacademie te 's Giavenhage. Deze bekendheid met Indische aan gelegenheden maakte een keuze tot Minister van Koloniën in het ministe rie Heemskerk in Augustus 1909 niet zoo ongewoon. De verkiezingen van 1913 deden 't ministerie Heemskerk plaats maken voor het zaken-kabinet Cort van der Linden. Daarmede kwam ook een ein do aan het ministerschap van den heer de Waal Maiefijt. Ruim een jaar later, 16 October '14 werd de heer de Waal Maiefijt be noemd tot burgemeester van Katwijk De heer de Waal Maiefijt heeft het Vrijdag zoo teekenend gezegd: „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan. De tijd van komen is dikwijls gemakkelijker dan die van gaan". Het was wel aan te nemen, dat hij 'n benoeming tot Burgemeester met vreugde weder aanvaardde. Eveneens is het gemakkelijk te vatten dat zelfs op zoo hoogen leeftijd de heer de Waal Maiefijt noode scheidt van het ambt. Dat na den geweldigen slag, die ver leden jaar hem trof in het verlies van zijn echtgenoote, het tijdstip van heengaan misschien eerder zou aan breken heeft menigeen die hem ken de wel gevoeld. Thans is de slag gevallen. Katwijk zal straks zijn Burgemees ter missen. De plaats zal door een ander worden ingenomen. Dat kan een goede Burgemeester zijn een bete re dan de Waal Maiefijt zeker niet. Geve God aan den scheidenden Bur gemeester nog een rijken rustigen le vensavond. Moge de trouwe belijder, zooals de heer de Waal Maiefijt steeds was, die allen Christelijken arbeid, ook den ar beid onzer Christelijke Pers, een warm hart toedroeg, vqor eigen hart nog lang een rijken zegen wegdragen. V Verloren contact. In „Ons Schild" klaagt de voorzitter van den Leidschen Chr. Besturenbond over het verloren contact tusschen de afgevaardigden van de arbeiders in den Gemeenteraad en de organisaties, waaruit zij voortkwamen. Hij memoreert een gedeelte uit de rede van den heer Baas op 17 Febru ari bier gehouden. Zoo ontwikkelde hij (d.i. de heer Baas) de stelling dat er moest zijn voortdurend contact met d© besturen van de kiesvereenigingen en de plaat selijke arbeidersbeweging; met de rechtsche raadsfracties en d© arbei dersbeweging, maar niet het minst met de .vertegenwoordigers in den g'aad di© uit onze arbeidersbeweging voortkomen. Wanneer deze niet geregeld voe ling houden met de arbeidersbewe ging, zoo merkte Baas op, dan ver liezen zij het noodzakelijk contact met de levende beweging der arbei ders en zijn zij als onz© mannen ver loren. Instemmende met dit betoog klaagt hij echter: Om nu nog maar niet te spreken van het geregeld contact mét d© kies vereenigingen, met de rechtsche raadsfracties, van welk contact in 't geheel geen sprake is, doch wat op den duur zal moeten worden verkre gen. zou het voor ons gevoel al een heel eind in de goede richting zijn gegaan, als de mar-nen uit de ar beidersbeweging, die nu reeds meer dere jaren in den raad zitting had den, dit contact met on?© beweging hadden bewaard. Op de vergadering reeds moesten wij hierover een' enkel woord zeg gen. Moesten wij er iets van zeggen, omdat wij het met Baas geheel eens waren, maar ook, omdat helaas moet worden vastgesteld, dat onze mannen den weg van het stadhuis naar opzen besturenbond niet kun nen vinden. Van contact met de raadsleden, die uit on?