NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 FEBRUARI 192-/ DAG-AGENDA. Koudekerk. Dinsdag 3 Febr., 's av. half acht: Geref. Kerk: Uitvoering tier Geref. Zangvereen. „aSoli Deo Gloria". Katwijk a. d. Rijn. Woensdag 9 Febr., 's av. acht uur: Hery. Kerk: Zanguit voering door het Chr. Meisjeskoor „Echo der Duinen". Woensdag 3 Febr., 's av. acht uur. Catechisatielokaal van Ds. Bouwman, .Hooigracht: Propaganda-avond der Chr. Radio Ver. Donderdag, 10 Febr., 's av. kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 12e Con cert, uitg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Vrijdag 11 Febr.» 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert, uitg. van de Mij. voor Toonkunst. Vrijdag 11 Febr., 's av. acht u., Hui ze Nijdam, N. Rijn: Verg. van den Chr. Letterkundigen Kring. Spr. de heer J. Veenendaal over „De Opstandigen". 'De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Februrair a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 12, Telef. 594. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4. des nachts cn des Zondags. o.a. voorstellen, een aanvang te maken met de beraadslagingen over de vol gende onderwerpen: Wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeente Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heemstede, alsmede Haarlemrneriiede en Spaarnwonde. en opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndaim. Wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Breda met gedeelten van de gemeenten Teteringen, Ginneken en Ba vél en IPriTicer'hage. "Wetsontwerp in zake nadere voorzie ningen ten aanzien van de heffing van de vermogensbelasting, de verdedï- gingsbelasting I en de Inkomstenbelas ting. Wetsontwerp in zake wijziging der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Voorstel Ontwapeningswet van den beer K. ter Laan c.s. Wetsontwerp in zake wijziging der Javasche Bankwet. Wetsontwerp tot wijziging der Land en Tu5nbouwongevaUenwet 1922. Wetsontwerpen in zake voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot de ontwerp-verdragen van Washington, betreffende den arbeid van vrouwen vóór en na haar bevalling en betref fende de werkloosheid. Voorts behoudt de voorzitter zich voor, een voorstel om op deze lijst nog eenigo wetsontwerpen in te voegen, waaronder die betreffende de z-.g. mo bilisatie-slachtoffers en tot vaststelling van <de begrooting van Suriname voor 1927, indien die wetsontwerpen inmid dels voor openbare behandeling gereed mocJiiten komen. D. F. SCHEURLEER OVERLEDEN. T'e 's Gravenhage is in den ouder- |d!om van 71 jaar overleden D F Scheurleer, die jarenlang aan .thocfcü heeft gestaan, van het- be'kende ban kierskantoor Scheurleer en Zonen te 's Gravenhage. Door het heengaan van Dr. D. F Scheurleer heeft de muzikale wereld, in "het bijzonder de beoefenaren der ■muziekgeschiedenis een zware slagi getroffen. IVan de weiken van Scheurleer nee men wij o.a.: Twee Titanen der 19de .eeuw: Hector Beriioz en Aritoine iWiertz (1878). Mozart's verblijf in No derland en het Muziekleven aldaar m jde laatste helft der 18de eeuw (1883;. De Souterliedekens, bijdrage tot de geschiedenis der oudste Nederland- sche Psalmberijming (1898). Het museum van wijlen den heer j'Scheurleer, die indertijd om zijn vele iverdiensten betreffende de muziekwe tenschap tot doctor honoris causa ge promoveerd werd, bevat een ongeloo lelijke schat van instrumenten en wer ken voor muziekliefhebber, muziek- aestheticus, historicus, -theoreticus, en geleerde. Bovendien voorzag hij Röntgen's 16e feeuwsche dansen van een klassieke inleiding; ook schreef hij een inleiding bij Röntgen's bewerking van de mee viool-sonates van Locatelli. Op het vierde internationale muziek congres te Londen in 1911 en dat te Parijs in 1914, was Dr. Scheurleer dei officieele regeeringsgedelegeerde van Nederland. De begrafenis van het stoffelijk over ;schot van Dr. Scheurleer zal plaats hebben Donderdag a.s. op „Ter Na volging" aan den "Scheveningschewegt om 11.30 uur. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE? Te Delft is een conflict ontstaan tua schen een oogarts en een opticiën-re- fractionist. Het gaat hier voorname lijk om de kwestie, of de titel „refrao tionist" een geneeskundige aanduidt. De opticien van T., heeft namelijk aan zijn zaak een instituut voor oog onderzoek verbonden, waarvan een oogarts de leiding op zich nam. Bijl afwezigheid van dezen arts, refractio- neert de heer T. zelf en de inspec teur van de volksgezondheid had den (commissaris van politie er opmerk zaam op gemaakt, dat dit naar zijn :meening volgens de wet op de Genees kunde is verboden. Art. 3 van ge noemde wet zegt voorts, dat ook aan kondiging van Mie behandeling straf baar |Op grondj hiervan is tegen den heer v. 1proces-verbaal opgemaakt. Door Dr. ITalbertsma, oogarts, wa ren de persvertegenwoordigers uitge- noodigd, om op het politiebureau ecni- ge toelichting op dit proces-verbaal te ontvangen. Genoemde arts kwalificeert, de methode van den heer T. a's ner gens óp berustend, en een goed oog onderzoek kon zijns inziens niet plaats! hebben. Voorts noemde hij den heer M. uiti Rotterdam, leverancier van de ver schillende nistrumenten voor oog-on derzoek, een minder goed bekend staand! leverancier. Naar aanleiding van dit laatste heeit) thans de heer M. weer een aanklacht bij de politie ingediend tegen Dr. H* wegens aantasting van goeden naam, 'enz. Tot in hoogste instantie zal déze zaak bij het gerecht aanhangig wor den gemaakt, teneinde een beslissing uit te lokken, of refractioneeren straf baar is. VOLKSHUISVESTINGSPOLITIEK. In antwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid Van den Bergh betreffende de regeerings- politik op het gebied der volkshuisves ting, zegt de minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, allerminst te kunnen toegeven, dat de regeeringspolitiek cp dit gebied sedert het verschijnen van de circulaire van 17 Maart 1926 een iet wat ruimeren zin zou hebben gekre gen. Een mededeeling van den minis ter, dat het bedrag van 12 miïlioen, zoo noodig, niet het mazimum zal zijn, geeft geen reclit tot deze bewering. In de eersie plaats wordt er op ge wezen, dat voor die politiek de normen die de regeer mg stelt, van veel groo- ter invloed zijn, dan het bedrag, dat voor voorschotten becliikbaar is. Over 192Ö1926 werd het bedrag van 12 miï lioen dan ook niet verbruikt. In de tweede plaats wordt opgemerkt, dat de brief van den minister van Financiën van 27 April 1926, waarvan de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid in zijn rede in de Tweede Kamer op 7 Dec. j.l. mededeeling deed, bevestigt het resultaat van een overleg, dat reeds onder het vorig kabinet was aan gevangen, en had geleid tot een onder- handsche afspraak overeenkomende met den inhoud vani nevengenoemden brief. Üit het een en ander blijkt, dat in dien men de circulaire in haar geheel leest, na liet verschijnen daarvan, in de regeeringspolitiek niets is veranderd, zoodat inderdaad die circulaire in haar geheel richtsnoer is voor die politiek. GEREF. ZIEKENVERZORGING. Men zendt ons het volgende over zicht van de Vereeniging tot Bevorde ring van Gereformeerde Ziekenverzor ging in Nederland, over het iaar 1926 van ..Salem" te Ermelo en „Bethesda" te Hoogeveen. Aanwezig 1 Jan. 1926 'Opgenomen in 1926 Geboren in 1926 Verpleegd in 1926 Overleden Ontslagen in 1926 Aanwezig 31 Dec. 19,26 21 Verpieegdagen in 1923 Gem. aant. pat. per dag Grqote operaties in 1923 32 260l Kleine operaties in 1926 10 84 Hoogtezonbehandelingen 523 319 Röntgenfoto's in 1926 102; Gipsverbanden in 1926 66 Buitendien werden nog verse ."lillen de andere kunstverrichtingen, enz. ver richt. CHRISTEL. PSYCHOLOGISCHE CEN TRALE VOOR SCHOOL EN BEROEP. De. Christelijke psychologische cen trale voor school en beroep heeft te Utrecht een algemeene ledenvergade ring gehouden. 