Werkhanden PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 FEBRUARI 192 DAG-AGENDA. Dinsdag 1 Febr., 's av. acht uur, Nutsgebouw, Steer^chuur: Openb. Verg. der Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer E. Kuijk, van Amsterdam, over „Bezinning". Woensdag 2 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. Woensdag 2 Febr., 's av. acht uur. Geref. Kerk Heerengracht: Uitvoering der Geref. Zangvereen. „Hosanna". Woensdag 2 Febr.. 's av. kwart 'over acht, Foyer Stadsgehoorzaal: Felix Timmermans, van Lier (België) over „Mijn reis naar Italië". Donderdag 3 Febr., 's av. acht uur, Foyer Stadsgehoorzaal: Lezing met lichtbeelden over postduiven. Noordwijk aan Zee. Donderdag 3 Febr., 's'av. acht uur, Geref. Kerk: Uit voering der Chr. Zangvereen. „Zingt den Heer". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Jan. tot en met Zondag 6 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. gen van algemeen nut, die het karak ter van monopolie bezitten, als - bijv. verlichting, trambedrijf, waterleiding, enz., doch vermijde tot zich trekken van bedrijven, tot wier exploitatie zij niet door het gemeen©- welzijn der bur gers Wordt gedwongen. De overwinst, op de door de gemeen te geëxploiteerde bedrijven kome. na behoorlijke en voldoende afschrijving, en reserve zooveel mogelijk den ver bruiker ten goede. Het maken van winst mag niet op denj voorgrond s^aan. Gemeentewei s oneel De rechtspositie van alle personen In Gemeentedienst, ambtenaren, be ambten, en werklieden, worde nauw keurig geregeld. Het werklieden-reglement bevatte bepalingen, omtrent aanstelling en ont- slag, arbeidsduur, bezoldiging en ver- hoogihg, overwerk, jaarlijkscli verlof met behoud van loon en uitkeering eener..toelage, de instelling van een scheidsgerecht, (waarin billijke verte genwoordiging der arbeiders) uitkee ring bij ziekte, ouderdoms- en invali diteitspensioenen, pensioneering van weduwen en weezen. Voorts zij er eene be'hoorlijke wachtgeldregeling. Zondagsarbeid worde tot het vol strekt onvermijdelijke beperkt. Bij dien modzakelijken arbeid treffe de Ge meente, indien eenigszins mogelijk, mg een zoodanige regeling, dat de we- telijksche vrije dag der daarbij betrok :en pe'rsonen, om de 14 dagen op een Sondajg valt. Voorts stelle zij de middelen beschik 'aar om dit ook voor het personeel Ier politie mogelijk te maken. Om het personeel gelegenheid te ge- /"ft'n zich in voldoende mate aan het phzin te kunnen wijden en zich in al- ,frlei opzicht te kunnen ontwikkelen ^vorde een werkweek voorgestaan van en hoogste 48 uur, waartegenover ran het personeel de volle arbeidspres aties wordt verlangd. Voorts worde de vrije Zaterdagmid dag gehandhaafd en worde aan per- .oneelen die hiervan niet in het genot tunnén worden gesteld (politie enz.) -•en andere vrije middag toegekend. Als goede werkgeefster heeft de ge- neente zich steeds af te vragen, of het con dei% werklieden wel behoorlijk voor .ien kan in de normale behoefte van «en: gemiddeld gezin. Bij de loonregeling reken e zij voorts a alle rangen ook met het kindertal Ier gezinnen. "Door de Commissies van georgani seerd overleg worde de betrokken or ganisaties gelegenheid gegeven op al 3eze regelingen invloed uit te oefenen Concessie-voorwaarden en besteks- bepalingen. Bij het verleenen van concessies of uet subsidieeren van eenig semi-be- lrijf middelen van vervoer, enz.) en Jij aanbestedingen door de gemeente A örde in de voorwaarden