fe tweede blad. "kerk en schoolT binnenland. NitUWt LEIUatMt tHJUHAlMf VAN UONDbRDAG 27 JANUARI 1927 I*»-- WAT DE BLADEN ZEGGEN. Minderheidskabinet. Alen heeft in ons land, zoo lezen wij in de N. Pr. Gron. Crt., de bestaan de meerderheid in het parlement we ten te breken zonder een nieuwe meer derheid daarvoor in de plaats te kun nen stellen. Daardoor heeft inzon derheid de volksvertegenwoordiging geschaad. De haat tegen de Christelijke coali tie leidde tot dit onverantwoordelijk politiek spel. De tegenstanders van de coalitie -juichten in het eerst het in termezzo-kabinet toe. Maar het is op merkelijk hoezeer die liefde taant. Dat in de rechtsche partijen over het algemeen wel wordt ingezien, dat de samenwerking behoort te worden •hersteld, spreekt haast van zelf. Alen waardeert een goed gewoonlijk dan het best, als men het kwijt werd. Alen gaf na een langdurige samenwerking toe aan het vooral letten op de bezwa ren, die de coalitie meebracht. Thans wordt het goede der samen werking beter gezien. En dit brengt de hoop op herstel. Intusschen worden allerlei plannen genoemd, die ons een parlementair ka bmet zouden kunnen teruggeven. Alen^ gewaagde van een samenwer king tusschen Roomschen, Antirevo lutionairen en Vrijzinnig-democraten. Er zou heel wat moeten gebeuren eer fculke samenwerking mogelijk zoude 2ijn. De vrijzinnig-democraten zouden dan hun destructieve politiek moeten laten varen. En dan stond men nog voor een berg van bezwaren. Gebrek aan eenheid van leidend beginsel zou het grootste bezwaar zijn. Men gewaagde ook van een samen werking van Roomschen en Antirevo lutionairen en dus van een minder heidskabinet, dat zijn steun nu eens rechts en dan weer links zoude zoe ken. Gevaarlijk experiment. De beer Schaper werpt het balletje op van een minderheidskabint van Roomschen en Vrijzinnig-democraten met welwillende steun van de Sociaal democraten. Hij wijst op Duitschland, waar zulk een politieke situatie ech ter thans wel uitgesloten schijnt. Het zou niet kwaad wezen voor de socia listen misschien, hoezeer zij ook ver langen om zelf mee van de partij te zijn. Zij zouden feitelijk regeeren zonder verantwoordelijkheid te dragen. Men ziet uit dit voorbeeld wel, dat er ook op politiek gebied „uitvinders" zijn, maar niet elke uitvinding blijkt van waarde te wezen. Op den goeden weg. In Utrecht, zoo schrijft de „Zeeuw", waar zich in Antirevolutionaire krin gen in verband rn. de Statenverkiezin gen moeilijkheden voordeden, is men op den goeden weg. Omtrent de aangekondigde vergade ring van Hervormde Antirevolutionai ren werd aan de „Standaard" het vol gen de gemeld: „De zeer geanimeerde vergadering, welke goed bezocht was en o.a. ook door Prof. Dr. H. Vischer werd bijge woond, stelde eenparig vast: dat niet gestreefd is naar scheuring in de Antirev. partij, dat niet bedoeld is tot aparte par tijformatie te komen, dat veeleer op den voorgrond is ge steld al wat gedaan kon worden tot opbouw der Antirev. partij en tot Ver hooging van haar invloed op het volks leven". Ook van andere zijde bereikten ons berichten die er op wijzen, dat de sen sationeel gekleurde berichten die me de door het eigenaardig optreden van proï. Visscher bijzonder de aandacht trokken, niet de beteek enis hadden die daaraan aanvankelijk gegeven werd. Bij de Hervormde antirevolutionai ren zit niet de bedoeling voor te bre ken, maar te bouwen. Dat