n w 9, NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 FEBRUARI 1927 UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Huldiging Oud-ministei* De Visser. Dinsdag wapperde van alle gebouwen der Marthas ticnting de Vaderlandschfi. driekleur, ter esre van de /csten ver jaardag van den President der Martha- stichting. oud-Minister Dr. J. Th. de Vis ser. 37 iaar is Dr. de Visser dan ook al bestuurslid van de stichting, waarvan x? iaar a-® Voorzitter heeft gefun geerd. Om halfdrie was de daarvoor ver sierde Kerkzaal geheel gevuld met be langstellenden, de leiders en alle kinde ren Dr. de Visser, die intusschen wa& binnengekomen met zijn vroiiw, dochter en kleindochter, nam plaats op een spa ciaal voor hen ingerichte verhooging. Weldra klonken dan ook de eerstn dankbare tonen door de zaal, door ge meenschappelijk gezang van Ps. 89 vs. 1 1, ,.'k Zal eeuwig zingen van Gods goe dertierenheid". Toen richtte de Directeur der Marthir stichting, Ds. Voors, het woord tot den jubilaris en heette hem in juist gekozen woorden welkom. Dat gij thans dooi zulk een groote ©11 vroobjke kinderscha re wordt omringd, zeide spr., dat danken wp aan uw energieke leiding. Wii ailen danken God dat Hij ons een hoofaleidea heeft gegeven, die zoo met ons meega- voelt, en vooral, die zulk een waarachtig christen is in \yoord en daad. Dit mag wel eens naar voren komen, nu grj 't hoogtepunt van uw werkzaam leven hebt bereikt. Wij beschouwen 't als een groot voorrecht dat God ons zulk een leider heeft willen schenken'-. Twee meisjes boden Dr. de Visser hiei na een fraaie bloemenmand aan als sym bool van de Marthastichting in bloei, ga volgd door een fruitmand, de vrucntetv van den filantropischen arbeid, en ten slotte brachten de kleine jongens en meisjes een mand met ontkiemende plan ten als symbool van liet blijvende werk der Marthastichting. Hierna zong een koor van jongens en meisjes een feestcantate, vervaardigd door den heer J. Tuinman, met muziek van Jan Zwart, 't was een prachtig ga zongen en fraai werkje: de jongens zon- gen met het oog op de hulde die Woens dag in Den Haag heeft plaats gehad, uit volle borst: ,,In dichte drommen trekken ze op Naar 't Vors Hij k Haagje heen; Wij zijn ze lekker voor geweest; Nu hoort hij ons alleen". En ontroerend was het oogenblik, toen allen meezongen het majestueuze slot koor met als matsten regel1 het machtige .,Soh Deo Gloria"; het bracht een stille spanning in de zaal. De heer van Eegen, Penningmeestei der stichting, bracht hierna hulde aan Jen jubilaris, er op wijzende hoezeer de kinderen den innemenden Voorzitter lief hebben. Toen was het „Sparta" dat als fluit club voor den dag kwami en dapper bliea „lang zal hg leven' Een bijzondere aardige hulde brachten de kleuters in den vorm van een samen spraak en onder 't zingen van een liedje brachten zij den jubilaris geschenken-, 't was alleraardigst om te zien. Ten slotte was het woord aan den jubi laris, die in een geestigen trant aank bracht aan de leiders en leidsters en in 't bijzonder aan zuster Dora, de leidster dey jonge kleuters. Na elke toespraak klonk een luid hoe ra. Tot de jongens richtte spr. leerzame, levenswijze woorden en bracht ten slotte dank aan Hem die ook dit werk grond vestte en zegende^ aan God en Zijneenig geboren Zoon, Jezus Christus. Gezamenlijk zongen allen op verzoek van Dr. de Visser, „Zijn Naam moet eeu wig eer ontvangen'en de kinderen wer den hierna getracteerd. Deze schitterend geslaagde huldiging temidden der kinderen is ongetwijfeld Ivoor den goeden genius der Martha stichting een onvergetelijk oogenblik ge weest en zal zeer .zeker naast alle ande re, niet tot de minste hebben behoord. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteravond had de aangekon digde zanguitvoering in de Ned. Herw kerk plaats van het Chr. Meisjeskoor „Echo der Duinen", directeur de heer Schoneveld. Door Ds. Bollee weid cle samen komst geopend door te laten zingen Ps. 84:1. en 2, en gebed, waarna hij: een kort openingswoord sprak. Het was een rijk voorzien program, dat het koor zich voorstelde ten ge hoore te brengen en het is hierin wet op bijzondere wij'ze geslaagd. Het koor met haar directeur mag met genoegen terug zien op dezen welgeslaagden avond. Het zou ons te ver voeren om aila stukken, die het ten gehoore bracht, een voor een te beoordeelen. Toch mo gen wij niet nalaten over enkele varu de bijzonder mooi gezongen nummers! onze opmerkingen te maken. In de eerste plaats moeten wii dart .noemen het op keurige wijze gezon gen Winterzang, van Cath. van Ren- nes. Heel mooi kwam hierin uit Bede, een sopraansoio, gezongen door Mej. A. Slingerland ei\ de altstem van Mej. R. Meijering. Een duet van de zoo even genoemde dames als 110. 3 van het programma werd op schitterende wijze gezongen, alleen was het jam mer, dat 'tmet het oog op het groote kerkgebouw iets te zacht was. Ook de piano-begeleiding van Han Znk- zee uit Leiden was nierin schitterend. Het koor heeft in zijn geheel mooie stuk es weten ten gehoore te brengen om b.v. te noemen Lente, Gezegend! land en Woudlust. In dit laatste stuk je was het zeer zeker de echo, die haar rol in dit stukje op meesterlijke wijze vervulde. Mej. Meijering deed1 ons een paar solostukjes hooren, die uitstekend tot haar recht kwamen, en wel: Als het klokje klingelt en Slaapliedje. Verder kregen we nog te Iiooren Kleine Suze, gezongen ïioor het trio de dames R. Meijering, A. Slingerland en M. Zuiderduin. Ook bij dit stukje, wat zeer mooi gezongen werd, was de pianobegeleiding uiterst correct. Maar weUiebben niet alleen mogen; genieten van den mooien zang van het koor, doch ook de heer Han Zirk zee uit Leiden wist de aandacht op zich te vestigen, door zijn zoo mooie, met gevoel gespeelde Rolonaise van Chopin en „Wiegelied van Brah ns. Na de pauze kregen we nog een prachtig stuk pianomuziek te hooren en wel vierhandig van de heeren J. Schoneveld en Han Zirkzee. In de pauze werden wij vergast op het orgelspel van den organist dei kerk, de heer Durieux, die enkele fan tasiestukjes en koraalmuziek ten ge hoore bracht van Arthur Henschel. Nadat het geheele programma op schitterende wijze was afgewerkt", nami Ds. Bollee het woord, 0111 zijn slot woord te spreken, waarin hij allen dank bracht, die hadden medegewerkt tot het welslagen van den avond. Nadat op zijn verzoek gezongen was Gezang 180:1, sprak hij 'den zegen uit. Ongetwijfeld was hei: voor de aan wezigen een g-enotvolle avond, waar het "meisjeskoor „Echo der Duinen" en de directeur, J. Schoneveld uit RijnsDurg trotsch op mogen zijn. Allen keerden dan ook ruim voldaan huis waarts. HAARLERHvIERMEER. Burgeiiijke.stand. Gebaren: Johar? nes z.v. J. Wtststeijn en D. van Eldereru Henürika Petrone.la Johanna d.v. G. Th Bolkker en K. van Kalmpthout. Trijntje, d.v. D. Koopmans eh G. A. Hartung. Flo