mt ie mm zeggen. Kinderen PUROL NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZAJERDAG 22 JANUARI 1927 Het oude liedje. Wij hebben, zoo schrijft De Zeeuw melding gemaakt van wat het „Han delsblad" schreef over de kosten van het lager onderwijs. Deze kosten zijn inderdaad schrik barend hoog en het valt dan ook toe te juichen, dat een saatscommissie is benoemd, die onder leiding van Mr. Rutgers zal hebben na te gaan of hier in verbeteering kan worden gebracht. In het „Handelsblad" wordt reeds bij voorbaat een antwoord gegeven. Het is weer de oude geschiedenis. Toen eenige jaren geleden door den Vrijheidsbond een commissie werd be noemd de commissie-Eerdmans om na te gaan op welke wijze op het lager onderwijs bezuinigd zou kunnen worden, luidde het antwoord, dat bij het openbaar onderwijs geen bezuini ging van beteekenis mogelijk was, maar dat de bijdragen voor het bij zonder onderwijs verminderd behoor den te worden. In de eerste plaats zou, naar bedoel de commissie oordeelde, het mini mumgetal leerlingen om tot stichting eener bijzondere school te geraken Verhoogd kunnen worden en in de twee de plaats behoorde de verantwoorde lijkheid en het risico der schoolbestu ren te worden verzwaard. De openbare school moest veilig ge steld worden en het bijzonder onder wijs zou het gelr moeten betalen. Eenigszins in dezen geest redeneert ook de bezuiniger in het „Handelsbl." De schuld van de veel te hooge uit gaven ligt volgens hem bij de bijzonde re scholen, die zonder noodzaak dure gebouwen stichten, terwij! solide ex- openbare scholen te huur worden ge zet. Hiertegen moeten wij opkomen. Als er bezuinigd wordt het spreekt vanzelf heeft ook het bijzon der onderwijs daarin bij te dragen. Maar er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat bij het bijzonder onderwijs meer dan bij het openbaar enderwijs bezuinigd zou kunnen wor den. Vermindering van de kosten is nood zakelijk. Maar dit behoeft er niet toe te lei den dat het bijzonder onderwijs met afgekeurde openbare scholen genoe gen zou moeten nemen Het mag geen reden zijn om den be- zuinigingslast alleen te leggen op de bijzondere scholen en de financieele gelijkstelling ongedaan te maken. Koningskinderen. Een golf van deernis, zoo lezen wij in de Chr. Amsterdammer, is over de wereld gegaan bij het hooren van de doodstijding van Prinses Char lotte van België. De bladen deden als in een film heel het leven van de on gelukkige vorstin aan onze aandacht voorbijgaan. Ook onze lezers hebben de bijzon derheden vernomen. In (jen strijd om troon en kroon heeft deze ongelukkige prinses haar verstand verloren en bij na zestig jaren heeft zij met haar ge krenkte geestvermogens het leven nog moeten rekken. Wat een tragische figuur! Wat een verwoest vrouwenleven! Stel naast het leven van Charlotte van België eens het leven van Konin gin Victoria van Engeland. Wat een verschil! Of ga niet eens over de grenzen. Ver -gelijk het leven van Charlotte van België eens met dat van Koningin Emma. Charlotte die nooit moederweelde gesmaakt heeft en nooit omringd is geworden door de liefde des volks. Charlotte, voor wie het nacht gewor den is, eindeloos lang. Charlotte, wier wanhopig verlangen naar levensgeluk nimmer gestild is. Charlotte, die alles, alles verloor en niets, niets mocht be houden dan eenige lichamelijke ver zorging. Stel daarnaast de Koningin-Moeder van Nederland die door God in haar dochter en in haar kleindochter en in haar volk zoo