NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 JANUARI 1927 Zevenhoven. Gez. N. enM van der Boom .Toussaintstr. 3 vpn Woubrugge. B. A van der Heeden en gezin, Eaadv^jksti. 16, van Oapelle a .a. IJssel. Emma S 0. Neumann echtgen. van W. 0. Meijer» Dorpstraat 79a, van Soest. Theodora M Straathof echtgen. van H. W. de Wit RidderDuurt 33, van Zoeterwoude. A. v der Helm, Vjjverraostt 6, van Hoorn. Vertrokken: Pleuntje van Soest na-at Nieuwkoop. Hendrika C. Touw naar Lei 'dan. Oude Singel 26. B. G. Witte naar Utrecht, Steenweg 35. Anna B. Meer- veld naar 's-Gravenliage, Groot Hert» ginnelaan 229. E. L. Veldhujjzen naar Utrecht, Amandelstraat 15. J. C. Brunè naar Naaldwijk. H. de Kwaadstemet en jgezin naar Boekoop. J. W. Vergeer en gezin n. 's-Gravenhage, Mariettestr. 83.. BOSKOOP. Op Woensdag 12 Januari n.m. 2.3a uur zal er in het gymnastieklokaal der Openbare School gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. Omtrent onderstaande verloren jvoorwerpen zijn aan het politiebu reau inlichtingen te bekomen: 1 wol len sjaal, 1 kinderschaats, 1 portemon- naie met inhoud, 1 tabakspijp, 1 snoei mes en 1 handschoen. Bij het door de vereeniging varr leeraren afgenomen praktijkexamen in het boekhouden, slaagde onze plaats genoot de heer T. v. d. Berg. Gedurende de maand December werd aan het postkantoor alhier inge legd f378691 en terugbetaald f 5704,39 Het laatste door het kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 4569 BODEGRAVEN. Loop der bevolking gedurende het jaar 1926. Op 1 Januari 1926 be droeg de bevolking dezer gemeente 2999 mannen en 3243 vrouwen, totaal 6242 personen. Zij vermeerderde in'26 door geboorte met 64 mannen en 75 vrouwen, totaal 139 en door vestiging met 202 mannen en 245 vrouwen, to taal 447. Totale vermeerdering derhalve 586 personen. Zii verminderde in 1926 door everlij den met 24 mannen en 23 vrouwen, to taal 47 en door vertrek met 212 man nen en 293 vrouwen, totaal 505. Totale vermindering derhalve 552 personen De bevolking is derhalve toegenomen piet 30 mannen en vrouwen en be stond op i Januari 1927 uit 3029 mannen, 3247 vrouwen, totaal 6276 per sonen. In 1926 werden als levenloos aange geven 0 kinderen waarvan 1 van het mannelijk en 5 van het vrouwelijk ge slacht. Er werden 36 huwelijken geslo ten on geen echtscheidingen ingeschre ven. Burgerlijke stand. Geboren: Engel liertus Theodoras, z.v. L. van den Boo gaard en B. K. Pjjnacker. Ondertrouwd: J. Chr. Roor 26 j. en N. de F.oojj 23 j. A. G. Boelen 24 j. en H. WolswjjS: 19 j. Th. J. Overes 21 j. en A. J. de Koogel 19 j. Overleden: B. Kemp 65 j. geh. met J. Verweij. C. J. van Leeuwen 9 mnd Gevestigd: J. 0. Huisman en Zegveld P. Verseput en gezin van Alphen a d. Rijn. A. Werkhoven van Hoenkoop J. van Roekei en gezin van Amsterdam A. van der Hooren van Zegveld. G. Ver kaik van Utrecht. Vertrokken: E. van Wens veen naa: Rotterdam. A. Verweij naar Gouda. N .Grceneveld naar Rotterdam. S. Groene veld naar 's-Gravenhage. J. van der Neut naar Barwoutswaarder. W. Haan stra en gezin naar Winschoten. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke stand. Geboren: Frouk je, d.v. H. de Groot en E. Ravenhorst, iaclrianus, z.v. A. v. d. Vliet en C. A Rosier. Nieolaas Wilhelmus, z.v. C. P Laan en A. W. Mol. Pieter, z.v. J. M. iVoorthuijzen en J. van Dam. Hendrika Johanna, dochter van G. Wanschersen Klomp. Ünaertrouwd: Johannes Cornells van Rooijen, 26 j. en Ida Johanna Heems kerk 37 j. Overleden: Cornelis Keijzer, 81 j, jongeh. Gerrit Horsman, 80 j. wedr. van T. van Yperan. Cornelis Wolfstang 85 j. wedr. van K. Slinger. Willemina (Boeve 2 jaar, d.v. A. Boeve en J. M. de Horn. HAZERSWOUDE. Vimdagavond werd in de Gerefop meerde Kerk een samenkomst gehou den door de Vereeniging voor Gerei Schoolonderwijs, ten doel hebbende in idankbare herinnering te brengen wat we als sohoolvereemgincr van God heb hen ontvangen in onzen voorzitter, den heer D. de Bruyn Yzn., die, 30 jaar lang die functie mocht waarnemen en onaf gebroken met liefde en toewijding de ba langen der school heeft mogen Dehan tigen. De heer- Y. Bol, 2e Voorzitter, liet Zingen Ps. 68 17, ging voor in gebed lan las Ps. 103. Daarop richtte spreker een woord van welkom tot de vele aan wezige leden der vereeniging, tot ou ders van schoolgaande kinderen, tot den heer D. de Bruyn en tot de heeren P., van Nas van Bodegraven en P. Goeden- dorp, oud-hoofden der school alhier, en deelde mee dat van den Burgemees ter, den heer J. v. d. Meulen en van de heer 0 1ten Hoor en K. v. d. Berg be richt van verhindering was ingekomen. Vervolgens liet hij de historie sure ken en herdacht met dank aan God, wat door den Voorzitter, alsmede door da reeds ontslapen bestuursleden de hee ren H. van Beek, 'W. Zintel en A. Fran eken voor de school was gedaan. Met hartelijke woorden bood de Voorz. den jubilaris daarop ann de Kuyper-plaquet «e, benevens een tweetal foto's in keu rige lijst gevat, voorstellende het school gebouw en de woning van het hoofd dei school. Achtereenvolgens werd daarop het woovd gevoerd aoor den heer B. Offrin- ga, hoofd der school, den heer A. H. W easels namens het onderwijzend pen P-oneel, den heer J, Zwemstra namens de sub-commissie, den heer P. van Nes van Bodegraven, oud-hoofd der school en vertegenwoordiger van het District Rijnstreek van Geref. Schoolverband den heer Jac. Bol secretaris der schoot vereeniging, den heer P. Goedendorp van Rotterdam, oud-hoofd der schooi en door den heer G. Maaskant. De spre kers werden afgewisseld door schoone muziekstukken op orgel en viool dool de heeren D. Pels, C. Oppelaar en Nic Cok, en het zingen van een zangkoor on der leiding van den heer Jac. Bol. Ten slotte dankte de jubilaris harte- ljjk" voor de blijken van waardeering in woord en daad tot hem gebracht. De Voorzitter bracht een woord van dank tot allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze samenkomst Nadat gezongen was Ps. 89:8, ging de heer P. van Nes voor in dankgebed. Daarop werd spontaan door alle aan wezigen met begeleiding van het orgel aangeheven Ps. 121 :4. Alhier is een plaatselijk Comité ge vormd voor de Groen van Prinsterer Vereen., bestaande uit de heeren W, Tom, C. de Gelder, W. Dekker, J. Dek ker en B. Voortman. KATWIJK AAN DEN RIJN Woensdagavond 7.30 uur hoopt in de Geref. Kerk voor de Geref. Jonge lingsvereeniging op te treden Ds. R A. Knoppers van Amsterdam, met het onderwerp: „Door gevaren omringd". LEIDERDORP. Voor de jongelingen, geboren in 1908, die z'ch voor de Nationale Militie moeten aanmelden, bestaat op Dinsdag 18 dezer daartoe gelegenheid alhier ter secretarie van 1012 uur. Bjj den brugwachter aau de Leidei dorpsche brug is aan komen loopen een ruige gele bastaard herdershond (Bel gisch ras, reu.) LISSE. Gevestigd: S. Th. Zwetsloot, van Haai liamniermeer. C. W. Kouwelaar van Hi> legoi». u H. W. Arends van Hillegom. Wi Versteegen van Schipluiden. P J. Berkhout van Boxmeer. Th. Schu macker van Roermond. A. Andringa van Dubiieldam. C. v .d. Linden vau Dub beldam. L. Goor van Haarlemmermeer J. v. x. Bent en echtgen. van Haarlem niermeer. K. C. der