ij i m M M m m m m '6 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 15 JANUARI 1927 Aan het einde der Week In vrijwel alle landen van Europa heerscht op 't oogenblik een griep-epi- demie, zoo ernstig als we sedert 1918, liet beruchte griepjaar, niet hebben meegemaakt. Dit „ernstig" ziet geluk kig op de talrijkheid, niet op den ernst der gevallen, want het aantal sterfge vallen is uiterst gering. Hoewel we deze epidemie niet moe ten onder-, behoeven we haar toch ook niet te overschatten. Zoo werd ons de zer dagen door een medicus verzekerd dat de overgroote meerderheid der z.g. grieplijders geen echte griep heeft, doch aan een doodgewone verkoudheid lijdt Dit neemt evenwel niet weg, dat de griepepidemie heel wat hinder ver oorzaakt, ja zelfs ondervindt het eco nomisch leven daarvan reeds de na- deelen in verschillende landen, o.a. in Engeland en ook wel hier en daar te onzent. Wat de politiek betreft, was in deze week de aandacht meest gevestigd op de landen buiten Europa, zoowel in Amerika als in Azië. In Europa is het hoofdzakelijk de Duitsche crisis, die de aandacht vroeg. Rijkspresident Von Hindenburg droeg Dr. Curtius, den vroegeren minister van economi sche zaken en vertegenwoordiger van de Duitsche volkspartij, de vorming yan een kabinet op. Het ligt in de bedoeling van den president, dat ook de Duitsch-nationa- len, die hunkeren om weer aan de re geering te komen, deel van het nieuwe kabinet zullen uitmaken, en dit hoe wel het meer in de lijn'zou liggen, dat de socialisten daartoe hun medewer king zouden verJeenen. Immers deze laatsten gaan in tegenstelling met de Duitsch-nationalen volkomen met de politiek van den minister van buiten- landsche zaken, Dr. Stresemann ac- coord, zooals die wordt gesymboli seerd in de namen Locarno en Thoiry. Ook zijn de socialisten tot medewer king bereid, mits: de Rijksweer vrij wordt gemaakt van politieke invloe den. Of Curtius' poging slagen zou, hing af van de houding, die het Centrum zou aannemen, en dit heeft er nog heel wat bezwaren tegen om met de Duitsch-nationalen in een regeering te zitten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Curtius de opdracht tot kabinets formatie weer heeft moeten terugge ven. Van de landen buiten Europa waren oe oogeu. der wereld vooral gevestigd op midden-Amerika. De Ver. Staten hebben, zich gemengd in den binnen- landsc'nen oorlog die in Nicaragua wordt, gevoerd door de liberale op standelingen tegen den conservatieven president Diaz, waarbij de laatsten jloor de Ver. Staten, de eersten door Mexico worden gesteund. Merkwaar dig is, dat de invloedrijke senator Bo rah in dezen een ander standpunt in neemt dan president Coolidge en de Minister, van buitenlandsche zaken Kellogg. Ook in het verre Oosten is het nog verre van rustig. De ontwaakte Chi- neesche nationalisten hebben een zoo danige macht ontwikkeld, dat de Brit een zich uit hun concessie hebben moeten terugtrekken. De vraag is nu: zullen dezen het daarbij laten en al dus erkennen tegen China niet opge wassen te zijn? Het lijkt niet erg waarschijnlijk en het is te verwachten dat daar ernstige dingen voor de deur staan, waarvan de terugslag ook in onze koloniën zal gevoeld worden. De berichten over den opstand op Sumatra, die zich de vorige week zoo ernstig liet aanzien, zijn thans geluk kig weer wat gunstiger. Bij honder den zijn de opstandelingen gevangen genomen en dank zij de kloeke en be zadigde wijze waarop onze regeering optrad is de rust weer voor het groot ste gedeelte teruggekeerd, al zal het verstandig zijn, dat men nog maar op zijn hoede blijft, want helaas, de com munistische onruststokers blijven doorwerken, vooral in het geheim. Uit het grijs verleden. DE SCHRIJVER VAN