NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1927 TWEEDE BLAD. Op de Raadstribune. Er hing Maandag 'n zwoele lucht in onze raadszaal. Bij de verschillende punten van het agendum waarbij gesproken werd, was er iets gedwongens. Slechts eenmaal kwam de heer Knuttel die stemming veranderen toen hij een schamperen uitval deed naar den linkervleugel. Onzen burgervader was het aan te zien dat hij nog wat onwennig staat tegenover den interrumpeerenden raad en de drukke onder-onsjes"' die de 'Edelachtbaren er op na houden. Het hamer geklop van den heer de Gijselaar heeft hij overgenomen, maar nog niet het vaderlijke: „Och laat mijnheer nu toch doorspreken." Overigens, deze eer ste vergadering een meesterlijke lei ding. De voorzitter had de stukken uit stekend bestudeerd. De wethouders voerden het woord. Maar een enkele anaal een korte rechtzetting of een mo tiveering van een .voorzitter!ijke be slissing, maakten den indruk, gegeven te zijn door een man, die de zaken ken de, maar ook met vaste hand leidt. De rede, bij den aanvang aan de na gedachtenis van den heer Wtimans ge wijd, was sober maar toch niet on voldoende. Toen bij pr at 8 de heer van Stralen kwam pleiten voor de Leidsche werk lieden, was de handige opmerking van den voorzitter, dat wat de heer van Stralen wilde nu misschien of nog niet eens maar in elk geval straks niet. het juiste middel zou zijn om de werkloozen te helpen, voldoende om de oppositie te breken. Een tweesnijdend zwaard noemde de Burgemeester het middel door den heer van Stralen aan bevolen1. Een interruptie, bij punt 9 uit den Sociaal-democratischen hoek geplaatst was nog zoo- onjuist niet. Men heeft een uitbreidingsplan ontworpen en daarop wegen geprojecteerd. Wanneer nu la ter een dier wegen wordt afgevoerd, dan moet men liefst niet de noodzaak daarvan gaasn bewijzen met de opmer king, dat het een onzinnige terein-ver- knoeiing is. Het voorstel hij punt 11 gedaan, om voor de verbetering van den hoek Stil le RijnStillo Mare een stuk tuin te koopen, had dunkt ons een heter lot verdiend. Het was blijkbaar niet al te goed doordacht *ti het werd slap ver dedigd. Wanneer zoo'n punt, wordt voorgebracht, dient men op alle gebeur lijkheden te zij n voorbereid..Geen dank baander onderwerp om z;ijn wijsheid te luchten voor een raadslid clan de ver- keerskwesties. 11e poging die werd aan gewend om het voorstel aannemelijk te maken door te wijzen op de mogelijk heid van ontlasting van het verkeer van de Haarlemmerstraat, was niet erg gelukkig. B. en W. hebben nu gelegenheid om de zaak grondiger voorbereid te gele gener tijd opnieuw voor te brengen. Een tweede verkeersprobleem kwam aan de orde bij ptint 12, de verbetering van de Morschpoortbrug. Ook hier weer kwam de beste ver dediging uit den raad. Hier zou het voorstel misschien weer om hals ge bracht zijn, indien niet de heer Wil brink in het licht gesteld had, dat het geld aan de eigenlijke verbetering ten koste gelegd, niet meer dan ongeveer i 2000 was. Dat was een som, die in elk geval te wagen is. Een pijnlijk oogenblik beleefde de heer Meijnen bij punt 14, teen hij ex cuus aanbood voor het te lang wach ten met het voorbrengen van een zaak. Wij dachten zoo: wat een prachtgele- genheid voor onze A.R. raadsleden om er eens op te wijzen dat dit onz?n wet houder van onderwijs nog wel eens meer overkomt. Eveneens was ietwat pijnlijk toen bij punt 17 de heer Dubbeldeman on van Stralen er op wezen clat er eenig verschil bestaat tusschen het officieele ontruimd zijn van onbewoonbaar ver klaarde woningen en het inderdaad leeg zijn. Zouden daar nu heusch op ons stadhuis geen meer waarheidslie- vende uitdrukkingen voor te vinden FEUILLETON. ■fflfelt.