NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1927 TWEEDE BLAD. WflT DE BLADEN ZEGGEN. Gïeen plagiaat waard. Het Volk, pardon, zijn zondagsblad De Notenkraker, schrijft de 'Rotterdam mer, is altijd even huiverig iemand te kwetsen in zijn godsdienstige gevoe lens. Immers, godsdienst is privaat- zaak en daar blijft de partij in haar persorganen buiten. De voorbeelden wijzen vaak het te genovergestelde aan, maar dan is 't meestal verkeerd begrepen, zoo heet het. Het Christendom wordt niet be spottelijk gemaakt, de belijders deugen niet en zijn farizeeërs. In het Kerstnummer had De Noten kraker een kleine reeks van vier plaatjes met de volgende onderschrif ten: „En wederom, gelijk weleer, zagen de herders een sterre in het Oosten, en de sterre kwam nader en zij hoor den stemmen ,die zongen in de verte, en zij vielen op de knieëau en waren vol aanbidding, en toen was 't een auto." Boven deze illustratie, op den koop toe wanstaltig geteekend, stond In den Kerstnacht. t Was grof, in ééiu woord grof, an dere betiteling past niet. Maar 't mooiste komt nog. 't Blijkt nu van achteren, nog gestolen goed te zijn. De Groene Amsterdammer heeft de oorspronkelijke teekeningen gevon den in Simplizissimus. De Notenkraker man heeft ze eenvoudig nagekrahbeld en als eigen vinjding voorgezet aan zijn lezers. De haat tegen het Christelijke moet toch bij sommige sociaal-democraten gelukkig lang niet bij alle, wel groot zijn, als zulk 'n SimpLizissimus- grofheid zonder bron-vermelding door gegeven wordt als een bespotting van wat de meesten nog heilig is. Zoo iets moest toch geen letterdie verij waard zijn. Het Biitsche invoerverbod. In de „Grocer" van 20 Jam. antwoordt de Nederlandsche tuinbouw consulent te Londen, de heer Gerritsen, op het artikeltje, dat uitbreiding van het In voerverbod tot „bacon" bepleitte. Hij wijst er op, dat het eenlge land, dat ernstig lijdt onder de gevolgen van het vlee9chinvoerverhod, Nederland is en dat de „hacom'-productie in ons land ten gevolge van dit verbod is ver groot. Hij doet uitschijnen dat nooit eenig geval van momid- en klauwzeer ln EUgeland, kan wonden terugge bracht tot e£n Nederlandsche besmet tingsbron. Do Nederlandsche hoer is dupe van de fouten van anderen. De heer Gerritsen vestigt er de aandacht der Engelsche lezers op, dat vervoer uit geïnfecteerde stallen verboden is en geïnfecteerde varkens komen dus niet ïm de slachterijen. Zou een varken zijn geïnfecteerd, voordat de ziekte op de boerderij uitbrak, dan zou het dier in het incuhatietijdperk zijn en door onderzoekingen van het Nederlandsche serum-instituut is onomstootelijk bewe zen, dat dan vleesch noch heen bron van infectie kam zijn. De heer Gerritsen wijst ten slotte op het specifiek protectionistische karak ter der aanmaning vam een fabrikant, di© niet bleek te kunnen concurreeren om de grenzen te sluiten voor Neder- lamdsoh licht gezouten spek. KERK EN SCHOOL. NIJD. HERV. KERK. Beroepen: Te Bussum, Joh. Tang man, em.