NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 26 FEBRUARI 1927 Gewijde en Ongewijde Historie. DE KENNIS VAN GOED EN KWAAD. De boom der verzoeking wordt in Gen. 2 17 genoemd de boom der kennis van goed en kwaad. Wanneer wij een onderzoek instellen naar de beteekenis dezer uitdrukking, Schrift met Schrift vergelijkende, blijkt ons, dat de „ken nis van goed en kwaad" is het inzicht, waardoor men weet, tusschen het goe de en kwade deze twee woorden in hun ruimste beteekenis genomen te onderscheiden. Deze kennis van goed en kwaad be looft de slang aan de vrouw als zij van den boom eet. Dan zult gij als God zijn zoo luidt het woord van den Verzoe ker kennende goed en kwaad. En na den val zegt God: „Zie, de mensch is geworden als een onzer daarin dat hij goed en kwaad kent." Heeft de Duivel waarheid gesproken, kreeg de mensch, inderdaad door het eten van de verboden vrucht kennis van goed en kwaad? En hoe zijn de woorden Gods te verstaan, als ironie of spot zooals men vroeger veelal meende, of in letterlijken zin? Gaan wij eerst na wat de uitdruk king „boom der kennis van goed en kwaad" beteekent. Evenals de andere Paradijsboom, de boom des levens, de boom is waaraan op de een of andere wijze het verkrijgen van het leven is verbonden, zoo is de boom der kennis van goed en kwaad de boom waaraan het verkrijgen dezer kennis is verbon den. En deze kennis bestaat ten slotte daarin, dat de mensch handelt in over eenstemming met het bevel Gods. Want wie behalve God weet wat waar lijk goed voor den mensch is en hoe zal de mensch anders moeten han delen dan in kinderlijke afhankelijk heid van God? „Gij zult als God zijn", met deze woorden heeft de Satan het karakter der zonde zeer juist geteekend. Zij be staat daarin dat de mensch niet langer in kinderlijke afhankelijkheid zich door God den weg wil laten wijzen dien hij moet bewandelen, maar dat hij, zelf de kennis wil bezitten om uit te maken hoe hij moet handelen; hij wil van den Goddelijken leiband ontslagen, als ware hij zelf God, naar eigen inzicht leven. Zoo is de zonde in haar diepste we zen autonomie, d.w.z. de mensch is zichzelf ten wet. Zoo is het eigenlijk karakter der zonde volgens de om schrijving der Roomsche ÏWk hoog moed, of volgens de nog dieper ver klaring der Gereformeerde Iverk onge hoorzaamheid. Toen het eerste menschenpaar van de vrucht des booms gegeten had, werden hun beider oogen geopend (Gen. 3:7); zij ontvingen alzoo inder daad een zekere kennis. En deze open baarde zich bij hen daarin dat zij. ge waar werden dat zij naakt waren. Met het weten ontwaakte liet geweten: zij werden zich bewust dat er een scheur ging door de wereld, dat zij niet waren zooals zij moesten zijn, dat het even wicht tusschen hun lichamelijk en geestelijk leven verbroken was; de dis harmonie was gekomen in hun leven. Zoo had de mensch inderdaad kennis van goed en kwaad gekregen. Maar een kennis, die een caricatuur is van de kennis die God voor den mensch had weggelegd indien hij in de verzoe king staande ware gebleven. Een ken nis die den mensch niet aan God ge lijk maakt, doch die integendeel maakt dat hij zich voor God moet verbergen omdat hij voelt dat hij nu niet slechts als schepsel tegenover den Schepper, doch ook als zondaar tegenover den Heiland staat. Toch wordt het wpprd des Duivels door God overgenomen^ want God zegt (Gen. 3:22): „zie, do mensch is ge worden als een onzer, kennende goed en kwaad." Hoe is dit woord te ver staan? De mensch in den staat der recht heid kon nog niet volgens eigen in zicht leven; hij bevond zich in dit op zicht nog in den toestand der kinds heid. Doch het was do bedoeling Gods met hem dat bij in zekeren zin van de heteronomie (de uitwendige wet) zou voortgaan tot de autonomie (de inwendige wet), dat hij in staat zou zijn volgens eigen 'inzicht het goede' te kennen en te