Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTWFKFN I ADVERTENTIE-PRIJS Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7 de JAARGANG ZATERDAG 15 JANUARI 1927 NUMMER 2028 ABONNEMENTSPRIJS Ib Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. V Geestelijke vrijheidsberooving. Onder dit kopje schrijft de Leidsche correspondent van het Haagsche Volk in het nummer van Donderdagavond: Het bestuur van de afd. Bouwar beiders schrijft ons: Een sterk woord voorwaar, maar in verband met wat volgen zal niet te sterk. Men oordeele: Een onzer leden, die wel niet aan den weg timmerde, maar zich toch altijd een goed lid betoonde, 't Viel ons dus niet vreemd, dat hij op ze ker oogenblik bedankte zonder op gaaf van redenen. Wij informeerden naar de reden en vernamen, dat hij lid was geworden van de christelij ke organisatie. Verwonderd over zoo'n' plotselin ge principeverandering, informeer den we naar de oorzaken, die hem daartoe hadden genoopt. Het zat zool 's Mans moeder had, door milde handen daartoe in staat gesteld, on derdak gevonden in een gerefor meerd rusthuis voor ouden van da gen. De kosten daarvan werden door ons lid en de Geref. Kerk geza menlijk gedragen. Met deze ristrik- tie, dat ons lid bij werkloosheid niet behoefde te betalen. Herhaaldelijk werd hij daarna door diakenen gewezen op zijn „fout", dat hij nog steeds geen lid was van den christelijken vakbond. En nu hij weer zoo ongelukkig was een tamelijk langdurige periode van werkloosheid door te maken, wer den de waarschuwingen menigvul- diger ende druk sterker. Hem werd te verstaan gegeven, dat als hij nog langer lid bleef van een „rood" vereeniging, het absurd zou zijn als de kerk nog langer voor hem bleef betalen. Het einde van dit treurig wijsje was, dat ons lid noodgedwongen be dankte en zich liet overschrijven. Aan den gereformeerden kerkdiaken vragen wij: Is het uw gewoonte de ze soort dwang alléén toe te passen op arme kerkleden, of geschiedt dit ook bij meer gegoede leden uwer kerk? Want het is ons bekend, dat werkgevers een vooraanstaande plaats in uw kerk innemen, en te vens lid zijn van een paganistische patroonsorganisatie. Wij vragen dus Maar het antwoord zal men wel schuldig blijven. Nu is dit bericht in de eerste plaats reeds uit de derde hand. 'tBelangheb- bend lid (of leden) hebben het aan 't Bouwvakarbeidersbestuur vertelt, dit aan deii Volk-correspondent en zoo komt het in de krant. In de tweede plaats leert de ervaring dat men met die berichten wat voorzichtig moet zijn. Lid timmerde immers niet aan den weg. 't Viel niet vreemd dat hij op zeker oogenblik zonder opgaaf van redenen bedankte. Dat zegt al veel. Wij zullen dan ook een nader onder zoek afwachten alvorens wij daar ver der op ingaan. Maar nu reeds willen wij, al zijn wij geen Kerkdiaken, aan den Volk-cor respondent wel meedeelen, dat na tuurlijk aan iedereen die krachtens zijn belijdenis Christelijk georgani seerd moest zijn, en toch, niettegen staande dat, zich voegt bij de neutrale (lees socialistische) vakvereeniginj* het verkeerde daarvan' onder het oog wordt gebracht. Wij willen er ook nog wel bijvoe gen dat misschien die aandrang min der sterk zou zijn, indien de z.g.n. neu trale bouwvakarbeiders organisatie zich zoo weinig revolutionair toonde als sommige door den correspondent dusgenaamde paganistische patroons organisatie. Maar een organisatie die zoo abso luut zich stelt op het standpunt van den klassenstrijd, en waarin kennelijk voor een belijdend christen geen plaats blijft voor 't beleven van zijn belijde nis, daarin mag hij niet blijven. Na tuurlijk wordt dat altijd en zonder uit zondering bij iedereen dien het aan gaat bepleit. IDSCHE COURANT V Sectaristen. De lezers van de „Telegraaf" werden dezer dagen vergast op het volgende bericht: In het jongste verslag van de vre- gadering vain Stad en Lande van Gooiland wordt medegedeeld, dat aan de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek een groot stuk terrein op de Meent onder de gemeente Huizen is afgestaan. Wij vernemen in verband hierme de nader, dat met zeer groote waar schijnlijkheid mag worden aangeno- BUREAUHooigracht 