Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS: Eenling en gemeenschap Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7<f» JAARGANG ZATERDAG 29 JANUARI 1927 NUMMER 203 f COURANT ABONNEMENTSPRIJS lo Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Voor hem die leeft naar den regel door God in Zijn woord ons gegeven, zal het hoogste geestelijk goed zijn de eere Gocls. Hij begeert met zijn leven slechts middel te zijn in Gods hand om het welbehagen Gods te volbren gen. God te kennen en Hem te dienen is zijn zaligheid. Dan is hij reeds za lig, indien hij door Gods genade in be ginsel daartoe mag komen. Over eigen toestand en omstandig heden heen, begeert hij in dat groote heil in te leven. Maar ook die omstan digheden, welke ze ook mogen zijn, zijn hem slechts middelen om God te kennen en te dienen. Dat komt. uit in de bede van Haba- kuk, die wilde roemen in God als hem alles ontviel. Zij belet hem niet om met Agur te bidden dat slechts het bescheiden deel worde onvangen en armoede eri rijk dom verre blijven, omdat zij slechts verleiding brengen. In het leven van den Christen zijn het echter slechts de enkele oogenblik ken die op dit hooge peil hem doen leven. Roemen in groote tegenspoeden het is zoo moeilijk. Tevreden zijn met het bescheiden deel eveneens. Vooral onze tijd kent zoo weinig te vredenheid. Met onrustige gejaagdheid, in voort durende onzekerheid brengen wij on ze dagen door. 't Gevolg is ook dat zooveel half af gewerkt wordt, dat er zoo weinig be slistheid is, dat zooveel dingen niet gelukken. De eenling heeft geen beteekenis. De massa moet het doen; organisatie is het eenige waarvan men de uitkomst verwacht. Teveel wordt daarbij vergeten dat die organisatie alleen, bloeien kan als zij is samengesteld uit gezonde levens krachtige deelen. De eenling moet op zichzelf gaaf zijn. Ook als eenling moet hij de factoren om te slagen in zich hebben. Ongetwijfeld ligt in de organisatie een middel om een half bekwame een tijdlang den schijn te doen aannemen van een geheel bekwa me. De zeven gave pijlen in de klauw van den leeuw zijn een onbreekbare bundel. Maar als er een gebroken is dan kan men die er midden tusschen plaatsen en zoodoende den schijn ge ven dat hij gaaf is. Maar nauwelijks wordt de bundel ook maar even go- schud, of de gebrokene valt er uit. Nog sterker spreekt dit in een or ganisme, in een levend lichaam. Als een tak van een boom aangetast wordt door een ziekte, dan zal die tak afster ven en op den duur afvallen, al blijft hij ook een tijdlang den schijn behou den van een gave tak te zijn. Wanneer een lid van ons lichaam ziek is ge voeld het geheele lichaam de pijn. Is een vreemd lichaam, een splinter, in ons vleesch gedrongen, dan hoopen zich rond dien splinter de witte bloed lichaampjes op en persen aldus in het bekende zweren het vreemde lichaam uit. Zoo is het nu ook in onze samenle ving. De mogelijkheid is er om de gebro ken pijl een gave ongebroken pijl te doen schijnen. Maar ook dringt de organisatie ons het zieke lid af te wer pen. Dringt ook om het ondeugdelijke uit te bannen. Wanneer het tenminste een organisme is, een leven i ding. Zoo moet er nu bij ons steeds een streven zijn" om elke organisatie in ons leven natuurlijk op te bouwen. Elk onderdeel moet gaaf zijn, moet zijn levenskracht putten uit het lichaam, maar ook moeten die onderrteelen eik de functie vervulltn om het organis me gezond te houden, om het vreemde dat er niet in hoort uit te Pannen. Hierin ligt een der voorname ver schillen tusschen de