-Predikant te Voorburg. GERES). KERKEN. Tweetal: Te Fejjenoord, C. von Meflenieldt te Vrouwepolder en E. J Wientjes te Oudshoorn. Bedankt: Voor Wommels, D. Ring nalda te Leimuiden. Voor Delft, A. J Bouma te Vans werd. CHR. «EREE. KERK. Bedankt: Voor Noordeloos, II. H d. Meiden te Dordrecht. BEROEPBAAR. De heer P. van Strien te Terneuzen is na afgelegd examen door de classis Terneuzen, met algemeens stemmen to gelaten om te staan naar den Dienst aes Woords en' dei- Sacramenten in de Geref. Kerken. De heer Van Strien, Brouwerijstraat (Tesneuzen, stelt zich dadelijk beroep haar. Ds. H. J. DE ZWART. Ds. H. J. de Zwart, Ned. Herv. Predi kant te Scheveningen, is voornemens (emeritaat aan te vragen met ingang van i Juli a.s. Met het oog op den gezondheidsto» stand van zijn eohtgenoote, zal Ds. de Zwart Scheveningen metterwoon verlet ten en zich te Wirduni (Gron.) vestigen, waar zijn zoon Predikant is. Ds. J. KNOTTENBELT. Heden viert Ds. J. Knottenbelt, oud secretaris van de algemeene Synode der Ned. ïferv. Kerk en emeritus-Predikant van Groningen, te 's-Gravenhage, zijn 8ost«n verjaardag. Ds. W. F. HEKKER. Gisteren herdacht Ds. W. F. Hekkes emeritus-Predikant te Amsterdam, den dag, waarop hp jo jaar geleden ds evangeliebediening in zijn eerste gemeen te BrielleHellevoetsluis aanvaardde Daarna vertrok hp: naar Delft; in i88(- heeft hij, als Pred. bij de Herst. Evang Luth. gemeente, in zijn tegenwoordige standplaats intrede gedaan. In 1917, toen bil 40 jaar Predikant was, nam hij emeri taat. De jubilaris is vice-voorzitter van de Luthersehe Diakonessenvereeniging èn voorzitter van het Luthersehe Stu diefonds. EMERITAAT. Ds. G. Breukelaar, Geref. Predikaat te Surhuisterveen (Fr.) heeft emeritaat PEREMPTOIR EXAMEN. De classis Drachten der Geref. Ker ken, heeft na peremptoir examen toego ten tot de bediening des Woords en der Sacramenten, de heer H. Smit, Theo', cand. te Nieuw-Weerdinge en beroepen Pred. der Geref. Kerk te Rottevalle. HULPPREDIKER. De kerkeraad der Hervormde gemeen te van Roermond heeft den heer P. van Lelyveld, candidaat tot Ü:en H. Dienst te Dinther, benoemd tot hulpprediker tij dens de vacature, pas ontstaan door het overlijden van Ds. E. Ippius Fockens. ZENDINCS- EN EVANGELISATIE* DAG. De Zendings- en Evangelisatiedag in de classis Klundert der Geref. Kerken zal dit jaar D.V. gehouden worden on Woensdag 22 Juni, te Breda, op eel daartoe weer aan te vragen terrein in het Liesbosch. GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN. De classis Klundert der Geref. Ker ken besloot Deputaten der Generale Sy node der Geref. Kerken te verzoeken leen instructie te ontwerpen voor de elassicale Deputaten, die de geestelij ke belangen der Geref. militairen in de garnizoensplaatsen behartigen, opdat de ze arbeid beter dan tot dusver aan zijn doel beantwoorde. CENTRALE GEREF. OUDERLINGEN CONFERENTIE. De Centrale Geref. Ouderlingen-Con ferentie zal dit jaar 8 Juni a.s. te Utrecht worden gehouden. Prof. Dn Hoekstra van Kampen, zal worden uit genoodigd om in de middagvergadering een referaat te houden. De protessorei Dr. Aalders en Dr. Bouwman zullen aangekocht worden, om op te treden als adviseurs. DE WITTEVEEN-VEREENIOING. De Witteveen-vereenigin» organiseert van 18 April tot 22 April een cursus voor Bijbelstudie in het kerkje van de Witteveen-vereeniging aan den Harder- wijkerstraatweg te Ermelo. De inleidin gen zullen geleverd worden door de Hoogeleraren Dr. G. J. Thierry uit Lei den en Dr. M. vah Rhijn uit Utrecht, Van het Oude Testament zal behan deld worden: ,„de profeet Amos en zijn prediking" door Prof. Thierry, terwpl Prof. van Rhijn Lucas 1019 zal ba li.tJA.UU. De openingssamenkomst op Paascb