Wflï.OE BUOEH ZE6SE». NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1? FEBRUARI 192", TWEEDE BLAD. Buys en de Vrije Universiteit. 'Wat klaagt gij over verdrukking in tien schoolstrijd? zoo werd, toen Kappeijne's wet zou worden ingevoerd, in het felst van den strijd den anti revolutionairen in de Tweede Kamer prikkelend gevraagd, aldus schrijft de „Rotterdam mer". Wat klaagt gij over verdrukking, gij die u zoo welvarend gevoelt, dat gij de oprichting eener Vrije Universiteit durft ter hand némen? Wat klaagt gij over onduldbare las ten voor uwe lagere school, nu gij eigener beweging, opgewekt van harte, nieuwe lasten aan de oude gaat toevoe gen? Onbehoorlijk was die vraag, voorat in den mond der onderdrukkers. Edele geesten voelden het. Zoo kan het geen verwondering ha ren, dat de groote liberale staatsrechts geleerde Buys in zijn opstel. „Beden kelijke leuzen" in ,.De Gids" van 1881 schrijft over de antirevolutionairen en de Vrije Universiteit: „Het geloof aan eigen kracht is het geheim van hare sterkte, en wat dat geloof vermag, daarvan getuigt de klimmende offer vaardigheid, waarmede aanzienlijken en geringen hunne schatten en pennin gen bijeenbrengen om bestaande scho len te onderhouden, nieuwe op te'rich- ten en nu ook op het gebied van het nooger onderwijs iets soortgelijks te ondernemen als men in lagere sferen reeds heeft tot stand gebracht. En wel verre van zich door zoo vele en zoo groote offers te laten bevredigen, komt de leider, op het eigen oogenblik, dat nij een tonne gouds voor zijn nieuwste stichting in ontvangst neemt, het den «ijnen aanzeggen: „Verdriedubbelen nog moet zich de spankracht van uw liefde en toewijding; ofwat deze school naar haar bestek moet worden, wordt ze nooit. En toch, dat ze vol bouwd zal worden, ja, dat durven wij hopen, hoe stout u ook die hope schijn. Inderdaad zulk een stoutmoedigheid perst bewondering af. Laat dan ook de Vrij© Universiteit wezen wat zij wil en worden wat zij kan, hej. eere-saluut, dat bij hare geboorte van' de drukpers gevraagd werd, had deze haar ook jngevraagd moeten brengen, zooals zij het schuldig is aan elk kloek bestaan, aan elke daad, die van mannelijke veerkracht getuigt. Geef ons, liberalen, zulk een bezielende kracht, en onze po litieke arbeid zal even vruchtbaar wor dén als ze in de laatste jaren onvrucht baar is geweest". Zoo schreef Buys in 1881 en het is goed thans in den jare 1927 zich zijn woord te herinneren, nu voor de uit zetting der Vrije Universiteit nieuwe offers gevraagd worden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Zestal: Te Norg: J. N. Sevenster, te Oldehove; B. Peijsel, te Woltersuin; C. de Vries, te Ureterp; W. S. Win- semius, te Surhuisterveen; J. Dik- noom, te Schiermonnikoog; en W. J. Witkop Jr., te Rockanje. Beroepen: Te Gaast: H. B. Spij- Kerboer, Te Midlum. Te Zandeweer J. van Graspek te Edam. Bedankt voor Sommeisdijk: W. Deur, te Schoonhoven. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Watergraafsmeer: M. Gravendijk, te Dordrecht; en Dr. E. D. Kraan, te VI aar dingen. Beroepen: Te Ihrhove (O.-F.): W. Lenderink, cand. te Uelsen (Bentheim) Te Fijnaart (N.-B.: P. D. Kuiper, cand, te Kampen. NED. GEREF. KEFKEN. [Aangenomen Naar Amsterdam- Groot: J. C. Aalders, te Gouda. VRIJE GEREF. GEM. 'Aangenomen N aar Waddinx- veen: H. J. Grisnigt, te IJsselmonde. GEREF. GEMEENTEN. Bied an kt voor Tholem A. de Blois te Dirksland. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 22 Boven het hoofd van den molenaar Tartof trokken zich trouwens de drei gendste donderwolken samen, en het scherpzinnige oog van den Officier had den draad reeds gevonden van de Verschrikkelijke misdaad. Hij werd ongeduldig, omdat de oude Tartof zoo lang wegbleef; hij keek op zijn horloge „Starosta!" zeide hij: „waar blijft Victor Tartof toch? Reeds een half uur geleden is de veldwach ter er op uitgegaan!" Doch op hetzelfde oogenblik, dat hij dit zeide, verscheen de man. Hij was norsoher en gemelijker dan gewoonlijk; er was zoo n mooie wind om te malen, en hij had den molen moeten stil zetten. Hij was van onder tot boven met meel bestoven, en hij groette nauwelijks, toen hij binnen trad. 4 „Victor Tartof 1" zeide de Officier „Wij ontmoeten elkander vandaag niet voor den eersten keer!" Tién jaar geleden ben ik eens in ver hoor geweest, Edel Achtbare 1" Hij had de muts in de hand, en hij .antwoordde kregelig, want hij had haast. „Het bad weinig gescheeld, of gij BEROEPBAAR. Naar moh aan de Stand, mededeelt, za! de heer H. Steenhuis, theol. cand. te Almelo, die 12 Jan. door de classis Deventer beroepbaar gesteld is, thans gaarne een eventueel beroep in over weging nemén. EMERITA ATS AANVRAGE. Ds. F. Ch. Geerjing, Ned. Herv. predi kant te Zeist, vroeger o.m. te Dom burg, Medemblik en Joure, vraagt JJin r.enkort eervol emeritaat aan. NAAR het ZENBINGSVEL3. Dr. F. Veldstra, arts te Groningen, is benoemd tot missionair arts aan het Petronella-Hospitaal te Djokjakarta en nam deze benoeming aan. Hij vertrekt D.V. met de „Grotius", clie den len Maart a.s. zal uitvaren. Dr. C. L. Zwaan, arts, zoon van den miss. pred. Ds. C. Zwaan te Den Helder, die eveneens is benoemd tot missionair arts aan het Petronella- Hospitaal, zal D.V. in Mei a.s. met de „J. P. Coen" naar Java gaan. evangelisatie, Te Stadskanaal is deïer dagen een Evangelisatielokaal in gebruik geno men, waarbij Ds. P. Bos, Geref. pred., het woord voerde. een mooi resultaat. Eenige weken geleden werd in de Ned. Herv. Kerk te Enschede medege deeld, dat er op de in aanbouw zijnde kerk in het Lasonder nog steeds een tekort was van 30.000. Zondag j.l. is van den kansel afge kondigd, dat het groote tekort door giften reeds is aangezuiverd. bezwaarden in friesland. Naar wij vernemen, is in een dezer dagen gehouden vergadering te Har- kema-Opeinde besloten tot het oprich ten van een vereeniging v°.n personen, die bezwaard zijn over de schorsing van Dr. N. D. van Leeuwen, Geref. predikant aldaar. Een 150 personen hebben zich als lid dezer vereeniging opgegeven. prof. dr. a. d. fokker. Prof. Dr. A. D. Fokker, hoogleeraar in de zuivere en toegepaste natuur kunde in de afd. der algemeene weten schappen der Technische Hoogescliool te Delft zal Maandag 28 Februari a.s. van 12 uur n.m. in de collegezaal van het laboratorium voor Natuur kunde en Electrotechniek zijn laatste college geven. chr. h. b. S. te zwolle. Tot leeraar aan de Chr. H. IJ. S. te Zwolle is benoemd dc heer L. W. Kuyl- man, te Amsterdam. voqr een chr. school te boedapest. Het Comité tot oprichting van een christelijke school te Boedapest ver zoekt het volgende mede te -helen: Bisschop L. Ravas van Boedapest koestert het stellige voornemen nog maals naar Nederland te komen, in .de eerste plaats om de Koningin de erkentelijkheid dér Hongaarsche Ge reformeerden te betuigen, dat zij ver gund heeft den naam van Prinses Ju liana aan de Christelijke school te verbinden en een portret van de prin ses heeft geschonken. Dan om het Ne- derlandsche volk te danken voor zijn offervaardigheid bij deze en andere gelegenheden aan het Hongaarsche volk betoond en om verdere belangstel ling voor de school te wekken. Deze reis was gesteld in hei najaar van 1926, kon toen echter moeilijk doorgaan, omdat juist prof. Sebestijen in ons land vertoefde en verschillende spreekbeurten vervulde. Ziekte in zijn gezin en de a.s. opening van het parle ment beletten bisschop Ravasz thans op reis te gaan, zoodat het plan om hier te kernen eerst in later tijd zal kunnen worden uitgevoerd. UIT ONZE INDIEN. de onrust op sumatra. Aan dc