rijk gezegend is gewor den. Liefde en aanhankelijkheid, waar deering en dankbaarheid is mildelijk haar deel geworden. En de avond haars levens daalt zachtkens neder en is vol van vrede en schoonheid. Wat Prinses Charlotte in haar leven ook tekort is gekomen? Een biddend volk, een volk dat haar droeg op de vleugelen des gebeds. Laten wij daarom in ons gebed voor ons vorstenhuis volharden Wij hebben drie beminde konings vrouwen om voor te bidden. Een Ko ningin-Moeder, die nog deelneemt aan alle werk der barmhartigheid. Een Koningin, dié ons met zachte hand en wijs beleid regeert. Een Prinses, die op een meer zelfstandig leven al voor bereidt wordt en de hope van troon en volk is. Voor dit drietal ga ons voortdurend gebed op, dat niet een van de plagen, welke de ongelukkige Charlotte van België trof, over haar gebracht worde. En we bidden dat in het besef, dat ook de gunst over koningskinderen slechts vrije genade is. Niet ons o Heer, niet ons, Uw naam alleen Zij om Uw trouw en goedertierenheên, AH' eer en roem gegeven.... Een onrechtvaardigheid Onder het opschrift:? „Een onrecht vaardigheid van de Directie der Ned. Spoorwegen", lezen we in het Am- sterdamsche Predikbeurtenblad het vol gende stpkje van Dr. P. Stegengla Az., In den laatsten tijd is er heel 'wat te doen geweest over de veiligheid op onze spoorwegen. jWjj leefden vroe fer in den waan, dat het, wat dat etreft, nergens zoo goed was als bij ons, maar het laatste halt jaar heeft in die illusjie wel een deuk aange bracht. Het kan misschien vreemd schijnen dat ik er hier over schrijven ga, maar velen, die mij 'kennen, zullen zich daar, over niet al te zeer verwonderen, daar" zij weten, dat ik in den noodlottigen- trein gezeten was, die op 9 Septem ber 1.1. bij „de .Vink" is ontspoord. Zoo iets mee te maken is vreeselijkl en met meer dan gewone belangstel ling heb ik dan ook de verhooren ge volgd, door de commissie Kraus af genomen. Ik geloof, dat deze commissie voor treffelijk werk heeft gedaan: gebleken is toen toch maar, dat er aarCde baan een en ander mankeerde en dat dus, ïnenschelijker wiize gesproken, dat yreeselijke ongeluk waarschijnlijk niet had behoeven te gebeuren, als de noodige voorzorgen in acht waren ge nomen. Maar nu komt het vérbazingwekken ide. De man, wiens verklaringen dit hebben duidelijk gemaakt, is door de directie der Nederlandsche Spoorwe gen met a-chteruitzetting gestraft, ja, wegens „zielsziekte" gepensioneerd. Dit bericht moet toch wel een uiterst pijnlijken indruk maken op allen, die in het algemeen strijden voor waarheid! en recht, en in het bijzonder bewogen waren met de slachtoffers van deze ramp. De directie der Nederlandsche Spoorwegen voelde klaarblijkelijk wel, idat er fouten waren begtaan; en 111 plaats van nu dit te erkennen, en voor zoover mogelijk en dat is maar voor een klein deel de geleden schade te vergoeden, gaat ze den ambtenaar, die te veel verteld heeft, er uit werken. Het is eenvoudig beneden alle cri- tiek, en als ik mijzelve niet vergis, idezelfde fraaie houding, die aange nomen is, na het nog rreeselijker on geluk te Wieesp, eenige jafën gele den. De Nederlandsche Spoorwegen wei gerden toen aanvankelijk elke verant woordelijkheid; door een der slacht offers is mij zelfs verteld, dat zij niet eens Jiad laten ïnformeeren naar den toestand der gewonden in het Bin nengasthuis te Amsterdam, om j^aar- meae geen schijn van verantwoorde lijkheid op zich te laden. Ten slotte .heeft