NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 24 FEBRUARI 1927 TWEEDE BLAD. WflT OE BLUSSEN ZEGGEN. Antichambre. Er moet rang en stand zijn in de wereld, schrijft het Handelsbl. Ook in wachtkamers. Dat ervoeren wij laatst bij een bezoek aan het De partement van Buitenlandsche Zaken. Beneden tronen daar de grootheden in de pronkkamers van wat eertijds het huis was van de Amsterdamsche ge delegeerden ter Staten-Generaal. Bene den is het wachten zoet, zelfs voor hen, die niet belangrijk genoeg geacht worden (de bode bepaalt dat) om in de mooie wachtkamer te worden toe gelaten. Want de mindere gelegenheid is daar een ruime bode-kamer met riant uitzicht op de Witte met derzelver waardigen en bitterenden inhoud. Maar Doven wordt het bedenkelijk. Wie bij economische zaken of Volkenbonds- £aken moet wezen} wordt in een uit geruimde muurkast gelaten, waar een gepensionneerd keukentafeltje en een paar zeer ongemakkelijke houten stoe len, die het meubilair vormen, nauwe- Sjks in kunnen. De wandversiering be staat uit een schakelbord. De vloer is >edekt met een overgeschoten stuk trap-mat. Voor de geestelijke verpoozing van len wachtende ligt er een oude afle vering van „Neerlandia", een stoffig ieel over de Twentsche Nijverheid in 3eeld en de jaargang 1920 der „Eco nomische Berichten", welke het Depar tment blijkbaar maar traagjes publi- :eert. Den laatsten keer, dat wij er waren, vonden wij er den Tsjechischen |ezant. De „leestafel" was toen ver- •ijkt met een oud jaarverslag van de vereeniging van R.-K. werkgevers. De liplomaat zat in letterlijken zin op de nat te wachten. Dat is goed Nederlandsch gebruik. In onze groote dagen deed De Witt <ulke dingen express. Maar dan als politieke demonstratie. Dat doet Frankrijk! Frankrijk krijgt een nieuwe tariefwet, die voor ons weinig goeds belooft, zoo ezen wij in De Rotterd. Bedenkelijk is de toenemende speci- Jiseering, die zich zoo sterk uitzet, Jat het nieuwe tarief niet minder dan 1750 artikelen bevat tegen 654 in het jude. Bedenkelijk is de aftakeling van de heest-begunstiging, die daardoor voor jns land al weer beteekenis inboet. Bedenkelijk is de verhooging van het echt op de artikelen, die uit ons land ien goed afzetgebied in Frankrijk vonden. Vergelijking van het oude en voor gestelde tarief doet zien hoe sterk de toenemende belemmering onzer waren is. In het tegenwoordige tarief per 100 K.G. Ontwerp Cacaoboonen,- -schillen, enz. 178.— 312. Cacao in tabletten of poeder 255.450. Cacaoboter 255.450. Boter (versch) 34.75. Boter (gesmolten of ge zouten) 34.50. Kaas (harde) 34.80 60. Kaas (half zachte) 37.50 50. Kaas (zachte) 50.65. Aardappelen (1 Mrt tot 1 Mei) 5.10 15 Aardappelen (overige mnd.) 0.68 1. Bloembollen 17.25. Aardappelmeel 61.20 70. Ruwe Tapioca 40,80 50.— Gebroken Tapioca 47.60 60. Margarine 42.50 100. Dat doet Frankrijk? Wat doen wij? ~KERK ËN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zoelen, A. A. van Stipriaan Luiscius, te Wel Ammerzo- den. Te Gouderak, G. Enkelaar, te Ter Aar. Aangenomen: Naar Soest, J. I. van Schaick, te Nieuwe Pekela. Bedankt: Voor Putten, I. Kieviet, te Baarn. Voor Burum, J. Langman te Voorburg. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Baarland, B. A. Bos cand. te Uithuizen. Te Ottoland, P. D. Kuiper, cand. te Kampen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zwijndrecht (2de maal), J .P. Meijering, te Nieuwpoort. NOG NIET BEROEPBAAR. De heer P. D. Kuiper, theol. candi- daat te Kampen meldt, dat hij ook na 15 Maart nog geen beroep in over weging kan nemen. Gaarne zal hij ech ter voorgaan in den dienst des Woords. Ds. J. DE LEUR. In den ouderdom van ruim 49 jaar is te Zonnemaire overleden Ds. Joh. de Leur, van 8 October 1905 af predi kant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. Van 1902 tot 1905 diende hij de ge meente van Eikerzee. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. J. Tonkens hoopt Zondag 24 April afscheid te nemen van de Ge- ref. Kerk te Bergum en Zondag 8 Mei te Epe intrede te doen, na bevestiging door Ds. E. van der Laan, van Anium. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen Mej. S. van Keimpema te Lemmer is aan de Diaconie der Ge- ref. Kerk aldaar een making gedaan ter waarde van pl.m. f4800. BE KERK EN DE RADIO. De heer D o m i s s e te Maassluis heeft aan alle classes en kerkeraden der Geref. Kerken een missive gericht, houdende een aanbieding om te be werkstelligen, dat kleinere vacante Kerken, die niet kunnen beroepen, voorzien worden, ter vervanging der leesdiensten, van bediening d. Woords door middel van de Radio en kerktele- phoon. Ook kunnen naar het oordeel van dezen schrijver meerdere kleinere vacante Kerken aaneensluiten en een eigen predikant beroepen, wiens predi king dan in die Kerken kon worden uitgezonden. CHR. GEREF. KERK. Te Hoofddorp is een C-hr. Geref. Ge meente gesticht. De bijeenkomsten wot- den gehouden in een' gebouw aan da Kruislaan. Er wordt thans getracht vooï het vervullen van predikbeurten de me dewerking te verkrijgen van Predikanten, uit verschillende plaatsen. Een hunner •heeft reeds aan de uitnoodiging gehoor gegeven en een bijeenkomst geleid. FEDERATIE VAN HERV. DIACONIëN De zomerconferentie van de Federatie» van Herv Di.acomeëri zal ditmaal op ver langen van de ledenvergadering weer t® Lunteren worden gehouden, in het beken de conferentieoord, op 12, 13 en 14 Juïv. DE KERK DER BROEDERGEMEENTE TE HAARLEM. Het kerkgebouw der EvsaKtfgflfeche Ercedergemeènte te Haarlem, aan da Parklaan, zaï binnenkort gedurende 50 jaar in gebruik zijn. Op 2 April 1877, Tweeden Paaschdag1, werd deze „Hernhutterskerk", zoo weél het „Haarl. Dagblad" te melden, door Ds. Cohen Stuarc, te Alkmaar, ingewijd. Dr. MOTT. Op 24 en 25 Maart zal Dr. Mott, da voorzitter van den Internationalen Zen- dingsraad, een bezoek aan Nederland brengen om mede deeling te doen van zijn indrukken van het zendingswerk op Java en met de zendingsbesturen te ba- raadslagen over de organisatie van hel jeugdwerk aldaar. Vrijclag 25 Maart zal Dr. Mott in een gemeenschappelijks besturen-vergadering spreken over Java en later over de problemen der wereld- zending. In zendingskringen ziet men da» komst van Dr. Mott met belangstelling tegemoet. NAAR DE TRADITIE DER VADEREN TERUG Volgens het te We ene a verschijnende blad „Stunde", bestaat in deze stad se dert eenigen tijd een Germaansche gocla dienst-gemeenschap, die een zeer duide lijk heidensch cachet dragen zou. De le den dezer gemeenschap zouden een cul tuur hebben naar oua-germaanschen ri tus, Wodan, Freva en Balder vereeren en zelfs in het Prater een heiligen eik bezitten. De leden dezer gemeenschap worden voornamelijk gerecruteerd uit da kringen der intellectueelen. Het hoofd, dat tevens als priester fungeert, moei een Professor der Weensche