NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1927 STADSNIEUWS, GEMEENTEZAKEN. Voordracht Directeur Bank van Leening. B. en Wl dragen voor. voor een be noeming tot directeur der Gemeente lijke Bank van Leening de heeren: 1. P. A. van Aggelen, boekhouder bij de bank alhier, en 2. H. Nimmo, beheerder plaatsver vanger bij de gemeente Bank van Lee' ning te Den Haag. Verpachting gras en rietgewas. B. en Wl. stellen voor aan ondervol-' gende gegadigden te verpachten gedu rende een tijdvak van drie jaar het' 'gras op de bermen van den Haarlem- mertrekvaartweg en het riet in de Haaxi •lemmertrekvaart. 'de perceelen I en II aan L'. Hakker 1* Oegstgeest voor de som van f 15 p%r jaar; het perceel1 III aan F. D. Ciggaar te Sassenheim voor de som van f 35 per jaar; de perceelen IV en V aan P. van [Leeuwen te Voorhout voor de som] van f 15 per jaar; de perceelen VI, VII, X en XI aan J. Duivenvoorde te Noordwijkerhout voor de som van f 70 per jaar; de perceelen VIII en IX aan J. de Groot te Noordwijkerhout voor de som van f 10 per jaar. Verhuring grond. Voor het leggen van de persleiding voor de centrale rioleering heeft de gemeente gronden aangekocht. Een Eedeelte daarvan is voor het doel niet enoodigd. B. en W). stellen nu vooxi (deze te verhuren aan den vroegereii gebruiker, den heer J. Roeloffs voor f 245 per jaar. Schilderijen in bruikleen. De heer D. Roggeveen, kunstschil der, biedt in bruikleen, voor den tijcï van minstens twee jaar, aan een 4-tal1 schilderijen, te plaatsen in het museum (de Lakenhal. B. en W. stellen voor Ideze aanbieding in hunne handen te (stellen ter verdere afdoening. Aanbesteding bouwwerk gestichten. B. en Wl stellen voor de uitvoering ■van de beton- en gewapend betonwer ken ten behoeve van de uitbreiding v. het gesticht Endegeest ondershands aan te besteden aan de N. V. Breda- sche Beton-Maatschappij, v.h. H. iVriens te Breda voor f 16.207. Grondruil Rijnsburgerweg. B. en Wl stellen voor met de Leid- sche Bouwmaatschappij een grondruil1 aan te gaan, waarbij de gemeente af staat een gedeelte berm langs de Poel wetering en den Rijnsburgerweg en (daartegenover in bezit krijgt een strook grond, thans no£ het eigendom van |aen heer Jesse. Voor de gemeente zit het voordeel van den ruil, die met gesloten beurs geschiedt, in de moge lijkheid om het trottoir van den Rijns (burgerweg daar ter plaatse af te bou- (vven. Voorschotten Bijzondere scholen over 1927. Onder mededeeling van de gemid delde kosten van het onderwijs per leerling aan de scholen in deze ge meente over de jaren 1925 en 1926 stellen B. en W. voor aan de onder- .volgenue bijzondere scholen de daar achter genoemde voorschotten te ver strekken. Voor de school voor L. O. aan: Ide Krauwelsteeg f 2582 en f 672 het Levendaal 54 1874 en 672 ide Haarl.-straat 32 3159 en 460 •H.singel 27, meisjes 1910 en 431 (de v. d. Werffstr. 2534 en 113L Idle Oude Vest 2150 en 1131 H.singel 27, jongens 2150 en 431 het Rapenburg 48 3327 en 460 de Haarl.-str. 240 2774 en 460 de Pelikaanstraat 20 2618 en 460 de Caeciliastr. 11-15 2138 en 4311 de Munnikenstr la 2282 en 162 het Noordeinde 40 4720 en 460 ,de Pasteurstr. 2b A 3231 en 478 jdie Pasteurstr. 2b B 3063 en 769 de Oosterstraat 16 2450 en 162! jde Middelstegr. 119 3363 en 691 het Plantsoen 2366 en 323 de Hoogl. Kerkgr. 3002 en 867. de Lusthof laan 2 3783 en 323 de Stadh.laan lb „2738 en 741 tfiet Nooideinde 1 1814-en 460; Voor de school' voor U. L'. O. aan: het Levendaal 54 f 663 en f 311 het Pieterskerkhof 4 2738 en 492 (de HaarLstr. 34 1944 en 492! het Noordeinde 40 1877 en 1248 Hoogl Kerkgr. 