nia, d.v. F. Schalk en A. J. Leenüoutj Jan, z.v. D. de Cloe en B. den Boer. Jen- neke Cornelia d.v. J. van Stam en M. u Groningen. Cornelia d.v. B. Grosscurt en W. Heeren. Ondertrouwd: Cornells Johannes Ho gers 29 j. en Anna Maria Tesselaar, 2 j. Pieter Dompeling, 25 j. en Maria van Middelkoop 28 j. Jacob Schippers 23 i. en Job je van 't Hof 22 j. Willem Uites mark 25 j. en Cornelia Maria v. Gils 21 j, Getrouwd: Anthonie Kempe 24 j. en Jetje Scheepstra 19 i. Overleden: Te Leiden: Jacobus Pieter Staal 7 weken z.v. P. Staal en J. Paa; dekooper. Heintje Johanna Westerveld en D. Huigen. Maria van Meurs 88 L wed. v. A. Teeuwen. Trjjntje van Eijn; 44 j. geh. Eijst A. A. de Bruin. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Geboren: Wilhel' mina d.v. K. van den Kommer en J. Hofstede. Overleden: Jacob Roos wednr. van J. C. Schuuring 75 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Dinsdagmorgen is een Loodsvaa- tuig begonnen om de brulboei af te slee- pen van het strand. Het gelukte echte? niet a Ite best, zoodat door middel van de Kustwacht om nog een sleepboot werd geseind, welke ook tegen den avond is aangekomen. Men hooot het go vaarte nu spoedig vlot te hebben. RIJNSBURG In de Geref. Kerk gaf Dinsdap avond het Chr. Gemenga'Koor „DeLo- stem", Directeur de heer D. Schoneveld Wzn., een zanguitvoering met medewet king van de_ Orkestvereniging A. N. II te Leiden, Directeur de heer W. J. Smo1- ders. Ds. J. de Waard, die de leiding van den avond had;, ging nadat gezongen was Ps. 68 10, voor in-gebed. Namens de Zangvereniging heet spr vervolgens allen hartelijk welkom. Spr. die het verleden van de Zangvec eeniging niet kende, meende uit de groo te opkomst te mogen opmaken, dat deze bij de belangstellenden gunstig bekend stond. Aangenaam was het spr. op het programma te hebben gezien, dat in alle nummers Gods naam werd verhoogd en geprezen. Met de beste wenschen voor het welslagen voor den avond, gaf spr hierop het woord aan de Zangvereen. Het koor zong eerst „Toekomst" van A. v. Pettenrode en daarna ,,Barcarolas' van Geore Beijerrge. net laatste vooral; deed al direct hooren, dat niet ernst was gestudeerd, en dat na de laatste uitvoering weder vorderingen zijn ge maakt. Hierop volgden twee nummers voor Strijkorkest, uitgevoerd door A. N. U, n.l. „Corneliusmarsch" van Mendelssohn en „Andante" uit de eerste Symphonie van Haydn. A. N. U. evenals zijn Dire© teur alhier geen onbekende, hebben hiei» mede nieuwen luister aan hun naam tc© gevoegd. De Directeur heeft getoond uit zijn orkest te kunnen halen, water in zit en de uitvoering van de diverse orkestnummers was vaak ontroerend schoon, en heeft niet weinig tot het wel slagen van den avond bijgedragen. Met begeleiding van het orkest, zong vervolgens voor de pauze het koor nog Psalm 100 van Jac. Bonset. Tijdens een korte pauze werd gezon gen Psalm 84 3 en 6. Onmiddellijk hierna werd de uitvoe ring voortgezet en wel met „Lentebooc- schap" van N. W. Gade, met orkestbege leiding. De begeleiding kwam hierin be ter tot zijn reent, dan in Psalm 100. Uitstekend gezongen werd ook het vol gende nummer „0, Gulden Hoofd' van J. Bonset. Het orkest, dat hierna gaf Ases Tod" van Grieg en „Kriegsmarsch aus Atha lia' van Mendelsohn, mocht zich bij de uitstekende vertolking in een welverdien de belangstelling verheugen. Besloten werd met „Looft den Heer** van C. C. A. de Vliegh, voor zang koe: De Directeur, de