Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Gods teekenen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 7<«* JAARGANG ZATERDAG 8 JANUARI 1927 NUMMER 2022 COURANT ABONNEMENTSPRIJS Ia Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Weer ds de eerste week van het jaar ten einde. Het Kerstfeest, de jaarwisseling, hebben we weer gehad. Wij zijn weer aan onzen arbeid ge togen zooals in het voorgaande jaar. Hebben de fei+en, die God stelde ook tot ons gesproken? Daar zijn menschen die geen be hoefte hebben aan het. teeken Gods. Daar zijn pok menschen, die geen behoefte hebben aan de prediking van het Kerstfeest. Wel aan de viering er van een ieder óp zijn manier, daar aan hebben ze wel behoefte. Maar zij dorsten niet naar de prediking van 't Kerstfeest. Menschen, die ook een vromen va der gehad hebben. Zonen, die bij moeders knie leerden knielen. Dochters, die als kleintjes mee naar de kerk gingen. Maar ze hebben God den rug toe gekeerd. Welzeker ze leven nog midden in Gods volk. Ze gaan nog mee. Maar ze doorleven de diepte der eeuwige din gen niet. Ze staan er naast. Ze hebben er geen lust in. Ze houden van de wereld. God geeft ze het teeken van de maagd, die zwanger wordt, een zoon baart en zijn naam Immanuël heet. God geeft ze dat teeken op het Kerst feest! God geeft ze de prediking daarvan! God geeft ze weer en nog eens weer het Kerst-Evangelie! Opdat ze zouden terugkeeren en ge- looven en liefhebben Jezus, Jezus van de kribbe, het kind in de doeken, de Koning uit Bethlehem! Daarna komt de jaarwisseling ,ook elk jaar weer. Ernstig worden ze vermaand stil te staan en om te zien, hun weg te over denken. Een oogenblik komen ze onder den Indruk. De emotiie is soms heftig. De Oude jaarsavond kan hun tot schreiens toe bewegen. Maar het wordt niet tot een opge richt teeken. Nauwelijks is de eerste week van 't jaar om of de oude sleur is er weer. Te midden van deze wereld, die verre wijkt van God, zet de Heere weer bij het begin van 1927 na Chris tus niet anders dan dit teeken. Het teeken van den geboren Christus. De prediking van Jezus' geboorte in de stal van Bethlehem. Eeuwen-oud. Het boos en overspelig geslacht zoekt teekenen. Maar het ontvangt geen ander tee ken dan de maagd, diie een Zoon baart en Zijn naam Immanuël noemt. Geen ander teeken dan het Kerst- Evangelie! Dan het teeken des geloofs. Want anders is het niet en heerlij ker is het niet en nieuwer is het niet dan in nieuwe klank dit oude Evan gelie op de kribbe van Bethlehem: Die gelooft in den Hieere Jezus Chris tus, die zal zalig worden. Gods teeken moet ons zijn tot een plaats van aanbidding. Gelijk Jacob opging naar Bethel, waar hij het teeken had opgericht, zoo moe'en ook wij telkens weer bij Gods teek enen ons verzamelen. Onze dagen hebben iets van den man, die weifelend staat op het punt, waar de weg zich splitst. Hef, verstand zegt, dat ge er op bou wen kunt. De groeiende wereldmacht is er geheel niet op berekend u als volk des Heeren in eenig isolement te rug te doen trekken. De strijd tus- schen geloof en ongeloof spitst zich steeds scherper toe. Ge voelt aanko men de crisis. Ge wordt tot keuze ge dwongen. Hoe langer, hoe minder is het mogelijk mee te gaan uit nuttige overweging, met' de vroomheid uwer Voorouders. Het worden dagen van overtuiging. Gelooven, dat het op God9 weg al leen goed kan komen1. Gelooven anders niet. Ge ziet er hoe langer hoe minder van Ge ziet er niets van. Ge hebt 't le gelooven anders niet. En midden in dezen tijd zet de Hèere weer Zijn teeken. Zijn geloofsteekon van de maagd, die zwanger wordt en een Zoon baart en Zijn naam Imma nuël heet Weer de enkele jaarwisseling, met een Oudeiaarsavond-kerkdienst, een Nieuwiaarsmorgendienst, een week der gebeden maar anders niet. Hee" eenvoudig. Alleen eindelooze reeks zullen BUREAU: Hooigracht 35 Leiden TcL 1278, Postgiro 58936 Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiSn per regel 227» c«nt Ingezonden Mede deelingen, dubbel tarief. Bi) contract, belangrijke reductie. j Kleine adrertentiSn bi) vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- li)ka