WflT DE BLADEN ZEGGEN. NIÉUWE -LEIDSCHÉ COURANT VAN WOENSDAG 9 FEBRUARI 1927 TWEEDE BLAD. i j, Ned.-Belgisch Verdrag. Onze „Standaard" komt nog eens te rug op de gevoerde gedachtenwisseling met mr. Suermomdt in zake gevolgen van het Ned.-Belgisch Verdrag. De heer S. zoo zegt zij, zoekt de kern van een onzer betoogen terecht hier in' dat de betere waterverbinding met Antwerpen een wedijver zal doen ont staan die den strijd tegen de Duitscho spoorwegen moet doen winnen. Echter de heer S. ziet dezen strijd uitsluitend bij het vervoer dat per rail geschiedt. „De Standaard" betoogd dan: V Duitschland zit op het stuk van zijn kanalen niet stil. Reeds Is 200.000 Mark gevoteerd voor de op- metingen voor het z.g. Hansakanaal, dat een waterverbinding zal schep- pen tusschen het 'YVest-Duitsche in- dustriegebied en de Duitsche Noord- zeehavens. Einde 1928 hoopt men met de voorbereiding van dit kanaal- plan gereed te komen. Wanneer het i Hansa-kanaal er komt, kunnen de f Duitsche Rijnhavens (Ruhrort etc.), f in veel mindere mate dan nu nog het j geval is, de toohidgenooten van de Westelijke Noordzeehavens (Antwer- pen, Rotterdam, Amsterdam) ge noemd worden. Wij blijven daarom Tan oordeel, dat de door ons naar j voren gebrachte zijde der zaak in be- teekenis niet achterstaat bij de be- j teekenis, die de tegenstanders jran het tractaat aan het Moerdijk-kanaal In ongunstigen zin toekennen. Wat Hamburg uit het Ruhr gebied -JZtra naar zich tce trekt, is binnen weinige jaren voor ons verveer g e- heel verloren. Wat Antwerpen extra naar zich toetrekt, daarvan kan de,Ne der lands che scheepvaart haar aandeel ■verwierven. V Objectieve behandeling dezer uiterst gewichtige zaak brengt mee, óók daarop te letten. En waar wij za- gen, dat dit punt nagenoeg geheel veronachtzaamd werd, hebben wij ge meend, er bet licht op te moeten la- ten vallen. 5 In stelligheid kunnen we te gen de hardnekkige tegenstanders niet op .Onder hen zijn er velen den heer Suermondt zon dér en wij 'daarbij nadrukkelijk uit die een voudig decreteeren: zóó en zoo is het! En onder deze wetgevers zijn er ook j wel, die nochtans doen blijken, dat zij het vraagstuk slechts uiterst ge- brekkig benaderd hebben, i Aan al die stelligheid zijn wij ten eenenmale vreemd. Wij wikken on wegen elk a r gu m e n t, dat onder onze aandacht komt; maar hebben ook niet over het hoofd gezien, dat er jjactoren. in het. geding kunnen zijn die door anderen niet naar voren Zijn gebracht. Zoo kwamen wij dan', besluit „De Standaard", tot de slotsom, dat de te genstelling Antwerpen-Hamburg voor Nederland wel eens meer beteekenis kon hebben, dan de tegenstelling Ant- werp e n-Rotter dam Het intellect. In het orgadn van den Vrijheids bond schrijft de hoogleeraar Sleeswijk een artikei over „de intellectueelen en de politiek", dat zoo ouderwetsch is a's het maar kan, aldus lezen wij in De Stan daar d. .Van het intellect wordt alks ver- vacht. Het moest in de politiek een veel grootere rol spelen1. In de verte genwoordigende lichamen ziet het er treurig uit, al heeft de Vrijheidsbond onder zijn vertegenwoordigers nog een aanzienlijk percentage intellectueelen. Waarom zullen nu zij, die op ontwik keld gezelschap prijs stellen, of die .zich In elk geval niet wenschén te er geren. aan domheid, onzakelijkheid, af wezigheid van historisch inzicht, ge reis aan politieke scholing en gebrek aan kennis der te beoordeelen