Universiteit zijn. Men weet, dat de Weensche pers niet bepaald van alle sensatie-smetten vrij is, en daarom kan het overdreven zijn voorgesteld. Maar als algemeen ver schijnsel in onze dagen is het teekenend» EEN TUCHTGEVAL. Ds .de B., Ned .Herv .Predikant t® Gennep, heeft van de uitspraak van de Synodus Contracta (d.d. 19 Januari j.l.) waarbij het classicaal bestuur van Maas tricht in het gelijk was gesteld en hij w®r gens vergrijp gestraft met schorsing in de uitoefening van zijn ambt tot en mei 31 Januari 1927, herziening gevraagd, zeedat deze tuchtzaak in de vergadering van de geheele Synode van 1927 in da zomerzitting ter eind-uitspraak zal be handeld worden. Het gevolg van het niet berusten in de uitspraak van- de Synodus Contracta te dezer zake is, zoo wordt in de N.R.C. geconcludeerd, dat door den ring Venl® nu weer tot Augustus a,s. in het dienst werk te Gennep zal moeten worden vooi- zien. „ZONNEGLOREN". Het sanatorium vcor t.b.c.-lijders, dal vanwege de diaconieën der Ned. Herv. Kerk te Soestduinen verrijst, nadert zijn voltooiing. Behoudens onvoorziene om standigheden, zal het begin Juli geopend kunnen worden. COMMANDANT DE GROOT. Voor een zaal, die tot de uiterste ho®- ken gevuld was, heeft de in heel Zwitsei- land zeer beminde commandant van hel Zwitschersche Heilsleger, oftze landge noot De Groot, dezer dagen te Genève ai scheid genomen van zijn talrijke'Vrien den in en buiten het leger. Verschillend® stafofficieren voerden het woord en. schetsten den heer De Groot als vurig strijder en krachtig aanvoerder, aan wiens groote gaven" van hart en hoofd het Zwitsersche Le^er een aanzienlijKen vooruitgang en verbetering dankt. In d® zeven jaren., dat De Groot de teugels in handen had, heeft hij door zijn gloedvol le prediking verschillende duizendtallen vcor het Leger weten te winnen en hel Leger bovendien verrpkt met tallooz® sociale werken, die zich in gezonden bloei mogen verheugen. Aan de in Zwitserland overleden echt gencote van commandant De Groet werd door alle sprekers eerbiedige hulde g® bracht. De heer De Groot sprak daarna vol warmte over zijn werk in Zwitsei land, waaraan hij, als- hij straks in Johan nesburg zal zijn, met groote dankbaas heid voor de ondervonden medewerking en offervaardigheid zal blijven terugden ken. HERZIENING L. O -WET. Uit do „Volkskrant" namen we gis teren het bericht over dat het in de Commissie-Rutgers niet erg botert. De Standaard merkt naar aanleiding daarvan op dat de zittingen der Staats commissie geheim zijn, zoodat eerst bij de publicatie van het officieele raport het resultaat kan worden be oordeeld. Boyendien zijn gelijk mon weet eerst in Januari j.l. bij de Staatscommissie de adviezen der ver schillende onderwijsorganisaties inge komen. Het spreekt van zelf, dat deze adviezen niet gelijkluidend zijn en nu is naar alle waarschijnlijkheid op deze adviezen het bovengenoemde bericht gebaseerd. Nog sterker komt de „Resb." daar tegen op die mededeelt, dat dit bericht van a. tot z. onjuist is. De commissie Rutgers is met haar eigenlijke werkzaamheden nog niet eens begonnen. Zij is nog maar een enkele maal bijeen geweest en wel in het laatst begin November. Alleen is nog maar de procedure der werkzaam heden vastgesteld en is besloten bij Ged. Staten en verschillende gemeen tebesturen een enquête in te stellen, omtrent de opgedane ervaringen met de uitvoering van de lager-onderwijs- wet 