DEN BRIEF VAN JACOBUS. Wie is de schrijver van den brief Van Jacobus? Hebben wij hier met een apostel te doen? Leidsche Penkrassen. Amice, Met een lichaam door koorts verhit Vanwege de influenza zit ik thans te schrijven. Reeds de heele week was ik ziek maar toen het wat beter werd waagde ik het mijn onaangename rustplaats te verlaten. Het heeft mij bitter berouwd .Veel heviger en veel hardnekkiger komt het terug.. Wat is die griep toch een nare ziek te. Zoo ben je nog goed en zoo heb je koort van 38°. Onze goede stad wordt naar ik hoor nog al geteisterd. Heel-veel patiënten voor Heeren Doktoren en een menigte zieken die niet eens de medische we tenschap er bij halen, maar met huis middeltjes gaan werken.' Ook ons bedrijf aan de Hooigracht ondervindt de droeve nadeelen van de ziekte. Onder de Redactie, de Admi nistratie ep in de Drukkerij, overal open plaatsen. Wanneer nu ons be drijf maar over de noodige middelen kon beschikken, dan ware het moge lijk om eenige reserve-krachten in dienst te stellen. Helaas zoo goed gaat het nog niet Wij moeten nog roeien Er zijn er, dit dit laatste ontkennen, hoofdzakelijk op grond van het feit, dat de schrijver zicli niet, zooals Pau- lus en Petrus, in den aanhef van zijn brief een apostel noemt, doch alleen „een dienstknecht van God en van den Iieere Jezus Christus". Nu bewijst dit natuurlijk niets, want de bijbel schrij vers hebben immers in dezen- geen a asten regel gevolgd en naar de mee ning van Jacobus begrepen de geadres scerdcn van zijn brief (de twaalf stam men, die in de verstrooiing zijn) uit dit opschrift voldoende wie de afzen der was. Bovendien is deze brief in onzen Bijbel opgenomen als „de algemeene brief van den apostel Jacobus", en dit steunt op de meeste oude Grieksche handschriften. Zoo merken de Kant- teekenaren op den Statenbijbel op: „Eenige oude Grieksche Leeraers mey- nen dat dese Sendbrief soude geschre ven zijn, niet van den Apostel Jacobus, maer van eenen Jacobus toegenaemt Justus ende Oblias, een van de tse- ventigh discipelen Christi, die van de Apostelen tot een Opsiender der Ker- cke van Jerusalem soude gestel t zijfï. Doch meest alle opschriften ende tij- telen van de Grieksche boeken, heb ben den tijtel van Apostel: ende het en is niet wel waerschijnlick dat een dis cipel, daer de Apostelen noch leefden, ende dien sulcks eygentlick toetjuam, aen alle Kercken soude geschreven hebben'. Is men het niet eens over de vraag of Jacobus, de schrijver van den alge- meenen brief, een der apostelen des Heeren was, wel zijn vrijwel alle uit leggers zoowel uit vroeger als uit den tegenwoordigen tijd in dit opzicht een stemmig, dat we hier een brief voor ons hebben van Jacobus, den broe der des Heeren. Uit den brief blijkt, dat we te doen hebben met een schrijver, die met ge zag optreedt, Aviens woord autoriteit heeft. Van Jacobus den zoon van Ze- bedeiis kan deze brief niet zijn, aange zien deze Jacobus reeds in het jaar 44 op bevel van Herodes gedood werd (Hand. 12:2); destijds had het Chris tendom nog niet zooveel aanhang on der de Joden in de verstrooiing als in dezen brief wordt verondersteld. Het is dan ook veel waarschijnlijker, dat Jacobus, de broeder des Heeren, de schrijver van dezen brief is. Im mers deze wras blijkens Hand. 15 op ziener der kerk van Jeruzalem en een man die bij al de kerken in hoog aan zien stond: hij sprak op de Synode te Jeruzalem het beslissende woord, dat den a'rede onder da broederen deed Avederkeeren. Deze Jacobus wordt door Paulus met Cephas en Johannes tot de „pilaren" gerekend (Gal. 2 9). Hij leefde in te genstelling met Petrus overeenkom stig de Joodsche wet en vele Christe nen uit de Joden aTolgden hem daar in na. Zoo verhaalt Paulus in Gal. 