Mijnhardt's Geneesmiddelen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1927 UIT ONZE INDIEN. DE REGENT VAN BATAVIA. Ce redacteur in Nedenand van het „Scer. aaisDl.die op gezet.ce tgaennu- uedeeimgen doec uit de iNeaerianasciie „wereld der oud-lndiscngaeten vangt uitmaal zrjn kroniek ais volgt aan: „He teiegraiiscüö berichten over da communistische beroeringen op Java hadden uiteraard da vode belangstelling van die oud-indischgasten, die uit hout- de van hun b'ctreKkmg jaremang nauw contact met de imanu^cne samenleving handen. We spraken residenten, assis- tent-rssidenten en controleurs met pen sioen oi met verioi en vrjj wel zonuer uit zondering waren üe ambt-naren van net Einnèni. bestuur die wij over den op stand in baiuam spraken, van oordeel, dat de regent y^a catavia, de neer jJja- jouimngjao, i. h,.t gosciiuteii was in de uitoefening van zijn pient. Alten waren vol lot oyer zijn bekwaamheden als Volksraacislid, maar de controleereiido OtoLuuicUiot.o, ui dezen. ,iyu van on rust van zoo enorm veel beiang, is „bij hem leeiiik in het gedrang gekomen. De politieke zaak die de regent desnjds in Öerang heeft vertroebeld, werd herhaal delijk naar voren geschoven; tok de oud resident van Eaniam, de heer Bedding, was slecht te spreken over zijn arbeid als controleerend bestuurder. OFFICIEELE BEVESTIGING. Het Ministerie van ivoioniën ueeit me de, dat op 5 dezer telegralscii berick, is ontvangen nopens de bevindingen van den gouverneur-generaal ter Sumatra's .Westkust. Ces landvoogds algemeens in druk van den toestand was zeer bevro digend. Rust en orde zijn zichtbaar terug gekeerd. De stempiing en de houding van het Europeesch en het inlandsch bo stuur zijn uitstekend. De buitengewone lofwaardige arbeid van het leger ver dfent ruime waardeering. Door den land voogd zijn besprekingen gehouden met de bestuurs-ambtenaren en de volkshoop den in zake het adatverbod en negari- bestuur. Over den belastingdruk wer den geen ernstige klachten uitgebracht DE BESTUURSHERVORMING OP SUMATRA. Prof. Stibbe, de man van de bestuurs hervorming deelde aan de „Loc.' heï volgende mede, in verband met de be is tuurshervorming op Sumatra. De instelling van een gouvernement Zuid Sumatra, is in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Waarschijn- lijk zal met ingang van i September '27 dit nieuwe administratieve gewest zijn in trede kunnen doen, wanneer gelijk in het voornemen ligt in de voorjaar- zitting van 1927 van den Volksraad de instellingsordonnantie zal worden behan- field. Van den aanvang af heeft het in de bedoeling gelegen, dat het gouvernement Zuid-Sumatra, evenals de gouvernemen ten op Java, slechts een zeer tijdelijk bestaan zou hebben en spoedig door de gelijknamige provincie zou worden ver vangen. Wanneer die vervanging zal go schieden, is thans nog niet met zeker heid vast te stellen, maar eerder dan r Januari 1929 is zij zeker niet te verwaeh ten. Met de instelling van de provincie Zuid-Sumatra valt de instelling van af deelingsraden binnen haar gebied te ver wachten. Deze provincie zal omvatten de tegenwoordige gewesten Lamronf- sche Districten, Ben koe1 en. Palembang Djambi, Banka en Billiton. Voor het overige deel van het eiland Sumatra (met uitzon Win»* vm Atjeh dat voorloouig als afzonderlijk gewest zal bleven bestaan) bestaat het p"!an tot vorming van twee gewesten. Ik heb zoo bracht nrofessor Stobbe *n herinnering* met