NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 2 FEBRUARI 1927 UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Anti-Rev. Kiesvereeniging te deeer plaatse, hoopt Donderdag 10 Fe bruari haar jaarvergadering te houden, Na de hu'shoude'gke werkzaamheden zal de heer A. Noomen, lid van den ge meenteraad, dan inleiden: Zondagsheili ging en Voetbalwedstrijden". Een inte ressant onderwerp in dezen tijd van sportverdwazing, er ontbreke aan ook memand. Donderdagavond 3 Februari om half acht in Concordia, vergadering der propaganda-Comnrssie der A.R. Kiesver (eemging. Ds. Schouten, Predikant bij de GerefKerk alhier, zal eerst in de week na Paschen zijn af schei dspredicatie hou den, daar woningaangelegenheden in Amersfoort niet eerder toe'aten te ver trekken. De Jongelingsvereeniging op Gere formeerden Grondslag „Samuel", hoopt op Woensdag 23 Februari haar 40-jarig jubileum te vieren. Als feestredenaar i3 aangezocht Ds .Knoop van Gouda. Ter wijl tevens zal spreken de Eere-Voor zitter Ds. Schouten van hier, en als lid van 't Bondsbestuur de heer Jac. van Nes van Bodegraven. Medewerking zal worden verleend door de Chr. Zangvereeniging „,Sursum Corda" van Oudshoorn. Deze vereeniging werd opgericht in het jaar 1887 door de Gebr. van Dam die met nog eenige vrienden menigen avond conversatie hielden in een oude korenmolen en ten slotte de noodzako ijjkheid inzagen voor 't oprichten van een J.V., wélke door de energieke werk zaamheden van den Voorzitter van het schoolbestuur den WelEd. Heer Hoogo veen dan ook spoedig tot stand kwam, Onder leiding van haren Voorzitter de heer v .d. Molen, is er hard gewerkt niet te weten, dat de vruchten van hun arbeid zoo groot en zoo vele zouden zijn Dat 't woord van „jSamuëi' ook voor ieder lid persoonlek maar van toepas sing mag zijn, met een danktoon in 't hart en het zegge: Spreek Heerq want u knecht hoort". Waar 't bestuur van plan is om een gedenkschrift uit te geven, zullen wij er niet meer van zeggen maar komen er later nog op terug. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Je hannes Ignatius Maria z.v. Jacobus Jo hannes van der Meer en Clasina Johanna van der Valk. Leonardus Wouter, z.v Hendrik Simon van Ruiten en Cornelia van Leeuwen. Franciscus z.v. Johar- nes Maria Bijen en Antoinette Anna Velt ihuijsen. Ondertrouwd: Wilhelmus Henricus turnhout jm. 29 i. en Johanna Aker boom jd. 32 j. Loaewikus Vergeer jiq 29 j. en Petronella. Margaretha Pennings jd. 24 jaar. Getrouwd: Petrus Cornelis Hölscher jm. 23 j. en Maria Apolina Turk jd. 23 jaar. Overleden: Cornells Johannes Bartels 15 mnd.^Leendert Turk 85 jaar. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat tot op heden bij den burgerlijken stand zijn aangegeven 15 ovenrjden te gen 15 geboorten. Het sterftecijfer in üeze maand is dan ook abnormaal hoog BOSKOOP, gemeenteraad. (Vervolg). De heer van Kleef heeft zijn meening reeds uitgesproken in een ingezonden stuk in ae ^.Goudsche Courant". Daar in kan men echter niet alles zeggen, wat men op het hart heeit. Toch wil hij nog enkele dingen zeggen. In Waudinxveen is men een actie begonnen tegen^een werk, hetgeen reeds voor de heir! go reed is. Tot nu toe is dezerzijds hierta geil niet geageerd, omdat men meende, dat anderen zich daardoor niet zouden laten beïnvloeden. Maar waar nu door middel van de grocte pers de volksopinie hieromtrent wordt vergiftigd, meent hij, dat het nu de tijd is om dit tegen 10 gaan. In het ingezonden stuk heeft hij alleen gesproken over het goederenver voer. Doen ook het passagiersvervoer