35 Leiden TeL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 men, dat op dit terrreln zal worden opgericht de nieuwe zender der sec taristen. Het vergift zit in den staart. Sectaristen, dat zijn zij, die van den officieelen, den „neutralen" weg afwijken. Sectaristen. dat zijn zij, die prijs- stellen op uitzending van preeken, van Christelijke lezingen, enz. Sectaristen, wel 't zijn de geestelijke nazaten van hen, die reeds in Paulus' dagen te Rom§ werden aangeduid als de secte, die overal tegengesproken wordt. Intusschen verheugt het ons in hoo- ge mate. dat deze sectaristen zich niet in den hoek laten drukken, maar dat, dank zij de activiteit van de Christe lijke Radio vereeniging, het gelijk recht voor allen hier toepassing erlangt. Z. STADSNIEUWS. MR. DR. J. SCHOKKING OVER DEN VOLKENBOND. Voor de afd. Leiden, van den Ned. Chr. Vrouwenbond trad gisteravond in een matig bezochte vergadering op Mr. Dr. J. Schokking, die tot on derwerp had „De Volkenbond". De w.n. presidente, Mej. Koekkoek, opende de vergadering, liet zingen Ps. 33 6, ging voor in gebed, las Filipp. 2 118 en sprak daarna een kort ope ningswoord. Zij heette den spreker, wiens echtgenoote wegens ziekte van haar zoon verhinderd was aanwezig te zijn, hartelijk welkom en gaf hem daarna het woord Spr. begon met op te merken, dat de belangstelling voor den Volken bond nog veel te gering is hetgeen voortkomt uit onkunde betreffende de zen bond en zijn streven. De zetel van den Volkenbond is Ge- nève, een der schoonste steden van Zwitserland, daarbij een stad van rij ke historische beteekenis de stad van Calvijn. Hij vergadert in de Salie de la Réformation, een gebouw op den hoek van een der hoofdstraten. De algemeene vergadering is een der hoofdorganen in den Bond: zij komt elk jaar tenminste éénmaal, ge woonlijk in de maand September, sa men. In de algemeene vergadering komt de hoofdgedachte van den Volken hond het meest tot uiting. Zij moet niet afdalen tot een lichaam dat de ba- sluiten van den Raad registreert doch haar zelfstandigheid bewaren, zal de Volkenbond van beteekenis kunnen blijven voor het leven der volken. De Volkenbond is geen superstaat, geen afzonderlijke organisatie met een eigen bestaan buiten en boven de sta ten, hij if een vereeniging van staten met volledig zelfbestuur, doch die ten doel heeft in het onderilng verkeer der volken gerechtigheid te doen heer- schen het .oorlogsgevaar te verminde ren en de waarborgen voor den vrede te versterken. Leden zijn de staten, vertegenwoordigd in de regeeringen die zelfstandig aanwijzen de mannen (ten hoogste 3) door wie zij willen ver tegenwoordigd zijn. Elke staat heeft slechts 1 stem; rechtsgeldige besluiten kunnen slechts genomen worden met eenparigheid van stemmen, waar door aan de staten de waarborg wordt gegeven dat zij nooit met meerder heid van stemmen tot »een beslissing tegen hun wil kunnen gedwongen worden. Op dezen regel bestaan slechts enkele uitzonderingen en het gevolg is dat alle beslissingen bijna compro mis zijn. Wie nooit van een compro mis wil hooren in het leven zijn voor dit leven minder geschikt, er ligt dan ook niets verkeerds in een compro mis, merkt spr. terecht 'op. In dezen eisch van eenparigheid ligt een sterke drang om tot een oplossing te komen. In den uitvoerenden raad hebben vooreerst zitting de geallieerde en ge associeerde mogendheden: Engeland, Frankrijk,- Italië en Japan. Hiertoe zou ook Amerika behooren indien dit het Verdrag van Versailles had goed gekeurd. Bij afwisseling hebben andere staten ook zitting in den raad; zij worden door de algemeene vergadering tel kens voor 3 jaar gekozen. Dit zijn de niet-permanente zetels. De toelating van Duitschland en de toekenning van een permanente zetel aan dit land prikkelde de rivaliteit tus schen de verschillende landen. In dè toekenning van de permanen te zetels aan de vroegere overwin naars draagt de bond sterk het ka rakter van zijn geboorte. De intrede van Duitschland in den raad als gelijkwaardige naast de mo gendheden, die het zeven jaar geleden als overwonnene beschouwden, is een verdering, die het merkteeken dezer geboorte verzwakt. Spr. schetst de verschillende pogin gen die sedert de 13de eeuw zijn aan gewend om tot een samenwerking der staten in een door het recht beheersch te gemeenschap te komen. Hoe hebben we als Christenen tegen over dezen Volkenbond te staan, of meer concreet: welke is de houding der kerk daartegenover? Met afwijzing van de R.