WAT DE BLADEN ZEGGEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 FEBRUARI 1927 Naast en met andere vereenigingen op dit terrein werkzaam heeft zij in het belang van den soldaat, vooral wat betreft diens geestelijk welzijn, veel goeds mogen verrichten en zal ook ha ren arbeid, door een ieder die mee leeft met de toestanden in ons Leger, worden gewaardeerd. Zij hoopt deze herdenking te vieren in intiem en kring in de maand Mei a.s. te Utrecht, waarvoor reeds thans plan nen in voorbereiding zijn. Dat ook haren arbeid, gesteund door een ieder die prijs stelt op het behoud van den Ckristelijken geest in het Le ger, onder Gods zegen nog rijke vruch ten imoge dragen. DE OVERWEG- BIJ GAANDEREN Naar de Tel. verneemt is thans tus- schen de Ned. Spoorwegen en de be trokken gemeente een regeling getrof- welke tot resultaat zal hebben, dat de overweg bij Gaanderen tusschen Doe- tinchem en Terborg met ingang van 14 Febr. a.s. weer bewaakt zal worden. In verband hiermee wordt de halte Gaanderen verplaatst naar den over weg. Alle treinen, die thans facultatief de oude halte aandoen, zullen in 't vervolg aan de nieuwe halte moeten stoppen. VAN CAUWELAERT EN HET NED. BELGISCH VERDRAG. Gevraagd naar zijn meening omtrent het Ned.-Belgisch verdrag en den te genstand, welken dit verdrag in een deel der Ned. pers ontmoet, zei de de burgemeester van Antwerpen, mr. van Cauwelaert, volgens de Brusselsche „Standaard" o.m. het volgende: „In Holland wordt er, en ongeluk kig, zelfs ook door de groote pers, veel verkeerds geschreven nopens en rond dit verdrag, in een roes van opgewon denheid, en de gevoelens en gedachten waaraan dan wordt lucht gegeven, zul len dra blijken van allen grond ont bloot te z>ijnt Ik wacht in stilte, de gebeurtenissen af. Wordt het Verdrag echter verwor pen, zoo beken ik, dat dit voor mij, ook als Vlaming, en als vriend van Ne derland, een pijnlijke dag zal wezen. 'Wordt het aangenomen, dan zal ik niet de laatste zijn om met volle kracht de toenadering en samenwer king tusschen heide landen te dienen, en spoedig zal men dan ook aan de overzijde van den Moerdijk erkennen, dat het aannemen van het Verdrag in ieder opzicht voor Noord en Zuid een gelukkige en vruchtbare daad is". BEZUINIGING OP DEN LOODS- DIENST. Naar aanleiding van de definitieve opheffing van den kruispost der loods- schoeners voor het zeegat van Brou wershaven en Goeree, welke bezuini gingsmaatregel gelijk we reeds meld den, groote bezwaren voor de Dordt- sche haven oplevert, heeft zich de Tel. tot enkele Rotterdamsche havenauto riteiten gewend met de vraag In hoe verre de Roterdamsche haven door de ze nieuwe regeling zou kunnen wor den geschaad. Men was echter alge meen van oordeel, dat Rotterdam door deze maatregelen vrij wel niet bena deeld zal worden. Het oponthoud bij de beloodsing zal, in tegenstelling met Dordrecht, voor Rotterdam van geen' beteekenis zijn. ATSLUITKETTINGEN OP PONTEN. De kantonrechter te Tiel heeft den veerman van het overzetveer te Op- lieusden veroordeeld tot f25 boete we gens het niet aanbrengen van een ket ting op de pont aldaar. De elsch was f4 boete. Te Doornenburg is de veerman we gens het niet-aanbrengen van ©en< ket ting op de pont geverbaliseerd. Het Malburgsche veer bij Arnhem is thans voorzien van massief ijzeren af- sluitboomen in plaats van eern afsluit- ketting. Men herinnert zich dat door het niet sluiten der kettingen een auto te wa ter reed hetgeen twee menschenlevens kostte. EEN ONTSLAGKWESTIE. Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vragen gesteld: AAN HET ZOEKLICHT. w Lelden, 11 Febr. 1927* Gisteravond is in Leiden bet debat tusschen de heeren Stenhuis en Simon Maas voortgezet. 