20a 1281 en 437i De in ide laatste kolom genoemde (bedragen zijn die ter vergoeding van !de bezoldiging voor vakonderwijzers. Terrein voor lichamelijke oefening bij de school Stadhouderslaan. Op een d.d. 22 Nov. 1926 door do ■Vereeniging voor Geref. Schoolonder wijs gedaan verzoek, om gelden bt: schikbaar te stellen voor net inrich ten van de speelplaats bij de school! aan de Stadnouderslaan voor onden .wijs in lichamelijke oefening, advisee- ren B. en W;. gunstig te beschikken. Zij deelen mede, dat dit bestuur erop wijst, dat deze schooi leerschool van de Christelijke Kweekschool is en (daarom aan de inrichting van d.t speel terrein behoefte bestaat. De vereen, wil de helft der kosten, tot een bedrag! ,van f 1250 voor haar rekening nemen. In hun prae-advies zeggen en iW. verder nog het volgende: De .Commissie van Fabricage heeft in haar advies de vraag onder da oogen gezien, of voor de gemeente» ide verplichting bestaat de gevraagde gelden toe te staan en adviseert onsi idie vraag aan een nauwgezette over weging te onderwerpen. Na overweging zyn wij; tot de ;con* clusie gekomen, dat het pndervverpe- lijke verzoek moet worden ingewilligd! ïn tegenstelling met de Commissie van Fabricage, welke van meening is. dat voor hel bestuur de mogelijkheid! bestaat krachtens het bepaalde in arl. 195 der L. O. wet' 192U dispensatie te verkrijgen van de verplichting omi onderwijs in de lichamelijke oefeninsj te geven, en dat die mogelijkheid vani invloed moet worden geacht binneri de normale eischen van het onderwijs! te vallen, achten wij het uitgesloten,, dat Gedeputeerde Staten, aangenomen; dat het bestuur dispensatie zou willenj vragen, op zulk eenverzoek gunstig) zouden beslissen. Deze onze opvatting gronden wij op hetgeen bij de ter inzage gelegde cir culaire van Ged.' Staten, van 3 Mei! 1921, G. S. no. 16 (Próv. blad no. 48) ter kennis van de Gemeentebesturen is gebracht. Immers wordt op bladzijde 5 van] ,die circulaire gezegd, dat Gedeputeefl de Staten alleen dan de bedoelde dis pensatie zullen verleenen, indien kan! worden aangetoond, dat noch geschikt! personeel, noch geschikt terrein voor het onderricht in lichamelijke oefe ning aanwezig is. Waar nu het bestuur over geschikt personeel (leeraar gymnastiek M.O.J beschikt en de speelplaats der school! met betrekkelijk geringe kosten voor het geven van dat onderwijs geschikt kan worden gemaakt, zou ër dus voor Ged. Staten o.i. geen reden kunnen bestaan in casu ae bedoelde idispen satie te verleenen. Ontruiming onbewoonbaar ver- verklaarde woningen. B. en W. stellen voor om een lange lijst van onbewoonbaar verklaarde wo ningen, waarvan de datums, waarop ze moeten zijn ontruimd verloopt op 3 Maart, maar waarvan de bewoners niet in staat zijn om voor dien datum: een andere woning te betrekken, den/ termijn voor de "ontruiming gesteld, met een half jaar te verlengen en al- zoo te bepalen op 3 Sept. 1927. Voorts deelen B. en W. nog méde. dat 'thans 213 onbewoonbaar ver klaarde woningen zijn ontruimd en dat 'dit aantal sedert de vorige opgaaf met! 26 is toegenomen. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ingekomen van Wilnis, Ba. van der Mik echtg. van C. van der Vis de Ruijtei str. ii. Rotterdam Pa, K. Klink Oratv- jestr. 29. Stad Vollenhove Ge. Oldenhol, kinderjuffr. Raadhuisstr. 44.Renkum, Joha. Pluigcrs Raadhuisstraat 44. Am sterdam G. Verhagen--Steekterweg' 35. Koudekerk C. Hofland en gezin arbeider Hoorn 384. Leiden, Ga. A. J. Bro er Hoi - zichtstr. 30, Sassenheim Jvl. Treur banket bakkerskn., Conradstr. f. Voorburg «L Rietkerk rietdekkerskn., Hooftstr. 158. Grootegast A. L. Helmantel tuinderskiv. West-Kanaalweg 3. Vertrokken haar: Soest H. G. Bask en kleermakerskn. Rotterdam Bergweg 323 P. L. Dupain. Leiden Breestraat Ma. v. Halewijn, dienstbode. Nieuwveen Ma. v. Weeldèren wed. P. Stejjn. Aalten W. H. Lamers winkelbed. Nieuwkoop Ha. Fok ker dienstbode. Amsterdam Keizersgr. 