WAALS NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 JANUARI 1927 DAG-AGENDA. Woensdag 12 Januari. Uitvoering Maatschappij ter Bevordering der toonkunst „Jeanne d'Arc" van Enrica Bossi .Stadsgehoorzaal, aanvang 8 u. Donderdag 13 Januari a.s. Zangers avond v. d. Ring Leiden en Omstreken Stadsgehoorzaal, aanvang 8 uur. Koudekerk 13 Jan. a.s. Openb. Ver gadering der afd. N. C. B., in de Kerk- zaal der Ned. Herv. Kerk. Spr. H.. Amelink, aanvang 7 A uur. Vrijdag 14 Januari. Leidsche Clir. Besturenbond. Filmvertooning Ba- taafsche Petroleum Maatschappij, Stadsgehoorzaal, aanvang 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Januari a.s. waargenomen door de apotheken van 'de H. H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. Oegstgeest. Apotheek „De Vijzel" Kempenaerstraat 4, des nachts en des Zondags. Ken worden besprekingen over aan sluiting gevoerd. De drie Gewesten, waarin het Ver» bond is verdeeld, hielden welgeslaag de turndagen te Dokkum, Doesburg en Delft. Het Gel dersch-0 ver ij se! s ch Ge west hield voor 'teerst een athletiek- dag te Arnhem, terwijl onder de aus piciën van het Gewest Holland de eer ste adspirantendag van het N.C.G.V. werd gehouden te Schiedam. Al deze demonstraties en wedstrijden slaag den uitnemend. Aan de turamarschen en vaardig- heidsproeven werd door zeer velen deelgenomen. De interne groei van het Verbond werd bevorderd door een beter contact tusschen Gewesten en Bondsbestuur, waarin thans ook de voorzitters der Gewesten als lid zijn opgenomen. De Bondsvoorzitter vervulde in ver schillende deeleni van het land spreek beurten. De Technische Commissie verrichtte veel en belangrijk werk. Het officieel orgaan „Lichaamsoefe ning", dat samen met den Chr. Korf- balbond werd uitgegeven, voldeed uit stekend. Groote lof werd gebracht aan den heer Joh. de Vries te Rotterdam, die als redacteur van het N.G.G.V. op trad. Propaganda voor alzijdige opvoe ding naar Christelijk beginsel werd gevoerd op de Bondsdagen van den Gereformeerden en den Lutherschen Jongelingsbond. Tot de directies der Christelijke dag bladen zal een verzoek worden gericht om een rubriek te openen, waarin meer stelselmatig worde gewezen op de noodzakelijkheid óók van de licha melijke opvoeding in christelijken zin. Plannen werden voorbereid voor 't houden van een radio-avond en de in richting van een Bondskamp op de Ve il uwe. De arbeid van het Verbond werd, en wordt echter ten zeerste' belem merd door geldgebrek. Het Verbond heeft geenerlei Regee- rirtgssteun en is louter op zichzelf aangewezen. Getracht zal worden het budget te vergrooten door het winnen van be gunstigers. Met het uitspreken van den wensch, dat ook in 1927 met bezieling en in eenheid mocht worden gearbeid, om het devies: Jong Nederland „Vaardig en sterk tot Gods eer" na te streven, sloot de secretaris zijn verslag af. Na eenige bespreking werd het on veranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den beheerder van het toestellenfonds bleek, dat en kele vereenigingen door dit fonds kon den worden geholpen. De heer Joh. de Vries (Rotterdam) las daarna het jaarverslag van de Bonds-Technische Commissie. Hierin werd melding gemaakt van de wijzi ging der technische reglementen, die in 1926 haar beslag kreeg. Flet nieuwe jaar zal de vrucht van dezen omvangrijken arbeid doen zien. Voorturners-examen werd afgeno men in Groningen, waar vooraf 22. per sonen aan een voor-turners-cursus deel ïiamen. In Rotterdam kon een cursus niet doorgaan door gebrek aan locali- teit. Aan turnmarschen werd dit jaar deelgenomen door 15 vereenigingen met 140 leden. In alle drie Gewesten werden de vaardigheidsproeven afge nomen. De belangstelling voor dit in stituut neemt regelmatig toe. De voorzitter der B.T.C., de heer J. S. Karper (Groningen) moest helaas als .lid bedanken. Hem werd onder applaus dank gebracht voor zijn arbeid Met een verwijzing naar de aange name samenwerking tusschen B.T.C. en Bondsbestuur eindigde het tech nisch verslag. Na enkele inlichtingen werd het goedgekeurd. Voorts werd verslag uitgebracht over de redactie van het officieel or gaan Lichaamsoefening", dat zoowel .voor de principieele en technische voorlichting binnen het Verbond als voor de propaganda naar buiten groo te beteekenis bleek te bezitten. Aan den N.C.G.V.