mag niet uit het oog worden verloren Voor 7 jaren was er geen vervoer op n-öiden. inu bestaai er een autobua aienst op Leiaen, welke om het uur twee autobussen vol personen naar Leiden vervoert. Hetzelfde was het geval tus echen Leiden en Den Haag. Maar nu is de electrische trein er gekomen, welke het vervoer tot zich heeit genomen, ten wijl de autobussen verdwenen zijn. Spreker geiooft stellig, dat wanneer b.v. een motortractie op deze lijn wordt ingevoerd, zooals men die in het bui tenland kent, jaarlijks tienduizenden op deze lijn vervoerd zullen worden. De voorzitter zege met genoegen ver nomen te hebben, dac van alle zijden instemming betuigd wordt met de on? worpen m-j&e. Hei is niet de gewoonte, dat de eene gemeen oe cr.tiek uit gaat oe fenen over de handelwijze van een ando re gemeente. Dii wordt wei het geval, wanneer een Burgemeester ingezonden stukken gaat schrijven. Spr. merkt op, dat de Burgemeester van Waudinxveieu alleen spreekt, van verbreeding van de verkeerswegen van Boskoop nanr Gou da, voorbij Boskoop schijnt de wereld op te houden. Het lijkt of hij niet doop drongen is van het feit, dac hét hoofd vervoer juist over Alphen plaats vindt Helaas is het nu eenmaal zóó, dat een buitenstaander zoo weinig van de feiten en de omstandigheden af weet. Het gaat er immers over, om aan snel- vervoer verbonden te zijn, zonoer aai overlading der goederen noodig is. Deze per vrachtauto te vervoeren heeft geen zin, omdat het vervoer dan weJJacht even duur blijft. Dat er niet gesproken wordt over de tabiliteit dezer lijn is heel eenvoudig. Geen mensch. kan zeggen, hoe dit zal zijn. Dat hangt in de eerste instantie af van de Spoorweg-Directie. Wordt het b.v. later mogelijk gemaakt, dat het ven voer op Engeland per ferry-boot van Zeebrugge op Dover plaats vindt, dan beteekent dit tevens een drukker ver keer van de lijn GoudaRoosendaal. De vraag is dus: wettigt een cultuur gebied als net onze een dergelijke uitgr? ve. Eigenaardig is het voorts, dat in de handelingen van de Tweede Kamer, waarin de aanleg van dezen spoorweg wordt behandeld, niet eenmaal Waddinx veen is genoemd, hieruit blijkt dat het toen ging over het belang, dat Boskoop bij deze hjn had. Met genoegen heeft spr. vernomen, dat de industneelen te Waddinx veen het nut van dezen spoorweg hebben inge zien. Hij is voor deze plaats zeer zeker van groote beteekenis. De nieuwe cultuur van snijbloemen is ingezet, toen het zeker was, dat de spoorweg er zou komen. De toename van het kassenoppervlak is dan ook aanmerkelijk. Men kan nu niet op deze wijze hartdo len om den aanleg van den spoorweg, welke al half gereed is, nu maar op eenmaal stop te zetten. Na nog enkele besprekingen wordt vervolgens onderstaande motie met al gemeene stemmen aangenomen. De Raad der gemeente Boskoop; Overwegende: dat de afbouw van den spoorweg Gou daBoskoop^-Alphen a. d. Rijn niet plaats vindt in een zoo snel tempo als voor de economische belangen dezer Ge meen te wenschelijk is te achten; dat bovendien tegen den afbouw van dezen spoorweg van verschillende z - den actie wordt gevoerd, met name door het College van Burgemeester en Wet houders der gemeente Waidinxveen; dat tot heden tegen deze actie dezen rijds niet openlijk stelling werd gekozen, omdat de overtuiging leefde, dat de spoorverbinding, ondanks die actie 011 verwijld zou worden tot stand gebracht dat er ook thans geen andere verwach ting bestaat dan dat de spoorverbinding er zal komen; dat echter de actie, welke tegen den verderen afbouw gevoerd wordt eenes zdjds