doen. Doch daartoe is het noodig, dat de mensch, die zich vol gens de oude onderscheiding bevond in den staat van het .posse, peccare et non peccare" (het kunnen zondigen of ook niet-zondigen) de verzoeking weerstaan had en dan gekomen zou zijn in den staat van het „non posse peccare" (niet kunnen zondigen). Toen evenwel de mensch gevallen was, bevond hij zich in den staat van het „non posse non peccare" (het niet kunnen niet-zondigen). Hij was auto noom geworden, hij zou zelf wel be palen wat goed en kwaad was. In zooverre is de mensch inderdaad „gelijk God" geworden en daarom is het woord Gods in Gen. 3 22 meer dan louter «ironie; er ligt in elk geval een werkelijkheid aan. ten grondslag die' met de door den Satan gebezigde woor den -kan aangeduid worden, zij het ook dat deze kennis slechts een spot beeld is van die welke God voor den mensch had weggelegd. Want ook wanneer de mensch den Verzoeker had afgewezen, had hij door dezen boom kennis van goed en kwaad gekregen. Dan ook Was hij zich bewust geworden van de tegenstelling van goed en kwaad, maar dan liad hij deze gezien niet als een macht in hem, doch als een macht buiten hem; dan zou hij uit de doorstane verzoeking in volle klaarheid heben leeren kennen het goede en het kwade. Dan ook zou de boom des verbods voor hem zijn geweest de boom der kennis van goed. en kwaad. SCHAAKRUBRIEK HET TOURNOOITE NEW YORK. Capablanca heeft de leiding. Er zijn thans 4 ronden gespeeld uit dezen wedstrijd en de stand is nu: Capablanca. 2K> punt Niemzowitsj 1K Vidmar IK Aljechin 1 Marchall K Spielmanp. 1 In de vierde ronde werden alle 4 partijen afgebroken. Hieronder volgt nog een partij uit de eerste ronde. Aljechin Zwart: Vidmar. 1. d2—d4 d7d5 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—13 Pb8d7 4. Pblc3 Pg8d7 0. Relg5 Rf8—b4 6. c4Xd5 e6Xd5 7. e2e3 0—0 8. Rfld3 c7—c5 9. 0—0 Rb4Xc3 10. b2Xc3 c5c4 11. Rd3c2 Dd8aö 12. P13—e5 Da5Xc3 13. Pe5Xd7 Pf6Xd7 14. Ddlbl TI8—e8 15. Rc2Xh7f KgS—e8 16. Rh7c2 Pd7—18 18. Dbl—b5 Te6g6 19. Db5Xd5 Dc3b4 20. Ra4c2 Rc8e6 21. Dd5e4 f7—fó 22. De4f4 Pf8h7 23. h2—h4 Ph7Xg5 24. h4Xg5 Db4e7 25. DI4—4hf Tg6h6 26. Dh4g3 Th6—h5 Dd4:f Dd4Xf2+ Re6Xf5 g6X fó Th 5Iï7 Ta8—c8 Th7d7 e4c3 c3c2 Td7c7 b7b5 b7b5 Tc7d7 Td7c7 Nader vernemen wij nog dat in de vijfde ronde Capablanca, Aljechin en Niemzowitsj, Vidmar versloeg terwijl de partij SpiemannMarchall remise werd. UIT DE OMGEVING. HAZFR\WOTJDE-RIJNDIJE. Vcor de derde maal in dit winter seizoen vergaderde de A.-R. Kiesver- eeniging alhier. De voorzitter, de heer E. S. JBersma, opende de vergadering op de gebruikelijk© wijze. Ingekomen stukken werden vlug af gehandeld, waarna de Penningmeester verslag uitbracht over den toestand der kas over 't jaar 1926. Een batig saldo bleek aanwezig te zijn. Tot bestuursleden werden de beiden aftredenden, J. v. d. Meulen en G. Star- reveld herkozen en inplaats van det» heer P. den Eraver, die bedankte! werd gekozen de heer H. Langeveld. Hierna volgde een inleiding van den heer G. Starre veld over „De Publieke eerbaarheid, waarop een geanimeerde bespreking volgde. De conclusie was dat ook op dit terrein er voor onz© A.-R. mannen nog veel te doen is. De vergadering werd door den inleider met dankgebed gesloten. Dinsdag 1 Maart des 'v.m1. tusschen q en 10 uur zal er gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. Men vervoege zich hiertoe aan de Ziekenb?. rak en verzuim© niet.het trqpwboekje mede te brengen. HAZERSWOUDE. Dinsdag 1 Maart a.s. zal iri de Ge reformeerde Kerk de jaarlijksche Ouder avond worden gehouden. Van des avonds half zeven tot half acht zal er gelegen heid zijn tot bezichtiging van het werk der leerlingen. Om half acht zal de ouder avond aanvangen, waarbij tevens het feit zal worden herdacht dat de heer A. H. Wessels 25 jaar aan de school is^ ver bonden geweest. We wekken niet alleen de leden dér verseniging en oudersder leerlingen op, deze samenkomst bij te wonen, maar ook alle oud-leerlingen van den heer Wessels zijn van harte welkom. Tot schoolschconmaakster is door het bestuur der Chr. Schcol op het dorp benoemd Mej. M. van der Loo al hier, met ingang van 1 April a.s. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Luuring, Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 Ds. Gispen. Woensdagavond 7 uur Ds. Gispen. Biduur voor net Gewas. Donderdagavond hield de Geref. Meisjesvereeniging ,,Ora et Labora", in •het lokaal achter de Geref. Kerk haar 6e jaarvergadering, bijgelwoo.net dooïï vele gencodigden en belangstellenden. De President©, Mej. G. Bog aards open de. nadat gezongen was Ps. T5o:i._met gebed, las Ps. 23, 'en sprak een openings woord. De secetraresse, Mej. J. de Wil de, bracht jaarverslag uit. waaruit wel vernamen, dat de vereeniging in ledental is toegenomen en van 19 tot 25 is go klommen; de eene week worden goede ren vervaardigd voor het Petronelk [Hospitaaal in Indië; de andere week houdt men zich bezig met het onderzoek Mali •Gew. Geschiedenis ,en meerdere vakken, die noodig zijn voor de vorming van het leven. Aan het slot bracht de secretaresse een woord van hartelijken dank aan de presidente der vereeniging. die achtereenvolgende jaren di? func tie had bekleed, en bood haar als be wijs van erkentelijkheid voor al haar arbeid het keurige boek „De Bijbel het Boek der Schoonheid", door Dr. B. Wielenga. aan, wat door de presidente dankbaar werd aanvaard. Door de penningmeestereese, Mej. M. Berks en, werd financieel verslag uitge bracht, er was een klein batig saldo in kas .Door Mej. H. Roos werd een inlei fling gegeven op Gew. Gesch. Gen. 22, „(Abrahams Ofierande" en door Mej. P. van Beek een inleiding op de Geloof» leer „De Schepping". Op beide inleidingen, die blijk gaven van goede studie volgde eenige bespre king. Ter afwisseling werden psalmen en liederen gezongen, proza en poïzie voor gedragen, spreekwoorden-raadsels aan cte orde gesteld en ververschingen aan geboden. Door afgevaardigden van den Kring Leiden, Alp-hen en Oudshoorn, en van plaatselijke vereenigingen alhier, werden de beste wenschen voor de ver* ©eniging' overgebracht. Door den WelEerw. heer Ds. W. R Gispen yeen slotwoord gesproken die nadat gezongen was-Ps. 17 :3 en 4 voorging in dank aan den Heere. Stelle de Heers „Ora. et Labora" tot een rijken zegen. LISSE De Winkelstand. Ons dorp houdt een winkelbeurs onder het motto „Lisse-Vooruit". Het is niet zoo maar een zaaltje met een paar onaantrekkelijke stands, maar een royaal opgezette beurs ver bonden met een bloemententoonstel ling in het groote gebouw H.B.G. Het was werkelijk met eenige verwonde ring, dat wij een en ander in oogen- schouw namen. We hoorden een bezoeker zeggen: Baar zou een stad trotsck op kunnen zijn, en dat is volkomen waar. Het geheel bestaat uit 70 stands. In elke branche is iets te vinden. Het is ons onmogelijk alles op te noemen wat er zoo al te zien is en we bepalen ons er toe den algemeenen indruk te geven. I-Iet is een bonte verscheidenheid van artikelen: mooi ingerichte meubel stands, die lokken tot een zitje, tapij ten, linoleum, schoenen, rijwielen en radio, fótoartikelen en drops, pudding- producten en automobielen, pluimvee voeder en verbandstoffen, manufactu ren en bollenkisten, sanitaire artikelen en naaimachines, in één woord: de rijkste verscheidenheid van alles wat 111 aanmerking komt om verhandeld te worden. De stands waren zeer aantrek kelijk ingericht en verschillende had den een bijzondere attractie. Zoo heeft de firma Henry v. d. Leeden, in goud, zilver, klokken en byouterieën een chro norneter beschikbaar gesteld voor den zooveelsten bezoeker, de firma Key te Zaandam heeft een gratis theeschen- kerij, verschillende firma's demonstree ren de fabricatie en gebruiken