't Ging over „Medezeggenschap In de Bedrijfsleiding", maar er werd ook nog van alles en allerlei bijgehaald wat er slechts in verwijderd verband mee 9taat. Er werden pingen gezegd waar we 't mee eens kunnen zijn maar rok veel waar we ons niet mee kunnen verefenigen. Want ten slotte stonden 'daar twee mannen die een richting vertegen* woordigden die de onze niet kan zijn. De Marxist, volgens wien het econo misch leven de mentaliteit der mas sa bepaalt. En de liberaal, die dweept met de hooggeroemde vrijheid. De Christen echter weet, dat het groote thema der wereldgeschiedenis niet is de klassenstrijd doch de strijd tusschen geloof en ongeloof. Hij weet ook dat de hoogste vrijheid alleen maar bestaan kan in de gebondenheid aan Gods ordinantiën, ook zooals die voor het maatschappelijk leven gelden OBSERVATOR. 1. Is het» juist, dat het hoofd der bij zondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Murmerwoude, B. Even huis, door het dagelijksch bestuur eh niet door het bestuur der school is ontslagen, en, zoo ja, acht de minister zulks niet in strijd met de Lager-on- derwijswet? 2. Is het juist, dat genoemd hoofd der school van 1 Februari 1925 tot 13 Juni d.a.v. is geschorst geweest zon der behoud van jaarwedde, en acht de minister dit niet in strijd met art. 94, lid 1, sub. b. der Lager-onderwijswet? 3. Indien de eerste vraag door den minister toestemmend beantwoord wordt, is deze dam bereid te verklaren of wellicht hiermede in verband .staat Zijn schrijven aan burgemeester en wethouders van Wormerveer, d.d. 28 Juli 1926, waarbij gemeld wordt, dat hem het tijdstip, waarop het dienstver band van den onderwijzer B. Everhuis als hoofd der bijzondere v. 1. o.-school te Murmerwoude is beëindigd, ombe kend is? 4. Is de minister bereid mede te dee- len van welk lichaam of van welken persoon hij nog een beslissing omtrent den datum van beëindiging der dienst betrekking afwachtte, zooals Ini boven genoemd schrijven wordt vermeld? 5. Is deze beslissing reeds bij het departement ingekomen en, zoo ja, is de minister bereid mede te deelen, hoe zij luidt? 6. 'Is l*et juist, dat Hoewel het ont slag en de schorsing xan het hoofd der school blijkbaar niet het normale ver-, loop hebben gehad, toeft, aan het school bestuur steeds de vergioedimg, bedoeld in artikel 56 der Lag- er- on derwij s wet, geregeld wordt uitgekeerd, en ,zoo Ja, acht de minister dit. in overeenstem ming met een richtige. uitvoering van art. 88 der Lager-ondetrwijswet? DE UITVOER VAN LANDBOUW- PRODUCTEN. In de gisteren onder' leiding van mi-* nister Kan aan het departement van binnenlandsche Zaken en Landbouw! met de centrale landbouw organisaties gehouden vergadering is algemeen de meening uitgesproken, dat in Neder land redelijkerwijs alle mogelijke maat regelen worden getrofffen om het ge vaar van overbrenging van smetstof door middel van landbouwproducten uit Nederland te voorkomen en er voor het nemen van invoerbeperkeüde maatregelen door anjdere regeeringen geen gegronde motieven aanwezig zijn. Trouwens, bij de» groote verbete ring. die den laatste n tijd in den ge zondheidstoestand v;sm den veestapel wat het mond- en kauw zeer betreft, is ingetreden, is dit gftvaar reeds sterk verminderd. Intusschen was de vergadering ovec tuigd dat hét, om den gunstigen toe stand te bestendigen, noodzakelijk is, ook in den vervolge bij voortduring waakzaam te zijn. TWEEDE BLAD. Goed onderscheiden. Onze partij, zoo schrijft de N. Prov. Gron. Crt. heeft voor de verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging de gewoonte een program van actie 'te stellen, gegrond op het program van beginselen, toegepast op een bepaalde politieke situatie. Tegen zulk opstellen van een pro gram van actie, dat door de candi- Idaten moet aanvaard, is meer dan eens bezwaar ingebracht. Men zeidc dan, dat de leden van de Kamer van te voren werden gebonden en de vrij heid inboetten om naar hun geweten straks te stemmen. Wij hebben daartegenover volgehou den, dat in een program van actio algemeene lijnen werden getrokken, die door'de partij werden aanvaard! en dat haar vertegenwoordigers de eenheid met hun partij toonden door zulk program te aanvaarden. Aan de regeering werd daarbijl niet^ voorgeschreven. Men bepaalde zich louter tot de taak der volksverte genwoordiging. Natuurlijk zou de