CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. v Geen zijpaden. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7"« JAARGANG ZATERDAG 26 FEBRUARI 1927 NUMMER 20S5 COURANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 «fÖRS!. Tel 1278, Poslglro 58934 T,pitten Posihftx 70 ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden «aai agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone adrerientiSn per regel 2©ant Ingezonden Mededeelingen, dobbel taxiei. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiSn bij vooruitbetaling ▼an tan hoogate 30 woorden, worden dago- lljka geplaatat ad 40 cent Waarom het gaat. Nog slechts enkele weken, en de kiezers, de vrouwen zoowel als de mannen, worden weer ter stembus ge roepen. Het -Nederlandsche volk voorzoover het kiesgerechtigd is, wordt weer in de gelegenheid gesteld zich uit te spre ken over de vraag in welke rich ting en naar welke beginselen in de allereerste plaats de provincie, imaar straks ook het geheele land moet worden bestuurd. Daarmede wordt op de kiezers een ernstige verantwoordelijkheid gelegd Ook op dit gebied de ervaring heetf het telkens weer geleerd geldt, dat een oogenblik van onbedacht zaamheid de meest ernstige gevolgen kan hebben. En nu zullen als naar gewoonte de kiezers in de komende weken van alle kanten worden bewerkt. Iedere partij zal trachten hare can- didaten aan te prijzen. Op allerlei ma nieren zal getracht worden de kiezers duidelijk te maken, dat zij op een be paalden candidaat hunne stem heb ben uit te brengen. En wie dan niet Mast in de schoenen staat, die zal zich misschien door schit terende beloften en mooi klinkende leuzen laten verleiden een partij te steunen, die lijnrecht in gaat tegen de beginselen die hem dierbaar zijn en telaat zal hij zich beklagen zóó ver van den rechten weg te zijn afgewe ken. Daarom is 't van zoo groot belang, dat ons helder voor oogen staat waar om het eigenlijk gaat ook bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten en dat we ons er terdege van bewust zijn, welke groote belangen hier op het spel staan. Wanneer wij trachten op de vraag waarom het gaat een antwoord te ge ven, dan stellen wij op den voorgront dat het niet gaat om personen in de eerste plaats, van hoeveel beteeke- nis bepaalde personen overigens ook mogen zijn en niet allereerst om be langen al moet ook aan de be langen van de verschillende volksgroe pen behoorlijk aandacht wordeh ge schonken maar dat het gaat en gaan moet, om de diepere beginselen die heel ons leven, die ook het staat kundige leven beheerschen En nu is liet een zeer gelukKig ver schijnsel dat dit door een groot deel van ons volk nog altijd wordt gevoeld. In dit opzicht zijn wij vele andere landen vooruit. Ook in andere landen worden er wel gevonden, die de Anti-revolutionaire, en in 't alge meen de Christelijke beginselen lief hebben, maar voor een optrekken on der eigen banier, is daar geen sprake. Van een program om welbewust te genover de revolutiebeginselen het Evangelie van Jezus Christus te stel len, bemerkt men daar niets. Er is daar geen terugroepen naar de oude paden van het Woord des Heeren en nergens wordt daar het „Pro Rege" in de partijbanier geschreven. Bij ons is. dat anders. Er wordt hier met groote dankbaarheid mag het geconstateerd nog geworsteld om de hoogere dingen. De strijd gaat hier niet in de laatste plaats om de beginselen. Dat is van groote beteekenis. Het is een zegen, waarvooi- we bij het kla gen over gebrek aan beginselvastheid, het oog niet mogen sluiten. Kleinere of grootere belangen mogen voor een oogenblik bepaalde volks groepen in beweging brengen en b.v. oorzaak zijn dat een man als de heer Braat in de gelegenheid gesteld wordt de belangen der plattelanders te schaden, alleen de strijd der begin selen kan de geestdrift doen op laaien en het hart van ons volk in vlam zetten. Het gaat in den staatkundigen strijd in de eerste plaats om de be ginselen. Het gaat in den grond der zaak om a e z e vraag, of we al dan niet met Gods Woord rekening wen schen te houden, om de vraag of de