het waarnemend hoofd der afdeeüng b^stunrsza^en. d^r •Buitengewesten ook naar Sumatra een reis ondernomen om opa^ebi1- mfl' da betrokken bestunvramhtenareo de inrl-o lingau^erJiep. te b«s"T-ken. Ikn defirv- fieve beslis^inp- van d»t gebied en de daarmee samenhangend^ ompraat die i - 'deeb'no-. ja e oh for nog ntef fronomen. DE INTERNEERING VAN COM MUNISTEN. Het Bat. Nieuwsblad meldt nader, 'dat de beslissing omtrent de internee- ring na het ondergaan van- een gerech telijke straf, niet genomen is naai' aan leiding van de communistische relle tjes in November, doch volgens een in 1926 gedaan voorstel van den minister die voor de toekomst vaste regels wil de stellen. De Landvoogd vereenigde zich met de zienswijze van den Baad van Indië, zoodat er geen sprake is van een conflict. EEN TEKORT VAN f 60.000. De notaris te Ambon, de heer P., heeft, een tekort van f 60.000 aan vendu- gelden. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. COMMUNISTEN VEROORDEELD. De Landraad te Serang heeft zes communisten wegens deelneming aan •de relletjes veroordeeld tot 2 tot vijf tien, 3 tot dertien en 1 tot twaalf jaar gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS. Plotselinge blindheid. iUit Londen wordt geschreven: Het plotseling blind worden van denj ballet-danser Antohn Dolin tijdens een filmopname, heeft hier groote deelne ming verwekt. Het geval zelf is echter een van Jde vele ongelukken, die sedert de pitvinding van de filmkunst zijn voor. gekomen,doordat bij de opnamen, ook( op klaarlichten dag, kunstlicht noodigl &s. Eertijds kende men zulke gevallen,» •alleen uit de industrie, zooals bij de smeltovens of in electrische booglamp) RECLAME zijn goed en billijk. Alle bereid in eigen fabriek onder toezicht van een Apotheker fabrieken, waar de arbeiders bij da uitoefening van hun beroep aan eeri sterk verblindend licht zijn blootge steld, dat hun soms plotseling het ge zicht doet verliezen. In het gewone leven zijn gevallen, van plotselinge blindheid voorgeko men bij iemand, die lang in het zon licht heeft gekeken. Ook de sneeuwblindheid is bekend, die in de noordelijke streken van Rus land en in de Noordpool-gebieden voorkomt. In Siberië heeft men ontdekt, dat de ergste complicaties daarbij optre den, wanneer de gezondheidstoestand van den betrokken persoon overigens niet te best is. Bij lijders aan scheur buik ging de sneeuwblindheid dikwijls in blijvende blindheid over. Bij lichtere gevallen ontstaat meer malen de zoogenaamde nachtblindheidl waarbij de lijder bij daglicht goed ziet maar bij het invallen van de duister nis volkomen blind wordt. Lichtblindheid is een gevolg van overprikkeling van het netvlies. Men houdt het er voor, dat de ultra violeitet stralen in het elëctrisch licht op hef netvlies een zeer slechten invloed uit oefenen. Het in Engeland veel besproken ge val van filmblindheid zal den vakkrin gen aanleiding geven zich grondig met het vraagstuk bezig te nouden. Herinnering aan Living stone. In Transvaal leeft c-en oude, naar hij zelf zegt, „heel, heeil lang geleden geboren "man", die de laatst overlevende deelnemer moet zijn aan de ontdekkingstochten van den beroemden Livingstone. Lazarus Raikane vertelt, dat hij on geveer 15 jaar oud moet zijn geweest toen hij naar Koeroe-man ging, waar Livingstone hem in dienst nam voor het hoeden van schapen en het halen van water. Daar Livingstone in 1841 in Koe roeman