CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 7"' JAARGANG VRIJDAG 25 FEBRUARI 1927 NUMMER 2054 LEIDSCEE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leidén waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per poat per kwartaal i 2.90 Dit nummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Afbraak-politiek. „De Banier", het orgaan van de Staatk. Geref. Partij beklaagt zich dat de Staatk. Geref. beschuldigd worden van afbraak-politiek wanneer zijzich tegen de Anti-Rev. verzetten. Zij klaagt: „Altijd zijn het de A.-R., zoo zegt men dan, die worden aangevallen. Dit zijn schijnbaar alleen de tegenstan ders. Nu is 'het moeilijk om allen schijn van zich af te werpen, het gaat er mee als met lasterpraatjes, men doet er niets tegen, omdat men toch niet wordt geloofd. Toch willen wij die aanklacht niet naast ons neerleggen, doch een ant woord geven op de vraag, waarom de A.-R. het menigmaal moeten ontgel den. Wij zouden natuurlijk in ons or gaan kunnen gaan schrijven over al lerlei neutrale onderwerpen, zooals woningpolitiek, volkshuisvesting, eco nomische vraagstukken enz., die op zijn tijd natuurlijk ook wel eens noo- dig kunnen zijn, maar, daargelaten nog dat velen zich hiervoor niet inte resseeren en dus De Banier ongelezen naast zich zouden deponeeren, waar om zouden wij dan S.G. behoeven te zijn? Juist op die neutrale onderwer pen zouden wij menigmaal met de A.-R. kunnen medewerken. Die maken geen overwegend verschil uit, wat het beginsel betreft. Om een voorbeeld te noemen. In zekere stad zullen in den gemeenteraad twee leden der S.G.P. zitting hebben naast tien A.-R. De be lastingen moeten verhoogd of verlaagd worden. 9 Hier zouden de S.G. leden toch ze ker met de A.-R. kunnen medewer ken. Ook is het denkbaar, dat de S.G. leden tegen zouden zijn, de A.-R. voor, ot omgekeerd. Niemand zal het dan toch echter in zijh hoofd halen om van zulk verschil in gevoelen een partij- verschil te gaan maken. Ds. K. zelf heeft dan ook herhaaldelijk getoond te willen medewerken, waar dit kon zonder dat het beginsel daardoor scha de leed. Ik wijs slechts op het steunen van Min. Colijn's financieele politiek, op het stemmen (met Ds. Zandt) vóór het ontwerp-Bioscoopwet van het Ka- binet-Colijn enz. Van afbraak-politiek is hier dus geen sprake". Het is de S.G.P. ernst zoo luidt het verder om zich tegenover de Anti-Rev. te stellen. Daarin moet de A.-R. Partij zelfs een eer zien. Wat nu betreft zoo schrijft zij de vraag waarom „De Banier" nog al eens dikwijls de A.-R. onder de leupe reemt is eenvoudig deze, dat velen onzer zich het meest verwant aan de A.-R. partij gevoelen. Het is dus een zeker voorrecht, dat de A.-R. partij nog boven anderen te beurt valt, dat wij het nog de moeite*wó.ard vinden- alles nauwkeurig te onderzoeken ot wij ,ns op het goede spoor bevinden, indien wij ons tot de S.G.P. begeven. Wij wenschen ons met geen praatje ervan af te maken, maar ons optreden moet gegrond zijn op (historisch) fei ten-materiaal. En voor wie dan „De Banier niet ongelezen naast zich neer legt, omdat hij kritiek verwart met schelden of iets van dien aard, is de keuze niet moeilijk. Zoodra de A.-R. partij dan ook tot de beginselen zou terugkeeren, zooals de S.G.P. die voor staat, dan zou ik geen vrijmoedigheid meer hebben nog langer tot de S.G.P. te blijven behooren, gesteld dat deze dan bleef bestaan, wat ik meen te mo gen ontkennen. Dan zou ik zeggen, dat de A.