MODE-RUBRIEK UIT DE OMGEVING, L.v.ESCHWznJaarl.str. 210 Ie!J063 RECHTZAKEN. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1927 J' BOSKOOP. s-f Dinsdagavond gaf de Ohr. Gyn* nafc.tiekvereemging Hercules7 een goed geisiaagde turnavond. De Clir. Muziek .veireeniging „Concordia'' verleende voor dian avona Haar medewerking. I>e velschillende oefeningen dermeis jee en jongens werden keurig uitga voord, waarvoor een woord van lof toe komt aan den leider de Heer Jac. v. Wgk van Hier. De zaal was tot in alle Hoeken bezet. NOORDWIJK AAN ZEE. Gisteravond gaf de Chr. Zang ver- eeniging „Zingt den Heer", onder lei ding van Haar directeur, den Heer G. A. Wiggers, voor een geheel gevulde kerk, Haar jaarlijkscHe uitvoering. De WelEerw. lieer Ds. N. H. Koers, Eere-voorzitter dier Vereeniging, liet zingen Psalm 1051 en ging voor in gebod. Na een kort' inleidend woord gaf hij de zangvereeniging gelegenheid Haar repertoire aan te vangen. Hoewel over 't algemeen verdienste lijk werk geleverd is, stond, wat na do pauze ten gehoore gebracht werd, .op Hooger peil, dan het eerste gedeel te. De vereeniging, die gewoonlijk Haar .uitvoeringen aanvangt met een vier stemmige Psalm, gaf ons ditmaal als no. 1 een kerstlied: „Nog juicht .ons toe die zaal'ge nacht", gecomponeerd op de wijze van Psalm 134, Hetgeen evenals no.- 2 van 't programma: „Juicht o gij heean'len" goed ten ge hoore werd gebracht. N No. 3: „Kindeke Jesu met oogskes zoo blij", van Adr. P. Hamers, kon ons ;wat de muziek betreft, niet zoo beko ren als de beide voorgaande nummers De harppartij in No. 3 was zeer stroef, terwijl de tenoren te sterk de tweede melodie vormden. Het zeer mooie en bekende „Gebed", Van G. F. Hanclel, kwam, door het eenigszins zakken van het koor, niet tot zijn recht, wat vermoedelijk te wij ten is aan de fciooge temperatuur in de kerk. De sopraan gaif in haar solonummer „O, heb toch lieif", van R. Gerritson, uiting aan haar gevoel en vertolkte dit op waardevolle wijze. Het nummer voor Koor, Psalm 42 1, 2 en 3, van E. Weiss, sluitende het eer ste gedeelte dezer uitvoering, mag zeer goed geslaagd Koeten. Directeur en koor gaven zich hierin geheel. Na een korte pa uze, werd het twee- rde gedeelte van 't programma aange vangen met een 1 voorzetting van een 'der leden op „Hollands Vlag", melodie Van J. P. J. Wierts, wat friscli en op gewekt ten gehoon3 werd gebracht. Het daaropvolgend nummer „Leer mij Vreugde zien", van P. Martin Zij derlaan, met moeilijke toonzetting vol deed goed; vooral in het tweede vers, aanvangende in mineur, gaf het koor een goede prestatie £«n eindigde daarin met lofzegging in mujeur-akkoord. Het „Morgenlied" werd verdienste lijk door het koor vertolkt, en was rijk aan nuanceeringen, clue weldadig aan deden. Ditzelfde geldt ook voor No. 11 „O, zuivre straal", va.n Verhulst. No. 10 van 't programma: „Goeden Dacht" van Cath. v. Rannes, voor duet (sopraan en alt) werd t lieflijk voorge dragen. „Avond, nadat, dageraad en dag", van A. v. d. Horst, behoort mede tot een der best geslaagde nummers. Ook' hier werd goed werk gekeverd. Psalm 150 voor koor gecomponeerd "door vorengenoemd lid (A. J. Meijers) [was een waardig slot voor deze uit voering. Met zijne begeleiding op het kerkorgel zong het koor de eerste 2 ,verz:en terwijl het laatste vers door al le aanwezigen werd meegezongen en goed voldeed. Ds. Koers dankte in zijn slotwoord rdirecteur en koor voor wat rij ons te genieten hebben gegeven en sloot met dankzegging deze welgeslaagde uit voering. LISSE 'Gemeentel a a cL De Raad dezer gemeente