een onjuists vcorstelling geeft van de kosten, anderzijds totaal uit het o-og verliest het feit, dat, al moge in het algemeen au to tractie de Iocaalspoorwe gen in sommige opzichten kunnen vee vangen, voor Boskoop auto':ractie geen oplossing brengt van het vraagstuk o;> welke wijze het snelst en goedkoopst dé boomkweokerijartikelen naar het buitefr land kunnen worden vervoerd; dat het daarom noodzakelijk is de Regeering er met nadruk op te wijzen, dat de afwerking van de spoorwegven binding Gouda-Boskoop-Alphen a. d. Rijn nog steeds en in sterkere mate dan vroeger voor deze gemeente een le venspelang is .en er dernalve bij de Ro feering op aan te dringen, dat de af ouw van den genoemden spoorweg met den roeesten spoed geschiedt; dat, nu aan aen handel in boomkwe» kerijartikelen hoe langs zoo meer bo* lemmmeringen in den weg worden ga legd, de concurrentie met buitenland sche leveranciers van planten grooter wordt; dat die concurrentie in zeer sterke ma te bemoei ijkt wordt door de koster; welke verbonden zijn aan het verladen van planten op een ander station dan dat van deze gemeente, het centrum, waar de producten worden gekweekt en vel hanaeld; t dat, nadat het als vaststaand kon worden aangenomen, dat de spoorverbin ding er zou komen, in deze gemeente met de cultuur van snijbloemen een aanvang is gemaakt, welke cultuur bij niet afwerking van den spoorweg alle perspectief zou missen, ziodat door de belanghebbenden groote schade zou wor den geleden; dat de vraag of de spoorweg rendabel zal zijn jn dien zin, dat van de hier be doelde lijn 14 K.M. een sluitende exploi tatierekemng wordt verkregen, niet reeds b^i voorbaat kan worden beant woord; dat echter allerminst vaststaat, dat de bedoelde lijn niet rendabel zai zijn, om dat de rentabiliteit in niet geringe mate zal afhangen vart de beteekenis, welke deze iün zal hebben als voedingslijn; dat de vraag of de spoorweg rendabel zal zijn, niet alles beheerschend is, maar dat van overwegend belang is of de economische beteekenis van een plaats of streek door de totstandkoming vaa een spoorweg dermate wordt gediend, dat u.tgaven voor dat doel gewett.gd mo gen woraen geacht; dat de plaats, welke onze gemeente inneemt in het economische leven, met name in den buitenlandschen handel de totstandkoming van don spoorweg allee- zins wettigt; heeft besloten: Burgemeester en Wethouders op te dragon bij den Ministerraad en bij alle bevoegde autoriteiten met kracht aan te dringen op den spoedigen afbouw van den spoorweg Gouda-Boskoop-Aiphen r, d. Rijn. BODEGRAVEN. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes z.v. J. van Kampen en J. de Vlieg Johannes Marinus z.v. C. J. Rijnbeek en M. Walraven. Petrus Elbertus z.v. P. J Vonk en C. Jacobi. Overleden: Jannigje Oskamp 73 j. ge huwd met K. Bijman. Cath. van der Meer 81 j. wed. van P. van der Meer. Getrouwd: Th. J. Overes 21 j. en A J. de Koogel 19 j. Gevestigd: Wed. D. Uithol en gezin, van Zwammerdam. J. Balvert van Zeg veld. M. van Tol van Ter-Aar. B. Brusik van Reeuwijk. M. van Laar van Berken- woude. D. Hoogeveen van Zegveld. Vertrokken: G. Vos naar Gouda. I Baeide naar Reeuwijk. W. J. Wessels n 's-Hertogenbosch. A. van Riet naar Reèu wijk. J. van Rijn naar Alphen a. d. Rna H. H. Hendriks naar Abcoude Proosdij, H. Peerbolte naar Schoonhoven. HAB3SWt—E. Do jaarvergadering van de Veree niging „Onder.ing Hult b t mn" wcrl Vrij dagavond gehouden in het lokaal Salvi? tori. Tegenwoordig waren 72 leden. De Voorzitter, de heer W. Slootweg, opende deze 52ste jaarvergadering met