ïïr BLOED EN TRANEN. „Het geeft allVs niets, het is nu een maal zoo; laten w£j het dragen, want ei- is toch niets aan te -doen". Peter maakte zich werkelijk boos om die halsstarrige lijdzaamheid, die hij niets dan luiheid, traagheid en be krompenheid noemt. „Gij zegt, dat het mets geeft? Niets? Gij zult er van hoonen: Revolution- nairen zullen met dynamiet en hom men komen, zoo andews niets helpt." En dezen keer heieft Peter zijn vriend toch in het hart getroffen; hij blijft als aan den grond genageld staan, en het is op ee.n langzamen, bijna fluisterenden toon, dat hij vraagt: „Peter Uetrowitli behoort gij tot de club der Revolutionnairen?" Ivans ziel is met angst, vervuld, ter wijl hij deze vraag 'doet, .en zijn lip pen beven; hij heeft nooit een Revolu- tionnair ontmoet, maar de Pope heeft verleden Zondag 'nog gezegd, dat de Revolutionnairen hun ziel en hun za ligheid hebben verkocht a\an Satan, ;en allen ter helle zullen varen. Daarom is Ivan zoo ontroerd, en. Peter is er zelf door getroffen. Maar hij wil toch geen leugenaar worden te genover .zijn vriend, en hij antwoordt cp gedempten toon: „Ja, ik frehoor tot de Revolutionnairen". zijn? Overigens een zaak die volstrekt niet zoo zwaar genomen behoeft te worden. De grooie kluif van de vergadering was punt 19 aan het slot. Op een onhandige en vooral onsym pathieke wijze werd door de S.D.A.P. bij monde en voorstel van den heer Kooistra reclame gemaakt voor het aan cle gemeente trekken van den- wo ningbouw. Onhandig was het om dit nu pas te doen. Zoo ooit, dan was het duidelijk dat clit voorstel Maandag zou worden afgestemd. De raad in meerder beid wil het particulier initiatief. Maar bovenal nu met dez.e maatsch. reeds zoover in zee was gegaan, kon men niet terugkeeren. Maar ook kwam het onsympathieke van het voorstel aan 't licht toen het op stemmen aankwam. Tegen stemmen durfde men blijkbaar niet, omdat en terecht dan zou gezegd worden dat de S.D.A.P. dan toch een van haar voornaamste propa- ganda-voorwerpen van voorheen zou tegenwerken. Was het dan misschien ook hierom, dat zoo veel sociaal-demo cratische raadsleden op het oogenblik van de stemming reeds verdwenen wa ren? Demonstratief heeft, een 5-tal.le den op het laatst nog tegen het voor stel gestemd, maar toch niet dan na dat zij duidelijk hadden laten uitko men dat zij wel „tegen" zeiden, maar eigenlijk in hun hart „voor" bedoelden. Verheffend was het niet! Was het wonder, dat wij bij het heen gaan beluisterden: „Het was enkel om de reclame te doen". Maar dat overkomt de Sociaal-demo craten ook wel meer. WAT DE 3L1GEM ZEGGEN. Een niet gelukkig grapje. Bij de opening der tentoonstelling die bedoelt de belangstelling voor het werk der R.K. zending te steunen, zoo schrijft het „Handelsblad", heeft mgr. Buckx een grapje gemaakt, dat wel eens kon worden misverstaan. Hij zeide volgens ons verslag: Willen wij onze koloniën behou den, steunt dan onze missionarissen. Want zij ageeren tegen de bolsjewis ten. Opent dus uw portemonnaie voor de missie, opdat de missiona rissen beter uw portemonnaie kun nen verdedigen. (Gelach). De zin voor humor is niet de aller best ontwikkelde onzer geestelijke func tiën en al moge het dan voor wie goed wil verstaan boven eiken twijfel ver heven