verblijf hield, zou Raikane dus thans meer dan 100 jaar cud moe ten zijn. Toen Livingstone in 1855 naar het Noorden trok, vergezelde Raikane hem naar de thans als Zeerust beken de plaats, waar de beroemde ontdek kingsreiziger preekte -én jacht maakte op olifanten, om vandaar zijnontdek kingsreizen te beginnen. Na eenigen tija in dé Kaapko»onïe te hebben doorgebracht, vertrok Li vingstone weer naar 'het: Noorden en bij liet afscheid nemen van zijn trou wen metgezel, beloofde de 'groote ex- plorateur terug te komen. Een vogelvriend omgeko men. Uit de Theems is dezer da gen het lijk opgehaald van den "heer Algernon Valentine, een electricien, die vele jaren in de Vereen. Staten ge werkt had, doch de laatste jaren in Londen woonde. Hier genoot hij een zekere vei- maardheid als vogelvriend. Londen telt vele" vogelvrienden, dia zijn openbare parken bezoeken en die daar de musschen en andere vogels voederen, maar Valentine was toch nog een uitzondering, omdat hij de diertjes ook dresseerde. Hij had het zoover gebracht, dat luj» de verschillende musschen van een bephalde troep namen gaf en da', iedere musch naar zijn eigen naam' luisterde. Hij kon zijn musschen laten „bedelen" om brood, en laten zoe ken naar verborgen kruimels. Hij had; ze geleerd op commando op te vlio gen" en zich, al naar hij beval, naar rechts of links te;.wenden. Als hij brood gestrooid had en zijn vogeltjes verbood er van te eten, -raak ten zij het niet aan, voor hij er toe stemming voor gaf." Hij 'kende zijn vogels stuk voor stuki zoo goed, dat hij bijvoorbeeld in Kew» Gardens diertjes wist aan te wijzen, die hij in het Hyde Park gedresseerd! had. Na Valentine'sdood vond men in zijn kamer nog een zak met brood en zaad gereed staan, dat hij dien dag; aan zijn musschen had willen voeren. Waarom versmaadt Frank rijk onzethee? Soms snakt men, dorstig rondsjokkende .op den boule vard naar een kop echt Hollandscha of liever echt Javaansche thee, aldus schrijft de Parijsche redacteur van de „Tel.". Men kan echter lang zoeken: men vindt niets. Wat ze je voorzetten, is altijd een of ander ellendige, flauwe infusie van camomille of lindebloesem en men voelt zich ineens onweerstaanbaar vei schrompelen en verdeugdelijken tot een oude vrijster met kurketrekker' krullen anno 1830. Reclameert ge echte thee, 'dan zegt ieder: het is te duur of de clientèle lust het niet en de doktoren waarschu wen voor de gezondheid. Net ot de caffeine, die iedereen hier bij groote dosis inslikt niet minstens) even gevaarlijk is als de theine, die niemand ten" onzent verbiedt. Maar Frankrijk is nu eenmaal he? land1 van de koffie. Het gekst is, dat wij dit" op onsl éigen geweten hebben. De burgemeester van Amsterdam was n.l. zoo onvoorzichtig om Lo'dewijW XIV in 1714 een koffiestruik cadeau te doen, die schielijk, in den Planten tuin werd gepoot. Men gaf drie stek ken mee aan zekeren zéekapitein de Clieu. Ondanks stormen en piraten kwam de zeeman na een maand varens be houden bij de Antillen aan. Zijn klei ne watervoorraad had hij broederlijk) met .de 'kleine plantjes gedeeld. Wonder boven wonder wilden de stekken ginds gedijen en Antillen en Brazilië voorzagen weldra volledig in de Fransche behoefte. Nooit heeft onze thee dezen vijand! kunnen verjagen, en nu nog is de Fransche afneming nog maar een hou derdste van de Engelsche. Branden. Maandagavond rs door onbekende oorzaak brand ont staan in het