NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JANUARI 1927 UIT DE OMGEVING. HAZFRSWCUDE. De vergadering van de A.-R. Kies vereeniging „Ned. en Oranje" werd go honden in het lokaal achter de Gerei Kerk, bijgewoond door een groot aantal leden. De Voorzitter, de heer D'. de Braijn. opende het samenzijn op go bruikeljjke wjjZe, waarop door hem een woord van dank werd gebracht voor de blijken van waardeering, die hn mocht Ontvangen. Daarop ver&eeg de neer F. A. den Ouden van 's-Gravenhage het woord om in helder en duidelijk licht te stellen de treurige toestanden in de veenstreken in Drenthe, om daarop te wijzen op het doel van de „Groen van Pnnsterer-Vereen., die aan die noodlij dende bevolking aldaar, daadwerkelijk hulp wil bieden. Hierna werd de groslijst voor candidaten voor den gemeenteraad samengesteld. Door den Secretaris, den heer B. Offringa, werd in hartelijke en waardeerende woerden dank gebracht aan den heer G. Maaskant, voor alles wat door hem in een reeeks van jaren voor. de A.-R. Partij werd'gedaan, waar op hp hem als blijk van waardeering de maquette van Dr. A. Kuyper aanbood Dit blijk van erkentelijkheid werd door den heer G. Maaskant dankbaar aan vaard. Nadat gezongen was Ps. So 'o. ging de heer G, Maaskant voor in dank gebed. Hedenavond ten 7 uur, zal het Kir» derzangkoor onder leiding van den Direo teur, den heer G. v. d. Keur vaa Leiden, in het lokaal „Salvatori" een openbare uitvoering geven. Het bouwen van een burgerwoo» huis voor rekening van den heer J. Wind horst Czn., alhier, is opgedragen wat het metselwerk betreft aan den beer Y. Hor- tensus, het timmerwerk aan den heer W. J. Dekker, en het schilderwerk aan den heer A. Bogerman, allen alhier. De jaarvergadering van de Hazers woudsche Eierenveiling werd gehouden in Café Nutejjl, onder Voorzitterschap van den heer J. Noordam. De Voorzitter opent de vergadering met een welkomstwoord, waarop door den Secretaris, den heer L. C. van Geest de notulen worden gelezen en het jaan verslag wordt uitgebracht. De Penningmeester de heer J. Pvaap horst bracht financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 1522,de ui. gaven f1216,01, alzoo een batig saldo van f 305,99. In het. afgeloopen jaar wa ren 363.107 eieren aangevoerd, zoodat 26000 eieren meer als het vorige jaar ter veiling waren gebracht. De gemiddet de opbrengst der eieren bedroeg f6,60 per 100 stuks. Het grootste aantal op t r'ag was geweest 14787, bet kleinste getal 689. De hoogste prijs die voor de eieren was besteed, bedroeg f16,15 ter wijl de laagste f4,60 per 100 was ge- we 1st. Prijswinners vpor het grootste aantal eieren waren: P. Kooman met 18963Firma Voets v. d. Lelie met 15049, A. Qualm 11150, L. Noordam 10183, L. G. van Geest 8493, I. Koe man 8389, M. Noordam 8374, Gebr. van Vliet 8m, Th. Alkemade 8009 en Gebr. Stokman 7857 eieren. De grootste aan- voir in October, November en Decern ber was aangevoerd door Gebr. van Vliet 1292, Mi van Gorsel 1182 en Fir ma Voets v. d. Lelie 973 eieren. Tot leden van het bestuur werden hen kozen de heornn J. Noordam, L. C. van Geest en Pb. Rademaker. Tot Voorzit» ter werd herbenoemd de heer J. Noor dam, terwijl tot Secretaris in de plaats van. den he-er L. C. v. Geets, die als zoo danig bedankte, werd gekozen de heer Nic. Stokman. De Voorzitter sluit met een woord van dank voor de opkomst, de vergadering Burgerlijke stand. Bevallen: D Brouwer, geb. Verwey, dochter. Gehuwd: A. van Lupk, 24 j. en J. v d. Meer, 22 jaar. OvereldenL. de Bruin, 11 daegn. KATWIJK. Naar we vernemen, heeft in Casa (hlra" te Katwijk aan Zee, op