aan het zoeklicht. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 FEBRUARI 1927 Ds. N. A. DE GAAY FORTMAN, t In den ouderdom van ruim 81 jaar is Zaterdagmiddag in Bronovo te 's- Gravenhage, na een ongesteldheid van enkele weken, overleden Ds. N. A. de Gaay Fortman, em. predikant van de Geref. Kerk van Amsterdam. Nicolaas Adriaan de Gaay Fortman werd 19 October 1845 te Banda (N. O.-I.) geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de gymnasia te Leiden en Haarlem en aan de Universiteit te Utrecht.. 19 Febr. 1871 dus juist voor 56 jaar aanvaardde hij bet predikambt bij de Ned. Herv. Gem. te Vleuten. Vervolgens diende de overledene de Ned. Herv. Gemeenten van Elden, Vlis singen en Amsterdam, om in 1886 in laatstgenoemde plaats met de Dolean tie mede te gaan. 36 jaar mocht Ds. de Gaay Fortman hierna de Gerei, kerk van Amsterdam met trouw en toewijding dienen. 4 October 1922 verkreeg hij eervol eme ritaat en vestigde zich te 's-Graven- hage. De overledene bewoog zich veel op het terrein der evangelisatie en zending en was o.m. tot zijn dood voor zitter van de Johannesstichting to Nieuwveen. Op het gebied van de zending als van de kerkgeschiedenis verschenen van zijn hand onderscheiden geschrii- ten. Ds. de Gaay Fortman was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling van het stof- felijk overschot zal a.s. Woensdagmid dag om 2jü uur op de begraaiplaats Nieuw Eik en Duinen" aldaar plaats hebben. WOORD EN GEEST. Naar aanleiding van een vroegere ,ms- dedeeling" omtrent een verzoek van een deel der medewerkers van het weekblad „Wcora en Geest''- om een redactie-vei gadering, deelt de redactie van genoemd weekblad thans aan de Stand, mede, dat zij op haar vergadering, die niet eerdei gehouden kon worden dan Zaterdag j.\. bealoten heeft, met bedoelde medewei- kers in correspondentie te treden. Het ligt in het voornemen der redactie, te zij ner tijd nadere publicatie aangaande dl ze aangeleg^iheid te-verstrekken. PROPONENTSRECHT. De classis Rotterdam der Geref. Kei ken heeft aangenomen, een voorstel van de Kerk van Delfshaven en besloten tot doorzending daarvan aan de Part. Syno de van Zuid-Holland (Z.G.), met verzoek dat de Generale Synode een bepaling make betreffende het recht van prop» neeren, verleend aan Theol. Candidate-it, die praeparatoir examen hebben aïge. legd, en wel in dier voege, dat dit recht door de betrokken classis voor éénjaat verleend wordt en zoo noodig met een gelijken tijdsduur wordt verlengd. KERKBOUW. Naar wij vernemen, zal de te bouwen derde kerk van de Geref. Kerk van 'Den Haag-West, komen op de Zuider-Park- laan, hoek Loosduinsene kade. ZENDINGSTENTOONSTELLING TE AMERSFOORT. Hedenmiddag is te Amersfoort in het gebouw de „valk' geopend een Prote- stantsche Zendingstentoonstelling, geor ganiseerd door een comité, samengesteld uit eenige Hervormden en Gereformeer den te Amersfoort. Deze tentoonstelling omvat de Zen dingsterreinen in Nederl. Indië (Oost- en We3t) en geeft een beeld van de zeden en gewoonten der bevolking, de kunst en nijverheidsvocrtbrengselèn e.d. Ta\ van inzendingen zijn aanwezig o.a. van H.M. de Koningin, het Koloniaal Insti tuut, Zendingsschool, Bijbelgenootschap, Zendingscorporaties, van particulieren als Dr." J. G. Scheurer, den heer W. Pol man e.d. De tentoonstelling wordt ge houden 22, 23 en 24 Februari, terwijl een filmavond wordt gegeven over Ned. Indië op Vrijdagavond, eveneens in dn Valk. DE ZENDING