materie waarom zullen zij zich in het zeer gemengde" gezelschap begeven, waar in moderne-democratie en algemeen kiesrecht onze vertegenwoordigende lichamen hebben veranderd?" Aldus vraagt in arren moede de hoogleeraar cie het staatkundig bedrijf vooral als intellectueelen arbeid opvat. Het is de oude liberale dwaling. ,.Naar liberale beginselen heerscht de rede oppermachtig". De groote staat kundige- vragen worden intellectueele problemen, op te lossen door de intel lectueelen, door het denkend deel der natie. De staatkundige geschiedenis van Nederland heeft het echter wel duide lijk doen zien, dat de belangrijke staat kundige beslissingen afhangen van de levensbeschouwing die wordt aange hangen, en die niet een zaak is van het verstand alleen, maar van wil en ge moed, van den geheelen mensch Be slissend is in de eerste plaats de vraag: hoe staat gij tegenover de openbaring die «God ons in Zijn Woord gegeven heeft? Professor Sleeswijk echter wan hoopt niet „Kennis is macht. En het intellect moet en zal zegeviereen. Ook in de politiek". Aldus eindigt hij zijn artikel. Wij betwijfelen of door zulke opge schroefde beschouwingen bij vele in tellectueelen de afkeer van de poli tiek zal worden overwonnen. Minderheidskabine t. De Rotterdammer eindigt'een artikel over de voorstellen van cl en heer Schaper en „het Huisgezin" in zake een minderheidskabinet als volgt: „De anti-revolutionairen zullen, hoe zeer de aftakeling van het parlemen tarisme hun leed doet, niet als eenig Protestantsche partij aan deze oplos sing mogen meewerken. De geschapen moeilijkheid voelen zij als politiek-geschoolden zeer wel. Maar het in toepassing brengen van de struis vogel-méthode geelt geen baat. Er wa re geen beter middel te bedenken, dan uit, om cle door ons streng afgekeurde anti-papistische stroomingen nog hoo- ger te doen rijzen, clan thans reeds het geval is. Met .dit gevolg, dat de anti revolutionaire partij nog oneer in de verdrukking geraakte. Op eigen lijfsbehoud bedacht zijnde, met het oog op de toekomst, mag niet één sprong op hoop v. zegen gewaagd worden. Niemand kan zeggen, dat zij in cle laatste jaren eigenbelang voorop geschoven heeft. Maar er is niet één reden aan te voeren, waarom zij de plaats des gevaars thans expres zou gr an opzoeken. Slechts onder één voorwaarde zou zij het deelnemen ha- rer mannen aan zulk een kabinet in ernstige overweging kunnen nemen. Namelijk, als op deze wijze bepaalde punten van haar beginselprogram kon den worden verwezenlijkt, waarvoor men achteruitgang van de partij over moe^t hebben. De mogelijkheid hier van nu ziet natuurlijk niemand. Daar mede is het pleit, heslist. Over het zwakke punt ter andere zij de, dat namelijk bij de katholieken ook lang niet allen voor samenwerking alleen mét anti-revolutionairen zijn te vinden, behoeft hier niet veel gezggcl. De opofferingsgezindheid der anti-re volutionairen, de laatste jaren in prac- tj;k gebracht; heeft daar, dat wil zeg gen bij de uiterst linksche zijde onder katholieke medeburgers, niet ingesla gen. Maar dit zoo zijnde, zou de basis nog smaller worden, clan oogenschijn- bjk verwacht mocht worden. Alzoo geen minderheidskabinet van anti-revolutionairen en katholieken. In arren moede dan voortgaan met het intermezzo-kabineet? Ook hierover dient wat gezegd. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te IJmuiden (toez.), I Poort te Almen. -* GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Apeldoorn, G. J. Goo de, Voorthuizen en P. Nomes te Delf;? haven. Te Utrecht, Dr. W. G. Harrer- stein te Amsterdam en W. H. den Hoi- ting Jr. te Huizum. Beroepen: Te Antwerpen, J. H Lammertsma te Appingedam. Te Hilver 'sum (2 vac.), J. van Herksen te Hill» gom erTG. Laarman te Klundert. Aa ng.e n ome n:N:ar Kol merpemp J. B. v. d. Sijs, Cand. te Leiderdorp. Bedankt: Voor Ternaard, Oudehos ne, Hijiaard. Zoutkamp, Tzum, en Berl- kum, J. B. v. d. Sijs, Cand. te Leiderdorp, CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Haarlem, G. v. d. Mo len te Zierikzee en K. G. van Smeden ta Kampen. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Na bevestiging op i Mei a.s., hoopt Bs. E. Schouten van Alphen aan den Rijn op 4 Mei zijn intrede te doen bij de Ga reformeerde Kerk te Amersfoort. Bs. M. Ottevanger hoopt 27 Alaart a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv Kerk te Sluipwijk, om 3 April d.a.v. i» trede te doen te Papendrecht. Bevesti ger is Br. J. B. de Lind van Wijngaa? den te De Bildt. Bs. S. W. B03 zal 3 April a.s. aJ scheid nemen van de Geref. Kerk te Bok kum, om 15 April d.a.v. intrede te doen te Leeuwarden. De bevestiging heeft 10 April plaats door Ds. J. Mulder. Ds. J. D. v. CALCAR. Vandaag herdenkt Es. J. D. v. CaV car, Doopsgezind Predikant te Bever wijk den dag, waarop hij vcor 25 jaar te Warns het predikambt aanvaardde. Br. G. OORTHUÏJS. Dr. G. Oorthuys, Néd .Herv. Predi kant te Amsterdam, herdenkt vandaag zijn zilveren ambtsjubileum. Na de ge* meenten Brakel en Leiden te hebben ge diend, is de jubilaris ongeveer 16 jaren in zijn tegenwoordige gemeente werk zaam. GRAFMONUMENT Ds. SNIJDER. Op het graf van wijlen Bs.. Snijder, in leven emeritus Predikant bij 'de Lutheo sche gemeente te Vlissingen, zal vanwe ge de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Groede een eenvoudig gédenkteeken worden opgericht. STUDIECLUB MODERNE THEOLOGEN. Be zevende bijeenkomst van do Studie club van moderne theologen wordt ge houden op Zondag 13 en Maandag 14 Maart 1927, in het Oolgaardthuis te Arn- hem .De referaten die gehouden worden, zijn de volgende: Zondagavond Prof. Dn T. de Graaf over: „Onzs Godsdiens- prediking"; Maandagmorgen Er. R. Mi» dema over: „Christologie en beeldende kunst". HET BEROEPING3WERK TE AMSTERDAM Maandagavond vergaderde het Kiescol lege der Ned. Hervj Gemeente te Am sterdam tot beroeping van een Predikant uit het vóór veertien dagen opgemaakte drietal, ter vervulling van de vacature- Ds. N. van Schouwenburg. Bij cle eerste stemming werden uitgo bracht 407 stemmen eu wel: op Ds. A. A. Bönszelmann te Wassenaar 230 ster- men, op Es. A. D. Mester teLsosduinen 39 stemmen en op Ds. T. G. v. Reauwijk te Hilligersberg 99 stemmen, terwijl 39 stemmen van onwaarde werden uicgo bracht, zoodat Ds. A. A. Dönszelmann te Wassenaar werd gekozen. (Zie ons Kerkbericht van gisteren.) DE GEREF. KERK VAN HILVERSUM In de Maandagavond gehouden samen komst der gemeente, betuigde de verga dering spontaan en volstrekt algemeen hare instemming met een voorstel van den Kerkeraad om voor de tweede maal te beroepen Es. G. Laarman te Klundert. Aan de classis, wier toestemming hier voor noodig is, zal verzocht worden deze te verleenen, opdat daarna de officieels beroeping kan plaats hebben. DE GEREFORMEERDE BOND. Be jaarlijksche vergadering van den "Gereformeerden