zijn, dat plat materialisme al lerminst in de bedoeling van monseig neur kan hebben gelegen, wij vreezen dat het grapje, dat hij zich veroorloof de als uiting van een zeer Weinig ver heven baatzucht zal worden uitgelegd. Men kan inderdaad en mgr. B. weet dat veel heter nog dan wij voor de christelijke, zending onder de hewo ners van den O. I. Archipel heel an dere argumenten aanvoeren dan de spreker deed. Waarschijnlijk heeft de geleerde spreker er niet aan gedacht, dat zijn woorden in zeer wijden kring zouden worden gehoord en heeft hij daarom zich niet voldoende rekenschap gege ven van den indruk, die daardoor kon worden gemaakt. Wij vreezen, dat hij z.al blijken zeer onaangename echo's te hebben gewekt. Juist omdat wij het werk van de zen ding (cok de roomsche) van geestelijke en zedelijke beteekenis achten wan neer zij de grenzen haar gesteld zorg vuldig eerbiedigt juist daarom zou den wij 't betreuren, als uit dit minder geslaagde grapje een schijn van recht kon worden afgeleid tot beoordeeling (dat wil in dit geval zeggen: veroor deeling) van de zending, protestantsch en roomsch, in Nederlandsch Oost-In- dië. Partijbaderf? De candidaatstelling voor staten en gemeenteraden, zoo lezen wij in de „N. Prov. Gron. Crt.", plegen in bijna alle partijen wel eens moeilijkheden te go vern Men krijgt clan te doen met aller lei persoonlijke dingen, die lastig kun nen zijn. Het is altijd zoo geweest en zal ook wel zoo blijven. Ook onze par tij ontkomt daar niet aan. Daarop echter treedt Ivan twee pas sen achteruit; hij maakt het teeken des kruises, en Peter voelt, dat van nu af 'aan in hun vriendschap een lijn is getrokken, die zij niet zullen over schrijden. Doch dit besef prikkelt hem juist, om voor het goed recht der Revolutie op te komen, en de rechtvaardigheid te bepleiten van èen zaak, die door de Grieksch-orthodoxe kerk als het top punt van goddeloosheid wordt uitge kreten. De jonge mannen zijn op hun schre den teruggekeerd; aan hun linkerzij de rijst de acht-wiekige korenmolen, e» zij wandelen den stillen veldweg op naar den driesprong. Op liet jonge, innemende gelaat van Peter Alwin vertoont zich een onge wone ernst, en terwijl niemand hem kan beluisteren, zegt hij: „Zie, Ivan Sergu witch wij Revolutionnairen worden voor booswichten en gruwe lijke misdadigers uitgekreten, terwijl het onze éénige misdaad is, dat wij de ware weldoeners willen zijn van het arme Russische volk. Doch wat klagen wij? Het is altijd zoo geweest, dat de goden, de weldoeners der menschheicl worden belasterd en vervolgd. De Po pe spreekt zoo dikwijls over Christus, doch hij begrijpt niets van den Chris tus, dien hij predikt. Er is nooit een grootfr menschenvriend geweest dan Christus, en wat was zijn loon? Zij hebben hem een kroon van doornen Nu hebben de moeilijkheden in Gel derland den heer van cler Molen ge noopt tot een scherp protest tegen wat partijinstanties tegenover hem hebben gedaan. Wij willen over den gang van zaken claar geen oordeel vellen. Maar alleen even opkomen tegen het misbruik, dat men in het kamp der te genstanders van dit protest maakt. Men spreekt nu van „antirevolutio nair partijbederf". Welnuin de vrijzinnig-democra tische partij in het Oosten van ons ge west is een gelijk verschil uitgebroken. De vrijzinnig-democraten stelden daar een aftredend lid van de Staten niet opnieuw candidaat. Wij hoorden, dat de heer Marchant overkwam om de ge schillen te beslechten. Maar te laat. Want reeds scheidden