dag-agenda. "buitenland. L.VAH ESC8I Wz.-Hsarl.sM 210 kerk en school. gemengd nieuws. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN MAANDAG 7 FEBRUARI 1927 Koudekerk. Dinsdag 8 Febr., 's av. half acht: Geref. Kerk: Uitvoering der Geref. Zangvereen. „aSoli Deo Gloria". Katwijk a. d. Rijn. Woensdag 9 Febr., 's av. acht uur: Herv. Kerk: Zanguit voering door het Clir. Meisjeskoor „Echo der Duinen". Donderdag, 10 Febr., 's av. kwart over acht, Stadsgehoorzaal: 12e Con cert, uitg. v. d. L. Kunstkring „Voor Allen". Vrijdag 11 Febr.» 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Concert, uitg. van de Mij. voor Toonkunst. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Febiwair a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313 en G. F. Reyst, Steenstraat 12, Telef. 594. Oegstgsest. Apotheek „De Vijzel" Vtempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Java, als gevolg van den invloed der Inlandsche adat. Speciaal betrof het on derzoek den aard der rechtspraak van de zoogenaamde priest en-aden en de verdere werkzaamheden der gees telijkheid, voorts 't Mohammedaansch onderwijs in de gewijde wetenschappen de verbrei ling der mystieke weten schappen en hun beteek. voor 't leven der inlanders. Belangrijke waarnemin gen zijn daar door hem gedaan. Door hem werden geheel nieuwe inzichten "in het Mohammedaansch onderwijs ver kregen. Intusschen was Snouck Hurgronje in 1891 blijvend in Indischen dienst over gegaan als adviseur voor de Oostersche talen en het 'Mohammedaansch recht. Eenige maanden later, in Juli. vertrok hij naar Atjeh, om zich vertrouwd te maken met hun zeden, levenswijze en begrippen. Zijn verblijf aldaar heeft hoogst belangrijke resultaten opgele verd,. welke»resultaten werden neerge legd in een, aanvankelijk geheim, „Ver slag omtrent de religieus-politieke toe standen' in Atjeh" In 1898 werd zijn werkkring uitge breid en kreeg hij den meer algeir.ee- nen titel van Adviseur voor Inlandsche Zaken. Ook werd hij ter beschikking van den Gouverneur van Atjeh gesteld, om zich daarheen te begeven zoo dik wijls deze dit noodig mocht oordeelen, en het is geen geheim, dat zijn ad vie ren, een overwegenden invloed hebben uitgeoefend op liot beleid der zaken in Atjeh, vooral nadat Toekoe Gemar's af val ten slotte der. stoot had gegeven tot opheffing van het. zoo scherp door Snouck Hurgronje afgekeurde „concen tratie-systeem". Maar zijn overtuiging kon dit halfslachtige stelsel, dat onze troepen doelloos binnen een enge ruim- té opgesloten hield en schatten gelds verslond, nooit tot de pacificatie der Atjehers leiden. Groots resultaten zijn. ?iict zijn adviezen'te dezen bereikt, se dert de yveg der actieve staatkunde overeenkomstig Snouck's adviezen 13 ingeslagen. Tijdens zijn verblijf in Indië werd hij aangezocht voor c-en professoraat te Cambridge (Eng.), waarvoor hij echter bedankte. Nadat hij ongeveer terzelf der tijd ook was aangezocht voor een professoraat te Leiden, heeft hij een la ter tot hem gericht aanzoek van de zelfde universiteit aangenomen. Hij aanvaardde het li oogleeraars ambt aan deze universiteit dein 32sten Januari 1907. Gedurende den academischen cur sus 19211922 was hij rector magnifi cus. Zijn rectorale rede had tot onder werp: De Islam en het Rassenprobleem Groot en zeer belangrijk zijn verder de andere geschriften, welke in den loop de jaren van zijn hand het licht heb ben gezien en tal vain onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen. Nog zeer onlangs is hij benoemd tot doctor ho noris causa aan de universiteit de Sor- Jionne te Parijs. Voorts is hij Comman deur in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Aan zijn groote gaven als geleerde paart hij een haast niet te overtreffen .eenvoud, die wars is van alle hulde betoon en zoo is het te