-redacteur, den ïieer Joh. de Vries, werd door de ver gadering een ovatie gebracht. In de commissie van beheer werden herbenoemd de heeren M. Ouwerkerk (Dordrecht) en M. Z. de Pagter (Den Haag). Tot redacteur der rubriek Gymnas tiek werd bij acclamatie herkozen de JA do Xpies {Rotterdam}* RECLAME. Groote bollen Jumperwol, alle kleuren, thans f 0,35 Knotten Wol met Kunstzijde f 0,43 Kunst-Haakzijde per kluwe f 0,07 Tulle Theeiafelkleeden S 0,72 Voorgeteekende Kleedjes f 0,10 Buffet- en Tafelloopers f 0,72 HMRLEMHW 130-136. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren K. Duiker (Groningen) en M. Z. de Pagter (Den Haag) terwijl in de plaats van den heer J. B. Grooten- dorst (Amersfoort) werd gekozen de heer J. de Man (Den Haag). Tot T. C,-lid werd gekozen de heer G. Burgwal (Hilversum). Den. heer Karper, scheidend lid der B. T. C. werd met eenige hartelijke woorden het eere-Jidmaatschap aange boden. Middagvergadering. Na een korte pauze, waarin geza menlijk werd geluncht, werd de ver gadering heropend. Aangenomen werd een voorstel om cie contributie der adspiranten te brengen op 20 ct.; eènige reglements wijzigingen gingen -onder den hamei- door; Langdurig werd gesproken over de exploitatie van het orgaan, daar de begrooting door cle hiervoor benoodig cie uitgaven te zeer wordt gedrukt. Besloten werd op denzelfden voet voort te gaan, doch een krachtige abonnements- en advertentie-campag ne të voeren. Na ampele bespreking over de finan tieele gevolgen werd aangenomen een voorstel van Excelsior" (Delft) om voor. den N. C. G. V.-redacteur een be drag uit te leggen. Éen voorstel van dezelfde vereeni- glng om het officieel orgaan onder kruisband aan alle lecïen te zenden werd verworpen. De begrooting, sluitende op 2232.50 werd hierna goedgekeurd Breedvoerige besprekingen werden gevoerd over twee antipodal© voorstel Jen van „Fraternitas" (Utrecht) en „Excelsior" (Delft) betreffende het al of niet heffen van deelnemersgelden hij demonstraties en wedstrijden van Bond of Gewest. Een voorstel van „Éxcelsior" om de ze heffing toe te staan werd aangeno men. Overgegaan werd tot installatie van een permanente Propaganda-Commis sie bestaande uit de heeren M. Ouwer kerk, -C. A. de Bruijn en Joh. de Vries Medegedeeld werd dat de radio-avond D.V. zal worden gehouden in Maart. Voorts werd medegedeeld, dat waar schijnlijk èn een kamp voor dames èn een kamp voor heeren zullen worden gehouden op de terreinen van den Geref. Studentenbond bij Kootwijk. De Gewestelijke Turndagen zuilen dit jaar waarschijnlijk worden gehou den te Meppel, Apeldoorn en Zaan dam. Het G.O.G. wil weer een athle- tiekdag houden, dit jaar te Zutphen, terwijl alle Gewesten zich beraden over adspirantendagen. Bij de rondvraag werd het bestuur verzocht stappen te doen om gczamen met de andere Christelijke organisa ties voor lichamelijke oefening in 1928 een landelijke beto.oging te houden, met het doel aan te toonen de noodza kelijkheid van de eenvoudige Jichame lijke oefening voor heel de jeugd zon der de Overdrijving en ontaarding die de Olympische Spelen te zien geven. Het Bestuur zegde overweging toe. Na een kort slotwoord van den Bondsvoorzitter werd deze welge slaagde jaarvergadering met dankge bed geslo'en. ,(DE ZILVERVOS". Zilvervos, wat is eigenlijk' een Zilver vos zullen de meesten onzer lezers vragen. De Zilvervos zullen de mees ten Uwer nog nooit gezien, wellicht nog nooit van gehoord hebben, en In- diien onze lezers misschien iets daar van mochten weten, dan nog slechts door de Dagbladen van Holland, welke de laatste