zich een paar afdeelingen, die van Oude en Nieuwe Pekela af, die het afgetreden lid can- clideerden en zullen trachten het in de Staten terug te brengen. Wij vinden zulk optreden onverant woordelijk en wij achten ons gelukkig, dat zulks niet in onze partij voorkwam Althans niet in die mate. Er is- wel eensvoor een zittend lid, dat niet weer werd gesteld, .een.aparte lijst ingediend, maar dit bleef een uit zondering. Zullen wij nu spreken van vrijzinnig democratisch partijbederf? Natuurlijk niet. De vrijzinnig-democratische partij kende dergelijke moeilijkheden bij de vorige Kamerverkiezingen', toen de hee ren Teenstra en Van Berestyn de plaats op de lijst niet konden krijgen, die zij begeerden, en op eigen gelegen heid begonnen te werken. Hieruit par tijbederf af te leiden kwam niet in ons op. De partij leed er ook geen schade van. Hoe het in ons gewest met de vrijzin nig-democraten zal gaan, weten wij niet. Maar als de moeilijkheden, die bij ons rezen, op partijbederf zouden wijzen, dan zouden wij waarlijk niet alleen sta^n. Laat; men bij de sociaal-democraten, die dergelijke moeilijkheden aanstonds bij anderen gaarne aandikken, op zich zelf passen. Is „Het Volk", dan van par tijbederf ten onzent spreekt, bijv. ver geten welke moeilijkheden- men zelf in Drenthe had? Het gebeurde wijst er echter op, hoe voorzichtig onze mannen moeten zijn, als zij terecht of ten onrechte meenen grieven te hebben. Wij zeggen dit niet met 't oog op 't Geldersche geval, maar met betrekking tot enkele moeilijkheden, die in onzen kring hier en daar voor de gemeente raadsverkiezingen kunnen voorkomen. De partij met kracht te dienen, als het ons naar den zin gaat, is kostelijk. Maar hooger staat het, de partij met kracht te blijven dienen, ook als er be sluiten vallen, die óns niet smaken, of waardoor wij ons zelf getroffen achten. In dit opzicht behoorde onze partij steeds een goed voorbeeld te geven, om dat niets ons erger, moet voorkomen, dan dat de strijd voor de goede begin selen schade zou lijden. Wij moeten daartoe ook steeds bereid zijn een of fer te brengen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Goutum, G. H.Stepn te Leeuwarden. A an g e n o mi enKaar Zandawcsr, (Gr. i. J. L. van Grasstek, Em.-Pred. te (Edam. Bedankt: Voor Genemuiden (0.), C. J. v. d. Graaf te Ameide en Tienh.y ven. Voor Varik, J. Kramer te Elden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Haarlem K. J. Cremer te Gees. Te Oud-Loosdrscht, R. D. Kui per, Cand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Vlaardingen, H. A. Minderman te Lisse. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Zondag nam Da. J. H. Binnema wegens zijn vertrek naar Emmen afscheid van opgezet; zij hebben hem in het gelaat gespuwd; zij hebben hem aan den kruispaal genageld die ondankba ren!'' Hij blijft staan. Achter hem verheft zich de hooge molen in zijn stomme, roemlooze rust, en vóór hem rijzen de drie statige linden op van den drie sprong. Hare knoppen zwellen; zij staan op het punt, om open te barsten met gejuich, en de roode schijn der avondzon valt op het verweerde kruis op den diepen kuil en wijd heen over cle golvende gemeenteweide: achter den kuil. Peter Alwin haalt diep adem. „Doch dat vooruitzicht mag ons niet weerhouden", zoo zegt hij, „om het goede te doen, waar wij kunnen. Wij ijveren voor de toekomst van het groote Russische volk; men ontzegt ons vaderlandsliefde, en het is juist de vaderlandsliefde, die ons aanvuurt. Om