-R. P. is de oudste in rechten, bij haar behoo ren wij ons aan te sluiten. Zoo lang wij dit echter niet kunnen, blijven wij Staatkundig Gereformeerd en zullen wij straks dan ook bij de verkiezin gen voor de Provinciale Staten onze stem uitbrengen op de candidaten der S.G.P. Wanneer echter het verschil niet anders is dan wat de Banier weke lijks mededeelt, of wat sprekers als de heer Kuyk verkondigen, dan meenen wij toch dat een schromelijk misver stand bestaat. Men meent verschillen te zien daar waar ze niet bestaan. Dat 19 jammer. Daardoor doet de S.G.P. filter daadwerkelijk aan afbraak-po litiek ook al gelooft ze dat niet en wil ze dat niet. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRLJS Gewone edvertenAiën per regel 2#/s ©ent Ingeconden Mededeelingen, dubbel tiriit Bij «ontreet, belangrijke redactie. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Tan ten hoogate 30 woorden, worden datfo* lijke geplaatst ad 40 cent STADSNIEUWS. CHR. BESTURENBOND. Gisteravond had de Leidsche CL, Besturenbond in het gebouw „Pain monium" zijn jaarvergadering, di door vertegenwoordigers van 14 orga nisaties bezocht was. De Voorzitter, de heer J. B. H. Gro tenhuis opende de vergadering met gebed, las Ps. 90 en heette daarna de aanwezigen hartelijk welkom. In een kort openingswoord wees spr. er op, dat weer een jaar van arbeid, moge het zijn vruchtbaren arbeid, van den Besturenbond voorbij is; geve God daarop Zijn zegen. Vervolgens werden door den 2den secretaris, de heer I. Tuinhof de Moed, de notulen der vorige vergadering ge lezen, die met een enkele wijziging worden goedgekeurd. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat de werkzaamheden inzake de Beroepskeuze zoover zijn gevorderd dat een commissie is benoemd, be staande uit de heeren Dr. v. Es, Bake- ma, Hüner, Kiersch, Ds. Goedhard, Ziegelaar, Questroo en Grotenhuis, waaraan als secretaris is toegevoegd de heer Slegtenhorst. Deze commissie heeft reeds vergaderd en uit haar mid den een kleine commissie benoemd die de inrichting van een Bureau voor Be roepskeuze zal voorbereiden. Inzake het program van politiek-so- ciale wenschen van den Besturenbond wordt meegedoeeld, dat met de A.-R. Kiesvereeniging inzake deze zaak over leg is gepleegd en dat in <het Program van Actie dezer kiesvereeniging met deze wenschen is rekening gehouden. Van de C.-H. kiesvereeniging is bericht ontvangen, dat het program in de eerst volgende vergadering zal besproken worden. Op Donderdag 31 Maart a.s. zal een eenigszins feestelijke jaarvergadering van den Besturenbond gehouden wor den. De cursusvergadering, waar Je heer H. Amelink het woord zal voe ren over Internationale Chr. Vakbewe ging is op Maandag 14 Maart a.s. ge steld. Ten slotte spreekt de voorzitter er zijn teleurstelling over uit, dat de heer H. v. Bostelen, die nog slechts een jaar bestuurslid is, nu reeds uit het bestuur moet treden wegens ver trek naar elders. Spr. dankt hem voor het door hem verrichte werk. Na deze mededeelingen was het woord aan den secretaris, den heer Slegtenhorst, die het jaarverslag over 1926 uitbrengt. Op dit uitvoerig jaar verslag hopen wij nog nader terug te komen. De voorzitter zegt den secretaris dank voor het maken van dit verslag, dat een blik geeft op den veelzijdigen arbeid van den Besturenbond. Uit het jaarverslag van den penning meester den heer P. H. J.'de Leeuw blijkt, dat de inkomsten over het afge- loopen jaar hebben bedragen 656.68 en de uitgaven 656.05, zoodat er op 31 Dec. '26 een batig saldo was van 0.63 De heer Cupido deelt mede, dat de controle-commissie de boeken en be scheiden van den penningmeester in erde heeft bevonden, zoodat op zijn voorstel deze van zijn gehouden beheer wordt gedechargeerd. De leden der controle-commissie