Eond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de N 2A Herv. (Geref.) Kerk za! 31 Maart te Utrecht plaats hebben. HET GEWIJZIGDE GEBEDENBOEK DER ENGELECHE KERK. De wijzigingen in de kerkdiensten, welke tengevolge van de veranderingen van het gebedenboek, zooals dat door do bisschoppen van de Engeisch? Kerk is opgesteld, zullen worden ingevoerd, zijn ter beoordeeling voorgelegd aan de Sy node van de twee kerkelijk; provincies, Canterbury en York. Het desbetreffende voorstel, o-m het gebedenboek te wijzigen, ontmoette in het begin veel tegenstond; men wilde er niet aan, om dat boek, dat bijna drie honderd jaren onveranderd was geble ven, een anderen vorm" te geven. Evenwel is het gebruik van het nieu we gebedenboek met verplicht, en heeft iedere gemeente het recht hier vrij over te beslissen. O.m. hebben de wijzigingen ten doel, veranderingen aan te brengen in den dienst, voorzoover daarmee kan worden tegemoetgekomen aan de huidige omstandigheden en de moderne proble men. Opmerkelijk is daarbij, dat bij de huwelijksplechtigheid de bruid niet meer behoeft te beloven, dat zjj haar man zal gehoorzamen, terwijl de echtgenoot niet zooals vroeger zegt: „M'et al mijnaard- sche goederen zal ik haar begiftigen' doch thans de formule aflegt: „Al mijn aardsche goederen zal ik met haar dee- len". DE RICHTINGSST'RIJD IN DE ENGELSCHE STAATSKERK. Be bisschop van Winchester, Br. F. Th. Woods, een middenman in den rich tingsstrijd, heeft een onverwachte en sensationeele uitspraak gedaan: dat de herziening van het Prayer Book, die nu na twintig jaren van overweging door sy nodes en andere kerkvergaderingen eu- delijk tot stand zal komen, maareen proef is. Be Bisschop heeft namelijk in zijn Diocesan Chronicle van Februari ge schreven, dat over de herziening die nu voorgesteld wordt, na een aantal ja ren, misschien vjjf, missch.en vijf en twintig, pa3 definitief kan worden beslist Deze verklaring moet zóó opgevat wor den dat de Raad van Bisschoppen het volgende besluit heefc genomen. Na een overgangsperiode, waarin een Prayer Book met op verschillende plaat sen de nieuwe én de oude lezing, zal wor den gebruikt, zullen hun opvolgers heb ben te beslissen, welke van beide in de practjjk de algemeene instemming der geloovigen zal hebben gevonden. Dit moet dus het „compromis" z(jr, dat het bisschoppencollege zoo moei zaam heeft voorbereid. Kenne'ijk e:-n po ging, om den richtingzstrijd voor'oopig te aosn bedaren en een dreigend schis ma te ontgaan. Of de poging zal slagen? Wel practisch-Engelsch in elk geval. VOLKENBOND EN KERK. Op aansporing van de Duitsche liga voor den Volkenbond zijn eenige voor aanstaande personen in de Evangeli sche Kerk in Duitschland tot een co mité vereenigd dat in alle aangelegen heden van den Volkenbond de kerk betreffend deze vertegenwoordigen zal HET VOORBEREIDEN HOOGEP. EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Vertigenwcordgors van de A'gsmee ne Vereeniging van leeraren bii het Mid delbaar Onderwijs en van ds Vereeni ging van leeraren bij 't Christ. Middelb, Onderwijs, hebben dezer dagen een aud- éntie gehad bij den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Namens deze organisaties werd be pleit, dat er naast de meth. phys. geori ënteerde H. B. S. moet zijn een maat schappelijke school, waarvan de economi sche wetenschappen de kernvakken uil- maken, welke instituten naast elkaar op genomen dienen