dagen eenige melding hier van maken. De Zilvervos dan heet eigenlijk Zil ver Zwartvos, zij is van Canadeeschen oorsprong de drager van de edelste en duurste pels der wereld, de pels hij uitnemendheid. Oorspronkelijk stamt zij af van de Roode Vos, maar in de natuur kwamen onder de in het wild levende dieren enkele exemplaren voor die men om hun kleur Zilvervos noemde. Deze waren echter niet zooals Wij deze thans de Zilvervos noemen. Voor zulke in het- wild- voorkomen de dieren werd een prijs betaald waar over wij allen ons hoofd zouden schud den. Er werd dan ook een geweldige jacht op deze dieren gemaakt, omdat, indien een jager slechts eenmaal een Zilvervos kon machtig worden, hij voor een geruimen tijd brood op ta fel had. Door die schrikbarende jacht werden deze zeldzame dieren bijna ge heel uitgeroeid, niemand dacht er ech ter aan om deze dieren in gevangen schap voort te teelen: wel werd"In cie zomermaanden een enkel exemplaar in vallen gevangen en deze dan ge houden tot zij een goede pels hadden, maar dan werd spoedig dat dier ver kocht gezien de aantrekkelijke so mme gelds, totdat in. het jaar 1887 twee jagers op het idee kwamen deze dure dieren fin gevangenschan voort" te tee len. Deze jagers waren de heeren Dal ton en Oulten. De eerste pogingen gingen echter niet voor den wind; toch" hielden zij met energie vast totdat ook een der de jager zich hierbij interesseerde. Zij sloten met hun drieën een Ring m het strengste geheim; niemand mocht we ten, wat daar in een klein plaatsje in Canada afspeelde. De slechte pelsen werden verkocht en do mooiste dieren behield men. Het bleef alles geheim totdat een der drie aan een neef een paar Zilvervossen verkocht. Hiermee was dus de ring verbroken en voor het publiek geen geheim meer .Als 'n snelloopend vuurtje ging dit alles in liet rond. De eerste paren werden aan vankei ijk verkocht voor prijzen van 5000 dollar, doch ras waren deze prij zen verdubbeld en stegen zelfs tot gek ke prijzen, van 25000dollar voor. een enkel paar. Zelfs- wordt melding ge maakt dat een zeldzaam mooi paar verkocht werd voor 35000 dollar. Zoo werden de arme iagers millionnairs. Als paddestoelen verrezen nu de Zil- vervos-farmen uit 3ën'.'grond en een aeder dacht iri. eèii' enkele dag mil- lionnair te zullen' ziin. door verschil lende kruisingen echter kwam m'nder waardig goed aan dé markt en zöo sterk de prijzen waren opgei'oopen, nog vlugger" gingen zij naar den kel der. In het U allen welbekende jaar 1914 kwam een algeheèle ommekeer- in de hedrij v'e'nAlleen d ie.'F arme nwel k© nog goed materiaal hadden, konden zich staande houden* anleren verdwe nen/ Alles kwam toen betrekkelijk in goede handen. doch door.de steeds stijgende pel spr ijzen kómen, ook nu in Canada en Amerika weer echte knoei ers voor den dag. Zoo bezit b.v. alleen Amerika over de 2000 f armen. Niet al len leveren-echter'góede dieren-en pel sen. Hoezeer 'dit nieu-we bedrijf voor 'Holland nieuW-is,-'zoo oud is het dus ï'eeds voor Canada. Dat er voor dit -bedrijf interessë be staat kan - slechtsrftet een enkelen naam te noemen- bevestigd worden. Zoo ds de heer Henri Ford. de Auto koning. zelf geïnteresseerd alsook M. Robert Lansing, vroeger Minister der LT.S.A., M. J. P-ieirpont Morgan, de mill'ionair. Ook in ons kleine Holland zijn reeds zeer hoogstaande personen bezig een farm t£ stichten. Boven staande is dus geschiedenis. Vöor en kele dagen terug, zoo meldt men ons, hebben de heeren* Piet Havenaar en A. Klapwijk te Rodenrijs enkele. Zilver vossen geïmporteerd. Zij beroepen er zich op prima uitgelezen dieren te be zitten. Niet alleen Höllahd heeft geïmpor teerd, reeds jaren is men onderhands bezig te Londen. Engeland en Zwit serland en bijna alie landen van Euro pa waar de zaken rendabel worden ge noemd. Oris klimaat is uiterst ge schikt voor de Zilvervos gerekend naar de uitkomsten welke men rondom Londeh heeft .Op de laatste veiling te Londen .werden depelsen verkocht, welke in Londen gefokt waren voor 1008 gulden per stuk> Be heeren Have naar en Klapwijk deelden ons nog me de, dat zij gaarnebereid zijn nadere inlichtingen te verstrekken. Bezoeken kunnen echter alleen in uiterste geval len worden afgewaqht daar de dieren eerst in Augustus kunnen .bezichtigd worden. Wij wenschen de .heeren Havenaar en Klapwijk goed succes met het nieuwste bedrijf -in -het Vaderland. BUITENLAND. EEN BOODSCHAP VAN COQLIDGE OVER NICARAGUA. President Coolidge heeft een buiten gewone boodschap tot het Congres ge richt. Hij verklaart er'in, dat de Nicaragu* aansche politiek de traditioneele be scherming van de Amerikaansche be langen is geweest. De regeering is niet voornemens zich in de binnenlandsdte aangelegenheden van Nicaragua te mengen, maar moei elke ernstige bedreiging .van de stab- liteit en deconstitutioneel© regeering in Nicaragua» teweeg gebracht door in vloeden van buiten af of een vreemde mogendheid, met bezorgdheid beschou wen. DE DUITSCHE REGEERINGSCRISIS Br. Curtius kabinetsformateur. Rijkspresident Yon Hindenburg heeft gisteravond Dr. Ourtius, den minister van oeconomische aangelegenheden, onl vangen en hem de opdracht tot vor ming der rijksregeering verleend., Dr. Curtius, die tot de Duitsche volks partij' behoort, heeft deze opdracht aan? vaara. t Nadat gistermiddag het' bestuur van de groep der Duitsche volkspartij! in den Rijksdag had vergaderd in tegen woordigheid van Stresemann, vonden be sprekingen plaats tusschen afgevaardig den der Duitsche volkspartij, en .-tiet Duitsch-nationalen. De leden derDui» sche volkspartij stelden aan de Duitsch* nationalen de vraag of de Duitsch-nat- onalen bereid zouden, wordsn gevonden aan de onderhandelingen over liet vor men van een nieuw kabinet deel te ne men, voor het geval Curtius met de sa menstelling van het nieuwe kabinet werd belast. De Duitseh-nationalen ver klaarden zich hiertoe in beginsel be leid. Volgens het £erl. jTagebl, is' graaf Westarp gistermiddag ten tweeden male door den rijkspresident ontvangen, die hem de vraag heeft gesteld of hij zich met het samenstellen van het nieuwe ka binet zou willen belasten. Graaf West arp bedankte echter voor de eer. G&- rard, die daarop aan de beurt kwam, op perde ook bedenkingen. Daarop werd Curtius door den rijkspresident ont vangen. Curtius heeft in den loop van den avond een communiqué uitgegeven, zeg gend, dat hij1 zal trachten in gemeen schap met de Duitsch-natioiialen een kabinet samen te stellen. Aangezien de groot© coalitie onmogelijk is, zal Curtius zich in verbinding stellen met de leiders der in aanmerking komende parlemen taire partijen. De rijkspresident heeft er van afge zien eveneens den sociaal-democrati- schen leider Hermann Muller te ontvan gen, daar uit zijn besprekingen met pre sident Lcebe reeds voldoende was geble ken, dat de sociaal-democraten niet voo? het samenstellen van het nieuwe kabi net in aanmerking werischten te komen. De opdracht, die. de rijkspresident aan Curtius heeft gegeven, is overigens nauwkeurig omschreven. Dr. Curtius is uitgenoodigd indien mogeljjk een kabi net der burgerlijke middenpartijen van Duitsch-nationalen tot democraten sa men te stellen en indien dit onmogelijk mocht blijken een kabinet der midden partijen dat zou steunen op de Duitscl- nationalen. f DE GRIEP-EPÏBEMÏE. Een onderzoek vanwege den Volkenbond. Het bureau van den Volkenbond ti Genève heeft gisteren bekend gemaakt dat het een enquête heeft geopend naa: de influenza- en griep-epidemiën, die in verschillende landen heerschen, en vooitaan een wekelijksch rapport zal uit brengen. Een comminssie van deskundigen zal maatregelen van afweer in studie nemen Verschillende berichten. Volgens het Berliner Tagebhtt, zijn er de laatste dagen ruim 6oo grieplij ders in de gemeenteziekenhuizen te Ber lijn opgenomen, van wie er vijf gestor ven zijn. Naar Dr. Heijermans, directeur van den Amstérdarn'schen