uitnoo- Öiging van het bestuur van „Het Groe ne Kruis" een samenkomst plaats ge had, ter overweging van de wensche- lijkheid en mogelijkheid, om ook in on ze gemeente te komen tot „Huiszorg". Op deze samenkomst waren o.m. ook het bestuur der „Katwijksche Zieken verpleging" en enkele H.H. Doctoren, met hunne dames tegenwoordig. Vam de dringende behoefte aan „Huiszorg" bleek men algemeen overtuigd te zijn. Deze toch bedoelt, het verstrekken van persoonlijke hulp in gezinnen waar de vrouw des huizes tijdelijk door ziekte niet in staat is de huishouding waar te nemen, en er ook niemand is, die haar taak kan overnemen. Zijn wij' wel inge licht, dan bestaat het voornemen, om) binnenkort opnieuw samen te komen en te trachten, vrouwen en meisjes te vinden, die zich onder nader vast te stellen regelen en voorwaarden, voor dit werk der Chr. Barmhartigheid be schikbaar willen stellen. Aan verschil lende Meisjesvereeni gingen en Dames- kransjes in de gemeente zullen daartoe o.a. uitnoodigmgen gericht worden. Het is zeer te hopen, dat deze pogin gen zullen slagen. Wiie eenigermate op' de hoogte is van de moeilijkheden waarin dergelijke gezinnen als boven bedoeld dikwerf veukeeren, door het niet kunnen bekomen van de noodige en geschikte hulp, -en de ellende die er dientengevolge geleden wordt, kart niet anders dan klit pogen van „Het Groene Kruis" van harte toejuichen". NOOKDWIJK. De N.Z.H,1\M. mag zich in een gr00te verbeterinjg verheugen, n.1. hier om. ZooaJs bek e.nd, zouden de tramrais niet meer langs d tm ouden voorweg, doch langs den nieuvien gelegd worden. Dit werk is bijna klaar. Het Enkerspoor van af Noordwijk is gereed. De trams uit de richting Noord.tvnk zoowel als uit de richting Leiden kunnen zonder gevaar over het enke'ie; spoor rnden. Er wordt hard gewerkt c»m net andere spoor ook te leggen. Wellicht - wordt er spoedig over beide sporen gereden. Het is te hopen, dat al liggen er itt 't nieuwe spoor een stuk ef wat kleine bochten, er met zoo geslingerd wordt als het oude spoor veroorzaakte. De Beeklaan is met. klinkerkeien ver- lengd en kunnen dus over enkele de gen de .vervoermiddelen zonder enge makkelijkheden op dèn "Voorweg komen NOORDWIJK AAN ZEE. Dinsdagavond trad "111 de Geret. Kerk Dr. B. Wielenga van Amsterdam op. Z.Eerw. had als onderwerp: „De Bijbel als Boek der Schoonheid". Med het zingen van Psalm 119 83, werd de samenkomst geopend. Daarna werd Je saja 54 voorgeleven, waarna Spr. voor ting in gebed. Ampel legde Z.Eerw. e schoonheid van den Bijbel uit. De waarheid van den Bijhei gaat voorop, doch daarop volgt toch wel de schoon heid. Na gemeenschappelijk psalmgezang ging Spr. voor in gebed. Bij het verla ten van het Kerkgebouw werden be langstellenden gelegenheid gegeven een gave aan de Kerk te geven. Wegens het verbfeedén v. d. N. Boulevard, moeten de braridkranen, die dan midden in dden weg zouden lig gen, wat op zij gelegd worden. Hier door komt net, dat zoo nu en dan de waterkraan in de woningen geen water geeft. OEGSTGEEST. In de op 25 Januari j.L gehouden bestuursvergadering der Zwemvereeni ging „Poelmeer" is besloten, om in de 2e helft van Februari een algemeene Vergadering te houden, waarbij obliga ties zullen worden uitgeloot. Voor leden en introducés zullen vele verrassingen en attracties zijn. Per advertentie zal een en ander nader worden bekend ge maakt. RIJNSBURG Er is een goede vraag naar getrob kon bloemen voor export en de p rij ze., blijven zeer goed Waardoor het hekken mede omdat de inkoop der bollen eeu aanmerkelijk kleiner bedrag vorderd^ goed loonend is in dit