zij zich een oogenblik gekrenkt gevoelden, was naar nader bleek eenigs zins verklaarbaar. Inplaats echter van te gaan zoeken naar wat verdeelt en de politieke ver warring te vermeerderen, zijn pogin gen in het werk gesteld om de een heid te herstellen en den invloed der Antirevolutionaire partij zooveel mo gelijk te versterken. Zoo komen we op den goeden weg. In dezen tijd, nu de revolutionaire partijen geen middel onbeproefd laten om hun invloedsfeer te vergrooten en de revolutionaire beginselen steeds meer vat krijgen op ons volk. is het neer dan ooit noodig, dat zij, die de Antirevolutionaire beginselen liefheb ben, zich door eendracht sterken. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Geervliet, J. Baarslag te Melissant. T. H. Schuurman* Stek (hoven te Spijkernisse. C. v. d. Waa te Waarde {Z.). Aangenomen: Naar Culemborg, Itoez., J. H. Klein Wassink te Rotte- ivalle. Bedankt: Voor Putten op de ,Ve- luwe, B. Baf el aan te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Ede, K. Winkel man te Al aast richt. CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Lisse, J. P. Mete ring te Nieuwpoort en S. v. d. Alolen te Zierikzee. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Aagtekefke, derde maal, M. Hofman te Krabbentiijke. Te Waddinxveen, H. J. Grisnigt re JJsselmonde. BEVESTIGING. INTREDE EN AFSCHEID. De bevestiging en intrede van candidaat A. F. Keuchenius te 's Gra venhage bij de Geref. Kerk van St. Tacobiparochie zal, plaais hpbben op Zondag 27 Febr. a.s. Als bevestiger zal optreden Ds. J. H. Donner, v. Molenaarsgraaf-Brand wijk (Z. H.). BEROEPINGSWERK TE SOEST. Ds. A. K. Straat3ma, Ned. Herv. predikant te Zandvoorc, heeft zich te ruggetrokken van het gevormde drie tal te Soest. Ds. W. VAN DOOREN. Zondag j.l. heeft Ds. W. van Doo ien, Nea. Herv. predikant te Nieuw veen (Z. H.), het feit herdacht, 'dat hij 25 jaar geleden als predikant ie fWdrdum (Gron.), werd bevestigd. Hij sprak naar aanleiding van Efe- ze 3:8 over den onnaspeurlijken rijk- Idom van Christus, dien hij 25 jaren in zes gemeenten heeft mogen verkondi gen. Na deze gedachtenisrede werd door Dr. Nout kefkvoogld der Gemeente, het woord gevoerd, die den jubileeren den predikant namens de kerkelijke college's en de gemeente, op hartelijke wijze toesprak, nadat de kinderen der Zondagsschool een feestlied hadden gezongen. Op de receptie te zijnen huize ver scheen o.a. ook een deputatie uit O. en W. Blokker, de vorige gemeente van den jubilaris, terwijl verschil lende toespraken werden gehouden en vele bloemstukken aangeboden. Ds. TH. J. H. STEENBEEE. Het Provinciaal Kerkbestuur van Z. Holland verleende eervol ontslag met het recht van emeritus predikant, aan Ds. Th. J. H. Steenbeek, pred. van de ,Ned. Herv. Gem. te Leidschendamj classis 's Gravenhage) ingaande 5 Fe bruari 1927, wegens diens benoeming tot predikant bij de Protestantsche Kerken in Ned. Indjë. KERKBOUW. Naar de Standaard verneemt, heeft ide Kerkeraad der Geref. Kerk van Dordrecht besloten, inplaats van de {Westerkeik een nieuwe kerk te plaac sen aan den Chrispijnsehen weg. Het kerkgebouw zal plaats bieden aan ongeveer 1000 personen. Aan ae architecten Bakker en Her wijnen is de bouw opgedragen. De aanbesteding zal reeds spoedig plaats vinden. GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen Mej. D. J. Huizenga te Alid- idelstum, legateerde vrij van