dag-agenda. binnenland^ buitenland/^ NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 11 FEBRUAm 1927 Vrijdag 11 Febr.* 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert, uitg. van de Mij. voor Toonkunst. Vrijdag 11 Febr., 's av. acht u., Hui ze Nijdam, N. Rijn: Verg. van den Clir. Letterkundigen Kring. Spr. de heer J. Veenendaal over „De Opstandigen". Zondag 13 Febr. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht 3, 's morgens tien uur de heer v. d. Horst; 's avonds half ze ven de heer Max Schreuder, van Rot terdam. Maandag 14 Febr., 's av. acht uur, Stadsgehoorzaal: Uitvoering Haarl. Orkestvereen. Sassenheim. Woensdag 16 Febr., 's avonds acht uur, Geref. Kerk: Orgel bespeling door den heer H. M. Keuning De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Februrair a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 12, Telef. 594. Oegstgeest, Apotheek „De Vijzel" ICempenaerstraat 4. des nachts eii des ZondaVs. De tergende langzaamheid, waar mee deze zaken worden afgewikkkeld, is wel in flagranten strijd met het he- ldendaagseh geroep om snel recht. Dit schijnt voor 'ons land wel een on bereikbaar ideaal. CKR. MIDDENSTANSVEREEN. Door de afd. Leiden van den C-hr. Handeldr. en lndustr. Middenstand is het volgende besluit genomen met be trekking tot een> Gemeenteprogram: De Vereeniging van den Christelij- ken Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand, afdeeling Leiden, hoewel overtuigd dat, de levenskrin gen van de maatschappij en van den Staat onderscheiden zijn. •doch gezien het feit, dat de Staat zich. steeds meer op het terrein van het bedrijfsleven begeeft, zoekt contact met de Christelijke Staatspartijen om daardoor haar wen- schen kenbaar te maken, opdat bij liet samenstellen van hol politieke program, met de belangen van de hij haar Vereeniging aangeslo ten Middenstanders worde gerekend en brengt daarom voor de samenstel ling van het Geaneenieprograjm het volgende onder Uw aandacht: Handel en Industrie. De Gemeente bevordere de Neder- landsche Handel en Industrie in het al gemeen en de Leidsche in het bijzon der, zooveel in haar vermogen is, waar door de werkloosheid afneemt; In ver hand hiermede drage» de Gemeente al le uit te voeren werker- zooveel moge lijk aan Leidsche in elk geval Neder- landsche bedrijven orp. en kome aan de belangen der winkeliers tegemoet door verbetering der bestrating en aanleg van trottoirs, zoowel als door het aan trekkelijker maken der geheele stad. De Gemeente bevordere de Industrie door beschikbaarstelling van terreinen daarvoor gelegen aan goed vaarwater on spoorwegen, Zij bevordere zoo veer het in haar A^rmogen is, dat er nieu we zaken op alle gebied kunnen wor den gevestigd. Gemeente Bedrijven. De Gemeente onthoude zich van het exploiteeren van bedrijven en late dit aan. den particulieren werkgever over. Zij ga er toe over de bestaande Toon- kamer der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit aan haar naam te doen beantwoorden, zoodat deze alleen toonkamer zij en alle verkoop uitgeslo ten is, wanneer algeheele opheffing niet weiisphelijker geacht mocht wor den. LEIDSCH STUDENTENCORPS. In de .gisteravond gehouden alge meene ledenvergadering van 't Leidsch Studentencorps is de voorgestelde wetswijziging aangenomen en werd de desbetreffende commissie met dank zegging gedechargeerd. Do Leidsche Studenten Voetbalclub werd als corpsvereeniging erkend en ais zoodanig toegelaten. Als praeses van het Leidsch Studen tencorps is door het afgetredeh col legium candidaat gesteld de heer C. J. "A. de Ranitz. De stemming, indien noodig, zal plaats vinden a.s. Maandag. Ingekomen is voor sohoolkinder- voeding en schoolkinderkleeding f10.70 zijnd© d© opbrengst van een collecte, gehouden op het jaarfeest van de Schoenmakersvereeniging Door Vriend schap Verbonden, en f5 van de Ge meente Werkliedenvereen. Recht en Plicht. Bij de Wed. V. in