voor dit jaar zullen worden aangewe zen door de Gemeentewerklieden, den N. C. B. en „Spoor en tram". Hierna heeft de bestuursverkiezing plaats. De aftredende bestuursleden J. B. H. Grotenhuis, A. J. Schoneveld I Tuinhof de Moed en W. Veerman worden bij enkele candidaatstelling herkózen. Vervolgens wordt herkozen de heer P. Ph. v. d. Broek en in d© va- cature-H. van Bostelen gekozen de heer L. van Schie (van de organisatie van Spoor- en Trampersoneel). Met uitzondering van den laatste, die niet aanwezig was, nemen de ge kozenen hun benoeming aan. De heer A. J.v.Schoneveld spreekt er zijn blijdschap over uit, dat de voor zitter zich de herbenoeming laat wel gevallen en uit den wensch, dat hij nog lang den Besturenbond moge lei ding geven. (Applaus). Bij de rondvraag vraagt de heer H. van Bostelen het woord, die een woord van afscheid spreekt in verband met zijn a.s. vertrek naar Anna-Paulow- napolder. Hij spreekt zijn beste wen schen uit voor de toekomst van den Chr. Besturenbond en van de Chr. so ciale actie in het algemeen. De voorzitter wenscht den heer Van Bostelen wederkeerig Gods besten ze gen toe in zijn verder leven. Daarna ging de voorzitter in dank gebed voor en sloot vervolgens de ver gadering. JUBILEUM Ds. G. H. BEEKENKAMP IN „PREDIKER". In het gebouw „Prediker" had gis teravond een herdenkingsavond plaats in het bijzonder voor gemeente-leden of wel voor de bezoekers van de weke- 'ijksche Bijbellezingen; in intieracn ring dus. De zaal was geheel gevuld. De hee rj. v. d. Steen opende da bij enkomst en liet zin\cn Ps. 103 I Middelerwijl kwam zijn Eerw. en fa milie binnen. In hartelijke woorden sprak daarop de heer v. d. Steen de familie toe, wel ke in haar geheel aanwezig was. Wij zijn blijde en dankbaar, zeide spreker, nu wij, met U en de uwen de daden Gods mogen gedenken, dat gij nu 25 jaar hebt mogen arbeiden in Zijn Koninkrijk. Ds. Beekenkamp, wij weten dat gij wars zijt. van mensch- vergoding, evenwel God wil Zich van menschen bedienen om Zijn evangelie (blijde boodschap) in Jezus Christus aan de gemeente te verkondigen en gij zijt steeds een leeraar geweest, die zijne vermaan- en troostwoorden in naam van uwen Zender, ons op zeer krachtige wijze hebt doen ho'oren, en daarover zijn wij blijde en daarvoor zijn wij dankbaar. Wij wenschen U toe, dat gij nog vele jaren het evangelie van Gods genade moogt prediken, tot heil van Uzelf en van allen die U hooren. Staande werd de familie nu toege zongen het laatste vers van den Avondzang. Ds. Beekenkamp betrad daarna den cathéder om uiting te geven aan zijn gevoel van dankbaarheid. Zijn eerw. gewaagde van de onder vonden zegeningen in het verleden en in het heden en had getracht een optel som te maken, doch hij kwam niet aan het eind. Voorts werd nog in gedach tenis gebracht de kennismaking met, en het werk van brs. ouderlingen in vorige gemeenten, waaruit bleek, dat daaruit nog stichting en leering was genoten. Spr.'s hart was dan ook overvloeien de van dank, waarvan de grondtoon was: „Soli Deo Gloria". Ds. Beekenkamp sloot nu de bijeen komst met gebed, waarna staande werd gezongen Ps. 72 11: „Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen". Van de gelegenheid om de familie nog de hand te drukken, werd door allen gebruik gemaakt. ,,SURSUM CORDA" Den lOen Maart a.s. hoopt „Sursiun Corda" zijn eerste van de serie abon nementsconcerten te geven. Nu heel het muzikale leven zich in hoofdzaak beweegt in serie-concerten, wat uit den aard der zaak voor bet publiek veel voordeeliger is, meende ook deze vereeniging zich naar de eischen des tijds te