vergaderds 'gistermiddag. Voorzitter: de Ritrgem. De Voorzitter opent de vergadering (en de heer Tromp leest het gebed Thans heeft plaats debeëediging van het Raadslid M. v. d. Lans. Deze heeft op de gebruikelijke wijze plaats, waar- na de Voorzitter den heer van der Lans welkom heet in den Raad, wat door het (nieuwe raadslid met enkele woordeh (wordt beantwoord. Flimt 2 betreft een voorstel van B. en iW. tot verkoop van bouwterreinen langs de Julianastraat aan de H.R. iï. Verdel en M. J, van Steijn alhier. Wordt goedgekeurd. Punt 3 is een voorstel van B. en W en de Grondoommisri e, tot verkoop van oen perceel industrieterrein langs da iHavensloot aan de N.V. Chemische Werken Roermond, li. Raab en Co. te Roermond tegen den prijs van f4,pe? (vierk. Meter. In verhand hiermede is eon adres ingekomen,, waarin gewaar- isdhuwd wordt tegen doze Fabriek, on> dat volgens de kranten dam-van een vep [hagende stank te wachten is. Dit is inmiddels onderzocht eu Van bevoegde s$j<de is dienaangaande medegedeeld, dat daar absoluut geen vresu voor behoeft te bestaan. Het voorstel wordt aangenomen. Punt 4 handelt over een. voorstel vaa B. en Wi. en de Grondemn missie tot verkoop van bouwterrein laags de Jul? japastraat aan den heer L>. athiec Wordt aangenomen. Punt 5 betreft een voois .ei van E. c.i W. tot vaststelling van een 'verordening Op het aanleggen, hebben en onderhal? den van kabels of gehkimgci: /oor eL> triciteit, gas of eenigen ander en cnergi Vorm, en op hot leveren van die .energie; De verordening levert eenige kleine moeilijkheden op, die door !d:e heieren be sproken en opgelost worden. Daarna wordt het voorstel van B„en W. aange inomen. Punt 6 handelt over een voorstel van B. en Wi en de groiidcommissie, on* aan'de heeren Gèbr[ Groen in 't iWpudl alhier in eigendom af te staan een perceel riet- en grasland in ruil tegen een ander pérceel. [Wordt goedgekeurd. Punt 7 betreft een voorstel van B. en [Wi. om aan den heer W. Wijnhout te Haarlemmermeer tot Kerstmis '27 onderhands te verhuren een perceel1 weiland langs de Kanaalstraat alhier, iWiordt goedgekeurd. Punt 8 handelt over de benoeming van leden voor de stembureau's Voor 1de a.s. verkiezingen. De verschillende districten worden 'aldus bezet: Hoofdstembureau. (Voorzitter de Burgemeester. Leden: L. Algera,. JVI. van der Lans, J, Wi. Lefeber en A. van Pelt Jr. Plaatsverv. leden: A. Th. van Kes- jeren, A. Raaphorst en G. Vreeburg. Eerste stemdistrict. Voorzitter: de burgemeester. Plaats verv. voorzitter: H. Ph. Sobels. Lieden: H. Ph. Sobels en A. H. Schrama. Plaatsverv. léden: LI Algera, J. tw|. Lief eb er en A. van Pelt Jr. Tweede stemdistrict. Voorzitter: G. Tromp. Plaatsverv. voorz.O. Schrama. Leden: C. Schrama en A. Verduyn Junior. Plaatsverv. leden: J.. C. Zaneveld, G. v. d. Veld en Alb. Moolenaar. Derde stemdistrict. Voorzitter :J. Pijnacker. Plaatsverv. voorz.: C. Ltangeveld. Leden: C. Langeveld en J. P. Segers, Plaatsverv. leden: J. C. de Haan, A. Th. van Kesteren en Gerrit van Parijs Vierde stemdistrict Voorzitter: P. Warmerdam. Plaatsv. voorzitter: L. Onderwater. Leden: L. Onderwater en J. K,uipers Plaatsverv'. leden: M. van der Lans <W. Krosschell en A. Tibboel. Als stemlokalen worden aangewezen In het eerste stemdistrict: de open bare school. In het tweede stemdistrict: de open bare bewaarschool. In het derde stemdistrict: de Ned. Herv. school. In het vierde stemdistrict: net bol- lenhuis van den heer K. Vercfegaal. Bij punt 9 komt ter sprake de ver goeding aan 'cfe Bijzondere lagere scmo len ingevolge art. 101 der Lager