2:11 e.v. dat Petrus te Antiochië, eer sommigen van Jacobus gekomen wa ren, mede at met de heidenen; maar toen zij gekomen wa ren, onttrok hij zich en scheidde zich- zelven af, vreezende degenen, die uit- de besnijdenis Avaren. Jacobus Averd om zijn groote vroom heid de rechtvaardige genoemd. Hij stond zelfs bij de Joden in hoog aan zien en de Joodsche geschiedschrijver Josephus noemt als een der oorzaken van de verwoesting van Jeruzalem dat Jacobus er den marteldood stierf (omstreeks 66). Hij Avas alzoo èn om zijn autoriteit als opziener der kerk van Jeruzalem en omdat hij zelve een voorbeeld van arroomheid en plichtsbetrachting was de aangewezen man om dezen brief te schrijven a\raarin hij de Christenen uit de Joden opAvekt tot de beoefening van de practijk der godzaligheid. Is deze Jacobus, de broeder des Hee ren, dezelfde als de apostel Jacobus, de zoon van Alpheüs? Er zijn er die dit ontkennen, b.v. degenen in den nieuweren tijd die in hem een zoon zien van Jozef en Maria. Voorts in de Oudheid de kerkvaders Eusebius, Hie- ronymus, Epiphanius en eenige ande ren die hem houden voor een zoon van Jozef uit een vorig huwelijk. Op grond van Gal. 1 19, waar Pau lus Jacobus, den broeder des Heeren, onder de apostelen rekent en ook in verband met Lucas' nauwkeurige ge schiedschrijving, die geen nieuwe per sonen ten tooneele voert zonder hen met te korte riemen. In zulke dagen wordt van het ge duld en de moed wel eens extra veel geëischt. Ook deze week is de Courant meer dagen met de grootste moeite op het uiterste nippertje klaar gekomen. Daarom is het zoo prettig, Amice, dat juist in die dagen soms zulke tref fende bewijzen van hartelijk mede- le\Ten getoond Avorden. Ook deze week mocht ik die op ondubbelzinnige wijze zien brengen. Zie, Amice, dat geeft den burger moed! Het zijn vaak bewij zen van persoonlijke belangstelling, meeleven en hulp, maar ook van hee le kringen. Dankbaarheid aan God past in de eerste plaats daarvoor. Hij toch moet het in het hart geven. Maar ook dank aan de broeders, die zóó meeleven. Laten wij pogen om onze verhou ding in die teere stemming van mede gevoel eenerzijds, maar ook van op rechten dank anderzijds, te houden. Het bevordert de kans op slagen. De voorbijgegane week, Amice, heb ben wij weer gehad de eerste verga dering van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Der goede gewoonte ge trouAv, hield ook de Voorzitter hier, zijn Nieuwjaars-rede van de voorafgenoemde gelijknamige te onderscheiden, is het o.i. als het meest waarschijnlijk aan te nemen, dat Ave hier te doen hebben met Ja cobus, den zoon van Alpheüs. Jacobus kan op tweeërlei Avijze aan den Heere vei/want zijn: óf hij is eAren- als Joses een zoon van Alpheüs en Maria, de zuster van Jozef, óf hij is met Joses, Judas en Simeon een zoon van Cléopas en Maria, welke Cleopas een broeder van Jozef is en behalve dezen Griekschen naam ook nog den Arameeschen Alpheüs draagt, hetgeen wel meer voorkAA'am. Ten beAvijze dat de door ons voorge dragen opvatting Avel goed Gerefor meerd is, en dit niet in „neo"- doch in oud-Calvinistischen zin, volge hier een uitAToerig citaat uit den Statenbij bel betreffende den schrijver van den brief van Jacobus: „Alsoo daer onder de Apostelen twee Jacobi geweest zijn,, Matth. 10 2, 3, een die een sone Avas van Zebe- deus, ende een broeder Joannis, Matth. 4 21, Marc. 1 19, die van He rodes is omgebracht, Actor. 12 2. En de een die de sone was van Alpheus een broeder Jose, Matth. 13 55. ende 27 56. ende Galat. 1 vs. 19, die tot on- üerscheyt toegenaemt was. de k 1 ey- ne, Mare. 15. 40. ende genaemt een Broeder des Heeren, Galat. 1. 19. dat is, neve, alsoo hij een sone was van Maria de suster van de moe der des Heeren, Mare. 15. 