hunner artikelen enz. enz. Een bijzondere at tractie kunnen we ook nog noemen de bloemententoonstelling door Lissesche firma's, die aan het geheel iets fleurigs geeft en de stalen strakheid van de auto's die de Ford-dealer toont en de degelijke deftigheid van de meubel stands breekt, en leven te voorschijn roept en aantrekkelijkheid. Gistermidag werd de winkelbeurs of ficieel geopend. Aanwezig waren o.a. de Burgemeester van Lisse, de heer Eenhuis, de burgemeester van Sassen- lieim, de heer Gouverneur, de wethou ders, de secretaris der gemeente, ver schillende raadsleden, de heer J. Langeveld, oud-voorzitter van de Han ze en meerdere autoritaire personen op liet gebied van handel en nijverheid. Den burgemeester van Lisse was ge vraagd de beurs officieel te openen, waaraan hij gaarne voldeed. Spr. zeide, in zijn openingswoord, dat deze beurs boven verwachting groot is opgezet, zoo zelfs, dat in deze groote zaal nog plaatsruimte te kort is gekomen. Ze is er om te bewijzen dat men heusch niet naar de groote steden behoeft om z'n artikelen te koopen. Door de medewer king van H.H. bloemisten ls aan het geheel nog grooten fleur gegeven en spr. dankt dan ook namens de wet houders, secretaris en raadsleden voor de uitnoodiging die hun is toegekomen 0111 deze officieele opening bij te wonen. Spr. acht deze winkelbeurs een geluk kig verschijnsel en zegt er uit te mer ken dat de middenstanders en indus- triee^n begrijpen dat ze met hun tijd mee moeten gaan. Spr. besluit men den wensch uit te spreken dat het groote werk met succes bekroond wordt en dat er flinke zaken mogen gedaan wor den. Dan neemt het woord de heer T. J. C. van Eerden, voorzitter van het hoofd comité, die zich wendde tot den Burge meester, de wethouders en den se>- cretaris, die het eere-comité vormen, om hen te huldigen naar waarde. Spr. dankte lien voor de waardeering van liet werk en wees er op, dat deze win kelbeurs tot stand gekomen is met het doel ieder middenstander op zijn ter rein te laten zien wat hij presteert; om hem nog meer te bekamen zijn arti kelen op zijn voordeeligst te laten uit komen, maar vooral hem er op te wij zen dat hij moet zijn de eerlijke dis- tribuant in de maatschappij. Verder uitte spr. woorden van waardeering voor het wijze belastingbeleid van den burgemeester, waardoor de midden stand gediend is. Vervolgens dankte spr. de Kamer van Koophandel voor haar tegenwoordigheid hier, den Raad van beheer van het electriciteitsbedrijf, liet bestuur van de afdeeling Lisse van Bloembollencultuur, de plaatselijke en gewestelijke pers, de directie van d, G.H.B., de standhouders en voorts allen die meegewerkt hebben en nog mee werken tot het slagen van dezen beurs. Spr. besluit met de woorden: Wij ver trouwen op Gorls onmisbaren zegen en besluiten met de zinspreuk: Lisse Vooruit! Nog voeren bet woord de heeren' Warmerdam. J. Langeveld. Zwetsloot, de Graaff en Gouverneur, die allen bun gelukwenschen aanbieden en woorden van waardeering spreken voor 't groote werk dat hier opgezet is. Wij sluiten ons gaarne aan bij de verschillende wenschen en hopen van harte dat het groote werk, de voor beeldige opzet, met zegen bekroond worde. We radeil een ieder die maar ecnigszins in de gelegenheid is aan, de winkelbeurs te bezoeken. Vooral van de inwoners van Lisse mag niemand achterblijven. 