on- fcferwijswet. B. en Wi. stellen voor, de verschil lende scholen ieder een bedrag te ver strekken van f 3500. De heer Langendam wijst er <«p. dat op de laatste begrooting voor de R. K. scholen een grooter bedrag is uit getrokken, n.l. voor ieder f 45U0. Spr. vraagt, of daarmede geen rekening is gehouden. De secretaris antwoordt, dat de be dragen genomen zijn naar de vorige keer. De begrooting nagezien zijnde, blijkt dat de opmeriring van den heer Lan gendam juist is en het bedrag voor de R.K. lagere scholen wordt alsnog bepaald op f 4500. Punt 10 handelt over een voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de firma Vergunst en Daudeij alhier om het leggen van een straat vanaf de Wilhelminastraat in de richting van Vreewijk van gemeente wege te helpen bevorderen. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. Punt 11 is een voorstel van B. en iW. tot het leggen van een riool van af Landzicht naar en in den Statitms weg in aansluiting aan het hoofa- riool in den Heereweg. Wordt goedgekeurd. Punt 12 betreft een voorstel van B. en W. en de Gascommissie tot rege ling van den prijs van het verbruikte gas in het cafe restaurant „De Nagte- gaal" alhier. In verband met het groo- te gasverbruik in het café-restaurant /3500 M3. restaurant en ongeveer 1600 M3. lichtgas per jaar) is net voorstel van B. en W. voor de eerste 2500 M3. den algemeen geldenden prijs te réke nen en het meerder verbruik voor 2 cent daaronder. Aldus wordt besloten. Onder de ingekomen stukken mer ken we op: Een missive van Ged. Staten, dati de gemeentebegrooting verdaagd is, met toestemming over de he.ft der be- idragen te beschikken. Voorts was er een adres van de Chr. A'akvereenigingen, waarin ge vraagd Werd voor werklieden, die door de gemeente te werk worden gestald 1. Een sociale commissie te benoe men ter behartiging van de arbeiders belangen; 2. het publiceeren van een werft- rooster 3. een regeling voor kindertoeslag; 4. bevordering van de Vrije Zater dagmiddag, en o. een steunregeling. De heer Warmerdam wil deze pun ten even bespreken, maar raadt aan momenteel nog geen beslissing te ne men. Spr. heeft tegen het benoemen vam een sociale commissie niet het min ste bezwaar en ook wat aangaat hel! publiceeren van een werkrooster maakt spr. geen bedenkingen. De drie andere punten echter Wil spr. gerst door B. en W. latert' behandelen. Pd tegenwoordige regelingen^ van het wcil: zijn geheel m "het belang der werknemers getroffen;./' Spr. had gedacht; dat het rustig was in cle gemeente, maar daar heeft hij! zich '•-cnromelijk in vergist. Spr. sleit voor om, wat acceptabel is in de aanvrage op te nemen, en d© RECLAME. Weldadig doet het thuis U aan Zoo Pantoffels ge gereed vindt staan! Hat Adres rest naderonder de oogen te zien. De heeren Verduyn en Segers wil len het geheele adres renvoyeeren naar B. en [Wj. De heeren Schrama en Kuipers zijn van hetzelfde gjevoelen als de heen Warmerdam. De heer .Langeveld vindt het adies (onbegrijpelijk. Spr. had gedacht, dat de kwestie van werkloosheidsvoorzie ning, wat een zware taak is voor B. en Wi., door hen zoo geregeld was, idat de menschen er mede content waj ren. Maar daar schijnt hij zich schra melijk in te hebben vergist. Spr. vindt het treurig, dat dit adres is binnen gekomen. Tegen een commissie, waar in twee afgevaardigden van de orga nisatie zitting hebben, heeft spr. niets.