IN CHINA. Op Vrij dag 18 dezer hield de af deeling .Hilversum' van den Nederl. Christen vrouwenbond een openbare vergadering in het kerkgebouw aan de Albertus Perk straat te Hilversum, waarin de heer en mevrouw LeynseGroenendijk spraken over hun zeiidingsarbeid in China, Na afloop der vergadering werd inca- mité overlegd, of het niet mogelijk zou zijn te komen tot een landelijke vereeni ging, die het zendingswerk in China steunt. In samenwerking met het reeds bestaande comité te Bussum, zal over gegaan worden tot het vormen vaneen voórloopig comité te Hilversum dat deze zaak in studie zal nemen. DE WERELDFEDERATIE VAN CHR. STUDENTENVEREENIGINGEN. Men schrijft aan de Stand.: In bjjna alle landen dep wereld is Zon dag in de Christelijke kerken en Studen tenverenigingen de jaarlnksche „Day of Prayer' '('dag des gebeds) gehouden ten behoeve van het Christelijk stuflen- tenwerk. De Wereldfederatie, opgericht in 189; in Zweden, omvat thans 23 nati» nale verenigingen, als volle leden, tei- wjjl in 8 landen'de Christelijke C. S. V.'& aan het opkomen zijn, en in nog andere het voorbereidende werk gedaan wordt, als ia ons Indië door de reis ten vorigen jare van Dr. John Mott en Dr. H. O. Rut gers ,resp. voorzitter en penningmees ter der Wereldfederatie. Het aantal al- deelingen aan de verschillende univer siteiten, hoogesoholen, en seminaries co- draagt ruim drie duizend, het gezamen lijk ledental is ongeveer drie honderd duizend. GROOT-NEDERL. STUD.-CONGRES. Het 12 de (Jroot-Nederlandsche Stu denten-Congres wordt dit jaar te Wage- tóngen gehouden, van 8 tot 12 April. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. - Ziekenzorg" voor velen een _ouds bekende, komt dezer dagen weer bij ons aankloppen. Zij het velen een vreugd» dit werk van barmhartigheid te mogen steunen. De dame3 staan gereed om ds jaarljjksehe inzameling van giften lang» de huizen te houden. Onze bijdragejigt natuurlijk al gereed. Kan het ook iets meer zijn dan andere? Het kan bjj velen wel. Willen we ook? De arbeid is het dubbel waard. De heer J. E. Booy is aan de Vrije Utólversiteit te Amsterdm gesJrxgd voor het propaedeutisch-examen in ds theologische faculteit. Het zal 8 Maart 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Smit bp de firma y. d. Kloot Meyburg in dienst trad. Die dag zal ongetwijfeld niet onopgemerkt vcor hem voorbijgaan. De firma Van Djjk Jr. was vooi f 127,88 por icoo de laagste insohrijvei bji de aanbestsd'ng door het gemeenteos stuur van Amsterdam voor de levering van 600.000 voetpadtegels. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Her man z.v. G. Buurman en S. A. van der Zaal. Johanna Hendrika d.v. J. Th. Tu- renhout en A. van Vliet. Hendricus; Jo hannes z.v. J. C. van Woerden en H. M. Siegers. Hendricus Johannes z.v. J. van den Berg en C. Schakenbos, Johan nes Antonius z.v. A. C..Wildenburg en C. Mesman.. Gehuwd: J. Oosthoek en J. S. Hulsboa Overleden: Johanna Roeloffina Krüs- schel 34 j. Dirk Nachtegaal 21 j. Gris bert Spaargaren 11 maanden. RIJNSBURG Vergadering van de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten' alhier, in ds zaal achter het Weeshuis op 21 Februari j.l. Aangevangen wordt met het zingen van Psalm 68 1, waarna Ds. A. Altera., voorzitter der vereeniging, de vergade ring opent met. gebed. In een kort openingswoord, spreekt de voorzitter, herinnerde aan de naam der vereeniging, den wensoh uit, dat ds leden ware leden mogen zjjn, niet