veiklaren,. jdat hij van een huldiging op zijn 70- Jsten verjaardag niets heeft willen we ten en om zich daaraan te onttrekken morgen uitstedig zal zijn, al zal dan ipok later blijken, door het in het leven roepen van de Snouck Hurgronje-stichl ting, waartoe vorsten en prinsen uit ■'het Oosten en geleerden uit alle dee- 3en kier wereld hebben bijgedragen* tal waarvan hem binnenkort het fondsi zal worden ter hand gesteld, dat liijl zich aan dit huldebetoon niet heett 'kunnen onttrekken. Zaterdag werd op de Begraaf plaats aan de Zijlpoort onder zeer groote belangstelling tier aarde be steld het stoffelijk overschot van de 20-jarige Antoon Pont die in het be gin der vorige week op zoo'n tragische wijze om het leven kwam. Eenige be stuursleden van bet St. Antonius-pa- tronaat waar P. lid van. was, waren te genwoordig, eveneens een van de fa. Hus uit Den Haag en verder eenige vrienden. Een 7-tal kransen dekten de baar, w.o. een van zijni vriend. Nadat in de kapel de gewone dienst was ge houden, werd de ontslapen© onder stil te grafwaarts gedragen. De WelEerw. Pater Goossens O.F.M. verrichtte de beaarding. Diep onder den indruk ver lieten allen den doodenakkér. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in drie perceelen, respectievelijk aan de Langegracht, de Langestraat RECLAMü. DAMES, Ons „VRIi EMTRÉE" is voar U een permanente Uitnoadiging tol een bezoek aan onze zeer fraaie ver- CtoopruimSen tevens houdt dit „VRIJ EMTRÉE" in dat ailes li gaarne wordt ge tast en verklaart! zensier verplich ting Uwerzijds. Een wandeling door onze afdee- lingsn is voor elke Bams een genot. en de Sionsteeg, de muntgasmeter g licht is. Bij M.. aan den Morschweg, is door het uithalen van de kachel een begin van brand ontstaan. De inhoud van de uitgetrokken aschlade ver spreidde zich over het karpet, dat vlam vatte. Het vuur was echter spoe dig gebluscht. Bij de politie is aangifte gedaan van mishandeling van een zekeren J S. alhier gepleegd door J. F. te Hazers- woude,' waardoor de eerste een buil aan het hoofd opliep. Op het politiebureau zijn gedepo neerd twee onbeheerd staande rijwie len, waarvan het een achtergelaten és in een winkel, terwijl het ander ge vonden werd aan de Oegstgeesterlaan. BURGERLIJKE STAND, Ondertrouwd: E. A. A. Mey- knecht, jm., 27 j. en M. C. v. d. Kley, ja. 26 j.; E. T. E. v. Eijken,.jm., 25 j. en Cr. P. M. Koopman, jd., 19 j.; A. Th. Herruer. jm., 23 j. en J- v. Berkel, jd., 22 j.: I. Fasseur, jm., 26 j. en J. Sieval, jd., 25 j.; M. L. Herruer, fim., 25 j. en C. M. Bronsgeest, gesch., 28 j.; F. Si mons, jm., 26 j. en M. Leget, jd., 18 j. BINNENLAND. GE-DENKTSEEEN JULIANA VAN STOLBERG. Thans is in Zuid-Holland een groot provinciaal comité opgericht, dat zich ten doel stelt mede ie werken aqn de oprichting vair een gedenkteeken voor Juliana van Stolberg. Van dit comité is de heer E. C. baron Sweerts de Lan das Wyborgh, Commis saris der Koningin, eere-voorzitterrar. H. Bijleveld, lid van de Tweed© Kamer, voorzitter; jhr. mr. dr. N. C. de Gijsc- laar, lid van de Eerste Kamer, vice- voorzitter; E."G. Go or landt, burgemees ter van Gorinciiem, 1ste secretaris; D. ten Cat© Brouwer, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, penningmees ter; mr. L. Lindeboom, te 's-Graven- liage, 2e secr. BE JtKADEN;' ONDER VOORST. De correspondent van de Maasbode te Deventer meldt: De vragen, door het Tweede Kamer lid Weitkamp aan den minister van Waterstaat gesteld omtrent den verval len toestand van de „kaden" onder de gemeente Voorst, wekken bij ons het vermoeden, dat de heer Weitkamp daarover verkeerde inlichtingen heeft verkregen, of niet bekend is met den plaatselijken toestand. Immers, niet d© „kaden", maar een dijkje, het z.g. Scha pendijkje, verkeert nog in denzelfden toestand, als waarin het is gekomen door den