< Dan bestaat tenminste de kans, dat niet de raad, maar zijzelf op hun kop, krijgen, aldus spr. Verder wil spr. af wachten, waf B. en WV aangaande da ze dingen besluiten. Dok de heer Segers dacht dat alles* op wieletjes liep en was onaangenaam! verrast door dit adres. Na nog eenige bespreking wordt het adres verwezen naar B. en Wi. Verder was ingekomen een rap port v. d. keuringsdienst van waren van de werkzaamheden over het af- Igeloopen jaar. Nog ontstaat eenige bespreking over een adres van een tweetal firma s, die vergunning vragen tot het distribu- eeren van Radio. De heer Pijnacker voelt er geen sympathie voor. De heer Sobels is er wel voor. Spr. vindt het mooi, dat de menschen hier door goedkoop het radio-genot kun? nen smaken. De heerr A. H.. Schrama verklaart' zich er tegen. Spr. gelooft, dat de tijd er nog niet rijp voor is. Als gedistribu eerd wordt, moet men alles aanvaar den. Spr. yindt het beter dat ieder voor zichzelf aansluit. De heer Langeveld vindt de ver- antwpordelij'kheid voor de gemeente groot. De heer Verduyn meent, dat, al3 men iets niet hooren wil. men maar aff moet sluiten. De heer Sobels is er voor, de ver gunning te verleenen. Spr. meent, dat men toch geen vergunning kan wei geren op grond van voogdijschap voor ai wat onze medeburgers al dan niet kunnen hooren. Een en ander wordt aangehouden tot een volgende vergadering. De rondvraag, weinig belangrijks op leverende, sloót de voorzitter de open bare vergadering en ging de raad over in geheime zitting. RIJNSBURG 'Al wordt de aanvoer geregeld nog grooter, de vraag naar onze bloemen in het buitenland is van dien aard, dat de grootere aanvoer de prjjzen niet doet dalen. En voor export, voornamelijk voor Engeland, «wordt alleen iste srt gekocht, welke door de prachtige en vlugge verzending in den korst mogelt- ken tijd aan de markt aldaar z\jn en door tie groote vraag beste prijzen op brengen. Betaald wordt per ioo Pros perity 5,5,50, Mac Kinley 6,30, La Reine 3,704,30, Couronne d' Or 6, 6,20, Cramoisie Brillant 3.403,70. Flr? nbago 5,5°5,80, Theeroos 6.Fred. Moore 5.40, Gele Prins 0,106,30 Prins van Oostenrijk 5,205.70, Rose Valk 5,5,20, William Copland 6,10 6,30, William Pit 10,6011,30, Narcis sen van 44,60- VOORSCHOTEN, Woensdagavond had in Hotel „Deur loo" de vergadering plaats van de af- aeeling der Algem. Vereen, voor Bloem bollencultuur. De voorzitter opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en wijdt eenige waardee' rende woorden aan het onlangs over leden lid, de heer P. Waasdorp, Daarna leidde hij de bespreking in over de „Beschrijvingsbrief" voor de Algem. Vergadering, welke geheel ge wijd is aan net beende plan-Figee waarvan de teekening op de vergade ring aanwezri- is. Hoewel de voorzit ter de voorkeur blijft geven aan het plan Hillegom, maar dit op de Algem. Vergadering geen meerderheid zal krijgen, zou hij om een einde aan de zaak te maken wel zijn stem dan voor Haarlem willen geven, maar dan al leen als er nieuwbouw kan plaats vin den, daar hij van verbouwing geen mooi geheel verwacht en deze ook niet zoo duurzaam zal zijn. De heer Gerritsen zegt dat hij Haar lem verkiest boven Hillegom, en ver wijst o.a. naar het besluit van de afd Lisse, ook aght hij dit plan nog zoo kwaad niet, hoewel hij ook, als dit Icon, aan nieuwbouw de voorkeur zou geven, Na eenige bespreking wordt eerst het plan-Hillegom in stemming gebracht en aangenomen met één stern tegen. Daarna wordt met algemeene stem men besloten wanneer het plan-Hille- gom valt op de algemeene vergadering wel voor Haarlem te '-stemmen maar uitsluitend als er nieuwbouw zal plaats vinden, waarvoor het amende ment Bennebroek-Vogelenzang ge steund zal worden. Hierna krijgt de heer C. Kooy g'ie genheid zijn lezing