WAALS Haarlemmerstr. 130136 Ook Zaterdags naar NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 4 FEBRUARI 1927 RECLAME «mm— ma Gr. Theedoeken. BI. Handdoeken. Witte Flanel Jaeger Molton Sportcorset met elas tieken band Heerenoverhemd met pique borst. Krimp vrije witte Wol 100 gr. knotten Pompadour Dames- schorten 15 22 30 22 27 20 35 27 175 15 15 22 1.05 1.35 74 725 2 Persoons Wollen Deken 3.75 1 Matrasprima Tijk en Javakapok 12.75 2 Persoons gezondheidsma tras Deventer fabrikaat 12.50 1 Persoons matras. Im. paar denhaar 5.40 Kinderstoel.82J Kinderstoel afklapbaar. 4.40 Speciale aanbieding 2 pers. matras, peluw en 2 kussens 12.00 DAG-AGENDA. Koudekerk. Dinsdag 8 Febr., 's av. half acht: Geref. Kerk: Uitvoering der Geref. Zangvereen. „aSêli Deo Gloria". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Jan. tot en met Zondag 6 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. één organisatie is vereenigd. Die be drijfsorganisatie beoogt heel de be drijfstak te vereenigen tot één organi satie, bestuurd door private werkge vers, de arbeiders en de gemeenschaps organen. Ze zal een bedrijfstype scheppen, dat tusschen kapitalistisch en socia listisch ligt, doch met overwegend so cialistische tendenjzen. Dat de arbeiders niet het recht heb ben, medezeggenschap te eischen be twist spreker. Wij willen echter een andere medezeggenschap, zegt spr. We willen meespreken en geleidelijk al meer en meer beslissen in en over het economische leven. We willen in één woord: de democratie in het in- dustrieele leven. Tenslotte behandelt spr. de vraag of het proletariaat in dezen geest kan worden opgevoed; een vraag, die hij ▼an ganscher harte bevestigend zou willen beantwoorden, en hij eindigt met den wensch uit te spreken, dat in de komende stormachtige jaren het proletariaat niet tevergeefs zijn han den aan het intellect zal reiken, want het feit dat het kapitalisme het intel lect koopt en aan zijn stelsel bindt, kan naar spr.'s meening slechts nood lottig worden. De heer Maas aan het woord. Daarna is de heer Maas aan het woord. De leuze „Medezeggenschap der ar beiders" aldus vangt de heer Maas zijn betoog aan dankt haar ont staan aan onvoldoende kennis der lei ders van dë arbeidersbeweging, van het wezen van de ondernemingen en het bedrijf in onzen tijd, en van de we- derkeerige betrekking en wisselwer king van de daarin werkzame elemen ten. De hoofdzaak bij de argumentatie van de voorstanders is dat zij de par ticuliere onderneming principieel on juist achten, als berustend op anti- maatschappelijke beginselen en ten denzen. Het groote levensprincipe: het instandhouden van individu en soort, is naai* spr.'s meening het centrum van alle levensfuncties. Het is eenvoudig niet mogelijk om zich menschelijke voortbrenging an ders te denken dan als een op dit be ginsel steunende functie. Daarmee ont kent spr. echter geenszins dat de func tie van menschelijke voortbrenging voor verbetering vatbaar is. Integen deel: verbeteringen moeten en zullen geregeld tot stand komen! De mensch is zoo zuinig mogelijk met die energie, het zijn alleen zijn behoeften die hem drijven En wel ver van te zijn onzedelijk en anti-maat schappelijk is het Eigenbelang de maat schappelijke kracht bij uitnemend heid. Het heeft ons gebracht van de on middellijke voortbrenging van onmid dellijke nuttigheid tot de huidige voort brenging met in hulpmiddelen en half producten opgestapelde energie: ar- beidsverdeeling, ruilverkeer, markt wezen, geld- en bankwezen. Een groote fout van de verdedigers van medezeggenschap acht spr. dat zij niet voldoende elementen der on derneming onderscheiden. Voor hen bestaat alleen de ondernemer-kapita list en de