© beweging zijn voortgekomen, ja. in di© bewe ging een plaats innemen, is geen sprake geweest. Wij kunnen die klacht begrijpen en tot op zekere hoogte billijken ook. Toch moeten wij vooral voorzichtig zijn om niet te meenen dat onze ver tegenwoordigers alleen afgevaardigden van ©en bepaalde groep zijn. Als raads lid hebben zij de belangen van de ge heel e gemeente te behartigen. Natuurlijk neemt dat niet weg. dat bepaalde belangen bijzondere aandacht mogen ontvangen van bepaalde raads leden, omdat zij daarmede in het bij zonder bekend zijn. Doch nooit moet de groote lijn uit het oog verloren wor den. Contact is nuttig en noodig, doch niet het 'eenig noodige. V Voor eigen belang. De Voorzitter van den Chr. Bestu renbond betoogt dat het noodzakelijk is de arbeiders bij den besturenbond aangesloten, er van te doordringen, dat politiek-sociale wenschen, ook al worden, deze door de kiesvereeniging woordelijk overgenomen en door de raadsleden onderteekend, hun nog niets verder brengen. Ons moet meer invloed gegeven. Men moet ons als chr. vakbeweging erkennen, ons gele genheid geven over aan de orde ko mende zaken die het arbeidersbelang raken, onz© meening, ons oordeel te zeggen. Overleg moet er komen, d.w.z. men moet ons hooren en ernstig met onze wenschen en verlangens rekening houden. Wat baat het al, zoo er eeni ge arbeiders in den raad worden ge bracht, als er van overleg geen spra ke is? Als de raadsleden, uit onzen kring voortgekomen, zelf al niet met onze beweging rekenen, wanneer moet dan de tijd komen van overleg met raadsfracties of besturen van kiesver- eenigingen? Wij willen wel eerlijk zeggen, wij hechten meer waarde aAn behoorlijk overleg met de raadsfrac ties, dan aan het hebben van enkele raadsleden, uit onzen kring voortge komen, die, zooc^ra zij eenmaal op het groene kussen zijn gebracht, de vak beweging niet meer kennen, althans van behoorlijk overleg niets willen we ten. De tijd om dit te zeggen is nu geko men. Zal men ons straks bij de verkiezin gen weer paaien met allerlei beloften, die, zoodra de verkiezing heeft plaats gehad, weer vergeten zijn? Dat zal in hoofdzaak liggen aan onze eigen men- schen. Er moet op de vergadering van onze kiesvereenigingen invloed wor den uitgeoefend, 't Zal aan de arbei der, in onderscheidene kiesvereenigin gen ondergebracht, zelf liggen of men hen alleen behandelt als stemvee, zon der meer. Als stemvee zijn wij nu lang genoeg gebruikt. Wij willen eens erkend worden. Men zal met onze be weging moeten rekenen, met ons over leggen, ons oordeel vragen en er ern stig mede rekening hoifden. Ook hier weer zouden wij zeggen is de Kiesvereeniging de plaats om deze belangen te bepleiten. Wat zien wij echter meermalen? Dat op de vergaderingen van de Kies vereeniging slechts enkele arbeiders verschijnen en dat hun stem niet ge hoord wordt. Daarna moppert men wel, maar dan is het te laat. Wij achten het noodzakelijk dkt in den boezem der Kiesvereeniging deze kwesties tot oplossing komen. Voóral ook omdat het tenslotte niet gaat om belangen-vertegenwoordiging alleen. De verschillende belangen moe ten zich vinden in de eene Anti-Revo lutionaire partij. Dan is er ook geen reden om te spreken van een behan deling als stemvee. Integendeel dan komt ook dat deel van ons volk, in derdaad niet het minste, volledig aan zijn recht. STADSNIEUWS. GEDACHTENISREDE Ds. G. EL BEEKENKAMP. Gisteravond hield in'de Pieterskerk Ds. Beekenkamp een gedachtenisrede, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum. Na de gebruikelijke liturgie, waarbij gezongen werd Ps. 110 7. 