1-Iet zal ieders verwach tingen verre overtreffen. KATWIJK .AAN ZEE. Predikbeurten Geref. Kerk v.ir, 10 en n.m. 6 uur Bs. A. C. Herj van Koudekerk© (Z.) Boor deze gemeente is als herder en leeraar beroepen Bs J. M. Esselink van Eindhoven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Mëijering. Leidsche Penkrassen. Amice, 't Spreekwoord zegt: „Waar 'thart vol van is, loopt de mond van over"» Dat is ook nu nog zoo. Hoeveel men schen men ook ontmoet, die probee- ren hun eigen gedachten te verber gen, in den regel kan men zoowat ra den, wat er leeft in de ziek ,Vooral als men iemand veelvuldig ontmoet, dan merkt men vrij spoedig aan zijn gesprekken, of er iets bijzonders 'in hem omgaat. Zoo gaat nu ook mijn 'Anti Revo lutionair journalistenhart er naai* uil om te spreken over de komende ver kiezingen. Ik weet wel, dat de Re- Jdactie al haar best zal doen om de kiezers voor te lichten, dat er zelfs enkele van onze voormannen zullen zijn, die in de komende weken in de nummers waar ook mijn praatje in voorkomt hun liaht ziillen laten schijj nen. Maar ik verwacht, dat die toch weD jets anders zullen bespreken, dan ik me voorstel je te vertellen. Ik sprak iemand, die evenals wij, nog al eens op huisbezoek gaat in ver kiezingsdagen. Nou, dat begrijp je, we waren al gauw midden in de actie. Ik wil je enkele voorvallen, die m'n zegsman overkwamen, je over vertel len, 't kan je misschien van dienst »jn. 't Is hier in onze goede Sleu telstad gebeurd'. iVoor de waarheid! Staat m'n zegsman in. Hij was op huisbezoek in dei straat. Een z.g. gemengide buurt! Huizen van f 10 per week, niaar ook van f 4 en f 5. 1 Hij belt aan. Is mijnheer ook thuis? ia wel, moest u mijn man spreken? a, als 't kan gaarne u en uw. man „1 _LJ ÜA.J Komt u binnen. Na eenige oogenblikken zit het 'drie tal gezellig aan een kopje thee. Onze bezoeker heeft geen tijd te verliezen en begint dus zoo spoedig als de gelegenheid zich voordoet over de a.s. verkiezing met de vraagMijn' heer en mevrouw, uit uw geregeld ten kerk gaan, uw medeleven in" die en idie kringen leid ik af, dat u niet vreemd staat tegenover 'onze Anti Re volutionaire Partij, mag ik misschien ook vragen, of ik uw. |tem op onzen candidaat mag noteeren? 't Antwoord is ontnuchterend. [Wiat mijn vrouw, doet, weet ik niet, maar ik zal mijn stem natuurlijk moe ten uitbrengen, omdat ik nu eenmaal gedwongen wordt te stemmen, maar ik stem blanco of maak ze waardeloos! idoor bijvoeging of het stemmen op twee candidaten. Maar mijnheer, welke reden hebt! u daar toch voor? Dat zal ik je zeggen. Er is tegen woordig zooveel krakeel tusschen dqi verschillende partijen,dat ik er beu vans ben. (Vroeger was het nog wat, toen kou men tenminste de partijen nog over zien. Maar nu, er is geen oog op te houden. Bovendien in de partijen le ven zooveel stroomingen en meenin gen, dat men onmogelijk meer weten!' lean, wat nu eigenlijk het ware is. Maar och, wat geeft het ook. ,Wfij hebben nu geen christelijk, d.w.z. geen coalitie kabinet meer en toch gaat heö nog even goed. En de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, och ook daar komt het er niet op aan, of je Anti Rev., Chr. Hist, of Staatk. Ge ref. bent. 't Eenige waar ik bang voor ben is, dat al' die onderlinge twisten en meeningsverschillen nog eens de meerderheid aan de socialisten zall brengen, 1 1 Tjonge Jan, dacht onze nezoeker, daar ben je het eerste half uur nogi niet van af. Zet je schrap. 'k Zal maar met 't laatste beginnen/ zoo begon hij zijn antwoord. U is bang, dat de socialisten het nog eensi tot een meerderheid zullen brengen. Eerlijk gezegd ben ik daar niet bang| voor, althans voorloopig niet. Ze bren gen het wel steeds verder, het aantal! vertegenwoordigers wordt grooter, maar dat beteekent nog niet, dat zö een meerderheid zouden vormen. Hoogstens kunnen, ze het zoover brengen, dat ze een vertegenwoordiger in de College's van het Dageliiksch Bestuur moeten hebben. Maar dat isl nog volstrekt niet zeker, dat dit hien in de stad al voor de deur staat. Maar al was dat zoo, dan is dat liet grootste gevaar nog niet. Ik zie het gevaar heel anders en wel op dezelfde wijze als u. Er komt een merkbare verschuiving naar de uiterste linker vleugel'. De vroegere liberale partij leidt nog een kwijnend bestaan 111 een vertegenwoordiging van een luttel aan tal menschen van onderscheiden De