geplaatst ad 40 cent zich de dagen ook dit jaar aan elkan der rjjgen. Laat ons dan hij Gods teekenen voortwandelen. De eenvoudige teekenen, maar tee kenen Gods. STADSNIEUWS. WEEK DER GEBEDEN. Gisteravond ging in de Oosterkerk in de Week der Gebeden voor Ds. M. J. Punselie, Ned. Herv. pred. alhier. Spr. liet zingen Ps: 119 1 en 3, las Psalm 119 16 en ging voor in gebed „Huisgezin, opvoeding, onderwijs" was het onderwerp van dezen avond. De blik der biddende gemeente con centreert zich aldus op hetgeen ons 't liefst is op aarde: onze kinderen. De mensch wordt van alle schepse len 't hulpbehoevendst geboren en hij blijft 't langst afhankelijk. Hieruit blijkt .zijn hooge bestemming. Wat vroeg rijpt b.v. het gras, verwelkt ook snel, terwijl de eikeboom, die jaren noodig heeft om tot wasdom te komen de eeuwen verduurt. •Waar moet het met onze kinderen heen? aldus de vraag die ons heden avond bezighoudt. Er zijn er die geen onderscheid tusschen dier en mensch voelen, b.v. Schopenhauer, die 't dwaas vond dat dezelfde lichaamsdee len bij mensch en dier met andere namen genoemd worden, zoodat men spreekt van hoofd en kop, been en poot, eten en vreten. Alles is natuur. Staat de zaak zoo, dan is opvoeding niet naders dan voeding. In deze lijn ligt ook de sportverdwazing: stevige spieren en gezonde longen is het hoog ste. Doch het gemis aan levensblijheid in onzen tijd bewijst wel dat het vraag stuk zóó niet kan worden opgelost. Er zijn anderen, die zich wel bewust zijn dat in den mensch hoogere poten ties aanwezig zijn dan in het dier. Het komt er dus maar op aan uit den mensch te halen wat er in zit: een kind is een majesteit die zichzelf moet ontplooien en uitleven. Dit noemt men „cultuur". Doch wie heeft in den laatsten tijd niet gehuiverd van den cultuurmensch onzer dagen, zooals die zich openbaarde in den wereldoor log en thans in het banditisme, dat onze samenleving verpest. De Christen waardeert den mensch als beélddrager Gods. Er zijn hoogere waarden dan die Wij vinden in de stoffelijke wereld: normen waaraan de mensch gebonden is. De ware vrij heid bestaat in deze gebondenheid aan de normen, gesteld door een hoogere Macht. Boven de natuur en de cultuur staat de religie. Wanneer de religieuse mensch con tact zoekt met de hoogere wereld, voelt hij een conflict: de zonde, en al komen wij uit verschillende kerken, wij zijn het toch over één zaak eens: dat de oplossing van dit conflict ligt in Christus. En het is onze roeping het kind bekend te maken met Hem die dit wondere verlossingswerk in ons heeft gewrocht. Het stemt tot dankbaarheid, dat in onzen tijd de arbeid onder de jeugd steeds meer de belangstelling heeft. Doch er zijn ook schaduwzijden van den modernen tijd: het huisgezin is maar al te veel een duiventil waar al len uitvliegen. Het dreigt, zooals Prof. van Dijk het uitgedrukt heeft, een transito-plaats te worden, zoodat ons heele leven niets anders is dan een vervoeging van het werkwoord trans- ire (voorbijgaan). Tegen dit gevaar hebben wij te waken, en wij hebben ei voor te zorgen dat wij 't vertrouwen van onze kinderen steeds behouden, en dat wij hen in de stormen van 't le ven God geven als den vasten 9teun in hun leven. Na dit inleidend'woord droeg spr. de belangen der jongeren in den gebede op. Hedenavond zal de laatste samen komst plaats hebben; dan is het on derwerp: „Inwendige Zending, Zen ding onder Israël. (God heeft ze allen onder de ongehoorzaamheid besloten, .opdat Hij hun allen zou barmhartig zijn). Dankzegging: voor allen ar beid, in steeds meer internationale sa menwerking, die in Christenlanden de afgedwaalde, de gevallenen, de onbe schermde jeugd, de geheel van God vervreemden tot Chrstus terug zoekt te brengen; voor den arbeid onder Israël, het volk, waardoor God zooveel zegen over de wereld heeft doen komen en dat, als eerstgeboren Zoon, gewonnen moet worden voor den Messias. Verootmoediging: dat nog al te veel onverschilligheid heerscht te genover den naaste en te weinig ver staan wordt van onze roeping tpn op zichte van Israël. Gebed: voor alle arbeiders onder