CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nnmmer. 7d® JAARGANG DINSDAG 1 FEBRUARI 1927 NfUMMÊft 2033 LEIDSGHS CODRANT ABONNEMENTSPRIJS BUREAUHooigracht 35 TeL 127S' Postgiro 58936 T oiflpfl Pncfhnv 1(1 ADVERTENTIE-PRIJS lo Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd rijn Per kwartaal 1 2.50 Per week .1 0.19 Franco par post per kwartaal 1 2.90 Gewpae advertentiSn per regel 22fy» eest Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarlei Bij contract, belangrijke reductie. j Kleine advertentie» bij vooruitbetaling van ten hoogete 30 woorden* worden dage- itiks geplaatst ad 40 oent V Amerikaansch. In Amerika gaat de ondeugd, die zich aan strafbare feiten schuldig maakt, met sprongen vooruit, 't Is daar niet anders dan hier. Dat heeft ook in Amerika de oogen geopend. v Ook in Amerika begint men nu met onderwijs, vooral eenvoudig godsdienst onderwijs, daar tegenover te stellen. Er i9 opgericht een groote vereeniging van opvoeders, behoorende tot ver schillende godsdienstige richting, de „Religious Education Association". Deze organisatie heeft zich gewor pen op de jeugd. De eerstê arbeid is geweest Zondagsschool onderwijs. Amerika is overstroomd als het ware met Zondagsscholen. Maar ook ande ren arbeid is men begonnen. Er wordt godsdienstonderwijs gegeven op de scholen, op een bepaalden daarvoor viitgetrokken middag. De oprichting van zomer- en vacantiescholen wordt overwogen om aldaar cursussen te hou den. Verblijdend is vooral dat de Kerken dien arbeid steunen. In een door bovengenoemde vereeni ging uitgegeven periodiek de „Educa tional Review" vonden wij het volgen de overzicht van dezen arbeid in Man hattan, een deer volkrijkste buurten van New-York: Volgens de laatste statistieken is het totaal aantal Protestantsch ker ken in Manhattan 293. Twee-derden van deze kerken trachten, behalve door de Zondagsschool, nog in con tact te komen met de jeugd zoodat men tot de volgende cijfers komt: Alleen Zondagsschoolonderwijs 35.9 procent. Godsdienstlessen op andere dagen der week 35.9 procent. Godsdienstlessen en bezoek aan een Bible School, in vrije uren 17.95 procent. Clubwerk met godsdienstige op voeding 2.56 procent. Hoeveel kinderen bereikt men nu met dit godsdienstonderwijs? Het totaal aantal kinderen in Man hatan onder -zestien jaar, bedraagt 621.537. Daarvan bezochten protes- tantsche Zondagsscholen: 71.834, R.- K. Zondagsscholen 65.988 en Jood- sche scholen 11.418. Het totaal aan tal kinderen dat minstens eens per week godsdienstlessen krijgt be draagt dus in 't geheel 149.150. Daar staat nog altijd tegenover dat 472.387 kinderen in Manhattan zonder godsdienstige opvoeding zijn. Hier wordt inderdaad op krachtige Amerikaansch© wijze gewerkt. Wat ons vooral opviel was het volgende: Een feit van groote beteekenis is de verbetering in het gehalte der leer krachten in verhouding tot die der oude Zondagsscholen. Tot voor korten tijd gold het alge meen als een regel dat leerkrachten bij het godsdienstonderwijs niet be taald mochten worden. Thans wordt vijf en veertig procent der onderwij zers en onderwijzeressen belqpnd, waardoor men hoogere eischen kan stellen aan hun prestaties. Wij zouden niet gaarne dit zonder meer overnemen. Ons evangelisatie werk vooral waar het van de Kerk uit gaat, moet liefdewerk blijven. Maar er is ook heel wat arbeid die, wanneer er vergoeding voor gegeven kon worden, heel wat beter zou gaan. In sommige opzichten kan Amerika ons tot leering strekken. laanschool blijft even hoog. De