CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS 7i# JAARGANG WOENSDAG 23 FEBRUARI 1927 NUMMER 2052 HE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Pa» kwartaal i 2.50 Per weak f 0.19 Franco par poat per kwartaal 1 2.90 Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Het berouw der S. D. A. P. Hoewel de heer Roodhuijzen in het Vaderland meermalen zijn scherpste pijlen richt op de partijen die de Coa litie der Rechterzijde vormden, kiest hij toch ook wel eens de andere par tijen tot mikpunt. Zoo richtte hij in het Vaderland van Zaterdag een aanval op ie poli tiek der S.D.A.P, zooals deze in het Voorloopig Verslag van de Eerste Ka mer over de staatsbegrooting tot uiting komt. In dit Voorl. Verslag werd door eenige leden uitgesproken dat het ge- wenscht was om dit Kabinet te doen plaats maken voor een Coalitie-kabi net. De SD.A.P., want deze leden wa ren aan het woord, meenden dat nog beter was een coalitie-kabinet dan een intermezzokabinet dat moties Bulten en Suring eenvoudig naast zich neer legt. Men wil desnoods wel Colijn te rug. Dat is altijd het gevolg van over ijlde daden zegt de heer Roodhuijzen e.i dan geeselt hij op de volgende wij ze de daad van 11 Nov. 1925: Wat was er een haast om Colijn weg te krijgen, en daarvoor ging de S.D.A.P., wie het niets'kon schelen, of er al of niet een gezantschap bij den heiligen stoel is, bij den anti papist Kersten op schoot zitten. De S.D.A.P. stond trouwens niet meer vrij; zij kon geen middel ongebruikt laten, om den gehate te doen vallen, nu den ambtenaren en den onder wijzers was voorgespiegeld, dat de gulden tijd weer zou aanbreken, als hij maar voor een ander had plaats gemaakt. Hoeveel verstandiger en hoeveel meer in 's Lands belang zou de S.D.A.P. en al wie ter Linkerzijde wenschte, dat de verbetering van onze financiën, ook gepaard zou gaan met verzachting van de maat regelen, die slechts door den finan- cieelen nood waren gerechtvaar digd, gehandeld hebben, als ze Co lijn hadden laten zitten, die weer aan den opbouw had willen be ginnen; als ze dan al hun invloed hadden gebezigd, am hem in deze tot iets sneller t^mpo te krijgen, dan van dezen voorzichtigen finan cier was te verwachten. Voorzichtig is hier een lofwoord, want het was de eigenschap, die de Minister van financiën, die in Augustus 1923 op trad, moest hebben, waar hij onze geldmiddelen in zoo bedroevenden staat vond. En bij die opbouwende politiek had de S.D.A.P. zeker ook steun van Rechts gehad. Nu zit zij met een groote massa teleurgestel- den, die zich van de houding van de S.D.A.P. op 11 November 1925 gou den bergen hebben gedroomd, en dat zulks een gevaar oplevert voor eene partij als de S.D.A.P. zal wel geen betoog behoeven, en hare machte loosheid om voor deze teleurgestel- den iets te dóen, brengt sommige le den daarvan zoo van de kook, dat ze openlijk bekennen, dat zij in de po litieke woestijn zijn geraakt, en dat ze daarom terug verlangen naar de vleeschpotten van Farao-Colijn. Hier is niet alleen een geduchte af straffing voor de Socialisten. Hier i9 een lofdicht voor den heer Cólijn dat anen, indien 't niet zoo goed bekend was, nauwelijks van den heer Rood huijzen afkomstig zou rekenen. Politieke onnoozelheid. Maar al klaagt de S.D.A.P. nog zoo hard, meent de heer Roodhuijzen, het zal niet baten. Die onnoozelheid der S.D.A.P. deert de Rechterzijde niet. Dit alles deert natuurlijk het tegen woordige ministerie niet, zoo zegt hij; de Rechterzijde zal er weinig vöor voelen de S.D.A.P. uit de impasse te