te houden over het onderwerp: „Enkele grepen uit de Be mestingsleer". De heer Kooy verstaat de kunst wetenschappelijke dingen op eenvoudige en duidelijke wijze te be handelen. Tal van interessante en leer zame mededeelingen wist hij te -Joen, KiNOERKLEEDlNG, Wellicht zijn er moeders onder mijn leze- ressen, die nog een warme schooljurk voor eén van haar meiskes van een te kort geworden mantel willen maken. Afb. 78 men kan het duidelijk zien zou een bij uitstek geschikt model daar voor we zen. De kraag en de manchetten worden dan alleen vervangen door een andere stof en dan liefst van een vroolijke kleur. Langs het rechter voorpand begint al, iets lager dan de taille, de band die de jurk van ondereD omzoomt. Zoo'n jurk is een geheej ander, model dan men ge woonlijk ziet. Ook de sluiting werkt hiertoe mee. - Is het een bruine mantel, waarvan men de jurk wil maken, dan moet men vooral geen beige of grijze stof nemen om er bij te gebrui ken, maar terra-cotta, of oud geel. Bij marine- stof staat steenrood, oranje en korenblauw mooi. Heeft men een grijzen mantel daar staan vele kleuren, zooals rood, terra-cotta, korenblauw, oranje en paars bij. Men moei vooral een mooie fel sprekende kleur stof uit zoeken, dan kan men zeker van zoo'n ver maakten mantel iets bijzonders maken. Patroon voor meisjes van 8 tot 10 jaar. Het zittende jonge meisje heeft een twee- deelige jurk aan. Het rokje is van zwarte, de jumper van steenroode stof. Op den jumper zijn banden zwarte stof gestikt. Vindt men deze ver siering wat druk, dan zou men haar weg kun nen laten en dan, in plaats van de zwarte, er b.v. een peau-de-pêche 6teenroode ceintuur bij laten dragen. Patroon volgens 98 c.M, gemeten boven wijdte. Het jurkje van het kleinsto kindje is van dunne wollen crêpe-stof. Het blousje is ver sierd met geborduurde bloempjes. De volants zijn van dezelfde kleur zijde. De patronen van de kinderkleeding zijn ver krijgbaar k 0.65 per stuk bij onze mode redactrice, mej. Greta Stein, Amstelveensche- weg 79II, Amsterdam. hetgeen dan ook zoo in den geest der vergadering viel, waarvoor ook veel be langstellenden aanwezig waren, dat de spreker deze maand nogmaals voor tie afdeeling zal optreden. Terwijl Donderdag de zware vracht auto der firma Wernink geladen met kalk langs de Veurseheweg stond, en de heer Albas daar met zjjn hit en wagen wilde passeeren, schrok de hit van de auto. Op hetzelfde oogenbiik wilden 2 werk zoekende Katwijkers per fiets dit alles passeeren. Gevolg was, dat de hit de fietsers omver sprong, de fietsen en w& gen erg beschadigd werden, en de f ie? se-rs met gescheurde kleuren er af kwö» men. De politie werd in het ongeva. betrokken. WOUBRUGGE. Onder leiding van de heer H. de Boer vergaderde de A.-R. Iviesvereeni- ging reeds voor de derde maal dezen winter. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren H. de Boer, O. C. van Hornessen en J van Roosendaal <-n ge kozen de heer D. Wittebal Wzn. De heer A. Kroon Mzn. leidde dit maal een onderwerp in. getiteld: „De A.-R. partij en ons Chr. Volkskarakter" in verband met art. 1 van Ons Program Spr. wees o.m. ook op onze naam „De A.-R. of Chr. Hist, partij". De op stellers van het program in 1872 ver moedden niet dat later een afwijken de richting zich met het 2de deel van onzen naam zouden tooien. Dat de A.-R. partij of richting de eerste Chr. partij is, zal niemand be twisten en niet minder dat wij ons in de historische lijn van 1572 bevinden, de eerste naam is meer positief. Zegt iemand A.