successie f 5000 aan de Ned. Herv. Kerk dier gemeente. Te'Amsterdam he'cft de Diaconie ,der Evang. Luth. Gemeente van W. S. een gift vdn f 5000 ontvangen. De Diaconie der Ned. Herv. keiki te Schiedam,, heeft van de N. V. Eer ste Schiedamsche Begrafenisvereeni- ging f 1890 ontvangen, ten behoeve» der armen van genoemde Diaconie. PROTESTANTSCHE KERKEN IN INDIë. Bij Kon. Besluit zijn tot predikanten in Ned. Indië benoemd de heeren Ds. H. Sterringa, pred. bij de Necl. Herv. Gem. van Herwen en Aerdt (classisi (Nijmegen) en F. E. T. Kelling, cand. tot den H. Diénst te Amsterdam. P. VAN DAM. Te Leeuwarden is op 70-jarigen leet tijd overleden de bekende "orgelbouwer P. van Dam. Hij had niet alleen een uitstekenden naam als ontwerper en fabrikant van kerkorgels, maar muntte ook uit alg organist, teekenaar en orgelgeschied- kundige. Het bedrijf, dat hij den laatsten tij dl uit de verte leidde, werd 22 April 17?$ opgericht. HET ZENDINGSJUBILEUM. De herdenkingssamenkomst van het 25-jarig jubileum der Zending op Soemba, gedreven door de Geref. Ken ken van Groningen, Drente en Over- ijsel, zal D. V. gehouden worden op! .Vrijdag 25 Februari a.s. in de Geref. Kerk te Hoogeveen. De samenkomst zal aanvangen des namiddags te 2 uur. Met verschillende spreekrs wordt •nog onderhandeld. DE ONDERWIJS-CENTRALE. De Onderwijs-Centrale houdt haar congres op Zaterdag 29 Jan. a.s., des nam. 2 uur in Bellevue, Manna, traat bij het Leidscheplein te Amsterdam. De agenda van dit congres luidt als volgt: Openingswoord van den voorzitter id en heer H. J. Bon, voorzitter N. O. G.; Rede van den heer Th. M. Kete laar, lid van de Tweede Kamer der Staten-GeneraalDe leerverplichting; voor het zevende leerjaar. Rede van den heer A. P. Tungcurt Jr., secretaris Unie v. Chr. Onderwijzers: De sala- jisregeling bij het Lager Onderwijs. •Rede van den heer C. Menke, voorz. v. d. Ned. Bond v. Leerarenfessen) bij het Nijverheidsonderwijs: De sa larisregeling bij het Nijverheidsonder wijs. Rede van den heer Air. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal: De rechtspositie van dén onderwijzer. EEN REIZENDE SCHOOLBIOSCOOP. Alen deelt aan de bladen mede, dat de Filmfabriek „Polygoon" te Haar lem, die reeds verschillende onderwijs films heeft vervaardigd, een Reizen de Schoolbioscoop in het leven heeft 'geroepen.. Deze Reizende Schoolbioscoop staat onder paedagogische leiding en or ganiseert in iedere gemeente school voorstellingen, d.w.z., ze zorgt vootf de projectie en voor de toelichting bij de films, zoodat het opderwijg zelf van al die zorgen bevrijd is. Reeds hebben verschillende groo- tere gemeenten ingeteekend op een serie schoolvoorstellingen. Wij volstaan met hier boven den, konen inhoud van het ons toegezon den communiqué weer te geven. Over de geschiktheid van deze filmsi voor ons Christelijk onderwijs 'kunnen wij natuurlijk niet oordeelen. FEDERATIE VAN R.K. EIESVER. EENIGINGEN IN Z.-HOLLAND. Dezer dagen vergaderde het dage lijksch bestuur der Federatie van R.