echter het Neder landsche recht de directie der spoor wegen wel mores geleerd. Mij dunkt, dat 'dergelijke manieren toch weinig strooken met de hoogef positie der directeuren. En zeer hoop ik, dat eventueele processen, die van dit ongeval het gevolg zullen zijn, weer zullen doen blijken, „dat ér nog rechters m Berlijn zijn". Tin de getroffen ambtenaar moge de overtuiging hebben, dat allen, aie de rechtvaardigheid iiefhebben, hem zullen danken voor wat hij gedaan heeft. RECLAME. vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. In 1926 zijn aan de kaasmarkt ai hier aangevoerd 2883 partijen kaas, to gen 2428 partijen in 1925. ALKEMADE. Burgerlijke stand. Geboren: Jo banna Clazina Tatiana, d.v. J. P. van Es en van J. A. van Djjk. Antonius Jo seph zv. H. Duivenvoorden en C. H. Borst. Leonardus z.v. C. Kouwenhoven en van M. M. van den Broek. Johannea Ignatius Maria z.v. J. J. van der Meel en C. J. van der Valk. Leonardus Wou ter z.v. H. S. van Ruiten en C. van Leer. Sven. OndertrouwdSebastianus Cornelis Bakker im. 25 j. en Anna Cornelia j» hanna Volwater' jd. 24 j. Cornelis van Beek jm. '28 j. en Helena Cornelia van Klink jd. 24 jaar. 1 Overleden: Johanna van Rijn wed. 3 J. Damman 87 j. Theodora Maria Was senburg, echtgen. van C. Hoogenboom 56 j. Willem de Jong Wedn. 85 j. BOSKOOP. Op de gehouden jaarvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn tot bestuursleden gekozen de heerec D. de Bruijn, .Johz. A. Abbenbroe'k. W Kranenburg. G. den Dunnen. A. E. Strij kei, K. L. J. Schaum en Mej. M. Kra nenbuxg. Donderdagavond hield de Jonge lingsvereeniging op Geref. Grondslag „•Onderzoekt de Schriften'', in de Chr. Bewaarschool aan de Nieuwstraat haai jaarfeest. Aan den oproep van het be stuur, om met de vereeniging het jaar feest mede te vieren, was door zeer vo lm voldaan. Zooals gewoonlijk, volgde zang, voordrachten en samenspraken zich elkander op, waarvan er zeer velen in den geest der aanwezigen vielen. Verder werd onder het gebruik van ververschingen, de avond recht gezellig doorgebracht. Dinsdagavond gaf de muziekver- eeniging „Excelsior" in hotel „Neuf\ haar eerste uitvoering in dit seizoen. De muzieknummers werden onberiï pelijk gespeeld, waarvoor een woord van lof toekomt aan haren Directeur, den heer H. v. d. Veld, uit Leiden. Het is voor de vereeniging een goal geslaagden avond geweest. Woensdagavond had er in hotel „Klaassen" een filmavond Dlaata. ondei leiding van den' heer "E. 'J. W'eier' uit Rotterdam. Vertoond werd. de weten schappelijke film: „De eeuwige Stilte"1 (ontdekkingstocht naar de Zuidpool van (kapitein Scott. Als nanummer werd gegeven „Do spoorwegramp bij Leiden Het wa3 voor het talrijk opgekomen publiek e en leerzamsn avond. Tot hestuursleden. van de oommï» sie tot wering van Schoolverzuim zijn gekozen de heeren: .1. E. Evers, vco> zitter; J. Bruins, 2e voor?.; J. v. d. Graat, ie Secr. en D. Veerman, 2e Sscr. De Bond van Plantenhandelarei alhier, heeft zich uitgesproken, vóór do drooglegging der Reeuwijksche plasser. Door deze drooglegging zal Boskoop jarenlang van goede veenaarde worden voorzien. HAZERSWGUOE. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer A. H. Goldberg Jr., thans Inspec teur van de Stedelijke gasfabriek to Utrecht, is benoemd tot Directeur del Waterleiding midden Zuid-Holland met standplaats Prjnacker. HILLEGOM. De Chr. Geref. Gem. alhier heel! beroepen Ds. J. W. van Ree te Schie dam. KATWIJK AAN ZEE. I11 de Kerkbode is gisteren abc. sieveljjk vermeldt geworden, dat mor gen in de Geref. Kerk alhier ook dei avonds H. Avondmaal zal worden g^ houden. Wij herinneren er echter aan, dat dit alleen des morgens plaats heelt. Des avonds zal nabetrachting plaats hebben A.s. Donderdag 17 Januari hoopt de Geref. Meisjesvereehiging „Dient oen Heere met blijdschap", haar jaarverga dering te houden. Wij wekken gaarne op tot getrouw bezoek. LEIDERDORP, A.s. Vrijdagavond om 7.30 uur zal de Chr. Zanvgereeniging „Devote", Dïi, den heer J. Noordanus uit Leiden, een zanguitvoering geven in de Gemeente school alhier. NIEUWE WETERING. De Roodvonk heeft zich in het ge zin van den heer A. nog met- een 4-tal gevallen uitgebreid, zoodat thans 5 pe; sonen aan deze- ziekte lijdende zijn. NOORD WIJK. Bij het alhier gevestigde correspor dentschap voor arbeidsbemiddeling, zrjc dezen week a's werkzoekende ingesc'nrs ven 134 personen, n.l. 7 losse arbeider?, 49 landarbeiders, 49 visschers, 2 tim merlieden, 2 metselaars, 7 opperl-iden. 5 schilders, 2 stucadoors.' 1 houtbewer ker, en 10 jongens beneden 18 jaar. NOORDWIJK AAN ZEE. Naar we vernemen, bestaat hie: een plan om te komen tot den bouw van een nieuwe Herv. Kerk. OEGSTGEEST. Verbetering. Voor wat de huurcom missie betreft, is besloten tot opheffing met ingang van 1 Mei 1927 en dus niet i Maart. ROELOFARENDSVEEN. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.-K. School alhier is benoemd de hee: R, L, Snijders van Leiden. Gisteravond had in het café van de Wed. Bakker alhier, de jaarlijksche feestavond plaats van de Wielrijdersver eeniging „Het Stalen Ros". Zooals ge woonliik waren de leden trouw opgeke men, en is het dank zpj de geanimeerde stemming een recht genoeglijken avond geworden. De Voorzitter opende dover -gadering met- een hartelijk woord van •welkom en sprak de hoop uit, dat dezen avond er toe mede mocht werken om den bloei onzer vereeniging te bevorda ren. Hierna trad op het duo Blüm en Pas teur, dat met een goed programma den avond om dead vliegen. Na afloop van de voordrachten werd nog een verloting gehouden, welko vlot van stapel liep en menigeen met een aardig prijsje ge lukkig maakte. De Voorzitter kon aan ook bij het eindigen van 't programma spreken van een wel geslaagden avoni SASSENHEIM. Maandagavond 7 uur Ds. W. Bijle veld van Haarlem. Ons Babbelhoekje. Beste Jongens en Meisjes, Ditmaal wil ik voor ik met het beant woorden der briefjes ga berinnen, alle neefjes en nichtjes hartelijk danken voor de felicitaties die ze mij' deze week 't zii door ansichtkaart, briefje, of op andere wiize deden toekomen. Julliï hebt er mij zeer mee verrast, jongelui. En bijna iedereen sprak de ivensch uit, dat ik nog lang de raadseltante zou mo gen blijven. Dat hoop ik zelf ook. 'tls mij steeds een genoegen jullie briefjes te beantwoorden, en ik hoop dat nog lang te kunnen blbVèn" doen. „Twee nichtjes Al zijt gij beiden geen deelneemster aan dé babbelhoek toch heb ik er u ditmaal in opgenomen Laat mjj u hartelijk mogen danken, niet alleen voor uw vriendelijke wenschen maar ook voor uw belangstelling in de babbelhoek. 