schoenmagazijn van den heer Vos, gelegen aan den Emmasin gel te Eindhoven. Het magazijn brand' de voor het grootste deel uit, waarbij! een belangrijke hoeveelheid schoenen en Jeder verloren ging. Verzekering dekt de schade. Men me'dt uit Gorkum: Zondagmiddag te kwart over twaalf werd br.and ontdekt in het gebouw van de Ned. Plerv. Kerk te" Nopr- ideloos. Toen men in de kerk kwam, sloe gen de vlammen reeds boven de kerk Banken uit en begonnen de gordijnen van het kerkorgel vlam te vatten. Men wist evenwel met emmers wa- terr het vuur .le blusschen en verder' onheil te verkomen. De schade bleef beperkt tot het verbranden van vier kerkbanken en 'een paar gordijnen. Gemaskerde bandieten. Zondagavond, ongeveer kwart over 9 bevond zich de directeur van de ci nema „Moderne" te Aken, tijdens de voorstellingen op zijn bureau, dat is gelegen boven het theater, toen op de aeur werd geklopt. Nauwelijks had hij ..hinein" geroe pen, of twee gemaskerde kerels "spron gen voor hem. De een dreigde meo een met scherp geladen revolver, ter wijl de andere aen directeur dwong) hem geld té geven en dit te leggen in een geopende actentasch. die de bandiet bij zich had. Zij wisten, datf er veel geld aanwezig moest zijn, aan gezien dë recette van den heelen dag naar het bureau was gebracht. De doodelijk verschrikte directeur, de heer Lejir, riep om hulp; onmid dellijk sloegen de bandieten, van wie een 'n langen mantel droeg, op de vlucht ën renden de trappen at, de straat op. - Op het spektakel waren enkele per sonen toegesneld, onder wie de inge nieur Engels/ die de laatsté dagen werkzaamheden had verricht aart dö electrische geleiding. Engels greep een der kerels vast, doch "deze trok de revolver en schoot den ingenieur in den buik. Bewuste loos viel hrj op den grond. Na dit intermezzo vervolgden de ban dieten hun vlucht, achtervolgd door den directeur en den portier van den bioscoop. Op den hoek van de Grossbolnstrasi se werden nog twee schoten gelost' op de achtervolgers.' Straat in straat uit vluchtten de bandieten voort. De ac- tetasch hadden zij' weggeworpen. Het gelukte hen te ontkomen. De achter volgers raakten het spoor bijster. De onmiddeljij'k gewaarschuwde po litie was aanstonds met ec.n groot aan tal agenten aanwezig, doch ook hun onderzoek tot laat in den nacht en Maandag'bleef zonder succes. •Van een der bandieten bestaat een vaag signalement. Het moeten jonge mannen zijn van om en om ae 20 jaar. Engels is naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is zorgelijk; de kogel zit "in het darmkanaal. Dat deze brutale bandietenoverval veel sensatie in de stad verwekte is» te begrijpen. RECHTZAKEN. VEKSCHCCR'S CASSATIEBEROEP. De Hoogo Raad heeft gisteren behan deld het cassatieberoep van M. J. Ver schoor te Rotterdam, die in iiooger be roep door het Gerechtshof te 's-Graven- hagè was veroordeeld tot elf maanden gevangenisstraf met aftrek der prevent tieve hechtenis, wegens verduistering van f3800 ten nadeële van het comité tot leniging van den nood in de Drent- sche veen-streken, Mr. Savelbërg rapporteerde. Mi S. van Oven lichtte een aantal cassatiemiddêlên toè.'Spr. zette uiteen, dat het begrip penningmeester heel iets anders is, dan het begrip lid-pen ningmeester. V. mocht wel salaris be rekenen, mits salaris en onkosten niet liooger zouden z,ijn dan gezamenlijk 40 procent van het ontvangen bedrag Er zov dus moeten vaststaan, Uit V. coor per dag f 10 voor salaris af ie houden, iets deed, wat hij niet mocht; dus dat f 10 plus onkosten meer dan 40 procent bedroeg. In liet arrest zijn volgens spreker dienaangaande geen feitelijke gegevens te vinden. De conclusie van den adv.