40. ende 16 vs. 1, die in de Synode van Jerusalem AToornamelick het Avoort voerde, Actor. 15. 13. Een van beyden heeft desen Sendtbrief geschreven. Dat dit nu niet en is gedaen van den eersten, is AA-aerschijnlick, omdat hij al vroegh, eer d'Apostelen begonnen te schrijven, omgebracht is geweest, Ziet d'aent. op Actor. 12. 2". DAMRUBRIEK. Correspondentieadres: 211 Valken- boschkade, Haag. Bladprobleem van Joh. de Bree, Am sterdam. 26 33 39 Wit (9): 24, 27, 28, 32, 35, 36. 37, 41, 49. (Oplossing hier onder.) Onregelmatige opening. Gespeeld in een wedstrijd om den meestertitel. Wit: P. J. v. Dartelen. Zwart: B. «Springer Jr. Met notatie van den zwart-speler). 1. 32—28 19—24 Volgens Springer is 1722 niet zoo goed als de tekst zet. die een der beste antwoorden is. 2. 37—32 14—19 3. 41—37 10—14 4: 31—27 Het beste. 4. 17—21 5. 34—30 18—23 6. 30—25 12—18 7. 40—34 7—12 8. 34—29 23 34 9. 39 30 18—23 10. 44—39 1—7 11. 50—44 12—18 12. 37—31 7—12 13. 46-41 Niet sterk 24—29! 14. 33 24 20 29 Het juiste moment, daar wit nu niet 3933 kan spelen, door zw. 2126. Ook kan wit niet als volgt spelen: W.: 31—36, 26:17, 36:27. 27:16, Zw: 29—34, 11 :31, 16—21, 18—22, 28:17, 16:27, 45:34, 34:23, 12 21, 34—40, 23—29, 19 46 en wint. 15. 41—37 Uiteraard past het mij niet, Amice, om dat mooié stuk Averk te bespreken in deze onder de streeprubriek, „het koffiepraatje", zooals een onvriende lijk opmerker mij onlangs toevoegde. Maar toch wil ik gaarne een paar opmerkingen maken. Zoo trof mij een simpel zinnetje, dat toch een wereld van gedachten in houd. De heer ten Cate Brouwer merkte bij de besprekingen van de Wollendekenfabricage op, dat de bestel lingen eerst in 't tweede halfjaar ple gen in te komen. Vooruit fabriceeren gaat niet, omdat de fabrikant dan niet op de hoogte van de vraag is. 't Gevolg moet zijn overdruk werk in het sei zoen, met een noodzakelijke behoefte aan over werkvergunningen. Hierbij nu merkte de Voorzitter op: „Redelij ke vrijheid is hier onmisbaar". Wij njoeten noodzakelijk die woor den vasthouden want als liet eenmaal weer volop in het seizoen is, dan wordt menigmaal niet met die redelijke vrij heid rekening gehouden. Dan wordt uitsluitend geredeneerd uit een oog punt van arbeidersbelang in dien zin dat een verlengde arbeidsdag uit den booze zou zijn. De Voorzitter van de Kamer, van Koophandel heeft nu eens Heeft niet voel anders 21-26 16. 39-33? Het is heel moeilijk te zien. dat deze zee slecht is. Toch is hij dat. Na het fijnberekende antwoord van zwart' is fle Avitte stand vrijwel verloren. 12—17!! Prachtig gespeeld! 17. 33:24 14—20!! 18. 25 14 9 29 9 9 X SÉ gig 9 9 9 9 9 9 9 a "m a 9 J1 - f8 ZAvart heeft dezen uitruil prachtig berekendv Zooals reeds boA'en opge merkt. is de Avitte stand nu verloren. Wit kan niet als volgt spelen: W.: 27—21, 32:12, 12:34, de beste, Zw.: 16 17, 23 41, 26 37, 42:31. 38—33, 30:19, 47—41, 41—46. 19—24 46:10 10:40, 3328. 45 34 en wit is een stuk achter 46 40, Deze twaalfzetten diepe combinatie had zwart heelemaal berekend. Voor waar geen kleinigheid, vooral, daar zwart ook de bijkomende ondervari anten moest berekenen, zooals de vol gende: W.: 30—24.27—21. 32:12,' Zav.: 29 20 (gedw.). 16 27. 23 41, 12 :25, 42 31. 26 37, 4146 en wint. Natuurlijk kan wit na den tekstzet aTan zwart niet met 4439 vervolgen, daar zwart door 2933 een stuk Avint.. 19. 44—40 17—22!! Hiermede behaalt zwart het belang rijke voordeel, waarvan de 2 voor gaande zetten de inleiding Avaren. Wit kon dezen zet niet meer \*erhmderen. 20. 28 17 li 22 21. 