maandagavond zal aanvangen om half 9, en hier zal de Voorzitter van do Cursus commissie Cr. P. Stegenga, een woord spreken. De wijdingswoorilen zu- len afwisselend worden gesproken door Br. jStegenga en Ds. .Jansen Schoonho ven, terwijl ook Je Vrijdagmorgenslui ting door een van hen zal worden gehou den. t DE VROUW OP DEN KANSEL. Aan een deputatie van den Deenschen Vrouwenbond, heeft de Deensche Minis ter van eeredienst, de heer Brunn Tas mussen verklaard, dat hij, ofschoon per soonlijk geen bezwaar nebbende tegen inwilliging van het verzoek, om bij wet de toelating van de vrouw tot hgt Pre dikambt mogelijk te verklaren, niet het initiatief tot zulk een wet zou nemen, omdat het niet goed zou zijn dat Dene marken in dit opzicht in de Luthersehe Kerk optrad als pionier. VARIA. Men verzoekt aan de Stand, er da aandacht op te vestigen, dat het niet juist is, dat de heer Vogelaar theolo gisch student, tijdens de ziekte van zijn vader, de diensten in de Geref. Kerk van Heemse heeft waargenomen. Deze mededeeling berustte op een misver stand EEN VERWAARLOOSDE STREEK. Men schrijft aan de Standaard Zoo mag de Betuwe en vooral de Neder-Betuwe wel genoerpd worden Als ergens het liberalisme verwoes tend heeft gewerkt, is het in deze streek geweest. De grond is er vet. De boomgaarden en landerijen zijn mooi en vruchtbaar Maar de bevolking is over 't algemeen zeer conservatief, erger, onverschillig en vrijwel Godsdienstloos. Een Predi kant vertelde ons hoe hij in één der dor pen voor 34 menschen gepreekt had en de collectezak eveneens 34 heele oenten bevatte. -- En als de Betuwe niet bewerkt wordt gaat ze op den duur voor ons Christelijk volksleven te loor. Wat de Betuwe voor al ontbreekt? Het is Christelijk onden wijs. Reeksen van dorpen hebben enke. een openbare school. Hierin moet, wil er een verandering ten goede komen, ge tracht worden tot betere toestanden te geraken. De Betuwe heeft schreiend be hoefte aan Predikanten van beslist ortho doxe richting, die voorstanders zijn van het Christelijk onderwijs. In den grond is de Betuwnaar niet modern. De ledige Kerken bewijzen dat. Het grootste deel der Predikanten is er wel eenigszins orthodox getint, maar het durft den strijd tegen het nog steeds machtige libe ralisme, vertegenwoordigd in landheer of rijken grondeigenaar, niet aan en staat niet beslist ten opzichte van het vraagstuk der Christelijke school. Ven soheidenen zijn zelfs verklaarde tegen- standers. Ook op politiek terrein wordt in de Betuwe duidelijk gezien, dat het libera lisme de vader is van het socialisme. De jonge landarbeider stemt ten slotte rood. Hier ontbreekt het bewarend beginse; Het wordt dan ook méér dan tijd dat de belangstelling op dit schoone, maar verwaarloosde provineiedeel wordt ge- Drenthe is arm, maar de Betuwe is geestelijker nog armer, want ze meent rjjk te zijn. BINNENLAND. KOOPT GEEN DUITSCHE EFFECTEN De onderstaande waarschuwing le zen wij in het orgaan van de Vereen. Effectenbescherming. De oorlogsschatting die Duitschland heeft op te brengen wordt telken Jare gTooter en zal van zijn staten, gemeen ten en bedrijven steeds grootere of fers eischen. Waar Duitschland nu al Zijn oude schulden aan het buitenland niet geregeld betaalt, zal na kor tere,n of langeren tijd door de nieuwe schulden ook wel een streep worden gehaald. Het met