de Caeciliastraat is gisteren het zegel van de muntgas meter verbrokten en de inhoud gedeel telijk gelicht. De 8-jarige Adr. B. is gisteren in de Oude Rijn te water geraakt. Het ventje werd door een voorbijganger op de kant getrokken, zoodat het on geluk goed afliep. Ten nadeele van G. J. da R is een rijwiel, dat onbeheerd op de Rijnsbur- gerweg voor perceel 33 geplaatst was, ontvreemd. ANTI-REV. STAATKUNDE. Ze ligt voor ons de Januari afleve ring van bovengenoemd periodiek. RECLAME. AcIemanpeR, lijn en grol. Boodsctiaptasschen, sterfte stol. Ceintuurs en Gordels «oor de Snort, 'n Collectie waar ge beduusd van wordt. L. VHM ESCH Wz. - HaarLstraoi 2IS DEN HAAG, LODEN, UTRECHT, DELFT De inhoud is ook ditmaal weer zeer leerzaam. Iii de eerste plaats de Rot- terdamsclie rede van den heer Colijn over Kerk en Wereld. Vervolgens een artikel van Ivatwijks Burgemeester, den heer J. H. de Waal Malefijt, over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, een onderwerp waar de heer de Waal Malefijt in thuis is als weinig van zijn collega's Mr. D. P. D. Fabius' artikelen-reeks over Kroon en Ministers wordt voort gezet. Eindelijk de actueele rubriek van Mr. J. W. Noteboom vraag en antwoord waarin ditmaal behandeld worden: 1. Het dansen in het openbaar en het ge meentelijk verbod; 2. Schoolartsen- dienst met een beschouwing over de houding van gemeentebesturen en bij zondere scholen tot een provinciale regeling; en 3. Verhouding van kies- vereenigingen tot gemeenteraadsfrac ties. Eigenlijk moet dit periodiek in han den van al onze Staten- en raadsleden komen. DE PANNENINDUSTRIE. Uit Maas en Waal worden momen teel veel pannen naar Engeland uitge voerd. Deze week is een bezending van 100.000 stuks naar Engeland verzon den. DE POTFMKIN-FILM EN ART. 188 GEMEENTEWET. Zooals verleden week gemeld werd, beeft de rechtbank te Middelburg de bestuurders van de te Vlissingn opge richte vereeniging „Art. 188 Gemeente wet", welke oprichting een gevolg was van het verbod om aldaar de Potem- kin-film te vertoonen en die ten doel had stukken en films met artistieke waarde, waarvan de opvoering door den burgemeester werd verboden, voor de leden te doen opvoeren, veroordeeld tot 40 boete subs. 40 dagen hechte nis. Thans is de officier van justitie, die ook 40 of 40 dagen had gevraagd, maar in zijn requisitoir andere gron den aanvoerde dan de rechtbank in haar vonnis neerlegde, van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De kwestie zal dus binnenkort voor het Haagsche gerechtshof worden behandeld. EEN DAADWERKELIJKE BESTRIJDING VAN DEN WOF-KER. Naar wij vernemen, zal* binnenkort worden opgericht een Bank voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Verschillen de vooraanstaande personen hebben reeds toezegging gedaan in den raad van beheer van deze instelling zitting- te nemen. Het hoofdkantoor van de Hank zal te Rotterdam worden geves tigd. Men beoogt door middel van deze instelling te komen tot een meer daad ■werkelijke bestrijding van den woeker. AUTOBUSSEN IN ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben besloten, o.m. vergunning te ver- leenen tot het in werking houden van autobusdiensten door: C. F. Middelkoop te Hazerswoudc van Boskoop (Zijdeweg) naar Leiden (station H. S. M. langs Hazerswoude en Zoeterwoude; Joh. Hardijzer te Boskoop van Bos koop (Zijdeweg) naar Leiden (station IJ S. M.) langs Hazerswoude en Zoe terwoude. DE UITVOER VAN NEDERL. LAND BOUWPRODUCTEN. Met de vandaag aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te houden vergadering om trent den uitvoer van landbouwpro ducten, wordt beoogd, een voorberei dende bespreking te houden met de vertegenwoordigers van eenige cen trale landbouworganisaties, teneinde na te gaan, of nog iets kan worden ge daan om te verhinderen, dat voet wordt gegeven aan de stroomingen in het buitenland om den export van on ze landbouwproducten verder te - be moeilijken. Voorts ligt het in de bedoeling, naar gelang van omstandigheden naderhand rnet bepaalde lichamen, die bij dezen uitvoer betrokken zijn, in nader over leg te treden. Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Men schrijft van werknemerszijde: De staking der personeelen van de firma's Gebr. van Dam, Van Menk en Zonen, J. v. Kollem en Sajet en Snuyf te Amsterdam, is algemeen. Tot op gisteren waren 150 stakers ingeschre ven n.l. 110 vrouwen en 40 mannen De personeelen van alle firma's in het bedrijf, dus ook die, waarbij nog niet wordt gestaakt, zijn opgeroepen tot een vergadering op hedenavond in „Handwerkers Vriendenkring". Het is waarschijnlijk, dat aan het einde de zer week de staking tot meerdere fir ma's wordt uitgebreid. VEREENIGING VAN SCHOEN FABRIKANTEN. Gisteren is te Waalwijk definitief de Nederl. Vereeniging van Schoenfabri kanten opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. B. Ster- renborg te Lichtenvoorde, H. Elias (firma v. tl. Berg in Don Bosch), Jos. Klijberg te Waalwijk, H. Roosende Bakker te Oisterwijk en Oosterholt te Groenlo. De functies zullen onderling worden verdeeld. GEORG. OVERL. LOOBSPERSONEEL. In de bijzondere Commissie voor Ge organiseerd Overleg in zaken, raken de het personeel van het loodswezen, heeft in, de op 3 dezer te Den Haag ge houden vergadering een bespreking plaats gehad omtrent een eventueele overgang van dien tak van dienst van het Dep. van Marine naar dat van Wa terstaat. Geen der leden verklaarde zich vóór dien overgang, de commissie sprak dan ook de wensclielijkheid uit om het loodswezen te doen blijven ressorteeren onder het Departement van Marine. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG^ De opmarsch dei Noordelijken begonnen. Uit Peking wordt gemeld, dati Tsjang Tso Lin in een mededeelingl aan zijn generaals en bondgenooten, mededeelt, dat hij zijn troepen heeft1 gelast op te rukken tegen de zuidelijke „rooden". In verband hiermede meldt een te legram uit Japansche bron uit Hankau dat de troepen der Noordelijken op rukken langs de vier wegen. De Britsche troepenzendingen. Sir Austen Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat tusschen Eni geland en Kanton geen overeenstem iriing werd verkregen nopens de Brit sché troepen, daar de Britsche regee ring niet de verantwoordelijkheid voor het leven der Britsche onderdanen te Shanghai op zich kon nemen, indien zij geen aanvullingstroenen zond. in overeenstemming met den raad van alle diplomatieke en marine-autoritei ten in China. De troepen zullen worden gestati- onneerd in cle internationale concessie en deze. geval van dringenden noodl uitgezonderd, niet verlaten. De regeering zal een strikte neutra liteit in 'acht nemen ten aanzien van de inwendige aangelegenheden van China en elk conflict met Chineesche s trijdkrachten vermijden DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Be opstandelingen geven zich oveK Aan de Portugeesche .eg2tie te Pa rijs werd een telegram ontvangen, dat hedennacht om één uur uit Lissabon was verzonden er* dat onderteekendj was door den minister van Buiteniand- sche Zaken'. Volgens dit telegram is c(e regee- - ring de revolutie meester; de opstani stande'ingen. die op verschillende pun ten der hoofdstad verslagen zijn, heb ben zich over gegeven. Zij, die zich in het arsenaal hadden verschanst, zijn langs, de Taag ontvlucht. De kruiser „Carvalho Aujo" heeft zich oveigc- geven. Uit eerder gezonden telegrammen blijkt, dat er te Lissabon tal van doo- de'n en gewonden zouden zijn en dat er aanzienlijke schade is aangericht. Gesn Nederlandsche en Engslschs schepen naar Lissabon. Uit Vigo-wordt gemeldt, dat Ne- derlandsche en Engelsche schepen die passagiers en post voor Lissabon aan boord hebben, van hun reederijen in structie hebben gekregen, deze haven niet aan te doen. DE BEZETTING VAN HET RIJNLAND Voorïoopig gesn