en in de be- «tekken bepalingen opgenomen om trekt minimum loon (waarbij afwij king kan worden toegestaan voor ze ker percentage minderwaardige ar- jéidskrachten) voldoende Zondagsrust echtszekerheid, uitkeering van loon bij ziekte enz. Bij de regeling der arbeidsvoorwaar den houde op dit terrein de Gemeente :*ekening met de bestaande collectieve -trbeidsovereenkomsten. Bij het onstaan van geschillen tus- ichen het gemeentebestuur en den aan nemer over verschillende grondstof fen, de uitlegging der besteksvoorwaar den, enz. onderwerpen de partijen zich kan een scheidsrechterlijke uitspraak. Bestrijding der werkloosheid, De Gemeente bestrijde krachtig de onvrijwillige werkloosheid en hare ge volgen, o.m. door het geven van een bijslag aan die vakorganisaties, die de Konink lijke goedkeuring op hare statuten ver kregen hebben en een afzonderlijk fonds hebben gesticht om te verzeke ren tegen onvrijwillige werkloosheid; door het verleenen van steun aan vereenigingen of instellingen die de bestrijding der werkloosheid ten doel hébben; door het zooveel mogelijk doen uit- fOeren van^productieve werken en het RECLAME. ruw, rood of beschadigd worden weer spoedig gaal en zacht met Doos 30 cf. laten uitvoeren van werken bij seizoen slapte; door de instandhouding der Gem. Arbeidsbeurs, welke in haar optreden strikt neutraal zal zijn en zich zal ont houden van elke beifioeiing met de loonregelingen; door bevordering van de plaatselij ke en nationale industrie door leve ranties en werken te haren behoeve zooveel mogelijk op te dragen aan den plaatselijken en Nederlandschen han del en industrie. OM DE MEDEZEGGENSCHAP. Op uitnoodiging van de Studenten Vereeniging voor Sociale Lezjngen al hier zal gelijk bekend, op 3 en 10 Fe bruari a.s. een debat gehouden worden tusschen de heeren R. Stenhuïs, voor zitter N.V.V. en Simon A. Maas. eere voorzitter van het. verbond van Ned. Fabrikanten Vereenigingen over: Mede zeggenschap in de Bedrijfsleiding. Den eersten avond zullen beide sprekers hun stellingen toelichten, den tweeden avond volgt een re- en dupliek. De stellingen van den heer Stenhuis luiden als volgt: I. De eisch van de medezeggenschap wordt sociaal gerechtvaardigd door het feit, dat het kapitalistisch bedrijfsbe heer niet meer in. staat is het produc tie- apparaat zoo te beheeren, dat cle maximum-prodüctiviteit wórdt verkre gen en de ter beschikking zijnde ar beidskrachten worden te werk gesteld. II. Naast de in stelling I. aangegeven rechtsgrond, maakt de ontwikkeling van de arbeidersorganisaties, de toe nemende strijdbaarheid der vakbewe ging en de daaruit voortvloeiende ver scherping van den klassenstrijd, het noodzakelijk, dat de arbeidersvakver- eeniging als mede-leidend en -beslis send orgaan in het productieproces in geschakeld wordt. III. Uit den eiscli der medezeggen schap blijkt de wil der arbeidersbe weging om de omzetting van het kapi talistisch beheer van het productie apparaat in. socialistisch beheer, langs evolutionairen weg te verwezenlijken. IV. Onder medezeggenschap in haar uitgebreidstengEin moet worden ver staan het recht van de arbeidersklasse en h$re organen, de arbeidersvakver- eenigingen om invloed uit te oefenen op het beheer van staat en maatschap pij en in de leiding van het bedrijfs leven zeggenschap te hebben. V. De medezeggenschap bevat op in dustrieel gebied twee elementen, n.l. a. de medezeggenschap van de arbei ders in de onderneming; b. de mede zeggenschap