een welkomstwoord' en schetste in kou te Hekken den toestand der Vereeniging over het afgeloopen jaar, welke in alle (opzichten gunstig te noemen, was. De secretaris, de heer W. J. Dekker, las de notulen der vorige jaarvergade ring, die ongewijzigd werden vastgesteld De penningmeester, de heer Jac. van Pijlen, bracht verslag uit van gehouden beheer. De ontvangsten hadden bedraf gen f2741,43, de uitgaven f1041,03, al- zoo een batig saldo van f1700,40. De commissie tot nazien der rekening bracht bij monde van den heer J. Brug man verslag uit, en rapporteerde alles in de beste orde te hebben bevonden. De Voorzitter bracht den Penningmeester en de commissie dank voor hun werk zaamheden. Met het oog qp den gunst* gen toestand der kas, wercf een voorstel van het bestuur om in 1927 bij ziekte ^7»P^r week uit te keeren, aangeno men. Als leden-plaatsvervangers voor de commissie tot nazien der rekening over 1927 werden gekozen de heeren G. van Aalst en J. C. Windhorst. Na gebruikelijke rondvraag en appel, sloot ae Voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergadering, De gelegenheid tot aanmelding van nieu we leden is nog geopend, gaarne wekken we hiertoe op.^ Burgerlijke stand. Gehuwd: A Slingerland 31 j. en P. J. van Amster dam 26 jaar. HAARLEMMERMEER. Burgerlnke stand. Geboren: MaV thijs, z.v. M. Koppe en M. Middelkoop Jannetje Dingena d.v. J. Bliek en M Verschoor. Zeger z.v. P. J. v .d. Linden en J. L. Klink. Hendrik z.v. P. M. v. Dijk en M. de Jong. Izaak z.v. 0. J Bos en H. C. Nell. Neeltje Adriana d.v E. Smits en N. A. Dol. Adriana Margaro tha d.v. J. Franzen en W. Uithol. Jan z.v. J. Walter en R. Mastenbroek. Ondertrouwd: Johannes HerodiusZand vliet_27 j. en Dina Agatha van der Peet 45 j. Johannes Hoenderdos 26 j. en Johanna Cornelia Dam 26 j. Lambert van Wijk 20 j. en Adriana Cornelia Blom 19 jaar. Getrouwd: Hendrik van der Werva 24 j. en Cornelia Slotboom 19 j. Johan nes Jacobus van Hoof 27 j. en Wijtske Bouwer 22 j. Overleden: Gerrit Cornelisse, 6 j. z.\j W. Cornelisse en C. C. Rerjnders. Wou ter van Mastrigt 8 weken. z.v. A. v Mastrigt e-n M. de Ruijter. Hendrina Mar kus mnd. d.v. G. Markus en T. M. Leenhouts. Te Amstertiam: Johannes Oos ter laak 76 j. wedn. v. A. de Langen NOORDWIJK. De Chr. Zangvereeniging „.Zingt den Heer", Directeur de neer C. A Wiggers, hoopt morgenavond in de Ge reformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee een uitvoering te geven. Evenals vorige jaren wordt de samenkomst geleid door Ds. N. H. Koers. Het keurig uitgevoerde programma vermeldt een aantal mooie liederen, waarnaar te luisteren een genot moet zijn. Wij wekken gaarne op, deze uitvoe ring bij te wonen, en evrtrouwen dat velen zich a.s. Donderdagavond naar de kerk ±e Noordwijk aan Zee zullen be geven, om te genieten van de heerlijke zang, die God aen mensch gegeven heeft NOORDWJJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk. Hedenavond half acht, Ds. N. G. Veldhoen van Alphen aan den Rijn. Van de brulboei welke nog steeds op het strand ligt, wordt de sluiting vermist. Waarschijnlijk is dit stuk dooi de een of anderr waar het natuurlijk bijna geen waarde voor heeft, qn? vreemd. LEIDERDORP. Burgerlijke stand. Ondertrouwd Marinus Hendrik Goedhart wedn. van S. Brak 37 j. en Jacoba Sophia Karens 37 jaar. Overleden: Hendrik Dijkstra echtgen. van A. H. Walinga 53 jaar. Door B. en W. is de candidal stelling voor den gemeenteraad vastge steld op 12 April a.s. SASSENHEIM. Chr. Geref. Kerk. Morgenavond 7 uur, Ds. Joh. Jansen van Leiden. GEMENGD NIEUWS. P r ij s v r a g e n. De redactie der „Bossche Bijdragen" schrijft de vol gende prijsvragen uit: 1. Een geschiedenis van Noord Bra bant, waarin vooral de aandacht moet gewijd worden aan de kerkelijke ge schiedenis van die streken. 