40—34 29 40 22.45 34 5—10 Niet sterker is 1520, want wit zou dan spelen 30—25. Nu ZAvart 20—24. om 2 om 2 te verhinderen. Doch nu zit er in den zAvarten stand een fout. Wit kan n.l. bet goed beleid een stuk op 33 brengen, dreigende 3328 om daarna later los te komen door 24 29. Dit kan zwart heel moeilijk ver hinderen. Om deze redenen speelde zwart 5—JO. 23. 30—25 8—12 24. 34—29 Wel het beste. 23 3 4 25. 32—28 Sterker is 2530. 22:23 (Slot volgende rubriek). Oplossing probleem-Be Bree (wit): 27—31. 49—43, 36X27, 43X12. GEMENGD NIEUWS. Onbewaakte overwegen. Hoewel het standpunt van de directie der Ned. Spoorwegen inzake de onbe waakte overwegen van genoegzame be kendheid mag Avorden ondersteld, heeft het „HblcL" zich naar aanleiding van een artikel uit het „U. D.", Avaarin de vraag werd gedaan of automatisch oangloeiende lampen hij de nadering van treinen geen oplossing zouclen kunnen brengen in deze moeilijke ma terie, nog eens, tót dr. H. P. Maas Gees teranus om inlichtingen gewend. Deze deelde mede, dat reeds lang geleden proeven in deze richting zijn genomen, proeven die echter op niets zijn uitgeloopen. Gebleken is namelijk dat iedere schakelaar die door een uit springend staafje A7an de locomotief in werking komt. na veertien dagen reeds defect Avas, zoodat het ondoenlijk moei worden geacht op deze Avijze (Je over wegen te „beveiligen". Ook het geven van fluitsignalen door den machinist kan in de practijk niet worden doorgevoerd. In de eerste plaats niet omdat de gezegd, dat inderdaad de fabrikant te voren niet in staat is om te Aveten welke soorten gevraagd zullen wor den; hij moet ook eerst het seizoen af wachten. 't Kan in September, Octo ber, te pas komen. Een andere zaak van veel gewicht is de markt. De Kamer van Koophandel wil na verplaatsing van de Veemarkt de Kaasmarkt daarvoor in de plaats hebben, om de omwonende neringdoen den niet in hun bestaan geheel te tref fen. Daarom moet het nieuwe terrein voor kaasmarkt slechts zoolang in ge bruik genomen worden als noodig is. Ik meen, Amice, dat ik stemmen be luisterde in den Raad om dit terrein tusschen Hooglandsche Kerkgracht en Hooigracht definitief voor Kaas markt te behouden. Dat klopt dan niet. Maar waar het hier vooral op aan komt en Avaar nu ook de heer ten Cate Brouwer den nadruk op legt dat is: Er moet snel gehandeld worden, 't Is te hopen! Dat Leiden nog vaak op oude glorie leeft, is bekend. Dat echter die oude glorie wel eens een lastig blok aan het been is toonde spr. ook aan toen hij er. op wees hoe yan Leiden niet te vei; machinist, gezien; hei groot aantal on- beAvaakte overigen, wel aan het flui ten zou km: ..en blijven, terwijl het bovendien ze* twijfelachtig is, of der gelijke signalen op een afstand van circa 850 M. waarop zij, namelijk nut kunnen hebben wel waarneemt baar zouden zijn. Ir. Maas Geesteranus erkende ten volle de moeilijkheden voor het pu bliek hij mist; hij helder weer echter kan ieder door zelf goed uit te kijken ongelukken voorkomen. Dit laatste standpunt wordt. zeide ihij, ook vol komen gedeeld door het Rijkstoeziicht op de Spoorwegen. De aanrijding te Delft. I Men meldt uit Delft: Ter aanvuling van het bericht van Woensdag betreffende de aanrijding op den spoorwego\erAveg aan den Pa rallelweg te Delft, Avaar een vracht auto van de firma Haazenkamp door dén, sneltrein Averd gegrepen en ver nield, geeft het politierapport nog de volgende bijzonderheden: De spoorAvegwachter die op het oo genblik van het ongeval dienst deed, bad het Avekkersignaal. dat de trem op komst Avas, niet gehoord. Wel had men dit aan het station zelf vernomen Daar de spoorwegwachter op den in het seinhuisje hangenden treinen- staat zich had kunnen overtuigen, dat een trein op komst was, was hij steeds verantwoordelijk voor het sluiten van de boomen. Tegen hem is dan ook pro ces verbaal opgemaakt terzake over- tredina: van art. 65 van het