van de organisatie der ar beiders in den georganiseerden bedrijfs tak. De grenzen der in a. aangegeven me dezeggenschap dienen afhankelijk te zijn van de ontwikkeling der arbeiders en den aard van het productie-proces. Die van de in b. omschreven medezeg genschap dienen afhankelijk te zijn van het vermogen der vakvereenigin- gen om het productie-belang te dienen. VI. Het getuigt van gemis aan histo risch besef ,bij de beheerende klasse en gemis aan staatsmansinzicht, bij de re geerders, dat zij dezen eisch blijven af wijzen, en waar hij is ingewilligd, de toepassing pogen te saboteeren, in plaats van mee te werken aan de ont wikkeling der voor medezeggenschap gestichte organen. Het volharden bij deze afwijzing van de evolutie moet, bij de zich voortdu rend scherper manifesteerende on macht van het kapitalistisch bedrijfs beheer. om welvaart voor allen te bren gen en de toegenomen behoefte der ar beidersklasse, leiden tot gewelddadige revolutionaire bewegingen. De stellingen van den heer Maas luiden: I. De leuze „medezeggenschap der arbeiders in de bedrijfsleiding" dankt haar ontstaan aan onvoldoende kennis der leiders van de arbeidersbeweging van het wezen van. de onderneming in het bedrijf in onzen tijd en yan de we- derkeerige betrekking en de wisselwer king der daarin werkzame elementen. II. Deze leuze bewijst het volstrekte onvermogen van de leiders der arbei dersbeweging om de spanning, die zich ontwikkelt uit een in de arbeiders groeiend bewustzijn van menschen- waarde te richten tot doeltreffende werkzaamheid. III. Het schermen met die leuze prik kelt onvermijdelijk tot botsingen, waar van de leiders zelve geen enkele voor de betrokkenen gunstige uitkomst kun nen verwachten, schakelt dus inproduc tieve Weerstanden in voor de op stoffe lijke, geestelijke en zedelijke welvaart gerichte energie eri is daarom, zooal geen verraad aan de belangen der ar beiders, in ieder geval een aanranding van hun belangen en van die der menschheid in haar geheel. RADIO CENTRALES. Naar wij vernemen heeft heden de heer M. C. Laman, Hoogewoerd no. 101, aan Burg. en Wethouders dezer gemeente, een concessie-aanvrage voor de exploitatie van Radio-centrales, voorloopig in de navolgende stadsge deelten, ingediend: Hoogewoerd, Plantage, Utr. Veer, Plantsoen en Korevaarstraat met alle daaraan grenzende of daarop uitko mende straten en stegen; Zoeterwoudsch» Singel met Hooge Rijndijk tot aan de Wilhelminabrug met alle daaraan grenzende straten; Zijlsingel en Rijnkade met alle daar op uitkomende of daaraan grenzende straten; Witte Singel met Jan van Goyenka- de met alle tusschengelegen straten, henevens de Rijn- en Schiekade. De bedoeling van verzoeker is: dis tributie van aRdio-.uitzendirigen', waar van de kosten zóó laag zullen worden gesteld, dat vrijwel iedereen van die instelling zal kunnen profiteered Hij hoopt spoedig met nadere gegevens omtrent zijn plannen tot het publiek te komen. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leïdsche Spaarbank is in de -maand Januari ingelegd 345.347.51 terugbetaald 257.470,78, terwijl 132 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 70 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 15838 inleggers be droeg einde Januari 6.343.105.90 hieronder begrepen de bijgeschreven rente over het jaar 1926. PROF. BYVANCK. Prof. Dr. W. G. Byvanck, hoogleer- aar in de archaeologie en de oude ge schiedenis aan de Universiteit alhier, is uitgenoodigd door het Ned. Hst. In stituut te Rome om daar een reeks voordrachten te houden over archaeo- logische voordrachten. Prof. Byvanck zal zich eind Maart naar Rome begeven. Hem is met het oog hierop een verlof van 2J4 maand verleend. ZEVENDE LEERJAAR. Voor de leerlingen der lagere school, die op 1 Maart a.s. het 6e leerjaar heb ben doorloopen, bestaa/t gelegenheid tot het ontvangen van voortgezet on derwijs aan de Centrale School voor het 7e leerjaar (Oude Vest ingang Caeciliastraat). Voord eelen: Herhaling en uitbreiding van kennis (opleiding voor Ambachtsschool, „Ma thesis", „Kennis is Macht", U.L.O.- school en dergelijke). Handwerkonderwijs voor meisjes (knippen en naaien van. eigen kleeren. 4 uren per week door vakleerares). Samenwerking met den Directeur van de Gem. Arbeidsbeurs, waardoor reeds vele leerlingèn een passende be trekking vonden (werkplaats, kantoor, enz.). De Centrale School behoedt de kin deren, die nog niet aan het werk mo gen, voor luieren en straatslijpen. BINNENLAND. Ar BURGEMEESTER EN RIJKS- INSPECTEUR. De kwestie tusschen den burgemees ter van Leek en den heer J. Buiskool, rijksinspecteur voor de werkverschaf fing in Groningen, kan thans als ge ëindigd worden beschouwd. Naar ge meld wordt, heeft minister Kan van het gemeentebestuur van Leek een schrijven ontvangen waarin B. en W. zich bereid verklaren tot samenwer- kiug mei genoemden rijksinspecteur betreffende alle aangelegenheden de werkveischaffing met Rijkststeun 1 te- treffende. OVERGANG BIJ DE KOLONIALE TROEPEN. Een binnenkort te verwachten leger order zal een ministerieele kennisge ving bevatten, houdende de mededee- ling dat blijkens bericht van het' De partement van Koloniën de Indische Regeering andermaal uitzending heeft gevraagd van onderofficieren. Voor een overgang naar de Koloniale troepen komen ditmaal in aanmerking sergeanten der Infanterie die vroeger in Indië hebben gediend en niet ouder dan 40 jaar zijn. Indien zij langer dan twee jaren ge leden den indischen dien9t hebben ver laten, kan hun uitzending eerst geschie den nadat z,ij gedurende een proefver- bintenis van ten hoogste zes maanden ten genoegen van den Commandant van de Koloniale Reserve hebben ge toond, voor den Indischen dienst "nog practisch bruikbaar te zijn. Belanghebbenden moeten zich door tusschenkomst van hun Korpscomman dant wenden tot den Commandant van de Koloniale Reserve, De uittreksels stamboek en straflijst moeten al aan stonds bij de aanvragen worden over gelegd. DE AUTOBUSCONCESSIES IN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben nog geen beslissing genomen in za ke de tientallen autobusconcessies, wel ke aangevraagd zjjn. Eerst moet nog het reeds aangekondigde overleg tus schen de betrokken provinciale bestu ren plaats hebben. De volgende week zullen in Den Haag Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland confereeren over de autobuslijnen, die door beide provincies loopen. Daarna zullen de colleges van Ged. Staten van Noord- Holland en Utrecht nog overleg plegen voor de lijnen in het Gooi. Eerst na die conferenties kan men een uitspraak van Ged. Staten verwachten. DE DREIGENDE STAKING VAN DE HAAGSCHE CHAUFFEURS. In verband met den eisch dei' Haag- sclie taxi/chauffeurs, aangesloten bij de Nederlandsche Unie van Chauffeurs om 20 loon per week en een elf-uri- gen arbeidsdag, vernemen wij uit werk geverskringen, dat verscheidene pa troons de elf-urigen arbeidsdag 'reeds ihebben