mensch zelf zal uitmaken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, dan wel of wij ons in alles wenschen te buigen voor de goddelijke ordinantiën Dat is de groote vraag die heel de wereldgeschiedenis heeft beheerscht, de tegenstelling, de anti-these die overal en tekens weer aan het licht treedt. En nu hebben de partijen ter linker zijde, hoe overigens ook onderschei den, dit gemeen, dat zij weigeren, met de meeste beslistheid God de Heere als den Oppersten Souverein te erkennen. Zij stellen zich op het revolutio naire standpunt, komen in opstand tegen God, en verkiezen naar eigen inzicht op zelf gekozen wegen te gaan. En daartegen nu keert zich de Anti revolutionaire partij, wier program, wat dit grondbeginsel aangaat, aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Kloek en bondig verklaart het, dat de bron van het souverein gezag niet ligt in den volkswil, en niet in de wet, maar alleen in God. Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen van Gods Woord en daarom beschouwt zij de Overheid niet als dc dienaresse van de meerderheid of van de toevallig sterkste groep, maar als de dienaresse Gods. Daardoor staat de Anti-rvolutionaire partij altijd sterk. Zij vraagt niet in de eerste plaats naar wat de menschen wenschelijk achten, maar wat G d van ons eisrht Zij plaatst zich op de vaste ba sis van de Heilige Schrift en roe. t on9 volk terug tot de wet en de getui genis. Zij wenscftt, dat in onze wetgeving en in ons bestuur het Christelijk ka rakter van cns volk niet zal worden verloochend, m.a.w. dat ons recht en ons oordeel over goed en kwaad, dat ons begrip van schuld en straf, dat ons inzicht in het huwelijk en het ge zin niet los gemaakt worden van zijn goddelijken oorsprong en var. de goddelijke wet. Zij wenscht, dat^niet alleen in de landspolitiek, maar ook in het bestuur van de Provincie met de goddelijke ordinantiën rekening zal worden ge houden. Daarom gaat het ook in den ko menden strijd. En het is met het oog daarop tjlat wij allen die deze beginselen belijden met den meesten aandrang opwekken t r o u w te zijn, niet alleen op Jen stem mingsdag, maar ook trouw te zijn in de weken die ons nog van ie stem bus scheiden. ZUIDE?' Dearbeider moet vol waardig zijn. Straks worden wij weder ter stem bus geroepen. Het zal dan gaan om de verkiezing van leden in de Provinciale Staten. eluisteren wii welke meening te dezen opzichte vaak onder de arbeiders heeft post gevat, dan zouden wij tot de slotsom kunnen komen, dat er een niet onbelangrijk deel is, dat de mee ning is toegedaan, dat" een verkiezing voor leden in de Provinciale Staten voor hen geen beteekenis heeft. Deze meening is geheel onjuist. On juist, in de allereerste plaats daarom, omdat wij als Christen arbeiders ons niet stellen op het klassenstandpunt, welk standpunt door onze tegenstan ders wordt gehuldigd. Ook voor de Provinciale Staten is het van groot be lang of daarin zitting hebben een meer derheid van mannen, die onze begin selen zelve onderschrijven of dat de meerderheid wordt gevormd uit man nen die leven uit gansch andere begin selen. Het is ook voor ons van de grootste beteekenis of de belangen van ons ge west worden behartigd of verwaarloosd gebaat of geschaad. Wij mogen ook hier wel even her inneren aan het besluit, door de Chr. georganiseerde arbeiders genomen, bij het samenstellen van het Program van Politiek Sociale wenschen. Het was een zuiver geluid dat gehoord werd. Aan onze tegenstanders, zoo was de uitspraak, zenden wij onze wenschen niet, slechts aan onze vrienden, de ver schillende Chr. Politieke partijen. In deze uitspraak ligt naast een er kenning een veroordeeling. De erkenning is, dat de wetenschap onder de geoi ^niseerde arbeiders leeft, dat het niet onverschillig is hoe -en door welke vertegenwoordigers on ze gemeente, zoowel als ons gewest wordt geregeerd. Da„ het van het grootste belang geacht wordt, dat de meerderheid in de verschilende poli tieke colleges rechts is en rechts moet blijven. Dat de arbeidersbeweging ver trouwen heeft in de rechtsche politiek Daarmede wordt