Hollander vau Oegstgeest. B. de Jong vAh Hillegom. W P. Kerkvliet en echtgen. Sassenheim P. den Besten van Schoten. J. Bij Is van Alkmaar. W. van Maanen van Bloe mendaal. A. A. v .d. Berg van Hfilegom W. M. M. Bogers van Noordwjjkerhout J. J. Smid van Uithuizermeeden. M. Wa there van Hillegom. S. M. van Werkho ven van Voorhout. M. v. Boven van Yerseke. M. P. v. Rooyen van Haar- lommermyeer. P. Korsuise van Haarlem mermeer. H. Bekker en gezin van Burgh. P. J. van Riek van Stompwjjk J. H. A. G. Bolder van Amersfoort. P. H. Duyndam van Schoten. P. S. Baak van Woubrugge. H. J. van Tol v. Nooró vrjkerhout. D. Soldaat en echtgen. van Barueveld. Th. A. Koppers, van War mond. J. W. v. Eyk van Stompwijk. A van der Linden van Hillegom. T.- J Hasten van Hillegom. f'. -Somers en gez van Ursum. W. L. van Biezen van Val kenbarg. C. van Gerven van Haarlem mermeer. M. Vlugt van Warmend. S v .d. Swet van Noordwijkerhout. C. M Sprayt van S-issenheim. J. Sprayt van Sassenheim. H. 33i. Lamers van Sassen heim. J. D. Kamp van Amsterdam. J. Mo lendjjk van Bloemendaal. B. H. Kroon van Alphen a .d. Rjjn. H. A. W. J. Rus- sel en echtgen. van Bloemendaal. Bevolking 31 Deo. 1925 7261 en 31 Dec. 1926 7484. OEGSTGEEST. In de plaats van zuster Bloemendal die de inrichting met pensioen verliep is sis hoofdzuster op Endegeest be noemd zuster Meel. Afgegeven werden over 1926 in totaal 138 paspoorten en verlengd 87, terwjjl ruim 100 bewijzen van nationar liteit werden verstreht, zoodat over 1926 onze ingezetenen zich nog al reislustig hebben Detoondi De heer van der Wiel uit Noord wijk, reed ter hoogte van het Witte, Huis met zjjn auto te water, als gevolg van verblindend licht. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Mevr. v. Dr., deponeerde op het po litiebureau een gulden, welke zij had ontvangen en die vermoedelijk valsch ia Het geldstuk is ter onderzoek naar 's Rijks Munt te Utrecht opgezonden. Eenige lezers maakte ons attent op enkele aingen over 1926 plaats ge had, welke niet in ons overzicht waren vermeld. Het was ook slechts een alge meen onvolledig relaas. Bijzondere vet- melding verdient evenwel de plaatsing van ht mooie torenuurwerk in het Raad huis met hare electrische verlichting en de verfraaiing der gemeenteplantsoenen Verder het jubileum van de R.-K. F» rochie, n.l. het 50-jarig bestaan dei tegenwoordige kerk. ROELOFARENDSVEEN. Maandag werd voor het scheidsge recht te Amsterdam behandeld het ont slag van den heer J. Houtman, station chef alhier, die zich op 4 November j.l had schuldig gemaakt aan- een klein vergrijp. Wat was er gebeurd? Op ge noemden datum Kwam op het station emplacement een wagon voederbieten aan, die gerangeerd moest worden, bjj dit rangeeren heeft genoemde chef in een oogenblïk van gedachteloosheid een paar van deze bieten van den wagon go nomen en naar zijn geit geworpen, aie daar in de nabijheid graasde. De Directie der Ned. Spoorwegen werd per anoniem schrjjven van dit gebeuren verwittigd en de Chef het ge pleegde feit erkennende, werd onmiddel Ijjk ontslagen. Ieder rechtschapen mensch was vol ergernis over den laf- harügen schrijver, die zelfs met zijn naam niet durfde instaan voor het ge schrevene, en besloten werd alle po gingen in het werk te stellen om te nro beeren den chef alsnog te handhaven. De Burgemeester toog naar Utrecht om de zaak verder te onderzoeken en be vond dat in geheel den 27-jarigen diensttnd van den chef, deze tot op 4 Nov. j.l., nog een blanco stra-fregistei had. Een adres om verlichting van straf werd spontaan