liefde bij de ouders voor die school is bijzon der groot. Zoo te zien moet de nieuwe open bare school die men in het Kooi-kwar- tier wenscht, niet al te bloeiend kun nen worden. Maai* hoe 9taa-t het toen nu met die schoolplannen. Heeft onze Wethouder van Onderwijs geen behoefte om eens klaren wijn te schenken? Wij mogen tóch niet aannemen dat er bij hem sprake is van stille tegen werking Intusschen, zoo'n ongekende activi teit -van de openbare onderwijzers ls de beste propaganda voor het Christe lijk enderwijs. Dat mogen wij met dank constateeren. STADSNIEUWS. V Ongekende activiteit. Zaterdagavond hield do afd. Leiden van den Bond van Nederl. Onderwij zers haar jaarvergadering. •Het jaar 1926, zoo zeiden Voorzitter en Secretaris In openingswoord en jaar verslag, ging op en neer. Aan het be gin doodende malaise. Maar ook was er iets anders. Een flink opgezette actie, zoo lezen wij in liet verslag, werd gevoerd tegen het plan van de Gei'ef. Schoolvereeni- ging om een nieuwe school te stichten op 5 minuten afstands van de bestaan de aan de Lusthoflaan. Vele ledon ontwikkelden hij deze ac tie een ongekende activiteit. Ze gingen op huishozcek en een schitterend aan tal handtcckeningen werd verzameld. Een niouwe openbare school in de Kooi werd in uitzicht gesteld. Vele Je den ontwikkelden bij deze ac- t''o een ongekende activiteit. Inderdaad dat is gebleken. Wij meenen echter te weten dat die actie van huisbezoek geen blijvend nadeel voor het bijzon der onderwijs gebracht heeft. Het aan tal kinderen op de overvolle Lusthof- RESIDENTIE-ORKEST. Gisteravond hadden we het voor recht het tweede abonnementsconcert van het Residentie-orkest bij te wonen Er was een groote en achteraf gezien welverdiende belangstelling. De zaal was vol. De avond werd ingezet met de Sym- phonie in Es-gr.-t. van Joseph Haydn. De Symphonie „mit dem Paukenwir- hel" bijgenaamd, welker betiteling al aanstonds gerechtvaardigd wordt door het paukgeroffel, waarmee ze begint en at men verder van tijd tot tijd hoort Na den „paukenschlag" een langza me beweging der cello's; dan volgt het heele strijkorkest. En weldra zitten we in de rhythmische variaties. Er zat niet veel diepte in deze muziek, maar zo is zonnig, vroolijk, ze is argeloos en blij in haar trippelende rhythmiek. t Is geheel de gemoedelijke vriendelij ke Haydn, die den geestelijken diep gang van Mozart mist en zich overi gens kenmerkt door dezelfde fijnheid en eruditie. Ze is vol speelsche humor als Haydn zelf. Na het adagio een mooi en zonnig andante, dat het karakter draagt van statige dansmuziek, waarin op aller gezelligste wijze een volksmelodie is verwerkt. En is het thema eenmaal aangegeven, dan bemerkt men herhaal delijk allerlei humoristische variaties. We teekenen in dit gedeelte nog aan een mooie vioolsolo, door Sam Swaap verdienstelijk voorgedragen, terwijl het orkest heel sober en fijn begeleid de. Innig melodieus is het nu volgend menuet, dat tevens tintelt van allerlei geestige invallen. En het daarop vol gend Allegro con spirito flikkert van trillende zonneglansen en is een en al argelooze blijheid. Kleurig en vol van mousseerende rhythmiek is het werk. Het werd onder de innig muzikale lei ding van Dr Peter van Anrooy met geestdriftige toewijding en uiterst be schaafd gespeeld. Na Haydn volgde 't beroemde viool concert in e.-kl.