NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 27 JANUARI 1927 DAG-AGENDA, Donderdag 27 Jan. Algemeene leden vergadering der Chr. H. B. S. in het schoolgebouw Kagerstraat 1. aanvang 8 uur. Maandag 31 Jan., 's av. kwart over acht, Café-Rest. „In den Vergulden Turk", Breestraat, Jaarl. Alg. Leden vergadering der 3-Oct. Vereeniging. Woensdag 2 Februari, 's av. acht u., Lezing met lichtbeelden. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 Jan. tot en met Zondag 30. Jan. a.s. waargenomen door de apotheék van den heer P. du Croix, Rapenburg, Tel. 807. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. 40 jaar geleden is, dat Mr. Goudsmit werd ingeschreven op het tableau en dat -hij hem den langsten tijd van die periode als confrère heeft gekend. Mr. Goudsmit was zooveel ouder in de rechtspractijk dan spreker en als hij eraan herinnert, dat hij bij spre kers optreden reeds naam had, dan mag men veilig zeggen, dat Mr. Goud- mit heel wat gepresteerd heeft. De naam van zijn grooten vader, die lange jaren vroeger eveneens optrad, toen hier nog een rechtbank bestond, is nog niet vergeten. Deze gaf hem eén opleiding, die Mv. J. H. Goudsmit tot een Uitnemend ju rist'stempelde en in wien het publiek kon vertrouwen. Hij heeft dan ook ook nooit teleurgesteld maar, kundig en ijverig als hij was, heeft hij 'ge-, toond de moeilijkheden van het beroep" meester te kunnen worden. Dè jaren van zijn practijk zijn de ge lukkigste geweest en hoewel het rechts wezen geen andere bezigheden naast zich duldt heeft Mr. Goudsmit zich toch voor veel ander werk geleend. Heeft hij toen wellicht zijn krachten overschat? Nog eenmaal had men hpop gekoes terd, dat het leed van vroegen ouder dom door een tijpd. van weldadige rust zou overwonnen worden.. Met Mr. Cos- man heeft hij nog eenige jaren zijn practijk mogen hervatten. Helaas werd hem het leed van vroegen ouderdom niet gespaard. Zijn naam zal bij velen blijven, voortleven. Wij mogen hem de rust-na arbeid niet misgunnen. Spreker zeide, dat hij te vroeg van deze plaats zou weggaan, indien hier niet een woord van uit den grond''flea harten oprijzenden eerbied werd uit gesproken voor den nimmer faleiiaen steun, die Mr. GouÖsmit's echtgenoote hem verleende, grooter naar de mate hij meer steun noodig had. Mevr. Goudsmit mag van aller stillen eer bied zich steeds verzekerd houden. Nadat bloemen in het graf waren ge stróoid, dankte de zoon van den over ledene, Mr. H. R. Goudsmit, mede na méns zijn moeder en familie voor 'de belangstelling den overledene bewezen DE LEIDSCHE PLUIMVEETEN TOONSTELLING. De 14e groote nationale tentoonstel ling-van pluimvee, konijnen enz., ge organiseerd door de Leidsche Pluim- veevereeniging, belooft weer schitte rend te worden. .Voor deze tentoonstelling, die, zoo als bekend gehouden wordt op 4, 5 en 6 Februari, bestaat immer groote be langstelling, omdat zij de laatste groo te 'tentoonstelling is, die gehouden wordt en zoodoende de prijswinnaars van de diverse tentoonstellingen el kander hier terugvinden. Er zijn voor deze tentoonstelling weer rond 2000 inzendingen, waarvan de hoenders de helft in beslag nemen, bijna gelijk verdeeld, over groote hoen ders en krielen. De Leghorns in diver se kleuren nemen hier wel het groot ste aantal in beslag. Er zijn er n.l. 85, ingezonden door de meest vooraan staande Leghornfokkers, wat betreft het Nederlandsche, Engelsche en 'Airierikaansche type. De postduiven zijn tot een aantal van ongeveer 800 vertegenwoordigd. Interessant belooft te worden de post- duivendemonstratie door de leden van de postduivenverenigingen uit Lei denden omstreken, Den Haag en Delft. Hiervoor zijn 300 dieren, alle van het vliegtype, ingeschreven. Deze exposi tie wordt ondergebracht in de kleine Stadszaal. Voorts zal op Zaterdag 5 Februari een vergadering worden gehouden van de Ned. Kuifhoenderclub. 