seizoen. De prijzen zjjn de laatste dagen als volgt: Herman Schlegel 5,305,40, Fla mingo 6,507,20, Salvator Rose 6,20—; 6,30 La Reme 4,104,40, Cramoisie Brillant 4,404,So, Gele Prins 6,30 6,70, Fred. Moore 5,605,80, Prosper- ty 6,6,6o, Prins van Oostenrijk 6,30— 6,50, William Copland 6,706,90, Hya cinthen 1923. VALKENBURG. Loop der bevolking dezer go meente over 1926. Bevolking op 31 Dec. 1925 406 M., 381 vr., totaal 787. Vermeerdering door: Geboorte 9 M., 6 Vr., totaal 15. Vestiging 15 M„ 23 vr., totaal 38. Totaal vermeerderd met 24 M., 29 Vr., Totaal 53 personen. -Vermindering door: Overlijden 2 M., 1 V., totaal 3. Vertrek 27 M., 32 Vr., totaal 59. Vermindering totaal 29 M., 33 -V., totaal 62 personen. Verschil geheele verminderingl 5 M., 4 Vr., totaal 9 personen. Bevolking op 31 Dec. 1926: 401 M., VOORSCHOTEN. De J.V. op Gereformeerde Grond slag alhier, hield gisteravond haar 12de feestelijke jaarvergadering in het go bouw voor Chr. Belangen. De Voorzitter, Vr. C. Limburg, open de na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 158:1, met gebed en las Ps. 127 voor en sprak vervolgens een goed opo ningswoord over „Vasthouden aan net onbewegelijke". Uit het goed verzorgde jaarverslag van Vr. P. Steeneveld,Hoorden wij, dat de J.V. in ledental iets afgenomen is, en nog geen 20 leden telt, maar overigens fezond is. Ook de Penningmeester Vi v. Amerom had' geen klagen met een batig saldo in kas. Na deze gebruikelijke voorgerechten zorgde de J.V.,, dat de talrijke aanwezi gen nog volop konden genieten en wij meenen dat zij hierin vrijwel geslaagd is Misschien zullen sommigen een opstel als „Het Huisgezin" boven het bereik der J.V. achten, wat echter niet weg neemt dat Vr. van Kampen blijk gaf een goede kracht der J.V. te zijn, die de gelijk werk kan leveren. In het luimige genre oogste de Vl van Schie, Zonneveld en Limburg veel succes. «Aparte vermelding verdiend ech ter onze Gereformeerde Ton. v. Tast, Vr J. Doekes, met z'n carieatuurteekenin fen van de leden der J.V., in en buiten e Vereeniging. De gelijkenissen van de op het doek geprojecteerde beelden waren inderdaad frapant, en de bijschrif ten geestig. -* De samenspraak, om deze geijkte naam te gebruiken, werd heel goed ge speeld, hoewel wij meenen als de J.V. toch dien weg op gaat, er wel wat beters te krijgen is, b.v. in boeken als „Kinde ren in verstand en in boosheid" en „Neveldnk". Een fijn stukje proza gaf Vr. W. Bakker in „Va-der". Ter afwisseling als we 't zoo mogen noemen, vergastte Dr. Wielenga ons op eenige Vioolnummers-, begeleid door het Orgel. Wn kwamen daarbij tot de. ont dekking, dat Dr. Wielenga niet alleen goed preeken, maar ook goed Viool spe len kan. 1 Verschillende afgevaardigden voerden het woord; voor den Kerkeraad de heer C. Kooy, voor de A.-R. Kiesvereeniging de heer P. J. N. Pieron, en namens de Zustervereemgingen werd het woord ge voerd door verschillende Vr. Dat de 1. den der Meisjesvereeniging ten zeerste door de J.V. gewaardeerd worden, kwam naast de lichtbeelden ook weei uit in hun goede zorgen voor eenglaas je Ranja. 