-t. op. 64 van Mendels sohn. Wo hebben het meermalen ge hoord, maar de visie die ons ditmaal op het schoone werk geopend werd, was toch wel bijzonder klaar. Viool soliste was Noëla Cousin, een Parisien- ne. Reeds bij de eerste maten proefde men de vioolkunstenares uit de Fran- sche school: die gratie van stokvoe- ring, die klaarheid en uiterst beschaaf de subtiliteit van toonvorming, die fij ne sensitiviteit in de voordracht, ge heel die sfeer van soepel-clegante klankenweelde is Fransch. Technische moeilijkheden bleken voor deze solis te niet meer te bestaan. Zij speelde met haar opdracht, die zij geheel uit 't hoofd volbracht. Na uiterlijk verblin dend passagespel eindigend met de fijnst denkbare flageolets, komt een romantisch-weemoedige melodie, en dan is er een zeldzaam ontroerende teerheid en innigheid in haar jpel. Weer volgen brillante passages in snel tempo en het is alles flikkerende goud gloed, een magistrale bravour, waarin ae kunstenares de virtuoze glansrijk overwint. En dan weer de breede dei ning van een romantische melodie, met meesleependo overtuiging opgezet oan weldra voortgezet te worden met zolfvergeten verinniging. Een openbaring is oncleze violiste geweest. En hoe zeldzaam schoon wist de geniale intuïtie van den heer Van. Anrooy het orkest bij de solo-voor dracht te doen aanpassen en een sfeer van muzikale adoratie te scheppen. Het applaus verhief zich tot geest driftige ovatie. Na de pauze hoorden we een novi teit: Suite, tirée du Conté dans-i „1 Oi- seau de Feu" van Igor Stravinsky. Eigenlijk ie het werk voor onzen snel levenden tijd al zoo jong niet meer; het ontstond in 1910. Stravinsky is zonder twijfel oen instrumentalist van geniale gaven. Zijn instrumentatie is uiterst gedurfd, maar hij weet er zeer eigenaardige en soms buitengewoon mooie en overtuigende kleureffecten mee te hereiken. Daarbij komt een ge raffineerd somengestelde rhythmiek, die soms een voortdurende siddering is. Men moet aan deze muziek wen nen; maar ze bezit in ieder geval kracht van overtuiging. Het begin von den wo bepaald heel mooi en mystiek, met die pizzicato's van de contrabas sen, heel zacht en die wonderlijke ge luiden van de fagotten en hobo's vreemd maar niet onaannemeijk. Prachtige orkestrale kleuren werden soms tentoongespreid; maar men moet alles wegdenken, wat aan de klassie ken herinnert. Nu en dan hoort uien de elegische weemoed van de Slavische ziel in breede melodieën, die dikwijls vol zijn van angstigen drang en een vreemd verlangen. Maar er zijn ook gedeelten, die geheel herinneren aan de Jazz, maar dan soms heel teer. Het slot der Suite „Danse Infernale" be antwoordde geheel aan zijn titel, een ware heksen-sabbath vol van gierende fluiten, bekkenslag, het schelle gillen van de xylophoon en spektakel van ander slagwerk, begeleid en onder steund door bazuingeschetter en de ra zende chomatiek van 't strijkorkest. Met een rhythmische orgie van alles wat strijken, blazen en slaan kan ein digt dit werk, dat met verbluffende ze kerheid gespeeld werd. Tenslotte „Carnaval Romain" van Hector Berlioz, een werk van b dllanto schoonheid, soms woest hartstochte lijk, dan weer uitzingend in prachtige breede, innig romantische melodieën. Er is den geheelen avond met zeld zame toewijding gemusiceerd en het publiek wist dit telkens op hoogen prijs te stellen. 