toege treden allereerst uit eigen belang, maar dat zij gedrongen door de liefde van Christus, en ziende op de lasten die Jezus vcor hun had gedragen, hun naaa ten wel wilden doen. Daarna las de secretaris, Dr. H. Jon ker de notulen, die onder dankzegging ran den Voorzitter, onveranderd werden goedgekeurd, waarna de secretaris het jaarverslag uitbrengt. Spr. toonde zich daarin tevreden met den groei der vereeniging, daar deze we der 65 gezinnen zag boetreden, zoodat thans yco gezinnen, met ongeveer 420» leden, lid zijn. Ook net aantal verpleegd*, gen steeg en wel van 846 tot 1202. Van de auto voor ziekenvervoer werd 31 maal gebruik gemaakt. Het bestuur TWEEDE BLAD. WttT DE BLADEN ZEGGEN. Schadevergoeding in verband met uitbreidingsplannen, rooilijnen en bouwverboden. Het weekblad „De Gemeentestem* schrijft: Door den Raad der gemeente Tilburg is dezer dagen vastgesteld een verorde ning ter verzekering van de belangen van eigenaren van terreinen, in verband met uitbreidingsplannen, rooilijnen en bouwverboden. Deze verordening verzekert aan den eigenaar van een terrein, die als gevolg van de vaststelling van een uitbreidings plan, rooilijn of bouwverbod daadwerke lijk wordt benadeeld doordat hij 011 dat terrein niet of slechts voor een gedeelte kan bouwen, recht op een billijke ver goeding der voor hem ten aanzien van dat terrein daaruit rechtstreeks voort vloeiende werkelijke schade. Waar deze gemeente, als wijl ons niet vergissen, de eerste in ons land is, die een dergelijke verordening in het leven reip, komt het ons wel gewenscht voor op die regeling te dezer plaatse de aan dacht onzer lezers te vestigen. Bij de samenstellnig van de verorde- tóng is uitgegaan van de volgende hoofd gedachten: 1 10. in, wezen bestaat er geen verschil of iemand verhinderd wordt op een terrein te bouwen tengevolge van esn uit breidingsplan. een rooilijn dan wel van een bouwverbod, waarom de procedure tot schadevergoeding in één verordening is geregeld; 20. voor de verhindering tot bouwen ten gevolge van een bouwverordening wordt geen schadevergoeding toegekend. Indein men dus niet tengevolge van d» vaststelling van een uitbreidingsplan, rooilijn of bouwverbod zou kunnen bon wen, maar dit ook niet zou kunnen doen tengevolge van de bouwverordening, wordt in 'zoodanig geval geen schadever goeding verleend; 30. de reden voor schadevergoeding is „het niet mogen bouwen". Alleen en uitsluitend voor het feit. dat men niet mag bouwen, wordt schadevergoeding toegekend, zoodat er geen reden is om reeds tot schadevergoeding over te gaan b.v. wanneer meer dan een derde gedeel te van den in het pand begrepen grond1 voor aanleg van een straat, enz. wordt aangewezen, indien op het overblijvende gedeelte volgens de bouwverordening zou kunnen worden gebouwd. Recht op schadevergoeding, zoo lezen >vjj verder, ontstaat, wanneer tengevol ge van een uitbreidingsplan, rooilijn of' bouwverbod. a. van en terrein, bij dé uitvoering van ernstig opgezette bouwplannen, waarvoor in verbancl met de bepalin gen der bouwverordening, bouwver gunning zou kunnen worden verleend en waarvan is aan te nemen, dat zij zijn ontworpen mot de bedoeling deze ook in uitvoering .te brengen, e'en ge- deelte niet bebouwd kan worden; b. op een terrein de onder littera a bedoelde bouwplannen niet tot uitvoe ring kunnen worden gebracht terwijl andere bouwplannen volgens de bepa lingen der bouwverordening en over eenkomstig de bestemming