{RESTANTEN! WAALS WINTERMANTELS I HB Haarlemmerstraat 114 as 4 HUISHOUDZEEP NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 29 JANUARI 1927 DAGAGENDA. Zendag 30 Jan., 's morgens tien uur Vrije Evang. Gem., Middelstegracht 3, de heer v. d. Horst, 's av. half zeven de heer J. Snoeks. Maandag 31 Jan., 's av. kwart over acht, Café-Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat, Jaarl. Alg. Leden vergadering der 3-Oct. Vereeniging. Dinsdag 1 Febr., s av. acht uur, Nutsgebouw, Steenschuur: Openb. Verg. der Staatk. Geref. Partij. Spr. de heer E. Kuijk, van Amsterdam, over: Bezinning". Woensdag 2 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. Woensdag 2 Febr., 's av. acht uur, Geref. Kerk Heerengracht: Uitvoering der Geref. Zangvereen. „Hosanna". Woensdag 2 Febr.. s av. kwart over acht, Foyer Stadsgehoorzaal: Felix Timmermans, van Lier (België) over „Mijn reis naar Italië". Donderdag 3 Febr., 's av. acht uur. Foyer Stadsgehoorzaal: Lezing met lichtbeelden over postduiven. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Jan. tot en met Zondag 6 Febr. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telef. 552. A.s. Zondag 30 Januari zal de prak tijk worden waargenomen door alle huisartsen te Leid.en persoonlijk. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" ICempenaerstraat 4. des nachts cn des Zondags. om daar muziek te maken. Toen hij. omstreeks 2 uur huiswaarts keerde, is hij, na van zijn vriend afscheid geno men te hebben, den spoorweg overge gaan om den weg te bespoedigen, het geen wel niet mag. doch meermalen ge J daan wordt. Hij is niet meer thuisge komen; gevreesd wordt dat hij vanaf de spoorbrug die 's nachts open staat, in het Galgewater is geloopen en daar den dood gevonden heeft. Gistermiddag had een aanrijding plaats van den winkelbediende J. S., komende uit de Paradijssteeg, door de bestelauto van J. C. de J. uit Oude Wetering, die in de Haarlemmerstraat reed. Hoewel de chauffeur een matigen gang had en onmiddellijk remde, kon hij niet verhinderen, dat het rijwiel on der de auto kwam en geheel vernield werd. J. S. kwam er goed af. Bij ministerieele beschikking is voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 30 April a.s. de dagelijksche ver goeding voor niet in natura verstrekte fourage voor 't garnizoen Leiden vast gesteld op 93 cent. Dinsdag 1 Februari a.s. hoopt de heer Nicolaas van den Hoed den dag to herdenken waarop hij voor 40 jaar geleden in dienst kwam bij de firma Wed. G. Groen, thans Gebrs. Splinter, Pottenfabriek aan de Rijnkade 7. Het zal dien dag den jubilaris onge twijfeld niet aan blijken van belang stelling ontbreken. BINNENLAND. SPOORLIJN GOUDA—WADDINX VEEN—BOSKOOP—ALPHEN AAN DEN RIJN. Door B. en W. van Waddinxveen is bet volgende besluit genomen: „Burgemeester en Wethouders van Waddinxveen: Gelezen hebbende een persbericht, inhoudende dat bij de Regeering zeer ernstig in overweging is terug te ko men op het plan om tot aanleg van een spoorweg GoudaWaddinxveen BoskoopAlphen aan denRijn over te gaan; verklaren ten volle met dit plan in te stemmen; zien daarin een direct bezuinigings object van eenige millioenen en van gi'oote sonymen in de toekomst, met het oog op de blijvend te verwachten exploitatie-tekorten achten, gelet op den totalen omme keer in het personen- en goederenver voer der laatste jaren, een lokaol-spoor lijntje geheel uit den tijd gezien de op gedane ervaringen in andere streken des lands met dergelijke locale lijnen; dringen er bij de Regeering en Ge westelijke Overheid op aan wan neer bovengenoemd bericht waarheid mocht bevatten dat spoedig zal wor den overgegaan tot wegverbetering van Boskoop via Waddinxveen naar Gouda; verklaren zich in dat geval in be ginsel bereid zoo noodig, te zijner tijd aan den Gemeenteraad van Waddinx veen voorstellen te doen om voor dat doel zich een financieele opoffering te getroosten en verzoeken met aandrang aan de Regeering, indien bovenbedoeld pers bericht onjuist mocht blijken te zijn, een onpartijdig onderzoek in deze streek te doen instellen omtrent de dezerzijds meermalen geopperde be zwaren tegen deze