harentwil trotseeren wij alles: honger en koude; gevangenis en ker ker; de ballingschap en de Siberische mijnen!" Ivan is van zijn grooten schrik be komen; Peter heeft den naam van Christus met eerbied genoemd, dat Ivan goed doet, en een edele geest drift schittert in Peter's donkere oogen. Dan echter, terwijl Ivan staart op den noodlottigen kuil, waar hij het lijk van zijn vader vond, grijpt een nieuwe angst hem aan, en Peter met strakke de Geref. Kerk te Kiel Windeweer. Hij deed zulks naar aanleiding van i Thee;.. 2 u13. Na de predikatie werden tos- spraken gehouden dcor het hoofd det school, A. v. d. Velde, als vriend en als scriba van den kerkeraad en voort3 dcor Es. R. Heidema van Zuidbroek na mens de classis Groningen. Staands werd den scheidenden leeraar Ps. 121 vera 4 toegezongen. Ds. SIJFKENS. Ds. D. Sijpkens, Predikant b\i de Ned. Herv .Gemeente te Krommenie, her denkt vandaag den dag, waarop hij 23 jaar geleden aldaar werd bevestigd. Dr A. KUYPER Jr. Dr. A. Kuyper Jr., Geref. Predikant te Rotterdam, hoopt op 13 Maart a.a. weer voor 't eerst na zijn langdurigs ongesteldheid voor de gemeente op t& treden. Ds. L, BAAS. Het gaat met den toestand van Ds. L. Baas. Chr. Geref. Predikant te Teugs, die tot herstel van gezondheid thans ts Berlijn vertoeft, nog niet hard vooruit. De Hoogleeraar-Geneesheer geeft ech ter wel hoop op beterschap. De behande ling c.r/lervindt vertraging, doordat Di. Baas nu door de griep is aangetast. Ds. JOH. DE LEUR. f In den ouderdom van ruim 49 jaar is te Zonnemaire overleden Ds. Joh. üt Leur, van 8 October 1905 Predikant bfi de Ned .Herv. Gemeente aldaar. DE GEREF. KERK VAN HAARLEM. Iif de Maandagavond te Haarlem gs houden vergadering m®t de gemeentele den, deed de Kerkeraad der Geref. Kerk mededeeling van zijn plannen betref fende de meerdere geestelijke bear'be; ding de rgemeente en den uitbouw van het kêrkeipk leven. De plannen komen hier op neer, dat een hulpprediker wordt aangesteld, op dat de Predikanten zich meer dan tot dusver aan het huisbezoek kunnen seven t.rwjj in het .,Amsterdamsch Kwat tier' een houten hulpkerk zal worden gebouwd, plaats biedende aan 450 perse nen. Met deze plannen betuigde de ge meente in meerderheid haar instemming. PROF. ZWAARDEMAKER. Wegens het bereiken van den door ds wet gesteld-,n leeftijd, zal Prof. Zwaards maker, Hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, bij het einde van dezen cui sus zijn ambt neerleggen. INTREE-REDE PROF. L. VAN VUUREN. Prof. L. van Vauren, benoemd Hoog- leeraar in de sociale en economische aai drijkskunde, de koloniale aardrijkskunde en de landsbeschrijving aan de Universt teit te Utrecht, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard met het houdeii van een rade over: „Het wereldrhythme ut Oost-Azië en het aangrijpingspunt van het communisme in West-Java". PESTALOZZI. Men schrijft ons: In deze maana is in de kringen van hen, die zich met opvoeding en onder wfc's bezig houden ,de Zwitsersche pas dagcog Johann Heinrich Pestalozzi her dacht. Het was 17 Februari j.l. juist lioit derd jaar geleden, dat hri in Eruggs overleed. In tal van artikelen en redevoeringen zijn de verdiensten van dezen grooten opvoedkundige herdacht. Hoe staan' wg ten opzichte van deze herdenking? Kunnen wij met deze bewon dering meegaan of past ons een meer gs reserveerde houding Het komt ons voor, dat dit laatsts standpunt juist is. Want zonder aan ae groote verdiensten van Pesta.ozzi tekort te doen, zonder