392 Pa. Hoeve. Rotterdam Diergaarde- singel 59c L. M. A. Muller. Leiden Ja. Reeuwijk dienstbode. KATWIJK AAN DEN RIJN. Donderdagavond Meld de Gerei. Jongedochters- en Jongélingsvereeniging alhier, hun jaarfeest in de Geref. Kerk De leiding van dezen avond was opge dragen aan hun beider Eere-Voorzftter Ds. Meijering. Deze opende de feestver-- gadering door te laten zingen Ps. 138 vs. 1 en 2j las daarna den i3Ssten P&., waarna hij voorging in gebed. In zijn openingsv/oord heette spr. allereerst de aanwezigen hartelijk welkom en felici teerde beide vereenigingen met het voor recht, dat weer een jaar tot hunne ver eenigingen is toegedaan. Besprak daar na de jeugdactie en hoe onze jongedoch. ters- en jongelingsvereenigingen daarin een zeer voornaam aandeel in hebben. Met de wénsch dat ook voor de toe komst 's Heeren rijke zegen op de ver eenigingen moge rusten, en dat van haar een rijks zegen en invloed moge uitgaan in steeds breeder kring, besloot spr.* zijn openingswoord. Hierna kregen we de jaarverslagen der beide vereenigingen, afgewisseld door een voordracht van Mej. L. Met ering, getiteld: „Op de levenszee'1. Allereerst kreeg de Secretaris der Jongelingsvereeniging, de heer J. Duri- eux het woord om verslag te doen over het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat er in het bestuur nog al veranderingen waren ontstaan. In het 't bijzonder werd nog een woord van dank gebracht aan. den oud-Voorzitter dien heer P. Schone- veld. Er waren 32 vergaderingen gehou den en 2 openbare. Uit het financieel© gedeelte bleek, dat er een flink batig saldo in kas was. Ook de bibliotheek stond er gunstig voor en bevatte 307 leesboeken alsmede nog een flink aan tal studieboeken. Ook uit het verslag van de Meisjes- vereeniging, dat uitgebracht werd door de Secretaresse, Mej. D. Meijering, klonk een opgewekte geest. De verga deringen dezer vereeniging bleken trouw bezocht te worden. Ook dit bestuur on derging enkele veranderingen. Met het oog op de weinige armen in de gemeente was besloten dit jaar het. gemaakte naai werk te geven voor de Drentsche venen. Het financieel© verslag vermeldde ook hier een batig saldo. Over het vele be zoek van den Kerkeraad kon niet wor den geroemd. Hierop volgde een opstel van A. Scho- neveld over „Kaïn en Abel", waarna verschillende afgevaardigden het woord werd verleend om de .vereenigingen te feliciteeren. Nadat nog een samenspraak was gehouden, welke getiteld was: „Het geheim van Mej. Kinker" .word er een o,ogenblik gepauseerd. Na de pauze kregen we nog te hooren oen opstel van Mej. 0. van der Gugfcen. over „De vrouw en het beroepsleven" en een vcordracht van J. Minnce getiteld „J)e altijd nieuwe geschiedenis' Ak- toen volgde de hoofdschotel van den avond, n.l. een zestal tableau's voorstel lende de worsteling des geloofs. Dezé tableaus warén ontworpen door den heer van der Wijngaard, uit Oude Wetering, en w-erden ook nu door hem geleid, geas sisteerd door diens zoon. In het eerste stuk kregen we te zien Luther bezig met de vertaling v. d. Bijbel, waarbij door een paar onzichtbare dames werd gezon gen: „Een vaste burcht is onze God". Het tweede stuk stelde de vervolging voor. Een vrouw geknield en vastgehou den door een soldaat, terwijl een mon nik ha ar een ki;uis to or hield wat zij1 met beslistheid afwees. Ook hierbij evenals bij alle andere tableaus werd een toe passelijk lied gezongen. Daarna werd. achtereenvolgens voor gesteld: „CalvTjn", „De Chr. jeugd- jeugdbeweging", „De roode jeugdbewe ging", „Het Nederlandsche volk en de Nederlandsche maagd en de vergissing van Troelstra", „De Nederl. maagd be schermd door leger en vloot", terwijl het