van be- bouvring, zooals die in het uitbreidings plan is aangewezen, daarop wel zón aen kunnen worden uitgevoerd; e. van een terrein, waarop nog niet gebouwdis, op het tijdstip der vaststel ling van het uitbreidingsplan, de rooi lijn of het bouwverboa. zoodanig ge deelte, dat niet door het uitbreidings plan, de rooilijn of het bouwverboa wordt getroffen, overbluft, dat daarop volgens de bepalingen der bouwveror dening gn overeenkomstig de bestem ming van bebouwing, zooals die in het uitbreidingsplan is aangewezen, nier kan worden gebouwd. Brusselsche wijsheid. De „Etoile Beige" van 19 Februari, zoo schrijft het Handelsblad, wijdt een stukje aan den 18en jaardag van onze prinses, die door 't blad zooals ook in Nederland veelal ge schiedt geacht wordt op haar 18e jaar meerderjarig te worden. De grondwettelijke bepaling te dien aanzien vervroegt echter slechts voor Sen koning' de meerderjarigheid en FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 26 De Pope heeft geen benijdenswaar dig bestaan. Hij krijgt van staatswege niets; hij is geheel van zijn parochie afhankelijk, terwijl zijn geestelijke overheid bevoegd is, hem te allen da ge te schorsen. Hij is gehuwd en heeft een huis vol kinderen; hij heeft een schraal traktement, en voelt zich van niemand meer afhankelijk dan van den rijken Starosta. Hij is niet vrij van de wodka, waar tegen hij zoo te keer gaat op den kan sel; hij is even goedhartig als de moujik, en meent zijn gezag het best te kunnen handhaven door een krach tige waarschuwing tegen alle kette rijen. Doch hij meent er weinig van; zijn voornaamste zorg is, om het hoofd bo ven water te houden, en tegenover cle lauwheid, die hem bezielt, steekt de *jver van den Missionaris sterk af. Dat is hij die lange, magere man in den deftigen zwarten rok! Hij ver laat juist de kerk, waarvan de zilve ren koepel en het gouden kruis met zijn gouden kettingen flonkeren in het zonlicht, en'wandelt Ivan en Peter voorbij. De Missionnarissen hebben de bij- ;ondere taak. oifc de ketterijen met de voor den Prins van Oranje of de doch ter des konings, die de vermoedelijke erfgenaam is van kroon „ingeval deze regent worden", dus in het gegeven geval zou die alleen gelden indien de koningin, „buiten staat" zou geraken de regeering waar te nemen, of zou komen te overlijden. Maar de misvatting omtrent meer- derjarigheid der prinses is niet de eenige in het stukje van „l'Etoile Beige Het blad is in den waan, dat de prinses reeds in Katwijk woont en in Leiden studeert en daar vooral eco nomie zal blijven studeeren. In dat verband wordt ten overvloe de de Leidsche universiteit een „Fran- sche" genoemd. Mogen de lezers van het Belgisch blad niet weten, dat de universiteit, die meer Nobelprijzen op hare reke ning heeft dan eenige andere, het Ne- derlandsch als voertaal* bezigt? Dat zou wel passen in de lijst van het frans kiljonisme, dat den indruk poogt te vestigen, als ware het Nederlandsch als taal der wetenschap onbruikbaar. Ondenkbaar evenwel lijkt het, dat de lezers van het Brusselsche blad zoo iets zouden slikken. Daaronder zijn er althans, die wel eens iets over de ont- staangeschiedenis van de oud9te Ne- derlandsche universiteit hebben ge hoord. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wildervank, F. W v. d. Ley te Midsland (Terschelling'). Te Vollenho'ven, J. de Wil, Cattd. te Noord- wjjkerhout. Te Vriezenveen (vac. L. Boer en J. Booy), W. A. M. Kalkman te Werkendam en J. C. H. Romrjn te iWorkum. Aangenomen: Naar DantumawotE de, F. Hettinga te Hindeloopen. Bedankt: Voor Cadzand toez.. K. G. .B ten Cate te Harisweert. Voor Rijs- sen. B. N. B Bouthoorn te Zeist. Voor 's-Gravenzande 2de pred.-pl., G. Ver- does Kleijn te Dordrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te 's-Gravenhage-W., (vac, M. Schuurman), Dr. C. Bouma te Zwolle. Te Noord-seharwoude en te Krommenie H. Steenhuis Cand. te Al melo. Te Sellingen B. A. A. Bos, Cand. te Uithuizen. Te Zuilen, J. Lugtia- heid te Uithuizermseden. Aangenomen: Naar Ede, K. Win kelman te Maastricht. Bedankt: Voor GoëngaSybranda- buren, H. de Zwart te Twpsel. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te 's-Graveohage, S. t. d. Mplen te Zierikzee en K. G. van Smi- den te Kampen. Te Woerden, P. de Groot te Rotterdam en J. B. G. Croes te Bussum. Bedankt: Voor Amsterdam—Oost. H. Hcog'endoorn te Bunschoten. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Naar de Stana verneemt, is in den datum van de bevestiging en intrede van Ds .D .J. Couvee van Brussel, bij' de Ge reformeerde Kerk van Hillegersberg Straatweg, eenige verandering gebracht in dien zin, dat'dit niet op éen'dag zal plaats hebben. De bevestiging zal Zondag 3 April des avonds om half zes geschieden door Ds. S. Oudkerk, van Kralingen, terwijl Ds. Couvee Maandag 4 April d.a.v. des avonds 8 uur, intrede hoopt te doen. Zondag werd Cand. Joh. Meijnen, door zijn vader Ds. J. G. Meijnen van Baarn, in de Geref. Kerk van Zalk met een predikatie over Coloss. 1 28 en 29 bevestigd. Des namiddags deed Dj. Meijnen intrede met een predikatie ovet Psalm 95 vers 1. BEROEPINGSWERK. Te Schoonhoven heeft het Kiescollege der Ned .Herv. Gemeente op het verzoek om in de bestaande vacature een confes sioneel Predikant te beroepen, met alge- meene stemmen afwijzend beschikt. Ds. J .M. LAMMERS. Ds. J. M. Lammers, Ned. Herv. Predi kant te Nunspeet, heeft tegen 1 Maart a.s. bij den Kerkeraad zijn ontslag aan- .gevraagd. wapens, die het goed voorziene tuig huis der Grieksch-orthodoxe kerk op levert, te bestrijden; zij hebben talent,, geestkracht, en zijn over het algemeen' gevat en welsprekend. Ivan groet hem met diepen eerbied, doch Peter kijkt den anderen kant Pit, en kan een spottenden glimlach niet onderdrukken, als hij Ivan's eer bied opmerkt. „Zoo'n dorre boonenstaak!" zegt Pe ter zoo'n gluipert doch kijk, Ivan Serguwitch: wie komt daar uit de kerk?" „Dat is Katinka Paulovna", ant woordt Ivan. „Goed gezien, Ivan; dat is Katinka met hare buurmeisjes. Bij Sint-Geor- ge! wat is zij schoon een roos tus- schen de, lentebloemen!" Ivan zwijgt; dat zij schoon is, weet hij ook wel, en het verschil tusschen Ivan Nekalof, die daar op zijn kreu pel heen naast den jongen Ahvin voort strompelt, en de dochter van den Sta rosta is groot, De meisjes slaan rechts af; ze gaan waarschijnlijk naar het klooster, welks witte muren met verblindende helder heid uitkomen tusschen het ontlui kend geboomte. „Zij wuift u een groet", zegt Peter „en nóg één zij heeft u lief, Ivan Serguw'itch!" Manke Ivan slaakt een diepen zucht. ..Zij is rijk. Peter Petrowitch; haar va der bezit twintig paarden en acht bon derd schapen wij zullen nooit onder één dak vereenigd worden." „Zoo is het!" zegt Peter, en er is een warme, medelijdende toon in zijn stem: „zoo is het bvoederke! Het geld, het eigendom maakt de scheiding. Jullie behoort bij elkander, en toch kunt ge