door ieder gèteekenden nog twee particuliere adressen werden aan het scheidsgerecht gezonden. Het gevolg was dat op den dag der uit spraak, 10 Januari de Burgemeester als getuige decharge en v. V., arbeider telegrafist als getuige a charge waren opgeroepen. Na een langdurige zitting zag de chef zich glansrijk in eere hersteld. Een woord van hulde aan den Burgemees ter, voor de_ wijze waarop hij voor den stationchef in de bres is gesprongen is hier zeker wel op zijn plaits. VOORSCHOTEN Het aantal inwoners van deze ge meente bedroeg op 31 December 1925 2354 M., 2370 Vr„ totaal 4724, In 1926 bedroeg de vermeerdering door geboorte 55 M., 43 Vr., totaal g\ In 1926 bedroeg de vermeerdering door vestiging 321 M., 327 Vr., totaal 648. De geheele vermeerdering bedroeg 376 M„ 370 Vr., totaal 746. De vermindering door sterfte bedroeg 15 M., 21 Vr., totaal 36. De vermindering door vertrek be droeg 304 M., 312 Vr., totaal 616. De geheele vermindering bedroeg3ig M.. 333 Vr., toaatl 652. Het verschil tuss.-hen vermeerdering en vermindering bedroeg 57 M.. 37 Vr, totaau,94. zoodat het aantal inwoners op 31 December 1926 bedroeg 2411 M., 2407 Vr., totaal 4818. Naar wij vernemen worden pogin gen het werk gesteld het as. con- our j, voor Christ. Zangvereenigingen dat a.e. Hemelvaartsdag alhier in het Bevenutopark gehouden wordt, per Ra- »iio uit te zenden. GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeluk. In' den nacht van Zaterdag op Zondag is bij de electrificatie der spoorwegen te Haarlem ©en arbeider van 4K meter hoogte gevallen, waarbij hij een zware hersenschudding opliep. In hoogst era stigen toestand is hij naar het St. Eli- sabethgasthuis aldaar overgebracht. De inbraken te Zeist. Zon- dagavond tusschen zeven en tien uur is te Zeist- opnieuw ingebroken, dit maal in 'n villa aan den Utrechtschen weg, tijdens afwezigheid vas de bewo ner-s, die bij thuiskomst een geldkistje in de gang vonden, waaruit ruim f 100 was verdwenen. Een effect van f1000 werd niet meegenomen, terwijl ook voorwerpen van waarde, zooals gou den sieraden op hun plaats bleven. L>e dader was binnengekomen door een ruitje te verbreken aan den zijkant van de woning, waarna gemakkelijk de spanj<flet van de schuifdeuren kon worden opgelichtIn alle vertrekken werd naar geld gezocht en alles over hoop gehaald. Vermoed, wordt, dat de dader ook de inbraken van eenigen tijd geleden op zijn geweten heeft, daar deze onder dezelfde omstandigheden plaats von den en ook telkens uitsluitend geld werd meegenomen. Door de politie wordt ijverig gezocht om uit te vinden wie de laatste weken Zeist onveilig maakt. De griep. T© Delft is, naar we van medische zijde vernemen, het aan tal gevallen van griep zeer hoog. De ziekte heeft over het algemeen een goedaardig verloop. Slechts enkele sterfgevallen kwamen tot dusver voor. Inbraak. Te Zaandam hebben inbrekers gisternacht ingebroken in de gebouwen van de Centrale Am bachtsschool aan de Heerengracht. De dieven hebben zich, door een raam van de conciërgewoning te verbreken, toegang tot de kamer van den direc teur verschaft. Het was hun blijkens de toestand, waarin de kamer zich be vond. uitsluitend om geld te doen. Vermist wordt een klein bedrag aan geld. Zoutlaag aangeboord. Na dat reeds bij de boring Hupsel, welke dooi de Nederlaiidsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkun- dige werken „Heerlen" ten Noorden van Groenlo wordt uitgevoerd, een zoutlaag ter dikte van bijna honderd meter was aangeboord, heeft, naar de „Tel." verneemt, deze maatschappij