-generaal werd bepaald op 21 Februari. DANSEN ZONDER VERGUNNING VAN B. EN W. De- Hooge Raad heeft gisteren behan deld de zaak tegeni clen exploitant van een feestlokaal te Amsterdam die de politieverordening zou hebben overtre den, wegens het toelaten van dansen in het publiek, zonder vergunning van B. en W. Het betrof hier een cassatie beroep van G. G. R., requirant tot cas satie van het vonnis van de rechtbank, liem veroordeelende tot een geldboete van f3 subs, een dag hechtenis. Mr. D. L. Staal uit Amsterdam stel de verschillende cassatiemiddeïen voor. De conclusie van het O.M, werd be paald on 21 Febr. a.s. INGEZONDEN. jBuitsn veranJwoorcielijkheid dar Radactie.) MEDEZEGGENSCHAP EN VOLKS SOEVEREINITEIT. Hooggeachte Redactie, Vindt U de uiteenzetting van Sten huis over „Medezeggenschap in de be drijfsleiding" niet leerzaam? „De eisch van medezeggenschap heeft de beteekenis dat, wanneer de proleta rische beweging gedwongen wordt'' (waardoor en door wien gedwongen? Door de revolutieleer zelf! C. H.) „bui ten de grenzen van het parlementaris me en de loonstakingen den weg der revolteerende beweging op te gaan, de ze beweging haar program heeft". Medezeggenschap dus als voorberei ding tot de revolutie. Had ik ongelijk? Hoe beneveld de blik der socialisti sche leiders zelf is op de werkelijkheid van de „revolteerende beweging" be wijst wel de meening van den heer Stenhuis, volgens zijn „program" zoo iets te kunnen doen plaats hebben. Het bleek steeds, het gebrek van al le socialistische leiders, en wel zonder uitzondering, dat zij een overdreven inbeelding hebben betreffende hun in vloed op het volk; maar die zich voor stelt dat het revolteerende volk zich aan programs van leidei'3 die het zou den willen intoom en, storen zal,, be gaat een voor zichzélven gevaarlijke vergissing. Deze doorbraak van af gunst, haat en hebzucht, jarenlang door het socialisme gepredikt, heeft slechts het navolger.de program: Mede zeggenschap wordt roofbevel met be dreiging en moord. Niet de theorisee- rende leiders behouden de leiding, maar de praktische worden door het „souvereine volk" aan de spits ver langd. Wee dengenen die hun in den weg treden met theorieën tot matiging. Ook de heer Stenhuis heeft dan groo te kans op den kogel zoo niet erger. Uitsluitend die zich aan de spits der beweging stellen door het losgelaten gepeupel in hun opzet te helpen en de wandaden als heldendaden roemen, die krijgen de leiding, anderen zijn in levensgevaar. Ik kan begrijpen, dat onze vakorgani saties streven naar krachtigen invloed op den gang van het economische le ven: het worflt zelfs de hoogste tijd daarin een krachtig woord mee te spre ken. Ik ben volstrekt niet bereid met den heer Maas het huidige productie stelsel zooals zich dat geheel naar de liberale beginselen van individueel ei genbelang ontwikkeld heeft, te prijzen, wel het hartgrondig te veroordeel en, ja zelfs onze Christelijke politiek te ver wijten dat ze dit zonder het geringste 'protest, ook gedurende haar leiding ge duld heeft. Maar ik kan niet hegrij pen dat men zich aangetrokken ge voelt tot het socialistische lokaas: „Me- dezeggenschap in de