heeren A. J. Hamerster, on- derhoofd der afdeeling bestuurszaken der buitengewesten; prof. dr. B. J. O. Sclirieke, hoogleeraar in de sociologie, waart naar de Siberische zilvermij nen gezonden." „Ik was onschuldig". „Dat zit nog; de bewijzen voor uw schuld waren in mijn oog niet vol doende, doch uw onschuld hebt ge niet kunnen bewijzen". „Waarvoor moet ik eigenlijk hier komen, Edelachtbare?". „Om eenige vragen te beantwoor den in zake den moord op Serguw Ne kalof'. ,,lk dacht het wel." „Hoe laat zijt ge gister met den meel wagen thuis gekomen van Sarski?" „Hoe laat? Ik denk: te vijf uur". „Het was-vroeger", viel er de Staros ta tusschen in, „want te vijf uur heb ik u in de dorpstraat ontmoet". „Nu dan iets vroeger ik weet het niet zoo precies. Het paardetuig was kapot, en ik bracht het bij den schoenmaker: bij den kleinen Kalen- ko". Er was een groote spanning onder de aanwezigen; de molenaar merkte het, en het maakte hem eenigszins be vangen. „Tartof", giiig daarop de Officier voort: ..wat hebt gij aan Simeon Ne- kalof, die hier. tegenwoordig is, ge zegd? Verwachttec gij zijns vaders te rugkomst. gisterenavond? Spreek de waarheid en de volle waarheid!" De molenaar werd onrustig; Lij staarde in het strenge, onoeüspellen- de gelaat van den rechter, en een ron- en volkenkunde aan de Rechtshooge- school te Batavia; W. Groeneveldt. as sistent-resident van' de afdeeding Soembawa^Bima); mr. H. Fievez de Malines v® Ginkel, controleur ter be schikking; WL L. van der Plas, contro leur ter beschikking in de residentie Bali en Lombok, en Darwis Gelar Da- toe k Madjelelo, demang van Manind- jau, is, onder leiding van den resident van Padang, opgedragen een onder zoek in to stellen naar de oorzaken van dc onrust onder de bevolking ter Westkust, ook afgescheiden van de jongste ongeregeldheden. be g.-g op sumatra. De gouverneur-generaal heeft op een persconferentie alhier gezegd, dat zijn algemeene indruk is, dat de mo gelijkheid van herhaling van de onlus ten op de Westkust uitgesloten geacht moet worden, uitgezonderd ïn enkele afdeelingen, waar de toestand overi gens beheerscht wordt. De geest onder de bevolking is best, getuige de spontane feestviering na den dood van Sipatai. De G.-G. heeft tijdens zijn reis geen moment een on aangenaam gevoel gehad of gedachte aan gevaar gekoesterd. Hij is van oor deel, dat de onlusten wei opluchting gegeven hebben, maar er moet veel meer gebeuren om de ontevredenheid onder de bevolking weg te nemen, vandaar het instellen van de commis sie voor het nagaan van de oorzaken van de onlusten. Op de vraag van den redacteur van de Ronihmardeka, wanneer het woord vervuld zal worden, dat inlanders In leidende betrekkingen benoemd zul len worden, antwoordde de gouverneur generaal: „U zult dit zien als u geduld heeft". uitspraken van landraden De Landraad te Serang veroordeel de 4 beklaagden tot 12 jaar en 15 tot 11 jaar gevangenisstraf wegens deelne ming aan de relletjes. De Landraad te Meester Cornelis heeft drie beklaagden wegens op stand veroordeeld: één tot 15, éen tot 14, en één tot 10 jaar gevangenisstraf GEMENGD NIEUWS. Onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg aan dem derden weg te Rilland is gistermiddag! een vrachtauto van.de firma Timmer man en Melis uit Goes, geladen meti strco.. in botsing gekomen met den sneltrein. De auto kwam met dé voorwielen in aanraking met een treeplank. Door dat verscheidene coupéruiten, braken werden drie personen m de eerste-klas? se coupé verwond. De chauffeur van de auto bekwam geen letsel. De trein kon met onge veer een half uur vertraging weer ver ïrekken. Paarden op hol. Gistermidi dag sloegen twee paarden, gespannen voor een wagen, aan het Noordeinde te Delft op hól en renden in de richting! van den Haag weg. De agent