elkander niet bereiken; ge hebt haar gekocht met je leven, toen gij je leven in gindsehe graskamp voor haar waagdet het was immers gind sche graskamp?" En Peter keert zich om, terwijl hij naar den graskamp wijst, dien zij nu reeds ver achter zich hebben. Ivan knikte bevestigend „Was het niet bij dien doornesch?" „Drie pas links, waar thans die melk koe graast ik zal het nooit verge ten 1" - „En toch geeft het je niets, Ivan Ser guwitch!" „Was zij maar arm!" zucht manke Ivan. „Dan deedt gij het weer niet, broe- derke „Ik niet? O Peter Petrowitch, nu doet ge me toch onrecht!" en Peter ziet, hoe een paar groote tranen opwellen in Ivans blauwe, oprechte oogen. Dat hindert Peter toch geweldig; hij heeft een warmvoelend hart, en als liet medegevoel hem te machtig wordt, begint hij, om dat gevoel er onder te houden, gemeenlijk woest op te spelen over de ellendige toestanden. ,,'t Is een ellendige wereld!" zegt hij „een diep bedorven, door en door slechte wereld I Dat zeg ik je, Ivan Serguwitch! Hadt jij en Katinka even veel of even weinig, wat op hetzelfde neerkomt, dan konden we, als de rouw over uw vader was afgeloopen, een vroolijke bruiloft vieren, en nu komt er nooit iets van. Hoop er maar niet op het gebeurt nooit! Die gierige Starosta heeft voor Katinka reeds een vrijer uitgekozen." Ivan blijft stokstijf staan. „Alexis Hohenaul" „Ge weet het al zooveel te beter. En dezen keer, broederke, moet je maar in den stevigen burcht van den moujik kruipen het is 't beste, wat ik je raden kan." „In de burcht, die Nitchewo heet!" En manke Ivan lacht, terwijl hij dit zegt, maar het is een droeve lach. Hij wandelt naast den jongen, geest driftigen Peter Alwin voort met gebo gen hoofd, in stille onderwerping, en de levensspreuk van den Russischen boer woont in zijn hart: „Nitchewo wat helpt het?" Doch met die spreuk der berusting is Peter Alwin het eigenlijk in het ge heel niet eens. Hij heeft daar net aan Ivan den raad gegeven, om weg te kruipen in den burcht, die Nitchewo heet, en toch haat hij dien burcht uit al zijne macht. „Op zij, rakkers!" schreeuwt hij tot een paar kinderen ,die vlak voor zijn voeten ravotten, en zich dan weer tot Leiden 22 Februari 1927 't Wordt onbegrijpelijk genoemd, dat Rome en Dordt samen kunnen gaan. Eikaars felste tegenstanders soms! Roomsch-Rood, dat zou nog gaan, meent de S.D.A.P., want dan spreekt men maar niet van beginsel en kijkt alleen naar de practische resultaten. A. B. K., de Oproerige Krabbelaar, heeft nog eens weer bezongen zijn haat tegen het samengaan Rome en Dordt, naar aanleiding van een spreekbeurt van den heer J. Dols, voorheen Roomsch Priester. Tja, ik kan begrijpen, dat het onbe grijpelijk is. 't Gaat met die dingen als met de liefde tusschen man en vrouw. Niet één mensch ter wereld mag je zoo ongezouten de waarheid zeggen als je eigen vrouw. Daar ver draag je om zoo te zeggen alles van. Waarom? Wel dat is duidelijk, je weet dat ze het per saldo toch goed met je meent, dat er een onzicht bare band bestaat. Zoo'n band nu bestaat er ook tus schen allen die God als Schepper eeren. Felle tegenstanders, ja, ongetwijfeld! Maar tegenstanders die dit gemeen hebben, dat er een nog gevaarlijker tegenpartij is. Maar ook dit is waar: Om elkaar goed te leeren begrijpen moet gij een open oog hebben voor de fouten. Daarom is het nog zoo gek niet dat Rome en Dordt elkaar vinden, zelfs ondanks het feit dat een heer Dols tot bekeering komt en thans