spoorlijn in verband met de gewijzigde toestanden op het gebied van het snelverkeer en vervoer: besluiten het bovenstaande ter ken nis te brengen v. de Regeering, Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land en de Directie van de Nederland- sche spoorwegen". Een nader bericht meldt: goede bron yernemen .we, dat in RECLAME NOGMAALS STERK VERLAAGDE PRIJZEN zake de pogingen van B. en W. ivan Waddinxveen, om te komen tot stop zetting van den in aanleg zijnden spoorlijn GoudaWaddinxveenBos koopAlphen aan den Rijn, van ande re zijde een scherpe tegenactie zal ge voerd worden, waaruit hlijken zal, dat hetgeen B. en W» van Waddinxveen he toogen, geenszins de meening is van handel, landbouw en industrie te Wad dinxveen, welke nog altijd prijs stel len op de totstandkoming van dezen spoorweg. MILITAIRE VLIEGDIENSTEN. Naar wij vernemen, heeft de inter departementale commissie, Ingesteld door den minister van marine a.i. te vens minister, van oorlog voor de sa menvoeging van de beide militaire vliegdiensten hier te lande haar werk zaamheden beëindigd. Het door haar met eenstemmigheid vastgesteld advies wordt dezer dagen den minister aangeboden. HET CONCUBINAAT IN HET INDISCHE LEGER. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Deckers, betreffende het verbieden van het con- cubiaat in de kazernes van het Neder- landsch-Indische leger, luidt het ant woord van den heer Koningsberger, Minister van Koloniën, als volgt: Ambtelijke bescheiden nopens een mededeeling van. het Indisch legerbe stuur aan den Roomsch-Katholieken Onderofficiersbond „St. Ignatius", waar uit zou blijken, dat door het legerbe stuur het concubinaat in de kazernes nog wordt toegelaten, zijn hij het De partement van Koloniën niet aanwe zig. Wel zijn mij dagbladberichten be treffende een zoodaige mededeeling on der de oogen gekomen. Uit hetgeen door mij in zake de be strijding van het concubinaat is mede gedeeld in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig-Verslag der Eerste Kamer betreffende de Indische begroo ting voor 1926 moge blijken, dat ik ten volle bereid ben om er toe mede te wer ken, dat het concubinaat zoo spoedig mogelijk zal worden, afgeschaft. DE MOORD TE GRONINGEN. Naar de N. Prov. Gron. Cour. ver neemt, heeft het bestuur der Rijksver zekeringsbank aan de weduwe C. Schot. Holkema en kinderen te Groningen een rente toegekend van f 240 voor be grafeniskosten, aldus het standpunt in nemende, dat de moord op J. Schot is te beschouwen als een ongeval in den zin der Ongevallenwet 1921. HET VERTROUWELIJKE RAPPORT. De Donderdagavond gehouden leden vergadering van de stedelijke federatie Utrecht van de S.D.A.P. heeft met zoo goed als algemeene stemmen de vol gende motie aangenomen: De vergadering enz., gehoord de be spreking naar aanleiding van de publi catie door het dagblad De Telegraaf uit 't vertrouwelijk rapport inzake de per- soneelsverhoudingen bij den bouw- en woningdienst. keurt af, dat het raads lid, partijgenoot D. Jelles, een exem plaar van voornoemd, rapport aan den correspondent van genoemd blad ter in zag© gaf; geeft bovendien baar afkeu ring te kennen over de mededeeling van genoemden partijgenoot aan den burgemeester, waarin hij' ontkende me degewerkt te hebben aan de publicatie van het raport; spreekt het volle ver trouwen tiit in genoemd raadslid, en besluit deze motie algemeen bekend te maken. De vergadering was door meer dan 300 personen bezocht. DE KWESTIE-LEITH. Men weet, dat de Spoorwegambte naar Leith is afgekeurd nadat hij voor de Commissie-Kraus verklaringen had afgelegd. De Directie der Nederl. Spoor wegen heeft zich daarna zoowel over de veiligheid als over het geval-Leith uitgelaten. In verband met de mededeelingen van den heer S. J. A. Leith, dat hij het antwoord op de publicatie van de di rectie der Ned. Spoorwegen niet in het openbaar kan geven, wijl hij dan de kans zou loopen van.' de directie een tweede berisping te krijgen en zonder recht op pensioen uit den dienst ont slagen te worden, deelt men aan de „Tel." van bevoegde zijde thans mede, dat de heer Leith zich in dezen ten zeerste vergist, daar zijn pensioen