-K. opvat ting, volgens welke het natuurlijke le ven-, dus ook de politiek, onder de leiding der Kerk behoort te staan, ge looft spr. dat er wel aanrakingspun ten zijn tusschen de Kerk, aan wie 't Woord Gods is toevertrouwd, en het natuurlijke leven. Ook dit laatste, zoo wel het gemeenschapsleven als dat van den enkelen mensch, moet in het licht des Evangelies worden gezien. Ook voor de internationale politiek gelden de ei'schen van het Evangelie; het leven laat geen deeling toe. De kerk moet steun geven aan de gedachte van den Volkenbond, omdat deze gedachte haar grond vindt, ja ontleend is aan 't Evangelie en ligt in de lijn van wat dit leert omtrent de staten en de leden van de staten. Het recht, niet de macht, moet de verhou ding der staten beheerschen. Het zal niet het minst van den werk- dadigen steun van de Kerk afhangen, dat de gedachte van den Volkenbond niet ontaardt, zelfs in haar tegendeel verkeert* Spr. spreekt er zijn afkeu ring over uit, dat er zijn die den Vol kenhond als een anti-christelijke macht verwerpen. Kan het den Christenen onverschil lig zijn, vraagt spr., dat een weg ge vonden wordt, waarlangs het haastig, willekeurig grijpen naar de wapenen wordt tegengegaan? Wie zou die vraag bevestigend dur ven beantwoorden.' Alle staten hebben zich aan de rechtsoefening te onder werpen, hierop wijze de Kerk. Niet anders dan door strijd wordt in de wereld het goede verkregen. Ook in den Volkenbond zal het strijd kosten deze rechtsgedachte te verwerkelijken De presidente bracht den spreker dank voor zijn schoone en belangwek kende lezing en liet vervolgens zin gen Gebed des Heeren 1 en 3, waarna Mr. J. Schokking voorging in dankge bed. CHR. BESTURENBOND. Gisteravond is' de aangekondigde filmavond uitgaande van bovenge noemde organisatie gehouden. Daartoe was afgehuurd de Stadsge hoorzaal, welke geheel gevuld was. Vertoond werd de film van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij. De voorzitter van den C.B.B., de heer Grotenhuis, opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Hij dankte de B.P.M. voor het welwillend afstaan van de film, welke afgedraaid werd door het toestel van onzen stad genoot, den heer Remundt. De film werd op duidelijke wijze toe gelicht door den heer G. A. A. de Voogd, vertegenwoordiger van de B. P. M. Voor men met draaien begon, gaf deze nog een korte schets van het ont staan en de samenstelling der Maat schappij. alsmede van het werk der Maatschappij. Daarna konden wij genieten van het mooie Insulinde. De film gaf behal ve den technischen kant van het be drijf ook fraaie natuuropnamen te zien. Ook de sociale kant werd heke ken door de woningen van het perso neel te laten zien, alsook verschillen de inrichtingen voor ziekenverpleging en onderwijs, diie door de B.P.M. ge sticht en in stand gehouden worden, Ook werden nog eenige tafereeltjes uit het Aziatische leven vertoond. Verder werd de avond opgeluisterd door muziek van den heer Plu en eenï- gen zijner getrouwen. De C.B.B. mag op een welgeslaag den avond terugzien en om kwart voor elven ging het publiek voldaan naar huis, nadat de vergadering op de ge bruikelijke wijze was beëindigd. DE LEIDSCHE BURGERWACHT. Deze week zijn de schietoefeningen van de Leidsche Burgerwacht, welke gehouden worden in de Morschpoort- kazerne, na de gebruikelijke vacantie wederom begonnen, waarbij de nieu we commandant, de heef M. van Mens gep. Kap. der Infanterie, tegenwoordig was. Mede waren aanwezig enkele be stuursleden. Doordat de voorzitter van de Leid sche Burgerwacht, Mr. P. A. Pijnacker Hordijk wegens familie-omstandighe den' verhinderd was, nam luitenant P. Steenhauer te circa half negen het woord om den nieuwen commandant een woord van welkom toe te roepen, Spr. feliciteerde Kap. v. Mens met zijin benoeming en sprak