- K. kiesveheeniigiingen in Zuid-Holland met de voorzitters der R.K. kiesver- eenigingen in de Zuid-Hollandsche kieskringen ter bespreking der verbin ding der candidatenlijsten voor de aan staainde Statenverkiezingen. Er werd een voorloopig advies vastgesteld, dat alvorens het zal worden voorgel» aan de vergadering van 't bestuur der Federatie (de voorzitters en twee af gevaardigden- van elk der Kieskring- kiesvereenigingen) nog een onderwerp van bespreking zaT uitmaken op een bijeenkomst van het dagelijksch be stuur met de Katholieke Gedeputeer den der Provincie en het bestuur der Katholieke Statenclub. Wat de verkiezingsactie betreft kan worden medegedeeld, dat door de Fe deratie bijeenkomsten van de besturen der plaatselijke en parochiale kiesver- eenigingen zullen worden belegd: te Den Haag op Zaterdag 12 Februari, spreker de heer G. Bulten; te Rotter dam op Zaterdag 19 Februari, spre ker de heer G. P.. Bon; te Gouda op Zaterdag 26 Februari, spreker de heer G. Bulten; te Leiden op Zaterdag 5 Maart, spreker prof. Dr. A. Steger. Bestuursleden, die verhinderd zijn, kunnen zich door een lid hunner kies- vereeniging doen vertegenwoordigen. De kringbesturen zullen voorts wor den aangespoord tot de meest krach tige propaganda, met name tot het beleggen van „streekvergaderingen" in de belangrijkste centra van de respec tieve kringen en tot het opwekken der plaatselijke en parochiale kiesvereeni- glngen om propagandas*erga leringen te houden. Een lijst vain sprekers zal aan de be sturen worden gezonden. Tegen het tijdstip der stemming zal' in alle Zuid-Hollandsche plaatsen, waar een R.K. kiesvereeniging bestaat een door de Federatie beschikbaar gesteld strooibiljet worden verspreid. PROV. STATEN-VERKIEZING. De S.D.A.P.-candidatenlijsten in vijf districten van Zuid-Holland zijn als volgt samengesteld: Voor de kieskringen Dordrecht en Ridderkerk: 1. J. H. F. van Zadelhoff; 2. H. J. Horsman; 3. J. A. Bergmeijer; 4. J. Spronkers; 5. J. C. de Bonte; 6. A. C. Swaters; 7. R. Laan; 8. J. Sanders; 9. H. Monster; 10. A. P. v. d. Velde; 11. J. van Hennik; 12. C. v. d. Pijl; 13. H. van Kuilenburg. Voor den kieskring Leiden: 1. D. A. van Eek; J. J. van Stralen; 3. J. Tjalsma; 4. A. Hoogmoed; 5. J. Veldman; 6. T. Groeneveld; 7. D. Bos- ma; 8. Th. Fijma. Voor den kieskring Gouda: 1. K. R. van Staal; 2. J. Spronkers; 3. P. de Vos; 4. P. J. van Harmeien; 5. H. Jóng- sma; 6. M. v. d. BergHofman; 7. P. D. Noest. Voor den kieskring Delft: 1. J. H.f Schaper; 2. P. de Bruin; 3. J. Buis; 4. S. P. Baart; 5. G. J. ten Velde; 6. Th. de Vries; 7. H. Benthemde Wilde; J. B. Aletselaar; 9. J. Nieuwenburg; 10. J. Dinkelaar; 11. AI. G. Warfemius. ELECTRIFICATIE DER LIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. Naar de „Tel.", verneemt, zijn de werkzaamheden aande electiïficatie van den spoorweg Amsterdam—Rot terdam thans reeds zóóver gevorderd dat de volledige electrische treinenloop op dit baanvak reeds op 2 October a.s. bij den aanvang van en winterdienst kan worden ingevoerd. Omtrent de voorloopige ontworpen dienstregeling verneemt het blad nog, dat van beide eindpunten, Amster dam en Rotterdam, een halfuurs- dienst zal worden ingesteld. De trei nen van Amsterdam vertrekken op het eerste en derde kwartier van elk uur. Deze treinen stoppen te Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft en Schiedam In de drukste uren zullen er voorts nog verschillende treinen löopen, die al leen in Den Haag stoppen. Deze ver trekken van Amsterdam tusschen de twee stoptreinen ,en wel tien minuten vroeger dan de trein vertrekt op het derde kwartier. Daar tusschen loopen nog de electrische lokaaltreineri, zoo als nog enkele gewone treinen: (deze laatste zijn hoofdzakelijk internationa le- en boottreinen). Op de trajecten