3-OCTOBERVEREENIGING. Gisteravond hield in Café-Rest. „In den Vergulden Turk-' de 3-Octoberver- eeniging haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering", die iets minder druk dan gewoonlijk bezocht was. Pe 2e voorzitter, de hr. Touw, open de de vergadering en heette de aanwe zigen welkom. Hij deelde mede, dat de voorzitter, de heer v. d. Laan, wegens ernstige ongesteldheid de vergadering dezen avond rfriet kan presideeren. Spr. wierp vervolgens een terugblik op het verleden jaar gevierde 3-Ocrto- berfeest, dat naar het oordeel van ve len in en buiten de gemeente schitte rend geslaagd is. Spr. dankte allen die meegewerkt hebben aan dit feest, in 't hijzonder de onderofficieren, die aan het tournooi hebben deelgenomen. Ook het Avondfeest is uitnemend ge slaagd. Dit jaar zal het feest waar schijnlijk op ietwat bescheidener voet opgezet worden. De definitieve plan nen zullen pas in de Mei-vergadering aan de orde ltomen. Het spijt spr. dat onze oud-burgemeester Jhr. de Gijse- laar het eere-voorzitterschap heeft neergelegd. Spr. herdacht voorts den dirigent van den Koraalzang, den heer C. B. Duyster. Een gevoelig verlies lijdt de vereeniging voorts in het nederleg- gen van zijn bestuursfunctie door den heer Jacob Schots. Spr. gaf vervolgens het woord aan den 2den secretaris, den heer Boot, tot het voorlezen van de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. De secretaris de heer N. G. Spaar garen leest de ingekomen stukken: een schrijven van den heer J. Schots dat hij op medisch advies zijn bestuurs lidmaatschap neerlegt; id. van Jhr. de Gijselaar, dat hij het eere-voorzitter schap neerlegt; overlijdensbericht van den heer Duyster. Namens de Kas-Commis9ie brengt de heer Prins rapport uit en op haar advies wordt de penningmeester van zijn gehouden beheer gedechargeerd. De penningmeester, de heer R. de Wilde, las het accountantsrapport van den heer R. Eintema, dat de reke ning in orde bevonden is; vervolgens het financieel jaarverslag. De uitgaven over 1926 bedroegen 35.746.07, de ontvangsten 34.704.46, zoodat gesloten wordt met een nadee- lig saldo van 1041.61. De specificatie der ontvangsten* is: Contributie 8255.50 Entrées Gehoorzaal 1108.20 Entrées Openluchtspel 5468.25 Entrées Schuttersland 5402.49 .Standplaatsen Schuttersland 9227.05 Subsidiën 1000. Diversen 2923.35 De specificatie der uitgaven is: Belasting' 2343.73 Muziek 2706.33 Ochtendfeest 1037.42 Middagfeest 16222.67 Avondfeest 7672.45 Diversen 3810.40 liet aantal ledon is thans 5136, do nateurs 149. De' heer N. G. Spaargaren bracht ver volgens een uitvoerig en belangwek kend jaarverslag over liet afgeloopen :aar uit, waaraan wij het volgonde ont leeuen Het veislag begint, met een herinne ring aan de goed geslaagde feestvie ring in het 4Ö9te levensjaar der ver eeniging. Meer dan eenig jaar heeft het bestuur in het afgeloopen jaar moe ten ervaren, dat er bij sommigen de meening heerscht, dat de feestvierin gen in de laatste jaren te hoog zijn op gevoerd. Spr. verdedigt de entreeprij zen met de opmerking, dat de duurste entreeprijs voor het openluchtspel 3 bedroeg waarvan 0.60 voor belas ting af gaat, terwijl in denzelfden tijd bij een vertooning uitgaande van een negerdansgezelschap voor 'n eenvoudi ge part.-plaats peperdure prijzen moes ten betaald worden. Spr. eindigt deze algemeene beschouwing met den wensch, dat het 3-Octoberfeest moge blijven zooals het de laatste jaren is geweest en zooals het bekend is in ge heel Nederland. Komende tot het eigenlijk verslag, memoreert spr. allereerst het overlij den van Mr. P. M. Trapman en Dr. F. W. van Wijk, voorts het aftreden van den eere-voorzitter, Jhr. de Gijselaar. De vereeniging verliest in dezen als eere-voorzitter en als persoon veel. Hij was de man die zeer veel voor de ver eeniging voelde en waarvan gezegd kan worden dat door en met zijn