partij1 aan een Kabinet, dat na de verkiezingen op trad, alleen dan steun kunnen bieden, wanneer zij zag, dat het de aangege ven politieke lijn wilde volgen, althans daartegen niet wil ingaan. Nu ging men op dezen weg van het program van actie reeds verder en ook voor de verkiezingen voor Pro vinciale Staten en Gemeenteraden wordt een program van actie ontwor pen en vastgesteld, en men vergewist zich van te voren, dat de candidaten dit program willen aanvaarden. Ook daar is niets tegen. Integendeel men geeft er zich rekenschap van, wel ke politiek men gaarne gevolgd wd» zien, en welke mannen men in de staten en raden wil doen zitting nemen. Onze 'kiesvereenigingen moeten zich echter het verschil tusschen volksver tegenwoordiging en staten en raden wel bewust zijn. Zij kiezen geen volks- vertegenwoord ging, die met haar wen schen komt bij de regeering en haar arbeid coniro.eert, maar zij kiezen le den van een besturend college. De provinciale staten en de gemeen teraad zijn besturen, overneia. En daarom kan men wel een pro gram van actie voor de kiesvereeni- ging samenstellen, maar men moet daarbij uiteraard zeer sober blijven en slechts zeer in het algemeen enkele lijnen trekken. Gaat men verder, en wil men in het program, dat door de candidaten moet worden aanvaard, alles omschrijven, tot in de detaixs hun houding omlijnen en begrenzen, dan treedt de kiesver- eeniging op het gebied van het be stuur, dat zij van te voren tracht te binden voor heel het beleid. De can didaten, die voor het eerst gesteld wor den en menigmaal in het geheel niet met de gemeentepolitiek nog op do hoogte zijn want ook die moet ge leerd om haar te kennén kunnen zülk een program niet aanvaarden. Ze weten niet, voor we.ke omstan digheden zij komen te staan. Elke zaak moet naar haar eigen be.ee'kenis en in bepaa.de omstandigheden worden beoordeeld. Zij worden gekozen om; stad of ctoip mee te besturen en dra- fen hun eigen verantwoordelijkheid. )e kiesvereeniging mag niet doen of zij gemeenteraad is, maar mag zich al leen van te voren vergewissen of de candidaat haar ftteginselen is toege daan en in de groote lijnen de gemeen tepolitiek, die zij voorstaat, wil vol gen. Meer "kan niet worden gedaar; Houdt het gekozen 'id .zich niet aan Ideze beginselen en deze lijnen, dan kan bij een volgende verkiezing de kiesvereen. besluiten, hem niet op de lijst te brengen. Ook is het goed, dat er steeds een innige band is tusschen de kiesvereeniging en de gekozenen. Maar de laatstgenoemden blijven vrij: in hun stem en in hun doen en laten, want zij zijn verantwoorde.ijk en ma ken deel uit van het verajitwoordelijk college. Het is daarom niet goed, dat men uitgebreide .programma's geeft en tot in de kleinigheden aldaalt. Bij de vaststelling van het program van actie FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 17 Het is afschuwelijk; het is schande lijk; door een sluipmoordenaar is zijn vader in het midden zijner jaren ge dood, en als hij op de half geopende lippen van den doode staart, hoort hij ze fluisteren: „Simeon, zoek den moor denaar!" Er komt een scherp en krachtig ge voel van vergelding en strafoefening bij hem boven. Hij zal den moorde naar zoeken hij zal hem overleve ren aan de rechtbank, en zijn belee- tligd rechtsgevoel zal gewroken wor den. Hij treedt uit de schaduw van het verweerde kruis, en terwijl de droef heid naar den achtergrond wijkt, komt een gevoel van bitteren haat te gen den moordenaar bij hem boven. Hij staart op den grond, die helder ver licht wordt door de maan; hij kan de geringste sporen zien, en op tien pas af stands ziet hij uit de verwarring dei- sporen het zelfstandig© spoor van een man in het struikgewas verdwijnen. „Het spoor van den moordenaar!" zegt hem een inwendige stem, en hij aarzelt niet, om dit spoor te volgen. Trouwens er mag niet geaarzeld wor den; in het Oosten komen nieuwe, zware sneeuwwolken opzetten, en een en bij hetgeen men van te voren van de candidaten vraagt, mag nimmer uit. het oog worden verloren, dat men kiest voor een bestuurscollege. En dat! wij niet willen, dat het bestuur van dej gemeente uit handen van hen, die verantwoordelijk zijn, overgaat in meer, dere of mindere mate naar vereeni gingen ,die geen verantwoordelijkheid! dragen. De eisch van soberheid die voor de Staten Generaal reeds aanwezig is, doet zich hier in nog strengere mate gelden. Antirevolutionaire politiek wil voor alles de grenzen eerbiedigen. En daarop moet natuurlijk' ook bijl het stellen van de programs van actie worden gelet. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Goutum, G. H. Steyn, te Leeuwarden. A. E. K. *Pals, te Noorddijk en A. G. Kloots te Roder wolde. Aangenomen: Naar Breda, J. H. H. van Beem te Nieuw Vennep. Naar Roodeschool, G. C. H. Bos te Haulerwijk. Bedankt: Voor Mijdrecht, A. M. den Oudsten te Middelharnis. Voor Morra en Lioessens, A. T. Schot te Jukwerd. Voor Ijlst, H. P. Fortgena te Voorschoten. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Dokkum, P. Ded- ld ens te Rijswijk (Z. H.) en J. WM Esselink te Eindhoven. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Cand. A. H. Hellemans, van Am sterdam, hoopt Zondae 24 April a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Herv. Gemeenten van Rottum en Stits werd, na bevestiging door Dr. Lammerts van Bueren, pred. dir. der Heldringgestichten te Zerten. Ds. C. VERMAAT. De classis Bolsward nam inzake Ds. C. V-ermaat te Makkum het volgende besluit: De classis Bolsward der Geref. Ker ken in vergadering bijeen op Woens dag 9 Februari 1927, kennis genomen hebbende van de schriftelijke verkla-; ring van Ds. Vermaat en "het rapport- van de samensprekin^ daarover;; waar uit blijkt, dat Ds. Vermaat wel be vrediging heeft gegeven ten opzichte van de betrekkelijke uitdrukkingen in verband met de artikelen 37, 28 29 van de Ned. Geloofsbelijdenis, hoe wel hij in de dikwijls weinig bepaalde en tot verwarring leidende wijze, waar op hij zich in deze zaken uitdrukt, nog reden geeft $ot zorg, en 2e. ten aan zien van de resolutiën van Assen wel een verklaring heeft gegeven, maar nog niet bereid was, aeze resolutiën te aanvaarden en tot grondslag te leg gen van hetgeen hij leert; gehoord Ds. Vermaat, die op de classicale vergadering in de laatstge noemde weigering volhardt, gehoord de deputaten Synodi, dat ook zij de verklaring van Ds. Vermaat omtrent de resolutiën van Assen niet ten volle bevredigend achten; overwegende, dat het voor de clas sis niet wenschelijk is, zelf te beslis sen of de door Ds. Vermaat gegeven verklaring voldoende kan geacht wor den. besluit de schorsing te laten voort duren en zich hieromtrent om ad-; vies te wenden tot de eerstkomende Generale Synode te Groningen. De door Ds. C. Vermaat afgelegde» verklaring luidde als volgt: le. dat ik tot nog toe niet overtuigd ben van de juistheid der beslissingen van de Generale Synode inzake de beide Paradijsboomen en de slang en haar spréken, en dat ik die dus niet van heeler harte kan aanvaarden; 2e. dat ik uiteraard de rechtsgeldig heid der beslissingen binnen den kring; der Geref. Kerken tenvolle erken en mij verbind, niet tegen deze beslissin gen te leeren en te blijven doen, waf ik steeds gedaan heb, n.l. mij te hou den aan de bewoordingen der Heilige Schrift, zoo dikwijls als ik geroepen zal zijn, over deze stof te spreken; - 3e. (wat reeds in 2 ligt opgesloten, maar wat ik nog opzettelijk wil uit- volgende sneeuwbui kan het gevonden spoor uitwisschen. Hij buigt zich ne der boven het gelaat van zijn vader; hij legt den mond aan diens ooren, en bij zegt met langzame, plechtige stem: „Ik zal den moordenaar zoeken, mijn beste vaderk© en i kzal niet rusten, vóór ik hem heb gevonden!" Hij neemt den doornstok v&n zijn -.ader, grift met groote letters de woorden, die zijn broeder straks zal lezen, in de sneeuw, en plant er den doornstok naast. Nu is hij gereed o-m te vertrekken, en het gevonden spoor volgend ver- loont hij het beeld van den Russischen boer, die door geen mensch kan wor den