laatste stuk een opwekking was van de beide vereenigingen om als lid tot haar toe te treden en hunne actie t© steunen. Alle stukkèn zijn uitnemend gè- slaagd en de dames en heeren die hier aan gewerkt hebben, komt zeer zeker een woord van lof toe. Ook de verlich ting was zeer goed. Hierna werd nog namens den kerke raad het woord gevoerd door den heer W. Schoneveld. Nadat nog enkele voor drachten en een samenspraak waren tea gehoore gebracht, was het woord aaa den Voorzitter der Jongelingsvereeniging die in het bijzonder den Eere-Voorzitter bedankte vcor het veie en goede door hem verricht voor de beide vereemigin- gen en vooral ook weer dezen avond. Hierna werd door Ds. Meijering het slotwoord gesproken, die allen hartelijk dank bracht, die hadden medegewerio. tot het welslagen van dezen avond, ia het bijzonder de dames, die als die nende Martha's hadden gefungeerd, waarover een ieder zeker wel voldaan zou zijn, want op gulle wijze zijn de aan wezigen onthaald. Nadat nog gezongen was: „Zijn naam moet eeuwig eer ont vangen", sloot hij de vergadering met dankgebed, en keerde een ieder ruim voldaan huiswaarts. Beide vereenigingen kunnen met genoegen terugzien op hun welgeslaagd jaarfeest, waarvan de op komst boven verwachting was. KOUDEKERK. Woensdag 23 Februari a.s. des avonds te 7 uur, zal er in de Ned. He.:v. Kerk alhier, door Ds. Israël een uur van dank worden gehouden voor het voltooi de restauratiewerk aan de Kerk. Bij die gelegenheid zal tevens het nieuwe orgel In gebruik worden genomen dat be speeld zal worden door den bekwamen organist van de Hoogiandsche Keru te Leiden, den heer Kooien. Hij hoopt daar bij tevens eenige -stukken ten gehoore te brengen. Het mechanisch pneumatisch_ orgel is gebouwd do-or de welbekende firma van Leeuwen te Leiderdorp. Door de A.-R/Kiesvereen. „Ned. en Oranje" werd Maandagavond j.l. we derom een vergadering gehouden in het vergaderlokaal achter de Geref. Kerk alhier. De vergadering werd op de ge bruikelijke wijze geopend, waarna dooi den heer J. G. Ketel een onderwerp werd geleverd. Op duidelijke en bevat telijke wijze en aan de hand van eenige citaten zette hij zijn onderwerp uiteen. Een aangename en gezellige discussie volgde op dit onderwerp. De vergade ring was tamelijk bezocht. LISSE. Vanaf de Vuursteeg tot aan de Firma Gebrs. Tegela wordt weer een stuk wegverbreeding uitgevoerd. De zich daar bevindende sloot, wordt ge dempt en de boomenrij zal ook als een slachtoffer van het moderne verkeer moeten vallen. Dit laatste is wel jam mer, maar de weg zal er daar zeer mee verbeteren. Gistermiddag was er ledenverga dering der Veilingsvereeniging H. B. G alhier. Met een woord van welkom wordt door den voorz. de vergadering geopend. Het omzetcijfer was bedui- dend minder clan verleden jaar; in '25 werd voor f 1.300.0CO geveild, terwijl in '26 voor slechts f950.000 werd verkocht Deze achteruitgang vindt uitsluitend z,ijn oorsprong in prijsdaling. De groot ste veiling in '25 bracht op f 84.000, ter wijl de grootste veiling in '26, met een aanvoer van 1600 manden bloembollen meer, slechts f 60.000 becijferde. De ver houding tusschen bestuur, koopers en verkoopers liet niets te wenschen over. Er is zeer veel werk aan den wankel geweest, vooral met bet oog op achter stallige betalingen; het bestuur beeft in deze aangelegenheid een goede leer school doorloopen en zal dit jaar zeer voorzichting te werk gaan. De notulen der vorige ledenverga dering worden ongewijzigd vastgesteld Hierna volgt vaststelling balans en winst- en verliesrekening. Het rapport van den accountafit eindigt met het adres tot vaststelling en er wordt gele genheid gegeven tot vragen stellen. Hiervan wordt geen gebruik gemaakt, en daarom