te worden in de wet op het voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs. Uit het Sociale Leven, DE WERKTIJDEN BIJ CALVé-DELFT Door de directie van de oliefabrie- ken Calvé-Delft is op verzoek van de hoofdbesturen der organisaties van fa brieksarbeiders, om -den werktijd voor de arbeiders ini het continu-bedi'ijf met één uur per week te verkorten, geant woord, dat deze kwestie haar volle aandacht heeft. Een verkorte werktijd zou echter alleen dan kunnen worden ingevoerd,, indien daardoor de produc tie niet achteruit zou gaan. De directie merkt verder op, dat aan het wijzigen van de huidige werktijd regeling groote o.a. technische be zwaren verbonden zijn. Zij is echter be reid deze kwestie met de „Kern" (ver tegenwoordigers uit het personeel der fabriek te bespreken. Voor onderhan delingen met de hoofdbesturen der or- AAN HET Z0EKi;.CHT. Leiden, 9 Febr. 1927. „Wat dunkt u van den Christus?" Deze vraag laat de menschheid niet los, in onzen tijd minder dan ooit. Nu weer heeft Henri Barbusse een boek over Jezus geschreven. „J'ai vu Jésus, moi aussi" (ook ik heb Jezus gezien) verklaart hij, en blijkens de in "eeling van zijn boek in hoofdstukken en verzen heeft hij een nieuw „evan gelie" willen schrijven, waarmee hij zich richt tot de zoekende menschheid van onze dagen. Doch de Jezus, dien hij predikt, is slechts de arme profeet van Galilea, die niet heeft kunnen dienken, dat latere eeuwen hem -met een mantel van fabelachtige glorie zouden omhangen. Het laatste hoofdstuk van zijn boek is „La Croix" (het Kruis) en daarmee eindigt het. Arm „evangelie!" Want als 't kruis liet einde is, dan heeft de dood het laatste woord. Indien Christus niet is opgewekt, zegt Paulus, dan is onze prediking ijdel en ijdel is ook uw ge loof. Hoe heerlijk komt tegenover armoe de der wereld de rijkdom van Gods Kerk uit, die roemt in den Christus Triumphator, den Overwinnaar van ronde en dood. OBSERVATOR. gardsaties acht de directie op dit oo- genblik den tijd nog niet rijp. WERKWEIGERING. Bij de werkverschaffing te Veeler- veen zijn gisteren 28 tewerkgestelden uit Onstwedde door 'den Rijksinspec teur bij de werkverschaffing ini de pro vincie- Gror ingen, geschorst wegens werkweigering. Ruim honderd arbei ders werken door. UIT DE KLEEDINGINDUSTRIE. De Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., heeft schriftelijk inlichtingen ge vraagd aan partijen, betrokken bij het conflict, dat Maandagochtend in de kledingindustrie is uitgebroken. Omtrent het conflict in de kleeding- industrie.kan nog worden medegedeeld dat van patroonszijde de staking als een oneerlijke handeling van den werk nemersbond wordt gekwalificeerd, om dat alleen de kleinere en ongeorgani seerde fabrikanten in het conflict be trokken werden. Toch heeft de staking zoo goed als geen invloed op de be trokken bedrijven. Stagnatiels er wei nig, omdat tal van ongeorganiseerden zijn blijven werken. EET FRÏESCH SCHILDERSBEDRIJF De Friesche Schildersvereeniging en de Ned. Bonden van Schildersgezellen hebben het collectief contract voor '27 vastgesteld. In verschillende gemeenten zullen plaatselijke commissies in het leven worden geroepen, om te zorgen, dat de bepalingen van het contract worden nageleefd. ARBEIDSCONFLICT VOORKOMEN. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van het personeel der firma Willink te Winterswijk is besloten het door de „Eendracht" gestelde ultima tum in te trekken, daar de fa. Willink de aangekondigde loonsverlaging niet tot uitvoering zal brengen. ACTIE BIJ DE WERF „HOLLLAND". Onder leiding van de afdeeling Dor drecht van den Metaalbewerkersbond voert het personeel van de Scheeps werf „Holland" te Hardinxveld actie voor loonsverhooging. Men eischt 5 cent per uur meer en voorts de oprich ting van een ziekenfonds. De loonen bij de „Holland" zijn niet lager dan die op andere scheepswerven. Het laagste loon voor sjouwerswerk bedraagt f 16 per week. Er werken op deze werf ongeveer 150 arbeiders, waarvan slechts 25 man bij den bond aangesloten zijn. De directie heeft den afgevaardigde van den bond niet te woord willen staan en den eisch om loonsverhooging afgewezen. Er wordt nu gedreigd met een staking. Gistermorgen zijn alle arbeiders nog aan het werk gegaan. FEUILLETON. M V i t BLOED EN TRANEN. Daarop betastte Simeon de zakken van den verslagene; hij vond er eenige kleinigheden, die vader Nekalof te Sarski stellig had gèkocht, om ér zijn vrouw en zijn kinderen mee te verras sen, doch de portefeuille en de geld beurs werden gemist. ,Ons vaderke is beroofd!" zeide Ivan „Ja," antwoordde Simeon; „zij heb ben hem vermoord, o-m hem te berco- yeni". Het was wonderlijk, dat zij niet in 'de bitterste verontwaardiging uitbar sten tegen de moordenaren; zij waren zielsbedroefd, doch aan den gruwel van dezen moord dachten zij nauwe lijks. „Ik zal een ladder halen", zeide Ivan „dan kunnen wij vader thuis brengen". „Wil ik het doen?" vraagde Simeon. „Neen laat mij het maar doen!" ant woordde Ivan, „en houdt gij zoolang bij. ons vaderke de wacht!" Zoo ging Ivan dan, en hij repte zich zoo snel als hij kon door cie sneeuw, die een voet hoog den weg bedekte. Hij ontmoette geen mensch; de fi'is- sclie geur van de blanke sneeuw ver vulde de lucht, en uit de wijde verte klonk het gehuil van ee» Jwigerigen wolL Móeder Nekalof kwam hem reeds in de laan tegemoet. Zij herkende hem aan zijn onregelmatigeh stap, en haar hart stond stil van angst. Zij kon geen wcorcl uitbrengen; zij was als ver steend van schrik, en toen Ivan met plechtige gebaren zeide: „Vader zal niet levencl onzen drempel overschrij den!" slaakte zij een angstkreet, die Ivan door merg en been drong. „Vader is clood", zeide Ivan dan; „hij is omgekomen we hebben hem bij de drie linden gevonden!" Het was er bij Ivan uit, voordat hij er aan clacht; en al hacl hij 't verzwe gen, zoo zou hij het toch hebben ver raden: door zijn verbleekt gelaat en door zijn bevende oogleden. Hij ondersteunde zijn moeder, opdat zij niet zou bezwijken; hij geleidde haar naar de woning, naar het ver trek, waar de weefstpel stond in som bere rust, en hij viel haar snikkend om den hals. De oude Leo Wanowitch liet van schrik het visc-hnet uit zijn handen vallen; hij keek zijn jongen baas aan met strakke oogen en riep: „Bij alle lic-iligen wat is er gebeurd?" „Vader is dood", antwoordde Ivan „haal de korte ladder uit het ach terhuis,-en wij zullen hem thuis bren gen!" ,.Hoe is het gebeurd?" vraagde moe der Nekalof toen, „hoe is hij omgeko men?" „O moederke! antwoordde Ivan met zulk een blik van de bitterste smart, dat zij het niet meer behoefde te vragen. „Zij hebben hem vermoord!" kreet hij luid, „almachtige God! waarom hebt Gij dat niet gekeerd?" Leo had de ladder gehaald uit de schuur; hij had de schapevacht over de schouders geslagen, en moeder Ne kalof