helpen, waarin zij zichzelve door het avontuur van 11 Nov. 1925 heeft ge stort. En zij (dat is de Rechterzijde) heeft daarenboven toch wel, door de crisis op dien dag veroorzaakt, dit ge loerd, dat alle «overhaasting, om weer in coalitie vereenigd te worden, op te leurstelling moet uitloopen. Zoo is de ze noodkreet in het Voorloopig Ver slag van de Eerste Kamer dan ook niet van practische beteekenis, maar meer eene uiting van politieke onnoozel heid, die bij de laatste crisis hoogtij heeft gevierd; het blijkt meer en meer dat zoowel S.D.A.P. als V.D. wezenlijk geloofd hebben, dat zij het gezant schap bij den paus eerst maar met be hulp van de Christelijk-Historischen hadden af te schaffen, en het daarna den Roomsch-Kath. aan te bieden om dezen met tranen van vreugde in de oogen tot hun politieke bondgenooten te krijgen. Maar al doet zooveel poli- BUREAUHooigracht 35 i Leiden TeL 1278, Postgiro 5893é Postbox 20 tieke onschuld weldadig aan, ze re kende niet met twee primaire waar heden, ten eerste dat de Katholieken aan dit gezantschap niet die waar le hechten, die een Kersten of Lingbeek daaraan toekennen, die in ernst mee- nen, dat met het behoud of de afschaf fing daarvan de Katholieke Kerk ten onzent staat of valt. Ten tweede, dat voor nieuwe partijformatie de Coalitie zich ganscheiijk moet hebben uitge leefd, en zulks is nooit het geval met wien men ontijdig den levensdraad afsnijdt. Is het niet kostelijk, deze juiste kijk op de stemming van Kersten en Ling beek. Maar ook is opmerkelijk dat de heer Roodhuijzen hier zoo kernachtig uit spreekt dat de Coalitie zich niet heeft uitgeleefd. Men heeft haar vroegtijdig om hals gebracht, althans zoo meen de men. Moge dit wijze woord van den grij zen staatsman, zijns ondanks, een pro fetie inhouden. A.-R. PROPAGANDACLUB. Onze Anti Revolutionaire Propagan- •dec'ub vraagt opneming van den vol genden Oproop Nu onze A. R. .Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" de laatste weken zich druk beijvert, om naar mannen om te zien, die op waardige wijze on ze A. R. partij he,bben te vertegenwoor -digen in ae Prov. Staten en Gemeente raad, en uit de opkomst in die verga deringen blijkt,, dat in onze kringen nog niet alle leven geweken is, meent het bestuur der A. R. Propaganda- Club, dat het nu ook tijd gaat worden om de troepen voor den a.s. verkie zingsstrijd eens te monsteren. Reeds weken achtereen hebben een klein aantal strijdmakkers, beteekeuis- vo'.len arbeid verricht, inzake het vor men van een strijdkas, en hebben ook sommige zusters zich verdienstelijk ge maakt, door administratief werk te doen, waaardoor het mogelijk is ge worden, dat een zestal weken (elke Za terdag) een verkiezingsblad kan wor den verspreid en ook administratief een strijdprogram is in elkaar gezet. Hoe voortreffelijk echter dit propa gandamiddel ook is, moet er, willen wij met gerustheid den uitslag van den te voeren strijd kunnen afwachten, veel! meer gedaan worden. Daartoe is noodig de arbeidskracht ten van een 150-tal mannen. Dit getal is eer te klein, dan te groot, daar toch niet minder dan 46 Bure au's bewerkt moeten worden voor het huisbezoek. Mannen broeders, die onze A. R. beginselen niet alleen wenschen te be lijden, maar ook te beleven, gij wordt bij deze opgeroepen, om als een eemgi man op te komen naar de vergadering der club, welke D. V. gehouden zal' worden op a.s. Donderdag, 's avonds 8 uur, in,,Huize Feenstra", Rapenburg Zij er ook in deze bij velen een hei ligen ijver, en vurige liefde, om onzen Koning te