W. v. S. De chauffeur A. v. B. die aanvanke lijk ongedeerd scheen te zijn, bleek be- hah'e eenige schaafwonden ook kneu zingen aan de beenen bekomen te heb ben. Ernstige val. Te Boxmeer is M. J. bij het vegen van een schoor steen van het dak gevallen. Hij be- kwam een hersenschudding en moest van de laatste H.H. Sacramenten wor den \roorzien Gevaarlijke overweg. Bij de spoorwegiialte Vlaardingen-Oost, zijn tAA'ee stel afsluitboomen, één voor de treinen uit Rotterdam, de andere voor de treinen uit Maassluis, 't Is nu reeds twee maal gebeurd, dat een met pasagiers gevulde autobus, stopte voor de afsluitboomen der Rotterdamsche lijn en zoo doende bleef wachten op de rails der andere lijn, terwijl er een trein uit Maassluis in aantocht was. Beide keeren is een groot ongeluk voor komen, doordat de chauffeur, het ge- A*aar bemerkende, direct achteruit reed. Dinsdagavond snelde de trein rakelings langs de voorwielen van de autobus. De politie onderzoekt nu deze feiten ten einde proces-verbaal op te maken tegen den overwegwachter Avegens het niet tijdig sluiten der boomen. Tragisch einde. Gisternacht AA'erd door de politie te Roosendaal een man gevonden op het trottoir in de Molenstraat, die daar van uitputting Avas neergevallen. De agenten droegen hem naar de politieAvacht, Avaar een geneesheer Averd ontboden, welke al- geheele verzwakking constateerde e;i den man naar het ziekenhuis Chari- tas liet A-ervoeren ter verpleging. Het blepk te zijn zekere J. H. uit Terneu- zen, die zwerA-ende was. Nog in den loop van den nacht is de man in het ziekenhuis OA'erleden. Griep in het buitenland. Gelijk gemeld, blijft de griep'te Berlijn zich uitbreiden .De overheid aldaar heeft thans vele scholen doen ontrui men en als hulpziekenhuizen doen in richten, Avaardoor er 2000 bedden voor nieuwe griep-patdëhten gereed kon den worden gemaakt. De schoolkinderen zullen aan. een. geneeskundig onderzoek Avorden on derworpen, teneinde mogelijke griep lijders te kunnen ontdekken en naar huis te kunnen zenden. Het sterkst heerscht de ziekte in de arbeiderswijken der stad. waar de menschen dicht opeengepakt Avonen. Volgens deskundigen zou er in ge heel Duitschland een griepgolf heer- schen, die zich van het Zuiden naar het Noorden beweegt. Men vreest intusschen dat cie epide mie zich nog sterk zal uitbreiden en de epidemieën van de winters 1889 1890 en 19181919 ver zal overtreffen. De gezondheidsdienst van Berlijn deelt mede, dat zich op het oogenblik in de stedelijke ziekenhuizen 899 griep lijders bevinden. Sinds 7 Januari heb ben er 17 sterfgevallen plaats gehad Avachten viel het in orde houden van de vaanvaters buiten de stad. Zachter had hij zich al haast niet kunnen uit drukken. Noch in, noch buiten de stad zijn die wateren in orde, in dien zin zooals onze vaderen dat verston den. Wat die A'aderen deden wordt thans nog genoten. Onze moderne tijd heeft nieuwe behoeften. De Arele vieze grachtjes kunnen wij nu missen. Een groot ververschbaar vaamater heb ben wij nu noodig. Maar dat kost geld Toch is bet goed, dat ook op die dingen eens wordt gewezen. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken is een goed gezant maar een slecht consul, daarop kwam zooAvat het oordeel van den Spr. neer. Dat Avas niet malscli gezegd. Toch lijkt het onaanvechtbaar. Wij hebben verdra gen moeten sluiten waarbij alleen wat gegeven mocht worden, terwijl het ontvangen bijkbaar niet aan de orde kwam. Laat ons hopen, Amice, dat de inge luide actieve handelspolitiek, om nu eens werkelijk te toonen, dat we er zijn en er blijven willen, wij Jan Cor- daats, dat die nu oens doorgezet wordt. Het is meer dan noodig. Het is aoodzakelijkj VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6