kapitaallooze arbeider. INaar spr.'s meening gaan de voor standers van medezeggenschap uit van de onjuiste stelling dat de mensch door een ondeugdelijk productiestel sel gebaseerd op anti-maalschappelij- ke beginselen, belet zou worden zich zelf te zijn, terwijl naar spr.'s- meening juist in dat productiestelsel het wezen van den mensch volkomen zuiver wordt weerspiegeld. Niet zuiver ken nend de functie van den ondernemer, van het kapitaal, van de arbeider noch van den verbruiker, laten ze na, door organisatie van die elementen, de uit elk element groeiende spanningen te coördineeren tot nuttige werkzaam heid, maar verspillen zij energie en vernietigen ze welvaart terwille van vruchtelooze pogingen. Spr., die de maatschappelijke nood zakelijkheid en de hoogere geestelijke en zedelijke waarde van organisatie der arbeiders in de maatschappelijke samenwerking volkomen erkent, meent dat de leuze van medezeggenschap voor een groot deelverklaard moet worden door het besef van de leiders dat zij zich aanvankelijk in de elemen ten en de ftiogelijkheden der maat schappelijke samenwerking hebben vergist. De organisatie der arbeiders is een noodwendige en moeilijke onderne ming. Ze moet echter niet steunen op hypothesen, veel minder op drogrede nen, maar op een scherpe analyse van de werkelijkheid. Zij moet worden vrij gemaakt van het materialisme en de zucht tot determineeren en nivellee- ren, waarin de menschheid ten gevol ge van de stoffelijke en geestelijke groei-crisis van de 18e en 19e eeuw is vervallen. Zij moet leeren onderscheiden, merkt spr. tenslotte op, tusschen dat wel en dat niet valt binnen het bereik van het ngenschelijk kunnen, tusschen dat waartegen de mensch zich mag, zelfs moet, verzetten en dat waarin hij moet berusten. GEVONDEN VOORWERPEN. Vulpenhouder, rozenkrans, kinder- taschje met inhoud, zakschaar, ttam- abonnement van S. v. Bleyswijk, chauf feurshandschoen, gouden bril in etui, electr. rijwiellamp, zijden shawl, zilve ren beursje met inhoud, huissleutels, lipssleutel, alpacca horlogearmband, portemonnaie met inhoud, porteman- naie (ledig), rijwielbelastingplaatje, rijwielbelastingplaatje in etui, rijwiel- tascli van S. M. Stolp, pakje bonnen, notitieboekje met beurtvaartadressen, koperen sleutel van een kraan, etui met schrijfbehoeften, R.-K. Kerkboek je, handschoenen, beertje (speelgoed), autonummerplaat H 4071, doublé da mesarmbandhorloge, alpacca beursje met inhoud, zilveren rozenkrans, vat (ledig), roeispaan, defect zilveren da meshorloge, tabakspijp, doublé vulpot lood, paar nieuwe gymn. schoenen, gulden, bruin damestaschje met in houd, Windkap van een rijwiel, cahier, opstap van een voertuig, zwarte hand- tasch inh, breiwerk (jumper) enz., jon genspet, regenjas, honden. Gevonden in de Electrisclie Tram (Stadslijri) Parapluie, paar kousen, gouden aan hanger van een collier (nieuw), zilve ren potlood, zilveren beursje met in houd, etui met schrijfbehoeften waar onder een vulpenhouder, 1 paar glacé handschoenen', damestaschje met in houd, paar dameshandschoenen, da meshandschoen, 10-rittenkaart. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politiebureele alhier el- ken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen 1 en 3 uur n.m. BINNENLAND. DE EX-KROONPRINS. Woensdag is de ex-kroonprins, ver gezeld van den heer Coumou uit Mid delburg, die vroeger opzichter was op Wierinigen, te Heemstede aangekomen, waar hij een bezoek bracht aan gravin von Parmwitz op het landgoed de Har tenkamp. Im verhand hiermede, waren daar vele gasten samengekomen, o.w. Z.K. H .Prins Hendrik. De ex-kelzer, die, vergezeld van zijn broer Prins Heinrich, eveneens naar de Hartenkamp zou komen, om af