deed een bovenmenschelijke po ging, om mee te gaan. Doch het was liaar onmogelijk; de schrik was in haar. leden geslagen, en zij zat daar roerloos op den stoel, als verlamd door de onmetelijke ramp. Ivan en Leo gingen intusschen heen, om den vermoorden huisvader te ha len, en Karo vergezelde hen. Het oude vuur scheen den hond nog eens te doortintelen; hij blafte luid en moedig in den klaren winternacht, en liep de mannen vooruit, den neus vlak op de sneeitw. Zij zeiden geen woord: Ivan noch Leo. Ivan zuchtte, en de oude Leo zuchtte ook. Hij hield heel veel van Serguw Nekalof; hij zou voor zijn baas den dood hebben getrotseerd zooveel hield hij van hem. Zoo liepen Ivan cn Leo daar dan heen met de ladder; en Leo liep met gebogen rug, want hij droeg den last van zeventig jaren. „Hoe is het toch gebeurd?" vraagde Leo eindelijk, en Ivan vertelde nu, wat hij er van wist. Het was hem een troost, dat Leo medeging, en hii kon thans bedaarder nadenken over de ijselijkheid van den moord. Het was een klare, heldere winter nacht geworden. De laatste sneeuw wolken waren weggevlucht naar den westelijken gezichtseinder, en de maan overstroomde het geheel e landschap met haar zacht, weemoedig licht. Het vroor hard; de sneeuw kraakte onder de zware stappen der beide mannen; het spoor van een bunzing teekende zich af op de sneeuw, en de hond stoof achter een schaar bonte kraaien aan, die opvlogen van een ingesneeuwden akker. „Ginds zal het zijn", meende Leo, en Ivan antwoordde: „Ja, ginds bij dat kruis". De hond liep er recht op aan: met het oude vuur van vroegere dagen, en hij vond zijn dooden meester. Hij tastte met de pooten aan het lijk hij blafte hij sprong terug, en tast te. opnieuw met de pooten aan het ver stijfde lijk. Hij wilde zijn haas wek ken; hij blafte luider dan zooeven: scherp en doordringend. Doch Ser guw Nekalof werd niet-wakker; hij 'ag daar: onder het verweerde kruis, het marmerbleeke gelaat met de ha ren muts bedekt. Toen ging de hond met den grooten kop speurend over het lichaam heen; hij lekte het gezicht van zijn dooden meester, en vleide zich bij hem neder: met een zacht gekreqn. „Ik zie Simeon niet", zeide de oude Loo, en Ivan antwoordde: „Hij zal ach ter de struiken schuilen voor de kou de". Zij hadden het kruis bereikt, en leg den de ladder neer, doch Simeon kwam niet te voorschijn. Toen werd Ivan door een groote, nieuwe angst- aangegrepen. „Simeon!" riep hij met luide stem „Simeon!" doch zijn stem stierf weg in de eindelooze ruimte, en sléchts het klagend gezuis in de kronen der lin den antwoordde. „Waar mag Simeon toch zijn?" vraagde de jonge boer vol schrik „Leo Walnowitch, begrijpt gij dat?" .Neen", antwoordde de oude knecht: „dat begrijp ik niet laten wij den omtrek van den driesprong afzoeken!" Zoo zochten zij dan den omtrek af, doch zij vonden niets, totdat Leo ver wonderd stil 9tond bij den doornstok van den vermoorden Nekalof. De stok stond recht-op: halverwege tusschen de linden en den diepen kuil, op een plek, waar de sneeuw niet was betreden. Er waren groote halen gemaakt in, de sneeuw, en de oude knecht riep: „Kijk toch een9, Ivan Serguwitch kunnen dit letters zijn?" Toen keek Ivan naar die gemaakte halen, waaruit de oude knecht niet wijs kon worden, daar hij niet kon le zen. en Ivan las met de uiterste ver bazing: „Ik volg het spoor van den moordenaar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5