bedrijfsleiding". Hoe dit te vereenzelvigen Is met bet groote doel waarvan U in de driestar „Chr. Vakorganisatie" spreekt, n.l. met de eere Gods, begrijpe wie het kan, ik kan het niet. Mag ik U nog eens beleefd verzoe ken ook deze waarschuwing voor ons Christenvolk in Uw geacht blad te wil len opnemen? U bij voorbaat dankende teekent Hoogachtend, Uw dw. dn., C. H. Leidsche Burgers, Het is nu ruim drie maanden gele den, dat we ons tehuis voor verzwakte arme kinderen geopend hebben en we voelen ons gedrongen U op de hoogte te stellen met den gang van dit werk, dat we toch eigenlijk gemeenschappe lijk dragen. Gij door iets van het Uwe af te zonderen, Dr. Poortman en wij door ons belangloos te geven, zoodoen de geldt het onze „gemeenschappelij ke" beschermelingen en hebt u er dus recht op, om te weten of Uw bescher ming wel ter dege zoo urgent is, als die het initiatief namen voorgaven. Ln dit is alleen uit de practijk aan te tuonen niet waar? Er is in onze dagen zooveel liefheb- berij-philantropie, (misschien ook wel philantrophie uit eigenliefde) we wor den overstroomd met allerlei gebedel. Het overgroote deel der bevolking is zoo verbazingwekkend ter goeder trouw ,dat men verstomd staat over de bedragen die binnengehaald wor den met bonnen verkoop of collecten, waarvan zooals ons dezer dagen bleek de collectant eerst reeds veertig pro cent genoot, alvorens nog maar de eer- s'e overdracht der gelden plaats had. Natuurlijk wordt zoo af en toe een en onder openbaar, wat op zichzelf wel goed is, doch niet mag leiden tot be oordeeling zonder onderscheid, want zij die tot de laatste cent toe het ge vraagde waarlijk aan het doel waar voor gevraagd wordt besteden, worden clan mede bemoeilijkt in hun werk aan de lijdende menschheid, waardoor aan zoodoende de stumperts de dupe worden. Daaroiii raden we elkeen aan: Geeft alleen voor zulk werk waar van de opzet glashelder doorzichtig is,, an.a.w. waar ge door ondubbelzinnige gegevens zelf kunt constateeren dat Uwe gift voor het voorgewende doel wordt aangewend, zonder één enkel bijbelang, ten andere, geeft acht of er resultaten door Uwe mede-bescher ming zijn. En biervoor willen we in deze rege- iun met ernst en klem pleiten, voor hetgeen U met ons samen verricht in onze kinderinrichting. Aan de kleinen die iederen morgen komen eten, be hoeven we zeker niet te herinneren. Wel willen we daarvan zeggen, dat onze penningmeester U gaarne wil aantoonen, dat we financieel zoo wor stellen moeten, dat we vreezen, deze winter eerder dan vorige winters te moeten eindigen! Het zachte weer in dit seizoen speelt ons geweldig parten, doordat het déprimeerend werkt op de gevers gezindheid, helaas velen moe ten aan den lijve koude enz. gewaar u orden, willen ze gestemd zijn te den kon aan anderer smart (gelukkig niet allen!) Wie „op de hoogte is", weet dat de werkloosheid grooter is dan vori ge winters, toen er meer koude was, er is in den handel en bedrijf een zekere vleugellamheid. Wat echter nog klemmender is, zijn :1e zorgen voor onze kleine verzwakte kindertjes. Kom toch eens kijken vrienden? Van de honderden kinderen die in onze eigen stad er wezenloos uit zien, door gebrek aan reiniging en be hoorlijk voedsel, hebben we er nu acht liggen gedurende den tijd dat ons huis open is. Acht slechts! Niet een9 de twaalf bedden durven wij te bezetten, en er zijn tientallen ernstige candida- ten, doch het geld, die