organisatie met Christelijke belijdenis en van hen die in het leven met die belijdenis niet re kenen. Bij de laatstèn is de organisa tie doel, machtsmiddel. De eenling valt weg de organisatie treedt er voor in de plaats. Daarentegen zal de Christen die or ganisatie slechts als middel gebruiken om de deelen beter tot hun recht te doen komen. Organisatie is niet doel maar slechts hulpmiddel. Elk deel op zichzelf moet gaaf en volmaakt zijn en om dat gaaf en volmaakt te houden dient het organisme. Zoo opgevat is elke organisatie niet in de eerste plaats een middel om wat te verkrijgen, maar een middel om wat te zijn. Niet de organisatie is het voornaamste, die valt straks weg. Zelfs de oercel onzer Maatschappij, het huisgezin, zal eenmaal wegvallen. BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Maar die organisatie heeft niet al leen waarde, zij is noodzakelijk. Nood zakelijk omdat scheppingsdrang, vol making van het heelal, het eischt en ook als hulpmiddel om, wat dreigt uiteen te vallen en hetgeen door zwak te zou bezwijken sterk te maken. Steeds echter is de eenling het voor naamste. Op de gaafheid daarvan komt het aan. Dat wij dat toch vooral nooit ver geten. Laat dat onze organisaties toch steeds onderscheiden van elke andere organisatie die met Gods bevel en Gods ordinantie niet rekent. Tel 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 V Nog eens de markt. Van zeer deskundige zijde deelt men ons het volgende mede: „Met belangstelling heb ik reeds en kele malen in uw blad kennis genomen men van Uwe artikelen over de vaak hooge prijzen, die hij de kleinhandela ren moeten betaald worden; .prijzen, die in verband met noteeringen zeer hoog zijn te noemen. Als oorzaak kwam naar voren, de lange weg die het artikel af moet leg gen. Als middel de markt. 'k Zal het ondervolgend© alleen over onze tuinbouw-producten spreken Zou een groetenmarkt levensvatbaar heid. hebben? Neen! In onze stad zal men maar zeer wei nig menschen aantreffen, die 's mor gens gewapend met tasch of mand de markt gaan bezoeken; trouwens niet alleen hier, ons gansclie volk in de massa geeft zich daar niet voor. An dere landen zijn op dit terrein geen basis. 't Gaat daar van. moeder op dochter; men, weet niet beter. Overbekend zijn de gevallen, Üat men bij het afhalen aan pakhuis of winkel, reductie verkrijgt; overbekend is dat dergelijke zaken niet bloeien. Men wenscht zijn koopwaar aan huis bezorgd te zien. Al zouden wij aan kunnen nemen, dat ons volk wel ter markt zou gaan, wie moet aldaar verkoopen? Wil men zooveel mogelijk tusschen- handel uitschakelen, de teelder? Maar de tuinder is geen koopman. De verbouwer is gewend zijne pro ducten ter veiling aan te voeren waar vraag en aanbod prijsregelend optreedt Trouwens zijn tijd is beperkt. Zijn bedrijf laat het niet toe, op zoo'n markt aanwezig te zijn,; naar de vei ling kan hij een jongen knecht zenden, maar naar de markt moet bij zelf. Wat maakt nu onze groenten duur? De lange weg maakt de prijs zeker duurder, maar dit is de hoofdfactor niet. Onze menschen eten alleen de duur ste artikelen! Aanstonds in Maart begint het reeds; is de handelaar voorzien van spinazie, die natuurlijk in verband met den ge- ripgen aanvoer en de groote vraag duur is, men moet ze eten; is de tijd dan daar dat dit product in massa's komt, dan is men de spinazie beu. Dan wenscht men geen goedkoope groenten te eten!!!! Zoo gaat het door met alle produc ten. Nog een artikei wensch ik U te noemen. Aanstonds in het voorjaar komt de bloemkool. Men eet