hoogen watervloed in Januari van het vorig jaar. Dit dijkje loopt van den Wilpschen dijk, bij het buitengoed „Het Schol", naar den bandijk langs den IJsel, vormt, voor een deel, de noordelijke grens, van den Wilpschen Ivleipolder en diende om de tuindersbuurt „Stee nenkamerira de gemeente Voorst te gen overstrooming te beschermen. Toen in het voorjaar van 1926 het IJsel water over den bandijk den Wilp schen Kleipolder binnenstroomde, was de heel© polder spoedig één zee en kon het dijkje het tegen de geweldige wa termassa niet uithouden. Het bezweek en de vloed stortte zich over het land naar de Steenenkamer en vervolgens over den Twelloschen weg naar de on der Deventer gelegen Haven. Verder deelt deze corr. mede, dat na het bezoek van den Minister van Waterstaat getracht zal worden de noodige samenwerking tot verbetering te krijgen. HULDIGING DR. J. TH. DE VISSER. De huldiging van dr. J. Th. de Vis ser, ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag zal plaats hebben te 's-Gra- venhage in „De Twee Steden" ingang Buitenhof, op Woensdag 9 Febr., des namiddags te uur, met een toe spraak van den voorzitter van het huï- digingscomité, den heer J. ter Haar Jr. HET ADRES AAN DR. H. VISSCHER. Men verzoekt ons van „Herv.-anti- rev." zijde ei' de aandacht op te ves tigen dat het adres der 48 Herv. Ger. predikanten den indruk maakt, als zou het vertrouwen der anti-rev. kamerclub in de politieke belijdenis van Prof. Dr. Visscher geschokt zijn. Zóó staat het echter niet. De Kamer fractie sprak geen enkel oordeel uit over de anti-rev. overtuiging van Prof. Visscher en evenmin over z,ijni meening nopens het Verdrag doch slechts over de wijze, waarop hij zijn bezwaren pu bliceerde, en h.i. de samenwerking der fractie in gevaar bracht. EEN SCHOOLARTS. Naar Het Volk verneemt, ligt het in de bedoeling van de regeering, in ver band met den slechten gezondheids toestand van kinderen in het veenge- deelt© van Drente, voor die "provincie een schoolarts te benoemen ,dle als standplaats de gemeente Ennmen zal aan gewezen krij gen BEZUINIGING IN LOODSDIËNST. Volgens een officieel© bekendma king is de kruispost der loodsschoe- r.ers voor het zeegat vafi Goeree en Brouwershaven voorgoed opgeheven. Van a.s. Woensdag af kunnen de uit liet Noorden komende schepen een loods krijgen van de voor den Water weg kruisende stoomloodsboot, de uit het Zuiden of Westen komende sche pen in den regel van de stoomloods boot hij Schouwenbank. Mocht deze niet op haar post zijn, dan kunnen de gezagvoeders doorgaan naar den Wa terweg om een loods over te nemen. EET KAEINET-MARX VOOR DEN RIJKSDAG. Heftige aanvallen op Von Keudell. ÏVan de nieuwe Duitsche ministers! heeft vooral von Keudell! het zwaan te verduren gehad. De sociaal demo craat Landsberg verweet hem, dat hij gedurende den Kapp-putsch zijn sym pathie voor Kapp zoowel in woord als daad heeft geuit. Als landraad heeft hij in zijn district slechts de ma nifesten en verordeningen der Kapp regeering laten publiceeren, niet ech ter die van de wettelijke regeering. Toen de vertrouwensman van den Bond van landarbeiders in Baerwalda voor de door de rechtmatige regee ring geproclameerde algemeene sta king opkwam, liet de heer von Keu dell hem bij zich komen en zeide tot hem: De nieuwe regeering Kapp heeft reeds met de oude regeering een ac- coord bereikt en vervangt haar. Hij zeide den vertrouwensman ook* dat, wanneer hij nog verder voor der algemeene staking actie voerde, hij gearresteerd zou worden. Onder de vlugschiften, die de heer von Keudell in "het district Konings bergen liet verspreiden, bevond er zich! cok een, dat in opdracht van den rijks kanselier Kapp ieder met straf be dreigde, die oproepen of manifesten? der vorige regèering zou publiceeren. De rijkskanselier Marx heeft daar omtrent