't Is voor mij zeer pret tig, dat er behalve de deelnemers, nog anderen zijn, die belangstellen in da Babbelhoek. Wederkeerig wensch ik u 's Heeren zegen toa. „Logeetje Dat was geen prettige tij ding dat Oom ziek is, hé. Gelukkig maai dat hij weer aan het opknappen is. Dus je bent blij dat de handwerken weer ba, gonnen zijn? Vind je knoopsgaten mo ten een prettig werkje? Dank voorjo raadsel. Ik hoop liet binnenkort te ge bruiken. Maar wil je er voortaan aan denken, nieuwe raadsels op een apart stukje papier te sehrüven?? „Gustaaf Adolf". Ja, er zijn veel kin deren die graag naar d/ Zondagsschool gaan. Hoe komt het dat Henny nupai gaat? Had zij er eerst geen lust in? Dat is een droeve herinnering waar je mij van schrijft. Niet het minst vuor vade: en moedér. En nu vader ziek? Maar hij knapt gelukkig al wat op, schreef Hen ny me. 'k IIoop, dat hij spoedig we^ geheel hersteld is. „Blondine". Prettig, dat het boekja naar genoegen was. Vond je de raadsels zou lastig? 't Scheelt wel eens wat dn een of andere keer. 't Wil ook de eene -week wel eens beter lukken dan da ander, 'k Heb een heel gezellige ver jaardag gehad. „Vergeet miij nietje". Gelukkig dat ja weer beter bent meisje. En moeder oók weer hersteld? Daar zullen jullie allo maal wel blij om zijn denk ik. Mag jc alweer uit en ga je naar school? Ook al moeite gehad met de raadsels? En anders zijn jullie er nog wel zoo vaal dig in. „Zangvogeltje". Hartelijk welkom in onzen kring, meisje. Niet alleen ik, maa' alle neefjes en nichtjes vinden het prei tig als onze babbelhoek steeds grootm rwordt. Heb je nog meer broertjes en zusjec? En in welke klas zit je op school? Je moet maar denken, hoe mem je van jezelf vertelt, hoe eerder wij et kander leeren kennen. „Alpenroosje". Zoo, heeft het raadsel jou ook een geheimpje Verklapt? Ja, nog niet alle kinderen wisten het. Deze week staat het laatste raadsel dat ik van je had in decourant. Dns wil ik heel graag weer wat nieuwe van ja hebben. 1— „Anemoon". Geen moeite gehad met het raadsel? Nu, dat is maar gelukkig 't Was immers een felicitatie en als ja dan zoo op blokken moest, dat zou niet meevallen? 'k Heb een heel1 gezellig» verjaardag gehad. Nee, dat heb je met mis, meisje. „Klaproos en Batavia". Wat is dat grappig, Klaproos, dat jij gelijk met mij jarig bent. Al ben ik nu wat te laat, toch wensch ik je nog van harte ge luk. Wat leuk, Batavia, datjer op Klap roos' verjaardag vier Gerri™s bii elkar. der waren, 'k Wil graag volgende week hooren of al die Gerritjês en Batavia zich vermaakt hebben. „Rozeknopje en Reseda". Dus 't boekje is naar genoegen? Dat vind ik prettig. Dat is zoo. De meeste kincte ren vonden het aardig. Er zijn erg veel zieken hé. En bijna niemand slaat het over. Ja, op school is het ook niet pret tig ais er zooveel zieken zijn. „Heidebloempje". Ja, vond. je het niet alleraardigst bedacht van die twee nicht jes. 't- Was heusch een verrassing vooi mij. Wil je je Ouders hartelijk danken voor hun belangstelling, en hen namens mij Jaet allerbeste wenschen? 'k Heb ©en heel gezellige verjaardag gehad hoor. „Hyacinth". Ja, 't speet mjj ook dat je te laat was, maar er was niets aaf. te doen. En jij kon het toch eigenlfjk ook niet helpen. Als er zooveel zieken zjjn, kan alles niet gaan als gewoon. Zijn nu allen weer hersteld? Je kaart nel) ik ontvangen. Hartelijk dank er vorn. „Vaders meisje". Hartelijk welkom in ons clubje, meisje. Wij denken alle maal: hoe meer zielen, hoe meer vreugd Dus dan begrijp je wel, dat je ona iwelkom bent. Ja, de griep hèerscnl hier ook heel erg, maar van andere ziek ten heb ik nog niet gehoord. HeD jo nog meer broertjes en zusjes? Dank voor je gelukwensch, meisje. „Moeders meisje". Ja, 't was een allei aardigst raadsel. Extra vrij hebben u wel leuk, maar niet als het door ziekta is. Vind je wel? Uitstekend hoor. "k Wil graag een letterraadsel van je 'heb ben. Prettige dag gehad bjj Grootvader te Oegstgeest? „Juniora". 