re glementair gewaarborgd is. In zijn ge val zou, indien de directie hem al daix niet eervol uit den dienst ontsloeg, b.v. wegens een tweede berisping, zijn volle pensioen onmiddellijk ingaan op den dag van zijn ontslag. Het ergste wat Men heer Leith zou kunnen overkomen is, dat hij. terwijl hij nu tot 22 November a.s. ziekteverlof heeft met vol salaris (dus 100' in dien de directie hem zou ontslaan tot dien datum en ook daarna zijn vol le pensioen zou krijgen (dus 70 van zijn tegenwoordige salaris. Dit is het eenige risico, dat voor den heer Leith verbonden is aan een pu blicatie van zijn antwoord. Het R.D.V. geeft dit duidelijk aan. TEGEN TREINVERTRAGING. D© directie der Nederl. Spoorwegen heeft per dienstorder de aandacht van het personeel er op gevestigd, dat per sonentreinen dikwijls vertraging onder vinden door laden en lossen van groo- te hoeveelheden bestel- en ijlgoed, als mede van zware en moeilijk te verwer ken colli. Den stationschefs is opge dragen, indien te verwachten is, dat- door het ambtshalve stellen van afzon derlijke wagens, treinverlraging kan. worden voorkomen, tot dezen maatre gel over te gaan en voor zoover noodig moet den afzender verzucht worden, hulp bij het laden te verleenen.; in bij zondere gevallen moeten de stations van aankomst telegrafisch gewaar schuwd worden, opdat zij maatregelen nemen voor vlugge lossing. Belangrijke verzenders moeten uit- gfnoodigd worden, tijdig kennis te ge ven. wanneer dergelijke zendingen ten verveer zullen komen Alles moet in het werk worden ge steld, den regelmatigen treinenloop zoo veel mogelijk te bevorderen. EE LOCAAL-SFOORWEG OP ZUID- BEVELAND. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, zal het in het a.s. najaar reeds mógelijk zijn, dat het goederenvervoer op de nieuwe lijnen der Locaalspoor op Zuid-Beveland in vollen omvang plaats heeft. De landbouwers zullen dan dus hun oogstproducten per spoor kunnen afleveren. Met het personenverkeer zal in Mei a.s. (de juiste datum is nog niet he kend) worden begonnen. RECLAME. JVaoi lier dubbel stuk alleen Zaterdag CtS. op vertoon van dezen Bon. BUITENLAND. HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. De officieuze ministerslijst. Een officieuze mededeeling] uit Ber lijn id'.d. gisteren meldt: Heden scheen het, dat Dr. Marx ,er in geslaagd was, een kabinet tel vormen, idat er als volgt zou uitzien: Rijkskanselier: Dr. Marx, Centrum.. Binnenlandsche Zaken en vice-kan- selier: Dr. Hergt, Duitsch-Nationaal. Buitenlandsche Zaken: Stresemann iDuitsche .Volkspartij. Economische zaken: Dr. Curtius, Duitsche Volkspartij'. Finan.ciën: Dr. Kohier, Centrum. Rijksweer: Dr. Gessier. Arbeid: Dr. Brauns, Centrum. Justitie: GraefThüringen, Duitsch' (Nationaal. Voedselvoorziening en landbouw: iSchiele, Duitsch Nationaal. Verkeer: Dr. Koch, Duitsch' Natio naal. Posterijen: Dr. Stingl', Beiersche; Volkspartij. Het rijksministerie voor de bezette gebieden zou door den rijkskanseliefl worden waargenomen» Later wordt nog gemeld, dat Dr. Stingl om gezondheidsredenen ver docht heeft, van zijn persoon af te jzien. In zijn plaats zou dan optreden de (afgevaardigde Schaetzl uit Munchen, iBeiersche volkspartij. De fractie der Duitsche volkspartij zou hedenochtend te 10 uur. bijeen komen om nogeens den toestand te ioyerzien en haar houding ten aanzien van een kabinet, als boven vermeld, te bepalen. Als gevolg hiervan zal de officieele publicatie, van de ministerslijst nieti eerder dan Zaterdagmiddag kunnen plaats hebben. Officieus wordt nog medegedeeld, Idat gisteravond de besprekingen over ide regeeringsvorming ten einde zijn gevoerd. Dr. Marx heeft hierna verslag aan Iden rijkspresident uitgebracht. De betreffende fracties zullen haar definitief besluit nog moeten nemen,, waarna tot publikatie van de officieele lijst kan worden overgegaan. Dr. Gessier heeft in een schrijven aan den voorzitter der democratische partij mededeeling gedaan van zijn be sluit om uit de partij te treden. DE DREIGENDE ECONOMISCHE CRISIS IN FRANKRIJK. Wederinvoering van het Visum- De Fransche regeering heeft beslo' ten voorloopig de bepaling op te schor