't Was reeds laat geworden, toen Dn Wielenga na een kernachtige toespraak de vergadering met dankgebed sloot. WOUBRUGGE. In de oude rechtkamer alhier, wel ke geheel bezet was, vergaderde de ver eemging „Onderlinge Hulp", tevens ver eeniging „Ziekenhuisverpleging". De Voorzitter de heer H. van der Na gel opent de vergadering en heet allen welkom. De notulen worden gelezen en fo-edgekeurd, ert den Secretaris da heer van den Boom wordt dank gezegd. De Voorzitter herinnert dat de zieken- verepniging Onderl.. Hulp" nu iS jaar bestaat en de afdeeling dezer vereeni ging „Ziekenhuisverpleging" 4 jaren. Bei den hebben veel steun aan kranken en lijdenden mogen bieden. De Penningmeester de heer F. Kroes, welke van de oprichting af die functie heeft mogen bekleeden, verkreeg het woord en deed rekening en verantwoor ding van zjjn beheer, vooraf mededeelen de, dat het bestuuur besloten had de (ondersteuning van leden bjj krankheid te bepalen op f1,50 per dag, zoolang de kas dit toeliet, dus f0,25 per dag meen en voor verpleging in een ziekenhuis f3,per dag. De inkomsten van het ziekenfonds waren f816,80 en de uitga ven f442,10 (dus weinig zieken waren er geweest) het slot; van het reserve fonds bedroeg f 1716,82. Het fonds Van de ziekenhuisverple ging bedroeg aan inkomsten f1453,toen uitgaven f 1270,(0 a-dus een vooriee- ligi saldo van f957,38. Het ledental van laatsgenoemde fonds, is in het afgeloopen jaar vermeerderd met 19 leden en. nu geklommen tot 580, hieronder niet begrepen de kinderen, onder den leeftj'dg. Het ledental van het ziekenf. bedroeg thans 90 leden. In de ziekenhuizen werden in het afge loopen jaar verpleegd 1S leden, tezamen met 432 veiyleegdagen. De commissie tot nazien der rekening bestaande uit dé heeren C. Oudshoorn, H. Brunt en G. Windhorst, deed bij mon de van eerstgenoemde verslag. Rekenin gen, boeken en bescheiden waren nage zien en alles in orde bevonden. Dank werd gebracht, aan den Penningmeester voor zijn veelomvattende administratie. De oorzitter sluit zich daarbij aan en dankt den Penningmeester en de com missie en brengt de rekening ter tafel ter bespreking. De heer C. Schijf zou het wenachelijk achten, dat tot stjjvjng van de kas der ziekenhuisverpleging niet f3,maar f2,50 per dag werd uitbetaald, de gegoe den blijven allicht langer in zoo'ninricl; ting, nu zgj steun erlangen, dan noodig is Hij wensent daarvan een voorstel te ma ken. De Voorzitter deelt mede, waarom een hooger bedrag wordt toegestaan, dan de kosten per dag in het Aoade misch Ziekenhuis bedragen. Het is een tegemoetkoming in de reiskosten der achterb-ijvenda hujsgénooten, ook steun in de vervoerkosten enz. De heer F. Kroes sluit zich daarbij aan en zegt, de gegoeden komen niet in die voordeelige conditiën omtrent ven pleging en geneeskundige behandeling, als de minder gegoeden: de verpleging!- kosten zijn aanzienlijk nooger. Dat zg lid zijn geworden, is in hoofdzaak om het goede doel te steunen en niet be paald om er partij van te trekken. Daar dit voorstel niet ondersteund wordt, is het vervallen. Omtrent de extra kosten van bestralen in de ziekenhuizen, voeren het woord de heeren Windhout, Kroes, van der Laan en Kroon, doch hét kwam niet tot een besluit. De Voorzitter wenscht den zeer ge- waardeerden arbeid van den Penning meester in een besloten vergadering te bespreken en verzoekt den neer Kroes zien even te verwijderen. Met algemeene stemmen en met a;- plaus werd een besluit genomen, waar uit de erkentelijkheid zal blijken. Bij acclamatie, op voorstel van den heer C. Oudshoorn, wordt de Voorzitter, wiens beurt van. aitreding 't was, herko zen en Uet hij die keuze zich welgevallen Tot nazien van de rekeningen aan het eind van dit jaar, worden benoemd de heeren A. van 't Wout, J. Reyngoud en W. Oprei. Het bestuur deelt mede, dat het 't niet wensehelük heeft geacht, om finantieele reden, dat aansluiting bij den Centralen Bond zou geschieden. Na de gebruikelijke rondvraag, sluit de Voorzitter deze vergadering en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. GEMENGD NIEUWS. Het Postkantoo r verzakt? In