scheid te nemen van zijn zoon, was daarin verhinderd tengevolge van on gesteldheid. Gisteren Xeer(te de ex-kroonprins van Heemstede naar Oels terug. GEEN PASVISUM VOOR FRANKRIJK De Fransche consul te 's-Gravenha- ge deelt mede, dat de door de Fran- sche regeering overwogen maatregelen ter weder-invoering, van 7 dezer af, van het paspoort-visum voorloopig zijn opgeschort. Bijgevolg kunnen dus Nederlanders en andere vreemdelin gen, die niet aan de visum-formaliteit zijn onderworpen tot nader order zon der visum Frankrijk binnengaan. DE SLEEPDIENST IN DE HAVEN VAN SCHEVENINGEN. In een vergadering van reeders is gisteravond het sleepcontract met de Gebr. Muller te Dordrecht op verzoek der firma ontbonden en is het sleepen in de haven weder opgedragen aan de firma L. Smit en Co., die weder twee booten te Scheveningen gestationneerd zal hebben. De tarieven zijn bepaald op 10 voor een treillogger en 32.50 voor een haringlogger. NIEUWE ENCADREERING DER INFANTERIE. Volgens de „Avp." overweegt de Mi nister van- Oorlog in verband met de in de Oorlogsbegrooting door de Tweede Kamer goedgekeurde reorga nisatie van het leger de encadree- ring der Infanterie als volgt vast te stellen: Staf van een regiment infanterie: een luitemant-kolonel (commandant), eeni majoor hoofdinstruoteur, een ka pitein-adjudant, twee kapiteins, een lui tenant voor speciale diensten, een ad judant-onderofficier, een fouriér, zes sergeanten en bovendien bii de regi menten, waarhij een stafmuziekcorps is ingedeeld, een sergeant-majoor-ad- ministrateur. Per regiment 2 schoolcompagnïeën, waarbij per compagnie zouden worden ingedeeld: een kapitein, vier luitenants, twee sergeanten-majoor-instructeur, een fou ri-er en veertien sergeanten. Over deze encadreering is met spoed het oordeel der regiments-commandan ten gevraagd. HET NEDERLANDSCHE SCHAAP. Het bovenstaande is de titel van een vlugschrift (verschenen bij van Holkema en Warendorf's Uitgevers Mij. te Amsterdam, prijs 10 cents), waarin prof. H. Burger op gepeperde wijze zijn grieven lucht tegen het Ne- derlandsch-Belgisch verdrag. Schrijver gelooft niet meen aan de knapheid onzer diplomatie. Had de groote staatsman Struycken nog ge leefd, dan zou dit tractaat geen kans hebben gehad. r Uit het Sociale Leven. TOEPASSING VAN ARTIKEL 41 DER INVALIDITEITSWET. Men schrijft ons van welingelichte zijde: Het mag van algemeeue bekendheid worden geacht, dafpersonen. aan wie door liet Rijk pensioen is verzekerd, doordat zij onder de bepalingen der Pensioen-wet 1922 vallen, en personen, die werkzaam zijn onder de bepalingen eener bijzondere pensioenregeling, die aan de bij de Wet gestelde eischen voldoet, zooals bijv', de spoorwegarbei ders en de mijnwerkers, niet verzeke- ringsplichtig zijn krachtens de bepa lingen der Invaliditeitswet. Het schijnt minder bekend te zjjn, dat cleze personen, indien zij eventu eel den dienst van hun werkgever ver laten, zonder een voor onbepaalden tijd toegekend pensioen .overeenkomstig 't bepaalde bij artikel 41 der Invaliditeïts wet geacht worden gedurende hun ge- heelen diensttijd verplicht verzekerd te zijn geweest. Diensttijd vóór 3 De cember 1919 blijft hierbij buiten aan merking. Echter geldt voor personen, op wie na 3 December 1919 de bijzon dere pensioenregeling van toepassing werd en die toen reeds 35 jaar of ouder waren, de regel, dat hun diensttijd, on der deze regeling doorgebracht, alleen in aanmerking komt, als die personen reeds te voren krachtens de Invalidi teitswet verplicht verzekerd waren. Om te kunnen beoordeelen. wie al dan niet in. de verplichte verzekering behoort te worden opgenomen, moet van het ontslag van deze personen, voor zoover zij den dienst