't Was aardig bedacht hg. dat raadsel. Dat vond ik ook. Meisje lief, als je je niet erg goed gevoelt, kun je immers geen groot briefje schrijven? Dat komt later wel weer. Prettig he, da'. Moeder gauw jarig is? Heb je. nog een verrassing voor Moe bedacht'? „Hessie". Wat leuk, dat jij op de Zon dagsschool kwam. 't Spijt me, dat ik er niet was. Waar heb je zitten luiste ren? Zeker in de hoogste klasse? Nee, naar het jaarfeest ga ik niet. Ik was Zondag niet jarig, maar Dinsdag. „Goudblonaie". Dat raadsel heeft aar verschillende kinderen 't geheimpje vei klapt. Best ho.or, jij mag ook wel eens een letterraadsel" maken. Dat is altijd zoo meisje. In 't eerst lijkt iets moeilijk maar later valt het wel mee. Jammer, dat je niet mee kon naar Groctvadei op bezoek he. „Braamstruik en Denneappel". Zeker heb ik jullie ansicht ook ontvangen Maar in het begin van de babbelhoek heb ik voor alle gelukwenschen ge lijk bedankt. Anders zouden bijna, alls briefjes hetzelfde zijn en dat is wat een tonig begrijp je? Niet prettig als ja door ziekte van de meesters extra vrij krijgt, vind je wel? Oorry heeft dat boek je; daarom dacht ik dat iullie het van haar ter leen had gekregen. „Gris". Ik was niet de eenige dia het een aardig raadsel vond. Alle neel jes en nichtjes dachten er net zoo oven Dat boek ken- ik wel. Ik vind het ook erg mooi. Vond je de andere raadsels zoo lastig? „Rie". Gelukkig, dat Nellie weer bi. ter is. Het is best te begrijpen, datza blij. was, toen ze weer uit mocht. Zoo lang in huis te zitten valt heusch niet mee. „Zwartje". Wat was dat een alleraat digste verrassing die jij bedacht hebt meisje. In de stad ziet men in dezen tijd nog niet veel bloemen, dus je begrijpt hoe blü ik er mee was. Ik dank er je heel hartelijk voor. Ja, 't was een heel gezellige dag voor mij1. „Boschviooltje". Gelukkig, dat Pa weer hersteld is. Ja, er zijn erg veel zie ken. Telkens is er iets wat door de vel: zieken niet door kan gaan. Dus zoo was het ook met jullie Ouderavond? Weet ja. je moet maar denken: Wat in het vat ia, verzuurd nieV.-- .Waterlelie". Wil je Pa en Moe harte ljjk danken voor hun wenschen? Jou heb ik het, tegelijk met alle anderen, al in het begin van de babbelhoek gedaan. Fietsen in de regen is ook geen pretje, vind je wel? Ik doe het tenminste niet graag. „.Junior". Daar jij geen deelnemei van de babbelhoek meer bent, wil ik ja even afzonderlijk bedanken voor je feli citatie. 't Deed me genoegen, te zien je mij niet vergeten was. Maak je het goed? En gaat het met het leeren vlot? De oplossingen van de vorige week zijn: 1. Tante, van harte gefeliciteerd met uw verjaardag. Onderdeeien: Haard, He lena, Tante, Tjeerd, Centimeter, Wuif^ Vraag, V. G. 2. De Spiegel. 3. Beiden moeten op de wissels pas sen. 4. Radijs. s 5. Als men de linkerhandschoen aan de rechterhand doet. .1 En hier volgen de nieuwe Ingezonden door Zwartje. I 1. Mijn geheel bestaat uit 33 letter^ die tezamen een spreekwoord vormei. 29.2. 13. 13. II. 25. 12. 13 31. 15. 2S 32 is een spel dat alle kinderen graag doen. Een 9. 19. 10 12 uren. Een 1. 4. 33 is 0111 te slapen. 1 21. 24. 21. 30. 17. 16. 20 kunnen heel erg prikken. Als men iets verkeerds genaaid heeft, moet men het uit 3. 19. 5. 20. 22. 17. 6. 14. S. 18 is Let tegenovergestelde van zacht. In een jaar zijn 365. 26. 7. 27. 4. 17. Twaalf 23. 7. 19. 17. 21. 