van politie Th. van Vel- zen, die voor het politiehuis daar ter plaatse surveilleerde, zag de x>aarden, aankomen en trartte de beesten tot staan te brengen. Het gespan had echter zooveel vaarti dat de agent bij deze poging tegen den grond werd geslagen. De paarden en ae wagen gingen over hem neen. De "man werd eerst naar de politie post gedragen, waar medische hulp werd verleend. De agent bleek aan den linkerarm ernstig "gewond te zijn. Ook had hij verder nog eenige kleinere verwondib gen opgeloopen." De Vechtstroom. Nadat liet lijk van den zoo noodlottig om het le ven gekomen gezagvoerder Krijnen van fiet s.s. Vechtstroom, j.l. Zondag; te IJmuiden geland was, werd't in het wijkgebouw van het Witte Kruis al daar voorloopig ondergebracht, omr dat de justitie een onderzoek moest instellen naar de doodsoorzaak. Na beëindiging daarvan is het lijM wederom vrij gegeven, zoodat de ter aardebeslelling, welke gisteren onder greote belangstelling te IJmuiden ge schiedde, kon plaats hebben. derlinge beklemdheid greep hem aan. Hij zweeg even; hij draaide verlegen aan de muts, en voegde dan met de bevende hand over de weinige haren, die zijn kalen schedel bedekten. „Blijf maar bedaard", zeide de Of ficier; „zeg de waarheid, en niets dan de waarheid dan gaat gij het vei ligste!" „Ik moet mij even bedenken. Edel achtbare ja, nu weet ik het: ik heb aan Simeon gezegd, dat ik zijn vader dien avond nog terug verwachtte." 4 „Dat klopt", knikte de Officier „wat hebt gij echter aan den Starosta gezegd?" De molenaar was nu weer gerustge steld. „De Starosta vraagde mii, waar ik was heen geweest met den meel wagen. Daarop vraagde hij mij, of ik Serguw Nekalof, die den witvoet moest afleveren, niet had gezien De Starosta knikte bevestigend. „Ja", zeide hij „zoo was "net". „Toen vraagde hij mij, of Serguw Nekalof met mij terug was gekomen". „Vanwaar toch die groote belang stelling?" vraagde de Officier plotse ling „wat konden de private aange legenheden van Serguw Nekalof u schelen, Starosta??' „Ik had des morgens een twist met hem gehad, en wilde hem opzoeken, om mij met hem te verzoenen het gaat naar Paschen!" De Officier was door het antwoord bevredigd. Ingebroken. Dinsdagmiddag! is in een huis in de Smaragdstraat te Amsterdam ingebroken toen de be woners afwezig waren. De boosdoeners maakten f 1200 buit en drie blikken doosjes; verden eenige. oude papieren marken, een pon tefeuille en een heerenbeurs. Naar de inbrekers, die waarschijn lijk met den toestand in de woning op( ide hoogte waren, zoekt men nog steeds* In een kussensloop. De be woners van een huis in de eerste Jan Steenstraat te Amsterdam, kwamen Dinsdag tot de ontdekking, dat bij hen ingebroken was. Uit een winkellade was negen gulden gestolen en uit een linnenkast, die tevens als brandkast dienst deed, zeven gulden. Ook werdl een gouden ring en een horloge met ketting vermist. De droevigste ontdekking was ech ter, dat het hondje, waaraan men do verdediging van have en goed had opi gedragen, zich lafhartig in een kussen had laten binden. Toen men het stomme dier vrij liet be^on het vroolijk te kwispelen. Van de bedrijvers van deze euvel daden was niets meer te ontdekken; de vogels waren gevlogen. Doodgeschoten? Gisteren is. nabij zijn woning in het Rheezerveen te Almelo het lijk gevonden van der* 36-jarieen arbeider J. S. De hals vertoonde teekenen, dan hij door een geweerschot zou zijn gedood. Hij laat een vrouw, met 3 kinderen achter. Arrestatie. Nader is gebleken dat de twee te Antwerpen gearrestern de personen, Wl en K., die verdacht werden van den juweelendiefstal in den goudsmidswinkel van den heer Davidson op den Nieuwendijk te Am: sterdam, niets uitstaande hebben. Hun aanhouding is geschied in verband met een hier te lande gepleegden dia