de ellendigen, kranken, zenuwzieken, gevallenen verwaarloosden; voor het werk der Inwendige Zen ding in iederen tak van arbeid, dat al len gedrongen mogen worden door de liefde van Christus en vertrouwen op zijn hulp en zegen; voor allen, die arbeiden onder Is raël, dat zij genade ontvangen om door te dringen door den muur van mate rialisme, onverschilligheid en bijge loof en, als Apollos, machtig zijnde in de Schriften, de Joden, door hun eigen heilige boeken doen zien, dat Jezus de Christus is. PATRIMONIUM. Voor de afd. Leiden van Patrimo nium zal Maandag 17 dezer in een openbare vergadering de heer T. S. Goslinga, voorzitter van den Raad van Ai-beid alhier, spreken over: „Eenige beschouwingen over het voor- ontwerp Ziektewet en de Invaliditeits wet". Een hoogst belangrijk onderwerp, dat door een in deze materie zoo des kundig spreker zal worden behandeld Vooral de arbeiders, dien deze dingen in de eerste plaats aangaan, houden dezen avond alvast vrij. CHR. BESTURENBOND. Vrijdag 14 Jan. a.s. zal door den Chr. Besturenbond in de Stadsgehoor zaal de Indië-film van de Bataafsche Petroleum Mij. vertoond worden, die een bijzonder interessanten kijk geeft cp onze Oost. ZANGERSAVOND. Donderdagavond 13 Januari zal de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereenigingen weder een Zangersavond houden met 14 der 21 aangesloten Vereenigingen. Daar elke vereeniging 2 nummers ten gehoore zal brengen, is het ditmaal een zeer groot Programma. Toch heeft het Ringbestuur de indeeling zoo weten te stellen, dat zij met zoo'n groot aantal op één avond klaar kan komen. De prijs is voor het publiek weder gering doch het aantal is beperkt. Men zorge daarom tijdig aan de Zaal te zijn. Voor verdere mededeelingen zie ad vertentie in dit blad. JUIST VAN PAS. Aan het gebouw „Jeruël", Middelste gracht, is bezorgd door mevrouw M. M. N. 200 en eene enveloppe A. B. 100. Weinig zullen de goedhartige geefsters bevroed hebben hoezeer dit deze corporatie voor de verzorging in het tehuis voor verzwakte kinderen juist te Das kwam, wans iedere week eischt die arbeid, hoe zuinig geëx ploiteerd, toch enorm veel geld. Een verblijdende aanmoediging om toch voort te gaan! STEUNVERLEENING. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende aanvullingen en wij zigingen in de Steun ver leening aange bracht: I. de eerste keer in elke halfjaar- lijksche periode worden de wachtda- gen niet door de Steunverleeniing be taald. Moet evenwel een werklooze meer ,dan eenmaal in een halfjaar wachtdagen maken, dan worden de meerdere wel door de Steunverle ning betaald. II. van de gezinsinkomsten der vrouw en/of der kinderen wordt hij de berekening van den steun van de eer ste f3 niets dn mindering gebracht. III. aan werklooze hoofden van ge zinnen en kostwinners, die een huur van meer dan f4 verwonen en die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders daarvoor in aanmerking komen, wordt van de meerdere huur 2/3 vergoed tot een maximum van. fl.50 per week, met dien verstande, dat huurverhooging na 1 Januari 1927 of het betrekken van een duurdere woning geen hoogeren toeslag zal ten gevolge hebben. De datum, waarop deze wijzigingen en aanvullingen zullen ingaan, zal den organisaties door den Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken worden bericht. CHR. LETTERE. KRING. Deze hield gisteravond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. Na gebed en lezing van Ps. 90 sprak de voorz., de heer A. B. Mulder, een wél- komstwoord, waarna de secr. de no tulen las. De agenda vermeldde: Recitatie van proza en poëzie. De heer Laman open de de rij met eenige „Distels" van Julia Frank, o.a. De etaleermode. De nakomer, Kleinigheden Op de hem eigen manier van voordracht en mi mieik schilderde hij eenige geestige tafereeltjes uit 't voile menschenleven met zijn „Costelijk mal". Het was bij na jammer, dat hij niet den heelen avond wou „vullen". De heer Veenendaal zocht 'tmeer in 't „stille" en maakte ons duidelijk dat in verschillende jaargangen van „Bloesem en Vrucht' nog veel schoons en kunstzinnigs verborgen ligt. De