ten volgens welke voor vreemdelingen, Idie naar Frankrijk komen, ~een vi sum meer noodig was. Tot dusver was de toestand zoo,. Idat alleen een nationaal paspoort ver eischt was. iW.erklieden, die naar Frankrijk kwamen om te werken, konden er mee volstaan, het contract met den Fran- schen werkgever door de Fransche autoriteiten te laten viseeren en waren, dan van een paspoort vrijgesteld. AVegens de in Frankrijk ontstaande werkloosheid werden geen contracten meer geviseerd. Vreemde arbeiders ontdoken nu de moeilijkheid, door zich een paspoort aan te schaffen waan na geen visum meer vereischt was. Om deze ontduiking te verhinderen wordt thans een Fransch visum weer voor alle vreemdelingen verplichtend gesteld, waarbij een visum geweigerd wordt aan degenen ,die in Frankrijk) willen komen werk zoeken. Dezelfde verplichting zal worden her steld voor Belgen en Luxemburgers, die wegens de gesloten tractaten zelfs geen paspoort meer behoefden. ORKAAN IN NOOR-ENGELAND EN SCHOTLAND. Booden en gewonden. Een ontzettende storm uit het Noor den heeft gisteren Schotland en de Noord-Oostkust van Engeland geteis terd. Tusschen 3 en 4 uur was de windi op zijn hevigst, met een snelheid van 80 mijl. A De sneltrein BuryNewcastle werd nagenoeg tot stilstand gebracht. De reizigers werden in hun afdeel!ingea heen en weer geschud, alsof ze op zee waren en het stof woei door de portieren en raampjes heen. Honderden hooibergen langs den: weg werden opgelicht en verspreid en vogels tot de grootte van duiven wer den tegen den trein geslagen. De vér traging bedroeg meer dan twee uur. Een militaire vliegmachine werd even voorbij Norwich door den wind1 gegrepen en tegen den grond gesmakt De vlieger werd zwaar gewond en over leed tijdens zijn overbrenging naar 'r» ziekenhuis. Het ergst heeft de storm, evenwel! in Glasgow huis gehouden, waar het reeds 's ochtends was begonnen te waaien. Een groot pakhuis aan een der ka den aan de Clyde stortte in en bedolf 4 man onder de puinhoopen. ■Verderop werden in een straat drie blokken arbeiderswoningen door de volle kracht van den orkaan getroffen en nadat het gemeenschappelijke- dak) door één rukwind was meegenomen, stortten de muren met donderend ge raas in. Volgens de eerste berichten zijn er 4 doocien en 50 gewonden. In het stadje Peebles, op de hoog vlakte, werd het dak van een militaire barak afgerukt en- 300 yard verder op het kerkhof neergesmakt, waar het verscheidene grafmonumenten ver nielde of beschadigde. !Ook uit Falkirt, Lanart, Paisley, Hamilton en Kilmarnock worden be richten van aangerichte schade ge meld, ofschoon daar geen persoonlijke ongelukken schijnen te zijn voorgeval len. KORTE BERICHTEN. Het kabinet Oezonowitsj in Zuid Slavië heeft zijn ontslag ingediend. - Gisteren ,bij de opening van hetl |Zuid-Afrikaansche parlement heeft de gbuverneur-generaal' wetsontwerpen aangekondigd inzake het diamant-del ven en ter verzekering van de opriclï ting van staalfabrieken met regeerings-< steun, teneinde Zuid-Afrika in dit op zicht onafhankelijk te maken van an dere landen. De nationale vergadering van PaJ nania heeft het onlands met de ,Verj .Staten gesloten verdrag naar den pre sident terug verwezen, met verzoek; nieuwe onderhandelingen te openen over wijzigingen in het verdrag, welka rekening houden met de nationale be langen van Panama. De Belgische minister van buitten Jandsche zaken, Vandervelde, heeft gisteren te Londen een onderhoud ge-' had met Chamberlain. Een brand heeft in de Japans'ch'ö stad Kotaysahi 600 huizen vernield; waaronder' een politiebureau, het sta-< tion en bankgebouwen. Geen dooden, Duitgchland vraagt erkenning y» Gemeentelijke Aankondigingen CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROV. STATEN. De Burgemeester van Leiden brengt het volgende ter openbare kennis- Op Dinsdag, 22 Februari aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Prov. Staten. Op dien dag kunnen, van des voor- middags negen uur tot des namiddags vier uur bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Leiden, wor den ingeleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 des Kieswet.' Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidate^ worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig perso nen, die volgens d© kiezerslijst, gelden-, de op het oogenblik der inlevering, kie zers zijn voor de Prov. Staten binnen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermei-, ding van bun voorletters en woon plaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onder teekenaars aan ben de voorkeur wordt gegeven. I Indien de candidaat is een gehuwd© vrouw of weduwe, wordt z,ij op d© lijst vermeld met den naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot onder' toevoeging van baren eigen naam, voor' afgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Dezelfde candidaat mag niet voorko-' men op meer dan één van de lijsten ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Kon. Besluit van 12 December 1917 (Sts.bl. no. 692) bedoel de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn. candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan, de hier bedoelde verklaring telegra- phisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door één der ondertee kenaars. De candidaten kunnen daar bij tegenwoordig zijn. Formulieren, voor de lijsten en voor. de schriftelijke verklaring van bewilli ging, hierboven vermeld, zijn ter secre tarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. Leiden, 29 Januari 1927. De Burgemeester voornoemd, i AUG. L. REIMERINGER, Weth. lo. Burgemeester. het Duitsch als officieele taal voor het internationaal arbeidsbureau. Gisteren zijn de eerste door de' Nationale Bank van België gedrukt© biljetten van 100 belga's in circulate gebracht. Uit het Sociale Leven. MIDDEN ST ANDS-IDEALEN, DIE VOOR VERWEZENLIJKING VATBAAR ZIJN. Van Christelijke MiddenstaAdszijde schrijft men ons: De Christelijke Middenstands-Ver ceniging heeft nu tweemaal achtereen het genoegen gehad op zeer interes sante en leerzame wijze de voor naamste Rijksbelastingen behandeld te. zien, door een zoo bij uitstek des- kundige op dit gebied als de lieer Roo> denburg, Surnumerair bij de Registrar tie en Domeinen. De heer Roodenburg wist op zulk een eenvoudige en hel dere manier de verschillende wetten te behandelen, dat aan ieder, die deze lezingen gevolgd heeft, nu wel veel helder zal zijn geworden, wat tot nu toe in diepe duisternis was gehuld. Voor:al de stroom van vragen, die den inleider beide malen werden gesteld en op voortreffelijke wijze wercTen be antwoord, gaven licht in die gevallen die voor den Middenstander moeilijk- beden opleveren. Wij zouden dan ook! gaarne gezien hebben, dat alle Leid-, sche Middenstanders deze lezingen hadden Jtunnen volgen, doch nu dit onmogelijk was, verheugt het ons toch dat een flink aantal der leden van de Chr. Middenstandsvereeniging van deze gelegenheid geprofiteerd heeft. Naast de meer eenvoudige belasting-- wetten, waar ieder die deze inleidin gen volgde, nu stellig wel weg rnedt, weet, staan de ingewikkelde en in de praktijk zeer veel moeilijkheden opleverende, waarbij men voorlich ting van der zake kundige personen niet kan ontbren. De heer Rooden- burg besloot dan ook zijn tweede le zing met daarnaar nog eens te verwij zen. Wanneer de Chr. Middenstands- vereenigïng in Nederland er toe over. ging een instituut in te stellen, dat elk lid bijstand in zijn fiscale moeilijkhe den kon geven, clan zou een flinke stap in de goede richting zijn gedaan. De adviseurs die aan dit bureau zouden zijn .verbonden, zouden fiscaal-rechte lijk een goede opleiding gehad moeten hebben. Men zou hierdoor de leden groote diensten kunnen bewijzen. Doch dit zou eerst mogelijk zijn als de Chr. Midd. lid waren van de Chr. Mid- denstandsvereenigingen, die daarvoor in aanmerking komen, dan zou zoo'n bureau zeker bestaanbaar zijn. Denk U eens een oogenblik in, een groote Chr. Midd. Ver. in Nederland met een flink Bureau, waaraan verbonden een paar talentvolle algemeene secretaris sen;, waarnaast ook een paar kundige fiscaal-rechtelijke ontwikkelde perso nen, bun diensten aan de leden aan boden .wat een krachfr zou dan yooi)

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2