moeten voegen. Dit eerste concert zal zuiver vocaal zijn. Door S. C. zullen o.a. worden uit gevoerd twee Geuzenliederen door den dirigent-componist Hubert Cuypers meerstemmig bewerkt, waarondet bet bekende frissche en krachtige: „Slaet op den tromanele van dire- dom-deyne Vive le Geus is nu de leus". Andere noviteiten zijn twee Hon- gaarsche liederen die rhythmisch en melodisch zeer eigenaardig van karak ter zijn. Verder zal men nog eens zin gen 't voor twee jaren eens gezongen. „La Bataille de Mariguaii" de zoo il- lusstratief het gevechtsrumoer schilr derende compositie van Clemens Jan- nequin een meester der oude vocaal conti-apuntiek. En dan volgt er na tuurlijk nog meer. Naast „Sursum Corda" treedt ook op het bekende mannenkoor „Die Haghesanghers", dat eveneens onder leiding van Cyupers staat. Van dit zeer mooie koor zal men hoo ren „Lente" een nobele compositie van Cuypers, „Jubilate", van Beetho ven, „Requiem" van Verdi en verder enkele dingen in het luimige genre. Het belooft een avond van fijne ar tistiek te worden, die zeer zorgvuldig wordt voorbereid. DIRK SCHaFER. Op Vrijdag 8 Maart dos avonds te 8 uur zal Dirk Schafer in de Groote Stadszaal een Beethovenprogramma ten gehoore brengen ter herdenking van 's meesters sterfdag, 100 jaar ge leden. Uitgevoerd zullen worden o.a. 33 Variationen auf einen Walzer von Diabelli, op. 120, de bekende Mond- scheinsonate, op. 27, 2 enz., werken die zeer karakteristiek zijn voor Beetho ven als klaviercomponist. Daar het van algemeene bekendheid is, dat Schafer een allervoortreffelijkst Beethoven vertolker is, die heel diep in diens psychisch leven is doorge drongen, mag voorzeker een groote toeloop worden verwacht. De sinds 100 jaar verscheiden heros der toonkunst is nog altijd een levenide kracht voor het heden en voor de toekomst. ADVIESBUREAUX VOOR DEN TUINBOUW. In een der localen van Huize Nydam vond gisteravond de installatie plaats van de Adviesbureaus voor den Tuin bouw, welke op initiatief van de Af- deeling Leiden der Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plant, in samenwerking met de Leidsche Bloemistenvereen. „Door Eendracht Verbonden" en de Leidsche Afdeeling van den Bond. van Oud-cur sisten van Rijks Tuinbouwwintercur- sussen hier ter stede werd -opgericht. De voorzitter van de Afdeeling der Mij. voor Tuinb., de heer E. Th. Witte nam het woord en bedankte de leden van de Commissie van Toezicht en de Adviseurs voor hun bereidwilligheid, om geheel belangeloos hun tijd en ken nis ter beschikking te stellen. Hij wees op het goede en nuttige werk, dat deze bureaux zullen kunnen tot stand bren gen; zij zullen door het opwekken van de liefde voor bloemen en planten le vensvreugde in de gezinnen kunnen brengen en door het geven van juiste adviezen de nieuwere wijken der stad aanmerkelijk helpen verfraaien. Hij hoopte, dat deze bureaux ook hier ter stede een succes zouden blijken te zijn. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer J. Jonker bedankte voor het vertrouwen in deze Commis sie en de Adviseurs gesteld, en zeide, dat deze alles zouden doen Qm deze nieuwe instelling te doen slagen. Velen zullen zich zeker afvragen, wat deze bureaux wel beoogen. Hoeveel liefhebbers van bloemen, planten en groenten; zijn er niet, die steeds tobben. Dan wil een plant niet groeien, een andere keer gaat zij plot seling achteruit, dan weder kan; men haar niet tot bloeien krijgen. Iemand heeft een tuintje bij zijn huis, wil daar gaarne mooie bloemen of groenten in kweeken, doch weet niet hoe het aan te leggen, vooral, wanneer een en an der uit bescheiden