8 en 10 en gelezen Joh. 12 20—26 en 37 46, maakt Z.Eerw. bekend, dat hij als tekst voor dezen avond gekozen heeft 2 Cor. 4:5: .,Want wij prediken, niet onszelve, maar Jezus Christus den' Heere en onszelf, dat wij uwe dienaren zijn om Jezus' wil. Naar aanleiding daarvan werkt spr. een tweetal gedach ten uit: le. eentegenstelling, niet ons zelf, maar Christus; 2e. een nevenstel ling, onszelf om Jezus' wil. Het is spr. een groote vreugd© dezen avond te mogen optreden. Daarvoor roemt spr. in Gods genade alleen. De zes en een half jaar, dat spr. hier heeft doorgebracht zijn zeer voorspoe dig geweest. Spr. lieeft van jongs af lust gehad om dominee te worden en dat is hem altijd bijgebleven en hij meent, dat hij steeds gepredikt heeft den Christus. Allereerst is in Christus de liefde Gods. Christus' prediking is ook de kruisverdienste en ten derde moet gepredikt worden het geloof in Christus. Spr. meent te mogen zeggen, dat hij steeds zoo Christus gepredikt heeft als Jezus Triumphator, d© leids man, de voleinder des geloofs. Dat is de positieve zijde van de tegenstelling in welke tegenstelling toch is een heer lijke synthese: de gemeenschap des ge loofs. Naast die positieve prediking staat de negatieve. Spr. gelooft zien, even min als Paulus, nooit schuldig ge maakt tè hebben aan een prediking van zichzelf. Wel heeft hij zich schul dig gemaakt aan een niet genoeg pre diken van- den rijkdom van Christus. Spr. belooft plechtig als hem nog een paar jaren, gegeven mogen worden, steeds met Paulus den Christus te zul len prediken. Dan komt spr. toe aan de nevenstel ling: Christus en onszelf. Spr. is het niet eens met de modernen di© zeggen dat de uitdrukking van Paulus: „uwe dienaren om Jezus' wil", is een soort hoffelijkheid. De zin loopt door: Wij prediken Christus en onszelf. Tegen over het hiërarchisch kerkverband van Rome stellen wij het dienende. Spr. zegt dat het voornaamst© werk van een predikant geschiedt op den preek stoel. Predikanten zijn er niet om te handelen naar de luim der menschen zij zijn dienaren des Woords en op het laatste gedeelte Van de tekst valt de nadruk: Om Jezus' wil. Dat i9 het einddoel van al wat er geschiedt. Elke predikant legt zijn persoonlijkheid in zijn preeken; daardoor is er pluriformi teit, maar Christus blijft het uitgangs punt. En wanneer men zoo het Woord Gods bedient, dan zijn ©r in d© gemeen te menschep, die het Woord verwer pen, er zijn er die het toestemmen, maar niet aannemen, ©r zijn er ook die het aannemen tot zaligheid. Spr. hoopt dat God zijn arbeid zal kronen, dat Gods Woord heerschappij moge hebben in het midden der gemeente. Nadat gezongen is Ps. 90 9. spreekt Z.Eerw. verschillende personen toe. Bij ontstentenis van den Burgemees ter dezer gemeente spreekt Z.Eerw. allereerst toe de stedelijke regeering en spreekt den wensch uit, dat God haar mog© zegenen in deze oude geliefde veste. Vervolgens Prof. dr. Eeckhof, di© ver hinderd was deze kerkdienst bij te wo nen en tezamen met Dr. van Neg als rechtzinnigen de Theol. faculteit ver zorgt aan de Academie alhier. Prof. clr. Plooy, van Amsterdam, die spr. sterkte van food toewenscht bij zijn gewichtig werk. Dan wendt Z.Eerw. zich tot zijn col lega's, uit zijn> dankbaarheid voor de prettige samenwerking en hoopt dat het hen allen gegeven moge worden mede te werken tot bloei dezer ge meente. Vervolgens uit Z.Eerw. woorden van dankbaarheid tot Ds. Jongebreur van Veenendaal, voor alles wat hij gedaan heeft voor zijn eenigste dochter, die ongesteld is. Dan komen aan de beurt de broeders ouderlingen, die Z.Eerw. als het hoog ste college in> de kerk waardeert voor hun vele werk. Vervolgens spreekt Z.Eerw. toe de Notabelen en allen die meewerken aan het bestuur en beheer der kerk. Voorts alle kosters, orgelbespelers, enz. enz., di© medewerken in den' ker- kedienst. Ook richt Z.Eerw. zich tot de cate chisanten, wijkbroeders, Zondagschool bestuurders en allen die medewerken aan de komst van Gods