steun de vereeniging veel heeft bereikt. Spr uit den wensch, dat in vervulling mo ge gaan, hetgeen Jhr. de Gijselaar dd. 21 Dec. schreef, dat hij hoopt nog meer dere malen den 3 Octoberdag, zij het dan ook gedeeltelijk, mede te maken, (applaus). Tenslotte memoreert spr. hetgeen de vereeniging aan den heer J. Schots verliest. De secretaris gaf vervolgens een overzicht van de v rnaamste gebeur tenissen in 1926. Op Jdei, den datum waarop de vereenigk "werd opgericht werd op initiatief var. V. V. V. een se renade gebracht aan le jubileêrende vereeniging. 47 vereenigingen namen daaraan deel. Spr. gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de feestelijkheden op 3 October en bracht hulde aan den heer van Rossum du Chattel, en zijn me de helpers, de heeren ter 'Kuile en Jan de Quack. De opvoering van de 3 October re vue mislukte jammerlijk doordat de heer Hageman slachtoffer werd van het spoorwegongeluk op 14 September Het verslag eindigt met eenige bij zonderheden, waarin er op gewezen wordt, dat het bestuur gaarne een open oog en oor houdt voor goede wen ken en aanwijzingen, doch protesteert tegen de noodelooze bemoeiingen van ambtelijke zijde. In het licht werd voorts gesteld de onbillijkheid van de belasingheffing door de gemeente van een feest, dat de herdenking is van het eens voor geheel Nederland zoo belangrijke feit van Leidens ontzet. De 3 Octoberver- eeniging neemt door de organisatie van dit feest de taak over, die anders het gemeentebestuur zou hebben te vervullen. De vereeniging spaart op die wijze aan de gemeentekas zeer be langrijke uitgaven, terwijl zij duizen den vreemdelingen uit geheel Neder land naar Leiden lokt, wat voor vele neringdoenden een voordeel beteekent De Secretaris vraagt, of de Leidsche verordening niet kan aangevuld wor den met dezelfde zinsnede, die de Alkimaarsche verordening bevat, n.l. dat geen belasting wordt geheven op den dag der officiëele viering van Alk- maar's ontzet. Het verslag besluit met een verzoek om aller steun om den groei en bloei van de 3-October-Vereeniging te hel: pen bevorderen De Voorzitter dankte den Secretaris 'voor het mooie en kernachtige jaar verslag en sprak een hartelijk woord van dank aan hem voor zijn arbeid als Secretaris. De contributie '27 blijft gehand haafd op 1.30 plus 0.20. Hierna had de verkiezing van be stuursleden plaats; in de vacature- Schots zal niet voorzien worden. Herkozen werden de Heeren: E. W. Wichers Rollandet, M. Koert en Mr. F. J. J. Trapman. Bij de rondvraag stelde de heer Aar- se een motie voor, behelzende de in stemming der vergadering met het door het bestuur der vereeniging in te dienen request bij den raad tegen de vermakelijkheidsbelasting die op de feestviering der vereeniging drukt. De heer v. d. Heyden stelde wijziging van het strikje bij de feestviering voor De heer Questroo vraagt pogingen in het werk te stellen de 22 vermake Ujkheid9belasting terug te krijgen die betaald zijn voor het gezellig avondje dat aan de medewerkers bij de jong ste feestviering door het bestuur is aangeboden. Nadat de voorzitter geantwoord had dat deze zaak de aandacht van het be stuur heeft, sloot hti jnet een woord Binnenland. Is de polite de daders van den moord Te 's-Gravenhage op het spoor? Buitenland. Het kabinet-Marx is na voltallig. De militaire controle in Duitschland is gisteren geëindigd. De regeering te Peking vraagt te rugtrekking der Britsche troepen. van dank aan de aanwezigen voor hun belangstelling, de vergadering. GEREF. ZANGVEREEN. „HOSANNA". Wij