4de JAARVERGADERING van den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen. Gisterenavond had in de groote zaal van liet Bondsgebouw „Nathanaël" .de 4de jaarvergadering plaats van boven- ge.noemden Ring. Aanwezig waren afgevaardigden van 18 aangesloten verenigingen. De vergadering werd op degebrui kelijke wijze door den Voorzitter, den Heer J. Goedhart, met gebed geopend; vooraf werd gezamenlijk gezongen Ps. 75 vers 1 en gelezen uit de Psalmen. Met een inleidend woord, waarin de voortdurende bloei van den Ring werd geschetst en waarin tevens de goede en welwillende medewerking van H. H. Directeuren van de Zangko ren en de Commissarissen der aange sloten verenigingen, die het mode- ramen tot grooten steun waren ge roemd werd deze jaarvergadering ge opend. De aanwezige Directrice van Halle luja, Mej. Tilly Leening) die weder te~ genwpordig was, werd perso^hligk nog- RECLAME, i 'm If" Bij Griep en gevatte koude Sanapiria-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Verkoudheid der luchtwegen Anga-bonbons. Doozen van 90 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. bedankt voor har - tegenwoordigheid en belangstelling. Het woord werd nu gegeven aan den Secretaris, den heer C. B. v. d. Zeeuw ,voor het uitbrengen van de notulen van de vorige jaarver- gadèring. Het uitvoerige verslag werd onveranderd goedgekeurd. Uit het nu volgende jaarverslag- wordt vermeld, dat in Jan. 1926 15 aan gesloten verenigingen waren. Hoofd- - zakelijk doo het goed geslaagd en goed gei'egelden Zangconcours te Kou dekerk óp Hemelvaartsdag 1926, tra den 5 nieuwe Verenigingen toe. Bij het uitbrengen van dit jaarverslag werd tevens, medegedeeld dat Ex Ani mo uit "Leiden als nieuw lid werd in geschreven en alzoo de Ring nu 21 aangeslotén Verenigingen telt. Zeer zeker een groote vooruitgang in zoo'n korten tijd. Onder applaus .werd dit jaarverslag goedgekeurd en door den Voorzitter dank gebracht voor het' vele werk ge daan in het afgeloppen jaar voor den Ring. Hierna volgde het jaarverslag van den penningmeester, den.' heer C. Hoe- ne, waaruit, blijkt dat het financieele gedeelte ook in goed© handen is. Ont vangen wérd. .373.65 en uitgegeven 391.96 aldus een' hadeelig saldo van .18. In lcas was aanwezig 69.09 en op de Spaarbank 250, tezamen J 319.09. De Kascommissie, de heerén J. J. v. d. Kamp eri G. Zitman brachten bij monde van laatstgenoemden heer verslag uit, waaruit- bleek, dat alles in orde werd bevonden. Aangedrongen werd echter Op een eenvoudige en goede boekhouding meer aangepast vooi* zoo n grooten Ring. Öp 'de eerstvolgende Bestuursverga dering wordt de Penningmeester ge dechargeerd. Nu wordt medegedeeld, dat op 26 Februari a.s., 's avonds te 8 uur in het Bondsgebouw „Nathanaël" op verzoek van het Ringbestuur, de heer Pieterson Moens een conferentie zal hóuden met hét'Ringbestuur en dè afgevaardigden van de Ringver- eenigingen over het onderwerp: 1. De Bond van Chr. Zangvereen. in Neder land en het cbntributietarief; 2. De Muziek die uitverkocht is v. den Bond van-Zangvereen. te herdrukken. Nu volgde Bestuursverkiezing. Her kozen, werd als voorzitter de heer G. Goedhart, met 26 vah dé .34 vuitgebraeh te stemmen; en de heeren Corts uit Koudekerk en D. Zemel uit Leimui- den werden bij-acclamatie herkozen. Allen namen de benoeming aan. Na enkele wenken, uitgesproken bij de rondvraag werd er koffie geschon ken, waaraan de Chr! Reditèërciüb -U. V. -N.