een onderzoek ingediend. De motie van vertrouwen aangenomen. Bii de stemming over de motie van vertrouwen stemden voor: de Duitsch nationalen, het Centrum, de Beiersche volkspartij, de Duitsche Volkspartij, de Beiérsche Boerenbond en de Duitsch Hannoveranen. Van stemming hebben zich onthou den: de Economische partij en eenige Völkische. Tegen stemden: de sociaal demo craten. de communisten, de democra ten, de meerderheid der Völkischenl en afgevaardigde Wirth van het Cen; trum. Bij de stemming waren van de rechl terzijde afwezig 22 en van de linker zijde 44 afgevaardigden. Wat de stemmencijfers betreft, de ze luiden: 235 voor, 174 tegen en IS onthoudingen. DE REVOLUTIE IN PORTUGAL. Oporio gebombardeerd. De Spaansche minister van oorlog! heeft aan de opstandelingen in Opor to een ultimatum gezonden, waarin veiklaard wordt, dat, wanneer zij onn om 12 uur s' middags zich niet heb ben over gegeven, de stad van allel zijden gebombardeerd zal worden. Oo'k buiten Opporto zijn enkele po gingen tot het verwekken van een opstand gedaan. Zoo begon te Figueira da Foz (ha ven in Noord-Portugal) een 'kleine af- deeling van het garnizoen een op stand, die echter onmiddellijk werjefl onderdrukt. De kanonneerboot Bengo, die op ae rede van Faro in Zuid Portugal lag, heeft de partij der opstandelingen ge kozen. De regeering ontvangt van alle zij den stëun en is vol vertrouwen aan gaande de ontwikkeling der gebeur tenissen. Zaterdagavond heeft zij een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt me degedeeld, dat Opporto hevig gebom: bardeerd is, dat de artillerie der op standelingen tot zwijgen is gebracht ,en waarin het moreel der regeerings- troepen uitstekend wordt genoemd. De regeeringsjroepen hadden drro dooden en zes gewonden. Volgens dit communiqué zijn de op standelingen in Opporto door een pa niek bevangen en hebben zij broodl noch vleescn. De krijgsiwet wordt er streng toegepast. Overdag blijft alles- normaal1, doch 's nachts is het open bare leven in de stad stopgezet Een later bericht meldt, dat de reva lutionairen te Oporto den consul van Uruguay hebben verzocht, zijn be middeling voor het tot stand komen van een wapenstilstandi te willen ver- leenen. De commandant der regee- ringtroepen heeft echter geweigerd, op onderhandelingen in te gaan. Hij ver langde de onvoorwaardelijke overgave 'der revolutionairen, anders zou hij 'n heftiger bombardement op de stad Idoen openen. De toestand wordt nog gecompli ceerder, doordien in Noord-Portugal' Idie spoorwegarbeiders staken ten gun; •ste der revolutionairen. De huidige revolutie is wegens haar uitgebreidheid, en het aantal slacht offers een der belangrijkste, die Por tugal de laatste jaren heeft doorgei maakt. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Beslissende veldslag aanstaande. De betrekkelijk schaarsche berich ten uit Qhina doen er aan twijfelen o£ Soen Tsjoean-fang, de militaire gou verneur van Tsjekiang een beslissen de nederlaag zóu geleden hebben. Wel blijkt, dat er hevig gevochtenj wordt nabij Yentsjau. Er zijn te Hangtsjau reeds onge veer 600 gewonden van Soen's leger ondergebracht, terwijl1 nog stéfeds groe pen gewondentransporten binnenko- tmen. De strijd in de nabijheid van Yents' jau duurt voort, doch Soen Tsjoean- fang laat versterkingen aanrukken. Cc uitslag van het treffen der laat ste dagen, is nog onzeker. Zoolang Soen's leger van 100.00(1 man stand houdt tegen de legers der Cantonneezen, die circa 40.000 man bedragen, acht men de internationale nederzettingen te Sjanghai veilig. Ook wanneer .Soen een nederlaag mocht lijden en Hangts-au zou moeten op geven, zullen dë Cantonneezen slechts uiterst langzaam kunnen oprukken naar Sjanghai. De noordelijke militaire leiders zijn echter vol vertrouwen, dat de Contan- neezen Sjanghai niet bereiken