1920. De antwoorden op deze en quête komen per kilo binnen en het sorteeren, binden en bestudeeren van al dit materiaal vergt naturlijk aan zienlijk veel tijd. En eerst nadat deze enquête is afge werkt, door de leden individueel, kan de commissie aan haar werkzaamhe den beginnen. Uit het vorenstaande volgt vanzelf, dat er zelfs nog geen gelegenheid is geweest, waarbij had kunnen blijken, dat tusschen de Christelijke partijen geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt. De „Volkskrant" moet dus geheel verkeerd zijn ingelicht. De mogelijkheid bestaat intusschen, dat het blad deze commissie Rutgers verwart met de commissie-Rutgers in zake de subsidieering van het middel baar en voorbereidend hooger onder wijs. Deze commissie zou zoo goed als met haar arbeid gereed zijn en het is een publiek geheim, dat men in chris- telijk-historische kringen over de sub sidieering van dit onderwijs ietwat an ders denkt, dan de katholieken en anti revolutionairen. JOODSCHE SABBATHVÏERING. Ds. IVelders,Geref. predikant te Rotterdam, deelt in het ,,N. H. Kerk blad" eenige belangwekkende bijzon derheden over de hedendaagsche Jood sche Sabbathviering mede. De Sjabbesmaaltiid op Vrijdagavond' wordt in vele Joodsche gezinnen zoo lang mogelijk gerekt. Voor den vro men Jood is dat niet alleen om zich in den maaltijd en wat daarmede ver bonden is, zóo lang mogelijk te ver lustigen, maar ook, om gedurig ge- Je genheid te hebben iets uit de wee te reciteeren, een lofzang aan te hef fen, dus om ook geestelijk in sabbats stemming te zijn. en steeds meer te komen. Als hij zich eindelijk ter ruste be geeft, beveelt hij zich ook in de hoe de van den Almachtige, door den be kenden psalm op te zeggen, die ver zekert, dat ons niets kan overkomen, omdat God met ons is, hetzij wij wa ken of slapen. De Joodsche leer schrijft voor om 's morgens steeds vroeg op te staan, opdat men zich sterk gevoeje als een jonge leeuw en in die sterftming den dag beginne om den Schepper te die nen. Men moet als mensch eigenlijk het morgenrood voor zijn, opdat de^ mensch, die het hoogste schepsel is, ook de eerste zij in den dienst Gods bij den nieuwen dag. Maar op Sabbathsmorgen mag de Jood wat uitslapen. Dat hebben de ge leerden weer heel handig uit het woord ^.sabbath" afgeleid. Er staat in het Hebreeuwsch Sjabbath. Die beide a's. staan er eigenlijk niet, want een Hebr. woord bestaat alleen uit medeklinkers De drie medeklinkers: sj, b en th vormen nu, volgens de Joodsche ge leerden, de beginletters van sjenan basjabbath en thasnug, d.i.: de sab- batsslaap is een genot. Nu wrijft misschien de een of ander zich de handen en zegt: hé, wat een; heerlijke Joodsche bepaling. Maar be denkt wel, dat alles is in Verhouiding. iWant de Jood, die meent, dat de mensch de zon voor moet zijn op de werkdagen, die verstaat onder lang: slapen iets anders dan wij. Onze ker ken beginnen om 10 uur, maar dan is de dienst in de synagoge al half weg. Het hangt af van den tijd dea iaars, maar nooit begon de dienst zoo laat als bij ons. Iedere vrome Jood weet, welk ge deelte in de samenkomst der Gemeen te zal worden gelezen en hij leest dat thuis nog even door, doorgaans met. de Targum er bij. Hoewel wij zulke diensten bij ons niet zouden begeeren, daar het in de samenkomst der gemeente juist om de verklaring en de toepassing van het JWoord gaat, mogen wij ons toch wel' eens afvragen of de