-R, te zijn dan weet men wat we aap den man hebben; noemt iemand zich Chr Historisch dan is dit niet zoo positief, omdat daar zooveel schakeeringen in zijn. De kleur van het vaandel is zoo vaag. Dit keurig referaat werd met aan dacht gevolgd. De voorzitter dankte den inleider voor zijn helder en klaar betoog en gaf gelegenheid vragen te doen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Besloten werd om ieder lid een exemplaar van Ons Program van be ginselen ter hand te stellen, daar zoo- velen worden afgetrokken van ons schoon beginsel door onkunde en niet minder door het lezen van z.g.n. neu tral© bladen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorz. de vergadering en ging de inleider in dankgebed voor. Naar wij vernemen besloot de kerkeraad en kerkvoogden der Herv. gemeente alhier, het verouderd ambt van voorlezer af te schaffen en zal evenals in de Geref. Kerken een der Ouderlingen deze functie waarnemen. KANTONGERECHT LEIDEN. Van de 39 publiekelijk te behande len zaken, was de eerste, die door Mr. Fokker, waarnemend Kantonrechter, werd berecht, een zaakje tegen een wielrijder, J R„ uit Leiden, die komen de van de Heerengracht op het Ha venplein, door een auto werd aangere den, daar hij neiging tot links rijden kreeg. Al betoogde de linksche wielrijder nu ook dat liij onmogelijk rechts had kunnen houden, de ambtenaar vroeg 4 of 4 dagen, wat Mr. Fokker direct tot 1 of 1 dag verminderde. Van de volgende zaken, die door den Kantonrechter, Mr. Klein, zelf werdén berecht, ging de eerste tegen een Kat- wijker W v. d. O., die rijdende in een auto van Vogelenzang naar Noord- wijk, alle signalen van een hem ach terop rijdende auto negeerde, om deze geen gelegenheid tot passeeren te ge- vên. Als getuige werd gehoord de heer de Waard uit Heemstede, die door v. O. verplicht was geworden, diens auto trouw in het kielzog te volgen. Tegen dezen gangmaker werd 10 of 10 dagen geëischt. J. S. uit Leiden, was wegens dieren mishandeling verbaliseerd. Hij liad een kalf vervoerd, dat hij vooraf de pooten had saamgebonden, zoodat de striemen in het kalfsvleescli stonden en 't dier op den rug liggende met de pooten omhoog geheven gedwongen werd te blijven liggen. Eisch 10 of 10 dagen, J. P. en S. H. te Noordwijk, hadden, ofschoon geen omroeper van beroep, hun stem op straat wat al te luid ver heven. De ambtenaar gaf hen nu een les in de wellevendheid en vorderde daar voor 3 of 3 dagen. Een bakker, A. J, v, T., te Leiden, was beticht te hebben toegestaan of bevorderd opgebakken brood voor 10 uur af te leveren, welke euveldaad door zijn wettige wederhelft zou zijn ge pleegd. Breedvoerig betoogde verd., dat zoo iets onmogelijk was, wijl zijn vrouw toen krank was. Van de publieke tri bune opgeroepen kwam de vrouw die verklaring bevestigen, die met dok ters-attesten werd gestaafd. Toen bleek, dat een andere juffrouw het brood had verkocht. Daarop wevcl. de zaak aangehoudeen om nog een ge tuige te hooren. Dan verscheen een tweetal Katwij kers, die zouden hebben gebeursd. Zij waren M. V. en W. de V., die als in hun voordeel sprekende debaters twee getuigen k décharge hadden mee genomen. De verbalisant Jansen bevestigde het verbaal, terwijl de verdachten me dedeelden, dat het gesprek liep over een Franschen collega, die was gestor ven. De ambtenaar achtte het feit niet bewezen en1 vroeg vrijspraak. Ten slotte haijl een arbeider uit Kat wijk a. d. Rijn zich te verantwoorden wegens loopen op verboden grond. Daar hij het feit erkende was dat pleit met een. eisch tot 2 of 2 dagen anoedig beslecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6