zullen Zij hebben krachtig geprotesteerd) te gen het voorstel in de Éngelsche pers gedaan, dat Tsjen de veiligheid van Sjanghai zou garandeeren en zich ver binden zou de stad niet te bezetten. De noordelijken zijn van meening, dat hun legers daarvoor wel zullen zor gen. reclame. ZOOLLEER in het groot en klein En 'n QUALITEIT: HET MAG ER ZIJN! De klanten, ze komen van Oost $n West het halenze vinden hef OPPERBEST DEN HAAG, LEBDEN, UTRECHT, DELFT NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Haarlem: J. A. v.an Selms, te Nijmegen. Te ,Varik: J. Kramer, te Eiden (Over-Betuwe). Te Gouda: Dr. N. G. Veldhoen, te Alfen a. d. Rijn. Aangenomen: Naar Hees bij Nijmegen (2de pred.pl.), G. A. Borger, secretaris der N.C.S.V., te Aerdenhout. Naar Durgerdam (toez.): P. van Le- lyveld, cand. te Dinther (N -B.). Bedankt: voor Etten (toez.): P. van Lelyveld, cand t. d. H. D te Din ther (N.-Br.). NED. GEREF. KEFKEN. beroepen: Te Amsterdam-Groot: J G. Aalders, te Gouda. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Lisse: S. v. d. Mo len, te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Westzaan: R. Kok, te Gouda. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. Ds. P. Beekman, predikant bij de oud-Geref. Gem. te Den Haag heeft gisteren afscheid genomen van zijn gemeente. De datum van bevestiging en intre de te E derveen moet nog worden vast gesteld. Als bevestiger zal optreden Ds. L. Boone, van St. Philipsland. iDe bevestiging van Ds. W. v. 't Sant, van Watergraafsmeer, bij de Geref. Kerk te Den Haag zal plaats hebben op Zondag 1 Mei in de Nieuwe Zuiderkerk, in de avondgodsdienst oefening, door den oudsten predikant Dr. K. Dijk. Woensdag 4 Mei zal Ds. v. 't Sant in hetzelfde kerkgebouw zijn intrede doen. De heer Joh. M e y n e n, die Vrij dag door de> classis Zwolle peremtoir is geëexamineerd, is voornemens Zon dag 20 Febr. a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Zalk te Veeca- ten, na vooraf te zijn bevestigd door zijn vader, Ds. J. G. Meynen, van Baarn Ds. W. F. MEKKER, f Gistermorgen is tengevolge van een beroerte plotseling overleden Ds. W. F. Hekker, emeritus-predikant bij d-e Hersteld Evang. Lutliersche Gemeente* te Amsterdam. Ds. Hekker, die juist vertelen week zijn 50-jarig ambtsjubileum had ge vierd, bereikte den leeftijd van 74 jaar. S. S. R. Woensdag 23 en Donderdag 24 Febr. zal in /de Harmonie te Groningen de Unie-dies van Societas Studiosorum Reformatorum gehouden worden. Woensdag heeft de huishoudelijke ver gadering der Unie plaats. Donderdag middag spreekt Prof. Dr. Hugo Vis scher van Utrecht over: „Geloof en Wetenschap". Ds. BRUSSAARD's KEREENIGINGS- VOORSTEL. Naar men aan de Stand, meldt werd door eenige leden van de Geref. Kerk van Meppel aan den kerkeraad dier Kerk verzocht," de noodige stappen te deen ter plaatse waar zulks behoort, opdat de door Ds. J. C. Bvussaard aan gegeven richting worde ingeslagen. KERKBOUW. In zijn Donderdagavond gehouden vergadering heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West een voorstel inzake grondaankoop voor liet derde kerkgebouw van de commis sie van beheer, met algemeene stem men aanvaard en de commissie ge- RECLAME, Schrijnende Handen na het wasschen verzacht men met PUROL imachtigd tot het nemen van alle voor bereidende maatregelen, die voor kerk bouw noodzakelijk zijn. Het is de commissie gelukt de hand te leggen op een buitengewoon prach tig gelegen terrein in de omgeving waar kerkbouw zoozeer noodig is DE GEREFORMEERDE BOND. De jaarvergadering van den Geref or meerden Bond tot verbreiding en ver dediging van de Waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk wordt dit jaar Don derdag 31 Maart gehouden. GIFTEN EN LEGATEN. Ds. P. J. Molenaar, Ned. Herv. pred. te 's-Gravenhage, ontving voor zijn „Kindertoevlucht" een