Jood, afgezien van het geestelijk besef, toch ook door de voorbereiding en het bijwonen van zulke diensten niet een buitengewone eerbied toont voor de Thorah. Als bij ons alleen een gedeelte uit ide Schrift zou worden gelezen en [daarbij eenige voorgeschreven (formu lier) gebeden, dan denk ik, dat het ge tal kerkgangers heel wat minder was dan nu de Synagogebezoekers. De liturgie wijkt bp Sabbath geheel af van die der weekdiensten. De lof- AAN HET ZOEKLICHT. Leid«n, 24 Febr. 1927. In het nummer van gisteren van da Brusselsche „Standaard", het orgaan van de Vlaamsche katholieken, trof ik een mooi hoofdartikel aan over Fran- cisca vaü Leer. de Amsterdamsche Jo din, die na een veelbewogen leven rust vond in 't geloof in Christus. Boven dit artikel staat als motto: Salus ex Judaeis est. Le Salut vient des Juifs". Léon Bloy. Het getuigt toch wel van zeer weinig bijbelvastheid dat zelfs een ontwikkel de katholiek dit woord van Jezus tot de Samaritaahsche „De zaligheid is uit de Joden" als een uitspraak van den Franschen schrijver Léon Bloy ci teert. Het komt voor in Joh. 4 22, en luidt in de vertaling der Vulgaat: „Vos adoratis quod nescitis; nos ado- ramus quod scimus, quia salus ex Judaeis est". Gelukkig evenwel, dat men ook ln dezen kring het gemis aan bijbelkennis is gaan gevoelen en er den laatsten tijd wel verbetering valt te consta- teeren. We denken daarbij met name aan de mooie Vlaamsche vertaling van het Nieuwe Testament van Dr. van Ti chelen, verleden jaar te Antwerpen ver schenen. Men is op den goeden weg. OBSERVATOR. zeggingen en gebeden verschillen; en; ze.fs het sjema (18 gebed) verandert; in het 7 gebed met daarbij ingelaschu een bepaalde lofzegging voor den Sabbath. Verschillende uitspraken herinneren! ook aan den offerdienst: het z.gji. mcesafgebed bedoelt zelfs de plaats der offers in te nemen. Het voornaam ste deel van den dienst op Zaterdag morsen is het lezen van het gedeelte uit de Thorah, dat aan de beurt is, dab steeds besloten wordt door het moe- safgebed, dat in vreugdevoile stem ming brengt. De wetsrol is het heilige bezit den Joodsche Gemeente. Uit die rol, wel ke in de z.g. ark bewaard wordt, mag alleen gelezen worden. Eigemijk zondigt de Joodsche Ge-» meente ten opziente van de wetsrol! tegen het eerste gebod, want aan die roi wordt afgodische eer bewezen. De wet is gesenreven op huiden van rei ne dieren, die met de zenuwen dien dieren aan elkander zijn genaaid, zoa dat de 5 boeken van Mozes op één rol zijn geschreven. Aan beide einden van die rol i^ een houten rol aangebracht, zooalsi bij ons aan de landkaarten. Die hou ten rol wordt, omdat zij aan de wetst rol is aangebracht, eets hachajiem of hout des levens genoemd. Aan d9 onderste rol is een mooie handgreep* uit hout of zilver, want nooit mag aes hand van een mensch met de perka-1 rpente rol in aanraking komen. De wet wordt dus zoo gelezen, dan tegelijk af- en opgerold wordt. Zoen als wij een blad, aat gelezen is, om slaan, draait de gazan aan de houten! rol om weer op ie rollen. De geheele rol is samengebonden! door een zijden band, die met mooia letters of andere versieringen in goudi of zilver is bestikt. Al die sieraden,, want er zijn er nog veel meer zijn geschenken van gegoede fami lies als dankoffer op den bar mits- wan dag van hun zoon of bij een ofi ander familiefeest. Daarom staan dikwijls de namenden gevers af geefsters en de geboorte