dienen, Wien, toch gegevert is alle macht in hemel en op aarde. Namens het Bestuur, H. LAMBOOY, Voorzitter. J. MULDER, Secretaris. Wij wekken gaarne al onze mannen op om deze vergadering bij te wonen. Alle arbeid 'die verricht is, en in Pers en vergadering nog verricht zali worden, zinkt in het niet in belang rijkheid bij dien van het huisbezoek. Dat is onze kracht. Laat dan ieder, di'e eenigszins kan, niet alleen morgenavond komen, maar, ook de noodige hulp toezeggen. Broeders, het moet. STADSNIEUWS. JUBILEUM Ds. G. H. BEEKENKAMP. Heden was het de groote, lang-ver- beide dag van het zilveren jubileun? van Ds. G. H. Beekenkamp. Gisteravond, aan den vooravond van het feest alzoo, was reeds een deputa tie uit de catechisanten komen' geluk- wenschen, waarbij de heer van 't Riet het woord voerde en den jubilaris eeni ge geschenken aanbood, waaronder een tweetal boekwerken, „Kerk en Staat", van Dr. J. Th. de Visser; en het Dagboek van Ds. K. Schilder „Goud, wierook en myrrhe". Hedenmorgen 10 uur had de offi- cieele huldiging plaats. Namens het huldigingscomité, dat in zijn geheel aanwezig was, voer Ie de heer J. van der Steen het woord. Eindelijk, zoo begon deze, is de lang verwachte dag, waarnaar zoovelen met belangstelling hebben uitgezien, aangebroken. Werd verleden week Uw 25-jarige echtvereeniging her dacht, thans is het de groote dag,» de gloriedag, omdat het is de dag van uw dubbele geboorte, immers ook van de geboorte van uw ambtelijk leven als predikant in onze geliefde Hervorm de Kerk. t Spr. had een aanplakbiljet gezien met de woorden: „Wij jubileeren. Ju bel je mee?" Toen werd het 9pr. dui delijk, welk eeru hemelsbreed verschil er is tusschen de arme, koude wereld en ons heerlijk kerkelijk leven. Want spontaan hebben alle college's en krin gen der Ned. Herv. Gem. alhier hun medewerking verleend aan het huldigingscomité, namens hetwelk de spr. de eer heeft het woofrd te mogen voeren. Ook zijn een tweetal afgevaar digden van de Evangelisatie te Ouds hoorn aanwezig, terwijl ook vertegen woordigers der vroegere gemeenten van den jubilaris, door hun tegen woordigheid van hun'medeleven blijk zullen geven. Een groot deel der Leid- sche gemeente is voorts met hun gees tesoog en in hun hart hier aanwezig. Spr. dankt den jubilaris, die hier bijna 7 jaar het Woord Gods heeft ver kondigd. Hij heeft zijn woord gehouden dat hij gesproken heeft bij zijn intrede: hij heeft ons den eenigen weg des be- houds in Christus gepredikt. Moge deze dag, die getuigt van ve ler liefde en hartelijke belangstelling een onvergetelijke blijven voor den ju bilaris en zijn gezin, en moge hij nog vele jaren gespaard blijven om met ^dezelfde opgewektheid het Woord te blijven verkondigen tot eer van God en zaligheid onzer zielen Spr. biedt den jubilaris een fraai bewerkt album aan, bevattende pen- teekeningen der Ned. Herv. kerken alhier- alsmede de namen van hen, die aan het huldeblijk hebben bijge dragen, gecalligrafeerd door den heer A. van Buur en. Daarna werd door den heer Chr. Sirag namens hetzelfde comité de por tefeuille met inhoud aangeboden. De jubilaris dankte de heeren van der Steen en Sirag voor hun harte lijke woorden en het comité voor het aangeboden huldeblijk. Spr. kan vandaag het werkwoord „jubileeren" wel vervoegen. Wij jubi leerden reeds 14 dagen, wij jubileeren thans nu het de groote dag des fee~- tes is, en wij zullen jubileeren, want van dezen dag zal er in de toekomst een blijde herinnering overblijven. Spr. heeft in deze weken op ondub belzinnige