thans hij haar boring Medmsink ten Westen van Groenlo, een zoutlaag aan geboord van meer dan drie honderd meter. Het onderste gedeelte van de zoutlaag is nog niet bereikt, daar de boring zich nog in het zout bevindt. Hoeveel de dikte van de zoutlaag de drie honderd meter zal overschrijden, valt nog niet te zeggen. Ter vergelijking diene, dat de dikte van de zoutlaag, die thans is aange boord, gelijk is aan ongeveer driemaal de hoogte van den Utrechtschen Dom. Deze laag bestaat' uit helder Wit keu kenzout. Aanvaring. Toen Zondagnacht het Amerikaansche stoomschip „An na con da" naar New York vertrok, kwam het even beneden Maassluis, ten gevolge van den 'mist. in aanva ring met het eveneens uitgaande Fran sche stoomschip „Nantaise" op de Maas te Rotterdam. Beide vaartuigen kregen aanzienlij ke schade en moesten naar Rotterdam, terugkeer en. De „Annaconda" werd onmiddellijk naar de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij ter reparatie gebracht. Toen men een onderzoek in de ruimen instelde, vond men daar - .vijf verstekelingen: éëniHollander, de 26-jarige A. M. J. B., van Rotter dam en vier Italianen Zij werden naar do Parkhaven gebracht, waar bleek, dat de Hollander gesignaleerd stond, als deserteur. Hij is overgeleverd aan de militaire politie. De Italianen zul len over de grens worden gebracht. De .Nantaise" heeft voorloopig lig plaats genomen op de rivier aan boei 25. Brutale roof. Zaterdagmid dag o mhalf vijf werd de Italaansche kapitein. D. C. aan boord van het Ita- liaansche schip Angelo Brunetti, lig gende bij het terrein van Swarttouw aan de Waalhaven, Noordzijde te Rot terdam gewekt door rumoer in zijn kajuit. Hij stak licht aan en zag toen twee mannen, die bezig waren in te breken in zijn kajuit. Een hunner bevond zich reeds binnen, terwijl de tweede pogin gen aanwendde om in de hut door te dringen. De kapitein sprong uit zijn kajuit en pakte den eersten indringer beet, doch de ander gaf hme met de kolf van een pistool zulk een slag in het gelaat, dat hij omver tuimelde en bewusteloos bleef liggen. Hij 'zag alleen nog, dat de tweede indringer naar een kast liep en een kistje wegnam. Het rumoer trok de aandacht van den eerste pfficier en een matroos. Toen deze evenwel bij de kapiteinshut kwamen, verdwenen de indringers juist over de loopplank naar den wal. Het kistje, waarin veertig mark en een zwartlederen portefeuille met en kele scheepspapieren waren geborgen is later ledig teruggevonden. De pa pieren werden gistermiddag ontdekt op het terrein van de firma Swart touw. Daar kapitein D. C. ernstige wonden aan het gelaat had bekomen, werd ge neeskundige hulp ontboden. De poli tie heeft nog getracht met behulp van honden de 'indringers op te sporen, doch dit leverde geen resultaat op. Land- en Tuinbouw. RLOEMKOOLTEELT. Onder leiding van de heeren P. Slot, te Broek op Langendijk en W. Balk, te Alkmaar, is een commissie naar Italië vertrokken om daar van wege de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland studie te maken van de bJoemkoolteelt en in het bijzonder van het winnen van zaad. Ook zal aan de wijze van oog sten bijzondere aandacht worden ge wijd. De slechte resultaten met de bloemkoolteelt in de Streek en Lan gendijk, de laatste jaren opgedaan, doen naar middelen uitzien om die te verbeteren. INVOER VAN BOTER IN NEDERLAND. Van 27 tot en met 31 December zijn in ons land ingevoerd 3000 K.G. boter, welke afkomstig waren uit Argentinië In het geheele jaar 1926 zijn in ons land ingevoerd 1.389.773 K.G. boter, tegen 2.571.488 