Amsterdam—Haarlem en Schiedam- Rotterdam, komen daarbij' resp. nog de gewone treinen: AmsterdamZant voort en Amsterdam—Haarlem—Uit geest en RotterdamHoek van Hol land. De electrische sneltreinen zullen den afstand van Amsterdam naar Den Haag in 46 minuten, en dien van Den Haag naar Rotterdam in 19 minuten afleggen. De stoptreinen daarentegen doen over deze route resp. 51 en 23 m. KRANKZINNIGENVERPLEGING Het Provinciaal Blad van Zuid-Hot- land bevat een circulaire van Gad. Staten aan B. en W. der gemeenten, in Zuid-Holland, waarin zij mede dee len, dat zij hebben goedgekeurd, dat het verpieeggeld in het krank Tfrrvnnl- gengesticht „het St. Joriegasthuis" te Delft te rekenen van 1 Januari 1927 af met f30 per patiënt en per jaar zal worden verlaagd, terwijl voor tusschen tijds inkomende patiënten het verpleeg geld gehandhaafd blijft op f250 per dag. Voorts deelen Ged. Staten mee, dat door den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de door zijn toenmali- gen ambtsvoorganger met Ged. Staten gesloten overeenkomst van 27 October 1924 tot opneming van 100 vrouwelijke patiënten uit deze provincie in het rijkskrankziiunigengesticht te Grave tegen 31 December 1927 is opgezegd en dat de op dat tijdstip aanwezige pa tiënten geleidelijk uit het gesticht zul len worden verwijderd. VOOR UITVOER BESTEMD VLEESCH Men zaJ zich herinneren, dat bij de behandeling van de Wet op de Midde len in de Tweede Kamer het Kamerlid Wintermans door het indienen van 'n amendement sterk invloed heeft uitge oefend op het verkrijgen van verlaging der tarieven van de keuring van voor uitvoer bestemd vleesch Gelijk bekend, stond de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw welwillend tegenover het van landbouvvzijde geuite verlangen naar deze verlaging. Er was echter nog na der overleg noodig met den minister van Financiën met het oog op den be- treffenden begrootingspost. Dat over leg heeft, naar het Corr. Bur. meJdt, tot gunstig gevolg geleid, zoodat de keurloonen thans, ingevolge de wijzi ging van het betreffende Koninklijk Besluit, met ingang van 1 Februari a.9. tot op de helft worden terugge bracht. EEN TUINDORP TE HAARLEM MERMEER? De heer van den Heuvel heeft tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gericht: 1. Zijn den Alinister plannen bekend tot het verleenen van een Rijksvoor schot voor den bouw van een tuindorp vah1 grooten omvang in de gemeente Haarlemmermeer? 2. Zoo ja, wil de Alinister dan ook mededeelen op welken grond de Regee rin£ dit voorschot wenscht te verstrek ken, daar in de gemeente Haarlem mermeer in het geheel geen woning nood is? 3. Is de Minister ook bereid mede te deelen in hoeverre het gemeentebe stuur van Amsterdam, het gemeente bestuur van Haarlemmermeer en de in deze beide gemeenten bestaande woningbouwvereenigingen betrokken zijn bij deze. tumdorppiannen. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamerlid van den Heuvel aan den minister van arbeid over een eventueel tuindorp te Haarlemmer meer, deelt de burgemeester van Haar lemmermeer, nar. A. Slob, mede, er zich over te verbazen, dat de heer van den Heuvel nu reeds deze vragen ge steld heeft, omdat het hier nog slechts heel voorloopige besprekingen betreft tusschen het Amsterdamsche raadslid Van Linge en eenige andere gegadig den om evenals dit b.v. in het Gooi geschied is in Haarlemmermeer een tuindorp voor Amsterdamsche ingeze