verlaten zon der een voor onbepaalden tijd toege kend pensioen. binnen 14 dagen mede- deeling geschieden aan dén bevoegden Raad van Arbeid. De verplichting tot het doen van deze mededeeling rust, overeenkomstig het bepaalde bij art. 16 van het Kon. besluit van 28 November 1919, no. 791, op den werkgever. Hieronder vallen dus besturen van Gemeenten, Provin ciën, Waterschappen. Bijzondere Scho len, enz. Blijkbaar door onbekendheid met deze bepaling blijft de aangifte echter meermalen achterwege tot scha de van de betrokkenen, die zich hier door eventueel in hun wettelijk recht op een verzekering of op premie-aan- teekening krachtens de Invaliditeits wet zien bekort. De betrokken werkge vers kunnen zich tot den Raad van Ar beid. wenden in geval van twijfel of zij tot het doen der kennisgeving ver plicht zijn. Voorts is het van belang, dat de uit den pensioengerechtigden dienst getre den personen zelf toezien of inderdaad aangifte door den werkgever is ge schied. Dit kan hu^i blijken, doordat de Raad van Arbeid aan den betrokke ne, indien deze nog niet verplicht ver zekerd was krachtens de Invaliditeits wet, een rentekaart doet toekomen of hem. indien hij we/ verzekerd was, me dedeeling zendt van het aantal pre- miën, dat te zijnen bate is geboekt. In dien den betrokkene na liet ontslag erlei mod?deeling is hét gewenscht, dat hij den Raad van Ar beid van zijn ontslag uit den pensioen gerechtigden dienst op de hoogte stelt. DE BESTAANSONZEKERHEID IN DE JOURNALISTIEK. „The Journalist", het orgaan van de Nationale Unie van Journalisten in En geland, schrijft terecht, dat de positie der journalisten door de voortdurende fusies in het krantenbedrijf steeds slechter wordt. Gedaan zijn de dagen, toen zij een zekere mate van veiligheid hadden. Deze veiligheid was nimmer zoo groot, als sommige persmannen meen den, en menig- journalist kreeg een klap, wanneer hij dit het minst ver wachtte. Doch tegenwoordig is de positie van den journalist bijzonder droevig. Hij weet nimmer wanneer zijn krant door een kapitaalkrachtige combinatie zal worden gekocht en samengesmolten met een ander blad, zoodat hij overbo dig wordt. Geheel© redactiestaven wor den opgeheven. Journalisten, die 30 jaar voor een blad hebben gewerkt, worden plotseling op straat gezet. BUITENLAND. HST NIEUWS DUITSCHE KABINET De Regeeringsverklaring. In Ide programrede, gistermiddag iit Iden rijksdag door den rijkskanselier,. Dr. Marx, gehouden, werd allereerst verklaard, dat het kabinet eenstemmig! is in de erkenning, dat de rechtsgeldig! heid van den republikeinschen staats vorm voor den arbeid der nieuwe re geering volledig van kracht blijft. Met kracht zal de regeering voor de bescherming, de achting en de een !der Duitsche grondwret, der republiek, Ider vlag optreden. Echter ook het verleden en zijn sym bolen zal men achting en eer bewijzen! Door de rijksschoolwet zal cr voor een principieele gelijkstelling ider in art. 146 van de grondwet bedoelde soorten van scholen gezorgd worden. Het leger moet aan den politicked strijd onttrokken worden. De rijkskanselier deed een beroepi op de openbare meening om aan de weermaent het verdiende vertrouwen te schenken. Rijkskanselier Marx vervolgde: Het spreekt vanzelf, dat de tot nu' toe gevoerde buitenlandsche politiek in den geest der thans bestaande over ■eenstemming verder gevoerd zal wor- Iden. Op de eerste plaats staat de taak, ide vrije uitoefening der souvereiniteiï over het Duitsche staatsgebied' te her stellen. i De rijkskanselier weidde 'daarna uit over dé taak op het gebied van eco nomische en sociale politiek en weeg er op, dat er vooral naar gestreefd moet worden, het groote aantal werk! loozen te verminderen