bloemkool. Krijgen wij dan echter warme dagen, en de massa's veld-bloemkoolen wor den aangeboden, vraagt het Uw han delaar. hij zal dan den geijkten term gebruiken: „We kennen ze aan de straatsteenen nog niet kwijt". Dan is de handelaar iix staat voor een luttel bedrag bloemkool aan te bieden! Wat maakt onze groenten nog meer duur? Het crediet! Er zijn menschen die de financierde aangelegenheden gemakkelijk op ne men. Het komt wel terecht; schrijf het maar op! Voor rente, verlies, enz. moet natuur lijk, de prijs verhoogd worden. Nu de oplossing: dus géén markt; tusschen handelaren handhaven, wat dan? Is Uw beurs klein, begint dan wat later spinazie te eten. Doet dat met alles. Koopt, alleen dit of dat als de massa er is. Dan zult ge werkelijk en-aren. dat groete niet duur is. Ik weet, dat de groote „men' 'deze regelen toch niet toepast, maar klaag dan niet meer over dure groen ten." Precies wat wij ook al zoo vaak be toogden, de fout zit bij het publiek. Vandaar onze opmerking „Vereenvou digen" en „Naar de Markt". Het is duidelijk, dat het, niet in de eerste plaats de handel is, die gewij zigd moet worden, maar in de eerste plaats het publiek dat zijn keuze an ders bepalen moet. De inzender heeft dit op juiste wijze geïllustreerd- STADSNIEUWS. CAPET KWARTET. Beethoven-herdenking. In de flink bezette Gehoorzaal trad gisteravond het CapeUkwartet op on der auspiciën van 't Concertbureau Dr. •de Koos. Vooraf werd een inleidend woord over de beteekenis van Beethoven ten beste gegeven door Dr. Rudolf Mengel berg. Van tal van grooten uit het tijdvak der Romantiek valt in deze jaren een honderdjarige herdenking van geboor te of dood te vieren. Dat wij zooveel eeuwfeesten vieren is meteen een ge tuigenis van de geestesarmoede van dezen tijd. Er zijn geen genieën, meent spreker. Er zijn in hoofdzaak talenten, soms schitterende talenten. Genieën he reiden de komende tijden voor, werpen een blik in de toekomst; talenten zijn niet meer dan de uitdrukking van him eigen tijd. Het concert bezoekend pu bliek zoekt kracht en steun bij de groo ten die ook voor onzen tijd nog iet§ te zeggen hebben. En Beethoven wordt wel het meest gezocht; hij openbaart het mysterie van het leven. Beetho- vens unieke plaats in de muzikale cul tuur is deze: hij is een elementaire kracht geworden voor ons beschavings leven. De concertzaal ontstaat na Beet hoven. Beethoven geeft haar voor 't eerst een inhoud, nadat de muziek van te voren uitsluitend in dienst der kerk en vorstelijke hoven stond, en vooral ook in dienst dei* opera. Beethoven brengt de absolute muziek midden in de wereld. Hij was wel begaafd, maar geen won derkind. Zijn universeele kracht ont wikkelt hij door harde werkzaamheid. In 1792 was hij nog de verwant van Haydn en Mozart. Hij had toen nog geen werk geschreven, waarin hij ge heel zichzelf was. Z'n leven verdeelen we in 3en: de jong© Beethoven, de rijpe Beethoven en de latere Beethoven, die zoo ontzaglijk veel aan de toekomst te vertellen heeft. Deze ontwikkelings gang speelt zich af in zijn sonates, zijn symphonieën en zijn strijkkwarten. Al le deze genres geven op zich zelf een beeld van zijn ontwikkelingsgang. In de kwartetten openbaart'de kun stenaar zich in zijn schoonste kracht. Zij hebben het karakter van een in strumentaal ensemble met sterk socia listische kwaliteiten. Beethovens kwar tetten zijn diep menschelijk en van de' hoogste schoonheid. In de eerste kwar tetten worden w© nog herinnerd aan Mozart en Haydn, in de latere is de meester zich zelf en beeldt zijn eigen