favoriet van den heer Mulder bleek weer Gossaert te zijn, uit wiens „zware" Experimenten hij eenige ..ju weeltjes" declameerde. Als toegift droeg hij „Die als Hij schold nooit we- derschold" voor uit Momentopnamen' van Ali Emous. Ten slotte gaf de heer De Die bij de lezing van velerlei passages, een fel le cnitiek op 't pas verschenen werk van Seerp Anema: Moderne Kunst en Ontaarding, met welke beoordeelUng de kring in een levendige bespreking bleek in te stemmen. Om des tij ds wille moesten de an dere leden hun bijdragen „>in porte feuille" houden en sloot de voorz. na dankgebed van den heer Veenendaal, de vergadering. De volgende maand hoopt de heer V. „De Opstandingen" voor Kring en Donateurs te behandelen. MIJ. DER NEDERL. LETTERKUNDE. In de gisteravond in het Nutsge- houw alhier gehouden gewone maan delijkse he vergadering van de Maat schappij der Nederl. Letterkunde, heeft de heer F. Oudschans Dentz. oud-W.- Indisch ambtenaar, een voordracht gehouden over het onderwerp: De ko lonisatie van de Portugeesch-Joodsche natie in Suniname en de geschiedenis van de Joden Savanne. In zijn inleiding ging spr. na het verdrijven der Joden uit Portugal; hun verspreiding over Italië en Ne derland en Brazilië. Een deel trok in 1654 vandaar naar Cayenne, dat in de jaren 1656 en 1657 voor een groot deel door de Hollanders voor de derde maal was bezet en waar David Nass van de vergadering van XIX in 1659 het voorrecht verkreeg, een kolonie te stichten, met den titel van Patroon. Toen de Joden en Nederlanders in 1664 door de Franschen werden ver dreven, vestigden zij zich in de des tijds Engelsche kolonie Suriname, waar de Nederlanders hen drie jaar later zouden terugvinden. Na deze periode kwam spr. tot de eerste vestiging in 1639, welke wordt bewezen door de documenten uit den Engelse hen tijd van Suriname over de eerste huwelijksinzegening in 1642 1643 van den eersten opperrabijn, van welke acte een foto ter bezichtiging aanwezig was. De tweede groep Jo den kwam met lord Wolloughley in 1664 uit Engeland. Zij legden planta ges aan en werden een blijvend ele ment van de bevolking. Nazaten van de eerste kolonisten zijn thans nog in Suriname woonachtig. Vervolgens behandelde spr. de ge schiedenis van de Portugeesch-Jood sche Gemeente in Suriname sedert hare vestiging in 1662—1663, welke ge schiedenis is ontleend aan het door mr. Bylsma beschreven archief, dat in 1916 naar het Rijksarchief is overge bracht, en aan andere historische bron nen. Van deze merkwaardige vesti ging wordt, omdat zij de oudste blij vende Joodsche vestiging is op Ame- rikaanschen bodem, nog dikwijls ge waagd wegens de verdraagzaamheid en milddadigheid jegens hun mede- menschen. hun burgerzin jegens het land en hun liefde en trouw aan het Oranjehuis. In het tweede deel zijner rede behan de 1de spr. de geschiedenis der Joden Savanne, het dorp, door hen gesticht, aan de Suriname-rivier, een tiental mijlen van Paramaribo, waar zij in 1685 een synagoge stichtten, welker bouwval nog aanwezig is. Spr. gaf hierna een beschrijving van de Joden Savanne, een van 1788 en een van 1883, een jaar nadat het dorp grooten- deels door branid werd verwoest. Hij verhaalde verder van de plechtige her denking van het 106-jarig bestaan dn 1785. Meer en meer vervalt dit 17de- eeuwsche historische monument en er wordt niets gedaan om het voor on dergang te behoeden. Spr. acht het een plicht, dat diie ruïne wordt hersteld. Hij vormde daartoe een commissie. In- deze commissie hebben behalve de oud-gouverneur van Suriname, C. J. Staal en prof. Palache te Amsterdam, zitting verschillende vooraanstaande Joden in ons land en de opperrabbijn, van' Londen. Bueno de Mesquita. Ook in Suriname wil men stappen doen tot verwezenlijking van het doel. Spr. ein digde met het voordragen van een ge dicht van P. F. Roos ter gelegenheid van het 106-jarig bestaan van de Sy nagoge der Joden Savanne in 1785 ver vaardigd. VERJAARDAG DER UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid vani den 352sten ver jaardag der Universiteit op Dinsdag 8 Februari a.s. zal de rector magnifi