Koninkrijk. Ten1 slotte wendt Z.Eerw. zich tot de gemeente en dankt voor alle bewijzen van sympathie ondervonden bij dit jubileum, waardoor hij zeer getroffen is. Spr. hoopt, dat God vrucht zal ge ven op zijn arbeid. Dan spreekt Z.Eerw. het Amen uit en dankt met het Onze Vader. Nadat nog gezongen is Ps. 103 1. zegent Z.Eerw. de gemeente, waarna hem staande wordt toegezongen: De groote God zij u genadig. Getroffen dankt Z.Eerw. met een enkel woord daarna om vervolgens de gemeente te zegenen met d© oud-Tes- tamentische zegenbede: De Heere ze- gene u en behoede u. De gedachtenisrede is intusschen in druk verschenen en zal spoedig ver krijgbaar zijn. GRONINGER BLAARKOP RUNDVEE STAMBOEK. Vrijdag vergaderde in „American Lunchroom" aan de Steenstraat al hier d© afdeeling „Holland" van het Groninger Blaarkop Rundvee Stam boek, onder voorzitterschap van den heer M. Th. Kompier te Zoeterwoude. De vergadering was goed bezocht en de besprekingen droegen een zeer ge animeerd karakter. Tevens was aanwezig de heer F. Ho- man van Noordhorn (Gr.), de algem. voorzitter, wien een hartelijk welkom werd toegeroepen. De heer M. D. Binnendijk te Alphen aan den Rijn werd herkozen met al- gemeene stemmen tot lid van het af- de e lingsbestuur Verder werd behandeld de agenda van de algemeene vergadering, die 8 Maart te Groningen staat te worden gehouden. Als meest belangrijke punten wer den besproken bet voorstel van het Hoofdbestuur om de inschrijving9kos- ten voor groote bedrijven te verlagen. Het voorstel luidde om de dieren die in den loop van een jaar van denzelf den eigenaar worden ingeschreven, indien dit meer dan 4 bedraagt, fl, indien het meer dan 6 bedraagt f2 minder te berekenen. Zoodra blijkt dat nog meerdere ver laging kan worden toegepast, zal het bestuur voorstellen in di© richting doen. Ook werd voor de algemeene vergadering doorgegeven de wensch, dat aan elk lid een gedrukt stamboek zal worden verzonden, zij het dan te gen verhooging van de contributie. Men acht deze exemplaren van zoo groote waarde voor de fokkers, dat men ze in handen van elk lid wenscht te zien. Zeer uitvoerig werd besproken de vraag van het Hoofdbestuur of men zal overgaan tot de instelling van een Keurstamboek. Door den Hoofdinspec teur werd het voor en tegen tamelijk breedvoerig naar voren gebracht. Eit- kele leden meenden dat de tijd er nog niet rijp voor was, anderen zou den wel tot invoering willen' overgaan, indien ook aan de afstammelingen der aangeboden dieren aandacht werd ge schonken. Uit de besprekingen viel t© con9tateeren, dat men algemeen van oordeel is, dat Groningen wel meer rijp voor de invoering zal zijn dan Hol land, maar dat geen enkel bez.waar bestaat tegen spoedige invoering. De afdeeling besloot, aan het Hoofd bestuur voor te stellen d© heer K. Bos- ma adj.-veeteeltconsulent te benoemen als adviseerend lid van het Stamboek, zulks in de plaats van den heer Tuk ker, thans Rijkspluimveeteeltconsu- tent. CURSUS VOOR AUTOGEEN- LASSCHEN. Zaterdagmiddag is officieel geopend in de Ambachtsschool alhier een cur sus in Autogeen-lasschen. Deze cursus wordt georganiseerd in diverse plaatsen en gaat uit van de Alg. Ned. Bond van Smederijenpa troons en geschiedt met medewerking van het bestuur van de Ambachts school en de dir. van den getm. dienst voor sociale zaken. Aan deni cursus namen deel een drietal leeraren van de Ambachtsschool en 6 menschen van den gem. socialen dienst en ver der patroons en gezellen in het smids bedrijf, in 't geheel pl.m. 30 cursisten. Ze bestaat uit 13 lessen van 3 uur, die Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Ontploffing en brand te Amsterdam Buitenland. 