niet uitgesproken dat wij het altijd en in elk opzicht met de meenini^.. en beslissingen onzer politieke vrienden eens zijn. Wij wil len wel verder gaan en uitspreken dat wii tegen bepaald j beslissingen door onze politieke vrienden geno men, groote bezwaren zouden kunnen hebben, maar principieele verschillen kunnen dat niet zijn. Onze vrienden leven en worden ook bij het nemen van hun beslissingen geleid door de be ginselen die ook de onze zijn. Met onze vijanden, of wilt gij tegen standers, staat het evenwel gansch anders. Hier treedt een diepgaand, een principieel verschil naar voren. Onze vijanden op .itiek en economisch terrein, worden bij al hunne verrich tingen en beslissingen geleid door be ginselen die de onze niet zijn, neen sterker, door beginselen die lijnrecht staan tegenover onze beginselen. Door onzen invloed als menschen van de Chr. Vakbeweging, ieder in eigen politieke vereeniging, kan be langrijke verbetering worden aange bracht in de erkenning van onze mee rling. Maar, daarvoor zijn wij aller eerst persoonlijk aansprakelijk. De ar beider moet volwaa.dig zijn. moet zich a'o w'.vvaardig gedragen e.. kan dan erkenning opeischen dat hij volwaar dig wordt behandeld. Onze invloed moet, door medewerking als personen op politiek terrein vergroot. De erken ning moet komen, daarmede zijn wij het volmaakt eens, maar eerste eisch is, dat de arbeider zich zelf als vol waardig gevoelt. Maar en dit is thans de groote kwestie, bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten gaat het er allereerst om, of ons gewest door een meerderheid van mannen zal worden geregeerd, die met ons uit hetzelfde beginsel leven. Of bij het nemen van beslissingen onze beginselen zullen do- mineeren. Zouden wij er -v^-ede mede kunnen hebben als mede door onze schuld straks beslissingen worden genomen, die geleid worden door het beginsel van den tegenstander? Immers neen. Onz-e tegenstanders zijn in ons oog niet de ware arbeidersvrienden. Wij willen het sterker uitdrukken, in ons oog zijn onze tegenstanders slechts arbeiders-vijanden. Zouden zij hunne beginselen in gewest en gemeen tp kunnen in toepassing brengen, dan is dat, naar onze wijze van zien aller minst een arbeidersbelang. Wij kun nen er dan ook als arbeiders niet rus tig op gaan, wanneer wij ook bij deze verkiezing ons niet als volwaardig be schouwen en onzen plicht doen. Volwaardig moet de arbeider zijn. Met gemopper alleen komen wij niet waar wij zijn moeten. Volwaardig, dat wil zeggen, getrouw aan het beginsel ook op politiek terrein. GROTENHUIS. Er dreigt gevaar. De vooruitzichten bij de komende verkiezingen zijn voor de rechtsche partijen in het algemeen en voo de Antirevolutionaire partij in 't bijzon der, niet bepaald gunstig. Een vergelijking tusschen de verkie zingen in 1922 en 1925 leert, dat reke ning houdend met de vermeerdering van het kiezerscorps, de Antirevolu tionaire partij alleen in Zuid-Holland, een verlies had te boeken van 23184 stemmen. Een lichtpunt hierbij is, dat de Sta- tenkieskring Leiden in vergelijking met andere kieskringen nog een goed figuur maakte, daar hier het werke lijk verlies slechts 29 stemmen be droeg, terwijl naar den maatstaf van het geldige stemmental het tekort op 440 stemmen moet woeden gesteld. Dit neemt echter niet weg, dat de toestand als ernstig moet worden aan gemerkt, wat ook duidelijk wordt als we niet alleen met de uitgebrachte stemmen, maar met de verkregen ze tels rekening houden. In 1913 behoorden in Zuid-Holland 27 leden der Provinciale Staten tot de Antirevolutionaire partij. In 1919 daal de dit getal tot 17 en in 1922 tot 16. En wanneer we nu de stemmen-cijfers van 1925 tot grondslag nemen, dan zal het aantal A.-R. Statenleden zelfs dalen tot 13, terwijl de rechtsche meerder heid dan zou worden omgezet in een minderheid die (de Staatk. Geref. mee gerekend) slechts 40 van de 82 zetels zou bezetten. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Er dreigt gevaar! Het gevaar dat de Staten van Zuid- Holland „om" zullen gaan en dat in de toekomst de rechtsche meerder heid in dien val zal worden meege sleept. Daarom: nu aan het werk. Alle hens moeten aan dek worden geroepen. Heel liet kiezerscorps moet worden gemobiliseerd. Allen moeten samenwerken om dit dreigende gevaar af te wenden. het Belgisch Verdrag is. Die meaning heeft met d© politiek van Staten en Raden niets te maken. Althans in veel mindere mate is hpt van belang of Rotterdam of een andere haven er voor deel of nadeel van ondervinden, dan de vraag of wij de rechtsche meerder heid in de Staten zullen behouden. Wij vragen niet of candidaat no. 2 of 3 misschien niet voor onze plaats meer beteekent, wij stemmen Anti-re volutionair. Wij vragen niet of in de candidaten- lijst wel voldoende met Kerkgenoot schappen is rekening gehouden. Wij vragen niet of wel voldoende de ar beidersbelangen zijn behartigd, of de Middenstand wel voldoende aandacht heeft gehad. Al die vragen hebben voor het oogenblik afgedaan. 't Is nu alleen de vraag wie is de Anti-revolutionaire beginselen toege daan. Al wie belijdt dat hij met Groen en Kuyper, met Talma en anderen, kiest vóór Christus, en die tegen dp Revolutie het Evangelie plaatst, die begeeft zich niet meer op zijpaden, maar rsteeft er naar om ons stemmen- aartal zoo groot mogelijk te maken. Alleen de groote rechte weg en geen 7iir>aden, dat. zii onze leuze. Stemming voor de Prov. Staten op Woensdag 6 April 1927. Candidatenlijst der A.-R. Partij 1. W. WARN A AF!, (aftr.) Sassenheim 2. J. VAN DER STEEN, Leiden. 3. Dr. G. A. DE BRUYNE, Leiderdorp 4. 3. P. SEGERS, Lisse. 5. F. ELXERBOUT, Leiden. C. Dr. J. G. v. ES, Leiden. 7. R. OUWEHAND, Katwijk. 8. T. S. GOSLINGA, Leiden. 9. H. v. ZONNEVELD, Sassenheim. 10. J. B. H. GROTENHUIS, Leiden. Dreigt er gevaar, dan moeten wij ons dat gevaar ook bewust zijn. Dan moeten wij ook ons aaneen sluiten om sterk te staan. Eendracht maakt hier macht. Dan vragen wij ook bij de komende verkiezingen niet wie voor o! tegen STADSNIEUWS. ANTI-REV. KIES VEREENIGING De Anti-revolutionaire Klesvereeni- ging Nederland en Oranje vergadert Vrijdagavond 4 Maart des avonds 8 uur in het gebouw „Prediker", Jan Vossensteeg. Het voornaamste punt der agenda is: Samenstelling van de candidatenlijst voor den Gemeenteraad VERA JANACOPULOS. Een wonder deze zangeres 1 Van vier componisten werden op het pro gramma liederen vermeld en telkens was de zangeres een andere. Eerst een lied van Dominico Scar latti en we bewonderden de vanzelf sprekende gratie, de voorname allure van deze muziek. Op nog hooger plan staat wellicht de muziek van den va der Alessandro Scarlatti; eveneens Ita- liaansche gratie, nobel aristocratisch van geest. Er is tusschen zoon en va der verschil van muzikale persoonlijk heid. En 't is merkwaardig: 't .is of we bij de vertolkster der Italiaansche liederen dit psychisch verschil aan voelden, of ze door het klanktimbre barer stem heider eigenaardig persoon lijk-muzikaal wezen wist uit te beel den. Van Alessandro Scarlatti genoten1 wij een zestal liederen. En werden we verrast, of liever sterk aangegre pen door de klanksfeer waarin zij de zen componist wist te zetten, even sterk kwamen we onder den indruk van de stemmingen waarin zij ieder der liederen afzonderlijk deed leven. Dit eischt een techniek, die mensche- lijkerwijs gesproken, volmaakt is; maar deze techniek dan ook uitslui tend met het grootste gemak en de grootste soepelheid gebruikt als mid del tot psychische inleving en verdie ping. Over welk een phenomenale zang kunst beschikt Mevr. Janacopulos: het soms zoo mollig aanzetten der tonen, het liefkozen van de teerste klanken, het spelen met de coloratuur (laatste lied van Scarlatti—Violetta) het breed opzetten dan weer; het ma gistraal crescendo; het verinnigen, het verdwijnen van de klanken of ze heel uit de verte komen en stil reso- neerend verklinken liet is alles even frappant. En het leeft: het is van een innerlijke bewogenheid, die mijmert en droomt, die zucht en klaagt, die trillert en jubileert en zich verheffen kan tot een stormende passie. Naar den naam een Grieksche; vol gens een bericht v een Braziliaansche, bezit zij in