heer Schoneveld die zijn zangkoor zoo succesvol wist te leiden, komt een woord van lof toe voo? hetgeen werd gepresteerd. Ds. J. de Waard noemde het zich 'dan ook een aangename taak, de vereenigin gen hartelijk te kunnen danken voor wat geboden was. Teneinde ook een volgend jaar de vereenigingen te kunnen hooren, waarnaar zooals spr. opmerkt ieder der aanwezigen verlangde, werd op spr. voor stel tijdens het zingen van Psalm 75 i 4 en 6 en Psalm 100 4, een collecte ge houden, teneinde een tekort van dezen avond te dekken. Ds. J. de Waard eindigde hierna met dankgebed. Het gaat best in den bloemenhan del .De vraag in het buitenland wordt steeds grooter.. De prijzen oploopend. Het bedrjjf is goed winstgevend, hetgeen zeer go-ed is, vooral om den acntersiand van het vorige seizoen weer in te halen. Betaald werd dezer dagen: Prins van Oostenrijk 6,206,50, Cramoisie Brii- lant 44,30, Gele Prins 77,20, La Reine 4,605 10, Couronne d'Or 7— 7,70, Herman Schiegei'4,50—4 90. Theo roos 7,307,50, Mac Kinlejj 6—6,50. Lucretia 7,508 10, Rose Gris de Lïn 4,505,10, Murillo 6,707.Fred. Moore 5,705,90, Flamingo 6,907. Cullinan 5,305,50, Hyacinthen 12— Farnc. Sanders 11,8012,—.Wil iiam Copland 7S, Wil iam Pitt 11,30 11,50, Bartigon 11,2011,40. Bescherm bij het autogeenlasschen al tijd Uw oog en tegen schadelijk stralen aer vlam. GEZONDHEIDSRAAD. CIJFERS OVER ENGELANDS HOOFDSTAD. Aan een' belangwekkend boekje met Lomdensche statistieken, een dezer da gen door den Graafschapsraad uitge geven, zijn de volgende cijfers, die spr© kend van den groei van deze stad ge tuigen, ontleend In 1916 bedroegen de begroolingen der verschillende Londensch© gemeen ten tezamen 28 milliöen pond. In 1925 was het bedrag meer dan verdubbeld tot 57 milliöen. Plet schijnt echter, dat het publiek zich van deze uitgaven niet veel aantrekt, want slechts 30 pet. van de kiezers namen deel aan de verkie zingen van d© bestuurslichamen, die deze uitgaven doen. Hoezeer men te Londen ook pleegt te klagen over het klimaat, de gezond heidstoestand wordt, zoo wij dien mo gen afmeten naar het sterftecijfer, toch niet al te zeer door guurheid en mist beinvloed. Op dat sterftecijfer vanl2.9 (de helft van het cijfer van 50 jaar geleden) kunnen heel wat gezond heidsoorden in binnen- en buitenland jaloersch zijn. Het sterftecijfer onder de zuigelingen is nog steeds angst wekkend hoog: 68 op de duizend, maar welk een vooruitgang is niet gemaakt zoo men in aanmerking neemt, dat in 1846 157 op de duizend zuigelingen stierven De bevolking van het graafschap Londen bedraagt bijna 5.000.000. Als er echter geen ingrijpende wijziging komt in de woningtoestanden, is het twijfelachtig of dit cijfer ooit bereikt zal worden. H'et aantal inwoners van het graafschap immers is sinds een reeks van jaren gestadig aan het ver minderen met 10 tot 20.000 per jaar. De Engelschen houden niet van steden, ofschoon zij meer steden van hoven de 100.000 inwoners tellen dan eenig an der volk. Zoo vestigen ook de Londe- naars zich zoo,ver mogelijk van de ei genlijke stad metterwoon, waartoe de voortreffelijk© verkeersmiddelen hen in staat stellen. De bevolking der naas te omgeving groeit d.us ten koste van die van het graafschap. Groot Londen heeft thans een inwonertal van plm. 8.000.000. Verscheidene voorsteden gelegen in de aangrenzende graafschappen Sur rey, Kent, EsseY, en Middlessex, tellen honderdduizend of eenige malen hon