verlammende geldzorgen! Ouders gij die Uw kleine alles geven kunt, kom eens een bezoek brengen en ziet hoe er in Uwe onmid dellijke nabijheid nog een andere we reld is, een wereld vanlijdende kinderen! De acht die we daaruit haalden zoudt ge clan kunnen aan- sehcftiwën, als verarmde plantjes, die in slechts enkele maanden het kopje vroolijker beginnen op te heffen. Alleen het feit, dat ze in slechts één maand gemiddeld 5 K.G. aangekomen zijn spreekt boekdoelen. Om aan de voeding enz. te wennen, laten we hen bij de eerste opname, zoolang Dr. Poortman dit noodig vindt eerst rus ten, clan gaan ze naar school. Drie ver sterkte zijn reeds zoover! De onderwij zers herkenden hen bij de eerste aan blik werkelijk niet. Ook dan nog blij ven zij bij ons eten en slapen, totdat de geneesheer meent, dat ze weerstands vermogen hebben om zooveel mogelijk gered te blijven van T.B.C., en zoo tre den ze straks, daaraan ontkomen en sterk de maatschappij in. Hoe vérstrekkend voor hen zijn dus cle resultaten die Uw beschermende hand bewerkt. Zou het nu niet moge lijk zijn dat we met elkaar ook die an dere vier bedjes laten bezetten? Zoo als het nu financieel is, zeker niet. We zi|ii nog zes dekens schuldig, 42, ver- dor nog een brandstof fenrekening. Wat mijn vrouw met behulp van en- Telen onzer ophaalt is dagelijks noo dig voor voedsel enz. Wie zal zoo vrien-delijk zijn ons te helpen? Iemand die vanavond zijn eigen kleinen en zich zelf in de wol rolt, zal morgen eens komen kijken in ons tehuis met een extra,gift bij zich? Nog even zij opgemerkt, dat, ten einde zooveel mogelijk U te verzekeren dat cle inkomsten gescheiden blijven, heb ben we nu twee penningmeesters: Een (de heer G. S. Bog.aards) voor de Evan gelische Gemeenschap, en een, n.l. de heer W. Moenen, Oude Rijn 114 (voor de onder-afdeeling maatschappelijk werk, „Jertiël" genoemd) en al wat hiervoor gegeven wordt is alleen voor de boven omschreven steun aan kin doren van allerlei richting, momenteel zon er kinderen va nonderscheidene kerkelijke of niet kerkelijke ouders Nogmaals: Helpt ons a.u.b. volhou den! v. d. HORST, Middelstegracht 3. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. GLAMORGANSHIRE, VancouveU n. Rot., 5 te Portland (O.). CARDIGANSHIRE, Rott. n. iVanf couver, 6 v. Cristobal. EDAM, Rott. n. New Orleans, 7. v. Pta. Delgada. DRECHTDIJK, Rott. n. Vancou< ver, 7 te San Francisco. DINTELDIJK, Vancouver naar Rott. 8 v. Londen. NIEUW, AMSTERDAM, 8. van, Rott. n. New York. HOLLAND-AFRIKA-LIJN. JAVA, 7 v. Rotterdam te Hamburg1; BILDERDIJK, 8 v. Amst. naar Rotterdam. HEEMSKERK, uitr., 8 te East Londen. BILLITON, 7 v. Mozambique naat Port Amelia. HOLLAND WEST-AFRIKA LIJN. KILSTROOM, uitr., 8 v. Amsterj ■dam. CERES, 7 Amst. te Hamburg1. HELDER, thuisreis, p. 7 Ouessant. DELFLAND, 8 v. Amst. n. West LAfrika. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. ZEELAND IA, thuisr., 6 v. Las Palmas. MONTFEREAND, thuisr., 5 vaiH Montevideo. SALLAND,8 v. Amst. n. Hamburg, ORANIA, thuisr., 7 v. Santos: MAASLAND, uitreis, 7 te Rio pr.( ROTTERDAMSCHE LLOYD. MEDAN, 8 v. Batavia te Rott. KAWI, uitr., 7 v. Port Said. TENNATE, thuisr., p. 7 Pantellaria SOEKABOEMJ, uitr., p. 8. £ibral« tar. MODJOKERTO, thuisr., 8 v. .Co- lombo. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KRAKATAU, thuisr., 8 v. Pt Said. 1 MANOERAN, uitr^ g te Antwerp*

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6