moeite vergaarde geld zal opnieuw verloren worden, ter wijl de Duitscher den dommen Neder lander met leedverbaak zal aanzien. Weest dus voorzichtig en koopt geen Duitsche effecten. Wij verwachten niet, dat er onder onze lezers velen zijn, die Duitsche ef fecten kunnen koopen. Maar als waarschuwing in het alge meen hechten wij hieraan toch wel on ze goedkeuring. Afgescheiden van de meeriing over de waarde van de Duit sche effecten die wij laten voor reke ning van 'hét, orgaan, leeft-in ons volk teveel de drang om zijn geld te ste ken in buitenlandsch bezit, terwijl b.v. Indië nog zooveel vreemd kapitaal be- hoeft.^ GROOT-FRIESCH CONGRES. Ter gelegenheid van het honderdja rige bestaan van het Friesch Genoot schap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde zal op 1 en 2 September van dit jaar te Leeuwarden een z.g. Groot- Friesch Congres, van zuiver weten- schappelijken aard. worden gehouden. Naar nu reeds bekend is, zullen uit Duitschland prof. Siebs te Breslau, dr. Lor enz Peters te Husum en dr. Rei- mers te Loga, bij Leer, het congres bij wonen. Er is ook een uitnoodiging ge zonden aan prof. dr. W. E. CoLlinson te Liverpool. NIEUW MODEL MOTORWAGENS. Ir. J. H. de Iongh, van de Rotterdam- sche Electrische Tramweg Mij., heeft eenigen tijd geleden patent gekregen op een vinding, waardoor het mogelijk is, grootere motorwagens te bouwen. Deze nieuwe wagens hebben drie as sen, waarvan de buitenste zes meter van elkaar liggen. De buitenste assen zijn draaibaar, de middelste as ls schuifbaar. De viniding van, den heer De Iongh komt in hei kort hierop neer dat de assen zich automatisch radicaal stellen ten opzichte van elke bocht. Deze nieuwe motorwagens kunnen 66 passagiers vervoeren en zullen slechts ongeveer 8 ton wegen. Voor het gemeentebestuur heeft met een model een demonstratie plaats ge had, waarna het gemeentebestuur zich bereid heeft verklaard, als in October de concessie van de R.E.T.M. afloopt, eventueel ook den proefwagen over te riemen. De 'bedoeling is, als deze proef 9laagt, een groot aantal van, deze wa gens te laten maken en dan verder zoo veel mogelijk zonder bijwagens te gaan rijden. EEN AUTO-SPOEDBESTELDIENST. Bij de directie der Z(uid) H(olland- sche) A(utobus) M(aatschappij) te 's- Gravenhage bestaan uitgewerkte plann nen over de oprichting van een spoed- besteldienst niet luxe krachtwagens meldt de „N. Rotterd. Crt.". De route is als volgt samengesteld: 's-Graven- hage, Delft, Rotterdam, Gouderak Gou da. Schoonhoven, Indijk, Harmelen, TJ- trecht Hilversum, Bussum, Weesp, Am sterdam, Halfweg, Haarlem, Benne- broek, Rijnsburg, Leiden, Wassenaar, 's-Gravenhage. De route zal 'dus die eener kringlijn zijn. Met dezetti dienst zouden dam tweemaal per dag pakket ten, kleine colli kunnen worden verzon den naar genoemde plaatsen. Bij informatie bij de Z.H.A.M. beves tigde de directie het feit, dat deze* plan nen bestaan, maar wilde zij zidh er niet verder over uitlaten. RECHTSGEBIED EN ZETELS KAN TONGERECHTEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend, een nota van wijzigingen op het wets ontwerp tot vaststelling van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten behoorende tot de ge rechtshoven te 's-Hertogenbosch. Am sterdam, 's-Gravenhage, Arnhem en Leeuwarden en houdende wettelijke be palingen in verhand met de