toegezegd. Absoluut afwijzend staan de patroons tegenover een collec tief arbeidscontract en den looneisch. Op het oogenblik krijgen de taxi-chauf feur§ i 17.50 pav week. Het bedrijf laat volgens de werkgevers niet toe, dat dit bedrag op 20 wordt gebracht. Een collectief contract voor Den Haag kan h.i. niet geëischt worden, om dat daar te veel concurrentie is, en voorts wijl een vereeniging van werk gevers bestaat. Beide partijen hopen echter, clat verdere onderhandelingen tot resultaat zullen opleveren, dat een staking zal wórden voorkomen. BUITENLAND. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING Dp laatste ministers benoemd. De rijkspresident heeft op voorstel van rijkskanselier Marx staatsminister b. ld1. Hergt, Duitsch-nationaal ifrt van den rijksdag, tot minister van Justitie! en plaatsvervangend rijkskanselier, eni landraad b.d. Dr. v. Keudel, DuitschJ nationaal' lid van den rijksdag tot rijkst minister van binnenlanasche zaken' be noemd. De Duitsch-nationale rijksdaJgfractié heeft een verklaring gepubliceerd!, waarin gezegd wordt, dat de fractie ten einde aan Hiridenburgs wcnsch, dat eindelijk een einde aan de minis tercrisis zou komen, te voldoen, dö twee bovengenoemde personen als mi nisters aan te wijzen. Een Engelsch oordeel. De ontwikkeling van (de DuitSchel regeringscrisis wordt te Londen met! belangstelling gevolgd1. Het feit, dat de benoeming; der twee Duitsch-nationale ministers nog niet is gëschiëd, wordt beschouwd als een weerlegging van het gerucht," dat von Hinldenburgi zich den laatsten tijd tel tegemoetkomend tegenover de wen- scn'en !der chauvinisten heeft getoond. ENGELAND EN CHINA. Een Chineesche nota. In een nota aan den Engelschen ge zant pver het zenden van Engelsch© troepen naar ;China, spreekt de Chi neesche minister ivan binnenlandsche zaken de hoop uit. dat de Engielsche troepen teruggetrokken zullen worden op zoodanige wijze, dat er niets nood lottigs zal gebeuren, wat ,de vriend schappelijke" betrekkingen, welke op het oogenblik zoo gelukkig tusschen !de twee patie3 bestaan, zou kunnen schaden. DE INTERGEALLIEERDE CONRT6LE Aangezien de werkzaamheden der militaire controlecommissie gisteren eindigden, zullen, naar uit Berlijn ge meld wordt, ook de bureau's in het rijksweerministerie, die .voor het ver keer met ;de militaire controlecommis sie bestonden, worden opgeheven. ANTWERPEN—BRUSSEL. De snelheid der treinen vergroot. De ingenieurs van de Nationale Mij. van Belgische (Spoorwegen, hebben de zer dagen op de lijn Antwerpen-Bru3- sel proefnemingen gedaan met een paar nieuwe /locomotieven van het Duitsche type, welke herhaaldelijk het traject in 36 minuten aflegden terwijl tot dusver ,de snelste tremen 40 mi nuten en meer deden over de 44 kilo meter, welke de twee grootste steden van België van elkander scheiden. Met ingang van heden, 1 Februari,, worden deze locomotieven dan ook definitief op de lijn Anlwerpen-Brus- sel1 en .omgekeerd in gebruik gesteld. Dezelfde locomotieven, eenigen tijd geleden op de lijn BrusselMons (Bes gen) gebruikt, legden gemiddeld 12Q iK.M. per uur af. EEN GESCHENK VOOR PRINSES ASTRID. Aangeboden door protestanten. E enige predikanten hebben namens Ide Belgische Protestanten een trouw bijbel aan prinses Astrid aangeboden. Op het Bellevuepaleis ontvangen, voerde Ds. Rochedieu het woord; hij| herinnerde aan het oude Prote3tant- sche gebruik om bij het huwelijk een .Bijbel aan te bieden; hij' zeide oven ituigld