ontruiming. Een Belgisch kamerlid heeft den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Van dervelde, gevra-agd, of er bij de be sprekingen te Genève of daarvoor, geen verplichtingen waren aangegaan met betrekking lot een vervroegde ont ruiming van het Rijnland. Hierop heeft de minister geantwoord, dat er, voorzoover hembékend is, geen enkele verplichting is aangegaan betreffende een vervroegde ontrui ming. De minister verklaarde verder, dat de politiek der regeering, met be trekking tot den duur der bezetting] bij voortduring beheerscht Wordt dooi de artikelen 429 en 431 van het ver- idrag van Versailles. KORTE BERICHTEN. De premier van Nicaragua zou' vermoord zijn. Heden zou de Duitsche rijksdag! te behandelen krijgen een communis tische interpellatie, alsmede een di to motie- van wantrouwen tegen von Keudell. Volgens een Wolff heiegram zou echter de beantwoording der in terpellatie vermoedelijk eerst bij de behandeling der begrooting van bin nenlandsche zaken geschieden. Coolidge doet een voorstel tot, aanvulling van het Verdrag van Was hington inzake beperking der bewa pening ter zee. De Fransche senaat heeft giste ren met 279 stemmen tegen 1 de con ventie van Washington over den acht urendag bekrachtigd. De Senaat te Washington heeft besloten gedurende de loopende zit ting, Idie begin Maart eindigt, niet meer te beraadslagen over mogelijke toetreding van de Unie tot het Hof) van Internationale Justitie. Briand verklaart in de Fransche Kamer, dat Frankrijk zich niet zal ver zetten tegen de reentmatige aspiraties! van China. De uitsluiting in de Fransche dia mantindustrie is opgeheven. In Chili is een door de democra tische partij gesteunde revolutionaire, beweging tegen de regeering uitgebro ken. UIT DE omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN. Naar wij thans van bevoegde zijde vernemen, zal niet Ds. Knoop van Gou da, 7o:als aanvankelijk in de bedoeling lag de fe:tsrede uitspreken ter gelegen heid van 't uo-jarig bestaan van de JA. /Samuél" alhier, maar Prof. Dr. Wata- rink van Amsterdam, o-p Vrijdag 25 Fe bruari a.s., in de Geréf. Kerk aan de Raadhuisstraat. Gisteravond vergaderde alhier dsi Anti-Rev. Kies vereeniging voor 't hou den van haar jaarvergadering. Als da zaal stampvol en er geen stoel meer ou- bezet is; opent ita Voorzitter, de heev Baart, de vergadering met gebed1 en spreekt een, kort. maar juist'openings- woerd, wijzende op het 'droeve misver stand, dat is ontstaan tusschen de A.R. Partii en Prof. H. Visscher, den wensch uitsprekende, dat het spoedig tot het vei leden zal beliooren. Jaarverslagen van den Secretaris en den Penning mees'er worden g ed ekeurd en tot bestuursleden worden gekozen da heeren Belgraver en F. rle vries, dia zich beiden de verkiezing laten welgeval len. Hierna verkrijgt de heer Nomen, ge meenteraadslid, het woord voor het uil- spreken van zijn rede: „Zondagsheili ging en Voetbalwedstrijden". Spr. begon met te zeggen, dat deze wedstrijden in- druischen tegen de heiligheid van den Sabbath, en dat het daarom onze roeping is en die der raadsleden daaraan een eïn de te maken. Er gaat toch ongetwijfeld veel bekoring vanuit, want een feit ia het toch, dat ér toch veel hartstocht© lrjke beoefenaren zijn en dat tiendulzen den toeschouwers alles trotseer en om het maar te zien. In onze kringen bestaat er echter wei nig waardeering voor sport, door de va le uitwassen die aan de beoefening ver bonden zijn. en wel een der cngewensch te, de ontheiliging van den Sabbath door de wedstrijden. Wat daartsgeen te doenl Moet. de Overheid dit spel op Zondag verbieden en heeft zij wel een taak inza ke Zondagsheiliging? Het Liberalisme en de andere linksche partijen zegt spr.,' zijn van oordeel, dat dit niet on het tei- rein van de Overheid ligt op dit terrein regelend op te; treden, op grond van da wet, die nUt de bevoorrechting van een bepaalde Kerk zooals in d^ iSde eeuv., en ten opz:cht? van de vrijheid van dc burgerij niet dwingend mag optreden op dit terrein. Voor ons- A.