wijze de blijken der harte lijke liefde van velen ondervonden. Wanneer Spr. terugziet op den af- gelegden weg, kan hij getuigen, dat deze nooit een lijdensweg is geweest, doch steeds een van voorspoed, niet het minst ook in Leiden. Spr. eindigt met de beginwoorden van Psalm 115: „Niet ons, niet ons, o Heere, maar Uwen Naaan alleen zij de eere", ook voor dezen zegen. v Hierna voerde Mr. Dr. J. Schok- k i n g het woord als voorzitter, der Ge in eentecomimissie. Nadat hij allereerst een persoonlijk woord had gesproken tot zijn „colle ga" Beekenkamp, bracht hij daarna de gelukwenschen der Commissie over, wier taak het is de stoffelijke belangen der gemeente te behartigen, een taak die evenzeer noodig is al is zij onder geschikt aan den geestelijken arbeid. Spr. werpt een blik in het verleden en wijst op de continuïteit die God in ons werk legt. Hij wenscht zijn colle ga toe dat hij dezen dag zijn arbeid opnieuw mag beginnen en dat God hem daarop Zijn zegen moge schen ken. De jubilaris dankte Dr. Schok king voor zijn hartelijke woorden, die getuigden van een diepgevoelde eens gezindheid en sympathie en wenscht hem Gods zegen toe, waar het zijn taak is op een breed terrein des le vens dèn naam zijns Gods te eeren. Namens de Evangelisatie te Ouds hoorn dankte de heer De Jeu den ju bilaris voor de leiding die hij ook daar aan de gemeente gegeven hal en voor het door hem verrichte herderlijk wérk. Deze dag is een mijlpaal, een Eben-Haezer op den levensweg: Tot hiertoe heeft de Heere ons geholpen. De jubilaris dankte ook dezen spreker voor zijn hartelijke woorden en voor de bloemenhulde en andere bewijzen van waardeering die hij uit dien kring had ontvangen. Ook te Oudshoorn zijn handen gelegd, met hen die reeds heengingen en met hen die gebleven zijn. De heer I. Visser, voorzitter van het college van Diakenen, bracht de gelukwenschen van dit college over en herdacht in het bijzonder het werk, dat door Ds. Beekenkamp voor „Voor dorp" is verricht. Met geen* der predi kanten is door de diakenen zooveel contact gehouden als met den jubila ris en zich aansluitende bij het woord van den mijlpaal merkte spr. op, dat een mijlpaal steeds midden op den wég staat, zoodat de weg zich dus nog wel verder uitstrekt, hetgeen spr. Ds. B. toewenscht. De jubilaris getuigde dat ook hij de samenwerking met 't college van Diakenen, vooral inzake den arbeid voor Voordorp, steeds aangenaam had gevonden en wenschte de diakenen een bewogen hart toe om niet slechts milde handreiking te doen maar ook een woord van troost te spreken tot de armen der gemeente. N Inmiddels was een deputatie van den Geref. Zendingebond gearriveerd, bestaande uit Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden van, De Bilt; Ds. Bies- haar, Zendingsdirector; en Ds. Van Dorp, van Den Haag. Dr. J. D. de bind van W ijn- gaarden begon met een persoonlijk woord en herinnerde er aan hoe lïij den jubilaris in zijn eerste gemeente tot zijn dienstwerk had ingeleid. Vervolgens sprak spr. namens den Geref. Zendingsbond een woord van dank tot den jubilaris, die vooral als secretaris een ontzaglijken arbeid voor dezen bond verricht had. De vruch ten daarvan, evenals van allen geeste lijken arbeid, zullen eerst in het hier namaals openbaar worden. Spr. wenschte den jubilaris toe, dat ook al mocht het lichaam zwakker worden, de geest krachtiger worden mocht en hij nog met veel zegen werk zaam zou zijn. De jubilaris dankte dezen spr. voor zijn overkomst, het was hem een bijzonder groot genoegen zijn bevesti ger