vaststel ling opnieuw van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten. In de toelichting wordt o.a. medege deeld, dat de gemeenten Drlel, Hedel en Ammerzoden van het op te heffen kanton Zaltbommel worden overge bracht van het kanton Geldermalsen naar het kanton 's-Hertogenbosch. De gemeente Hooge- en Lage Zwa- luwe van het op te heffen kanton Oos terhout wordt overgebracht van het kanton Waalwijk raar het kanton Breda. De gemeenten Schagen, Wjeringer- waard, Barsingerhorn. Winkel. Nieuwe Niedorp, Oude-Xiedorp, de Zijpe en Petten van het op te heffen kanton Schagen worden "vergehraebt van het kanton Helder het kanton Alk maar. De gemeenten Woerden, Zegveld» Rietveld, Barwouts waard er en WaJir» der van het op te heffen kanton Woer den worden overgebracht van het ksih- ton Gouda en het kanton Alphen, nSAr het kanton Utrecht. De gemeente Delfzijl van het op to heffen kanton Appingedam wordt ower gebracht van het kanton Zuidbrook naar het kantom Groningen. Al deze mutaties vinden plaats mot instemming van de betrokken gemeen ten. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. BLOED EN TRANEN. 11. Wat was hiet warm, wat was het ge zellig in het ruime vertrek! De groote steenen kachel stond te branden, dat het een aard had; twee groote talk kaarsen spreidden een bescheiden licht, en de samovar, de theemachine, stond te dampen achter de kachel. Hoe blijde was moeder Nekalof, dat zij manken Ivan wederzagI Zij rees op van den weefstoel, die in 't midden van het woonvertrek stond, en omhels de hem. „Ge zijt veertien dagen weg ge weest", zeide ze, „o, wat is de tijd me lang gevallenl" Zij kuste hem op de frissche wan gen, op den mond, en zij haastte zich, om hem uit de samovar een kop geu rige, dampende thee in te schenken. Want de Russen houden van thee; ze is een nationale drank, en zoo de wodkakruik eens in scherven valt, zal het zijn door de samovar. Leo Walnowitcb met zijn verrim- peld en geplooid gelaat rees ook op, om zijn jongen te verwelkomen. Hij kuste Ivan op het voorhoofd, maakte eerbiedig het teeken des kruises en zeide: „Gezegend zij uw ingang, Ivan Sergu witch!" Karo kwam van achter de kachel te y t voorschijn; hij kwispelstaartte, lekte de handen van den jongen boer, en vlijde zich weer neder. Het was een mooie hond: een zoo genaamde Russische Laïka, die de taai heid van een poolhond paart aan de schranderheid van den herdershond, en niet schroomt, een wolf en een beer aan te vallen. Doch Karo had zijn beUe dagen ge had. Hij was oud; zijn haar had zijn glans verloren, en zijn oogen waren half blind. Ivan wierp zijn muts en zijn pelsjas af; daarop trok hij de groote, wijde laarzen uit, en rekte de stram gewor den spieren. „Waar zijn vader en Simeon?" vraagde hij, en zijn moeder antwoord de: „Vader is naar Sarski, om onzen witvoet af te leveren; hij zal wel spoe dig hier zijn, en Simeon is in dé schuur om het vee af te voeren. Doch gij zult ter dege honger hebben bij die nijpen de koude wacht even, ik zal het avondeten voor u gereed zetten!" Nu begreep Ivan het, waarom hij een klein kaarslicht had zien branden voor het dakvensterke van den zolder. Dat was moeders gewoonte sinds vele jaren, om vader van ver het welkom toe te roepen, als hij laat thuis kwam van de reis. Even later kwam Simeon binnen; hij was recht in zijn schik, zijn broe