te zijn. dat ook de 'hertogin van: Brabant in haar hieuw vaderland1, dit geschenk zou willen aanvaarden. Prins Leopold verzocht de delegatie aan ,de Protestanten in België den Idank der hertogin te willen overbren gen en onderhield zich verder ook nog ©enigen tijd met de predikanten over ide Protestantsche kerken in België en hun missiewerk in den Congo. STAKING IN DE LONDENSCHE HAVEN. In de Londensche haven is giste-» ren plotseling een staking uitgebro ken onder ongjeveer 500 arbeiders in het koelkamerbedrijf, omdat eenige mannen aan het werk waren g©zet, idie jniet behooren tot ide speciale gjroep |der stakende arbeiders, hoewel allen lid zijn van één vakvereeniging, name lijk de ,,Transport and General .Wor kers' Union". Een zestal losplaatsen liggen door Ideze, door de vakvereeniging niet-goed g;ekeuiide staking stil. Er wordt gleen ander personeel aan genomen, dan. uit de leden der vakver eeniging, maar de stakers vormen een bepaalde groep, die een eigen kentee- ken heeft aangenomen, namelijk een blauwen driehoek op de mouw, en ge- moten de voorkeur boven de vakveree- nigingslëden, die dit kenteeken misten De mannen, tegen wien het gaat, Ihëbben resp. in 1923 en 1925 af en toe in het bedrijf gewerkt, maar worden, hoewel ze tót de algemeene vakver eeniging behooren, door de „blue tri angle'' mannen geboycot. .Volgens de laatste berichten is den mannen van 'de Transport Union na een conferentie met de werkg,eversi aan gezegd, weer aan het werk te gaan. GROOTE DROOGTE IN TRANSVAAL. De correspondent van de „Times" te Johannesburg meldt, dat in 't Nooij^ |den van Transvaal1 thans veel te lijdenl heeft van een groote droogte. Drie rivieren zijn thans totaal' uit gedroogd, evenals ontelbare bijrivier* tjes en putten. Men schat het hoornvee, dat omge komen is op 40.000 stuks. De Inlandsche bevolking lijdt hon« i 5? KORTE BERICHTEN. 1 Het Consulaire corps te Sjang hai zou de aanwezigheid van Engel! sche troepen te Sjanghai vooralsnog niet gewenscht acnten. Dr. Wellington, de minister van Buitenlandsche zaken te Peking, wijst alle verantwoordelijkheid af voor ver wikkelingen, die net gevolg kunnen zijn van de Engelsche troepenzendin- gen. De echtgenoote van den ex-këizexi zou naar Berlijn terug keeren. Pruisen heeft iden tweeden ter-i mijn van vijf millioen mark aan hef huis Hohenzollern betaald. Mussolini verklaart in een mteti view, dat Italië zich moet uitbreiden# !daar het anders uiteenspatten zal. Da politiek der geallieerden noemde hij onstandvastig, inconsekwent en tegen-' strijdig. In Joego-Slavië is wederom aani lOezoenowitsj de kabinetsformatie op-^ gedragen. j f. I' r UIT DE OMGEVING. HILLEGOM. De afdeeling Hill'egom' der Ala :Vereen. voor de bloembollencultuur hield j.l. Vrijdagavond in Hotel' Sisten mans een goed bezochte ledenversad» ring. De Voorzitter de heer H. Veldhui? zen van Zanten, opent met een woord van welkom en hoopt, dat het nieuwe jaar een voordeelig jaar zjj voor het vak en voor hen die het beoefenen. Bizon- der welkom heet hij den heer Carlier, het nieuwgekozen bestuurslid en hoopt van hem "de bekende activiteit in- het bestuur. Hartelijk dank zegt spr. aan den heer C. Ludwig. die zoo lang en zoo trouw als schatbewaarder der ven eeniging fungeerde en die krachtens het reglement niet herkiesbaar was. De secretaris leest nu de notulen, dia onder dankzegging worden vastgesteld en geteekend. 