de Kerk die hij eertijds diende bestrijdt. OBSERVATOR. hatt besloten, voortaan alleen de auto van de fa. Dieben, waarmede een con tract was gesloten, te vergoeden. Spr. eindigde met de bede, dat de ver eeniging moge groeien en bloeien, en dat z(j voort moge gaan hulp te brengen aan hen, die in kommervolle omstandig heden hulp zoo noodig hebben, en dat dit werk Gode welgevallig moge zijn. De voorzitter betuigde, namens de aan wezigen, zijn instemming met deze laat ste bede, en bracht den secretaris dank voor zijn uitgebreid verslag. Uit het jaarvere'ag van aen penning meester. den heer D. v. Biezen, b fikt dit het batig saldo is ges'onken van f 1403,77 tot f8,23,83, terwijl het reserve fonds vermeerderde met f 30,74 tot f137,15. Bijzonder waardeerende het vele werk door den penningmeester verricht, dank te de voorzitter hem daarvoor. Nadat de commissie van controle, bij monde van den beer ,J Samson, een gun stig rapport had uitgebracht, werden re kening en verantwoording van den pen ningmeester goedgekeurd. Met bijna algemeene stemmen werden herkozen als bestuurslid de heerea Ds, A. Altena en Dr. H. G. Jonker. Tot lid van de commissie van controls werd herbenoemd de heer P. Kort Jt. en werden benoemd de heeren H. J.deu Haan Azn. en A. in 't Veld. Het bestuur deelde nog mede, dat vcor autovervoer een contract was ge sloten met de fa. Dieben te Leiden. Het aat nu niet aan van andere auto's ge- ruik te maken, tenzij de geneestheer dit noodig acht, daar men zich anders aan contractbreuk schuldig maakt. Het gebruik van andere auto's, zonder ge neeskundige verklaring, wordt voortaan niet meer vergoed. Naar aanleiding van de vraag van den' heer H. J. den Haan of de vereeniging rechtspersoonlijkheid bezit, wordt net bestuur gemachtigd de noodige stappen te doen tot verkrijging daarvan. De vraag van den neer A. Driebergen of vergoeding wordt gegeven als een win keiier een zijner, aan besmettelijke ziek te lijdende Euisgenooten, in een Zieken huis doet opnemen, al is dit voor de pa tiënt niet noodig,, wordt ontkennend d&- antwoord. .Dr. Jonker merkt op, dat de statuten dit niet toelaten, en dat dit ook een bevoorrechting van een deel der ie den zou zijn. Nadat de voorzitter nog een kort slot woord had gesproken, werd gezongen Gez. 108 :i, waarna de vergadering door den voorzitter met gebed ges.o.en werd. Ivan wendend, laat hij er op volgen: „Zoolang ons volk nog vasthoudt aan die lamme en verlammende spreuk, komt er niets goeds tot stand. Dat zeg ik je, Ivan Serguwitch I Wij hebben den jammer bij den Siberischen grens paal gezien; wij hebben met eigen oogen aanschouwd, hoe rechteloos ons arme volk tegenover zijn ambtenaren staat". „Och broederke," antwoordt Ivan treurig „het zal wel altoosTlaperen hier of daar". Peter kan nauVvelijks zijn ongeduld onderdrukken. „Gij zijt een echte boer", zegt hij; „jullie vindt alles goed, al zoud, ge levend gevierendeeld worden." „Welke rechten moet ons volk dan hebben?" „Een grondwet, een parlement, een betere rechtspraak en de afschaffing van die afschuwelijke administratieve maatregelen, die een huisvader zon der vonm van proces en geheel on schuldig naar de uiterste punten van Siberië kunnen verbannen". „Onze Tsaar zal dat het be9te we ten!" „Ja, zoo praten jullie boeren". „De lijfeigenschap is afgeschaft. Peter!" „Maar de geestelijke lijfeigenschap, die erger i9 zie, die is gebleven!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5