K.G. in 1925. Hiervan was afkomstig uit Siberië 815.467 K.G. (828,051), uit Australië 335.231 KG. (1.293.440), uit Argentinië 119.117 K.G. (197.867), uit Nieuw-Zeeland 71.801. Kg. (196.390), uit Denemarken 11.010 K.G.. (4616), uit Frankrijk 10.533 K.G. (7709), uit Ierland 8482 K.G. (18.147), uit Zuid Afrika 2944 K.G. (3008), uit Letland 1083 K.G. (6050), uit Estland 596 K.G. (114), uit Groot Brittannië 161 K.G. uit Zweden 570 K.G., uit Polen 290 Kg. en uit Finland 114 K.G. WAAROM EEN VIERWIELIGE MAAIMACHINE? Aan de Commissie voor de landbouw werktuigen der Gron. Maatschappij was gevraagd, waarom' een vierwieli ge maaimachine boven een tweewie lige te prefereeren is. Het antwoord luidt: Het nut van een voorwagen bij een maaimachine is velerlei. De paarden worden van een grooten last bevrijd, doordat zij bij de aanwezigheid van een voorwagen den zware ndruk van den dissel om den hals niet meer onder vinden. Men behoeft geen langen dis sel meer te gebruiken, doch kan vol staan met een korten dissel, met aan 't eind een haak, waaraan de paarden kunnen trekken. Van onwillige paar den heeft men dan niet veel hinder, omdat deze meer los voor de machine loopen. Bij mindere lengte breekt de dissel ook niet zoo gauw. Door de aanwezigheid van een voor wagen loopt het mes egaler over den grond; het op- en neergaan van ie halzen der paarden is van geen in vloed op den dissel. Ook heeft men minder last van den dissel. GEEN JERSEY-STIER NAAR ONS LAND. Indertijd is gemeld, dat de hofstede Oud-Bussum voornemens was, een Jersey-stier aan te koopen van een groot-g-rondbezitter op het eiland Fu- nen (Denemarken). Het doel daarvan was, de melkrijkheid van het Friesch Holl. vee door inkruising van Jersey- bloed te combineeren met bet hooge vetgehalte van dat ras. Uitvoerig hebben wij daarna gewe zen op de algemeene gevaren en be zwaren van zulke proefnemingen. Thans wordt vernomen, dat de mi nister, gebruik makende van de bepa lingen der „Veewet", het verzoek van Oud-Bussum heeft geweigerd. TE BARNEVELD 29 MILLIOEN EIEREN GEVEILD. In 1926 zijn ter markt te Bameveld aangevoerd 29.035.000 eieren, die 1.997.590 hebben opgebracht, zoodat gemiddeld 6.88 per 100 eitjes is be steed. De hoogste nriis werd betaaJUi ix^ November, toen de eieren gemiddeld 13.60 per 100 stuks golden, terwij! de eieren in Juni het laagst in prijs waren, namelijk gemiddeld 5 8/4 cent per stuk. Hoewel het vorig jaar 2.170.500 eie ren meer zijn aangevoerd dan In 1925, is de opbrengst door de lagere prijzen, in 1926 toch 35.795 beneden die van 1925 gebleven. Toen was de gemiddelde prijs clrra 7.57 per 100 stuks, en in 1926, zooaJs gemeld, niet^meer dan ƒ6.88. Ook de plüimveeaanvoer heeft In 1926, vergeleken bij dien in 1925, esn kleine vermindering ondergaan. Dit aantal toch bedroeg in laatstgenoemd jaar 1.442.000, of 176.000 meer dan in 1926. GOLL. ARBEIDSCONTRACT VOOR AALSMEER? Het bestuur der Coop. Ver. Centrale Aal9meersche Veiling te Aalsmeer heeft zijn per9oneej medegedeeld, dat het bereid is, loonen en arbeidsvoor waarden in eene collectieve arbeids-» overeenkomst te regelen. Aangeboden wordt o.m. voor de volslagen werknemers een minimum weekloon van 30, een uitkeering bij ziekte van het volle loon gedurende 1 jaar, een regeling van schadevergoe ding bij ongevraagd eervol ontslag, 6 dagen vacantie per jaar, doorbetaling loon Chr. feestdagen. Het personeel verlangt ook invoering eener betere pen sioenregeling. INGEZONDEN. (Buiten verantwooroelljkheld der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mogen