2. Een biografie van Mgr. Joannesi Zwijsen, Voor de eerste prijsvraag wordt een bedrag van f 300 beschikbaar gesteld voor de tweede een bedrag van f 150, De ingezonden verhandelingen blij ven het eigendom van de schrijvers. Onbewaakte overwegen. De minister van waterstaat heeft ont heffing verleend van de verplichting! tot afel uiting en bewaking van den» spoorwegoverweg nabij de Renselbrug! te Winschoterzijl. De afsluitboomen van dezen over weg, sedert den aanleg van den spoor weg in 1870 bewaakt, zullen 5 Febr. worden weggenomen. In beslag g en om en. Kommie zen hebben te Reeuwijk in beslag] ge nomen eenige onderdeden van een distilleerketel, toebehoorende aan N. J. v. N., en vervaardigd door J. M. de K., beiden te Reeuwijk. Om een bord soep. Een 49- jarige zadelmaker, die sedert ongeveer anderhalf jaar met een weduwe te Rot) terdam samenleeft, vond gisteren, toen hij in haar woning kwam, daar een anderen man aanwezig. Deze zat op zijn gemak een bordj 6oep te eten, en hoewd bleek, dat Ideze man een broer van de weduwe was, die zeevarende was, maakte de> zadelmaker zich zoo kwaad over het feit, dat een ander zijn soep kwam eten, dat hij een schaar greep en daar mee den zeeman aan hoofa en han- Iden verwondde. De zeeman is in het ziekenhuis aan Iden Coolsingel behandeld. De zadermaker is aangehouden en! opgesloten. Hettestament.. De rechtsge leerden van Stockholm breken zich opi het oogenblik het hoofd over een eigen aardige rechtskwestie. Zekere Werner Jansson, een hooi handelaar, heeft namelijk net verzoek ingediend, het lijk van zijn in 1884 gestorven schoonmoeder te mogen la ten opgraven. Het is hem namelijk ter oore gekomen, dat zijn schoonmoeder ten gunste van haar dbchter, met wel ke hij getrouwd is, een testament had gemaakt, waarin haar 300.000 Zweed sche kronen vermaakt werden. Zijn schoonvader had echter het testament verduisterd, door het zijn vrouw in de kist mee te geven. De hooihandelaar wist als getuigen twee oud-gedienstigen van zijn schoon moeder voor te brengen, die het tes tament hadden onderteekend. Intusschen staan de kerkelijke auto riteiten, die mede verlof tot opgraven van het lijk moeten geven, op het standpunt, dat de beweringen van den hooihandelaar niet voldoende met be wijzen zijn gestaafd om de rust van een voor meer dan veertig jaar over leden persoon te storen. En ae archieven der rechtbanken weten geen precedent aan tè wijzen. Een goed baantje. Haar eerste seizoen als beroepsspeelster heeft miss Lenglen het niet te ver smaden bedrag van f 240.000 opge leverd. Het seizoen, dat haar door 37 ste den van de Vereenigde Staten voer de heèft vier maanden geduurd. Gemidde.d heeft de wereldkampioe ne van het tennisveld dus dagelijks een honorarium van f 2000 opgestre ken. Aangemoedigd door het grooto succes, moet Suzanne plan hebben een reis om de wereld te maken, waarbij vermoede.ijk Engeland, Duitschland, Frankrijk, Australië en japan zullen worden bezocht. Amerikaansch. Bij haar be zoek aan een der torens van de kathe draal van Tours had een Amenkaan- sche, zekere mevr. Otis Hower, het ongeluk uit te glijden en zich, hoewel niet ernstig, te bezeeren. Het ongeluk was klaarblijkelijk te wijten aan den slechten toestand van de trap. Oogenb. k^eujk vroeg mevrouw het adres van den architect van de kathe draal, zocht