namens al len daarbij den wensoh uit, dat hij zijn beste krachten moge geven in het belang van de Leidsche Burgerwacht, evenals zijn eminente voorganger, den heer H. A. A. Steijns dit altijd gedaan heeft. Spr. zegde hem toe dat hij dan zeer zeker op de sympathie van alle leden kan rekenen. De nieuwe commandant sprak hier na eenige woorden van dank voor het geen tot hem was gezegd ,deed een be roep op aller medewerking, waarna hij de verzekering gaf, steeds zijn beste krachten beschikbaar te willen stellen voor de Leidsche Burgerwacht en de leden in 't hij zonder. Luitenant Steenhauer verzocht hier na aan commandant v. Mens de eerste serie te willen schieten, waaraan deze gaarne gehoor gaf. Hiermede was de installatie van den nieuwen comman dant geëindigd, waarop de hanen we derom voor de leden werden openge steld ter beoefening van de schiet sport. INSCHRIJVING. Wij vestigen op verzoek van het be stuur der Vereeniging voor Christelijk onderwijs te Leiden, gaarne de aan dacht van belanghebbenden op de in dit nummer voorkomende advertentie waarin de gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen wordt aange kondigd. Men raadplege nauwkeurig de ad vertentie. CHR. H.B.S. Naar wij vernemen heeft Ds. G. W. Vunderink, Ned. Herv. Pred. te Haar lem .leeraar in de Bijbelsche en Kerk geschiedenis aan de Chr. H.B.S. alhier tegen 1 April als zoodanig ontslag ge vraagd. Ds. Vunderink is benoemd tot direc teur van het Christelijk Internaat te Zeist en tot leeraar .aan het Chr. Ly ceum aldaar, en heeft deze benoeming aangenomen. Z.Eerw. zal dus zijn predikambt te Haarlem neerleggen. In Ds. Vunderink verliest onze Chr. H.B.S. een bekwaaip leeraar die bij de leerlingen zeer geliefd was en groo te achting genoot. DRIETAL VAC. Dz. D. PLOOY. Gisteravond vergaderde in de Pieters kerk het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, ter formatie van 'n drietal in de vac. Dr. D. Plooy, voortdurende door het bedanken van Dr. Lodder te Doorn. Aanbevolen was door de Confessio- neele Kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis", waarover met de beide an dere vereeni gingen eenstemmigheid, verkregen was, het navolgende drie tal: Ds. M. A. W. Kalkman te Werken dam; Ds .A. D. Meetor te Loosduinen; Ds. G. Verdoes Kleyn te Dordrecht. Met respectievelijk 87, 86 en 88 stem men werd dit drietal geformeerd, om daaruit Vrijdag 28 Jan.. een keuze ter beroeping te doen. Daarna had de verkiezing plaats van 2 ouderlingen en 4 diakenen. Gekozen werden tot ouderlingen de heeren A. v. d. Baan (vac. J. A. Ver hoog); D. Knotter (vac. P. P. de Ko ning); en tot diakenen de heeren R. J. de Geus (vac. C. S. Meijering); A. Knetsch (vac. Knetsch); W. Wiethoff (vac. Wiethoff); en G. J. v. d. Berg (vac 0. W. Hordebol). JUBILEUM A. M. VERSCHOOR. Hedenmorgen was het voor de kin deren van de Geref. School Stadh.laan een feestelijke dag. Het 25-jarig jubi leum van den heer Verschoor werd gevierd. Het gymnastieklokaal was daartoe met palmen versierd, geleverd door den heer J. Buurman, van het Utr. Jaagpad. Een en ander gaf reeds een recht feestelijk aanzien Even half 10 kwam de jubilaris met de zijnen bin nen. De heer Gaasterland, Hoofd der School, sprak nu den heer Verschoor in hartelijke bewoordingen toe, God dankende, die den jubilaris zoolang voor het hem lief geworden werk heeft willen sparen, en bood hem in een gees tigen speech namens de kinderen een eiken kapstok met kleed aan. Vervolgens sprak de heer van Kapel namens het personeel en vereerde den jubilaris een tweetal boekwerken: „De worsteling om het kind", door P. de Zeeuw J.G.zn., Uitg. W. Kirchner, A'dam en „Langs Nijl en Jordaan", reisindrukken door Ds. R. E. van Ar- kel, Ds. G. P. Marang en Dr. A. Noordt- zij, Uitg. D. A. Daamen's Uitg. Mij., Den Haag. Middelerwijl kwam dè heer T. S. Goslinga en complimenteerde den hr. Verschoor namens het Bestuur der Geref. Schoolvereeniging. Een der be stuursleden was door ongesteldheid verhinderd. Ook de heer J. Baak, Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Leiden kon niettegenstaande drukke werkzaamheden nog gelegenheid vin den den jubilaris geluk te