gekeerd, als hij werkelijk door een grooten hartstocht in vuur is ontsto ken. Simeon volgt het spoor met de hard nekkigheid van een góed gedresseer- oen. speurhond; het komt hem niet eens in de gedachten op, dat hij door e'en valsch spoor kan worden misleid, en de toorn, de wraak, het geschonden rechtsbewustzijn binden vleugels aan zijn voeten. Hij heeft den veldweg, die naar Pa- sakof leidt, aan zijn rechterhand. Op sommige plekken wordt zijn loop ver traagd dqpr een opéénhooping van dor re struiken, waar de voetstappen •slechts met moeite zijn te onderschei den, doch verdei- op, waar slechts cenige ijl geplante denneboomen staan, ziet hij het spoor weer helder en dui- ispreken), dat, mocht ik eventueel' tot 'de stellige overtuiging 'komen, dat de beslissingen van Assen op één of meer punten onjuist zijn te achten, ik voor ideze overtuiging noch heimelijk, nochj openlijk propaganda zal maken, maar. ze in den kerkelijken weg zal onder werpen aan het oordeel dër kerkelijke vergaderingen, en 4e. dat ik in dit alles niet gedreven wordt door een verborgen zucht om Ide autoriteit van de Heilige Schrift ?ian te randen, maar door een oprech te begeerte om den zin der Heilige Schrift te verstaan. PRAEP. EXAMEN. In haar Donderdag gehouden verga' dering heeft de classis 's Gravenhagö Ider Geref. Kerken, na gehouden prae: paratoir examen toegelaten tot den idienst des W.oords en der Sacramen ten, den heer G. C. Berkouwer, theo logisch candidaat aan de Vrije Uni versiteit. De heer Beikouwer kan nog geen' beroep in overweging" nemen, maar .is bereid vacante kerken te dienen in1 de prediking. zijn adres is: v. d. Spiegelstraat 23aJ te 's Gravenhage. EEN HULPPREDIKER TE VOORBURG De Keikeraad der Ned. Herv. Kerld te Voorburg heeft besloten over te gaan tot de aanstelling van een hulp* prediker en het classicaal bestuur goe'dl keuring voor deze aanstelling te vra gen. Het college van notabelen heefti de benoodigde gelden bereids voor? den tijd van een jaar gevoteerd. In zijn Maart-vergadering zal_ heti classicaal bestuur hierover beslissen. De 'kerkeraad heeft een instruotiei voor den te benoemen functionaris vastgesteld. BENOEMING GODSDIENSONDER- WIJZER. Te Heikingen besloot de kerkeraad, der Ned. Hen-. Gem. tot beno^ming^ van een godsdienstonderwijzer in de? ^redikantsvacature, die al gerumen/tijdi duurt Daartoe werd benoemd de heer Van Ieperen, van Leerdam, die de» benoeming aannam en binnen eenigen; rijd tot zijn werk zal worden ingeleid! door Ds. Bax van Oude Tonge. BINNENLAND. DE KONINGIN ONGESTELD. Naar wij vernemen, is de Koningin e^nige dagen licht ongesteld geweest en moest in verband daarmede deze week het huis houden. ZORG VOOR DIJKEN. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben het volgende ter kennis gebracht van de besturen der waterschappen en polders, met dijkzorg belast: De hooge waterstand in December 1925 en Januari 1926 heeft andermaal de noodzakelijkheid in het licht ge steld om bij voortduring nauwlettend toe te zien op den staat van de midde len, welke voor het keeren van het water moeten dienen. In verband hiermede vestigt de Mi nister van waterstaat de aandacht op de wenschelijkheid, dat beheerders van sluizen in hoogwaterkeerende dij ken vóór den winter de daarin ge legen beweegbare keeringen beproe ven. Ged. Staten dringen er bij de bestu- nen op aan, dat voor zoover hen aan gaat, overeenkomstig de aanwijzing van den minister gehandeld zal wor den. NAT. CHR. OND.OFF VEREEN. Zondag 13 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Nationaal Christen onderofficieren vereeniging werd opgericht. Het zou te ver voeren indien hier tot in bijzonderheden werd gememoreerd, wat door deze vereeniging is gedaan op militair gebied en tot welk een groo ten zegen zij is geweest voor de Christe lijk© actie in' de weermacht, zoowel voor het Leger als voor de Vloot. Hare oprichting heeft niet alleen tot doel gehad om de onderofficieren van Christelijken huize 'te vereenigen, maar bovenal, om te bevorderen de