datum van het kind zoo het al^ dank voor de geboorte of kerkelijke meerderjarig verklaring van een kindi werd gegeven op die versieringen. De met zijden band saamgebonden! rol wordt daarna, dikwijls in een fou- draal meiel gestoken, eveneens van zijde of een andere kostbare stof.' En aan dat omhulsel hangt aan eens zilveren ketting een zilveren plaat jej waarop gegraveerd is: Kether Thorah kroon aer wet of ook wel: Ko- deesch lejhvh is God geheiligd. Aani die zilveren plaat hangen weer kleines zilveren plaatjes, waarop de namen! der feestdagen staan, dus een soort permanente kalender. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 28 Doch Peter wiide toch- wel mede gaan, om iets naders te vernemen, en terwijl hij en Ivan langs ie dorps straat voortwandelden, werden zij staande gehouden door mannen, die inet de schoffels op den schouder van het land kwamen; door vrouwen, die mét hare zuigelingen op den ann, in de open deuren stonden, en 'iet den jongen mannen toeriepen: „Hebt ge t al gehoord? ze hebben onzen Tsaar vermoord!" Bij de kerk met haar hooggelegen kerkhof, waar de vroolijk geschilder de grafkruisen een zonderlinge tegen stelling vormden met den ernst van den doodenakker, hadden zich reeds een hoop mensehen verzameld, die met levendige gebaren den moord be spraken. Ze waren allen diep ontroerd; de vrouwen maakten een luid mis baar, en deze arme moujiks, die in don naam van den Tsaar werden vertrapt, balden de vuisten in toorn en veront waardiging. Dat hebben de Nihilisten gedaan! zeide Sidorski, de strooper „ik wou, dat ik ze onder mijn schot kreeg! „Die moordenaren die beesten!' schreeuwde de eenoogige Badiska. „Wat is er dan gebeurd? vraagde Pe ter en de vioolspeler antwoordde met bevende lippen: „Zij hebben onzen Tsaar, ons Vaderke vermoord o, het is vreeslijk!" De boeren waren vol bitteren toorn; zij waren plotseling opgerezen uit hun geestelijke traagheid, en zij zouden den moordenaar, hadden zij hem in handen gekregen, met de tanden heb ben verscheurd. Het arbeidersvolk kwam van de ak kers, wai^ het ging tegen den mid dag, en alLen bleven staan. De tijding legde op iedereen beslag. De voerlie den, die- de vrachten boomstammen naar de zaagmolens reden, hielden hun paarden in; de smid liet zijn aam beeld, de timmerman zijn hamer in den steek, en de droefheid was diep en oprecht. Zij hadden nooit den Tsaar gezien; zij hadden nooit een vriendelijk woord van hem gehoord, en toch noemden zij hem hun Vaderke, en zij waren zielsbedroefd. De Starosta en de Pope verschenen cok, en zoo Peter Alwin aan de be trouwbaarheid der verschrikkelijke tijding nog had getwijfeld, zoo was het met dien twijfel thans gedaan, nu de Starosta de gedrukte ambtelijke mededeeling van den. moord in zijn handen hield. De meeste boeren keken met eon soort bijgeloovige vrees naar dat zwa re, gele papier met die geheimzinnige teekenen, die zij niet konden ontcij feren, en de Pope las het droeve be richt met luide stemme voor, terwijl allen het hoofd eerbiedig ontblootten. De Tsaar vermoord bet had wat in! Hij was hun wereldsch hoofd, wat veel zegt, maar tevens hun geestelijk hoofd, wat meer zegt. Hij stond tus schen hen en God in; hij was hun Mo zes, hun Middelaar, en de eeuwige za ligheid, waarop deze onwetende mou jiks hoopten, liep met diamanten scha kels heen over den blanken Tsaar op zijn gouden troon. De harten waren ontroerd, en