cus, prof. mr. E. M. Meyers, hooglee raar in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht, in het groot auditorium der Universiteit des middags, aanvangende twee uur, een feestrede houden, welke voor alle be langstellenden toegankelijk is. De plechtigheid zal door muziek worden opgeluisterd Na afloop der feestrede zal de rec tor een receptie houden en des avonds Binnenland. De begrafenis van den rechercheur Kok te Amsterdam. Buitenland. De toestand te Hankow Is uiterst critiek. Te Berlijn zou weder een nota van den gezantenraad ontvangen zijn. In het Winterpaleis te Petrograd zijn geheime brieven van den Tsaar en van Kerensky gevonden. zullen de hoogleeraren zich vereondgen aan een feestmaaltijd, tijdens welke hun door de leden van het Leidsch Studentencorps een serenade zal wor den gebracht. Vanwege het Leidsch Studentencorps zal de verjaardag der Leidsche Uni versiteit o.m. worden gevierd met een gecostumeerde rijjool voor de eerste jaarsleden en met een kroegjool op de studentensociëteit „Minierva". TE WATER GERAAKT. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 64-jarige juffrouw A. M. van H., toen zij vlak voor haar woning aan de Rijnkade, iets in het water wilde wer pen. uitgegleden en in den Rijn! geval- lep. De 20-jarige soldaat W. Verheijen begaf zich gekleed te water-en wist haar op het droge te brengen. Zij was toen echter reeds bewusteloos. Naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, is zij eeniige uren later overleden. VERBETERING. In ons bericht van gisteren betref fende de opbrengst van den verkoop van Weldadigheidszegels is een sto rende zetfout geslopen .Inplaats van een totaal opbrengst in Leiden van 400 dient gelezen te worden CiOO. den 6400. Ten nadeele van den heer P. A. v. d. St., is, toen deze zijn rijwiel on beheerd had laten staan voor een per ceel op het Rapenburg, zijn rijwiel plaatje voor 1927 ontvreemd. Een tegenvaller voor den eigenaar in het nieuw begonnen jaar. BINNENLAND. HET KON. HUISARCHIEF. Gemeld wordt: H.M. d© Koningin heeft goedgevonden, dat voorwerpen uit het koninklijk huisarchief voor kor ten tijd in het Oranje Nassau-museum worden tentoongesteld. Van 8 tot en met 15 Jan. zal als eerste keuze, ge daan uit het koninklijk huisarchief, floor den directeur, prof. dr. F. J. L. Kraemer, in het Oranje Nassau-muse um aan de Prinsengracht te zien zijn een aantal documenten, hoofdzakelijk betreffende de oudere generatie van het geslacht Nassau. Daaronder be vindt zich o.m. het eigenhandig ge schreven testament van René van Nas sau-Chalonis. opgemaakt in Juni 1544, kort voor zijn sneuvelen in den veld tocht in Champagne, waarbij hij al zijn bezittingen vermaakt aan zijn jeugdigen neef Willem van Nassau, o.a. het prinsdom Oranje en- de Ne derl an dsche bezittingen. Door de goede zorgen van prof. Krae mer zijn alle tentoongestelde zaken van korte bijschriften voorzien. Bij ge bleken belangstelling hoopt het be stuur van het museum nog meerdere dergelijke kleine tentoonstellingen te organiseeren. Gedurende deze tijdelijke tentoon stelling is het museum dagelijks van 11 uur tot .3^ uur geopend. LUIT. KOPPEN NIET NAAR INDIë. Het plan van den luitenant-vliege nier Koppen, om in acht dagenj van Nederland naar Indië te vliegen, met een Fokkertoestel zal. volgens de Avp' miet doorgaan, omdat' de daarvoor be noodigde gelden niet bijeen kunnen worden gebracht. Het comité NederlandIndië-vlucht dat aanvankelijk medewerking wilde verleenen. bij het bijeenbrengen der gelden heeft zich, naar het blad ver neemt, teruggetrokken, terwijl ook van andere zijde de noodige medewer king ontbreekt. MALVERSATIES TE ST. PHILIPS- LAND. Voor den aanvang van het onder zoek Woensdagmiddag, betreffende de zaak tegen den burgemeester, be riep de verdediger, mr. C. W. Insln»- ger uit Breda, zich op de onbevoegd heid der rechtbank, om kennis te ne men van deze zaak. aangezien ver dachte volgens dagvaarding is opge roepen om te verschijnen voor den po litierechter. Na in raadkamer geweest te zajn* verklaarde de president, dat de recht- i

Nieuwe Leidsche Courant | 1927 | | pagina 1