-enkele voordrachten ten beste gaf,- 't welke ook nu weder een dave rend; applaus ten gevolge had. Gesloten werd met hel zingen van den Avondzang (Gez.' 180 vers 1) er. met dankgebed door den heer G. Zit man.: -v PROF. Dl?. N. J. KROM. /Prof; 'Dr. NI J. Krom,, hoogleeraar ih-de archeologie en de oude geschie denis/van Ned, Indië is door de „Deut sche Gesellschaft fïir Ostasiatische Kunst" uitgenoödigd, omstreeks half Februari te Berlijn een lezing te hou den over Hindoe-Javaansche kunst. Prof. Krom heeft'deze uitnoodiging aangenomen. Qp verzoek van de politie te Al- kèma'de is alhier aangehouden H. v. d.'S'., hier ter stede gedomicilieerd, ver dacht van heling, en op verzoek van de politie te Noordwijk Mej. I. D., een vreemdelinge, verdacht van oplichting en verduistering van geld. Zij zijn resp. naar Alkemade en Noordwijk overgebracht. BINNENLAND. PRINSES JULIANA'S ACHTTIENDE VERJAARDAG. Omtrent de plannen voor de viering van den 18en verjaardag van prinses Juliana deelt het Car. Bur. het volgen de mede: Het ligt in het voornemen om op dien dag. den eersten steen te doen leg gen .van het gedenktëeken van Juliana van Stolberg. Het Comité voor Volksfeesten orga niseert, in samenwerking met ver schillende vereenigiijgen en organisa ties, een bijzondere herdenking. De plannen zijn nog in voorberei ding. Het. ligt in de bedoeling, door vaan dels, vlaggen', kleediiig en bloemen en door muziek, zang,'dans en spel op enkele openbare pleiiïen aan het ge héél een bijzonder karakter te geven. Omtrent de voorbereiding van een historisch waterfeest op dèn Hofvijver door een -afzonderlijk comité, zal dit comité dezer dagen zelf nadere mede- deelingen doen. De feestdag zal worden besloten door een vuurwerk, dat vanwege het comité voor volksfeesten zal worden afgestoken. EEN NIEUWE PARTIJ. Het Comité van Actie tot wederin voering van de kermis te Utrecht deelt in een communiqué aan de bladen mee, dat het besloten heeft tot oprich ting van een partij, die „alleen en uit sluitend zal behandelen de belangen der burgerij zonder een politiek begin sel" Hieruit blijkt wel, dat de bewering als zou de bedrsiging van den voorzit ter van dit comité, bij liet begin «Ier ac tie geclaan zijn, ingetrokken, alleen een I praatje voor de vaak is geweest. SCHORSING VAN EEN RAADSLID. Het vorig jaar werd de heer L. P. v. Leeuwen, wethouder van Rcéiiwijk, bij besluit van Ged. Staten in Zuid- Holland geschorst als raadslid, we gens het doen van leveranties aan de gemeente. De heer Van Leeuwen ging van deze schorsing in beroep bij de Kroon. Thans heeft, naar de „Voorwaarts" meldt, de Kroon beslist, dat de schor sing door Ged. Staten terecht- is uit gesproken. Wethouder Van Leeuwen vertegen woordigde de R.-K. partij. Zijn opvol ger zal de heêr W. Bunnik zijn. BEVAARBAARMAKINC^VAN DE NIERS? De „N. V. C." zegt uit goede bron te vernemen, dat de Duitsche regeering voornemens is de Niers bevaarbaar te maken van M -Gladbach tot aan de Maas bij Gennep Onderhandelingen zijn -gaande met onze regeéring om het werk van af de Vindermühle op Nederlandse!! gebied door de Nederlandsche .regeering te doen uitvoeren. Het werk op Duitsch gebied wordt geraamd op 20 millioen mark. Mocht het plan óp' Nederlandsch grondgebied niet uitvoerbaar .zijri dan zal getracht worden de Niers te: ega- liseeren op een breedte van 16 meter en een méter meer diepgang dan thans. - - BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Donderdagmiddag Febr. a.s. zal op het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, minister Kan de 6 December j.l. aangevangen bespre kingen voortzetten met dé vertegen woordigers der gemeenten Amsterdam Rotterdam, 's-Grayènliage en Utrecht in verband met de bestrijding- der werk loosheid en daaruit' eventueel voort vloeiende vermindering van de steun- verleening. LE VERGOEDING AAN BIJZONDERE SCHOLEN. Het bestuur eeuër Chr. school te Krabbend ijk© had. evenals dit met zoovele schoolbesturen het geval is. verschil van. mééning met, den Ge meenteraad dier .gemeente over enkele posten in de" driejaarlijkse he afreke ning der school. Het Schoolbestuur ging omtrent énkele posten inliooger beroep bij Ged. Staten van Zeeland. Dit college stélde "het schoolbestuur in zes van de zéven getallen in liet ge lijk en besloot tot toekenning eener vergoediing voor administratiead 50 cents per leerling, tot vergoeding voor aanschaffing bij Schoolraad van Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, idem voor abonnement van het blad- „de School met.den