beurs moet geschie den. In al zulke gevallen nu kan men zich tot een dezer bureaux wenden, waar geheel kosteloos raad in zulke gevallen wordt gegeven. Aanbeveling van bepaalde kweekers of handelaars mag onder geen voorwaarde geschie den, waardoor de adviezen geheel be langeloos blijven1. Bij bijna al de woningen in de nieu we wijken vindt men tegenwoordig tuintjes en reeds hebben eenige bouw- vereenigingen door het uitschrijven van wedstrijden in het beplanten en onderhouden vani deze tuintjes ge tracht het voorkomen harer woningen te verfraaien. Het goed beplanten van een tuintje is echter lang niet ieders werk, deze bureaux stellen zich ten doel kosteloos raad in deze te verstrek ken. Van groot belang is ?eker ook het beplanten van de voortuintjes,, die zich bij zeer veel huizen bevinden en zeker zal de Commissie in het bijzon der de aandacht der bewoners ook daarop vestigen, hen raad geven hoe ze te beplanten en te onderhouden. Dat na enkele jaren het voorkomen der wijken daardoor aanmerkelijk ver fraaid zal kunnen worden, zal wel niet behoeven te worden toegelicht. Teneinde het verkrijgen van raad zoo gemakkelijk mogelijk te maken, zal de Commissie telken week in een andere wijk zitting houden, nu eens in het Volkshuis aan den Apothekers- dijk, dan weer, zoo mogelijk, in de be- stuurslocalen der verschillende wo ningbouwverenigingen. De zittingen zullen plaats hebben op Woensdag avond van 8 tot 9 uur en de plaats waar de Commissie zal zitting houden zal tijdig in de plaatselijke bladen wor den bekend gemaakt. Indien blijkt, dat van deze bureaux een druk gebruik wordt gemaakt, dan zal het aantal adviseurs worden uit gebreid en het aantal zittingen wor den vermeerderd. Laat nu ieder, die liefde heeft voor planten onbeschroomd van: deze instelling gebruik maken, hoe meer vragers er komen, des te aan genamer zal het de Commissie zijn. De eerste zitting zal gehouden wor den op Woensdag 9 Maart in het Volks huis aan den Apothekersdijk. NIEUWBOUW DIACONESSENHUIS. Reeds jaren lang heeft men aan het Diaconessenhuis alhier de noodzake lijkheid van uitbreiding der verpleeg- ruimte gevoeM. Ongeveer 1% jaar ge leden werd aan den bouw van een nieuwen vleugel aan de Oostzijde van het reeds bestaande gebouw begonnen en thans is deze nieuwbouw gereedge komen. Het was evenwel niet mogelijk dezen leeg te houden tot een officieele openingsplechtigheid, hetgeen wel de noodzakelijkheid dezer uitbreiding be wijst. Hedenmorgen werden wij in d© gele genheid gesteld, de nieuwe uitbreiding te bezichtigen, waarbij de heer A. Cou- vée, penningmeester van 't bestuur en voorzitter van de Bouwcommissie, ons rondleidde en daarbij de noodïge ex plicaties gaf. Gelijkvloers is de polikliniek, voorts een wachtkamer voor patiënten, die op Röntgenbehandeling wachten; d© Rönt genafdeeling voor Dr. D. J. Steenhuls, waar de nieuwste vindingen op dit ge bied zijn toegepast en ook een kamer is van bariumcement, waar de gevaren van het werken met Röntgenstralen zooveel mogelijk zijn ondervangen; ver Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. De burgemeester van Katwijk, de heer J. H. de Waal Malefijt heeft met ingang van 1 Mei ontslag aangevraagd. Buitenland. Troepen der Noordelijken zijn ie Sjanghai aangekomen. f MacDonald over de Britsche waar schuwing aan Moskou. Bij een tusschcutijdschc verkiezing in Stourbridge (Worcestershire) is de Labonr-candidaat gekozen. volgens een wachtkamertje voor oor- neus- en keelpatiënten en een kamer voor de speciale behandeling dezer pa tiënten, die ook donker gemaakt kan worden, met het oog op het onder