en hun toe stand te verbeteren. Als belangrijkste maatregel noemde Ide rijkskanselier de doorvoering van het program inzake werkverschaffing Idoor openbare werken te doen uit voeren, de ontwikkeling van de ar beidsbemiddeling, van het voortgezet onderwijs en verder de wet inzake de weikloosheidsverzekering en het tot stand brengen van een omvangrijke wetgeving op het gebied' van arbei- Idersbescherming, met bijzondere in achtneming van den mijnarbeid. Ook moeten misstanden op het ge bied van den arbeidstijd uit den wegj (geruimd worden. Nadat de rijkskanselier tenslotte da groote taak der regeering op liet ge bied1 der rechtspleging in het kort hadl besproken, betoogde hij tot besluit nog maals met nadruk, dat de nieuwe re geering haar best zou doen om op den weg der heropleving rijk en volk ver- |der vooruit te brengen. Moties van wantrouwen. De regeeringsverklaring van den) rijkskanselier is in den rijksdag oven het algemeen kalm ontvangen. De communisten waren weder ta melijk onhebbelijk, zoodat enkele com! munistische afgevaardigden tot de orde moesten worden geroepen om hun beleedigende interrupties. Zoowel de democraten als de com munisten hébben een motie van wan trouwen tegen de regeering ingediend. Met het débat over de regeerings verklaring is terstond, nadat Dr. Marx de verklaring had voorgelezen, een aanvang gemaakt. Een Duitsch-nationaie verklaring. Nadat eerst het woord was gevoerd' door den sociaal' democraat Muller— Franken, die de regeering een spoedig einde toewenschte, legde namens de Duitsch-nationalen Graaf \Vestarp 'n! verklaring af, waaraan wij het vol gende ontleenen. Het te Locarno bereikte en het lid maatschap van den .Volkenbond zijq (de grondslagen op rechts- en politiek ■gebied der Duitsche politiek. Ren politiek van geweld en revanche verwerpen wij. Zij is trouwens ook onmogelijk in verband met de Duitschland opge drongen weerloosheid. [VVij wenscnen een politiek van verzoening, doch das moet een wederzijdsche politiek zijn. Zoolang een vreemd soldaat h op( Duitsch gebied bevindt, kan van eenl werkelijke verzoening geen sprake zijn! Met betrekking tot de binnenland- sche politiek heeft men van ons geen| principieele verklaring en geen prijs-» geving van onze monarchistische over tuiging verlangd', noch is deze ook door) ons toegezegd. De strijd om den staatsvorm en dei rij'kskleuren zal voortduren, aldus spr.,, Idoch in zakeliiken vorm en zonder persoonlijke scherpte. WEER EEN MILITAIRE OPSTAND IN PORTUGAL. Het garnizoen te Porto rebelleert. Volgens een officierenbericht is eenl groot deel van het garnizoen te Porto in opstand gekomen. Het grootste deeil van de troepen blijft echter trouw aan 'de regeering, die den toestand meeg ter is. Bij wijze van voorzorgsmaatregel' is: de staat van beleg) afgekondigd. Te Lissabon is het volkomen kalm.; Een officieel bericht zegt, dat de Portugeesche minister van oorlog het bevel op zich genomen heeft over de Tegeeringstrpepen, die tegen de op standelingen te Porto oprukken. KORTE BERICHTEN. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden bevestigt zijn besluit tot schrapping van de drie kruisers,! !dïe de senaat weer op de begrootint gebracht heeft. Het referendum onder de BeN gfische socialisten heeft een groote meerderheid' voor het blijven deelneJ- men aan de regeering opgeleverd. De opiumcommissie van den Vol kenbond heeft gistermorgen haar zit-, ting, die bijna drie weken duurde, be ëindigd. De Engelsche communisten be sloten tot opheffing der partij. Defl leden werd geadviseerd1, zich bij de labours' aan te sluiten en 'daar hurt actie voort te zetten. Naar verluidt, zouden de Cantort neesche troepen van plan zijn, naan Shanghai op te rukken, teneinde vóórt 1de aankomst der Engelschen de sta<l te bezetten. Italië zou bereid zijn de B ritschel politiek in China te steunen door troel pen en oorlogsschepen derwaarts tel zenden. De Britsche regéering overweegt! de voor Shanghai bestemde troepen naar Hongkong te zenden. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. Voor de betrekking van vader en moeder in het weeshuis, hebben zich 6o sollicitanten aangemeld. Op de gehouden veiling door nota» ris Houtzagers alhier, is net dubbele woonhuis met bouwterrein aan de Ach terkade ingezet op f7350. Woensdagmorgen had er aan den' Zij de weg alhier een ernstig ongeluk pfaats. De zeer bejaarde zandschipper K. uit Leiderdorp, had het ongeluk om van een zandwagen te vallen, bij welke gelegenheid hij zoodanig met het hoofd tegen de straat smakte, dat hij een hei» eenschudding opliep. In bewusteloozen toestand werd del man naar het ziekenhuis te Leiden vea» voerch De stemming voor den gemeente raad zal alhier gehouden worden op 24 Mei. Omtrent onderstaande verloren' voorwerpen zijn aan het politiebureau inlichtingen te bekomen: 1 bril in étui* 1 gele portemonnaie met inhoud en H ld nder ha ndtasoh j e. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Jacob" Aldert z.v. M. A. de Fockert en C. I van Vonne, Jannetje Johanna d.v. W. Kolle en H. Poortvliet. Adriana Maria* d.v. IJ. Cuiper .en L. Schouten. He» drika Huiberdina d.v. J. Kroes en. J. W, Koenen. Wilhelmina Petronella d.v. R J. van der Riet en G. Mayenberg. Gerrit z.v .J. Hagen en N .M. van der Spek Janna Theresia d.v. B. Th. van Hamel» veld en A. M. Schelvis. Leendert z.v. M. de Rijk en C. Biemond. Margarethai Cornelia 'Maria d.v. I. L. Bergsma ea W. Peerdeman. Overleden: Te Leiden, Christina vaii Zanen 50 j. Johannes Petrus Loogman ió mand. z.v. G. Loogman en E. Schooa derwoerd. HAZERSWGUDE. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. v'.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Luuring Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. Gispen. Donderdag iö Februari a.s. hoopt de" Commissaris der Koningin in deze Provincie, ons Dorp een bezoek te brerv gen. Zijn ËoogEdelgestr. arriveert om' drie uur aan het nieuw gebouwde Raad» huis aan het Dorp. i; Verzocht wordt in verband met dit, bezoek dien dag de vlag uit te steken Het nieuw gebouwde Raadhuis is van binnen te bezichtigen op Vrjjdag 11 Fe bruari a.s., des namiddags tusschen twee en vijf uur. De officieele opening zal plaats hebben op Donderdag 10 Febru ari as.., des namiddags om drie uur. OEGSTGEEST. Den 3en Februari herdacht Mei Sara Sonsbeek den dag, da tzrj vóór 40 jaar in dienst trad bij Mevr. van Nieuwenhuizen. We zijn haar een, bezoek gaan brengen, waar we haar aantroffen verscholen in een zee van bloemen. Veertig jaar aaneen in eenzelfde "funo> tie en dat 'wel bij particulieren, is zekti een zeldzaamheid en het deed ons wel dadig aan, te mogen zien, dat ze nog frisch en vroolijk, vol levenslust haar taak met liefde én toewijding vervult en Mevr. van Nieuwenhuizen met de da» mes van Nieuwenhuizen hebben dezen dag voor haar onvergetelijk gemaakt; Naast de felicitaties van verschillende personen en de vele bloemen en vruch ten, ontving ze ook nog een enveloppe met een belangrijken inhoud. Sara waa aangedaan, vooral ook toen ze vernan^ dat de Min. van Arbeid, Handel en Nij verheid haar had onderscheiden met de orde van Oranje-Nassau, zoodat zij var- af heden is gedecoreerd met de bron zen medaille. Dit jubileum in dezen tijd van gespannen verhoudingen tusschen werkgever en -nemer, is wel een zeld- zfcamneid. dat Ssra nog ego. reeks .ral

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2