Bijbel", idem voor kos ten nude-rayopd "en - ledenvergadering (behalve voor vuur, licht, in orcle bren gen lokaal en opruimen), idem voor reiskosten voor het bezoeken eener ver gadering Van. den schoolraad. De gemeenteraad besloot in deze be slissingen te berusten. TOEPASSING DER TANDPROTHESE Bij K. B. zijn benoemd, in de'com missie, bedoeld in. de wet.,- betreffen de de toepassing van de volledige tamdprothe.se tol lid-voorzitter mr. J. Limburg, lid van. den.Raad van State, te Scheveningen; .tot leden B. R. Bak ker, lector in de tandheelkunde te Ui trecht; K. Klein, tandheelkundige te Den Haag; M; van Kollem, tandheel kundige te Leeuwarden; J. W. Roe- loffs, tandarts te Utrecht PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Naar wij veraemen is in de laatst gehouden vergadering van het Hoofd bestuur van den 'Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tranïwegpérsoneel zeer uit voerig gesproken over den fina.nciee- len toestand der' Spoorwegen. Tevens werd aandacht geschonken aan de ve le offers, lie het spoorwegpersoneel in de laatste jaren in allerlei vormen ge bracht heeft en vastgesteld, dat mede door 't verlagen der loonen, de inkrim ping der dienstkleeding, het verlengen der arbeidstijden, enz. het mogelijk is geworden, dat gedurende de twee laat ste jaren de spoorwegen hun 'begroo ting sluitend hebben kunnen maken en aan de aandeelhouders, zonder dat de staat daarvoor behoefde bij te sprln gen, de 5 pet. kón worden uitgekeerd, niettegenstaande zeer belangrijke- te korten over die jaren waren geraamd, waarmede de Staatsbegrootingen wer den belast. Het Hoofdbestuur heeft inii deze om standigheden aanleiding gevonden, zich met een verzoek tot den Perso- neelraad te wenden om" over deze aan gelegenheid nader van gedachten te wisselen en te overwegen of in een of andere, richtiihg door de vakbonden voor de positie-verbetering- van het spoorwegpersoneel actie kan worden gevoerd. BUITENLAND. DE TOESTAND IN CHINA. Definitieve Engelsche voorstellen. O' Malley, :de Britsche zaakgelastig de te Hankou, hèeft gisteren aan dei? •Kantoneeschen minister van buiten- iaridsche zaken een aantal zeer dui- Jdelijk omschreven voorstellen van de Engelsche regeering overgebracht, waarin alles, wat' nog! onbestemd mocht zijn geweest in de Engelsche! memorie is aangevuld. De voorstellen moeten van opbou- wenden aard zijn en aan alle redelijke en rechtmatige eisch'en. van de natio nalisten tegemoet komen. Over de in 'deze voorstellen beli chaamde politiek, waarvan de bijzon' derheden nog niet kunnen worden ge geven, is de regeering sinds eertme maanden in beraad geweest en die politiek is zoo liberaal, dat er ge gronde hoop wordt gekoesterd, dat! er een overeenkomst tot stand zall komen, mils de nationalisten tot eenigl vergelijk bereid zijn. De voorstellen gelden niet voor Zuid ;China alleen, maar zijn van toepassing! op geheel China en zullen binnen en kele dagen openbaar worden gemaakt. iWanneer deze voorstellen worden! aangenomen, dan dienen zij te wor sen gewaarborgd, maar dan zal dé taak van de krijgsmacht, die op weg is naar China of binnenkort 'daarheen' zal vertrekken, louter bestaan in po litiediensten binnen de Engelsche con ;cessie en het is dan niet onmogelijk,; jdat.zij aanzienlijk zal worden vermin- Iderd. Een brief van Chamberlain aan de Arbeiderspartij. Namens Sir Austin Chamberlain is er een brief gezonden aan het natio nale bestuur van de Labourpartij no pens den toestand in China. De brief verwijst naar de memorie over de Engelscne politiek in China, Idie eind December aan de mogend heden is verstrekt en gaat dan verder: „Hieruit zult gij gezien hebben, 'dat Z. M.'s regeering steeds "gewenscht heeft een vriendschappelijke regeiingl van de hangende kwesties met de Chi meezen te bevorderen en bereid is, vrijgevige concessies te doen, als^zij] merkt,-dat de Ghineezen ook 'n vriend, schappelijke regeling" wenschen en be reid