zoek, ten slotte de gToote ziekenzaal, met 18 bedden voor 3de klasse-patiën ten, waar ook een afzonderingskamer aan verbonden is. alles volgens de nieuwste eischen der hygiëne ingericht en in de onmiddellijke nabijheid dezer zaal de toiletten, sputa en hadkamer. Vervolgens gingen we niet de elec- trische lift naar de hoogste verdieping en zetten vandaar onze wandeling in benedenwaartsche richting voort. Op deze verdieping treffen we al lereerst een gelegenheid tot het nemen van zonnebaden aan. Na een tusschen- verdieping die mooi en practasch inge richte zolderkamers bevat, volgt dan op de volgende verdieping de kraam- afdeeling, bestaande uit de volgende vertrekken: de verloskamer; badkamer voor babies; een zaal voor de moe ders met de kinderen; de lsf>e en 2de klasse patiëntenkamers, behangen met salubra, een zeer hygiënische soort be hangsel en voorzien van een nacht ver lichting' die niet hinderlijk is. Merk waardig zijn hier, evenals op andere verdiepingen, de schelletjes, waardoor de patiënten de zusters kunnen roepen wat tevens het aangaan van een klein lampje tot gevolg heeft om de opmerk zaamheid van dezen te trekken. De volgende verdieping, natuurlijk steeds in benedenwaartsche volgorde, is de ziekenafdeeling met de patiënten kamers; keuken met verwarmings plaat waar het eten door stoom wordt warm gehouden; voorts een nleoiwig- heid: de „kruikenmoeder" (de krui ken behoeven slechts éénmaal gevuld te worden en worden dan afgesol- deerd; zij norden vervolgens door stoom op temperatuur gebracht); de voorbereidingskamer waar de voor de operatie benoodigd© instrumenten in sterilisatiepannen worden ontsmet; ten slotte een drietal operatiekamers: een sceptische, waar bijzondere maatrege len zijn genomen in verband met het gevaar voor infectie dat door de daar behandelde patiënten bestaat; een ope ratiekamer, speciaal voor onzien be roemden chirurg Prof. Dr. J. H. Zaaijer en nog een andere, w aar ons vooral trof de lamp die bijna geen schaduw geeft, hetgeen bij operaties van zeer veel beteeken is is. Ook is op dezö ^©r- dieping de centrale ve r b an cl kamer, waar alles op dit gebied wordt klaar gemaakt en verzorgd. Zoo kwamen we ten slotte weer be neden en zagen daar nog enkel© ver trekken die tot het „economisch" ge deelte van het huis behooren: de lin nen- en naaikamer; het vriendelijk schaftlokaal van het personeel; de bij keuken met waschbakken voor de groente en aardappelschilmachine; de keuken waar de spijzen worden toebe reid die vervolgens in een wagentje per lift naar de verschillende verdie. pingen worden vervoerd. Onder den grond is ten slotte het ketelhuis, waar een tweetal ketels voor de verwarming door het geheel© huis zorgen, de een voor verwarming met warm water, de ander met stoom, het laatste voor de operatiekamers, di« ook 's zomers moeten verwarmd wor den. Zoo waren wij den geheelen nieuw bouw van onder tot boven door ge weest. Het moet voor het bestuur en voor d© directrice, Zr. v. d. Brink, met wie wij ook nog het genoegen hadden kennis te maken, wel een groote vol doening zijn dat dit werk thans vol tooid is. En dat te meer, omdat er aan deze uitbreiding groote moeilijkheden verbonden waren in verband met h©* feit, dat het bedrijf uiteraard niet kan stopgezet worden. Ook de professoren en doctoren hebben hun medewerking daartoe verleend, waarvoor het be stuur hun zeer erkentelijk is. VERGADERING DER TUINDERSVER. BOOMMARKT EN HOUTMARKT Gisteravond had in café 1' Union een vergadering plaats van beide groepen tuinders; een samenkomst, die in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1