der terug te zien, en kuste hem op bei de wangen. „Ik heb het vee bezorgd," zeide hij, „en de zwakke muren van den schaap stal versterkt. In de naburige bos- schen moeten heel wat wolven zwer ven, Ivan, maar wij zullen wel zorgen, dat ze onze schapen geen kwaad doen hebt gij een prettige reis gehad?" Ivan had honger. Vier uur lang door de sneeuw waden 't is geen gekheid: „Ik zal je straks alles vertellen!" zei de hij, en hij snoof den geur reed9 op van de krachtige koolsoep, die moeder 'Nekalof voor hem opwarmde. Er lag een flink stuk schapenvleesch in, en hij at met een bewonderenswaardigen ijver. Hij bad voor het eten, en toen het maal was geëindigd, dankte hij. Daarop zette hij zich in den hoek van den warmen haard, koesterde zich in de warmte, die van de steenen kachel uitstroo.mde, en stak een pijp aan. Ivan was zielsvergenoegd, zooals hij daar zat de blauwe rookwolken uit blazend; hij wa9 nu thuis onder het ouderlijk dak en terwijl hij de pelsjas had uitgetrokken, zat hij daar in zijn rood-baaitln huis te genieten in den warmen hoek van den haard. Simeon geleek op zijn broeder; hij had diezelfde blauwe oogen, datzelfde blonde haar, doch hij was niet kreupel zopals manke Ivan, en hij was ster ker, forscher gebouwd. Ivan had het druk met vertellen. Hij had veel gezien; hij had voor den eer sten keer van zijn leven de gren9 ovar schreden van dat sombere Siberië, dat den boer eén kiuis doet slaan van schrik. Doch Ivan zeide, dat het niet zoo erg was. Tjoemcii geleek sprekend op een Russische stad; 't was immers ook een Russische stad, en de grens tus- schen Rusland en dat beruchte Siberië zou volstrekt niet te vinden zijn, .oo er die steenen grenspaal niet had ge staan Die grenspaal echter wierp een schaduw op Ivans gelaat, en terwijl moeder Nekalof de kammen nazag van het weefgetouw, en Simeon aan de wolvenklem timmerde, zeide hij langzaam: „Ik heb vaderke Kan9of ge zien". „Zoo zeide zijn moeder met een blijde verrassing in haar stem „hebt ge hem gezien, Ivan?" „Ja moeder bij den Siberischen „Wat deed hij daar?" „Hij ging naar Siberië naar de mijnen. Ge zult hem nooit terugzien, moederke!" Moeder Nekalof schrok er hevig van. „Is hij veroordeeld? Moet hij naar de mijnen? Maar dat kan .toch niet, Ivan?" „Ja, toch, moeder dat kan wel." „Hij is zoo'n vroom man". Ivan zweeg terwijl Simeon de nijp tang neerlegde, en de oude Leo, die een vischnet knoopte, den arbeid even staakt. -.Kan90f is ec-n Stundist". zeide Si- li evige branld. In den nacht van Woensdag op Doriderrdag is on* etreeks half drie een felle brarfd uit gebroken in de lunchroom .,De kleine Unie" van den heer G. L. de Hruin^ (gevestigd in de Passage te Rotter dam. De echtgenoot e van den heer de B. werd even voor half drie wakker, en hoorde het geknetter van het vuur. Zij wekte onmiddellijk haar man en jde beide kinderen van 31/2 en 4Val jaar. Het bleek evenwel niet mogelijk Re* huis Jangs den gewonen uitgang tel verlaten. In de gang sloegen de be woners de vlammen tegemoet. Langsi een achteruitgang, uitkomende in eert tang langs het perceel, konden zij et Dranaende huis verlaten. De bewoners der bovenverdiepin gen* waren genoodzaakt over het daW van het huis een goed heenkomen! te zoeken. Welwillende buren ver leenden de in nachtgewaad gevluchte! menschen onderdak. De brandweer, die aanvankelijk' met