zijn, besprekingen "daarover te be gjnnen. Het streven van de Engelsche re- geering-is ongelukkigerwijze moeilijker te verwezenlijken gemaakt door de on derlinge twisten, die de Chineezen thans verdèelen, maar cle Engelsche regeering tracht die moeilijkheden te overwinnen en zal voortgaan met naar een vriendschappelijke, regeling te zoo ken. De wanordelijkheden echter, die na tuurlijkerwijze van een burgeroorlog, onafscheidelijk zijn, en de gevaren, waarmee zij de vreemdelingen, die zich met het gewettigde en volkomen vreedzame drijven van handel bezigl houden, bedreigen, nopen de regee ring zoodanige stappen te doen als 'tioodig zijn voor het vervullen van haar allereerste taak: het verschaften van bescherming aan lijf en goed van de betrokken Engelsche onderdanen. De troepenbeweging heeft slechts dit ten doel". SEN COMPLOT TEGEN TSJITSJERIN hen Russisch officier gearisteerd. Enkele dagen geleden deden te Ber lijn geruchten de ronde omtrent een complot tegen Tsjitsjerin. De „Voss. Ztg" meldt daaromtrent dat de Russische volkscommissaris te Frankfort a. d. Main, waar hij zich in verband met een geneeskundige behan deling bevindt, voor eenige dagen een bericht ontving, dat men van plan was een aanslag op hem te doen. De daders zouden twee voormalige Russische officieren zijn, Miansarow en Tanboerjew 'genaamd. Laatstgenoemde hield, naar het heet te, te Baden-Baden verblijf. De recherche te Frankfort verleen- de Tsjitsjerin .terstond voldoende: be scherming. De Benijnsche recherche wist Mian sarow Dinsdag te arresteeren. Sedert géruimen tijd vertoefde hij te Berlijn, waar hij zich niet bij de politie had aangemeld, en waar hij in de kringen van spelers en oplichters ,een rol speelde. Pruisen had hem reeds vroeger over de grens gezét. Bij zijn verhoor ontkende Miansa row op eenigerlei wijze' bij een com plot betrokken te zijn. DE DUITSCHE POLITIEKE CRISIS. Principieele overeenstemming bereikt. Het tot stand komen van een rechtsch meerderheidskabinet in Duitschland, is thans zoo goed als ver zekerd, daar de fractie-voorzitters der Duitsch-nationalen het Centrum en de Duitsche volkspartij het gisteren in een bespreking met rijkskanselier Marx waaraan ook de minister v. Buitenlandsche Zaken, Stres'emann, en de rijksminister van Arbeid, Braunsj Ideelnamen naar algemeen aange nomen wordt, eens zijn geworden over de richtlijnen der nieuwe regeermg. De democraten zouden heden an- Jdermaal beraadslagen, of zij al dan niet aan de regeering zullen deelne inen. Naar verluidt, zou de fractie niet) met het program inzake het onderwijs kunnen instemmen. KORTE BERICHTEN. Een Italiaalisch voorstel tot be perking der opium-productie is in de opium-commissie van den Volkenbond verworpen; ook Nederland' stemde te gen. Paul Lapie, rector der universi teit van Parijs, is overleden. In de afgeloopen week zijn in 103" groote steden van Engeland en i\Vales| 667 personen aan de griep overleden, tegen resp. 463 en 244 in de beide voor afgaande weken. De Amerikaansche Senaat heeft iieeft de motie Robinson aangenomen tot arbitrage in het petroleumgedinsl met Mexico. UIT DE OMGEVING. WASSENAAR. Dinsdagmiddag is een te 's-Gravert iiage woonachtige dame alhier te water Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien tl. KöNIÜSWUSTDRH., 1300 M. 7.50 Lezing. 8.20 Concert. 9.5011.50 Muziek. I DAVLNTRY, 1600 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.40 Het Daventrykwartet. 7.05 Concert. 7.35 Pianomuziek. 8.05 Fransche liedjes i. 9.50 Muziek. 10.5012.20 Muziek. HILVERSUM, 1050 M. 5.006.45 Concert. 6.457.45 Beginselen van het Recht 7.45 Politiebericht. 8.10 Concertgebouw. 10.00 Persberichten. PAKIJS (Radio-Paris), 1750 M. 5.05 Concert. 5.55 Koersen en inlichtingen. S.00 Actualiteiten. 