herinneren onze lezers aan de uitvoering der Ge-ref. Zangvereen. „Ho- sauna" op morgenavond (2 Febr.) in de Kerk aan de Heerengracht. Aanvang 8 uur. Behalve zang van het Koor krijgen wij te hooren solo-zang en viool-solo. Om half acht zullen de deuren ge opend worden. Het belooft een mooien avond. Het batig saldo zal e-enenuttige bestemming ontvangen door de Oudervereeniging. die werkt onder onze rijpende jeugd. BLOEMENTENTOONSTELLING In café „Zomerzorg" had een verga dering plaats vanwege de afdéeling Oegstgeest der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, waarin o.m. de kwes tie van de te houden tentoonstelling uitvoerig werd besproken. Geizien de groote belangstelling, welke voor deze tentoonstelling blijkt te bestaan, be sloot het bestuur nlle zalen van ..Zo merzorg" af te huren en als expositie ruimte in te richten. Reeds zijn vele gouden en zilveren medailles beschik baar gesteld, terwijl bijna alle stands zijn verhuurd. Op het gebied van geforceerde bollen zal deze tentoonstelling veel belang rijks bieden, zoodat het aan belangstel ling wel niet zal ontbreken. CHR. BESTURENBOND. De Christelijke Besturenbond alhier vergaderde gisteravond in het Gebouw „Prediker" ter bespreking van 'een aan tal Politiek-Sociale wenschen. Deze „wenschen", die verzonden zijn aan alle rechtsche kiesvereemgingen in Leiden, met het verzoek bij de vast stelling van een program van acti# voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezin-' gen hiermede rekening te houden, lui den als volgt: De Christelijke Besturenbond te Lei den waarin georganiseerd 1602 perso nen, werkzaam in onderscheidene be drijven en van verschillende politieke richtingen; hoewel hij zich als zoodanig behoort te onthouden van deelname aan poli tieke verkiezingen, heeft een aantal wenschen geformuleerd, waarvan het op hoogen prijs gesteld wordt, indien daarmede bij het samenstellen van een program van actie voor de a.s. Gemeen teraad9verkiezingen wordt rekening ge houden. Onderwijs. De Gemeentelijke Overheid passé op loyale wijze de Lager Onderwijswet toe en werke krachtig mede aan de uitvoe ring van de Nijverheids-Onderwijswet. Aan on- en minvermogenden worde de gelegenheid geopend de verschillen de onderwijsinrichtingen kosteloos, te gen verminderd schoolgeld of met be hulp van een beurs te volgen. De samenstelling der Schoolcommis sies zij strikt onpartijdig. Eveneens worde bij de keuze reke ning gehouden met de verschillende sociale groepen. De Gemeente steun e financieel, on der billijke voorwaarden die het ka rakter van het onderwijs niet raken, het bijzonder voorbereidend of bewaar- schoolonderijs op zoodanige wijze, dat het niet bii het openbare ten achter sta. De sociale taak. De Overheid eerbiedige zooveel mo gelijk de vrije ontwikkeling der maat schappij, Bij het nemen van. maatregelen raad plege zij met de organisaties der be trokkenen. De Gemeentelijke Overheid handele in het algemeen zóó. dat zij als werk geefster in elk opzicht ten voorbeeld kan gesteld worden aan particuliere ondernemers en veronachtzame niet het ethisch element bij de loonsbepa- llngen. De Gemeente trede niet op als han delaarster, tenzij-zeer bijzondere om standigheden dit tijdelijk dringend noodzakelijk maken. Uit dien hoofde is krachtige bestrijding van de exploi tatie van gemeentewinkels noodzake lijk. Cfcmeeirte-bedrijven. De Gemeente exploiteer© zelf ale re gel alle oiytemamlngen en inriebtto-

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1