de handen als met lamheid geslagen, nu de Tsaar aller Russen door de moor- dadige bom der Nihilisten was uiteen- gescheurd. Men sprak niets dan goed van hem; de jonge Wladimir, de zoon van don schelen veldwachter, had als soldaat rler garde te Petersburg meer dan t :ns den machtigen Tsaar gezien, en had zijn stem gehoord, wanneer hij bij een parade langs de gelederen galoppeer de. „Goeden morgen, kinderen! riep dan de Tsaar, en tien duizend garde soldaten antwoordden met een stem, die als een donderslag klonk: „Goeden morgen. Majesteit!1 „Hij heeft ons lot verlicht, Starosta!" zeide Sidorski, terwijl de oogleden v. den vermetelen strooper trilden, en de Starosta antwoordde vriendelijk: ..Ja brbederke hij heeft ons lot ver licht!" Peter Alwin had moeite, om zich aan den algemeenen indruk te ont trekken, en de vreeselijkheid van den Tsarenmoord verbijsterde hem. Doch allengs werd hij nuchterder in zijn oordeel; de Revolutionnair kwam bij hem boven, en hij maakte de slotsom, dat een ijzeren noodzakelijkheid de Nihilisten tot deze verschrikkelijke daad had gedreven. De Nihilisten hadden slechts een kleinen kring van geestverwanten; hun invloed op het volk wa9 beperkt, en om den ijsdam, die den stroom van het Russische leven stremt, op te rui men schoot er niets anders over dan het dynamiet, dat alles breekt. Het hinderde hem, dat deze boeren met hun bekrompen hersenen de lof trompet staken over den Tsaar, al moest hij erkennen, dat Alexander II in meer dan één opzicht voortreffelijk werk had gedaan. Hij was het, die als een man des vredes zijn regeering had geopend met het beëindigen van den moorddadigen Krimoorlog; hij veror dende den aanleg van een spoorweg net, dat? de belangrijkste punten 'van het onmetelijke rijk zou verbinden, en wischte de laatste sporen der lijfeigen schap uit. Aan den anderen kant was het ech ter ook waar, dat de Russische adel zoo pas in een petitie had geklaagd over het feit, dat het rijksbestuur zich stelde buiten recht en wet. De vonnis sen der rechtbank werden niet geacht, en vele duizenden Russen op bloot ver moeden of als slachtoffers van da wraakzucht dér ambtenaren naar Si berië verbannen; de brievfen werden door de geheime politie aan de post-* kantoren onderschept, en de schrij vers, zoo zij zich onvoorzichtig had den uitgelaten over den toestand, des nachts van hun bed opgelicht, om spoorloos in dat ontzettende, onverza-' digbare Siberië te verdwijnen. Dat alles wist Peter Alwin, doch de boeren wisten dat niet, en de Pope sprak zijn anathema uit over de kin deren Belials, die den Gezalfde des Heeren hadden aangetast. Er trilde een snaar van droefheid en toorn in «ijn stem; hij sprak zijn diepste ver achting uit over een daad, die hare wedergade nauwelijks had; hij verze kerde, dat de sluipmoord het gruwe lijkste is, dat er bestaat, en de Starosta die in zijn hooge laarzen naast hem stond, bevestigde zijn woorden met breede gebaren. De Pope gaf bevel, om de klok ta luiden, zooals men dat doet bij de be grafenis van den adel; hij verzocht al le aanwezigen, om in hun gebeden aan het zieleheil te denken van den Tsaar, die met roem gekroond ten grave was gedaald, en terwijl hij eer biedig het teeken des kruises maakte, verliet hij met den Starosta de volks verzameling. De menschen gingen nu uitéén, de droeve tijding overbrengend naar hun huizen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5