doet de voorz. eenige mede- deelingen, waarna tot vaststelling over gegaan wordt. Thans is aan de orde bestuursver-' 'kiezing, door bet aftreden van den heer Raaphorst, (die zich niet meer herkiesbaar stelt wegens te groote uit groei van de veiling'. Hij wenscht dei •verantwoording niet verder te helpen! ragen, doch blijft zich ter beschik-1 ing van H. B. G. stellen, tot het verJ richten van gewone werkzaamnéden. Verschillende pogingen uit de ver gadering, om hem alsnog op zijn be- jslpit te (doen terugkomen, falen. Het bestuur beveelt als candidaali dan den heer Kortekaas. De voorzitter, beveelt dezen canclidaat warm aan, ge secondeerd door den Comm. J. ,W. A. Lefeber. De uitslag is, dat de heer J. Kortekaas met groote meerderheid ge kozen wordt, die de benoeming aan neemt. Hierna wordt de heer P. Warnen- (dam Czn, op voorstel van den heet Raaphorst, bij acclamatie met sewel- -Jdig applaus, als bestuurslid herkozen verklaard. Ook déze accepteerde ffd herbenoeming. De voorzitter heet den nieuwgeko- zene welkom en neemt in warm ge stelde bewoordingen afscheid van neti aftredende bestuurslid. De statutenwijziging kan niet in be handeling komen, aangezien het ver- eischte aantal leden met aanwezig is. Deze wijziging houdt verband met de) nieuwe wet op coöperaties, opdat de volgende vergadering eenigszins nieU kennis van zaken zal kunnen hande len, vindt voorlezing der nieuwe sta tuten plaats. Voorgesteld; zal dan worden, ach-« ter den"naam van de coop, in het ver volg ide letters „g. a" te voeren. Eenige voorbesprekingen worden/ ge houden door den heer W, v. d. Laan! van Voorhout, welke door den voor zitter worden beantwoord. Rondvraag. Dhr. Rijnveld wenschtl H. B. G. ervoor te spannen om de voorveilingen afgeschaft te krijgen, als strijdig met het vakbelang en publica tie van het veilingreglement van Ho- bago in de vakbladen. De heer v. d. Laan vraagt of de be stuursverkiezing zal voorkomen de be zwaren, die den heer Raaphorst tot! heengaan noopten. Voorts adviseert hiji vooraf de boeken te doen nazien dooil een commissie uit de vergadering. De heer Kortekaas brengt de verga dering dank voor zijn benoeming en wenscht zijn nieuwe taak voor 10ö pet te aanvaarden en roept hiervoor da feteun in van de vergadering. De heer L. v. d. Valk vraagt of vei ling bij opbod in het vervolg niet mo gelijk zal zijn. De heer Danniis vraagt inliciitingen over de aansprakelijkheid van de le den na de statutenwijziging en zou ook gaarne bij opbod veilen. De heer J. P. Segers vraagt om po pingen, cm'H. B. G. te maken lot een vrije veiling. Dat moet kunnen. De voorzitter antwoordt de spre kers. Oqk hij is een tegenstander van voorveiling, doch acht H. B. G. niet het orgaan 01m hiertegen een actie opi touw te zetten. Met het oog op het peilen van da credietwaardigheidder koopers be looft het bestuur intense studie. Van de verandering in hel" bestuur verwacht de voorzitter veel goeds. De werkzaam heden zullen naar draagkracht wor den verdeeld. Jammer, dat ook mis schien de heer Zonneveld ons zal ver laten, door benoeming als gemeente ontvanger van Lisse. In het vervolg zal in de Tuni-verga- dering een commissie voor het nazien der boeken worden benoemd. Wat het bij opbod veilen betreft, wordt geantwoord, dat hier net zoo veel voor als legen is. Het zal na dei- worden overwogen. Na de statutenwijziging zal de aan sprakelijkheid der leden, buiten de aandeelen, tot f 50 zijn beperkt. De heer Segers, sprekend ïamens» de commissie, "onderstreept de woor den van den voorzitter ten opzichte van het afgetreden bestuurslid Raap horst en brengt het bestuur hulde voor de zeer vele werkzaamheden voor de vereeniging verricht om de achterstal lige gelden binnen te krijgen met een reuzensucces. Hij belooft den steun v. d. Commissarissen aan het bestuur en hoopt^ dat het volgend "Seizoen goed' zai zijn voor de veiling. De voorzitter sluit hierna dé verga dering. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Gistermorgen vergaderde de Raad de zer gemeente. Voorzitter de Burgemees ter. Afwezig de heer Vermaas. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en daar deze vergadering de eerste is in het nieuwe jaar, houdt hij de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Spi. wijst er op, dat het afgeloopen jaar niet ongunstig is geweest voor ae gemeente. De beide gemeentebedrijven gaven zéér bevredigende uitkomsten. Verder is een belangrijke belastingverlaging ingevoerd hoewel na deze verlaging plotseling de daling kwam der kaasprijzen, waardoor op de financiën der "gemeente in het komend jaar steeds het oog moet wor den gericht. Verder zegt spr. dat vel schillende voorstellen in het komend ft jaar den Raad zullen bereiken, die be doelen versobering van den gemeente dienst. Spr. eindigt met dien wensch, dat het jaar 1927 in landbouw en veeteelt en alle takken van nijverheid een toe nemende bloei en welvaart zal brengen, en voorts met den wensch dat het de Raadsleden en hunne gezinnen wel moge gaan. De notulen worden hierna voorge lezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken merken we opMissive Ged. Staten, waarbij goed gekeurd wordt teruggezonden de Ge- tmeentebegrooting 1927; Verslag Commissie tot wering van Schoolverzuim. Worden vcor kennisgeving aangeno men. Van de vereeniging „Het Groene Kruis' is een schrijven ingekomen, waar in gevraagd wordt ontheffing of vermin ring van het te betalen bedrag van het Waterleidingbedrijf. B .en W. stellen voor, hierop niet in te gaan voordat inzage is verleend van de boeken der vereeniging. Aldus wordt besloten. Punt 4 betreft de benoeming van da leden der stembureaux voor de verkie zing der Provinciale Staten. Deze wor den bjj' acclamatie op voorstel van B. en ,W. benoemd, en ook aangewezen als stembureaux voor de verkiezing van den gemeenteraad. Punt 6 handelt over de benoeming van leden voor de Commissie van toezicht exp, het L. 0. Benoemd worden de heeren Zuiderveld, H. de Boqr en Zwartsloot. Bjj punt 7 worden bn acclamatie deaf tredende leden der Scnattingscommissia herbenoemd. Punt 8 betreft de benoeming van eea lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim1. Benoemd wordt de heer P. Zuiderveld. Punt 9 handelt over de vergoeding ex art. ioi 'L. O.-wet (3-jaarlijksche afreKO- ning der Bijzondere Scholen). Wordt goedgekeurd. Punt 10 betreft de voorscho taan vra gen van vergoeding ex art. 101 der Bijz. zondere scholen. Goedgekeurd. Punt 11 handelt over een verslag van Naai- en Knipcursus over 1926, waar uit blijkt, dat niet voldoende geld aan wezig is, om de huur van het bij de cursus in gebruik zijnde gemeentelijk vereenigingslokaal te betalen. Op voor stel van B. en W. wordt besloten, daar van ontheffing te verleenen. Bii punt 12 komt ter sprake een voor stel van B. en W. tot afbraak van' de ambtswoning der L. 0. School No. 1. De Voorzitter zegf, dat het huis te groot is en dat de hoofdonderwijzer er liever niet in wil wonen. Aanvanke lijk waren B. en W. en de Bouwcommijr sie van oordeel, dat het beter was het huis te laten staan, maar daar thans ge bleken is, dat er ambachtslui in deze gemeente zijn, die het willen afbreken en nog geld toe geven, stellen B. en "W. voor, daartoe over te gaan en het werk te gunnen aan den hoogsten inschrij ver, wiens inschrijving f235,bedroeg. Na eenige bespreking wordt het voor stel goedgekeurd. De heer Boot maakt hiermede in verband de vragende opmerking of de voorstanders van het openbaar onder wijs wel weten, wat het bestuur is van dë O .L. School. 