mocratische tinten. De Socialisten heb! ben ook wel onderlinge verschillen^ maar die weten ze in de verkiezings dagen opzij te zetten, en dan trekken ze als één georganiseerd leger op. Daar tegenover de rechterzijde trekü in drie hoofdkampen op. Ieder heeft een eigen program.In zoover heb je gelijk. Maar nu moet je toch vooraJl niet vergeten, dat bij elke behandeling! van een bepaald' punt de eenheid in dieper liegende beginselen openbaar! wordt. iWjij zien dat in de Eerste en Tweede Kamer, wij zien clat in de Provinciale Staten en wij zien dat ook in den Gemeenteraad. Zelfs de partijen, die na de evenredige vertegen woordiging uit de grootere partijen [uitgetreden zijn* stemmen* als bet cti op aan komt, toch nog met de anderen voor het Christelijk beginsel. Wat is nu echter het groote gevaar r Dit, dat de versnippering waar u van sprak, onze kracht breken zal. Maar nog veel erger is, om 111 het geheel niet mede te werken tot een keuze. Een keuze, die de socialisten rechtstreeks bevoordeelt wilt u nieti doen, maar het waardeloos maken van uw stem is even erg. Willen wij iets beteekenen, dan moe ten wij ons aaneensluiten, 'dan moeteni wij de tweedracht de deur wijzen. Daarvoor is noodig, om in dagen! van candidaatstelling broederlijk over leg te p'egen en ook .dan, wanneer \yrj niet onzen zin kregen toch jneewer- ken. Een volgende verkiezing kan met onze wenschen immers rekening worden gehouden. Maar wat nü 't voornaamste aan gaat, Uit uw, betoog meen ik de con clusie te mogen trekken, dat u op mijn» eerste vraae; bevestigend zoudt hebben geantwoordl, als er niet zooveel kra keel was. Je zoudt Anti Revolitionaiir stemmen als je kon aantoonen, datf het nog precies was als vroeger, toenj Kuyper ae touwtjes hield. Laat ik u dan zeggen mogen, dati er niets aan die beginselen is veran derd. Het is alles nog precies als vroeger. Geen enkele, uitspraak van; Kuyper wordt op zij gezet. Zelfs de Staatkundig Gereformeerden die mee.- nen, dat Kuyper op enkele punten van zichzelf is afgeweken, berust op| misverstand. Dat Dr. Kuyper de basisi van het Anti Rev. Staatsrecht zou ven legdi hebben naar de menschelïjke re ide is een groot misverstand. Wij' moe ten trachten geleidelijk aan .dat mis verstand op te helderen. Wij moeten idie beginselen meer bestudeeren en propageeren. Maar daarvoor hebben! wij, rust noodig. Wanneet men ons be stookt van buiten, en sleecls weer de aandacht afleidt kan er van dien" ar beid zoo weinig komen. Maar vooraï de trouw en hartelijke medewerking in den eigen kring moet bewaard blij ven. Verschillend inzicht mag nooiü leiden tot afscheiding of tol obstruc tie. Dat is rechtstreeks spelen in !del kaart van den tegenstander. I Ja mijnheer, dat is waar, van dien/ kant heb ik het nog nooit bekeken. Ik héb het je wel gezegd man als» er maar eens iemancl komt en met! je praal, dan wordt het wel anders, mengt zich nu me\ rouw, in het ge sprek. Zal ik u eens wat zeggen mijnheer, ik zie daar in uw boekenkast staan „Pro Reje" van Dr. Kuyper, lees daan nu eens op na, wat onze oude baaa zei, dat zaf u goed doen. In elk gevaU mijnheer, ik raad' u sterk af cm uw! plan uit t e voeren en uw, stem waar deloos te maken.' Neen maar dat zal ik ook zeker niet meer doen. Ik zie het nu ook heel anders in. Tactisch als onze bezoeker was, her haalde hij zijn eerste 'vraag niet meer; deze twee stemmen waren wel in orde! Een week later ontmoette hij den bezsochte nog eens en vroeg zoo ter loops: En wat denkt ge van de stem ming, stemt u nog blanco? O, neen zeker niet. Ik 'dank je wel) voor je bezoek; dat heeft me goed ge gaan. f Ik zal je volgende week nog eensr een wederwaardigheid van anderen aard door ouzen. bezoeker opgedaan! meedeelen, Amice, nu moet ik op^ houden, anders knjg ik ruzie met d* Redactie. iVERJTAS,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6