zieleleven uit; in de laatste is hij de eenzame wijsgeer, de zoeker. Deze mu ziek is heden nog een probleem; ze eischt algeheel© overgave. Den 26sten Maart 1827 stierf Beethoven. Na deze inleiding trad het Capet- kwartet op, bestaande uit Lucien Ca pet, 1ste viool, Maurice Hewitt, 2de viool, Henri Benoit, alt, Camiile Dele belle, cello. In het eerste kwartet op. 18 F. gr. t. herkent men nog den leerling van Mo zart. Een zonnig werk. Met fijne intu- itie pasten de kunstenaars zich hierin bij elkaar aan, zoodat een prachtig evenwichtige voordracht werd verkre gen. Er was een fijne doorzichtigheid en groote klaarheid in het samenspel, zoowel in de accoorduitbeelding als de contrapuntiek. In het Adagio trof de aanhef dér begeleidingsmotieven, "waarboven de eerste violist de prach tige melodische lijn laat welven en bui gen. In de eigenaardige melodische figuraties welke de cello hierin maakt herkent men reeds de komst van den igeheel zelfstandigen Beethoven. Na een pittig en geestig Scherzo komt dan de finale, een Allegro in frisschen jubel, een fijn zongetwinkel, een ziel die zich nog onbezorgd overgeeft aan de vreug de. Voorname muziek. Het tweede kwartet op. 74 Es gr. t. heeft ons het meest geboeid. Het is uit 1809. Er is dan reeds heel veel over Beethoven heengegaan. De geschiede nis met Thérèse Brunswik Is dan in zijn leven geweest. Onvergetelijk is hem de „verr© geliefde", en hij haar, schoon standsverschillen een vereeni- ging beletten. Het Adagio zet in als een zacht orgelruischen en onmiddellijk voelt men: deze muziek is geboren uit een heel anderen stemmingsbodem clan de vorige. De eerste was spel; deze mu ziek is leven, uitdrukking van smarte lijk© ervaring. Met diep-zdelkundige in leving werd ze vertolkt; geen virtuozen werk maar taal van vier ras-kunste naars, die met Fransche gratie en edel moedigheid de donkere tragiek van de zen Germaanschen geest aanvoelen. Een spel vol beheerschte kracht, zelden zich uitend in ongeremde overgave en juist door die enkele uitlevingen zoo diep en sterk een indruk nalatend. In het tweede Adagio weer een diep ontroerende inzet met een subliem cantilene van de 1ste viool, een melo die zwanger van heimwee. En weldra een mengeling van melodieën der ver schillende instrumenten, die zoeken, vragen, dringen! Al maar klachten en tegenklachten als van den componist „an die ferae Geliebte", een aangrij pend wonder van schoonheid. In het Presto en Prestissimo schijnt het strijdgewoel losgebroken. Een ge weldige rhythmische bewogenheid, die het korte motief draagt en almaar va- riëert, herinnert aan het allegro der 5de symphonie. Prachtig werd dit ge speeld en besloten met het indrukwek kend Allegro con variatione. Na de pauze werd nog gespeeld het kwartet op. 95 F. kl. t. een compositie uit 1810, muziek die rustig stemt, al voelt men den ondergrond van droef heid. Ook dit werd schitterend ge speeld. De executanten hadden telkens een geestdriftig applaus in ontvangst te nemen en werden herhaaldelijk te ruggeroepen. LEZING OVER DE VOORNAAMSTE RIJKSBELASTINGEN. Donderdagavond vergaderde de Chr. Middenstandsvereeniging in Huize Ny- dam. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter, den heer J. van der Steen, worden de notulen gelezen en enkele ingekomen stukken behandeld. Daar de penningmeester verhinderd is, kan hij geen verslag uitbrengen over 1926, hetgeen nu tot de volgende vergadering wordt uitgesteld. - De bestuursverkiezing, welke hierna plaats vindt, heeft tot resultaat, dat herkozen worden de heeren C. Th. Bree baart, K. Wielinga, H. Buurman en in de bestaande vacature wordt benoemd de heer Joh. van Weeren Jr. Hierna houdt de heer A. Roodenburg surnumerair van de Registratie en Do meinen een inleiding over de voor naamste Rijksbelastingen. Deze lezing bedoelde te zijn een aan vulling van de vorige, in zoover, dat thans de andere Rijksbelastingen, wat inhoud, grondslag en werking betref fen, in hoofdzaak worden behandeld, zoodat de twee lezingen tezamen een geheel vormen. Achtereenvolgens worden behandeld: a. De vermogensbelasting. Deze be lasting bedoelt de inkomsten uit ver mogen zwaarder te belasten, dan die uit beroep of bedrijf. Moeilijkheden doen zich hij de toepassing dezer wet voor hij de vaststelling van het ver mogen. b. D© verdedigingsbelasting lb is in gevoerd ter bestrijding der crisisuitga ven en loopt momenteel zoo goed als parallel met de vermogensbelasting, hoewel oorspronkelijk bedoeld was een vermogensafname ineens. c. De personeel© belasting belast nog volgens het oude beginsel, waarbij de draagkracht vastgesteld werd door uiterlijke kenteekenen. Momenteel strekt zij tot correctie aan de Inkom stenbelasting en om enkele elementen van draagkracht tot hun bijzonder recht te doen komen. d. De grondbelasting is een zeer oude belasting, die door haar zakelijke ka rakter niet kan worden gerechtvaar digd door haar draagkrachtbeginsel. Deze belasting wordt niet in die mate gevoeld, als de andere, omdat zij door jarenlange heffing feitelijk is geamor tiseerd. Met de successiebelasting wordt het terrein der indirect© belastingen betre den. De successiebelasting en schenkings rechten worden geheven volgens het beginsel van heffing wegens vermeer dering van draagkracht. Zonder juridi sche hulp is het onmogelijk aan haar bepalingen te voldoen, aangezien ze belast den juridischen overgang van vermogen door, overlijden of schenking Een tweetal voorbeelden verduidelij ken dit. Ook de registratiewet geeft den nor malen middenstander veal last en wel op denzelfden grond als de successie wet, n.l. haar juridisch karakter. Van belang is' deze wet voor den midden stand, doordat de registratie van onder handsche akten de dagteekening vast stelt. (Zi© art. 1917 B.W.) Over den rechtvaardigingsgrond wordt verschil lend gedacht. De zegelwet is eveneens een wet die moeilijkheden geeft wat betreft haren grondslag. Doch ook bij de uitvoering van haar bepalingen. En dit laatste is wel het voornaamste, da ai* deze moei lijkheden dagelijks terugkeeren. Van de verwarring die op het zegelgebied heerscht worden voorbeelden gegeven. Men moet tot de conclusie komen, dat er noodig is een instituut, door den Bond in te stellen^die elk lid van den Bond bijstaat in zijn fiscale moeilijk heden. De bondsadviseurs moeten een volledige fiscaal rechtelijke opleiding hebben genoten, zoodat men eenerzijds goede adviezen ontvangt en anderzijds daarvoor geen sommen behoeft uit te geven. De toekomst zal leeren of een Gewone advertentlSn per regel 2&/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel UrieL' Bij contract, belangrijke reductie. j Kleine advertent!8n bij vooruitbetaling j van ten boogete 30 woorden, worden dage- lij ka geplaatat ad 40 cent Buitenland. Het nlenwe Duitsche kabinet. De Fransche regeering heeft beslo ten het visum weer in te voeren. Orkaan in Noord-Engeland en Schot land. dergelijk instituut levensvatbaarheid zal hebben. Hierop volgde een zeer interessante discussie, waarbij van alle kanten vra gen werden gesteld, die op heldere wij ze door den inleider