tenen te stichten, dus niet voor ingeze tenen van Haarlemmermeer. Hij deel de verder mee, dat van een eventueel welslagen van deze plannen nog niets met zekerheid te zeggen valt en hij meende dan ook dat de heer van den Heuvel beter gedaan had, met het stel len van zijn vragen te wachten totdat er een afgerond voorstel komt. O ver de grootte van het tuindorp kon de heer Slob ook nog niets zeggen; wel dat de bedoeling is als de plannen slagen de huizen te bouwen op een terrein bij de boerderij Badhoeve nabij de Sloterhrug. FEUILLETON. bloed en tranen. Het arme Russische volk staat ge lijk met de vogelvrij verklaarden. Zij zijn nergens veilig op reis, in het veld, op den dag en in den nacht kunnen zij worden opgepakt en naar Siberië ge zonden. Het" derde gedeelte dezer ballingen weet niet, waaraan zij schuldig staan. Zij kunnen gissingen maken, vermoe dens uitspreken, doch daarbij blijft bet. De misdadigers weten, waarvoor zij worden verbannen; zij zijn door een rechtbank gevonnist, en ontvangen hun loon. Doch deze ongelukkigen we ten het niet. Zij worden tusschen de gruwelijkste misdadigers gejaagd, en met het schuim der natie worden zij opgesloten in vochtige, stinkende hok ken, achter ijzeren tralies. Zij weten niet, wat zij hebben mis daan, en er is geen hooger beroep, want zij zijn langs administratieven weg verbannen. Langs administratieven weg het zijn slechts drie woordjes! Doch welk een jammer storten zij uit over het arme Russische volkl De administratieve weg valt eigen lijk buiten de wettige maatregelen, •want hij is door geen wettelijke bepa lingen beschreven en geregeld. Hij be rust op persoonlijke willekeur, en de geduldige Rus staat er weerloos en rechteloos tegenover. Hij kan voor een jaar, voor tien jaar, voor zijn geheele leven naar Siberië worden verbannen, zonder dat de ambtenaar, die zich met zijn willekeur tusschen den Tsaar en diens volk heeft ingeschoven, voor die daad verantwoording behoeft te doen. De balling moet dat alles verdragen. Hij kan naar de verschroeide woestij nen aan de Irtisj of naar de verschrik kelijke sneeuwvlakten bij Jatoessk worden gezonden; hij kan neergestoo- ■ten worden in de kwikzilvermijnen, die den mensch vermoordën, of vast geklonken worden aan het brandende fornuis van een stokerij, om de sin tels van den rooster te halen dit al les kan geschieden, zonder dat hij er iets tegen kan doen. Hij kan bij deze steenen zuil zijn onschuld uitschreeu wen naar de vier hoeken van den ho rizon, zoodat het roofgedierte in het groote woud verschrikt blijft stil staan, doch baten zal het hem niet. Alles, wat hij doet, is vergeefsch, en bij dezen grenspaal heerscht het som bere Nitchewo, omdat de balling het oor van zijn Tsaar niet kan bereiken. De grijze Kansof echter behoort niet tot deze rampzaligen. Hij is schuldig; zijn misdaad is bewezen, en hij heeft de gevolgen te dragen. Hij heeft niemand vermoord dat is waar. Integendeel: hli heeft epns zijn leven gewaagd, om dat van een vijand te redden. Ook heeft hij niet ge roofd; hij heeft niemands geld, of wat nog erger iss! - dien goeden naam gestolen, en toch gaat hij niet vrij uit. Hoe kan men zich in de menschen vergissen! Het staat gindschen 9chelm, die tegen het Tobolsker wapenbord van den grenspaal leunt, op het ge zicht te lezen, dat hij tot alle spitsboe- venstreken in staat is. Hij is 'n gebo ren bedrieger; elk