2: 20 makea een jaar. Ingezonden door Anemoon. 2. Waarom ligt de visch op de markt? Ingezonden door Alpenroosje. 3. Wie bouw bruggen zondert hout oï ijzer? 4. Welke kinderen hebben hun vader zien doopen? 1 5. Bij welk woord moet ge iets bij voegen'wil het korter zijn? Anecdote ingezonden door Reseda en Rozeknopje. Pas aangestelde jongste kantoorbe' diende, zijn patroon een lange kolom me cijier'ts overhandigende:, „Ik heb ze tien keer opgeteld, mtinheer". Patroon (vriendelijk): „Je bent een besté jongen". Bediende: „En hier zijn de tien uit komsten, mijnheer". 't Is een groote babbelhoek dezewe^K jongelui, dus zal ik maar ga.uw ophoi£ 'den. Nogmaals aan allen mijn harteifl ken dank, voor de vele attenties oft mijn verjaardag. Nu maar weer dapper, aan hst werk. Tot volgende week hopen we. Vele groeten van je TANTE FR ANCIEN. LAAT UW LICHT SCHIJNEN. door TANTE FR ANCIEN. ,„0, nou, dat is hier vlak bii, zal ik dan even heengaan en met Bertha's moH der spreken?" 1 „Ja da tzal het beste zijn vrouWi vond dokter. 4 j_ „Dan ga ik nu dadelijk maar'zet mevrouw van Maaren. „Best, vrouw, en ik zal terwijl datkM' ne pootje verbinden, want dat moet toen in ieder geval gebeuren". Stijf hield Bertha Lucie's1 hand vast terwijl dokter hier mee bezig was. Al en toe beefde haar lip even afe hü e»n pijnlijke plek aanraakte. „Ziezoo, 't is al klaar. Je bent eenmö ke meid Berthas Geef haar maar gauj een koekje Lucie. Dat heeft ze heugen N wel verdiend". Terwijl ze op de terugkomst valtt mevrouw van Maaren wachtten, tnwmtte dokter" Bertha aan het praten te krijgen wat hem best gelukte. ,t «Meisje vertelde dat ze nu ne*g-en jaar wras, en dat vader al lang dood waat, Hoe lang wist ze niet. Vroeger fcoen vader nog leefde, bleef moeder^ alfcfld thuis. Maar nu ging moeder altijld i»dt twerken. Als ze dan uit school kwanv was ze alleen thuis, want broertjes o* zusjes had ze niet. „O maar dan zal ze best een pas® dagen mogen blijven. Denkt u ook met vader?" vroeg Lucie nu. s „Misschien wel," antwoorddedokter En 't was zoo. Een kwartiertje latei1 kwam mevrouw van Maaren terug, ver gezeld van Bertha's moeder. x J 't Was een nette vrouw. In stilte maak te dokter de opmerking, dat ze vroege® vroeger betere dagen gekend^ moest hebben. Maar hij merkte no£ iets on. Hij zag ook de bittere 'trek om naar mojHV die toch weer verzacht werd door den blik der oogen. 't Waren dezelfde oogett als van Bertha, maar in deze oogen lafl men een groot leed. Voor Bertha was zö een en al teederheid. Ze knielde bij deü •divan neer en vroeg bezorgd: „Is 't heusch niet erg, kindje? Heb 3$ erge pijn?" 't Meisje had de armen om haar Moe ders hals geslagen en fluisterde has® iets in 't oor. „Mag ik moesje?" hoorde de anderett haar vragen. „Als dokter en mevrouw zoo vriexwa lijk willen zijn", zei ze aarzelend. „Zeker, juffrouw yan Doorn", ant woordde mevrouw. Ik kwam het uvrar gen. omdat mijn dochter het zoo prettig vina. En nu het blijkt dat het voor U zoo'n uitkomst is, ben ik er dubbel blü lorn. Juffrouw van Doorn moet beide Kerstdagen bij mevrouw van Leeuwen zijn, en dus zou Bertha den geheelendag alleen zijn, voegde ze er verklarend te gen den dokter bij. „Dan is het gelukkig dat alles 200 Igoed in orde komt, hé iuffroiuw? »eï dokter nu. „We mogen ae Heere wel dankbaar zijn. dat Hg temidden van het gevaar uw dochtertje voor erger on heil heeft bewaard". Juffrouw van Doorn antwoordde niei»

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 7