1 Bij de opening wees de waarnemen de voorzitter der Centrale, de heer C. Smeenk te Arnhem er op, dat hoe lan ger hoe meer de vraag van de beroeps keuze en van de psycho-techniek naar voren komt, niet alleen bij de materi eel© beroepen, doch evenzeer bij de geestelijke. Al voor af te raden om een zeker beroep te kiezen, waarvoor men niet geschikt is, is dit werk de moeite waard. Spr. merkte nog o.m. op, dat hij de roomsch-katholieken op dit ge bied het meeste is gedaan, dooh dat ook bij de protestanten een ruim ar beidsveld voorhanden is. Hij drong ten slotte aan, de Centrale te steunen. Aanj prof. dr. L. Bouman, die als 'be stuurslid heeft bedankt, werd dank ge bracht voor al datgene wat hij voor de Centrale heeft gedaan. Na een korte bespreking werd het jaarverslag, blijkens, hetwelk van de 21 bij het C. N. V. aangesloten bonden, er slechts 5 lid van de Centrale zijn, goed gekeurd. In de vacatures-prof. Bouman en Oos terlee werden als bestuursleden geko zen de heeren prof. dr. J. 'Waterink te Amsterdam en K. Brants te Haarlem. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. Smeenk te Arnhem. Dr. Joh. van der Spek te den Dol der sprak vervolgens over „De Christelijke psychologische centrale en de school", waarbij hii o.m. opmerkte, dat evenals de roomsche onderwijzers dit voor bet roomsch-katholieke bureau van prof. Roels hebben gedaan, de onderwijzers der Christelijke scholen de gegevens aangaande de karakterologie der kinde ren aan de Christelijke centrale zullen moeten verschaffen, opdat deze den ouders in zake de beroepskeuze kan 21 34 77 423 15 9S 47a 4 31 94 441 73 400 21 41: 7834 1621Q 20 44 voorlichten; voor psycho-technisch on derzoek moet bi de kweekschool een lokaal worden ingericht en den onder wijzers moet de noodige deskundig heid worden bijgebracht om hierbij be hulpzaam te zijn. Over deze inleiding vond een bespre king plaats, waarna de vergadering werd gesloten. DE DOM TE UTRECHT. Ten behoeve van de restauratiewer ken van den Dom to rem te Utrecht heb ben aan de Zuidzijde van den toren gedurende de laatste weken ontgravin gen plaats gehad. Ten zuiden van den Domtoren, ter plants© van de scheiding van de tegenwoordige steenhouwers- werkplaats en de woning van den be waker van den toren, bleek in den grond het ondergedeelte van een ron den traptoren aanwezig te zijn, waar van de middenlijn ongeveer zeven me ter bedroeg. In het midden van dezen traptoren bevindt zich eep spil (mid dellijn ongeveer 1.10 meter), welke, evenals de wanden vani den toren, van tufsteen vervaardigd is. De toegang naar den toren werd ver moedelijk bereikt van het pad uit, dat zich tusschen den traptoren <en den Zui delijken wand van den Domtoren be vond. Daar men vermoedt, dat de traptoren een onderdeel van een aldaar gesticht Romaansch gebouw is geweest, wordt het ontgraven van den grond in de om geving en ook ter plaatse vam de steen houwerswerkplaats voortgezet, in de hoop, dat nog meer gegevens omtrent een en ander verkregen zullen worden. PEOEFVISSCHERÏJEN. Naar men weet, is niet den Neder- landschen motortreiler de Knikker in opdracht van de Bulgaarsche regeering een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid van de stichting van een mo derne Bulgaarsche treilvisscherij in de Zwarte Zee. Omtrent de resul'nten van het onder zoek heeft de Balkan-correspondent van de N. R. C. reeds uitvoerige mede- deelimgen gedaan. Een ernstig bezwaar is gebleken'de onvoldoende organisatie van den vïschhandel in Bulgarije. Daar door is het onmogelijk, voor de grooto hoeveelheden visch^ welke door een modern treilvisscherijbedrijf geprodu ceerd worden, afzet tegen looneride prij zen te vinden. In de Britsclie vakpers is ook beweerd, dat de vangsten omvol- doende waren; de Hollandsche. bérich- ten luidden hieromtrent echter meer op timistisch. Inmiddels heeft de reeder van de Knikker van de Roemeensche regee ring een soortgelijke opdracht gekre gen als van de Bulgaarsche regeering, waaruit in ieder geval is af te leiden, dat zijn werk op den Balkan gewaar deerd wordt. DE MALVERSATIES TE ST. PHILIP SI AND. De rechtbank te Breda heeft gisteren uitspraak gedaan tegen de verdachten van de malversaties te Sint Philips- land. De ex-burgemees ter L. N. werd veroordeeld tot flOOÖ looste subs. 100 dagen hechtenis en .de secretaris C. v. B. tot f 500 boete subs. 50 -dagen hech tenis. De eisch' tegen beiden luidde res pectievelijk f ÖOpO boete subs. 6 maan den en f500, boete, subs. 2 maanden hechtenis. KOSTBARE KLQK GELEGATEERD. 