de hal van het Postkantoor aan den Cóolsingel te Rottèrdam, is tegen den wand a,an de Zuidzijde een vrij froote stelling opgeslagen. Dit wekte ij sommigen de angstige veronderstel ling, dat de muur daar aan het verzak! ken zou zijn, het gerucht, dat er zich froote scheuren vertoonden, deedzelfsl e ronde. Er behoeft hier echter, vol gens den Directeur van het Postkan toor, geen redèn tot eenige ongerust heid te zijn. Het loslaten van wat stuk jes cement hetgeen gevaarlijk is voor het publiek, was slechts de reden, waar om men de stelling opsloeg. De repara ties zullen vrij spoedig geschied zijn. Brand. Dinsdagavond om streeks half 7 is brand uitgebroken in de hoedenfabriek van de Gebrs. Su san, welke is gelegen op een inpandig terrein aan de Plantage Middenlaan te Amsterdam. Het vuur w^s uitgebroken op de zolderverdieping. Na een uur olus- schen was de brandweer de vlammen meester. Het grootste gedeelte der zol derverdieping brandde uit; de andere verdiepingen van h^t hooge gebouw, dat vroeger als diamantslijperiji dienst! deed, kregen veel waterschade^ Bomaanslag. Gisternacht is te Straatsburg in de voormalige ka zerne Rouget de Lisle, thans gebezigd als verblijfplaats voor families, die geen woning kunnen vinden, in een vuilnisbak een bom ontploft. !Een groot aantal ruiten'werd ver brijzeld en van een naastgelegen ge bouw werd gedeeltelijk het dak af gerukt. De ontploffing was zoo hevig, Üat het seismografisch bureau van Straats burg een aardschok registreerde. De schade is belangrijk, maar er zijn gelukkig geen dooden ol gewon den. Men vermoedt te- doen te hebbenj met de wraak van een bewoner, der kazerne, die kort te voren, nadat er herhaaldelijk over zijn gedrag was geklaagü was weggejaagd. T eg e n a f s 1 u 11 b o o m g e r e d e n Dinsdagavond omstreeks 11 uur is bij iden overweg van dèn spoorweg onder Sassenheith een auto in volle vaart tegen een der neergelaten af- sluitboomen gereden, juist toen de locaaltrein, welke om 10.2U uur van hier naar Haarlem was vertrokken, passeerde. - -T - De bestuurder van den auto remde uit alle macht èn wist tijdig van den auto te springen. De afsluitboom werd echter over den spoorweg ge drukt en kwam in 'aanraking met de verbindingsbüis'van de locomotief ent de tender, waardbor de locomotief on klaar werd. - Van hier is een hulpmachine ge zonden, waardoor met een vertraging van vijf kwartier de trein naar Haar lem kon vertrekken. De sneltrein,, welke ongeveer een half uur na het vertrek van den lokaal trein moest vertrekken, heeft al3 ge volg hiervan 20 minuten moeten wach ten. Gedood.— In een kunstmestmaal derij te Musselkanaal kwamen giste- teren de jeugdige arbeiders S. en B. met een Jacobsladder, welke door elea triciteit gedreven -wordt, in aanraking Beiden verloreh door den schok het bewustzijn. Een ontboden geneesheer 6laagde er in, de levensgeesten van S. weer op te wekken. B. Dieek echter reeds te zijn overleden. De man laat een jong;e vrouw en een kind achter. Urnen in Limburg. Men meldt uit Roermond: Te Ell bij Weert zijn twee urnen ge vonden van verschillenden vorm en. groote. De kleinste, schoteivormig, is 10.5 c.M. hoog en 20.5 o.M. breed;1 de andere heeft een hoogte van 23.5 c.M. met een Dreedte aan den boven kant van 27.5 c.M. De inhoud bestaat uit een houts kool, aschachtigen grond en stukjes been. Vermoedelijk dateeren beide urnen van plm. 100 voor tot 10 k 200 jaar na Christus. Te Roermond is een prachtige urn gevonden in den tuin van den heer H. R., aan de Kapellerlaan. Deze is waarscnyniijk afkomstig uit een Gallo-Germaanschen grafheuvel en hij werd ongeveer. 