8.20 Koersen en persberichten. geraakt. Eewusteloós is zg door iemand, uit water gehaald. Door een chauffeur van H.M. d« Koningin, die ook juist aldaar aanwo zig was, met de Koninklijke auto, waai1 in H. M. en de Prinses gezeten waren, wist door kunstmatige ademhaling toe te passen, de levensgeesten weder op -te wekken. Inmiddels waren een dokter - en de politie gearriveerd, waarna de dame naar het wijkgebouw werd overgo- - bracht. Later in den avond is zjj naar haar familie teruggebracht. Gisternacht ongeveer 12 uur werd ile brandweer gealarmeerd voor eéii brand bij de Wed. Westgeest, nabij d_e: Maaldrift. Bij aankomst bleek een hop; berg te branden- welke door kwaadwilli gen schijnt in brand gestoken te zijn Door een heer uit Warmond waren de - huisgenoten opgeklopt, die daarna ook met zün auto de brandweer heeft ga: 1 waarsctiuwd. Met emmers water wist ten de zoons der weduwe, bijgestaan door de buren, de ergste vlammen ta tlooven. Tot 3 uur is de brandweer eek ter nog bezig geweest om al het vuur dat op sommige' plaatsen reeds een hat va meter in de berg was doorgedrongen, t? blusschen. De politie zal trachten den dader of daders van dit euvel op te spo ren. va-kenburg. Tweeërlei zaad. Gisteravond sprak in de Ned. Hen Kerk alhier Ds. Joh. Jansen, Chr. Gerei Predikant te Leiden, voor het 'Christa lijk Onderwijs. Nu onze sehool van een openbare in' een Chr. is omgezet, is het noodig, de beteekenis van het Chr. Onderwijs ta kennen. Ds. Jansen liet zingen Ps. 68 vers 16 en ging voor in gebed en las daarna Ps 119 vers 1—6. Zijn rede .Tweeërlei zaad" had hg ont leend aan Deut. 22 vers 9. De bedoeling van dit schriftwoord i% cm elk schepsel Gods in zijn bijzorv deren aard te eerbiedigen. "Op elk levensterrein moeten wij stro ven naar eenheid en zuiverheid. Alle ver vermenging van wat niet bijeen hoort,- moet gemeden worden. Op onderwijsgebied moeten wij onze kinderen zoowel in huis als op schooi- opvoeden in de leering en vermaning des Heeren. Het gemoed onzer kinderen is ontvankelijk. Wanneer nu tweeërlei zaad daarin gestrooid wordt op school en ia huis gaat het verkeerd. Niet algemeen wordt dat beseft. Spr. toont aan het verschil tusschea 't neutrael en het christelijke onderwijs; Niet een enkel leervak bepaalt den geest van het onderwijs, maar de geheels leerstof, methode en tucht. Spr. werkt dit verder uit in het eerste deel van zijn rede. Na een tusschenzang, Ps. Si vers 4 en 15, laat spr. uitkomen, dat in het Chr. onderwijs de Heilige Schrift ee»' trum en uitgangspunt is. De vreeze des Heeren, is het beginsel van alle wijsheid. De mensch Gods moet tot alle goed werk bekwamelijk toegerust worden. Daarentegen Kan het neutrale onder- wjjs niet anders dan rekenen met aarek se lie belangen. Bij vele openbare ondei» wijzers is uitgeschakeld de gedachtes dat 't kind ook een hoogere bestemming heeft en daartoe moet worden voorba reid. Deze twee opvoedingen plaatst spr tegen elkander en laat uitkomen het groote vcorrecht- van Chr. onderwijs. Het kind moet voorwerp van tender"- zorg zijn, ook in de keuze van het onden wjjs. Spr. eindigde met een woord,vaa opwekking en vermaan tot de ouders; onderwijzers en sclioolveregniging en draagt ue belangen van het Chr, end es wijs, van ouders en kinderen, in het go bed op. Met het zingden van Ps. 86 vers werd deze mooie en leerzame avond besloten. De groote schare die het kerkgebouw vulde, ging opgewekt huiswaarts. alkemade. De Raad dezer gemeente zal vergal deren Maandag 31 Januari a.s., des na middags om 2.30 uur. Onderwerpen ter behandeling. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om over te gaan tot verbreeding van een gedeelte van den Dorpsweg ta Óude-Wetering. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om over te gaan tot uitbreiding van de straatverlichting aan den La» geweg te Oude-Wetering door bijplaa', sing en aansluiting aan het net van voo» loopig 6 lantaarnpalen. 3. Bespreking verhuring landerijen ta Huigsloot. 4. Vaststelling van het kohier honde» belasting over 1927. 5. Ingek. stukken en mededeelingei;

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2