1 Medegedeeld wordt, 'dat een bespref king van het bestuur heeft plaats gehad met de Tramdirectie inzake net opgehe ven goederenvervoer; het is niet uitge sloten, dat dit vervoer eerlang weder komt. Ook is een bespreking gevoerd met den Chef der Nech Spoorwegen al hier inzake het afgeven van plaatsbewij zen voor het buitenland en het bagage- vervoer der desbetreffende reizigers; Het licht in de bedoeling der Directief met de winterdienstregehng der Spoo» wegen, die geëlectrificeerd worden, de afaeeling ter wille te zijn. indien g» rekend mag worden op b.v. 50 70 der bedoelde plaatsbewijzen. Becijferd werd, dat wel op 800 plaatsbewijzen mocht wor den gerekend De secretaris zal een en ander nader bespreken en tevens aan dringen op een betere spoorverbinding van en naar hier. Tot afgevaardigden naar de buitenge, wone Alg. Verg. van 7 Februari werden_ gekozen de heeren C. Carlier en J. ft N. J. Bijl van Duivenbode, secundi de heeren S. Joh. Bakker Jzn. en G Ludwig. De beschrijvingsbrief der Alg. Verg. is thans aan de orde. De hoofdschotel is de eigengebouwkwestie. De Voorzitte:. geeft gelegenheid tot algemeene besehou vingen. Een der leden vraagt, of het Be stuur op de Figee-terreinen is geweest en welken indruk deze aanbieding/eelt gehad. De Voorz. zegt, er persoonlijk ge weest te zijn, terwijl ook meerdere deij bestuursleden een kijkje namen. Als deskundige was de heer C. G. van de Poll, tevens lid onzer afdeeling zoovrien deljjk, belangeloos mede te gaan, opdat we een juist oordeel zouden kunnen vel len. De gevestigde indruk is verre van aanlokkelijk, terwijl' de deskundige van oordeel isi dat er alleen door nieuwbouw daar iets goeds te maken is, terwijl de kosten dan enorm worden. De pr;js van f 18 per vierk. M. is mede zeer hoos Het moest onbevooroordeeld voor elk, di^het gebouwencomplex daar bezocht vaststaan, dat er door verbouwing daar geen waardige, bruikbare zetel van Bloembollencultuur te maken is. Wel zond op verzoek het Hoofdbe stuur een deskundige specificatie, ma<»; de meening van een ander woTdt niet go deeld. Ook de zusterafdeelingen staan meerendeels verre van sympathiek to genover deze oude fabriek, met ter o luistering in hare onmiddellijke nab'i- heid een geurende margarinefabriek. Het werd niet bizonder op prijs ge steld, dat het Hoofdbestuur uit de alge meene kas blauwdrukken liet maken van het thans aangebodene, terwijl zij dat tot heden van het plan Hillegom niet deed. Naar aanleiding van een gestelde vraag, als zou de Bond van Bloembol- lenhandelaars voor de aangeboden vijl tig duizend gulden eischen stell'en, welke meening bij vele afdeelingen heeft post gevat, deelde de voorzitter het volgende medeDe Bond wenscht de beurs daar waar de kistenwagens rollen, waar het centrum der cultuur is. Met te ontkeo nen is het feit, dat daar de mannen zijn, die jaargetijde, vermoeienissen en maan den van huis zijn trotseeren, 0111 de pro ducten ter markt te brengen, en al doen zij dit ook ter wille van eigen beurs, zij verkoopen daarmee evenzeer de produc ten der kweekers van Noord en Zuid De bond nu bood de 50 mille aan voor Hillegom, zonder eenig beding, verzocht (alleen gekend te worden bij de inricl- ting yan het Beursgebouw, inzake k.- imertjes, telefoons etc. Er is dus geen Sprake van pvarheersching. .Waar do leden van den Bond uit eigen middelen zulk een gift toezegden, mochten zij toch wel een verzoek aoeu. Besloten wordt dat de afdeeling deze uiteenzetting te:

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2