60 c.M. onder den grond aangetroffen. Zij bevatte een aantal beenderen. Jeugdige dieven ben de. Door de politie te Gouda zijn vijf perso nen aangehouden, die in de laatste weken de stad onveilig maakten door het stelen van rij wiel Delast mgplaatj es van fietsen, weike voor winkels of woonhuizen waren geplaatst of soms ook wel in een vestibule stonden. Tegen de meerendeels jeugdige die ven is proces-verbaal opgemaakt, even als tegen de negen heiers(sters), die de gestolen belasting merken voor wei nig geld opkochten. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) COMITé STORMRAMP. Met dank aan allen die hun steun verleenden, deelt het comité het vol gende mede: Totaal_ ingekomen 7086.90. Uitge geven aan steun 2992,48. Hierbij in begrepen de gift van H. M. de Konin gin groot 500.00; zoodat het saldo in kas bedraagt 4094,42. Namens het Comité: D. DE JONG secr. Katwijk aan Zee, 25 Jan. 1927. VERGRIJZEN DOOR EMOTIES. In verhalen v2n de spannende soort komt het nogal eens voor, dat iemand „in één nacht vergrijst". In de werke lijkheid echter is men veelal geneigd, dat weinig waarschijnlijk te achten, en nog onlangs lazen wij een duidelij ke uiteenzetting van de onmogelijk heid van een dergelijk verschijnsel, omdat daartoe immers niet alleen de kleurcellenproductie zou moeten wor den stopgezet, dat zou nog aan te nemen zijn, maar ook de reeds in de haren aanwezige kleurstof eraan zou moeten worden onttrokken het geen blijkbaar onmogelijk is. En toch gebeurt het. In het Ned. Tijdschrift voor Genees kunde heeft Dr. S. Koster, zenuwarts te Amsterdam, een groot aantal ge vallen uit de wetenschappelijke lite ratuur verzameld. Knauer en Billigheimer, Reinhard, Loeb, Forel, Bainville, Stern, Spiegler, Landois hebben gevallen van dezen aard beschreven. Onder psychischen invloed, en soms in zeer korten tijd, ztrlfs in één nacht, bleek het haai* al zijn pigment verloren te hebben. Bij een 34-jarigen drinker, die door de angstige hallucinaties van een dele- rium tremens in één nacht grijs was geworden, waren de haren wit gewor den niet door verlies van pigment, maar door de toetreding van fijne lucht blaasjes in de haarschacht, waar schijnlijk tengevolge van schrompe ling der pigmentkorrels. „Na al deze goed vastgestelde ge vallen van plotseling grijs worden en ook de enkele van haaruitval door psychische invloeden, aldus dr. Kos ter, mag het zeer zeker eenige ver-i wondering wekken, dat in Bruxelles médical van 6 September 1925 door Raoul Bernard een rondvraag over dit onderwerp werd ingesteld, waarin de zinsnede voorkwam: Is dat legende of werkelijkheid? De uitslag van deze rondvraag was echter een belangrijke verrijking del* casuïstiek. Het merkwaardigste is de weergegeven mededeeling van kapi tein Prother, gezagvoerder van de Carpathia, die de Titanic was te hulp gekomen, toen deze door een mijn zonk. Het meerendeel der drenkelin gen en zelfs kinderen waren grijs, ook een jongen van 17 jaar, dien Prother tevoren goed gekend had. Verder vindt men in het stuk van Bernard, waarin de antwoorden zijn weergege ven, nog 6 gevallen beschreven vau plotseling, geheel of gedeeltelijk grijs worden na de volgende emoties: het vernemen van het doodvonnis; een ge- heelen winternacht dwalen in een bosch, na een val met een rijtuig in een rivier; „een ijselijke nachtmerrie" „een hevige emotie"; eenige dagen van afzondering in een kolenmijn door gasontploffing; gezichtsverbran ding door granaatontploffing. De dood door haemorrhagia cerebi, in enkele uren, had in een geval ook grijsheid