zijn edele menschenliel de en zijn verdiensten op zuiver onder tvijsgebied over het hooid te zien, valt niet te ontkennen, dat hp lijnrecht staat tegenover hen, voor wie de vreeze des Heeren het beginsel der wijsheid is ook bij enderwijs en opvoeding. Pestalozzi spreekt in zijn werken veel over God en Godsdienst, doch wanneet hij nader verklaart wat hij bedoelt, blijkt dat hij van een geopenbaarde religie niet weten wil. De bron der Godskennis is volgens hem het menscheljjk nart. In het laatste hoofdstuk van „Hot Geertrui haar kinderen onderwijst", vet- klaart hij: „slechts het hart kent Goi. Het hart, dat de zorg voor eigen beperkt bestaan ontstegen, de mensehüeïd oip- vat, zij het geheel of ten deele. vit reins oogen aankijkend, vraagt hij: „Be hoort gij tot de club, die het leven van onzen Tsaar bedreigt?" Peter barst in een luiden schater lach uit, „Neen broederke", zegt hij, „dat is geen taak voor mij. Ik ben een Nihi list, inzoover ik hun gevoelens deel, maar ik ben geen Nihilist van de daad. Ik ben een soort wijsgeer, weet je!" en hij maakt een grappig gebaar, terwijl hij dit zegt. Doch de ernst krijgt weer de over hand, en terwijl de avondzon met een laatsten langen kus afscheid neemt van de Russische aarde, Wandelen de beide vrienden langzaam naar huis. Zij spreken weinig meer; uit de gras kampen stijgen de witte nevels op, en helder en klaar rijst de avondster op in het Westen. HOOFDSTUK VI. Het dorp Pasakof was in een nieu we beroering geraakt. Ivan en Peter waren gisteravond rustig huiswaarts gekeerd; de geburen hadden nog lang met elkander zitten praten, want het was zoo'n mooie avond, en 2iedaar! heden voormiddag was alles in de he vigste opschudding. Het leek op de beroering, door den moord op Serguw Xekalof gepleegd, nu twee maanden geleden, toen de menschen de huizen uitliepen, om de bijzonderheden van de schandelijke misdaad te vernemen. menschelgk hart eischt, en schept voor zjjn liefde, zijn gehoorzaamheid, zijn ver trouwen, zijn aanbidding een'personiü- eerd hoogste oerbseld, eèn hoogsten hei ligen wil, die de ziel is van de geheels geestengemeenschap''. Evenals Rousseau gaat hn uit van „la bonté naturelle du coeur numain" (de natuurlijke goedheid van het menschehjk hart). De godsdienst is voor hem geen dogmatiek, doch zuiver zedenleer, en ia zcover i3 hij een kind van den tijd waal- in hij leefde. Daarom kan de Christen zijn opvoed kundig stelsel niet aanvaarden en zullen de Christelijke paedagc^en wijs doen, ia dezen de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. DE EVANG. KERK IN POLEN. De generale superintendant der geü nieerde Evang. Kerk in Polen, Dr. Blau, heeftin de Synode dezer Kerk verklaart dat in Posen en Pommerellen voor de 350.000 leden met 400 predikantsplaat- sen thans nog slechts 248 geestelijken beschikbaar waren. De herhaalde verban ningen maakten dit eeial zoo klein, en maken het nog voortdurend kleiner. Ver der zeide hij, dat van de 39.000 protest. kinderen, 35.000 protest, scholen bezoe ken, terwijl er noodgedwongen 4000 op R. K.