Geneeskundigen Dienst aan „Het Volk" meedeelt; zijn bij hem of ficieele bericht-ui binneng e komen, waaruit blijkt, dat de Spaanschb griep in Spanje "geen kwaadaardig k.i rakter draagt. De sterfte in Spanje ia niet boven het norma'e gestegen. In België is de sterite iets hooger dan gewoonlijk. MUSSOLINI IN 2IJN DAGELÏJKSCH LEVEN. De „New-York Herald" publiceert het. relaas van een onde houd dat zijn, correspondent te Rome met Mussolini heeft gehad en waarin deze verhaalde van zijn dagelijksche leven, zijn werk en zijn ontspanning. Wij ontleenen er het volgende aan: „Ziehier, hoe ik mijn tijd verdeel", vertelde de duce; „een uur per dag wijd ik aan ontspanning, zeven uur aan den slaap, en veertien of vijftien uur aan den arbeid. Aan mijn maal tijden, die voor mij een kwestie zijn van ondergeschikte beteekenis, be steed ik slechts enkele minuten per dag. Ik ben genoodzaakt mijn ontspan ning te gebruiken ten dienste van mijn werk, om mijn werkkracht te ver meerderen. Daarvoor beoefen ik in mijn vrije uur dé sport.. Ik heb mij met verschillende feoórten van sport bezig gehouden. Zoo houd ik van scher ikka njuic henals gkqjzeao.. men. dat mij doet trillen van emotie; ik kan juichen als ik het staal hoor klinken. Ik houd ook van boksen; dat is een mannelijke kunst. Ik zou er zelfs meer aan doen, als niet de oefeningen in de buitenlucht mij nog meer trok ken. Ik zou graag golf-, tennis-, voetbal-spelen, als ik er den tijd voor had. Maar de sportbeoefening waar aan ik boven alle andere de voorkeur geef, die, welke het meest met mijn karakter overeenstemt, dat is het paardrijden. Sinds mijn prille jeugd houd ik ziels veel van paarden. Toen ik vijf jaar was besteeg ik voor het eerst een paard. Thans heb ik in mijn stal zes paarden, waarvan vier Arabische, welke mij door hoofden van Afrikaansche stam men zijn geschonken. De beide andere zijn Italiaansche paarden, en daaraan geef ik de voorkeur. Het uur dat ik dagelijks te paard doorbreng behoudt me mijn gezond heid en mijn energie. Zij, die er ver maak in scheppen te vertellen, dat ik een invalide ben, hoéven mij des mor gens maar op den weg der keizers, die naar de Campagne voert, te zien galoppeeren", UIT DE JEUGD VAN EDISON. Omtrent Edison's jeugd vertelt -de Amerikaan John "H. Hewett in een Duitsch tijdschrift'een aantal interes sante bijzonderheden. De meeste groote geleerden hebben een klassieke opvoeding genoten en zijn goedgeschoolde mathematici. Edi son's moeder was onderwijzeres, en haar invloed beheerschte den zoon sterk en duurzaam. Maar het heel© geregelde schoolonderricht dat de groote Thomas Alva genoten heeft, be stond uit drie maanden gemeente school -te Port Huron. Hij was nooit mathematicus en met zijn oorspronke lijke philosophie argumenteerde hij: „Ik kan altijd wel een paar mathema tici in dienst nemen, maar zij mij niet". Hij was er geeru en móest dus zijn eigen werkmethodes opstellen. De meeste „klassieke" geleerden hebben ook veel opgestoken van bun _omgang^mei knappe_koppen en be- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet f Burgemeester en .Wethouders yan Leiden; Gezien het verzoek van: a. de Continental Petroleum Com- pany te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergrond sche bewaarplaats voor 2000 liter ben zine in het perceel Lage Rijndijk No.1 126, kadastraal bekend Gemeente Lei- den, Sectie N. No. 752, met aftapin richting' vóór dat perceel; b. de N.V. „Het Motorhuis", om ver gunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats, voor 6000 Liter benzine, met aftapinrich ting vóór perceel Morschsingel No. la, kadastraal hekend Gemeente Leiden, Sectie A. No. 1285; c. P. Stoeken, om vergunning tot het oprichten van een ondergrond-i sche bewaarplaats voor 6000 Liter ben zine, met aftapinrichting op de Vol- dersgracht nabij het perceel Volders- gracht No. 23, kadastraal hekend Ge meente Leiden, Sectie H. No. 2734; d. de Continental Petroleum