derdduizend inwoners. In de City, welker bevolking met het jaar achteruit gaat, wonen nog slechts 13.500 menschen, in 1908 over trof het aantal inwoners nog de 20.000. De „dagbevolking" van dit kleine stadje, dat een oppervlakte van ruim één vierkanten mjjl beslaat, bedraagt intusschen 420.000 inwoners. Oude in woners van Londen herinneren zich de City nog als een dichtbevolkte woon wijk. Ook de andere centrale boroughs van het graafschap, die, waar over dag de grootste drukte heerscht, zien sinds jaren haar bevolking verminde ren. In de meeste opzichten heeft Londen zijni overwicht op zijn eenigen gevaar lijken concurrent onder de groote ste den (New York) althans gedeeltelijk kunnen handhaven. Zijn bevolking be draagt nog steeds ongeveer 2.000.000 meer dan di© van Groot-New York; de openbare vervoermiddelen zijn er tal rijker, en ook op menig ander gebied komt Londen nog steeds met de hoog ste cijfers uit. Maar New York zit het dicht op de hielen! Land- en Tuinbouw. FOK- EN CONTROLEVEREEN. „TOEKOMST". Dit opschrift zegt eenerzijds veel, en anderzijds weinig. Weinig zegt het, als we bedenken dat er in Zuid-Holland 5 6 vereenigingen bestaan van dien naam, wat alleen maar bewijst, dat het schijnt een geschikte naam te zijn voor dergelijke vereenigingen. En zeer terecht. Het is juist met het oog op de toe komst, dat men dergelijke vereenigin gen opricht. In dit geval zegt dit op schrift wel veel, want hiermee wordt bedoeld de vereeniging van Zwart- blaar-fokkers te Bodegraven. Als we ditmaal de „Toekomst", van Bodegraven als onderwerp nemen, dan heeft dat een zeer bijzonder doel. Deze vereeniging vierde, of neen, herdacht slechts, dezer dagen haar 10- jarig bestaan. Van „viering" of plan nen tot feestelijke herdenking, kwam ons niet ter oore. Trouwens zoo iets zou ook geheel biggen buiten de lijn waarin de vereeniging zich tot dusver lieeft bewogen. 1-Iet doel en streven van bestuur en vereeniging is steeds geweest, om op een zoo weinig mogelijk kostbare wij ze, de leden zooveel mogelijk te doen profiteeren. Voor zeer geringe contri butie verschaft ze aan alle leden vol komen betrouwbare staten van de op brengst van hun dieren, en houdt daar naast de registratie bij van de in het fokregister ingeschreven dieren en hun nakomelingen. Maar voor feestviering, wat in den regel niet weinig kost, staat erbij deze vereeniging zeer terecht geen post op de begrooting. Toen in 1917 eenige fokkers van het Groninger veeslag den moed hadden zich te vereenigen met het bekende doel, waren er velen die niet anders dan een woord van verbazing voor dit pogen hadden. Denken we ons die tijd eens terug! de tijd van distributie, ook van veevoe derartikelen; de tijd waarin het ge dreun der kanonnen over heel ons land te hooren was; de tijd waarin de veeprijzen op en neer sprongen, moe ten we ons dan niet verwonderen dat uaar eenige fokkers zooveel oog had den voor de toekomst, dat ze gingen oprichten een Fok- en Controlever- vereeniging? Hoeveel moeite kost het thans niet in normale tijden, in som mige plaatsen, om de menschen te overtuigen van de noodzakelijkheid en ei© nuttigheid van dergelijke vereeni gingen! Daar zou cis heer Tukker, die juist deze provincie verliet, van kun nen getuigen! Behalve de controle op de melk'gift, stelde men zich ook de verbetering ■van den veestapel ten doel. Het was zeer juist gezien dat dit het best te be reiken viel, door het