hem op en vroeg, hoeveel het kosten moest om de trappen van de keik in behoorlijken staat te bren gen. Tienduizend francs, ongeveer 400 dollar zou wel voldoende zijn, werd haar geantwoord, waarop de Ameri- kaansche hem het benooaigde bedrag ponder verwijl ter hand stelde. De influenzaverwekker. Te Londen bestaat, naar geme.d wordt groote belangstelling voor de ontdek king, door twee artsen, de gebroeders Dr. David en Robert Thomson gedaan waardoor de influenza-verwekker zoui zijn vastgesteld. Het ministerie van gezondheid zou een onderzoek doen instellen. Uit Athene komt tegelijkertijd een bericht, volgens hetwelk een Grieksch arts een electrisch apparaat heeft ge construeerd, dat een zwakken stroom door neus en keelholte zendt, waardoor de ziektekiemen zouden gedood wor- Iden. O peratieve behandeling. Prof. Dr. Ferd. Sauerbruch, hooglee raar in de chirurgie te Munchen en onlangs als zoodanig te Berlijn be noemd, heeft te Karlsruhe bij gele genheid van een wetenschappelijke bij eenkomst een uiteenzetting gegeven van de resultaten van operaties bij chronische en acute longziekten. Hij zette uiteen, dat de grondge dachte van de operatieve behandeling van tuberculose gelegen is in kunst matige tot stand brenging van de in krimping der longen en beschreef ver schillende middelen om dit resultaat te bereiken. De resultaten door Sauerbruch over een zeer groot aantal behandelingen verkregen, zijn, dat 35 k 40 pet. aer patiënten geheel genezen werden, ter wijl een verdere 30 h 40 pet. altnans» hun arbeid konden hervatten. Ze gingen kijven. Zij hadden vrij geruimen tijd lief en leed met el kaar gedeeld, de Nederlandsche vrouw en de Duitsche man, tot er oneenig- heid ontstond en Ieder ging zijns zijns weegs. Doch niemand wistwaarheen. Zij hebben eikaar daarna gedurende een korte periode uit het oog verloren, tot de man, wiens gangen gingen langs duistere wegen, door de vrouw werd» beschuldigd een muntmeter gelicht en kleedingstukken te hebben gekaapt. Ter nader onderzoek werd de ver dachte door de politie voorloopig vast gehouden. Hij op zij|n beurt, er mee bekend, dat de vrouw niet geheel onschuldig aan zijn arrestatie was. nam wraak, en hij] deelde aan de politie mee, dat zij in dertijd haar eigen kind, van eenige dagen oud, had vermoord. Een onderzoek naar de juistheid vani deze krasse beschuldiging had tot ge« volg, dat de vrouw op net politiebil reau, waar de man zat, ontboden, en met haren voornaamst en beschuldiger werd geconfronteerd'. De ten aanhoore van den commissa ris wederzijds gewisselde „liefelijkhe den" hadden tot gevolg, aat ook zij- voorloopig; werd vastgehouden. En beiden zullen binnen enkele da gen ter beschikking van den officlier van justitie worden gesteld. Als slechtofferss van het onderling! kijven Maar het recht krijgt zijn loop. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie.) IS NEDERLAND TE KLEIN? Geachte redactie! Zeer gaarne zou ik bij dezen willen wijzen op een voor Nederland als ko- loniseerend land zeer bedenkelijk ver schijnsel. Ik bedoel daarbij de geringe neiging van de Nederlandsche jonge lui om in Indië te-gaan werken, zelfs wanneer de regeering hun behoorlijke voorwaarden aanbiedt en zij bier niet of slechts met groote moeite een posi tie kunnen krijgen. Zoo gering is zelfs de trek naar Inrlië, dat de Min. van Koloniën herhaaldelijk geklaagd heeft over een tekort van menschen uit Ne derland voor de belangrijkste takken van dienst en voor vele bedrijven in indië. Zooiets is juist voor ons land zeer bedenkelijk, omdat het