gift van 2500. Door wijlen mevr. de wed. H. Schievink, geboren S. de Haas, te Bols ward, zijn aan de Diaconie der Ne CL Herv. Gemeente te Bolsward twee le gaten van resp. 1000 en 500 be sproken. Onbewaakte overwegen. De Deutsche Reichsbahn Gesellschaftl heeft aan het gemeentebestuur van IVenlo bericht^ iaat de 14 overwegen in (den spoorweg VenloStroelen, van den overweg in de Molenstraat af* tot ide Duitsche grens, van 10 dezen af niet meer bewaakt zullen worden, Versplinterd. Zaterdagmor gen te ongeveer 10 uur, is de geladen; vrachtauto van de firma J. de Ruiten te Veenendaal, midden op den be- waakten overweg der Staatsspoor al-' daar, door den trein D 72, facultatief! die 9 uur 20 min. uit Arnhem ver-i trekt gegrepen en geheel versplinterd. Honderden meters ver lagen mototf Onderdeden. De lading, meel ,enz., bedekte del omgeving. Een der lantaarns van de locomotief vond men een eind ver in het weiland. De chauffeur, Van Schoonhoven! werd uit de auto geslingerd, maar hijl kwam er, behoudens eenige ontvellin gen, met den schrik af. De overweg, die bewaakt wordt, wasj niet afgesloten; de bewaker P. Vink* had de boomen niet neergelaten. De bewaker was zoo overstuur, dat men bijna niets uit hem kon krijgen* De politie heeft de zaak in onderzoek. Mislukte roof. Zaterdagmofl gen heeft een man in een gebouw! aan den Coolsingel te Rotterdam den 16-jarigen kantoorbediende J. H. een; actentasch met f 40 ontrukt, waamal hij per fiets op de vlucht is geslagen. Het publiek heeft den mail achter volgd. Een chauffeur heeft den dief] met zijn auto klem gereden, waarna hij! is gearresteerd. Motor-ongeluk. Zaterdag had! de heer de J., uitvoerder van ae Tuv liana-kanaalwerken te Maastricht netl ongeluk met zijn motorrijwiel te val len, terwijl hij' reed in de richting Ben {keiaar bij Echt. Nadat Dr. Stéyns uit Roermond' de eerste hulp had verleend, werd de heen de J. naar het hospitaal te Roermond overgebracht. Hier werd een zware hersenschud ding geconstateerd, De toestand van den getroffene i$ hoogst ernstig. Zaterdagavond was hijl nog niet tot bewustzijn gekomen. Lek geslagen. Zaterdagmid dag is de Johanna Hendri'ka, een met 200 ton briketten geladen tjalk, schip per J. Wjefitink, welk schip op reis was naar Breskens, in het Volkerak lek geslagen. Het schip is in de haven van Anna' Jacobapolder aan den grond gezet. ,De pompboot Johan de Wjt, van ide N. V. De Wiit's bergings- en trans portbedrijf is naar daar ter assistentie vertrokken. De boot zal de Johanna Hendri'ka naar Breskens begeleiden. Aanvaring. Zaterdag is het afkomende Rijnschip Teniers van del Ned. Transport-Mij. in den mond van ide Waalhaven te Rotterdam in aan varing gekomen met het stoomschip Den Haag, dat, geassisteerd door 2 sleepbooten, van de werf Wjlton kwara( eveneens met bestemming voor Waal haven. De aanvaring is ontstaan, doordat men eikaars seinen verkeerd heeft be grepen en 'de vaart ter plaatse zeer. jdruk was. De Teniers, die met kolen was ge laden, kreeg een gat aan bakboord zijde en dreigde te zinken. Geassisteerd door de pompbooten Duitschland en Siberië, beide van de ,N. V. v.h. Piet Smit, riviersleepdienst) is het schip in 1de Wlaalhaven vast gemaakt. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Geen misdrijf. De Duitschers,- man en vrouw, die vorige weekte An* sterdam in bewaring' waren gesteld,, in veihandi met een vermoeden van kindermoord, zijn ter beschikking van |dë politie gesteld. Het onderzoek op het opgegraven kinderlijkje moet geen aanwijzingen hebben gegeven, dat het kind van het! leven zou zijn beroofd'. Er is reeos weer toestemming tor begraven gegeven. De Duitsche man en vrouw, zullen; nu dezer dagen over de grens worden gebracht, als zijnde zonder middel varn estaanr

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2