haar temperament al de eigenschappen van een Slavische, her Buitenland. Sjanghai is in staat van verdediging gebracht. Poincaré zal in zake de schuld-af doening de kwestie van vertrouwen stellen. In Mexico is een trein ontspoord. Er zijn 40 dooden en 70 gewonden. innert zij niet minder aan het Hon- gaarsche sentiment en vooral maar dan in den meest nobelen muzikalen zin aan de vrijheidsdrang der no maden die in de Hongaarsche vlakte rondzwerven: een Zigeunerin, maar dan doordrongen van de denkbaarst fijne muzikale cultuur. Iemand die cosmopolistiscli voelt en tevens de zie len der rassen en in die rassen, die zielen der grootste kunstenaars heeft aangevoeld en verstaan. Want na de voorname pracht der Italianen vertolkte zi ons een zeven tal liederen van den modernen Fransch man Gabriel Fauré. En hierin was alles even fijn en voornaam van lijn, alles even subtiel van kleur. O, die soc-pel-elegante welving der melodieën Ijoven de innig voortruisehende bege- leidingsaccoorden; die fijn-verdroom de zang in de teerste klanktinten; dat vanzelfsprekende van heel de voor dracht; die adoratieve belichting van Fauré's muzikale persoonlijkheid, die zuiver Fransche sfeer; het was 'alles van een zeldzame bekoring. En na de pauze een zevental liede ren van Moussorgsky: de «Enfantines- kinderliedjes. Hierin het ras-Slavi sche; het eigenaardig vleiende in die wonderlijke melodieën, die op onze Westersche ooren inderdaad den in druk maken soms van kindergesta mel; die prachtige voordracht, geestig guitig', half-wild soms, gepassioneerd, ineens breed en krachtig. De wonder lijke ziel van den Rus, werd door klank verinniging en explosies van energie, door weemoed en overmoed, door ge stamel en gejubel, met overtuigende vanzelfsprekendheid in haar eigen sfeer gezet. Niet weinig droeg hiertoe bij, en tot alles! de uiterst gevoelige, volgzame en schitterende klavierbegeleiding van Mevr. Yvonne Herr-Japy: die een prachtigen Steinway-vleuge'l uit het magazijn van Bender tot haar beschik king had. Ook deze dame is een "kunstenares en men zou ze gaarne eens alleen wil let! hooren. We hebben onverdeeld ge noten van haar spel dat naar het sen timent voortdurend voeling hield met de zangeres. De goed bezette Gehoor zaal was geestdriftig gestemd. Twee bloemstukken werden Mevr. Janaco pulos vereerd en na herhaalde terug roepingen gaf zij aan het slot nog drie maal een toegift. JUBILEUM Ds. C. HARTWIGSEN Ds. Beekenkamp vervoegde deze week het werkwoord „jubileeren": wij hebben gejubileerd, wij jubileeren, wij zullen jubileeren. Ook de Ned. Herv. Gem. alhier kan dit woord tot het hare maken, want nog is liet jubileum van Ds. Beeken kamp niet geheel achter ten rug of er is reeds een ander gedachtenisfeest in het verschiet. De oudste predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. C. Hartwigsen, hoopt 17 April a.s. zijn veertig-jarige ambtsbediening te herdenken. Hij dien de achtereenvolgens de gemeenten Nieuwpoort (1887'89), Oud-Beierland (1889'95) en Leiden. 15 September 1895 deed Z.Eerw. hier ter stede intrede met een predikatie over Efeze 6 11: „Doet aan de ge heele wapenrusting Gods". NED. CHR. VROUWENBOND In het „Nut" werd gisteravond een vergadering van de afdeeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond ge houden, die matig bezocht was. De presidente Mevr. Schokking opende de vergadering-, liet zingen Gez. 50 1, las eenige verzen uit Efeze en Filipp. en ging voor in gebed. Ver volgens heette zij de spreekster, Mevr. Rauws, hartelijk welkom en na nog even op de groote beteekenis der lec tuur zoowel voor ouden als jongen ge wezen te hebben gaf zij haar het woord tot het houden harer lezing over „Prikkellectuur en de voorlichting der ouders". Mevr. Rauws ging uit van Gal. 7:7: „Dwaalt niet; God laat zich niet be spotten". Spr. definieerde vervolgens prikkel-* lectuur als die lectuur die de lagere gevoelenis in den nuensch wakker roept en aanwakkert. Daartoe behoort niet slecht9 de lectuur die geschreven is met het vooropgezette doel de harts

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1