werden beant woord. Voordat de voorzitter te half twaalf de vergadering sloot, dankte hij den heer Roodenburg hartelijk voor zijn le zing. BEROEPINGSWERK. In de vergadering van het Kiescolle ge der Ned. Herv. Kerk alhier gehou den in de Pieterskerk, ter verkiezing van een predikant voor de vacature Dr. D. Plooy werd gekozen Ds. A. D. M e e- ter te Loosduinen, aanbevolen door de Confessioneele kiesvereeniging De beide andere candidaten van het drietal behaalden slechts een gering of betrekkelijk gering aantal stemmen Ds. A. D. Meeter werd in de daaropl volgende Kerkeraadsvergadering tot predikant beroepen. In dezelfde vergadering van het Kiescollege werd nog na een herstem ming tusschen de heeren G. J. v. d. Berg en C. J. Kromwijk laatstgenoem de tot diaken gekozen. EEN VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. De Stadsevangelisatie „Jeruël", Mid delstegracht, heeft met algemeene stemmen besloten zich officieel te vor men tot een Vrije Evangelische Ge meenschap op denzelfden reglemen- tairen grondslag als de Vrije Evange lische Gemeenten in andere plaatsen van ons vaderland en wel overeenkom stig het te Rotterdam geldende regle ment. Tot bestuur der gemeente werden al le leden herkozen, die de jaren dat de ze corporatie op de Middelstegracht werkzaam is, zitting hadden. Deze hebben allen hunne benoeming aange nomen. In de functie-verdeeling is wel eeni ge wijziging gekomen. Thans fun- geeren twee penningmeesters, een voor den Evangeliearbeid, n.l. de heer G. S. Bogaards en een voor kindervoeding en verpleging, welke arbeid den naam van de stichting „Jeruël'1 blijft behou den, de heer W. Moenen, Oude Rijn 114; Als secretaris fungeert de heer van der Ploeg; waarnemend voorzitter de heer van den Berg; overige bestuur deren zijn de heeren: A. Kruit en van der Hoeven; als voorzitter fungeert de Prediker der gemeenschap, de heer van der Horst. DE A.S. STATENVERKIEZINGEN. De candidatenlijst van den Vrijz. Dem. Bond voor Leiden en Gouda luidt als volgt: 1. J. Kortland, Schoon hoven; 2. mevr. H. W. B. van Itallie van Embden, Leiden; 3. J. M. J. L. A. Speelman, Sassenheim; 4. J. F. de Ren, Leiden; 5. G. van Lange, Waddinx- veen; 6. J. Looman, Haastrecht; 7. Mevr. Gonda van Mindere—Dirksema; 8. L. Vleggeert, Gouderak; 9. F. Broer© .Bodegraven; 10. Corn. H. Hagedorn, Gouda. VRIJHEIDSBOND. In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Leiden van den Vrijheidsbond deelden de heeren Eerd- mans en van Hamel mede, dat zij zich bij de a.s. verkiezingen niet meer be schikbaar stellen- voor een candldatnur voor het raadslidmaatschap. Tot penningmeester der afdeeling werd in de plaats van Mevr. Uit en- broek gekozen de heer A. Korteweg. Voorts werd tot bestuurslid in de vac. Mevr. Helder gekozen Mevr. Moolen- burgh. Een voorloopig© groslijst voor de a.s. Statenverkiezingen werd vastgesteld. Getracht zal worden deze lijst met die van Den Haag te verbinden. TRAMONTSPORING. Gisteravond omstreeks 8 uur is op de lijn van de N.Z.H.T.M., even over den overweg op den Rijnsburgerweg, een tramwagen bij het rangeeren ont spoord. De wagen kwam ongeveer een meter naast de rails te staan: met dommekrachten heeft men hem na on geveer drie kwartier, weer in de baan gekregen. Het tramverkeer naar Oegstgeest, Katwijk en Noordwijk, alsmede de ver binding met den Haag met de H.T.M. stonden drie kwartier geheel stil. Gisteravond was de 19-jarige A. W. P., banketbakker, wonende Morsch* weg, met een vriend naar Voorschoten

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1