hier te zien en met ziels-ontroering denkt spp. aan die ure terug. Spr. heeft in al de jaren van zijn bediening niet anders willen verkon digen dan Jezus Christus en dien ge kruisigd. Spr. wenscht ook den Geref» Zendingshond toe dat Gods rijke ze gen op zijn arbeid moge rusten. In den loop van den morgen kwa men verder den- jubilaris nog geluk wenschen de heeren A. J. de Lange en J. van Polanen namens het college van ouderlingen; Ds. C. Hartwigsen, namens den ring Leiden, waarbij hij den jubilaris 'ri boekwerk („Palestina" van Prof. Noordtzij) aanbood en Dr. J. C. S. Locher, namens den kerke- raad, zulks wegens ongesteldheid van den voorzitter Ds. W. Boissevain. Dr. Locher sprak ook namens het college van regenten van „Voordorp", waar van de jubilaris, zooals hij het uit drukte, de ziel is. Voorts waren tal van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen bin nengekomen;, vele bloemstukken, fruit manden en andere stoffelijke blijken van waardeering waren den jubilaris gezonden. Van de geschenken noemen wij nog speciaal een tweetal etsen van den Geref. Zendingsbond (de Pieterskerk van v. Haverkamp en „Sous le tour" van v. Nestle) en een tweetal etsen van den Geref. Bond (de Academie, van v. Haverkamp en De Talenten, van Burn and). Vanmiddag van 3 tot 5 uur heeft de jubilaris receptie gehouden, terwijl hij morgenavond in de bijbellezing in het gebouw „Prediker" een gedachtenis woord zal spreken. Zondagavond 6 uur zal de jubilaris in de Pieterskerk de gedachtenisrede houden. GOUDEN BRUIDSPAAR. De heer en Mej. Nagtegaal—De Jong Uiterstegracht 2 alhier, mogen dezer dagen hun 50-jarige echtvereeniging herdenken. De bruidegon (73 jaar) en de bruid (78 jaar) mogen zich nog in een goede gezondheid en redelijken welstand verheugen, een voorrecht wat niet aan velen op dien leeftijd te beurt valt. De zorgen van het vaak moeitevolle leven zijn hun niet gespaard gebleven. Veel wederwaardigheden waren hun deel en lot, maar terugziende op den afgelegden weg, zal de danktoon voor wat de Heere voor hen in de% 50 ja ren geweest is, wel niet ontbreken. Met God en met eere zijn ze samen door het leven gegaan en zoowel de bruid als de bruidegom hebben ge werkt zoolang hun krachten dit toe lieten. Thans gaat dit niet meer, maar toen ze nog waren in hun volle kracht, heb ben ze voor zich en hun gezin geijverd en gearbeid op een wijze die menig jong echtpaar in onze da^en tot voor beeld wezen kan. De bruidegom is jaren aaneen als schippersknecht werkzaam geweest bij de firma J. A. Ham Co. en daarna als magazijnknecht bij de vroegere fir ma van Hoogenstraten alhier. De bruid heeft in onze kringen een groote bekendheid als „baker Nagte gaal", in welke hoedanigheid zij bij tal van families nog met eer© wordt ge noemd. Het zal ons bruidspaar in deze dagen stellig niet aan belangstelling ontbre ken. Vele bekenden zullen gaarne een wandeling naar de Uiterstegracht wil len ondernemen, om de krasse oudjes in hun vriendelijke woning met het Gewone advert enttén per regel Jtf/t cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine edvertentiSn bi) vooruitbetaling -•» van ten hoogefe 30 woorden, worden dage* lij ka geplaatat ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Het jcFleum van Ds. G. H. Beeken- kamp te Leiden. Buitenland. Soldatemnishandelingen in Duitser- land. Een naar de nationalisten overge gaan Chineescli oorlogsschip heeft Sjanghai gebombardeerd. voorrecht dat God him schonk, geluk te wenschen. Ook wij bieden hun gaarne onze bes te wenschen ,aan. Moge het woord der Schrift: „en het zal geschieden ten tijde des avonds dat het licht zal wezen", voor bruid en bruidegom in rijke vervulling gaan, en worden de thans voor hen' ingegane bruidsdagen, dagen van dankbaar ge denken aan de weldadigheden des Heeren. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. In de foyer der Stadsgehoorzaal werd gisteravond een Liefdadigheidsuitvoe ring gegeven ten bate van het „Tehuis voor Vrouwen'" alhier. Deze uitvoering werd gegeven door de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer", te Lisse, dir, de heer C. v. d. Keur Jr., en het Chr. Muziekgezelschap „De Harpe Davids" te Noordwijker- hout, dir. de lieer G. W. van Velzen. Eerst werd door alle aanwezigen ge zongen Ps. 103. iHet muziekgezelschap stond met ver schillende nummers op het program ma en blies kranig onder leiding van den energieken directeur. Heel mooi waren de nummers Jfianita, valse door F. Bauwens en Sécret du Sphinx, een ouverture Symphonique van G. Ga- denne. De zangvereeniging had het leeuwen aandeel op het programma en we kon den wel merken dat van de verschil lende nummers degelijke studie was gemaakt. Bijzonder mooi was „De stil le Waterlelie" van Fr. Abt. De tenor partij die in andere nummers mis schien niet geheel op streek was, le verde hier goed werk. Ook Psalm 104 „De Kosmos", het gedicht van Ds. J. J. L. ten Ivate, gecomponeerd door Bern. Zweers, was heel mooi. De ver schillende partijen werden heel goed weergegeven en in het geheel zat een goede voordracht. Alleen was de so praan bij de hooge tonen niet geheel zuiver en soms ook eenigszins te sterk. Dit neemt niet weg, dat de directeur alle lof verdient voor dit stuk werk, waarvan het heel moeilijk is de ver schillende fragmenten goed te doen weergeven. Bijzonder te vermelden valt nog „Meizang" vaji C. v. d. Lin den. Voor dezen avond hadden welwil lend hun medewerking verleend Mej. Nora de Wal te Amsterdam (sopraan') en Mej. Diete Blooker te Haarlem (mezzo sopraan). Deze dames zongen enkele duetten.- Heel mooi waren de teere Fransche liedjes van Cesar Frank: Le chanson de Vannier, les Danses de Lormont en L'ange ar dien. Vooral het laatste domineerde en de dames oogstten dan ook bijzonder veel succes. De begeleiding van diUgedeelte geschiedde door Mej. Catli. Frankem» (pianiste). Uit het koor zelf traden twee goede solisten op, de heer J. de Boer te Lisse, tenor, en de heer K."Hulsbosch te Lisse, bas. Deze zongen tezamen met voor noemde dames de solopartijen van „En gelenzang" door J. B. van Bree. De tenor had ook nog enkele losse nummers voor zijn rekening: ..Imma- nuel" van Eduard Nössler en ,.'t Looze Molenarinnetje" van Arnold Spoch. Bij dit laatste was het succes overweldi gend, zoodat hij 't nog eens mfrer doen moest om de toehoorders tevreden te stellen. Het was een avond van muzikaal ge not. waartoe ook niet weinig mede werkte de heer H. Hermans, alhier, aan de piano. Aan het einde dezer uitvoering werd door alle aanwezigen gezongen Gez. 186. VER. VOOR CHR. ONDERWIJS. 'We verwijzen belanghebbenden naar de in dit nummer voorkomende adver tentie betreffende inschrijving van nieuwe leerlingen voor het eerste leer jaar voor de scholen Plantsoenschool, Middelstegracht 119, Oosterstraat 16 en Pa steur straat 2. PLOTSELINGE VERLAGING DER STUKLOONEN. Het Haagsche Volk brengt de vol gende mededeeling: Bij de fa. Zaalberg, wollen deken fabrikant te Leiden, werd sin de De- cetnhAr daar rte jarhAldara. di* az> stuk-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1