mannelijk fok- materiaal met groote zorg te kiezen. Gedrieën trok men er op uit om in do provincie Groningen te vinden wat men zocht,- en kwam na een paar da gen zwervens, terug met „Coen". Het idee „vereenigingsstier" heeft men spoedig losgelaten, en gezien dat het veel beter loopt wannéér de stier het persoonlijk eigendom is van een der leden, of van 'n paar leden samen. De doorwerking van deze gedachte had tengevolge, dat er al spoedig meerde re goede fokstieren werden ingevoerd, die alle ieder in zijn omgeving niet hebben nagelaten den stempel te zet ten op het vee der leden. We behoeven slechts te herinneren aan „Martin" van W. Verwey, aan „Hendrik" van W. J. de Vink, aan „Frits" van P. Rij laarsdam, aan „Anton Leenderts" van II. Los. en uit den tegenwoordigen tijd „Rudolf" van PI. Verwey, „Titan" van IJ. H. v. d. Kloot Meyburg, „Oscar", van H. Los, „Kob'us" van Nieuwerbrug plus nog andere die nog niet voor het Men ziet uit dit lijstje dat het jaar 1924 het recordjaar is geweest. Tot op heden slaagde men er nog niet weer in, dat gemiddelde peil te hereiken, en dat zal misschien enke len doen besluiten dat ,het toch niets geeft". Voor men zich een oordeel mag vormen dient men echter te onderzoe ken wat hierop van invloed heeft kun nen zijn. En dan zal wellicht blijken dat door bïjkoopen van veel vee, of door het intreden van andere bedrij ven, veel dieren met te lage productie in de vereeniging zijn terecht gekomen. Het aantal lijsten van dieren van groo- Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DRECHTDIJK Rott. n. Vancouver 7,v San Francisco. EEMDIJK Rott. n. Vancouver 7 v. San Francisco. NNEBRASKA Vancouver n. Rott. 8 van Glosgow. BLIJDENDIJK 9 van Rotterdam naa? Philadelphia. LOCHGÖIL Vanc. n. Rott. 7 v. San Fran cisco. i HOLLAND—AFRIKA-LIJN. NIJKERK uitr. p. 9 Suez. RANDFONTEIN thuisr. 9 te AlgoabaaL KLIPFONTEIN thuisr. 9 v. Antw. BILDERDIJK 9 v. Amst. te Rott. HEEMSKERK uitr. 8 v. E.-London. RANDFONTEIN thuisr. 8 v. E.-London. JAGERSFONTEIN thuisr. p. 8 Ouessant naar Duinkerken. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. RIJNLAND uitr. 6 v, Lagos n. .Warri. 1 voetlicht kwamen, maar wier waarde voor de fokkerij zal blijken niet gering te zijn. Van cle stieren door de leden gefokt zijn er velen verkocht naar andere streken, en zijn soms grondleggers ge weest voor nieuwe fokgebieden. Een üei' beste, zoo niet de allerbeste van deze is geweest „Mentor" 886 G.S., ge fokt door het lid W. J. de Vink, en dooi dezep voor eigen fokkerij gebruikl met buitengewoon goed succes. En nu zou ik haast nog vergeten melding te maken van „Frits" 1006 G.S., volgens de jury van de Provin ciale Regelingscommissie, de beste stier die in geheel Zuid-Holland wordt gevonden. Dat in den boezem dezer vereent, ging op het gebied van het vrouwelijk fokmateriaal veel bereikt is, heeft de, Fokveedag te Alphen, den 2en Septerm her 1926 bewezen. Daar behaalden d*. leden in de eenlingkl. 