door zijn klein heid meer moeite zal hebben om een voldoend aantal geschoolde krachten voor zijn kolonisatie te leveren dan an dere, veel grootere koloniseerende mo gendheden. Waar moet dat heen, wan neer nu ook nog deze geschoolde krach ten, zelfs onder behoorlijke voorwaar den van de regeering, niet naar Indië willen gaan? Dat zoo iets bedenkeljjk is, kan men nagaan door de onlangs verschenen rruededeeling van den Berlijnschen correspondent van de Nieuwe Rotter- damsche Courant, dat er in de DuiB sche pers in het laatste jaar dikwijls beweerd was, dat de groojte van Ne derland in wanverhouding stond tot zijn koloniën. Dit is overdreven, want Nederland kan gemakkelijk de noodi- ge ontwikkelde menschen voor Indië leveren, indien de Nederlanders ten minste niet weigeren om naar Indië te gaan. Maar wel blijkt uit de mededeeling uit Duitschland, dat men in Neder land niet moet blijven volharden in zijn tegenzin voor Indië, want dan krijgt men in Duitschland gelijk. Ja zelfs heeft men daar al eenigszins recht van spreken, wanneer de Minis ter van Koloniën in de Kaaner er over klagen moet, dat hij geen voldoend aantal menschen voor Indië kan krij gen. Laten zij, die wegens hun leeftijd spoedig stemgerechtigd zullen zijn en en dan ook de verantwoordelijkheid voor onze kolonisatie mede zullen moe ten dragen en die slechts „ja" behoe ven te zeggen om een behoorlijke po sitie in Indië te kunnen krijgen, daar mee niet te lang talmen, want het is In het belang van Nederland en van zijn koloniën. Dankend voor de plaatsing. J. D. Wij hebben geen bezwaar om den in zender aan het woord te laten. Ook wij meenén dat voor onze jonge men schen veel meer dan zij veronderstel len een roeping in Indië ligt. Maar men overdrijve niet. Zoodra men spreekt van massa-emigratie naar In dië moet men daarvoor een organisa tie scheppen. Dan moeten veel meer ondernemingen van landbouw en in dustrie gesticht worden. Inderdaad ligt daar een breed veld voor organi- gatie. Groote uitgestrektheden, geheelo eilanden, liggep nog op ontginning te wachten. Daarom is het noodig om Indië bij ons volk hekend en geliefd te maken. Elke poging daartoe en wij vermoe den dat inzender het ook zoo bedoeld willen wij gaarne steunen. REDACTIE. Scheepstijdingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM, v. N. York n. Rolt., 31 480 mijl v. Scilly. NARENTA, 28 v. Rott. te Vancou. ver. BEEMSTERDIJK, Vlaard. n. GaU veston, pass. 31 Wight. KINDERDIJK, Vanc. n. Rott., 311 te Glasgow. LEERDAM, N. Orleans n. Rott, 31 1025 mijl ZW. v. Valentia. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN, uitr., 3 te Beira. JAVA, thuisr., pass. 31 Ouessant. MAPIA, uitr., 31 v. Las Palmas. HOLLAND—WEST AFRIKA-LIJN. CERES, thuisr., 31 v. Havre. MINERVA, thuisr., 30 v. Rio Meni. EEMSTROOM. uitr., 31 50 mijl O. Ivan Niton. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. DRECHTERLAND, uitr, p. 31 Beachy Head. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ORANJE NASSAU, uitr, 31 60 M. O. v. Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJiOGJA, 1 v. Rott. n. Hamburg. iTAMBORA, thuisr, pass. Ouessanu 3 Febr. verw. DJEMBER, thuisr, 1 te Camaran. DELI, thuisr, 1 Suez gepass. TERNATE, thuisr, 30 v. ujeddah. MEDAN, thuisr, pass. 31 Gibraltan STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. SIMALOER. 1 v. Rott. te A'dant. KARIMOEN, thuisr, 31 v. Sabang. P. C. HOOFT, thuisr, 31 v. Sabangl iVONDEL, 1 v. A'dam n. Batavia. MOÈcN'A. u'r-' 1 v- F*- Swettenham.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6