-scholen zijn. Van deze 4:00 kun nen er xcoo in het geheel geen gods dienatonderwijs on.vangen. HOOFDEN VAN SCHOLEN. De 29e algemeene vergadering van de Vere emgingvan Hoofden van Scholen zal 16 April te Arnhem worden gehou den. Oo de agendt komt o m. voor een voorstel der afdee'ing Amsterdam, in d» vorige a'e'meene vergadering aangehou den. wa-r'n wordt aangedrongen op een krachtige actie om aan de examenei schen voor onderwijzer toe te voegen een onderzoek naar de practische be drevenheid, met gunstig prae dvies van het hoofdbestuur. En eveneens een aan gehouden voorstel van Leiden, om voor dit examen eenzelfde stel opgaven voor het schriftelijk deel voor het geheels land verplicht te stellen, tot aanneming waarvan het hoofdbestuur adviseert. Dit stelt t6vens aan de orde, gezien hei, fiasco der wettelijk voorgeschreven schoolvergaderingen, te streven naar niet-veiphchte. Tan nog komen in be handeling enkele conclusies, waarin is vastgesteld, dat ds plaatselijke commis sies van toezicht op het lager onderwijs dienen te worden samengesteld uit ont wikkelde en belangstellende burgers, niet onderwijzers, die inderdaad toezicht oe fenen. Uit het Sociale Leven. DREIGEND CONFLICT. Op de jute9pinnerij en weverij te Goirle wordt reeds langer tijd actie ge voerd in verband met een toegepaste loonsverlaging voor een aantal spin sters. Voorts wordt geklaagd over de loonen der uurwerkers en over slechte grondstoffen, die de wevers soms te verwerken zouden hebben. Nadat een commissie uit de arbei ders een onderhoud met de directie heeft gehad, is het uurloon van en kele uurwerkers verhoogd. Tevens werd toezegging gedaan, dat onder de wever9. als vergoeding over een tijd vak van elf weken een bedrag van f540 verdeeld zou worden. De arbeiders achtten deze resultaten niet voldoende en besloten de kwestie in handen te geven van het bestuur der Werkgeversvereniging. Naar aar leiding daarvan is reeds 'n twee" al conferenties gehouden. Indien de arbeiders niet een voor hen bevredigende oplossing kunnen be reiken, bestaat er zeer veel kans, dat zij het werk zullen staken. EE WERKTIJDEN BIJ CALVé. Naar aanleiding van het afwijzend antwoord van de directie der Oliefa- brifk Calvé-Delft, op het verzoek van de arbeiders-organisaties om wijziging te brengen in de werktijd-regeling, heb ben de hoofdbesturen der vak vereer'i- gingen er nogmaals bij genoemde di rectie op aangedrongen om voor de continuploegen den werktijd te bekor ten'. Huns inziens ware een regeling to treffen als vóór Juni 1922 aan de fa- Doch vandaag was de opschudding nog veel heviger. Het geheele dorp was in rep en roer; het was ontdaan, ontsteld als verpletterd door het vreeselijke bericht. De postkar, die van Nischni-Nowgorod kwam, had het be richt medegebracht, en de grijze pos tiljon, die reeds sedert vier-en-dertig jaren deze route maakte, was met vragen bestormd. Maar hij had geen tijd gehad, om die vragen te beant woorden; hij had den Starosta het of ficieele beriebt ter hand gesteld, en dan met versche paarden voor de postkar was hij voortgestormd naar het dorp Sarski. Ivan en Simeon had den het nieuws vernomen, terwijl zij de beesten naar de gemeenteweide dreven. De veldwachter, die hen was tegengekomen, had het hun verteld, en de twee broeders hadden een gevoel gekregen, alsof zij door den grond wa ren heengegaan. Ivan was daarop onmiddellijk terug gekeerd, om het nieuws aan Peter Al win mede te deelen, maar Peter lach te er om. Vroeger had hij wel eens over de mogelijkheid van zoo'n tsaren- moord gesproken, doch nu hij het be richt er van vernam, vond hij het be lachelijk, om er geioof aan te hechten „Die ouwe Stevanef", lachte hij „we kennen hém well Hij is weer dron ken geweest— die praatbroer van een postiljon,! en als hij dronken is, zit zijn dor brein vol van de ongerijmdst.1 verzinsel! 1"

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5