veroorzaakt. Verder werden door Bernard nog meegedeeld 4 gevallen van geheele of gedeeltelijke kaalheid na de volgende emoties: vrees van een kind, dat aN leen in een molen achterblijft, waa* mannen komen, die voor dieven wor den gehouden; onverhoeds zien dood schieten van zijn eigert vader; neer slaan door den „wind van een kogel"» hersenschudding in den oorlog. Al9 historische bijzonderheid wordt het merkwaardige geval vermeld van Edmond de Goncourt, die volgens de beschrijving van Theophile Gautier grijs werd gedurende de begrafenis van zijn broeder Jules, meer en meer grijs naarmate men het graf naderde, Ëen ander bekend historisch voorbeelc is nog het plotseling grijs worden van Maria Antoinette eenige uren vóói haar terechtstelling. Is nu, zooals uit het voorafgaande blijkt, plotseling of in korten tijd kaal of grijs worden, herhaaldelijk goed vastgesteld, de verklaring van deze verschijnselen is moeilijk te geven. Men moet zich tevreden stellen met aan te nemen, dat door den zeer ster ken psychischen invloed van een groo te emotie of door verdriet, efcn rem mende invloed tot stand komt op één of meer veronderstelde negatieve cen tra, die den groei en de pigmentaire van de haren beheerschen. In verband hiermede is van belang de mededeeling van Nebl, waaruit blijkt, dat bij verschillende lagere die ren de pigmentatie van de huid onder invloed staat van het qentrale zenuw stelsel, ook van de groote hersenen. Bij salamanders bijv., waar de pigmen tatie der huid afhankelijk is van de vochtigheid en de kleur der omgeving, gaat de afhankelijkheid van de kleur der omgeving verloren^ wanneer men de salamanders blind gemaakt heeft. Ook bij visschen komt iets dergelijks voor: aan beide kanten blind gemaak te forellen bijv. worden donkerder; zijn zij aan één kant slecht9 blind ge maakt, dan wordt alleen de contrala teral kant donkerder". Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. LOCHMONAR Vancouver n. Roti 22 van San Francisco. NARENTA 23 v. Hamburg t» Loa Angeles. MONTGOMERYHIRE Rott n. Vanoou ver 25 1.45 n.m. 33 mjjlN. v. Land's End EDAM Rott. n. N.-0rleajis 26 te Antvj RIJNDAM wereldreis 23 v. Port Said naar Haifa. NICKEROY Vancouver n. Rott. 26 4 n.m. van Hamburg. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. RIETFONTEIN uitr. 25 v. Dar ee S» laam naar Pt. Ameria. BILLITON uitr. 25 v. E.-London. GOR0NTAL0 26 v. Amst. te Rott. B0ER0E thuisr. 24 v. Beira. RIJPERKERK 26 v. Rott. n. Hamb HOLLAND—WEST AFRIKA-LIJN. DELFLAND thuisr. 26 verw. VLIELAND uitr. 25 te Calabar. 1. DJOCJA thuisr. p. 25 Ouessant. M; MINERVA thuisr. 24 v. Libreville. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. FLANDRIA thuisr. 25 v. Lissabon ZEELANDIA thuisr. 25 v. Rio Janeiro ZAANLAND uitr. 25 te Montevideq ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAMBORA thuisr. p. 26 12.10 v.ra Bonifacio, en wordt 27 3 n.m. te Mas seille verwacht. SIANTAR thuisr. 25 te Londen. PATRIA uitr. 26 v. Pt. Said. MED AN thuisr. p. 25 9 n.m. Messina KEDOE uitr. 26 te Belawan. KERT0S0N0 uitr. p. 25 Perim. PALEMBANG uitr. p. 26 Dondra Head BUITENZORG uitr. p. 25 12.22 n.m Beach? Head. KAWI uitr. 25 10,41 v.m. 90 m$l Z van Land's End. BANDOENG thuisr. 26 v. Liverpool. TABANAN 26 v. Rotterdam n. Bat SAMARINDA 26 v. Rott. naar Hamh STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. O. HOOFT 26 v. Batavia n. Arnst SAPOERA uitr. p. 25 Perim. KARIMOEN thuisr. 25 v. Singapore KAMBANGAN uitr. 26 v. Suez. PRINSES JULIANA uitr. 25 v. Algiers GROTIUS thuisr. p. 25. Gibraltar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6