1 Het antwoord van Rusland op de Brltsche nota. De buitenlandsche troepen te Sjanghai hebben hun stellingen inge nomen. In de concessies blijft het rustig. De troepen van Tsjang Tso Lin ruk ken op. Een deal van Woe Pei Foe's leger heeft zich bij de Kantonneezen aangesloten. gedeeltelijk theoretisch, gedeeltelijk practisch zullen zijn. Er zijn aanwezig een tiental lasch-apparaten van diver se werking. De cursus werd geopend door Jen voorzitter van den Bond van Ned. Smedenpatroons, den heer D. Roozen- schoon, in tegenwoordigheid o.a. van den directeur der gem. soe. zaken, den heer Wijkmans en den directeur van de Ambachtsschool, den heer Kuyn- tjes. De heer Roozenschoon wees er in zijn openingswoord op dat deze cur sus er is om, waar er op het gebied van autogeen-lasschen door onbe voegden zooveel ongelukken gebeu ren, meerdere voorlichting te schon ken en voor elk der 2000 leden van den Bond de kans op ongelukken tot het minimum terug t© brengen. De statis tieken wijzen ongeveer 60 a 70 onge lukken per jaar door het autogeen- lasschen en daarom heeft de bond zich gewend tot het Nijverheidsonderwijs om vah haar medewerking te krijgen dit zooveel mogelijk tegen te gaan. Verder behandelde spr. verschillende zaken die met de pracüscho zijde van den cursus verband liouclen. De cursus wordt geleid door 3 per sonen, 1 voor theorie, de heer Winter en 2 voor practijk de lieeren Wildschut en Ooykaas. Spr. besluit met zijn dahk te bren gen aan de verschillende heeren die dezen cursus mogelijk gemaakt heb ben en de wensch uit te spraken dat de heeren zich hier prettig thuis zul len gevoelen en dat deze cursus er toe zal medewerken dat dit in mis- crediet geraakte autogeen lasschen weer in eere hersteld wordt. VERLAGING VAN DEN GRONDPRIJS DER MELK. In de vergadering van de besturen van den melkhandel en melkveehou dersbonden is overeengekomen den grondprijs der melk per 1 Maart a.s. met 1 cent te verlagen. PAEDAGOGISCHE BIBLIOTHEEK. Naar wij vernemen, zal Prof. Buy- tendijk, van Groningen, Vrijdag a.s., 's avonds 8 uur voor de Ver. de Paed. Bibliotheek spreken over: Het onder wijs in de kennis der levende natuur op de L. School. De vergadering zal worden gehou den in de kleine Stadszaal. „EUPHONIA". Het Dameskoor ,Euphonia", direc teur de heer D. v. Wouw, alhier, zal deelnemen aan het op Hemelvaartsdag te Gouda te houden Nationaal Zang concours. „Euphonia", dat vorig jaar reeds een eersten prijs behaalde, zal thans uitkomen in de derde afdeeling Da meskoren. EEN MISDRIJF? In verband met de inbeslagneming door de justitie in het Academisch ziekenhuis alhier van het lijk van V. uit Hillegom, verneipen we, dat deze ten huize van zijn zwager aldaar dood onder aan de trap is gevonden. De justitie onderzoekt than9 of en in hoeverre hier misdrijf in het spel is. Uit Haarlem meldt men ons nog omtrent dit geval: Het betreft hier een bakkersknecht, die Zaterdag j.l. te elf uur des avond9 thuis gekomen was. Den volgenden morgen vond meü hem buiten be wustzijn onderaan de trap liggen. Bij nader onderzoek bleek, dat op zijn slaapkamer het gaslicht nog brandde, terwijl zijn bed onbeslapen was. Het geld, dat hij bij zich gehad moet heb ben, was verdwenen, evenals een boekje, waarin verschillende loopende vorderingen op de clientèle stonden geboekt. ONGELUK OP DEN HAAGWEG. Zaterdagavond is op den Haagweg bij de grens dezer gemeente aange troffen inj bewusteloozen toestand ze kere J. J. v. d. M„ 28 jaar, beton wei ker alhier. Zijn rijwiel lag naast

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1