ver spreiding van de Christelijke beginse len in het Leger en op de Vloot (art. 2 barer statuten). delijk met zijn scherpe oogen. Hij voelt geen vermoeidheid, al zakt hij tot de enkels in de sneeuw. Hij loopt al harder. De tocht gaat over de hoogten en door de laagten van het golvende terrein; door akkerland, waar de korte roggehalmen voor de wintervorst, veilig schuilen onder de iiooge laag sneeuw, en over een streep moeras, dat hard nevroren is. Dan echter wordt hij bedaarder, want hij denkt aan zijn moeder. Zij zal radeloos worden van angst, en al leest Ivan zijn schrift, het zal niet vol cioende zijn, om een vrouw gerust te stellen, die pas weduwe is geworden Hij staat éven stil onder een hoogen beuk, die op een verhooging van liet terrein is geplant. En hij haalt diep adem, terwijl hij boven het geboomte de molenkap met haar acht wieken ziet uitkomen. Zoo hij recht oversteekt, is hij bin nen vijf minuten thuis, en zijn arme moeder zal niet om twee dierbare le vens treuren. Doch één blik naar de lucht is voldoende, om elke aarzeling te overwinnen. Hij mag den tocht niet staken -r- hij kan het niet doen; de sneeuwwolken stijgen al hooger hij zou een meineedige worden tegenover het verstijfde lijk van zijn vader, zoo hij het deed. Het spoor, dat hij volgt, vormt een lialven boog; thans nadert het de hui zen, en van een ingesneeuwde gras- kamD. dat met oude latten is afgezet. bereikt Simeon den breeden dorpsweg. Er is nog geen enkel vermoeden bij liem opgekomen, wie de moordenaar mag zijn, al is deze oogenschijnlijk in het dorp Pasakof te zoeken. Hij heeft geen tijd gehad, om gissingen te ma ken, maar hij is overtuigd, dat hij het rechte spoor volgt, en op den dorps weg links slaande, volgt hij het spoor met vluggen gang. Thans echter ziet hij nog een twee de spoor, en de voetstappen van dit spoor kruisen herhaaldelijk het spoor van den moorenaar. Een oogenblik is hij onthutst, doch dan is z'n twijfel ge weken, want de voetstappen van het tweede spoor zijn kleiner dan die van het eerste spoor, terwijl zij dieper zijn ingesneeuwd. Bovendien is het een on zeker spoor: dat tweede spoor; het slingert heen en weer, en Simeon, die het geheele dorp kent, vermoedt, dat deze voetstappen aan den kleinen Ka- lenko, den schoenmaker, toebehooren. Hij heeft stellig weer laat in de kroeg gezeten, die kleine Kalenko; hij heeft te veel wodka gedronken, en de koude scherpe winternacht heeft hem de rest van zijn bezinning geroofd. Simeon heeft wel gelijk; het tweed© spoor slaat nu rechts: naar de bouw vallige hut van den kleinen Kalenko. die zoo verschrikkelijk wauwelen kan, als hij beschonken is. Doch het spoor, dat Simeon volgt, recht uit; de moordenaar is hier gaan draven, want de hakken zijn nauwe? iijks zichtbaar, terwijl de voetzolen c'iep zijn ingedrukt. De moordenaar is hier in angst geweest; hij heeft voor ontdekking gevreesd, want waarom ging hij anders draven? Daarop slaat het s poor links van den dorpsweg af: naar eim hollen weg, met elzestruiken begroidt,. terwijl het hier weer den gelijkimatigen stap verraadt van den gewonen v oetganger. Simeon kijkt naar de lucht De bank van sneeuwvlokken stijgt al hooger, al is de blinkende m aanschijf nog niet onderschept; hij voolt reeds de eerste sneeuwvlokken nee;miwarrelen, en hij roept de heilig© Maagd Maria aan, om hem bij te staan in het zoeken naar den moordenaar. Het spoor verlaat den hollen weg; de jonge boer voelt de harde kluiten van het geploegde bouwland onder zijn voeten, en bet spóo r volgend, komt hij op een smal voetpad, dat recht op de vervallen hut van den den beruchten strooper Sidorski aanloopt. Hij haalt diep adem; toen hij den hollen weg insloeg, was de gedacht© aan Sidorski reeds als een bliksem^ straal door zijn hersens gegaan. Si dorski staat in een slecht gerucht; hij staat bekend als een strooper en een dronkaard -- de Starosta heeft hem, reeds herbaalde taaien in de gevan genis laten stoppen. seraolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5