Com-' pany te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van e enondergrond sche bewaarplaats voor 2000 Liter ben zine in het perceel Boommarkt No. 19, kadastraal bekend Gemeente .Leiden, Sectie G. No. 1424, met aftapinrichting v-ór dat perceel; e. A. J. Vosselman, om vergunning tot het uitbreiden van de wasch- en strijkinrichting inliet perceel Utrecht 'sche Jaagpad no. lila, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie O. No, 1079; f. W. S. van der Noordaa, om ver-' gunning tot het oprichten van een fa briek voor machinale houtbewerking in liet perceel Maredijk Nis. 87—89, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L. Xo. 512; g. de N.V. Sajetfabrieken P. Clos en Leembruggen, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van wollen' garens in het perceel Ververstraat No; S, kadastraal bekend Gemeente Lei-t den. Sectie C. No. 1856; h. tie Leidsche Coöperatieve Brood-' bakkerij en Verbruiksvereeniging: „Vooruit", om vergunning tot het uiri. breiden van de brood- en beschuit-1 bakkerij in liet perceel Haarlemmer- straat No. 214, kadastraal bekend Get mcente Leiden, Sectie H. No. 2322. Gelet op de artt. en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat gc-noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag den 22en' Januari o.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren te gen deze verzoeken in te brengén, ter- vijl zij cr de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn, zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor liet gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 8 Januari 1927. AUG. L. REIMERINGER, 1 Weth. lo. Burgemeester.' VAN STRIJEN, Secretaris. schikten verder over de beste werk tuigen. Edison niet. Hij experimenteer; - de al voordat hij lezen kon, en verdien' de geld terwijl hij werkte en zichzelf opvoedde. En er waren kostelijke bij die eerste proefnemingen! Teen hij zes faar was, zag hij een gans op eieren zitten, en hij lette goed op het resultaat. Kort daarop was hij verdwenen en'na lang zoeken vond men hem in een schuur, op een nest van zijn eigen maaksel zittend, dat met ganzen- en kippeneieren gevuld was Alle „instrumenten" die Edison ge bruikte, waren van eigen vinding. Hij liep de stad plat om flesschen, be steedde zijn spaarduitjes om ze met chemicaliën te vullen, en plakte op el ke flesch, onverschillig wat er in zat, een etiket met „vergif", alleen om vreemde handen ervan af te houden. Zijn eerste laboratorium was in den kelder van zijn moeder, en hij had al zijn overredingskunst noodig om- haar verlof daartoe te verkrijgen. Zijn tweede laboratorium was een buiten dienst gestelde spoorwagen „Rooken" d. w. z. huiten dienst alleen in zoo ver dat er geen menschen in mochten reizen, omdat hij niet geventileerd was, maar die niettemin meereed in gewone treinen als rijdende kranten kiosk, waar Edison als bediende op trad en kranten verkocht. Daar, on derweg, op den langen afstand tus schen twee stations weer eens proeven nemend, kreeg hij zijn eerste ongeval. Hij morste door liet zwaaien van den trein wat fosfor, en in een ommezien stond de wagon in vlammen. Hij werd_ met zijn hebben en houden bij het eerstvolgende station uit den trein gezet en bij die gelegenheid gaf de hoofdconducteur hem zulk een oor^: vijg, dat zijn gehoor er nooit van be komen is. Hij heeft die verwonding; steeds van den philosophischen kant opgevat. Dat alles gebeurde, toen hij nog. jong was. Reeds als krantenjongen begon hij zich voor electriciteit te in- •teresseeren. Met de spoorwegtelegra- fie was hij vertrouwd. Batterijen wa-, ren! duur, ien zoo trachtte hij, met sta-1 tischo electriciteit het telegrafiesy- steem te drijven, dat hij met het ijzer- draad van de huiselijke kachelpijp en andere primitieve middelen in elkaar had geprakkizeerd. Een machine tot' ^pw ekking^yanstatistisc hae 1 e c tricitei t j

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 2