mantdiefstal. Excursie van een naald. Het is bekend, dat vreemde lichamen, als kogels of naalden soms lange we gen in het lichaam van den mensch kunnen afleggen en op geheel andere plaatsen voor den dag kunnen komen dan waar ze in het lichaam waren ge komen. Een merkwaardig voorbeeld hier van wordt in de Munch. Med. Woch" vermeld. Een half idiote vrouw kwam in Fe bruari 1924 in een Duitsch ziekenhuis met de mededeehng, dat ze een lange naainaald had ingeslikt en dat ze die gaarne verwiidera wilde hebben. Men bekeék haar met Röntgenstra len en vond inderdaad de schaduw van een naa d in de maagstreek. Toen men dé maag geopend had, bleek deze leeg en voelde men door den darmwana heen een groote vei ligheidsspeld. Men meende, dat deze het voorwerp in kwestie was, en be sloot deze niet te verwijderen, daar ze wel vanzelf het lichaam zou verla ten. Dit bleek ook het geval, want den volgenden dag kwam de veiligheids speld met de ontlasting mee. De speld werd aan de patiente ge toond, en deze herinnerde zich nu, dat ze ook een speld had ingeslikt, maar hield vol, dat de naald nog in haar lichaam aanwezig moest zijn. Daar de patient imbecil was, schonk men haar geen geloof, en liet haar na genezing van de wdhd naar huis gaai* Twee en een half jaar later kwam ze bij denzelfden dokter terug en ver telde vroolijk, dat ze toch gelijk had gehad. Want de naald was nu naar buiten gekomen en stak uit de huid van haar borst. Dit bleek waar te zijn, De medicus trok de naald er uit, die met bindweef sel vast omgroeid was en die dus blijk baar al lang in het lichaam had geze ten. De verklaring bleek de volgende de naald was in den slokdarm blijven steken, was dan langzamerhand door den wand van de borst gewandeld en tusschen de 3de en 4de rib naar bui- tén gekomen. De patiente had van deze excursie geen nadeel ondervonden. Vermist. In de buurtschap Nij broek, gem. Voorst, wordt vermist dé „Ga nu voort, Tartof de Starosta (had. u gevraagd, of Serguw Nekalof met u was teruggekomen". „Dat vraagde hij mij, Edelachtbare, en ik antwoordde ontkennend. Daar op vraagde hij mij, of ik Nekalof s te rugkomst gisteravond verwachtte. „En uw antwoord was?" „Dat ik het wel vermoedde; ik wist het natuurlijk niet zeker, maar ik dacht het wel". „Dat is niet waar", zeide de Starosta op vasten toon; „de molenaar sprak anders. Hij zeide mij. dat Serguw Ne kalof stellig te Sarski zou overnach ten. Het speet mij ik had mij zoo gaarne gisteravond nog met Serguw Ivanitch verzoend!" De oude Tartof keek vreemd op. „Spreek de waarheid!" vermaande de Officier. „Ik zèg de waarheid!" zeide de mo lenaar met zijn aangeboren norsch- heid, „Waar gingt gij heen, nadat gij den schoenmaker hadt bezocht?" „Naar huis". „Naar huis?" „Ja, naar huis wat anders?" „Natuurlijk: 't was koud. en ik was met den meelwagen zoo pas uit Sars ki teruggekeerd". „Gij bleeft niet thuis!" „Edelachtbare, Simeon Serguwitch is mijn getuige 1" „Waarvan?" „Dat ik thuis was"- hout- en bouwmaterialenhandelaar J. K. Jr., die Maandagmorgen nog Hattum gezien is en van plan was, [dienzelfden dag naar zijn woning te rug te keeren. Sedert dien is echter niets meer van hem vernomen. Gevallen. Gistermorgen had aan het spoorwegstation te Deventer een ongeval plaats, dat ernstige ge volgen nad kunnen hebben. Toen de sneltrein uit Almelo, die om 10.14 uur te Deventer arriveert, voor het vertrek naar Apeldoorn ge reed stond, kwam nog een reizigeü uit den even te voren aangekomen D- trein aangeloopen om zijn reis met den sneltrein voort te zetten. Hoewel de stationschef hem waar schuwde niet meer in te stappen, daart de trein reeds in beweging was, rukte de man toch het portier van een coupé open, waarin zien een moeder metl haar 31/2-jarig zoontje bevond, ko mende uit Almelo en op weg naat haar woonplaats