ondergeteekenden U beleefd verzoeken het onderstaande op te ne men in Uw Dagblad? Door den Algemeenen Bond zijn ver schillende ingezonden stukken ge plaatst in verband met de staking en conferenties bij den heer P o p t i e, waarin ook betrokken is geworden het Bestuur der Leidsche Broodbakkers- patroonsvereeniging. Om nu een zuiver oordeel te kunnen vellen moeten ook de zaken juist wor den medegedeeld, wat naai* onze mee ning niet geheel is gedaan, waardoor de heer Poptie verkeerd zou kunnen worden beoordeeld. Ter opheldering dien© het volgende: Door den heer Poptie was steun ge vraagd bij het Centraal Bestuur van den Nederlandschen Bakkershond om hem bij te staan in het conflict. De heer Kloet uit Haarlem was bereid met het Cehtraal Bestuurslid, den heer Kuipers een conferentie te houden met het Bestuur of afge vaardigden van len Algemeenen Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf. Op verzoek van den heer Kuipers na mens den heer Kloet gedaan, werden daarbij uitgenoodigd de voorzitter en secretaris van de Leidsche Broodbak kers-Patroons vereeniging, dus niet 't geheele Bestuur, vier leden van het Bestuur zijn volkomen onwetend ge bleven van deze conferentie, het zal dus duidelijk zijn. dat hier niet gespro ken mocht worden van het Bestuur der Patroonsvereeniging, zooals is ge daan, 1 Ook de mededeeling dat alles af zou stuiten op deii onwil van den heer Poptie is onjuist. Door den heer Poptie is wel dege lijk aanvaard dee eisch inzake de loo nen. welke door den Algemetmen Bond werd gesteld. Alleen de keus van z,ijn personeel beschouwde de heer Poptie als een zaak van zijn recht, daarop werd door den afgevaardigde van den Algemee nen Bond gezegd, dat het dan onnoo- dig was verder een woord over de op lossing van het conflict te spreken. Daarop heeft de heer Poptie de ver gadering verlaten omdat hij niet kon voldoen aan den eisch om zijn oude personeel terug te nemen. Nu spreekt het vanzelf, dat eecn verhouding, die door deze actie ont staan is tusschen patroon en arbeiders niet een gewenschte voor de samen werking kan beteekenen. 'Wanneer iemand jaren geweirkt heeft voor den opbouw zijner zaak en men scheurt in enkele lagen uit el kander waar jaren arbeid aan ±en koste is gelegd, waardoor het bestaan van twee gezinnen ernstig wordt be dreigd, kan men begrijpen, dat ook in den boezem van een patroon bit terheid en afschuw is gekomen over een dergelijke handeling. Van alle zijden toch is gewerkt om het bedrijf van den heer Poptie te ver moorden en op de meest onbehoorlijke wijze iis de cliëntèle van dem heer Poptie bewerkt en ingelicht, om daar door het bedrijf ten gronde te richten, waaruit volgt, dat Indien het bedrijf weg is er ook geen personeel meer noodig zal zijn. Wij willen gaarne toestemmen, dat er ook rechten van de arbeiders zijn, die men niet mag verwaarloozen, maar de patroon heeft tocih ook rech ten. waarop evenmin inbreuk mag ge pleegd worden. Gaarne hadden wij gezien dat door den heer Poptie de bemiddeling was gevraag van de Leidsche Patroonsver eeniging. waardoor waarschijnlijk het conflict anders was geloopen: dit is naar onze meening een fout. welke ecK ter niet meer is te herstellen. Moge dit schrijven strekken tot be ter inzicht en beoordeeling van deze zaak, en het moge bijdragen dat vele cliëntèle wederom terugkeeren tot den heer Poptie om hem opnieuw hun steun iis deze moeilijke dagen te ver- Jeenen. Met dank voor de plaatsing, J. RAAPHORST, Voorz. F. DE ROOY. Secr,

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 6