1 De Voorzit tie r onderstreept dit gezegde en de heer van 't Riet gaat er nog eens op in, en wijst er op, dat de gemente altijd het goede op 't oog heeft voor het Openbaar Lager Onderwijs. Bij punt 13 wordt het kohier van dö hondenbelasting dienstjaar 1927, vastge steld op een bedrag van f387, Punt 14 betreft een voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van enkele wijzi gingen in de Algem. Politieverordening. Wordt goedgekeurd. Punt 15 handelt over een verordening op het aanleggen, hebben en onderhon den van kabeis of geleidingen vcor elek triciteit, gas of eenige andere energ'13- verm en op het leveren van die energiar Wordt vastgesteld. Bij punt 17 wordt aan twee inwo ners der gemeente, vier kinderen ds schcol hebben verlaten, ontheffing vei- leend van de betaling van schoolgeld. Punt 18 betreft ai- en overschrijvin gen op de gemeentebegrooüng 1926. Wordt goedgekeurd. Punt 19' handelt over de opheffing van d© O. L. School No. 2 te Hcogmnde. De Voorzitter zegt, dat al dik wijls over deze kwestie is gesprokén, maar dat nooit voldoende inlichtingen, waren te verkrijgen. Thans zijn die in lichtingen er. De School to -tioogmad© staat op het lijstje van scholen die voor opheffing in aanmerking komen. Het ini tiatief daartoe moet genomen worden dcor de gemeente. Er gaan momenteel 6 kinderen op die school en de inspec teur keurt haar af, wanneer niet de noo- dige verbeteringen zullen worden aange bracht. De kosten daarvoor zijn 12580, Daarbij komen vcor kosten aan de on derwijzers wening f750 dus een totaal van f3350. Tevens moet aangesteld wol den een vakonderwijzeres, waartoe dan ook de 2 Bijzondere Scholen in deze ge meente het recht hebben. Er ontstaat over een en ander een langdurige bespreking. De heer Boot is voor opheffing. Go- zien de -kosten, acht spr. dat beslist noock ziakelfjk. De heer van Dam vindt den toe stand waarin de school verkeert, een aanklacht tegen de gemeente. Wanneer er beter vcor gezorgd was en ze met zoo stiefmoederlijk behandeld was, zon men nu niet vcor deze kosten staan. De Voorzitter wijst dat met be slistheid van de hand. Er mag aan did schcol niet meer dam f120,besteed worden. En wanneer aan die school veel wordt besteed, dan krijgen we de stuk ken thuis, aldus spr., en dan kijken de heeren ook zuur. Het zou onverantwoor delijk zijn, die kosten te maken en al- zoo de lasten der gemeenschap te ver zwaren. 'De heer van 't Riet had niet op dit voorstel gerekend, en 't is hem nog niet licht in deze zaak. Aan de eene kant vindt spr. de opheffing noodzakelijk, maar aan de andere kant is het voor do menschen, die hun kinderen niet méér dichtbij naar school kunnen stu ren, wel jammer. De heer Lieve rse acht dat nog geen officieele gegevens genoeg aanwe zig zijn om de school op te hefien. Spr. is niét tegen opheffing, maar wil aaar mee nog even wachten. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht en met 5 tegen 1 stem aangeno men. Tegen stemde de heer Lieverse. B\i de Rondvraag merkt de heer van 't Riet op ,dat hij de daad van Alphen aan den Rijn, om de f56,voor 4 hier schoolgaande kinderen te weigeren, on verantwoordelijk vindt. De V 0 0 r z 111 er zegt, dat de gemeen te Alphen a. d. Rijn een echte parasiet is voor Woubrugge. 10 Pet. van de be volking van Woubrugge, is belasting plichtig aan Alphen, en er is niets aan te doen. Spr. wijst er op, dat de kina© ren, die hier boven bedoeld werden, t© gen de grens van Woubrugge aanwonen en toch wil Alphen ze dwmgen in ai© gemeente school te gaan. Spr;> haalt nog eenige dingen aan, waaruit blijkt dat Al phen parasiteert op Woubrugge. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6