'Wijlen mejuffrouw I. R. Tonkes te Groningen heeft, ten behoeve van den Staat der Nederlanden aan de curato ren der Rijks-universiteit aldaar ter plaatsing in het gebouw der academie, gelegateerd eem kostbare zeventiende eeuwsclie staande klok. Deze klok is een bijzonder fraai ex emplaar. Boven de wijzerplaat is een klein planetarium geplaatst. Ket uur werk heeft een plaats gekregen in de curatoren-ka m er. OPGEHEVEN. De afdeeling Purmerend van het Re ligieus Socialistisch Verbond is we gens onvoldoende belangstelling" opge heven. EEN DURE REMBRANDT. Op een veiling, dezer dagen te New York gehouden, werd een schilderij van Rembrandt „Titus in een. armstoel gezeten", voor 270.000 dollars aan den Engelschen kunsthandelaar Sir Joseph Duveen verkocht, de hoogste prijs die ooit op een Amerikaansche veiling voor eem kunstwerk werd betaald. De waarde van het stuk werd twintig jaar geleden op 1O5.CO0 dollars gesteld. VORDERING TEGEN DEN STAAT. Het Gerechthof te 's-Gravenhage iheeft arrest gewezen in de zaak tus schen ,de NV.. Friesche Bank te Leeu warden en den Staat der Nederlanden. De fa. Broersma had een vordering ingesteld tegen dem Staat, ten doel hebbende om ter zake van een door den Minister genomen voor de firma on gunstige beslissing omtrent geschillen gerezen tusschen haar als aannemer eni de directie van het door haar van den Staat aangenomen werk, te gera ken tot het inwinnen van het advies eener commissie als bedoeld in 495 en 496 der Algemeene Voorwaarden. De Haagsche rechtbank en het Hof verklaarden de firma iindeze vordering niet-ontvankélijk, omdat de betreffende geschillen niet zouden vallen onder die van de Algemeene Voorwaarden. Daarna stelde de Bank een vordering in tegen den Staat, op grond, dat de firma Broersma al haar rechten had gecedeerd aan de Bank. De Haagsche rechtbank ontzegde evenwel deze vordering, omdat zij met dem Staat van oordeel was, dat de ces sie niet aan de Bank het recht gaf voor het instellen der vordering, aangezien alleen waren gecedeerd de rechten op betaling van de door den Staat ver schuldigde of verschuldigd wordende gelden. Het Haagsen hof heeft thans-besiist, dat de rechtbank juist heeft geoordeeld waarna het vonnis werd bevestigd. DE BLADEN-CATALOGUS 1927. Thans is de 3de- uitgave van den Bla- dem-Catalogus, welke uitgegeven wordt door de N.V. Publiciteits-Onderneming Rudolf Mosse, Damrak 57 te Amster dam, verschenen. Behoudens de nood zakelijke redactioneele veranderingen is zij nagenoeg gelijk aan de vorige uit gave. Wel valt het. ons op, dat de keuze vam het papier ditmaal den alleszins fraaien druk meer tot zijn recht doet komen, Alle gegevens der dag- en weekbla den en eveneens van alle vaktijdschrif ten, welke voor den adverteerder maar eonigszins van belang zijn, w'erden in den catalogus, die 130 pagina's beslaat, op zeer overzichtelijke wijze opgeno men, o.a. kplombreedte, regelmaat, rich ting van 't blad, de losse- en contract- regelprijzen, enz. Zoo zal ook de uitgave 1927 van de zen Bladen-catalogus, die door bovenge noemde onderneming gratis verstrekt wordt, haar deugdelijkheid bewijzen als betrouwbare gids op de vele wegen der advertentiereclame. """buitenland. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Het bombardement hervat. De Spaansche minister van oorlog heeft in een nota meedegedeeld, dat de opstandelingen in Oporto de voor waarden weigerden te aanvaarden. Het bombardement is hervat. De burgers zijn verzocht 0111 de stad te verlaten. Door de beschieting zijn branden in de stad ontstaan. Te Lissabon neemt de gisting toe. DE KWESTIE VON KEUDELL. Het onderzoek van Dr. Marx Natuurlijk staat ook nog steeds de kwestie von Keudell in Duitschland ïr het middelpunt der publieke be langstelling. De sociaal democraten zetten hun campagne tegen den nieu wen minister van binnenlandsche za ken krachtig voort en kondigen de pu blicatie van nieuw materiaal aan, dat gebaseerd is op verklaringen van par- tijgenooten uit het gebied, waar von Keudell landraad is geweest. De Duitsch nationale bladen daar entegen blijven er bij, dat de kwestie eigenlijk niets om het lijf heeft gehad. Hoe de vork eigenlijk in den steel zit zal spoedig genoeg bekend zijn. De rijkskanselier Dr. Marx heeft gistermorgen op zijn verzoek van den F-ruisischen minister van hinnenland- s. he zaken de op het geval von Jveu- dell betrekking hebbende 'dossiers ont vangen en is onmiddellijk begonnen met een nauwgezet onderzoek. Men neemt aan, dat dit onderzoek nog he den in den loop van den dag zal ge ëindigd zijn en dat clan de beslissing zal vallen, of von Keudell al dan niet als minister kan aanblijven. In parlementaire kringen verluidt dat de Duitsch national en reeds thans met nadruk, zij het niet officieel aan de andere coalitie partijen hebben meegedeeld, dat zij er niet aan den ken hun partijgenoot von Keudell te laten vallen. Liever zullen zij zich terugtrekken uit de regeeringscoalitie BE TOESTAND IN CHINA. Protest der gezanten. De gezanten van Engeland, Ameri ka, Frankrijk, Japan, Italië en Ne derland hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Peking en gezamenijlk geprotesteerd tegen het bevel der Chineesche regeering aan de douane-administratie om de extra-belastingen te innen. In hun pro test noemden de gezanten het bevel onuitvoerbaar en een memorandum, waarin -dit nadrukkelijk wordt ver klaard, is aan Wellington Koo over handigd. Ten gevolge van de Nieuwjaarsda gen heeft het zakenleven in China se dert 2 Februari stilgestaan. De be zorgdheid aangaande de situatie op de geldmarkt en de beurs in verband met de inmenging der regeering in de douane-administratie, welker inkom sten de garantie vormen voor zeer greote bedragen aan binnenlandsche leeningen, is eenigermate verminderd door het krachtig optreden der buiten- ljmdsche gezanten.- Evenwel kan nog niet gezegd wor den, dat het gevaar voor cle douane is opgeheven, omdat, zooals de situa tie op het oogenblik is, protesten niet veel gewicht in de schaal leggen, tem zij achter die protesten het vaste be sluit staat niet toe te geven. Het feit, ciat de mogendheden hierbij gezamen lijk optreden, zal echter ongetwijfeld Invloed uitoefenen. DE SPAANSCHE NATIONALE VER GADERING UITGESTELD. De koning weigert zijn handteekening De bijeenroeping der Spaansche Na tionale Vergadering is opnieuw uitge steld, daar de koning geweigerd heeft, liet decreet tot bijeenroeping te onder teekenen. De oorzaak hiervan schijnt men te moeten zoeken in.een schrijven, dat de leider der conservatieven, Sanchez Guerra, heeft gericht tot koningin Vic toria Eugénie, ter gelegenheid van haar naamdag op 23 December. In dit schrijven zegt Sanchez Guer ra o.m„ dat hij aan de koningin een bouquet rozen zendt, zooals hij dit ter gelegenheid van haar naamdag steeds heeft gedaan. Voorts spreekt hij de hoop uit, dat het hem vergund zal mo gen zijn, om de voor hem vereerende vriendschapsbetrekkingen met Hare Majesteit te blijven onderhouden. Indien evenwel, zoo wordt in het schrijven verder gezegd, de Nationale Vergadering overeenkomstig het ont werp van Primo de Rivera zou worden bijeengeroepen, dan zou Sanchez Guer ra zich genoodzaakt zien, alle betrek kingen met het koninklijk huis te ver breken en tijdelijk Spanje te verlaten. Dit schrijven heeft zulk een diepen indruk op de koningin gemaakt, dat zij er herhaaldelijk met haar omgeving over spreekt. Zij acht Sanchez Guerra zeer hoog, daar hij haar vroeger in moeilijke omstandigh. steeds goeden raad heeft gegeven. Sanchez Guerra heeft besloten, zich in geval van bij- cenroeping der National© Vergadering te Parijs te 'vestigen en daar in het re- publikeinsch-revolutionnair© kamp een actieve rol te gaan spelen. KORTE BERICHTEN. De