wenschen. De kinderen werden feestelijk ont haald en het verdere gedeelte van den morgen werden ze met voordrachten bezig gehouden, waarbij de yroolijke stemming ar wol in Gewone «drertentiSn per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dobbel t&rieL BI) contract, belangrijke reductie. Kleine adrertentiSn bi) TooroltbetaUng ren ten hoogste 30 woorden, worden dage» II)ks geplaatst ad 40 cent. Binnenland. Mr. J. Schokking over den Volken bond. Buitenland. Dr. Cnrtlns heeft de opdracht tot ka binetsformatie neergelegd. De te Parijs gevoerde besprekingen inzake Dnitschland's 'ontwapening hebben een gunstig verloop. In Litauwen is een grondwetsher ziening aan de orde. Het was een blijde dag voor ons al len. Gode zij dank voor dezen zegen. De leerlingen zongen onder leiding van den heer Jansen verdienstelijk eenige liederen. De samenkomst werd nu gesloten met dankgebed, nadat gezongen was Ps. 116 1. De bijeenkomst was geopend met gebed en het zingen van Ps. 116 vers 7 en 10. WAARSCHUWINGEN DER POLITIE. De Burgemeester van Wierden geeft ieder, die aangezocht wordt om alis agent of vertegenwoordiger op te tre den voor, of aan wien geldelijke voor schotten worden aangeboden door de Onderl. Cred-iet Verschaffing (O.C.V.) te 's-Gravenhage. in zijn eigen belang iru overweging zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen, alvorens met genoemde onderneming eeöige relaties aan te knoopen. De commissaris van Politie der gemeente Nijmegen waarschuwt tegen personen, die oplichting trachten te plegen door middel van een circulaire, welke zdj aan woningen afgeven en waarop zij antwoord komen halen, ten einde toiletzeep en schrijfpapier te ver koopen. De circulaire luidt: „Onderlinge Bond van Werklooze Kantoorbedienden. M.M. Met beleefd verzoek komen eenige werklooze Kantoorbedienden, allen al geruimen tijd zonder werk en vaders van groote gezinnen, ten einde raad tot Ued. of u hen in den zoo zwaren strijd om het bestaan slechts voor een enkele keer zoudt wilen steunen door het koopen van een doos toiletzeep: 3 stuks a 70 cent en 1 stuk a 25 cent. Ook bieden we Ued! aan een couvert Dames- of Heeren-post 20 stuks a 25 cent, alles prima kwaliteit en tegen winkelprijs. Ook van u. mevrouw, die nooit iets aan de deur koopt, hopen wij een gun stig antwoord. Daar onbevoegden ook antwoord ko men halen op dit biljet, wat reeds is voorgekomen, verzoeken wij u beleefd naar de Controle-kaart te vragen* waarvan elk onzer is voorzien. Gedachtig aan het speekwoord, wie zich zelve helpt, is waard geholpen te worden, vragen wij beleefd uwe mede werking". Bond v. Werkl. Kantoorbed. P.S. Op dit biljet komt een onzer u persoonlijk bezoeken. Beleefd verzoe ken wij u dit. biljet terug te geven." 'Het is gebleken, dat bedrog in het spel is. In deze gemeente is verspreid een circulaire door de sinds 1 Januari j.l. opgerichte ..Leidsche Nachtveilj^heids dienst". In die circulaire wordt ieder ingezetene verzocht zich daarbij aan te sluiten als abonné. opdat een ieder des avonds rustig het. hoofd kan neerleg gen in het veilig gevoel, dat over hem gewaakt wordt.. Verder wordt in die circulaire medegedeeld, dat de bewa king zal geschieden door goed ge schoold en vertrouwd personeel, dat als zoodanig bij de politie bekend staat. De Commissaris van Politie te Lei- deni verzoekt ons ter kennis aan de in gezetenen te brengen, dat bedoelde clr culaire en wat daarin vermeld staat, geheel buiten zijn voorkennis is ge schied Door de politie is aangehouden de nachtverblijver Th. B., gedomicilieerd te Rotterdam, die nog 5 dagen hechte nis te goed had. - Gistermiddag omstreeks 6 uur ontstond een begin van brand in het woningbureau der Gebrs. B. aan de Breestraat. Een hunner had de onvoor zichtigheid om asch met gloeiende ko len in een cartonnen doo9 op te van gen en daarna weg te gaan. De boven wonende dames M. roken een brand lucht. Het bleek, dat de doos was door gebrand en de vloer waa aangetast. De brandweer voorkwam erger. Gisteren is de AfMarige juffrouw 1 A. V.# hui9vr. van A. K. op den Rijns- JMWSÊESS® out jtfMLÜtwWJMUfiV

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1