woord, dat hij zegt, is een'leugen, en op staanden voet, met de ketenen der schande beladen, is hij bezig, om den dommen Taska de laat ste* kopeken af te troggelen, die deze bezit. Dóch met den eenvaardigen Kansof, is het zoo geheel anders. Er ligt een lijdzaamheid op zijn gelaat, welke aan die der heilige martelaren doet den ken; indien men in het oog der Griek- sche geestelijkheid geen heiligschennis beging, zou men zeggen, dat hij 'n va der is i« Christus, en in die oude, zach te oogen ligt een wereld van liefde. En toch is hij schuldig. Peter Alwin, die hem hoort spreken, Ziet in hem niets dan een goedhartigen, vromen dweper, doch de geestelijke rechtbank, die hem heeft onderzocht, heeft ver klaard, dat zijn ziel de verpeste ver zamelplaats is der snoodste ketterijen, en de overheid, die gaarne hulp biedt, om het land van de ketters te verlos sen, zal hem naar Siberië zenden, naar de donkerste mijnen, waar zon noch maan ooit schijnsel geven. De oude Kansof heeft veel ofc zijn geweten. Hij is de ziel geweest der Stundistenbewegïng in een der pro vinciesteden; hij heeft verklaard, dat van de heiligenbeelden geen kracht uit gaat; hij heeft de geestelijkheid tot zijn onverzoenlijke vijanden gemaakt,, en met v de grootste hardnekkigheid vol gehouden, dat het bloed van Christus, en dat alleen! reinigt van alle zonde. Vader Kansof heeft zich neergezet op een omgewaaiden' berkenstam, want hij is vermoeid. Hij telt reeds over de zeventig, en de beenen willen niet meer mee doör de mulle sneeuw. Hij heeft op de vorige pleisterplaats verzocht, op een telega vervoerd te worden, maar de dokter zeide: „Ge zijt nog een krasse kerel er is:geen plaats voor jou op de telega!" en toen is hij weer voortgestrompeld op de ver moeide voeten. Ivan kent hem wel. Verleden jaar bezocht Kansof zijn ouders, en toen heeft hij Kansof even de hand ge drukt. „Hoe gaat het?" vraagt Ivan vol me delijden „kent ge mij nog, vaderke Kansof?" De grijze balling blikt even op, maar hij is niet scherp meer van gezicht, en den jongen boer aandachtig aankij kend, zegt hij langzaam: „Neen, ik ken u niet meerl" „Ik ben Ivan Serguwitch Nekalof, wiens ouders op den westkant wonen van het steppendorp Pasakof, dicht bij den korenmolen „Acb ja, nu ken ik je!" zegt vader Kansof. „Gij waart met vier broeders, doch twee er van «jn aan de Aziati sche cholera bezweken hoe maken het uw ouders, Ivan Serguwitch?" „Heel goed is uw üjden niet groot, vaderke Kansof?" „Zijn kracht wordt in zwakheid vol bracht, mijn jongen", en de grijsaard wijst naar boven, terwijl hij dit zegt. Doch de jonge boer begrijpt den grijsaard aiet. Hij kijkt dezec met groote oogen aan en zegtr ^,Ik versta u niet, vaderke Kansofl" „Uw moeder zou mij toch verstaan!' zegt de grijsaard, *n terwijl hij even oprijst van den onivergewaaiden ber kenstam, rinkelen de ketenen, waar mede hij geboeid is, „Gij spreek, van kracht wiens kracht bedoelt gij eigenlijk, vaderke Kansof?" „Gods kracht, die alles vermag". Peter Alwin, die er bij staat en alles aanhoort schudt echter het hoofd. ("Wordt vervolgd! Serguwitch wil zeggen: de zoon van Serguw; Serguovna wil zeggen: de dochter van Serguw. Deze manier van spreken is in het Russische volks leven: overgeomen van de Oostersche volken, terwijl de uitgangen „itch" en „ovna" het ztyroschap of dochterschap aanduiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 5