Apeldoorn. Het jom getje, dat tegen het pörtier leunde, viel uit den coupé, kwam terecht tusschen het perron en den trein en rolde daar na tusschen twee wagens in. F. en zeizrter uic den vol generen frmr pé zag toevallig het ongeval, trok da delijk aan de noodrem en op hetzelf de oogenblik stond de trein stil, juist toen Het knaapje vlak voor het voor wiel van den tweeden wagon lag. Had' de trein een seconde later gestopt, dan zou het kind vermorzeld zijn. Tegen den roekeloozen reiziger uit den D-trein werd procés-verbaal op gemaakt. Overleden. De 34-jarige ma chinist K. der Geldersche tram, dio Maandag nabij Ulft, bij het naar bui ten leunen op de machine, met zijiï hoofd tegen een langs den lijn staan- den boom sloeg, is aan de bekomen verwondingen overleden. Overreden. De lS-'jarige G. A. uit Spijck is even over de p*ens door de tram Zutfen-EmmeriK over reden en gedood. Het hoofd werd van de romp ge scheiden. De moord te Esbeek. Mem herinnert zich het bericht, betreffen de den moord in Esbeek (gemeente Hilvarenbeek), waarbij in dén nacht* van 8 op 9 Februari de 69-jarige echt- genoote van den landbouwer de Korf door een geweerschot, van buiten doort het raam gelost, in haar bed was ge dood. De dader, zekere T. G., die met de Kort kwestie had genad over een weg! en uit wraak moet gehandeld hebben, was sindsdien voortvluchtig. Thans vernemen wij, dat de verdachi te. Geer s geheeten, een Be'gische land! bouwer, die te f^sbeek woonachtig was! gistermorgen door de Belgische maré chaussee op den kruisweg langs dem weg Hooge-MïerdeAeréndonk op Belgisch gebied, is gevonden. Hij had! zich aan een boom verhangen. Het lijk *<an den 53-jarige is doon de justitie in beslag genomen. Brand. Te Onna is de woning van B. Bult afgebrand. Een paard, 'ra veulen, 10 runderen en eenige varkens» kwam om. Verzekering dekt de schade. Uitgeleverd. Gistermiddag is de directeur vin de Ricinusolie- en! Zeepfabriek", de heer B. C. Fl., die te Maastricht sinds 9 Dec. vorig jaar op verzoek van de Belgische ïustitie als verdacht van zwendelen nog al tijd in het Huis van Bewaring gedeti neerd was, door de Nederland;cJie au toriteiten aan de Belgische uitgele verd. Aan de grens bij het dorpje Smeert maas werd hij aan de Belgische jus titie overgegeven. Ondeugdelijk. De 8-iarigeM, T. en haar" 3-jaTig broertje gingen 1.1. Maandagavond in een winkel 111 het Noordelijk stadsdeel van Rotterdam! nougat koop en, die ten deele meti smaak door de kleuters werd opge peuzeld. 'Korten tijd later bleek echter, dati de kinderen zeer onpasselijk werden* De ouders waarschuwden de poli tie, die de restanten in beslag nam en aan den keuringsdienst ter hand stelde* „Ja om negen uur, doch vóór dien tijd zijt gij op pad gegaan naar den driesprong. Ontken dat, als ge durft!" Toen verbleekte de molenaar, en hij had een duister vermoeden van de verschrikkelijke fout, die hij had be gaan. „Mijn zoon was niet thuis, Edelacht bare, en ik wandelde den weg op, om hem te roepen". „En daar net zeidet gij, dat ge thuis waart gebleven!" „Het was een kleine vergissing, Edelachtbare!" „Een kleine vergissing!" herhaalde de Officier met opgetrokken wenk brauwen. „En waarom gingt ge in de richting van den driesprong?" „Omdat ik er mijn zoon vermoedde." „Er staan niets dan twee bouwval lige hutten". „Ik was mijn zoon niet tegengeko men, toen ik huiswaarts keerde daarom zocht ik hem in de richting van den driesprong." Er volgde een korte, maar vreeslij ke pauze. De Starosta schoof zijn stoel 'n pas achteruit, alsof hij bang was door den molenaar te worden be smet; in de oogen van Simeon Neka lof bliksemde de toorn, en het gelaat van den Officier stond strak en onheil spellend als de wrekende gerechtig heid. 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5