-R. geldt altijd nog lioè woord uit Kom. 13, dat de Overheid is handhaafster van de wet Gods, dus oofi. van het 4e gebod, en niet alleen tot hel bevorderen van de Zondagsrust, maai ook van de -heiliging, en heeft er dus voer te zorgen dat het gewijde karaz. ter van den Zondag niet verloren gaal. Wij willen dat 't publiek© leven zooveel mogelijk in overeenstemming is met den eisch van de wet Gods. Moeten wrj nu, zegt srr. met andersdenkenden geen re kening houden? en citeert dan Prol. Dl. II. H. Kuyper, die zegt dat het uiterst moeilijk is, een andere meening op ta dringen aan een bepaald volk, alhos welde eisc^Gods geldt voor alle tijden en personen, maar dit absolute stand punt kan door de overheid niet ingeno men worden. Spr. toont op duidelijke wijze aan, dal het bewerken van de massa het werk 13 van de Chr. Pers en van de Kerk. Da aantrekkelijkheid van de Chr. Pers moet worden verhoogd, want den strijd om da lezers, is volgens de N. L. C. cle strijd om de volksziel (cok in Alphen a. Rijn Red.) De Overheid dient remmend ia werken op het bedrijven van vele zancien. Een tweede vraag is wat moet ter be strijding worden gedaan opdat voetbal ien op Zondag cok in Alphen niet meer plaats zal vinden. Daar 't geen wat nu gaat volgen van zeer belangrijken aard is voor vele ga meenten in onze omgevmg en daarbuiten komen wij er morgen in ï^wat uitgebrei der zin op terug om 't te vervo.gen. Naar nog ter vergadering we.u meega - deeid, zat op Zaterdag iy f ebruaria.&. voo rde A.-R. Kits vereeniging aihiei spreken Oud-Minister ne^m^iVorii in de Geref. Kerk aan de Hoofdsoraal, mei tem rede getiteid: „'Trouw aan nee Vaan dei". VOORSCHOTEN De Raad dezer gemeente zal ver gaderen op Maandag 14 Februari a.s., de3 namiddags te 8 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoeken om voorschot Bijzonde re scholen. 3. Verzoek om kwijtschelding interest koopsom. 4. Verzoek om subsidie Groene Kruis 5. Verordening leggen electrische ka- hels. 6. 'Wijziging Gemeente-rekening 1925. 7. Verhooging salaris Gemeentebode. 8. Voorstel waterleiding. 9. Verzoek tot plaatsing van een ben zinepomp op gemeentegrond. 10. Wijziging verordening beheer elee triciteitsbedrijf. 11. Besluiten comptabiliteit. 12 .Ontheffingen schoolgeld. Gisteravond vergaderde in het hotel „Deurloo,, alhier de afdeelingi van den „Nationalen Bond tegen de Revolutie". Hoewel de opkomst niet groot was. droeg de vergadering een animeerendi karakter. Het was een groote teleur stelling, dat de heer Batenburg, voor zitter van de propaganda afdeeling te Rotterdam, wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Uit het jaarverslag van den secre taris-penningmeester ^bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo vaa plm. f 160, waarvan echter nog f 25 moet afgedragen aan het Hoofdbe stuur. Gerapporteerd werd verder, dat |de actie voor 'de werving van abonne'sl voor het orgaan der vereeniging „Ik| zal handhaven",niet zonder succes, ist Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders ran1 Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Continental Petroleum Com pany te Rotterdam en recht verkrijgen, den, tot het oprichten van een onder- gron:dsche bewaarplaats voor 2000 L. ber.zine in het perceel Boommaikt No. 19, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie G No. 1424, met aftap inrichting voor dat perceel. Leiden, 11 Febr. 1927. AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de afdeeling Leiden van de Neder- landsche Padvinders Vereeniging een verzoek heeft "ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alco holvrijen drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het voormalig IJk- kantoor aan de Lammermarkt. Leiden, 11 Februari i927. AUG L. REIMERINGER, VAN STR1JEN, Secretaris Kosteloozo genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden Burgemeester en Wethouders vanl Leiden brengen ter kennis van hen,, die op grond van onvermogen in aan merking wenschen te komen voor het ontvangép, zoo, noodig, van kosteloozel genees- en heelkundige hulp, van Ij Mei 1927 tot 1 Mei 1928, dat zij zich1 ter verkrijging van het daartoe strek kend bewijs zullen moeten aanmeldeii in het Elisabethshof aan de Oudef Vest. dat die aanmelding zooveel moge-» lijk zal moeten geschieden door hetj hoofd des gezins, of, indien de belangt hebbende ongehuwd is, door hem ofl haar persoonlijk, en dat gelegenheid! daartoe-zal worden gegeven op Maan-» dag 14 Februari en Dinsdag 15 Febru-< ari a.s., telkpns van des voormiddagsi half tieii tol des middags 12 uur en van des namiddags half twee tot vier uur. dat het trouwboekje bij aanvraag! moet worden meegebracht. Zij waarschuwen voorts de belang hebbenden zich op den boven aange geven tijd en plaats aan le melden, zuU lende zij het, bij' niet tijdige aanmelding! zichzelven te wijten hebben, indien zijl in het verkrijgen van genees- ot heel kundige hulp vertraging ondervinden. Leiden, 11 Febr. 1927. AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-hu ugern, VAN STRIJEN. Secretaris geweest. Wel baarde het verwondering! dat niet meer dan 100 personen, dia gedurende een geheel jaar dit zeer belangrijke maandblad ter kennismal king ontvingen zich als abonné opga ven. De heeren J. W. Eggink en C. J. A. Sclirassert "Bert werden met alJ geri^ene stemmen herkozen tot be stuursleden. Besloten werd, te trachten door 11V' het komende najaar als spreker te ven zoeken de bekende legerpredikant D*i LI. Janssen en door een avond te or-" ganiseeren waarop het bestuur van dö Burgerwacht met een film zal wordeni verzocht, de bekendheid met, en dö genegenheid voor dezen zoo nuttigen1 Bond te vergrooten. i NOORDWIJK AAN ZEE, In het zaaltje naast de Herv. Kerk alhier, hield de Chr. Jongel. Vereen. „Volg Mij" haar Jaarfeest onder lei ding van de voorz., den heer E. L. de Witt. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 146 vs. 1 ging de voorz. voor in gebed, las vervolgens voor Psalm 146, cm naar aanleiding van dezen Psalm eenige woorden tot de aanwezigen en tot de leden der Vereen, te richten. De hden der Vereen, leverden opstellen, voordrachten, gedichten, en ook een paar samenspraken, waarvan ook de laatste vele goede lessen bevatten. De Chr. Zangvereen. „Soli Deo Gloria", dir. de heer Jac. Smit, gaf met een üubbef kwartet eenige nummers ten beste. Aan het slot dankte de voorzit ter allen, die hadden meegewerkt en ging Ds. Hospers'in dankgebe 1. WOUBRUGGE. Hoe schoon onze waterpartijen, als Wijde Aa, Paddegat en Brasemer- meer ook zijn, als wij de lijsten van doodschouw van drenkelingen, die dr. Swart en zijn opvolgers ons nalieten, inzien, dan brengen die schoone wate ren droeve herinneringen. 't Is nu juist 100 jaar geleden, dat het bestuur van de Maatschappij ,,'t Nut" te Alphen vooy het eerst in ons dorp de redders van drenkelingen beloonde die met „groote zelfopoffering twee menschen redden op de Wijde, Aa, die door het omslaan van hun vaartuig een prooi der golven zouden zijn ge worden. Het waren Cornelis van Kui lenburg en Pieter van Straten; zij ont vingen ieder een zilveren tabaksdoos met inscriptie. Daarna redde Pieter Kroon zekeren .K van Zijl en diens dochter, beiden in revensgevaar verkeerend. De Maat schappij schonk hem voor die moedige daad een zilveren penning met zij» naam er in gegraveerd. En in 1842 redde Willem Veenswijk en Nicolaas Kempenaar uit het Padde gat, twee personen die al zinkende wa ren, ook met levensgevaar door de vrij hooge golven, die van de Wijde Aa kwamen. Ook zij ontvingen van 't Nut te Alphen ieder een eere-medaille, Deze redders, de voorloopers van Do- rua Rijkers, zijn uit bekende Woubrug-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2