2 eerste prïj' zen, 2 tweede, en 2 derde prijzen en 2 eervolle vermeldingen een eerste prij^ voor de moeder met drie directe afstam melingen, en in de rubriek „5 melkge-. vende koeien" de eerste, een tweedn en een derde prijs Alles met vrouwe lijk fokvee. Uit de opsomming van al deze sue. cessen, moet niet worden opgemaak1. dat dit het eenige doel dezer vereeni ging is. Neen, het is maar bijzaak, et van veel grooter belang dan de kasjex met medailles die sommige leden ei cp 11a houden, is de vooruitgang in dl productie die bij de leden valt te con- stateeren. Gaarne zou ik te ropname overschrij ven het 10-jarig overzicht, dat de se cretaris mij toezond, maar de vree\ bekruipt me, dat zoo'n reeks van cij! fers te veel zal afschrikken om er mei te beginnen, on als men ze toch over slaat, kan de drukker en de zette* evengoed de moeite worden gespaard; Toch zal het niet gaan met uittrekt seis, meer of minder groot, te komen en daarom moet het lijstje er maar bijj clan kan ieder eruit zoeken, wat herr liet meest interesseert. Het zou m^ zelfs niet verbazen indien er nog wer< c!en gevonden, die daaruit trachtep munt te slaan, om de nutteloosheid o, overbodigheid van de controle te be pleiten. Er zijn nu eenmaal van div menschen die niet zijn te overtuigen, en die het liever maar niet weten hoe' veel schade ze soms zichzelf aandoen; en anderen erbij,. Dit moet ik echter nog even zeggenj de leden van „De Toekomst" zien nie, zonder voldoening op het bereikte re cultaat nèer, en zijn er volkomen var overtuigd dat ze nimimer zooiets zou^ den hebben bereikt indien ze zich nie( liadden georganiseerd. En dat hebbel,' ze bereikt voor een minimum van on kosten. Men informeere maar eens bï het bestuur, het zal meevallen. te productie was het laatste jaar bij zonder hoog. 22 koeien gaven meei c'an 200 K.G. botervet. „Gretha G.R. 6398" van J. H. Verburg gaf in 307 da gen 8006 K.G. melk met 3.77 pet vet 501,8 K.G. botervet, „Rika" van J. Ag- t.erof in 368 dagen 9300 K.G. melk mei 2.63 pet. vet 363 K.G. botervet, en „Ali III" van P. Rijlaarsdam in 318 dagen 7346 K.G. melk met 3.80 pet. ve^ 279.1 K.G. botervet. We besluiten met de beste wenschen vcor deze vereeniging met veel succes, J. W. BAKKER, iVLIELAND uitr. 6 v. San Juan n. PV. Gentil. SCHELDESTROOM uitr. 5 te Duala. MINERVA thuisr. 7 te Freetown. HELDER 9 v. West-Afrika te AmsterA, KON. HOLLANDSCHE LLOYD. EEMLAND thuisr. p. 8 Finisterre. MAASLAND uitr. 8 v. Ri© Grande. ORANIA thuisr. 8 v. Rio Janeiro. GELRIA uitr. 8 v. Rio Janeiro. FLANDRIA 9 v. Amsterd. n. B.-Ayres. AMSTELLAND uitr. 9 v. Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SLAMAT 9 v. Rotterdam n. Batavia. KAWI uitr. p. 8 9 tn.m. Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KANGEAN thuisr. r>. 8 Perim.' RIOUW uitr. p. 8 Perim. ENGGANO 9 v. Amsterdam n. HamF. REMBRANDT 9 v. Batavia n. Amsterd. RADJA thuisr. 9 te Amsterdam. (VPNDEL uitr. 8 v. Algiers. KON. PAKETVAART MIJ. HOUTMAN^9. V, Batavia U. Siogapprg. 10-jarig overzicht van gemiddelde opbrengsten 1917 2-jarigen 2004 K.G. melk 3.32 vet 66.4 K.G. botervet 3- 2G46 2.7.4 72.5 ouderen 3506 3.19 117.2 1918 2-jarigen 2195 3.55 73.6 3- 2610 2.57 1= 67.- ouderen 3095 3.65 113.- 1919 2-jarigen 2111 3.30 69.6* 3- 2699 '3 35 90.4 ouderen 3526 3.30 116.5 1920 2-jarigen 2473 3 46 85.6 3- 2988 3.40 101.5 ouderen 3872 3 44 133.1 1921 2-jarigen 2825 3.52 99.6 3- 3391 3.38 V 114.5 ouderen 4215 3.42 >1 144.5 1922 2-jarigen 3011 3.47 104.6 3- 3777 3 58 135.3 91 ouderen 4632 3.51 162.6 1923 2-jarigen 2856 3 47 99.2 II 3- 3776 3 66 138.1 k ouderen 4892 3 59 175.6 W 1924 2-jarigen 2747 3-71 102.4 h 3615 ouderen 4646 3.52 12.. 1 3 70 171.1 1925 2-jarigen 2530 3 44 z= 87.1 3- 3248 3 40 110.5 99 ouderen 4259 j, 3 42 1 - ,.8 1926 2-jarigen 2663 3.48 92.6 3- 3313 3.46 114.6 11 ouderen 4478 3.47 155.5 w 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6