Duitsche gezant te Parijs is te Bertijn aangekomen om met strese mann en von Schub.rt over de voortZvA- tmg der FransenDuitsche besprekifr gen te onderhandelen. De betrekkingen tusschen China en Japan zijn plotseling gespannen gewor den. Volgens een opgave van het miijnbu reau' te Dortmund bedraagt het aantal ongevallen in den steenkoien-mijnbouw van het district Dortmund over 1926 73.644, waarvan 828 met doodelijken af loop. De Volkenbondsraad zal op 7, Maart a.s. te Genève bijeenkomen. Op de voorloopige agenda staan 28 punten' In ©enige economische kwesties is Duitschland rapporteur. Een ontmoeting tusschen Stre6^ mann, die binnenkort in Italië wordt ver wacht, en Mussolini is niet on waarschijn lijk, dcch zal, naar gemeld wordt, er van afhangen, of Stresemann bereid is, een bezoek aan Rome te brengen, daar het Mussolini op het oogenblik onmogelijk is, de hoofdstad te verlaten. Volgens het voorloopige resultaat van de volkstelling bedraagt het aantal inwoners der sovjet-republieken van de republieken in Aziatisch Rusland totaal1 j 45.000.000. De Russische Idictator Stalin is| ernstig ongesteld. De Chineesche gezant te !Whs4 hington protesteerde bij de regeeringl tegen de Amerikaansche militaire maatregelen in China. AVONTUURLIJKE TOCHT. Te Soerabaja is een jonge Chi* neesche handelaar uit Menado gear riveerd, die een avontuurlijk verhaal in hij met 11 andere Chineezen gedu- deed van een defecte motorboot, waar- rende drie maanden en 13 dagen in de huurt van de Sangir-eilandenhad rondgezwalkt. Met nog veertien ande re lotgenooten vertrok de handelaar op 25 Juli van het vorig jaar van Me nado naar het eiland Siaoe ih de San- gir-groep. Den volgenden dag vertrok ken zij van het eiland met de „Klebat" om met een lading rijst terug te kee* ren. In de buurt van het eiland Tali- see werd de boot door een storm over vallen, ten gevolge waarvan de motor defect raakte. Na een halven dag dob beren verlieten drie Chineezen met een klein schuitje de boot om te trachten den wal te bereiken. Van de 12 andere stierven er later 6 aan beri beri. De ove.rigen naderden na drie eni halve maand het eiland Mindanao van den Phillippijnsclien Archipel, waar zij door een passeerenden stoomer ,.Misamis" werden opgepikt. Te Kina- toean werden de schipbreukelingen aan wal gezet en van daaruit werd de reis naar Manilla voortgezet. Daarna werden zij naar Batavia opgezonden en wachten thans te Soerabaja op de eerstvolgende boot naar Menado. Omtrent het lot der Chineezen, die getracht hebben in een schuitje den wal te bereiken, heeft men tot dusver niets gehoord. DE POENTJAKWEG. Naar wij lezen, zal, nu dé Provincia le Raad van West-Java het voorstel tot omlegging van den Poentjakweg aangenomen heeft, met deze omleg ging zqo spoedig mogelijk een begin worden gemaakt. Voorloopig zal, van üit den top gerekend, naar den Bui- tenzorgschen kant een omlegging van acht K.M., en naar de andere zijde een van twee K.M. plaats hebben, het zwaarste gedeelte dus, dat dan een hel ling krijgt van 1 op 15. Volgens bere kening zal men tegen het einde van het jaar met drie kwart van dezen omleg gereed kunnen zijn. Men houdt het werk in eigen beheer; slechts en kele werkzaaanheden zullen, in lien noodig, worden uitbesteed. CHINEESCHE INTELLECTUEELEN. Naar de „Loc." meldt, wordt in in- tellectueele Chineesche kringen op het oogenblik overwogen om in den loop van April van dit jaar een bijeen-. komst te organiseeren van in Holland afgestudeerde Chineezen. Doel der bij eenkomst zou zijn het bespreken van aangelegenheden, de Chineezen in In- üië betreffende. Een politiek karakter zou de bijeen komst niet dragen. De beteekenis er van zou zijn, dat de intellectueele lei ders der Chineezen in Indië contact krijgen met elkaar en zich zoodoende heter kunnen oriënteeren ten aanzien van de groote Chineesche vraagstuk ken in deze landen. Vermoedelijk zal de plaats van samenkomst Semarang zijn. Tot de initiatiefnemers voor dit

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2