eenige kleine spuiten was uitge rukt, maakte later groot alarm en spoedig waren drie stoomspuiten tea plaatse. Met zes stralen op de wa terleiding en twee 'der stoomspuiten- werd het vuur met kracht aangepakt, Na anderhalf uur was men het vuun meester. De lunchroom is geheel uitgebrand. iOok de bovenverdiepingen kregen veet brand- en waterschade. Onder de passage bevindt zich de overdekte badinrichting. Ook deze kreeg door het doorsijpelen van het bluschwater door de oveikapping be langrijke waterschade. Het vuur was zoo fel, dat de ruiten v. d. tegenover de lujnchroom gelegen! winkel door de hitte zijn gesprongen* De schade wordt door verzekering! gedekt. De oorzaak is nog niet vast-* gesteld, doch men vermoedt dat een: behanger, die tot 2 uur in den nacht in de. lunchroom weikzaam is ge weest, daar gerookt; heeft en dat wegi4 gevlogen vonken oorzaak van deh brand zijn geworden. Ontsporing. Gistermorgen te* gen 6 uur, zijn nabij Halfweg, vermoe! delijk door verkeefrden wisselstand op( het opgaande spoor, twee wagons vam den goederentem 4013 Amsterdam^ Den Haag uit d'e rails geloopen. De wagons kwamen dwars over het hoofdspoor te staan, waardoor de uit de richting Haiarlem komende trei nen met vertraging te Amsterdam aanj kwamen. Trein '2002 had ongeveer 3 uur vertraging; de volgende treinen- kwamen met onderscheidenlijk 30, 261 en 18 minuten vertraging te Amster dam aan. Om 7.25 uur was het spoor ween vrij. .Van andere .zijde meldt men, dat do ontsporing heeft plaats gehad even ten Westen van het station Halfweg* bij een wisselstuk naar een zijlijn. Eert der twee wagons werd licht aan den. buffer bescha/digd. Kindermoord. Ongeveer Z weken geleden overleed plotseling het' kind van den arbeider de G. te Drei- schor. De politie, die meende redenen te hebben verderfking te koesteren, on derwierp de moeder aan een verhoor^ Zij bekende haar kind zonder be paalde re/denen van het leven te heb» ben beroofd, door het onder een paan dekens te leggen, tengevolge waarvan:- het is gestikt. De vrejuw is heden ter beschikking van de justitie gesteld. meon „ik had het wel verwacht". ,Maar hij doet niemand kwaad, Si* meon." ,Hij randt onze orthodoxe kerk aan, moeder!" „Hij spreekt, zooals God hem da^ heeft geleerd." Simeon haalde de- schouders op, en nam de nijptang weer ter hand. „Hij sprak te luijd, moeder; hij waa onvoorzichtig, en nu gaat hij naar da mijnen". Moeder Nekalof was verslagen. Zij had zoo iet9 niet "vermoed, en in den; engen kring, waaJrtn zij zich bewoog, had zij van zoo fets verschrikkelijks nooit gehoord. Ivan deed zijn 'best, om den smarte* lijken indruk weg te nemen; hij kwam niet uitgepraat over de vriendschap, die hij te Tjoenuen had genoten, en was vol lof over den jongen Peter Al- win, die voor hem zoo'n hartelijke reisgezel was geweest. Wat was het rustig en vredig in de eenvoudige woning! De weefstoel gaX een zacht, suitend geluid; de beide talkkaarsen verspreidden een vrien delijk licht, en terwijl de wereld daar buiten vol sneeuw en ijs was, snorde de kachel, dat het een aard had. De oude Leo bleef maar vlijtig aan het knoopen van zijn vischnet; hij zat vlak tegenover Ivan, in den anderen hoek, en hij bromde nu en dan iets in zijn ongekamden baard, als hij cg£ verkeerden steek deed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5